Sign in to follow this  
Borivoje

Фабрика Марко Орешковић

Recommended Posts

Ова фабрика је била у Теслинграду ако се не варам и производила је муницију? За вријеме рата није радила?

Za vreme rata je radila . . .

Posle rata nije , a osnovni problem je  . . .

MOL je "ostao" netaknut . . . danas nema ni sarafa u njemu . . .

Za poslije rata si potpuno upravu, razvukla "braća", sve pod nekom izlikom da su ti strojevi potrebnniji negdje drugdje.

Da se malo vratim na ratni period. Našao sam listajući jedan dokument koji pokazuje da je ista u ratu radila.

REPUBLIKA SRPSKA KRAJINA     

V L A D A

Z A P I S N I K

sa 40. sjednice Vlade Republike Srpske Krajine

održane 15. 12. 1992. godine u Kninu.

Sjednici prisustvuju: Mr Zečević Zdravko, Stevo Bogić, Veljko Džakula, Savan Grabundžija, Mladen Hadžić, Sergej Veselinović, Vojin Šuša, Nebojša Arbutina, David Rastović, Dušan Ećimović, Đorđe Bjegović, Vojin Peurača i Rade Gaćeša.

Sjednici na poziv prisustvuju: Mile Paspalj, General-major Mile Novaković, Nebojša Pavković, Miloš Živković, Zdravko Janković i Jovo Vitas. Sjednica je počela sa radom u 9,00 časova. Sjednicom predsjedava mr Zdravko Zečević. Konstatira da je prisutna većina članova i da se može punovažno odlučivati. Članovi Vlade utvrđuju slijedeći

D N E V N I   R E D:

...

22. Zahtjev za fi nanciranje DP “Marka Oreškovića” iz Teslingrada,

...

R J E Š E NJ A

...

AD-22.

Na prijedlog ministra fi nancija donesena je slijedeća

O D L U K A

1. Odobravaju se novčana sredstva preduzeća DP “Marko Orešković” iz Teslingrada u ukupnom netu iznosu od 6.560.000 dinara.

2. Sredstva iz stava 1. ove Odluke isplatit će se svim zaposlenim radnicima preduzeća – ukupno 82 zaposlena, i to na način da se svakom zaposlenom radniku isplati u neto iznosu od 40.000 dinara za deveti mjesec 1992. godine i u neto iznosu do 40.000 dinara za deseti mjesec 1992. godine.

3. Odobrena sredstva isplatit će se u gotovu iz blagajne Vlade Republike Srpske Krajine Knin.

4. Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja.

Licki Osik , je imao perspektivu kao malo koji grad u bivsoj Jugi,  , a kamoli kao jedno naselje  , kako se vodio do rata  . . .

Ranije je uprava MOL-a imala pod svojom upravom i obrazovni centar u kojoem su se obucavala licka djeca za razna metalska (poslje i za elektro) zanimanja .

Jos i ovo ;

prvi direktori  firme i skole su se birali iz vojne branse (pod puk. puk.  pa i vise) , a podobnost profesora srednje skole je bila na prvom mjestu skolskog kadra  , sto je i razumljivo na podrucju na kome su se institucije nalazile . . .

Skolske ucionice (kabineti) kao takoder i prakticni deo radionica , su bile na toliko visokom nivou   , da su se uporedivale sa najboljima u Jugoslaviji 

Eto tako je bilo !

A poslje . . .

4 hours ago, grom said:

Skolske ucionice (kabineti) kao takoder i prakticni deo radionica , su bile na toliko visokom nivou   , da su se uporedivale sa najboljima u Jugoslaviji 

Ovo je malo pretjerano. U Šuvarici sam tamo išao na PTO.

16 minutes ago, Kuk said:

Ovo je malo pretjerano. U Šuvarici sam tamo išao na PTO.

A sa kojom ti to privrednom skolom uporedujes , kad kazes da je preterano?

Jel sa ŠUP-om Gospic? 

Ko ti je predavao PTO ?

Isao sam u MSSC Rijeka mnogo pre .

Davno bilo , al kad sam vidio , tad jos ne otvoren  novi deo skole u Osiku , ostao sam paf . . .

8 minutes ago, grom said:

A sa kojom ti to privrednom skolom uporedujes , kad kazes da je preterano?

Jel sa ŠUP-om Gospic? 

Ko ti je predavao PTO ?

Isao sam u MSSC Rijeka mnogo pre .

Davno bilo , al kad sam vidio , tad jos ne otvoren  novi deo skole u Osiku , ostao sam paf . . .

Joj ne sa ŠUP-om, to je bila rupa. Tamo sam iša u prvi razred osnovne škole, a u šuvarici na dio predavanja.

Uzelac, Drača, Marjanović, Basta.

Biće da su je u međuvremenu malo šundrali, pa je izgubila prvobitni sjaj.

24 minutes ago, Kuk said:

Joj ne sa ŠUP-om, to je bila rupa. Tamo sam iša u prvi razred osnovne škole, a u šuvarici na dio predavanja.

Uzelac, Drača, Marjanović, Basta.

Biće da su je u međuvremenu malo šundrali, pa je izgubila prvobitni sjaj.

Ne da su je , vec , da ste je . . .

Nisi li se malo . . .

On 23.9.2017 at 10:56 PM, grom said:

Ne da su je , vec , da ste je . . .

Nisi li se malo . . .

jojjjjj Grom-e s kim si ti isao u skolu i djelio klupu ;D

Nije ni kod mene bilo bolje ali Vi u Lici; niste mogli

najuriti te uje :]]

On 25-9-2017 at 10:46 AM, Zeljo said:

jojjjjj Grom-e s kim si ti isao u skolu i djelio klupu ;D

Nije ni kod mene bilo bolje ali Vi u Lici; niste mogli

najuriti te uje :]]

Ko zna sa kim sam djelio klupu moj Zeljo . . .:]]

Gospic i Licki O. su mi prolazno poznati cak i Ta imena mi nisu licno poznata .

Sreo sam Medica ili Nedica(zaboravio sam) , koji mi je pokazao novi deo skole(sve su trebali biti kabineti) posto sam tad honorarno promovisao skolska pomagala . . .

Poslje rata sam prolazio i vidi da su doista bili uredni prilikom devastiranja . . .

Unisteno sve do temelja .Cak su i hotel  unistili . . .

A stas . . .