Sign in to follow this  
Sokol-rus

Тражим учеснике рата

Recommended Posts

Здраво! Људим, имам такву мало чудну молбу али ево. Неки форумаши знају да ја од 2015. године овде у Москви пишем дисертацију о оружаним снагама Крајине. Значи Милиција Крајине, ТО и СВК. Рад већ завршавам (имам три недеље jош да завршим) и током ове године морам га званично одбранити. 

У вези чега тражим борце. Ја у раду морам да имам прилог са шемом СВК. Значи тачан састав сваког корпуса и сваке бригаде. То сам направио а захваљујучи пуковнику Новаковићу из Главног штаба СВК имам и састав бригад Посебних јединица Милиције из 1992. године. Али морам проверити састави бригада СВК jер изгледа да у неким имам грешке. 

У вези тога замолио бих сам да ми у приватне поруке пошаљите састав ваше бригаде ако то може. Не занимају ми ни имена, ни презимена. Него само састав јединице и шта је имала од тешког наоружања. И то је то.

Ако коме треба имате мој контакт у Веритасу у Београду а и има ме на Facebook.

Хвала унапред!               

Архив Војсци Србије не дозвољава приступ документима који су настали раније од 50 година. Значи документи СВК који су били евакуисани у Београд бићу отворени кроз 27 година. То је прво.

Друго, ја не прикупљам тако документацију, него само подаци о саставу jединица да бих могао проверити већ завршену шему у прилогу. Докумената већ сам пуно искористио (више од 2500 укупно), али проблем је у томе да они документи што ја имам дају формацију или врсту наоружања само за мање од трећину јединица од укупног броја у СВК. Имам формацију и наоружање за 7. и 18. корпуси. За 15. и 21. немам скоро ништа. 

Треће. Кад сам био у Београду наравно сам преко Саво Штрбаца и Косте Новаковића контактирао сам више бораца и захваљујучи њима сакупио сам пуно података за мој рад. Али живим у Москви и радим у Москви па како бих сам сада могао наћи кога кроз господина Штрбаца? То је могуће само ако опет ћу доћи у Србију а не верујем да бих сам могао то урадити до 1. фебруара. Рад ми је углавном готов али мислим да у шеми са формацијом корпуса и бригада имам неке грешке и волео бих то исправити и на такав начин.

Студирам у Институту за славистику Руске академије наука. 

http://inslav.ru

СОКОЛ желим ти пуно среће и успјеха у наставку и завршетку свога рада....чисто сумњам да је ико од срба покушао некакав рад на сличну тему.....а што се тиче ових ликова што све гледају и посматрају као "неверне томе"  на њих не обраћај пажњу.....

Што се тиче архива истина је да се отвара тек када се наврши 50 година од догађаја.....тако су и нама казали када смо тражили некакве податке у вези аеродрома Жељава...

Хвала пуно! 2013. године одбранио сам на факултету дипломски рад о РСК и српско-хрватским односима. Али након тога ишао сам у војcку. 2014. године био сам демобилисан али тада нисам успео послати папири за Институт. То сам урадио годину касније и од тог тренутка пишем рад о СВК - дисертацију.

Sokol-rus, jesi li probao da skidaš dokumente  sa sajta haškog tribunala, recimo sa sudjenja Martiću, Babiću, Hadžiću...? Kod  Haga nije važio taj princip od 50 godina to se izvozilo kamionima i što treba i što ne treba za Hag. 

Pridružujem se u podršci za ovo što radiš, srećno!

Да, имам сви документи од онога шта има у суђењу Милошевићу, Бабићу, Мартићу, Готовини, Хаџићу, Мркшићу, Перишићу, Симатовићу и још неколико. Има тамо пуно интересантних али опет баш за моју тему могу искористим можда 10% од свих којих тамо има.

Hvala ti na ogromnom trudu  .

Nas do sada ,  ostavise i zaboravise svi , a od sada ce ipak neko da , ulaganjem ogromnog napora , prikaze patnje kroz koje je krajiski narod prosao .

Unapred ti hvala Sokol sto si se sjetio Krajisnika . . .