Sign in to follow this  
Krivokuća

11.pbr. SVK

Recommended Posts

Pozdrav svima,

pošto sam nov na forumu, zamolio bih sve ljude koji su upućeni u dejstva 11.pbr. SVK da mi detaljnije kažu šta znaju. Konkretno me interesuje period za vreme operacije "Pauk" (mart 1995) i borbe u okolini sela Podzvižd. Sve ovo me interesuje iz privatnih razloga, ukoliko ne želite da pišete ovde, može i PP, objasniću o čemu se radi. 

Hvala unapred, živi bili.

To mjesto je u pitanju, izvinjavam se zbog greške, loše sam pročitao. Da, znam da je kod Velike Kladuše, i znam da su ga držali Babini. Ono što mene interesuje jesu borbe koje su se tamo odvijale, jer ako je meni dobro rečeno inako su informacije koje ja imam tačne, u tim borbama je učestvovala 11.pbr. SVK (Vojnić). Hvala na ispravci. 

Pa vraćanje autonomje radile su u sadejstvu snage NO APZB , JSO, SVK i VRS.....kasnije po vraćanju Kladuše uglavnom su za podršku Babinim i čišćenju i ćeranju balija tj korpusovaca bili zaduženi pripadnici JSO.....što se tiče pripadnika SVK u operaciji Pauk sudjelovali su pripadnici 21. i 39. korpusa....što znači da su vjerovtno učestvovali i pripadnici iz Vojnića...

Hvala na informacijama, živ bio. Da li nekim slučajem znaš kako su tekle borbe tamo, kako se sve odvijalo? Odnos snaga, žrtve, koja su mjesta zauzimana od strane naših. Da li je istina da su se odatle povukli kad je počela oluja, to jest da li je to bio razlog povlačenja? Hvala Vam još jednom.

Па поприлично су све акције текле одлично и углавном смо гонили балије и сабијали их ка њиховим центрима.....конкретно пар седмица пред Олују имали смо одлична нападна дејства и потукли смо балије у цазинској крајини и пријетило је одсјецање Цазина од осттка балијских територија.....тих дана је пало доста муслиманских села са цазинске општине у наше руке....нису имали времена ни цивиле да евакуишу.....касније је све познато....обустављање акција ....интервенције запада....прљави политички дилови итд.....

Hvala Vam na odgovoru. Još samo ovo, kakva je bila 11.pbr. SVK (Vojnić), i u kojim je sve akcijama učestvovala? Može i za period dok je bila TO Vojnić, pre nastanka 11.pbr. SVK. Hvala još jednom. 

Sada imam samo formaciju 11. pbr ali moguce da nije tacna, moram proveriti. Morao sam imati i mapu sa linijom dodira u zoni odgovornosti. To sve cu da pogldeam pa cu poslati Vama.

Pozdrav svima još jednom, mislim da nisam lepo objasnio o kojoj se brigadi radi, u pitanju je brigada iz 21.Kordunaškog korpusa. Još jednom bih zamolio sve koji nešto znaju da napišu. Hvala unapred, živi bili!

Pozdrav svima. Ne želim da otvaram novu temu, ovde sam već pitao za operaciju “Pauk”. Da li je u Zapadnoj Bosni, oko Velike Kladuše u vreme operacije Pauk bilo Hrvatske vojske i da li se sa njima vodila borba na tom području? Konkretno u periodu februar-mart.

7 hours ago, Krivokuća said:

Pozdrav svima. Ne želim da otvaram novu temu, ovde sam već pitao za operaciju “Pauk”. Da li je u Zapadnoj Bosni, oko Velike Kladuše u vreme operacije Pauk bilo Hrvatske vojske i da li se sa njima vodila borba na tom području? Konkretno u periodu februar-mart.

Nije bilo hrvata tamo, izuzmemo li HVO iz Bihaća...ali nisu oni imali ništa protiv babinih...niti su bili sa njima u sukobu...

Ma i meni je bilo čudno, jer koga god da sam pitao niko nije čuo za hrvate na tom ratištu. Jedino što je spominjano je HVO iz Bihaća ali kako mi je rečeno ni oni nisu vodili borbe tu.

Hvo je imao jednu mislim satniju/cetu u Velikoj Kladusi .  Jos preciznije bili su stacioniranu u svoja dva sela ,Smrekovac i Siljkovaca. Ona se nalaze na samoj granici prema Hrvatskoj . 

HV nije ratovala na tom podrucju ali je bila uvijek prisutna na tim podrucjima,sto samim odlazkom do Bosne ,izvidjanjem terena ,pogotovo lociranje topnickih baterija .

On 7/25/2019 at 2:25 PM, Duh_Prerije said:

Hvo je imao jednu mislim satniju/cetu u Velikoj Kladusi .  Jos preciznije bili su stacioniranu u svoja dva sela ,Smrekovac i Siljkovaca. Ona se nalaze na samoj granici prema Hrvatskoj . 

HV nije ratovala na tom podrucju ali je bila uvijek prisutna na tim podrucjima,sto samim odlazkom do Bosne ,izvidjanjem terena ,pogotovo lociranje topnickih baterija .

Pojasni malo kako su dolazili na tu teritoriju....Kladuša je bila okružena skroz i bez ikakvog kontakta sa teritorijom HR....Babo je imao dobre odnose sa HR ali da su bile jedinice HV tamo to teško....pogotovo zato što su naše službe upravljale autonomijom...jedino ako nije bio neki dill oko biznisa....ali i opet sigurno nije bila vojna formacija...

Sad vidim da sam trebao napisati "sto samim odlaskom izvidnika do Bosne" da bude malo jasnije . 

Nije to bila jedinica da je stacionirana tamo i imala svoju bazu . Ulazilo se od 3- 15 dana, zavisi do kuda se islo . Ako je bilo do Bosne tj, Velike Kladuse onda je to bilo 15-tak dana . jer napor je to i treba odmora da bi se vratili nazad .

On 7/26/2019 at 3:35 PM, Duh_Prerije said:

Sad vidim da sam trebao napisati "sto samim odlaskom izvidnika do Bosne" da bude malo jasnije . 

Nije to bila jedinica da je stacionirana tamo i imala svoju bazu . Ulazilo se od 3- 15 dana, zavisi do kuda se islo . Ako je bilo do Bosne tj, Velike Kladuse onda je to bilo 15-tak dana . jer napor je to i treba odmora da bi se vratili nazad .

Jeste ali to se nemože svesti pod to da je HV imao svoje snage u Kladuši....po tvojo priči onda je VRS imala svoje snage u Tuzli, Zenici ....ili recimo SVK svoje snage u Osijeku ili Šibeniku.....sve jedna je vojska imala IDO akcije unutar protivničke teritorije....

Ја мислим да је било хрвата око Бихаћа, мислим да је село Скочај хрватско и однекуд ми да су били организовани, али под командом 5тог корпуса.