BANIJA 79

Kako je Banja Luka bila "pred padom" 1995

Recommended Posts

1 hour ago, grom said:

What Soldiers Do: Sex and the American GI in World War II France

Knjiga govori o oslobadanju Francuske od strane amerikanaca .

Navodi cak podatke da je stradalo mnogo vise civila nego njemaca .

Silovanja prebijanja i ubijanja , je bila svkodnevica u Francuskoj tog vremena .

Procjenjuje se cak da je negde oko 14,000 zena silovano od strane oslobodioca .

A sta mislis koliko je neprijavljenih slucajeva , iz straha sramote itd .

E sad vidis ; ko je smio javno i pomenuti te podatke , ja cak mislim i dan danas da je to tabu tema i da se ne smije pominjati .

Ovo ti samo govorim da je i kod nas bilo sklanjanja istine , koja stidljivo proviruje . . .

Ja mislio kad si spomeno najveci masakar doslovno na masakar. Ubi se prethodna dva dana razmisljajuci kako ja ne znam ko je napravio najveci masakar u Francuskoj.Kad ono radi se o silovanjima. Pa to nije masakar zemo jbg.Je nekad bila tabu tema,al nije vise. Gledo sam na njemackoj tv dokumentatac i o americkim silovanjima po Francuskoj i Njemackoj,i o sovjetskim u Njemackoj. Nema vise tajni i tabua.

On 6/4/2018 at 1:02 PM, Dirty Harry said:

A ti si iskompleksirani balonja, pa sta sad... 

Drago mi je što si se opisao i pravi se našao pričati o balavcima i kompleksima.

Bilo bi dobro da si ti samo balavac i neko sa dječijom psihom, no ti nisi čak ni to. Tebe zapravo i nema. Ti si na nivou obične lutke koju neko koristi da bi izravnao sve šta se desilo, mislim na izjednačavanje zločina Srba i Hrvata.

Nego vidi... mali, ja ću ti sve što imaš za reći pobiti s lakoćom pa ti ubuduće savjetujem da me se kloniš, čak da me zaobilaziš u jako širokom luku jer praviš mi šum i smetaš mi i trošiš vrijeme svojim glupostima. A 'pizdek' komentar sam ostavio zbog onoga što si prije pisao kad si napisao da ću uskoro oboljeti zbog mržnje prema Hrvatima... ja koji inače ne da sam udaljen od nacionalizma i šovinizma prema bilo kome već sam i dosta napredovao prema poštovanju svakog živog bića na zemlji pa u zadnjih 17 godina nisam stavio u usta ni meso ni ribu ni jedan jedini put zbog nepotrebnog ubijanja životinja radi prehrane.

A ova finta što spominješ mamu Hrvaticu i pitaš "Jel si i ti zakržljao na pola" e pa dragi moj bolesni zakržljali dječače, u realnom svijetu, u svijetu u kojem žive pravi, stvarni ljudi, onaj koji se ne odazove izazovu života, će ovako i onako zakržljati s vremenom ma iz kojeg naroda da je potekao. Da su Hrvati narod sa manje životne energije u odnosu na Srbe je činjenica koja se vidi čim se ode u Beograd ili Novi Sad što ne znači da su svi Hrvati takvi niti sam ja to napisao i uvijek se može povući više na jednog od roditelja ali i dalje je sve na tebi, to je samo dio priče i sve ovisi o tome koliko ćeš raditi na sebi pa i shodno tome imati životne energije. Malo je onih koji rade na sebi ali ja sam među tih malo. Uostalom, sve su to i životni izazovi svih nas na zemlji - sutra ti može doći šef koji je Hrvat i isponižavati tebe Hrvata ili frend koji će ti reći da si debil i cijeli niz takvih situacija. Malo misli o tome.

I da, Guns, s obzirom da si pred nekoliko godina u jednom postu napisao da ti je majka Hrvatica, znaci li to da si i ti na pola zakrzljao...? 

Ne znam zašto te toliko pogađa činjenica da su Srbi narod sa više životne energije od vas, zapravo znam - u zadnjih 27 godina vi živite na priči "Mi smo jaki, pobjedili smo Srbe i JNA" i sad ti neko dođe i napiše da ste zapravo zakržljali narod koji je iz nemoći i psihopatije činio zločine i sve ti padne u vodu za par sekundi pa moraš vaditi moje komentare od prije par godina. 

A to što spominješ mamu Hrvaticu i pitataš "Jel si i ti zakržljao na pola" e pa dragi moj bolesni zakržljali dječače, u realnom svijetu, u svijetu u kojem žive pravi, stvarni ljudi, onaj koji se ne odazove izazovu života, će ovako i onako zakržljati s vremenom ma iz kojeg naroda da je potekao. 

Imaš lijepu izreku "Budite čisti ljudi, tako da Bog može kroz vas, kao kroz frulu, svirati svoju pjesmu, budite kanal za dobro i božansko" a ti si za sada samo frula kroz koju sviraju demonske sile.

Imaš onu Sai Babinu "Dobro je biti rođen u religiji, nije dobro ostati u njoj", što znači da nije dobro ostati u dogmama i da treba ići dalje i da treba raditi na sebi i proširiti svijest i omogućiti si daljnji razvoj. Ista stvar je sa time od kuda si, ko su ti roditelji i koje si nacije. Masa ljudi se zablokira, čim si Hrvat - kraj priče. To je ta jedna subjektivnost. Nisi više realan. Ali ako si spreman, ako si u stanju da svoje malo ja, svoju malu stražnjicu ostaviš po strani (dakle nacionalnost) u ovoj priči, tada ćeš napredovati. U prijevodu, to što je meni mama Hrvatica apsolutno ne utječe na moje gledanje stvari i ne znači ništa jer sam radom na sebi uspio da se izdignem iznad onoga što koči mnoge ljude i znam istinu koja  glasi da je povijest odnosa Srba i Hrvata zapravo povijest zločina koje su Hrvati počinili nad Srbima.

On 6/4/2018 at 4:42 PM, BANIJA 79 said:

Odlicno. Ovaj Zivadinko zna da su u hrvatskoj ubili Srbina 1973.godine i ucrtali mu slovo u na ledjima.

Zivadinko zna i da su poklali stotine hiljada Srba u tzv.ndh. Sad se postavlja pitanje sta su on i njegov sef

Milosevic poduzeli 1995.kad su (ti isti sto su urezivali slovo u na ledja jos 73.)napali Srbe u Krajini ?

Na koji nacin su zastitili Srbe,jer sve su znali ? Vidis zbog tih razloga mi se ne da slusat Zivadinka i njemu slicne. Kad su bili na vlasti nisu napravili nista da bi spasili Srbe na bilo koji nacin,vec su zmirili na obadva oka i brabonjali mir nema alternativu,a na Srbe idu s nozom. Fino. A sad im proradila naknadna pamet

i turpijaju u beskonacnost sta je trebalo radit. Pa sto nisu napravili nista kad su bili na vlasti ?

Poenta: ovo što pišeš za 1995, toga ne bi ni bilo da onakva Hrvatska sa onakvim ljudima nije ušla u drugu Jugoslaviju i nastavila rovariti do 1991.
Video sam stavio da bi vidjeli ponašanje hrvatskih rukovodioca i karakter te "antifašističke" SR Hrvatske a ti pišeš o drugoj temi gdje je sve navodno. Sad si ovog tipa izvadio kao glavnog krivca za progon Srba. Nemoj molim te. Za njega ne znam kakvu je ulogu imao ali ako i je sigurno nije isključivi  krivac. Imaš u onom dokumentarcu "Pad Krajine" jednu rečenicu koju je Pupovac rekao: "Ma pusti njih, oni su odavno otpisani". Citirao je nekoga ko je govorio za Srbe iz Krajine.

Samo da objasnim jednu stvar kod odgovora heriju, bio sam pisao odgovor u wordu pa sam greškom dva puta kopirao ovaj dio oko mame Hrvatice i "Jel si i ti zakržljao na pola?, e pa dragi moj bolesni zakržljali dječače, u realnom svijetu, u svijetu u kojem žive pravi, stvarni ljudi, onaj koji se ne odazove izazovu života, će ovako i onako zakržljati s vremenom ma iz kojeg naroda da je potekao.", čisto da ne bi ispalo da sam namjerno pisao dva puta istu stvar i da sam opterećen s nečim.

20 hours ago, BANIJA 79 said:

Ja mislio kad si spomeno najveci masakar doslovno na masakar. Ubi se prethodna dva dana razmisljajuci kako ja ne znam ko je napravio najveci masakar u Francuskoj.Kad ono radi se o silovanjima. Pa to nije masakar zemo jbg.Je nekad bila tabu tema,al nije vise. Gledo sam na njemackoj tv dokumentatac i o americkim silovanjima po Francuskoj i Njemackoj,i o sovjetskim u Njemackoj. Nema vise tajni i tabua.

E  drago mi je da znades , ali ne radi se samo o silovanjima , mada je i to strasno .

Vec o bukvalnim ubistvima , pljackama i silovanjima .

Procenjeno  da je stradalo oko 23 000 neduznih civila koji su se htjeli suprostaviti ponasanjima oslobodilaca .

Ako nisi cuo za ove cifre , onda je jos uvek tabu tema .

9 hours ago, gnr said:

Poenta: ovo što pišeš za 1995, toga ne bi ni bilo da onakva Hrvatska sa onakvim ljudima nije ušla u drugu Jugoslaviju i nastavila rovariti do 1991.
Video sam stavio da bi vidjeli ponašanje hrvatskih rukovodioca i karakter te "antifašističke" SR Hrvatske a ti pišeš o drugoj temi gdje je sve navodno. Sad si ovog tipa izvadio kao glavnog krivca za progon Srba. Nemoj molim te. Za njega ne znam kakvu je ulogu imao ali ako i je sigurno nije isključivi  krivac. Imaš u onom dokumentarcu "Pad Krajine" jednu rečenicu koju je Pupovac rekao: "Ma pusti njih, oni su odavno otpisani". Citirao je nekoga ko je govorio za Srbe iz Krajine.

A ko je reko da je Zivadinko glavni krivac ? On je samo jedan od onih sto su bili na vlasti 1995. I jedan od od mnogih turpijasa sto dodje kod Marica u emisiju.

Vidi sve su znali,a nisu ama bas nista poduzeli da srpski narod ne prodje onako tragicno ko 95. Ako nisu mogli ili htjeli vojno pomoc,mogli su politicki.

Mogli su rec politickom rukovodstvu u Krajini da prihvati svaki ponudjeni mirovni plan,da spase narod,a ne ih lagat i davat im laznu nadu do kraja kako ce Srbija intervenirat u slucaju napada,a znali su da nece. Njihova se izdaja ne da nicim opravdat.

2 hours ago, grom said:

E  drago mi je da znades , ali ne radi se samo o silovanjima , mada je i to strasno .

Vec o bukvalnim ubistvima , pljackama i silovanjima .

Procenjeno  da je stradalo oko 23 000 neduznih civila koji su se htjeli suprostaviti ponasanjima oslobodilaca .

Ako nisi cuo za ove cifre , onda je jos uvek tabu tema .

Stradalo je jako puno civila. Al najvise u saveznickim bombardovanjima. Promase svabe,pogode civile.

1 hour ago, BANIJA 79 said:

Stradalo je jako puno civila. Al najvise u saveznickim bombardovanjima. Promase svabe,pogode civile.

Ovisi gdje. U okupiranim prijateljskim zemljama su kolko tolko pazili. Iako tehnologija je bila takva kakva je bila pa nisu ni mogli biti bas precizni. Ameri su se hvalili da u letecim tvrdjavama imaju nisanske sprave da mogu bombu ubacit u bacvu ali to je bilo daleko od istine. Po Njemackoj nisu nimalo pazili, vojnik, civil, beba, svi su im bili nacisti. Najpoznatiji primjer bombardiranje Dresdena kad je u 2 - 3 noci bombardiranja srusen i spaljen gotovo cijeli grad a pobijeno preko 100 000 ljudi, uglavnom civila (neki povjesnicari idu cak do brojke od 200 000).

3 hours ago, Dirty Harry said:

Najpoznatiji primjer bombardiranje Dresdena kad je u 2 - 3 noci bombardiranja srusen i spaljen gotovo cijeli grad a pobijeno preko 100 000 ljudi, uglavnom civila (neki povjesnicari idu cak do brojke od 200 000).

Au al ga pretijera sa brojom poginulih.

Njemacke procijene kazu 25 000 poginulih. Od kud ti ove brojke od 100 000 i vise ? I nisu Amerikanci bombardovali nocu,vec Englezi.

7 hours ago, BANIJA 79 said:

Knjigu je pisala amerikanka , istoricarka , sta si tvrdoglav toliko pobogu ?

Ne govori o bombardovanju nego o pljackama ubistvima i silovanju .

Cak govori o sudskim manipulacijama , jer je to radila americka vojska  i o nkoliko desetina procesuiranih . . .

17 hours ago, gnr said:

Stvara se ponovno savez , odnosno Yugoslavija , samo kako ce se zvati jos nije obelodanjeno . . .

20 hours ago, gnr said:

Imaš lijepu izreku "Budite čisti ljudi, tako da Bog može kroz vas, kao kroz frulu, svirati svoju pjesmu, budite kanal za dobro i božansko" a ti si za sada samo frula kroz koju sviraju demonske sile.

Pustite ljude neka govore što hoće. Ne uznemirujte se time. Smatrajte da osuđuju vaše tijelo a ne vas. Ne pridajte važnost svome tijelu. Vi niste tijelo. Kada kažete: "Ovo je moje tijelo", zapitajte se: "Tko sam ja?" "Ja" nije pojedinačno "ja". To je temeljno "Ja". Ono se ne odnosi samo na pojedinca. Odnosi se na sve i povezano je sa svima. Križ, koji je simbol kršćanstva, znači rezanje i smanjivanje pojedinačnog "ja". Samo kada srežete individualno "ja" možete dostići božanskost. Zato se odrecite uskogrudnog osjećaja za "ja" i "moje".

3 hours ago, grom said:

Knjigu je pisala amerikanka , istoricarka , sta si tvrdoglav toliko pobogu ?

Ne govori o bombardovanju nego o pljackama ubistvima i silovanju .

Cak govori o sudskim manipulacijama , jer je to radila americka vojska  i o nkoliko desetina procesuiranih . . .

Jest,pa napiso sam da je stradalo dosta civila. Sto od okupatora,sto od saveznika. Na razne nacine.

3 hours ago, grom said:

Stvara se ponovno savez , odnosno Yugoslavija , samo kako ce se zvati jos nije obelodanjeno . . .

Nema od te price nista. Tako i hrvati stalno mantraju da ih opet neko hoce ugurat u nekakvu Jugoslaviju. Mora se nesto pricat,i drzat napeta situacija.

Niko normalan vise ne zeli nikakvu Jugoslaviju. Eno ti primjera bih. Stranci je odrzavaju na silu,a iznutra trulez i zrela za raspad.

On 6/7/2018 at 10:21 AM, BANIJA 79 said:

A ko je reko da je Zivadinko glavni krivac ? On je samo jedan od onih sto su bili na vlasti 1995. I jedan od od mnogih turpijasa sto dodje kod Marica u emisiju.

Vidi sve su znali,a nisu ama bas nista poduzeli da srpski narod ne prodje onako tragicno ko 95. Ako nisu mogli ili htjeli vojno pomoc,mogli su politicki.

Mogli su rec politickom rukovodstvu u Krajini da prihvati svaki ponudjeni mirovni plan,da spase narod,a ne ih lagat i davat im laznu nadu do kraja kako ce Srbija intervenirat u slucaju napada,a znali su da nece. Njihova se izdaja ne da nicim opravdat.

Banija, kada njega spomeneš na način na koji si ti, gotovo da ispada da je jedini krivac. Ali ovdje imaš dvije teme i dvije poente, ja ti pišem o ovoj drugoj koja je bitnija. To ko je ovaj tip bio 95 i šta je radio je nebitno jer su još prije napravili, neki drugi ljudi, Narodnu Republiku Hrvatsku koj nije bila za ono za šta predstavljala i čovjek je samo opisao šta je već tada postojalo. Bez toga, bez početnog zla, da si imao i milion srpskih izdajnika, nikad se ne bi desio progon i oluja što ne znači da i ti nisi u pravu kad prozivaš izdajnike i ljude koji nisu napravili ništa. A inače Ratko Dmitrović kaže da je srpska konstitutivnost trajala do 1956, 11 godina. Pisao je nešto slično i Kuvar do prije 10 dana ovdje. Vidiš ti kako su oni već tada, nakon samo 11 godina, rezali srpsku poziciju. 

17 hours ago, grom said:

Ako Srbi opet nasjednu, onda su sam krivi. A možda sam u krivu. Jer možda bi i ja, da sam negdje van Hrvatske, drugačije gledao na svari (pogrešnije). Jednostavno čovjek bi se van Hrvatske opustio i prirodno bi težio da mu bude što mirniji život.

Imam toliko toga za staviti na forum, budem za dan dva, imam stvari koje su skoro pripremljene ali toliko toga radim i ne stignem, staviću vam uskoro jedan video klip koji savršeno oslikava i objašnjava šta su to kao šatro ok Hrvati kao što je Ivan Zvonimir Čičak. Ja kad sam to pogledao, znate šta, jedini komentar mi je bio "Kraj, apokalipsa". Taj dio, tih par minuta, to savršeno oslikava šta se Hrvatima desilo kao društvu. Dakle imate emisiju u kojoj tip kaže "Ja se gadim na sve ustaško" a onda ćete vidjeti tih par minuta i šta je zapravo pričao. Kažem opet, takvi tipovi su veće zlo od ustaške terorističke emigracije jer taj dio Hrvata nikada ne bi dobio hrvatsku državu na taj način kroz terorizam i slično. A ovaj Čičak i ti tipovi iz Hrvatske, šatro antifašisti, su zapravo isto zlo i što je najgore to je onaj tip zla koji je napravio sve da se NDH spasi i na kraju i osamostali.

Same ustaše, prave, to ni ne bi mogle same.

3 hours ago, gnr said:

To ko je ovaj tip bio 95 i šta je radio je nebitno

Naravno. To je totalno nebitno kako su Srbi prosli 95 i sta je Zivadinko sa ostalim drugovima tad radio. Puno je bitnije sta turpijaju po emisijama na tv danas. To je bit zivota.

On 6/7/2018 at 10:12 PM, BANIJA 79 said:

Nema od te price nista. Tako i hrvati stalno mantraju da ih opet neko hoce ugurat u nekakvu Jugoslaviju. Mora se nesto pricat,i drzat napeta situacija.

Niko normalan vise ne zeli nikakvu Jugoslaviju. Eno ti primjera bih. Stranci je odrzavaju na silu,a iznutra trulez i zrela za raspad.

Mnogi pokazatelji govore suprotno , zemo .

Uglavnom Balkan ce biti bez granica , bar tako isticu neki krugovi .

Nego sta kazes na izjavu ministra finansija Volfganga na stvaranje "nemackog islama" . . .

20 hours ago, gnr said:

Ako Srbi opet nasjednu, onda su sam krivi. A možda sam u krivu. Jer možda bi i ja, da sam negdje van Hrvatske, drugačije gledao na svari (pogrešnije). Jednostavno čovjek bi se van Hrvatske opustio i prirodno bi težio da mu bude što mirniji život.

Malo sam se nasalio naravno .

Hoce da stvore Zapadni Balkan gde bi opet svi bili zajedno ka pre sto godina i vise . . .

On 6/7/2018 at 10:21 AM, BANIJA 79 said:

Zemo moras shvatiti , da su ameri lupali samare svima , a da su prije lupanja samara stvorili uslove za to .

Gde amerikanci idu da ratuju sigurni su da ce pobediti .

Kakva ce pobjeda biti , unistenje , ucjene , lazi ili prevare  , to njih uopste ne zanima . Oni hoce da dodu do svog cilja na ovaj ili onaj nacin .

Kadijevic je tajno isao Jazovu u Russiju da pita hoce li moci podrzati vojni puc .

Odgovor predpostavljam znades i sam . . .

Bilo ko da je tog momenta bio u vrhu vlade , ne bi pomoglo i sprecilo raspad . . .

6 hours ago, grom said:

Mnogi pokazatelji govore suprotno , zemo .

Uglavnom Balkan ce biti bez granica , bar tako isticu neki krugovi .

Nego sta kazes na izjavu ministra finansija Volfganga na stvaranje "nemackog islama" . . .

Ako svi postanu clanica EU to nije nikakva Jugoslavija,jer granice ostaju,drzave ostaju,samo bez kontrole na granicama.

Ne znam sta Wolfgang podrazumijeva pod " njemacki islam",al u Bavarskoj je obavezno u svim drzavnim institucijama isticanje krsta na zidu. Mislim da se Bavarci nece slozit. Eno i Austrijanci zatvaraju 7 dzamija,ne bi bilo lose da se Wolfgang ugleda na njih.

6 hours ago, grom said:

Malo sam se nasalio naravno .

Hoce da stvore Zapadni Balkan gde bi opet svi bili zajedno ka pre sto godina i vise . . .

Hrvati jedva cekaju da udju u tu zajednicu.

5 hours ago, grom said:

Zemo moras shvatiti , da su ameri lupali samare svima , a da su prije lupanja samara stvorili uslove za to .

Gde amerikanci idu da ratuju sigurni su da ce pobediti .

Kakva ce pobjeda biti , unistenje , ucjene , lazi ili prevare  , to njih uopste ne zanima . Oni hoce da dodu do svog cilja na ovaj ili onaj nacin .

Kadijevic je tajno isao Jazovu u Russiju da pita hoce li moci podrzati vojni puc .

Odgovor predpostavljam znades i sam . . .

Bilo ko da je tog momenta bio u vrhu vlade , ne bi pomoglo i sprecilo raspad . . .

Shvatio sam. Opet ista prica. Svi su krivi osim Zivadinka,Slobe,Vladislava,Momira,Vlajka itd.

3 hours ago, BANIJA 79 said:

Shvatio sam. Opet ista prica. Svi su krivi osim Zivadinka,Slobe,Vladislava,Momira,Vlajka itd.

A stas , bitno da si shvatio glavne krivce , za ostale nije bitno . . .😒

On 6/7/2018 at 8:57 PM, Duh_Prerije said:

Pustite ljude neka govore što hoće. Ne uznemirujte se time. Smatrajte da osuđuju vaše tijelo a ne vas. Ne pridajte važnost svome tijelu. Vi niste tijelo. Kada kažete: "Ovo je moje tijelo", zapitajte se: "Tko sam ja?" "Ja" nije pojedinačno "ja". To je temeljno "Ja". Ono se ne odnosi samo na pojedinca. Odnosi se na sve i povezano je sa svima. Križ, koji je simbol kršćanstva, znači rezanje i smanjivanje pojedinačnog "ja". Samo kada srežete individualno "ja" možete dostići božanskost. Zato se odrecite uskogrudnog osjećaja za "ja" i "moje".

Ono kad guglaš Sai Babu da bi svoju malu krvopijsku potrebu zadovoljio i onda staviš njegovu poruku bez da razumiješ smisao poruke a o razumijevanju konteksta mojeg komentara kad sam heriju kratko spomenuo Babinu poruku pa si ti kao odlučio sad staviti ovo, je bolje i ne pisati. Znači tamo je imalo nekog smisla da stavim tu mudrost a ti ovdje stavljaš Babinu poruku koja govori o nečem sasvim drugom - načelno govori o nekim istinama no izazov svakodnevnog života ponekad traži drugačije reakcije i ova poruka je namjenjena prije svega ljudima koji su krenuli na duhovni put gdje im poručuje da se fokusiraju na istinu koja je u njima i koja povezuje sve no ne treba predoslovno shvaćati takve načelne savjete i biti kao biljka, niti Baba to poručuje, on ovdje poručuje  ljudima da se ne uznemiruju na vanjski svijet i ljude koji će ih nastojati zaustaviti što sam i sam vrlo dobro položio. Znači nema veze s ovim o čemu mi pišemo ovdje niti s nekom preopterečenošću u komunikaciji s ljudima. To je otprilike blaga verzija one Isusove da nas kao ovce baca među vukove: U ono vrijeme Isus će apostolima: "Evo, ja vas šaljem kao ovce među vukove. Budite, dakle, mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi! Čuvajte se ljudi jer će vas predavati vijećima i po svojim će vas sinagogama bičevati. Pred upravitelje i kraljeve vodit će vas poradi mene, za svjedočanstvo njima i poganima." I mi smo na forumu, logiraš se, čitaš, citiraš, i normalno je da volimo odgovarati i raspravljati. Tako da ova tvoja u tom izokrenutom tumačenju nečije poruke "Pustite ljude neka govore što hoče" zvuči kao da si odljepio od razuma. I tema je o ratu i Banja Luci i otišli smo od teme pa bi te zamolio da se ne javljaš ovdje s totalnim oftopicom. Pozdrav.