Sign in to follow this  
Dika

Re: Posjeta Zelengradu

Recommended Posts

Svim mojim Zelengradanima srdacan pozdrav i hladnoga, kamenitoga Zelengrada.

Moja posjeta u Zelengrad i crkvi Svetga Petra i Pavla je bila dozivljaj i uspjeh. Obisla sam sve i moram priznati da je crkva preljepa, bila je kisa i bura ali me nije sprjecilo da obidem sve grobove i upalim svijecu i stavim cvijece na prag crkve u cas svih mrtvih i zivih Zelengradana.

Bila mi je cas da udem u crkvu i pomolim se bogu da se ta svetinja izradi i postiva. Bilo je par crijepi koje je vjetar srusio to sam ocistila i stavila na stranu kod zida... takoder je bilo starih svijeca i cvijca svugdje koje sam isto ocistila. Stala sam oko groblja dosta dugo i razmisljala...bilo mi hladno kisa je padala ali osjetila sam nesto sto je tesko opisati.

Zblizilo mi sa ljudima tj mojim Zelengradanima... Kamenito, sruseno opusteno ali sam osjetila neko veselje da sam napokon dosla na prag te svetinje u kojoj sam ucestovala. Takder na prag djedovine moje familije i prijatelja. Budi te mi dobro i budi te mi ponositi sto ste napravitli a rusevine ce se opraviti...glasovi ljudi vratiti a ja obecivam da cu opet kititi prag te svetinje.

Hvala onome tko se potrudi da mi pokaze prag svoje djedovine a ja nosim taj dozivljaj u sebi sa ponosom.

HVALA TI MOJ RANKO KAKO KAZE TVOJA PONOSITA BUKOVACKA MAJKA HVALA TI DA SI ME ODVEO NA PRAG TVOJE DJEDOVINE KOJU SAM POSTIVALA I POSTIVACU DO KRAJ MOGA ZIVOTA.

A vi moji Zelengradani pokrivajte krovove svojih kuca vratite glasove ljudi izmedu stjena i nedajte braci Mitrovicima da se bogate. MITROVICI TI MITROVICI I OKO NJIH JE VELIKA PRICA OD TOME DRUGI PUT.

VASA DIKA

Da, Dika ovce jesu od Mitroviæa ali ne od onih o kojima ti pišes i koje tavodis u svome priješnjemu postu.

Netko je cuvao ovce i bilo ih je jako puno...nisu valjda i one od MITROVICA.

Dika, hvala ti da si posjetila nase selo Zelengrad, obišla grobove naših pokojnika i uvjerila se u ono sto mi svi skupa radimo, što je i koliko napravljeno od prikupljenih novaca koje si i sama donirala, za obnovu crkve apostola sv. Petra i Pavla u Zelengradu. Od tebe naravno ocekujemo, da nam sto vise detalja napises, kako trenutno izgleda unutrasnjost same crkve, te kako izgleda postavljeni "novi Ikonostas".

Sretan ti put u daleku državu.....

Svim mojim Zelengradanima srdacan pozdrav i hladnoga, kamenitoga Zelengrada.

Moja posjeta u Zelengrad i crkvi Svetga Petra i Pavla je bila dozivljaj i uspjeh. Obisla sam sve i moram priznati da je crkva preljepa, bila je kisa i bura ali me nije sprjecilo da obidem sve grobove i upalim svijecu i stavim cvijece na prag crkve u cas svih mrtvih i zivih Zelengradana.

Bila mi je cas da udem u crkvu i pomolim se bogu da se ta svetinja izradi i postiva. Bilo je par crijepi koje je vjetar srusio to sam ocistila i stavila na stranu kod zida... takoder je bilo starih svijeca i cvijca svugdje koje sam isto ocistila. Stala sam oko groblja dosta dugo i razmisljala...bilo mi hladno kisa je padala ali osjetila sam nesto sto je tesko opisati.

Zblizilo mi sa ljudima tj mojim Zelengradanima... Kamenito, sruseno opusteno ali sam osjetila neko veselje da sam napokon dosla na prag te svetinje u kojoj sam ucestovala. Takder na prag djedovine moje familije i prijatelja. Budi te mi dobro i budi te mi ponositi sto ste napravitli a rusevine ce se opraviti...glasovi ljudi vratiti a ja obecivam da cu opet kititi prag te svetinje.

Hvala onome tko se potrudi da mi pokaze prag svoje djedovine a ja nosim taj dozivljaj u sebi sa ponosom.

HVALA TI MOJ RANKO KAKO KAZE TVOJA PONOSITA BUKOVACKA MAJKA HVALA TI DA SI ME ODVEO NA PRAG TVOJE DJEDOVINE KOJU SAM POSTIVALA I POSTIVACU DO KRAJ MOGA ZIVOTA.

A vi moji Zelengradani pokrivajte krovove svojih kuca vratite glasove ljudi izmedu stjena i nedajte braci Mitrovicima da se bogate. MITROVICI TI MITROVICI I OKO NJIH JE VELIKA PRICA OD TOME DRUGI PUT.

VASA DIKA

Evo da i ja pozdravim angazovanost Zelengradjana i priupitam jel ima koja nova slika unutrasnjosti crkve, da i mi koji smo daleko malo "zavirimo" bar na ovaj virtualan nacin :)

Vidi, vidi ti nje !!!!!!!

Di li se samo skriva ova lipa cura. Kad si vec tu, da ti cestitam tvoj Božiæ i Novu 2007 godinu.

A slike od crkve, biæe veli Dika. Samo malo strpljenja, molim.

Evo da i ja pozdravim angazovanost Zelengradjana i priupitam jel ima koja nova slika unutrasnjosti crkve, da i mi koji smo daleko malo "zavirimo" bar na ovaj virtualan nacin :)

Moja posjeta je bila moja personalna misija i veliko osobno zadovoljstvo. Slike nemam jer je kisa padala, kameru smo imali ali je bilo jako tmurno tako da mi je ostala samo u sjecanju. Dosta se napravilo i vidi se da je proces obnove jo u toku.

Lijepa je i ja cu osobno nastojati jos pomoci, takoder sam obecala osobi koja me je odvela tamo da cu kupiti sliku Bogorodice ovdje kod mene i ako je zelja Zelengradana staviti je na zid u cas svete Bogorodice kojoj se molim svaki dan.

Ja osobno molim Zelengradane da ne zaborave tu svetinju niti ljude koji su ostali tamo....to je vas prag i treba ga izgraditi jer ima svoje lijepote mada je samo sivi kamen. Ima jedna gusterna GUSTERNA koja mi je donesla neko veselje....stvarno to se moze samo u snu doziviti. Usred stjena voda cista koja pada sa stjena. Eto samo par rijeci od toj posjeti a drugi put vise.

Dika

I ja posjetio Zelengrad. Posjeta je bila vrlo kratka, a ima dosta novih stvari, koje na žalost nisu lijepe. Opet napadi i strasenje nemoænih i starijih ljudi - povratnika na svoja vjekovna imanja. Ova familija, koja je bila napadena je i dalje u šoku. Nocu ne spavaju od straha, jadna zena koja ima oko 76 godina - plaèe i ako im je policija garantovala, da napada vise nece biti. Pravi napadaèi su strani drzavljani i deportirani su vec usvoju matiènu drzavu, a naruèilac napada se i dalje sepuri po Zelengradu a ima još stranih drzavljana koje drzi na crno, da mu cuvaju stoku. Taj veliki gazda ne preza ni od obrovaèke policije, koju vjerojatno ima i kupljenu. Intervenciju i uvidjaj su morali izvesti plicajci iz Zadra, i nitko drugi nego sef zadarske policje!?

IMG_0762.jpg

Pogledajte kako nam stranci otimaju ono sto je nase. Ova dva italijanska vozila su parkirana na mome imanju. Doveli ih otimaèi tudje imovine iz nasega susjednoga sela koje se zove Krusevo.Oni imaju urednu dozvolu od drzave da prave nered na tudjem vlasnistvu.

Pa, gdje to osim u demokratskoj nasoj drzavi koja se zove Republika Hrvatska.

Bravo, drzavo Hrvatska - za pljaèku sopstvenih gradjana.

Datum, nedjelja 21.01.2007 godine

Vozila sa It. reg. tablicama: CR747-KB i CX 743 EM

Loviste BUKOVICA, dir. Željko Bušiæ

IMG_0749.jpg

Tko ce o cemu, ja opet o sjecnji nase sume. Ovako izgleda odsjecen - otpilan "ceric" u nasoj ogradi koja se zove Ljepaèuša. Eto, vidite da i ovakve scene "korpusdelikt" postoje. Kada su ga otpilali bar da su ga odnijeli.

Ovako su otpilali i "Murvu" ispred nase avlije. Otpilali i ostavili. Pa onda recite, sto hocete. Bravo - za one koji unistavaju, kradu i otimaju ono sto nije njihovo.

Ovakvih prizora ima na desetine.

Djordje Balaševiæ - Ne lomite mi bagrenje

Verujem cenjeni sude

Da dobro poznaješ ljude

Vi barem imate posla

Jer cud je cud, a sud je sud

Verujem cenjena glavo da si i ucio pravo

Da svakom sudiš pošteno

Jer cast je cast, a vlast je vlast

I sve po zakonu, za to sam prvi

Ne bi bilo ove krvi da je bilo sve po zakonu

Vlast je vlast i ja to poštujem

Tu su paragrafi, pa zagrabi

Nek' isto je i djavolu i djakonu

Pa nek' se zna

Nek' su mi gazili njivom

Mojom se sladili šljivom

Uvek je lopova bilo

Jer cuk je cuk i vuk je vuk

Nikada zlotvora dosta

Suša mi uništi bostan

I led se prospe pred žetvu

Al' led je led, a red je red

I prekardašilo

Im'o sam bagremovu šumu

Tamo dole prema drumu

Pa sam cekao, red je red

Polako komšije

Ne može samo da se udje, da se ruši tudje

Lepo sam im rekao

Ne lomite mi bagrenje

Bez njih ce me vetrovi oduvati

Pustite ih moraju mi cuvati

Jednu tajnu zlatnu kao dukati

Ne lomite mi bagrenje

Pod njima sam je ljubio

Bosonogu i odbeglu od sna

Ljudi smo cenjeni sude

Pa neka bude šta bude

Žao mi je marama crnih

Al' plac je plac, a mac je mac

Ne pitaj šta bi sad' bilo

Kad' bi se ponovo zbilo

Ne pitaj da li se kajem

Jer jed je jed, a red je red

I sve po zakonu

Tu su paragrafi

Pa zagrabi pošteno i za veru i za neveru

Red je red, sve ja to poštujem

Jer više bilo bi ubica nego ptica

Koje odlecu ka severu

Ne lomite mi bagrenje

Bez njih ce me vetrovi oduvati

Pustite ih, moraju mi cuvati

Jednu tajnu zlatnu kao dukati

Ne lomite mi bagrenje

Pod njima sam je ljubio

O, zar moram da vam ponovim

Okanite se njih, jer sve cu da vas polomim

otpilanceric.jpg

Kako opistati ljude koji dizu ruku na stare,bolesne i nemocne... Ja licno zovem te ljude GADOVI a njih se zelim osloboditi kao od tumora. "KAKO" evo ovako Tumor odstranis od tijela i zapalis ga.... I onda da se vise nikad ne vrati. A sebe izljecis i drizis glavu ponosito jer si ga pobjedio. I onda tiho saputnem sama sebi KUKAVICE bilo kako bilo kada bilo gdje i vas ce bozija ruka stici. E TO JE MOJA PORUKA TIM GADOVIMA.

A tebi bako neka ti budu mirne noci i neka te dragi bog cuva, malo po malo ocisti ce se svijet od tih kukavica. Dok kod Kukavica ima mi koji zelimo mir ce mo gledati preko ramena GDJESU. KAZU SVAKI PAS IMA SVOJ DAN.... DOCI CE TAJ DAN DA SE GAMAD OCISTI.

Pozdrav

Dika

Zelengrade selo moje!!!!!!!!!!!!!!!

Torn Between Two Countries

Who is to blame!

When to this country I came.

Leaving behind All that I love.

I flew to here like a peaceful dove.

Forgot all that I left. I can not;

many years have passed

though I have not forgot all that I loved

which I left behind.

These thoughts and many more

never ceased haunting my mind for now.

I know my heart belongs to there and my body is here

my soul. I know not where?

Between two countries I am torn;

should I leave this country

and return to the one I was born.

What should I do? Where shal I go ?

I love both. Which I now know

even though i know wich i love more

the one I left behidn. Is the one for sure.

Zelengrade selo moje.

ZELENGRADSKA PRICA

Za vas moji Zelengradani,

Znacaj ove price je izrada “IKONOSTASA” u crkvi sv. Petra i Pavla u Zelengradu. Zasto znacajna,prosto zato sto se na ovim prostorima,a i sire uradio ikonostas od kamena.

Sam prilaz ovoj izradi budio je u nama neki novi osecaj neceg novog,neceg starog,neceg buduceg,sto nas je i opredjelilo da se odlucimo za kamen?Nista posebno samo smo se vratili crkvi,sebi,prirodi kamenu svome korjenu.

Mi koji poticemo iz Zelengrada nismo,graditelji,nismo ni arhitekte,ni projektanti,nego samo pznavaoci iskonskog materijala,KAMENA,nacina njegove obrade i upotrebe u gradjenju uz saglasnost crkve i prirode,i njene izvorne funkcije stvorili smo to sto nas organski spaja u krajolik iz kojeg poticemo i da ga neodvojivo prenesemo preko graditeljstva u IKONOSTAS SV. PETRA I PAVLA u Zelen

Ono sto ce u buducnosti ciniti crkvu sv. Petra i Pavla specificnom i zbog cega ce zacjelo biti spominjana kao graditeljsko vjerski spomenik,vec kao moderno tradicionalni spektar svega onoga sto malo mesto u siromasnoj Bukovici,moze svojom organizacijomdati i podariti svojim precima i novim narastajima,sto nas dakako cini specificnim.

Postovani Zelengradjani,prijatelji i rodbino sada daleko,mi vam vec sada mozemo reci da ce vam biti drago i srce puno da su vase donacije,prilozi i druge pomoci utkane u jednu od najlepsih crkvi u Dalmaciji sv, Petar i Pavle Zelengrad,sa prvim kamenim ikonostasom na ovim prostorima,a mozda i sire....

Za Diku:

Pošto svi ne znamo Engleskoga jezika, eto molim - javno Diku da nam prevede ovu pjesmu sa engleskoga na nas jezik.

Hvala

Zelengrade selo moje!!!!!!!!!!!!!!!

Torn Between Two Countries

Who is to blame!

When to this country I came.

Leaving behind All that I love.

I flew to here like a peaceful dove.

Forgot all that I left. I can not;

many years have passed

though I have not forgot all that I loved

which I left behind.

These thoughts and many more

never ceased haunting my mind for now.

I know my heart belongs to there and my body is here

my soul. I know not where?

Between two countries I am torn;

should I leave this country

and return to the one I was born.

What should I do? Where shal I go ?

I love both. Which I now know

even though i know wich i love more

the one I left behidn. Is the one for sure.

Zelengrade selo moje.

Novi napadi na Srbe u Hrvatskoj

Èesto posjecujem svoje rodno mjesto Zelengrad u Republici Hrvatskoj. Nostalgija za svojim zavicajem je jako prisutna i to se kod mene jako osjeca. Prije dva dana sam se vratio iz Zelengrada kuci u inozemstvo.

Tamo sam bio nekoliko dana.

U Zelengradu zivi vrlo malo ljudi. Svi koji su tu, su stariji ljudi i vratili su se iz izbjeglistva.

Zive jako bijedno. Nemaju struje, nemaju pitke vode, nemaju nikakve pomoci ni od koga. Svakodnevno zive u strahu od napada svojih susjeda Hrvata, koji im prete smræu, strase i fizicki napadaju. Vlasti to ne brine. Nikakve zastite nemaju ni od koga. Psuju im majku "chetnicku" odlazite odavde sve cemo vas poklati i zapaliti. Na zalost to se desava i dan

danas u demokratskoj drzavi, koja se zove Republika Hrvatska.

Evo toga primjera-slucaja:

Terorisanje Zelengradjana od strane Luke Mitrovica

Jadna i bjedna familija Èeprnja Milija i njen muz Mitar (cca 76 godina) zive sami u svojj pod betonsku plocu sagradjenu "nazovi kucu". Mitar ima hrvatsku penziju, citav svoj radni vijek je proveo samo u Republici Hrvatskoj, sto znaci u svojoj drzavi. Pomislili su, da ce svoju starost docekati u miru da ih nece nitko dirati, pretiti, napadati.

Ali su se na "svu nasu zalost u tome prevarili". Tamo negdje pred Novu 2007 godinu su bili napadnuti. Navecer izmedju 18 i 19 sati. Jedan jedini prozor kojega imaju na svojoj betonskoj "kuci" je kroz prozor doletjela velika "kamenica". Proletjela je pred same glave Milije Cepranja. Prestrasena Milija i Mitar izlaze van iz kuce, da vide sto se to desava. Iz mraka se cuje muski glas koji govori:

- "Odlazite odavde, je..... m vam majku chetnicku, sve cemo vas poklati i zapaliti."

Milija odgovara: - "Dodjite, zakoljite nas, ubijte nas, mi smo na svome."

Situacija se trenutno smirila, ali noæ su Milija i Mitar proveli bez spavanja. Strah je bio prevelik i plaè cijele noci.

Sutradan se je familija odlucila, da pozove policiju iz Obrovca. Kada je policija cula ko zove i odakle, nisu htjeli doci. Obavjestena je policija u Zadru. Posljije izvjesnoga vremena je dosao i sef policje iz Zadra sa svojim kolegom.

Napravili su saslusanje familije Èeprnja i vrlo brzo ustanovili tko stoji iza ovoga kukavickoga i bijednoga napada na starije ljude iz Zelengrada.

Napad na familiju Ceprnja iz Zelengrada je naredio i organizovao njihov prvi susjed, tajkun, lopov Luka Mitrovic, preko svojih, cuvara stoke koji su dosli iz susjednje drzave Bosne i Hercegovine. Kod njega rade na crno, vlasti u Obrovcu sve to znadu i tolerisu. Taj isti Luka Mitrovic je podjarmio sva imanja-posjede cijeloga Zelengrada i sada misli da je to sve njegovo, pa se primjerno tome i ponasa. Posjekao je i popilao svu sumu sojih susjeda a to i danas radi, ako je jos sto ostalo.

Da se vratim familiji Ceprnja. Prilikom posjete policije iz Zadra familiji Ceprnja su ih jos pitali;

- "Tko ima vas broj telefona."

- "Nitko osim moje djece." govori prestrasena Milija.

-"Netko mora imati jos broj vasega telefona." primjecuje iskusni sef policije iz Zadra.

Milija, jos uvjek u soku od napada siledjija, kaze: - "Da moj telefon ima jos i Boja."

-"A tko ti je ta Boja." dalje pita policajac?

-"To vam je zena Luke Mitrovica."

Danas, poslije toliko vremena, nista se nije promjenilo. Policajci su naglasili, da ih vise ti ljudi nece napadati.

U selu se prica da su ih drzavni organi vratili-deportirali u BiH. Milija i Mitar boluju. Ne mogu nocu spavati, strah i ocekivanje nekoga drugoga napada. Placu, i govore: Ne smiju ni svoju djecu koja zive u nekoj drugoj drzavi, da o tome obavjeste.

Kazu, to ce ih pogoditi, a ne mogu nam pomoci.

A Luka Mitrovic?

Nikome nista. Kao da se nije nista dogodilo. Nasrnuo je Luka Mitrovic na jos neke ljude, koji su rodjeni u Zelengradu a zive u Zadru. Policija je bila prisutna tome dogadjaju, i nije htjela zastiti postenoga covjeka od razbojnika iz Zelengrada Luke Mitrovica.

Ovo pismo je poslano:

1. Feral - Republika Hrvatska

2. Hrvatski Helsinski odbor

3. OSCE - Misija u Zagrebu, Republika Hrvatska

4. SDSS - u Republici Hrvatskoj

5. Krajinaforce

30.01.2007

Zalosno da ovaj Mitrovic prlja ime svih cestitim ljudima koji zele mir na tome teritoriju. Dok kod ima takvih kao Mitrovici nece biti sloge ni mira. A u isto vrijeme vjerujem da nisu svi susjedi tih nesritnika koje on matletira isti.

Sramora ali ne vjerujem da taj covjek zna za sramotu on vidi samo Euro i nista drugo....ups vjerovatno janjetinu koju jede kad podplaciva ostale kao i on.

MITROVIC NE PRESTAVLJA SVE LJUDE NA TOJ STRANI SVIJETA..... NEBI MU BILOLOSE DA NALETI NA KORU OD BANANE I malko se oklzne. POGAN JEDAN.

Svemu dode kraj pa ce i onima koji sire mirznju i vrse teror nad iskrenim i dobrim ljudima.

Jako zalosno ali istinito Dika je u pravu treba ljudi koji sire mir i ljubav, pa ce mozda poceti neki normalni zivot na toj strani svijeta.

Èitajuci sranice koje su postavljene 23/04/07 prièa ŠOKANTNA PRIÈA

ZELENGRADA su me zamalo unesvjestile. I ovako pomjesane kruske I jabuke I vi mislite da je problem od kojemu se Luki pise. Tu nije zeko, lija je medu nama a vuk I to Luka koristi.

Mi svi znamo koji je Luka dobri a koji je Serif. Samo jedno lezi iza ovoga svega. To je da Luka to sve radi I uspjeva u tome teroru jer ima nase ljude u svome novcaniku ili strahu. Do kod mi imamo nase ljude koji piju sa Lukom I èuvaju tajne proslosti neæe biti kraja ovome ludili I zlu.

Ovoka: prvo par nedjelja je Luka/Serif posjetio Zadar I naravno prodavao ÐUBAR.JA SAM BIO U posjeti kod mojih prijatelja samo preko puta, èujem glas starca koji visokim glasom reèe ovako “E MOJ MITROVIÆU TO TI JE TAKO” I mene I moga prijatelja uhvati neka sumlja. I mi zakljuèismo da smo prisutni tome sastanku NARAVNO iz moga prijatelja kuæe kroz prozor poène posao detektivaca.

Luka sa ponosom priprièava od prodajama Srbskih imanja I kto je kakav u Zelengradu. Bez straha I ustruèvanja on spominje imena I przimena kao da je cijeli svijet gluh. Spominje jednu familiju I potvrðuje da su najopasniji èetinici. Tu su se spominjale familije poznate svima nama. Lukine rijeèi.. E E onaj je dobio boga PRBILI SU GA NA MRTVO IME propio se od straha, naravno I ime se spomenulo. Ma neæe njega više naši on je bio dobar, pomagao je on naše za vrime rata. Ma njegovi su izvalèili naše kroz šumu, E vidišnisu Srbi svi isti ima bolji I koljaèa on reèe. I tako Luka prièa a mi I dalje igramo detektivca.

Izlazi Luka I sjeda u svoje kamionèica sa smrdljivim Ðubrom, stomak ispred njega sav ponosit kao da vlada sa Amerikom. A ja I moj drug detektivac za njim I vozimo, Luka kao da je u Zelengradu prolazi kroz crivena svjetala I izgubi nam se. Požurimo malo I stignemo ga prema glavnome groblju prema Bibinjama. Sve što smo èuli I bili svjedoci nas nije spremilo za šok kad smo vidjeli kod koga se on svrato. Vidite moji seljani dok ovakvih naših seljana ima koji još piju sa Lukom on æe I dalje ostati Šerif.

Baš one koje je spominjao I klevetao kako su opasni èetnici sa njima je pio I sproveo dobri dva sata I dvadest minuta. I ja sam znao da je ova familija sumljiva a sad moji Zelengradani pitatjte se. Kako æe mo mi smirit Šerifa kad on pije rakiju sa našim ljudima. I meni I vam je taj izdajica poznat. E oèiju mi kroh koje gledam platiti ce za moje familije muku I tudgu.

Dok kod Luka posjeæuje I pije sa našim iz Zelengrada hrasta æe biti manje.

Kad vrijeme doðe da se ime ove izdajice bude trebalo izjaviti onda æe to biti a sad je vrijeme èekanja za bolju šansu kaže moj djed “ Mali na kraju se mrtvi broje” ne sriljaj dok ti nije vrijeme.

Negdi prošle godine sam osobno bio prisutan, kada nam je starija žena(ima preko 80 godina - nepismena, što æe teæi da ne zna ni pisati ni èitati) prièala kako su joj braæa Mitroviæ Luka-Šerif Zelengrada i njegov mladji brat Jovan prekršteni valjda Ivan - zvani Pocerac, krivotvoro njen potpis i potpisao Ugovor, da mu ova gospodja inaèe iz varoša Ležaja, poklanja svu svoju imovinu, da ce je uzdržavati a on uzvrat, da skrbi za njeno vlasništvo. Gospodja je za to prvi put èula kada je dosla kod svoje kæeri u susjedno selo od Zelengrada. I onda ona govori: ja tih Mitroviæa nisan vidjela više od 15 godina a možda i vise a kamo li dala sto što potpisati odnosno pritisniti moj kažiprst na taj papir.

Poèele su pristizati i dodatne informacije, kako braæa Mitroviæ varaju i obeæavaju doživotnu skrb za jadnu starèad iz Zelengrada. Kako oni inaèe skrbe za tu sirotinju? Nekako ovako. Pocerac Mitroviæ ima u Zadru roštilj za peèenje piliæa. (sa drvima se snadbjeva iz Zelengrada vlasnistvo svojih susjeda) i ponekad navrati kod tih ljudi. Donese im po jedno ispeèeno pile, litru rakije ili koju litru vina i oni onda zadovoljni i presretni.

Luka-šerif Mitroviæ i njigova supruga Boja iz Zelengrada, to rade malo drugaèije,prefinjenije. Malo im je što koriste njihove i naše imanje paa im usput prodaju i "otrov" rakiju koju sami pravi kod svoje kuæe i onda je po 30 kuna prodaju tim nesretnicima. O, državo Hrvatska, di si što radiš crveniš li od stida koji te je zadesio. Gradjani su gradjani i svi jednaki i imaju ista prava u državi Hrvatskoj i pred samim Bogom. Pitam se, pitam hoæe li veæ jednom profunkcionirati ta naša - lipa naša država Hrvatska.

Ima li tko iu RH, tko æe stati na kraj otimanju i razbojnistvu braæe Mitroviæa iz Zelengrada. Kako mi se èini, ako se ne varam Srbi imaju u državi Hrvatskoj i "neke svoje predstavnike", koji participiraju u vladi gospodina Sanadera. Iz Zelengrada pristižu skoro svaki sat nove i nove informacije koje su nažalost vezane za kriminal , što ga proizvode braæa Šerifi Mitrovoæi. Više o tome drugom zgodom.

Èitajuci sranice koje su postavljene 23/04/07 prièa ŠOKANTNA PRIÈA

ZELENGRADA su me zamalo unesvjestile. I ovako pomjesane kruske I jabuke I vi mislite da je problem od kojemu se Luki pise. Tu nije zeko, lija je medu nama a vuk I to Luka koristi.

Mi svi znamo koji je Luka dobri a koji je Serif. Samo jedno lezi iza ovoga svega. To je da Luka to sve radi I uspjeva u tome teroru jer ima nase ljude u svome novcaniku ili strahu. Do kod mi imamo nase ljude koji piju sa Lukom I èuvaju tajne proslosti neæe biti kraja ovome ludili I zlu.

Ovoka: prvo par nedjelja je Luka/Serif posjetio Zadar I naravno prodavao ÐUBAR.JA SAM BIO U posjeti kod mojih prijatelja samo preko puta, èujem glas starca koji visokim glasom reèe ovako “E MOJ MITROVIÆU TO TI JE TAKO” I mene I moga prijatelja uhvati neka sumlja. I mi zakljuèismo da smo prisutni tome sastanku NARAVNO iz moga prijatelja kuæe kroz prozor poène posao detektivaca.

Luka sa ponosom priprièava od prodajama Srbskih imanja I kto je kakav u Zelengradu. Bez straha I ustruèvanja on spominje imena I przimena kao da je cijeli svijet gluh. Spominje jednu familiju I potvrðuje da su najopasniji èetinici. Tu su se spominjale familije poznate svima nama. Lukine rijeèi.. E E onaj je dobio boga PRBILI SU GA NA MRTVO IME propio se od straha, naravno I ime se spomenulo. Ma neæe njega više naši on je bio dobar, pomagao je on naše za vrime rata. Ma njegovi su izvalèili naše kroz šumu, E vidišnisu Srbi svi isti ima bolji I koljaèa on reèe. I tako Luka prièa a mi I dalje igramo detektivca.

Izlazi Luka I sjeda u svoje kamionèica sa smrdljivim Ðubrom, stomak ispred njega sav ponosit kao da vlada sa Amerikom. A ja I moj drug detektivac za njim I vozimo, Luka kao da je u Zelengradu prolazi kroz crivena svjetala I izgubi nam se. Požurimo malo I stignemo ga prema glavnome groblju prema Bibinjama. Sve što smo èuli I bili svjedoci nas nije spremilo za šok kad smo vidjeli kod koga se on svrato. Vidite moji seljani dok ovakvih naših seljana ima koji još piju sa Lukom on æe I dalje ostati Šerif.

Baš one koje je spominjao I klevetao kako su opasni èetnici sa njima je pio I sproveo dobri dva sata I dvadest minuta. I ja sam znao da je ova familija sumljiva a sad moji Zelengradani pitatjte se. Kako æe mo mi smirit Šerifa kad on pije rakiju sa našim ljudima. I meni I vam je taj izdajica poznat. E oèiju mi kroh koje gledam platiti ce za moje familije muku I tudgu.

Kad vrijeme doðe da se ime ove izdajice bude trebalo izjaviti onda æe to biti a sad je vrijeme èekanja za bolju šansu kaže moj djed “ Mali na kraju se mrtvi broje” ne sriljaj dok ti nije vrijeme.

Pratim ove diskusije vec dugo i evo odluci da se javim. Zanimljiva tema sa dosta informacija. Medjutim ovo sto ZAZA napisa je jako interesantno. Jos samo kad bi mogao da nam napise o kojima se to ljudima radi, ne mora biti puno ime i prezime, dovoljno je jedno od toga ili samo nadimak pa da i mi ostali znamo skim to ,,serif,, Luka kumuje i o kom on to tako lijepo prica.

Ujedno pozdrav svim diskutantima i svim posjetiocima,

Obad se pridruzuje predlogu - razmisljanju posmatraca, da zaza objelodani "uljeza" ili uljeze iz Zelengrada koji šuruju sa šerifom Zelengrada Lukom Mitroviæem. Postavimo te ljude na vidjelo i napisimo im puna imena i prezimena, da se stide cijelog poštenog svijeta.

posmatrach

Pratim ove diskusije vec dugo i evo odluci da se javim. Zanimljiva tema sa dosta informacija. Medjutim ovo sto ZAZA napisa je jako interesantno. Jos samo kad bi mogao da nam napise o kojima se to ljudima radi, ne mora biti puno ime i prezime, dovoljno je jedno od toga ili samo nadimak pa da i mi ostali znamo skim to ,,serif,, Luka kumuje i o kom on to tako lijepo prica.

Ujedno pozdrav svim diskutantima i svim posjetiocima,

Evo, ja cu prvi probiti led. Meni su osobno još prije dvije ili tri godine prièali ljudi u Zelengradu, da se dešavaju èudne stvari. Naime, prièa ide ovako: Hrvat iz Zelengrada, nam govori kako je jedan stariji èovjek iz zaseoka Kuzmiæa, dolazi iz Srbije, potpisuje i daje "Punomoæ" Pocercu i Luki Mitroviiæu za sjeèu šume za cijeli varoš Kuzmiæa možda i šire. Ja u tu prièu nisam tada povjerovao, ali su kasnije prièali i drugi ljudi da je to sve istina. Što je taj èovjek (sada veæ pokojni G.L., umro 2005. godine i sahranjen u "majci Srbiji") dobio za tu uslugu, neznamo. Uglavnom, braæa Mitroviæ Luka i Pocerac su imali pokriæe da ruse i unistavaju sve sto im je doslo pod pilu.