gnr

"Zahtevi hrvatskih veterana početak fašizacije društva"

Recommended Posts

Zagreb -- Ugledni hrvatski advokat Anto Nobilo izjavio je da su zahtevi hrvatskih veterana da se Milorad Pupovac izjasni o Domovinskom ratu, početak fašizacije društva.
IZVOR: TANJUG SREDA, 19.09.2018. | 21:42

"To je kao izjava o lojalnosti, između izjave o lojalnosti i žute trake je vrlo tanka linija. Ako Pupovac mora davati izjavu o lojalnosti, to znači da su Srbi koje on predstavlja sumnjiv narod i da moraju dokazivati lojalnost", rekao je Nobilo za regionalnu N1 tv.

Istakao je da hrvatski veterani žive najnormalnijim životom, ali i da postoje udruženja i lideri koji imaju političke ambicije i privilegije koje drugi veterani nemaju. "Brnitelji se nisu za to borili", rekao je Nobilo i dodao da se u javnosti često osobe prozivaju da su počinili ratne zločine i da im se javno sudi. Potvrdio je da i sam ima klijenta za kojeg je Državno tužilaštvo utvrdilo da nije učestovao u tako nečem, ali se on bez obzira na to u javnosti često proziva. Nobilo je govoreći u kontekstu najavljenog protesta u Vukovaru, koji je najavio gradonačenik Ivan Penava, protiv ne činjenja vlasti na procesuiranju ratnih zločina, kojem će se pridružiti i veterani, smatra da jedino premijer Andrej Plenković ima instrumente da ta udruženja iambiciozne pojedince vrati na mesto koje im pripada. Kaže da je bolje to prekinuti sada jer će sutra ti pojedinci tražiti još više. Smatra da Plenković po tom pitanju mora da se postaviti čvrsto pa makar to značilo i nove izbore. Nobilo, naime, smatra da nema dovoljno borbe ni protiv drugih oblika kriminala pa nema ni protiv ratnih zločina, a kako vreme bude prolazilo, te zločine će biti sve teže dokazivati. Naglašava da je DORH procesuirao puno više Srba nego Hrvata zbog ratnih zločina. Ipak, po njemu je, ističe, problem puno dublji. "Pravosuđe je opet u velikom problemu. Borba protiv korupcije je prestala, ušli smo u EU i to nam više ne treba. Mi smo u ozbiljnim problemima u pravosuđu, daleko većim od procesuiranja ratnih zločina, ali na ulici ih nećemo rešiti", kaže Nobilo. Smatra da se od braniteljskih udruga stvorila nadkasta i posebna politička snaga te da je za to odgovoran HDZ, jer su im, kaže, veterani bili potrebni za rušenje Josipovića i Milanovića, a sada im se to vraća. "Stvorili su narativ da je Hrvatska stvorena u Domovinskom ratu i da su je branitelji stvorili, onaj ko je stvorio taj je valjda i vlasnik. Nešto što je SUBNOR bio u Jugoslaviji. Ti koji imaju i hoće prava, sada se bune i to je veliki politički problem. Vratimo se Ustavu koji kaže da bi svi građani trebali biti jednaki i da nema nadkasta", poručuje Nobilo.

"Ja onda stvarno ne znam protiv koga su se naši djedovi borili u jedinom antifašističkom pokretu koji je djelovao u Jugoslaviji a to je partizanski."

"Pa ako ne znaš, evo da ti ćika Muhamed objasni. Naši "djedovi" su se borili protiv vaših "djedova", jer su vaši "djedovi" bili saradnici nemačke okupacione sile, vojska monstruozne državne tvorevine tzv. NDH, koja je imala za cilj "oslobođenje" Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srema, Baranje, pa sve do Zemuna od srpskog stanovništva. To je realizovala na posebno okrutan način, masovnim ubijanjem, klanjem i deportacijom srpskog, jevrejskog i romskog stanovništva u logore smrti koje je institucionalno oformila ta tzv. država. Zamisli samo koliko je tvoj "djed" morao biti ponosan na nezamislivu kreativnost te vaše države, koja je prva i jedina u svetskoj istoriji oformila logore za decu.  A to što bi ti svog "djeda" prikačio uz one koji su se borili protiv fašističkih okupatora, to je prilično ogavno. Ne ide, to brate! Od svih partizanskih jedinica, sve do kraja 1943. godine, brojno stanje je bilo od 98% Srba. Ne moraš ti ovo moje prihvatiti zdravo za gotovo, uzmi na primer neki "Zbornik ...neke od...narodnooslobodilačkih brigada", pa da vidiš nacionalni sastav tog partizanskog pokreta. Jedina zemlja u porobljenoj Evropi, koja je imala dva antifašistička pokreta, i to je istorijska činjenica koju su jugoslovenski komunisti pokušavali da prikriju čisto iz praktičnih razloga, nije im išlo u prilog da je još neko zaslužan za pobedu nad okupatorom, ali svetska, objektivna istoriografija potvrđuje moje reči. Eto, ćika Muhamed ti je ukratko objasnio, uputio te na to da čitaš, ali nemoj da čitaš knjige neofašističkih povijesničara koji imaju dobre apanaže od vlade nove Nezavisne države Hrvatske, da bi stvorili neki novi utisak o hrvatskoj državnosti. Čitaj neke knjige pisane na osnovu nemačkih vojno-istorijskih arhiva, britanskih i sovjetskih arhiva, pa vidi šta da radiš sa svojim "djedom"."

"Kada sam dolazio u posetu mojoj tetki (u Hrvatskoj), zamolila me je da pokupim njenu ćerku iz srednje škole. Naravno došao sam po nju, ali ona nije htela da uđe u kola, jer se plaši da je drugari ne bi videli u autu sa srpskim tablica. 
Ja sam i dalje u čudu, strašna hegomonija vlada u Hrvatskoj."

"Pa sama sloboda data braniteljima je vec bila katastrofalna. Okviri u kojima neko s toliko patoloških promena može da funkcioniše bi trebalo da je sužen. Imate ljude koji imaju "nacionalistickiji i verskiji" stav od crkve ili desnih stranaka. Opasnost svakako, ali ljudi iz Hrvatske već odlaze pa na kraju neće ni biti nikoga da ih sluša kao i kod nas."

"Kad mržnja prema jednom narodu postane deo identiteta drugog, heterogena sredina ne može da opstane. Fasizacija je počela odavno"

"Tačna mu analogija sa SUBNOR-om. Na isti način se SUBNOR stavio iznad vladajuće partije onda, kao ovi "branitelji" u Hrvatskoj. Ne bi pogrešio ni da ih je uporedio sa iranskim "čuvarima revolucije", klerofašističkom nadinstitucijom koja praktično obesmišljava demokratske institucije i svodi ih na simulaciju. Za takve, sasvim je normalno da probijaju zakonske okvire jer to i jeste jedna forma državnog udara. Danas Srbi, sutra svi ostali njima polažu račune o fantomskoj "lojalnosti". Jasno, jedino crkveni komandanti poseduju "blanko lojalnost" jer su oni takav sistem i osmislili. Nije to mnogo drugačije od onog što SPC želi u Srbiji da zavede, samo što ovde hronično nedostaju nekakvi takvi "branitelji", a razni "strojevi", "dveri" i slično se brzo pokažu kao diletanti i šalabajzeri." (dodatak-ne slažem se za dio o SPC)

"Kako kažu Ameri, prevari me jedno,sram tebe bilo,dvaput mene.. 
Ovi Srbi koji tamo žive i uvek trebaju da strepe šta će biti, bi trebali već davno otići ili u Srbiju ili u druge države koje su prespektivne! 
Očito je da Hrvati nikad neće prihvatiti Srbe i čak da se nikad rat više ne desi, zar je treba živeti tamo gde nikada nećeš biti miran i samostalan!"

"ja mislim da je ovo zavrsna faza, to jest pocetak kraja."

"Dragi gospon Nobilo to nije početak fašizacije društva već kraj procesa koji neprekidno traje sa više ili manje pristalica već bezmalo 30 godina."

(komentari sa b92)

OŠTRE RIJEČI

'BAGRA! SVE SU GLASNIJI I SVE JAČI, A VEĆINA I DALJE ŠUTI I GLEDA!' Krešo Beljak oštro o napadu na Milorada Pupovca

Osijek, 271117. U prostorijama HSS-a Osjecko-baranjske zupanije odrzana je konferencija za medije o aktualnoj politickoj situaciji u Slavoniji, Baranji i ostatku Hrvatske. Na fotografiji: Kreso Beljak predsjednik HSS-a, Zvonko Pongrac i Mario Marolin. Foto: Vlado Kos / Cropix
Vlado Kos / CROPIX

Krešo Beljak

Nakon incidenda u kojem je Milorad Pupovacna zagrebačkom Dolcu pogođen limunom, na Twitteru se oglasio šef HSS-a, Krešo Beljak.

VEZANE VIJESTI

Njegov 'tvit' prenosimo u cijelosti:

'Bagra!!! Sve su glasniji i sve jači, a većina i dalje šuti i gleda.. do kada?!?! Dok ne počnu otvoreno ubijati Srbe, pedere, a onda i sve nas ostale koji se ne uklapamo u “njihovu” zaostalu i zatucanu Hrvatsku?'

Napadom su zgroženi i u HNS-u.

- U Hrvatskoj narodnoj stranci - liberalnim demokratima zgroženi smo napadom na predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca i njegovog stranačkog kolegu Borisa Miloševića, saborske zastupnike srpske manjine.

U 2018., u demokratski uređenim zemljama, bilo kakvom nasilju ili fizičkom napadu ne smije biti mjesta. Na svima nama je odgovornost da gradimo otvoreno i tolerantno društvo, a ovakve pojave, ako želimo kao društvo ići naprijed, svi zajedno, a poglavito osobe koje sudjeluju u javnom životu, moramo najstrože osuditi..

Izvor..jutarnji hr

Mig , ti bi trebao da otvoris jednu novu rubriku pod naslovom , recimo humoreske  i da je uredujes tako , sto bi , na sve komentare koji se postave , ti odgovarao samo u toj rubrici . . .

Znate šta je ovdje problem grome. Ovaj Beljak je mali mrav bez utjecaja na bilo koga i bilo što. 

I u isto vrijeme na zg kioscima se prodaju  '7 dnevno' novine gdje novinar piše članak pod nazivom "Baci limun, goni bandu" aludirajući na tomsonovu pjesmu Čavoglave.

Imate i činjenicu da su se novinari iz mainstreama potrudili da se onakvo nešto desi Pupovcu. Ratko Dmitrović je rekao da će u Hrvatskoj kad ode/nestane zadnji Srbin, oni prekopavati groblja, rušiti i uništavati bilo što što ih podsjeća na Srbe. Ovaj napad na Pupovca koji je čovjek nikad nije provocirao Hrvate i koji daje izjave koji su uvijek umjerene, pokazuje šta se dešava u Hrvatskoj. Tu je i predsjednica RH koja je poručila Pupovcu da je sam kriv za prijetnje koje dobiva. Dmitrović je pričao da je išao sa Pupovcem od Trga bana Jelačića do nekog restorana, dakle centar grada i da se Pupovcu nekoliko ljudi unjelo u lice sa "Za dom spremni". On takve neugodnosti doživljava već 20 godina. A ovo što sam napisao o stanju u Hrvatskoj, evo zadnji skup u Vukovaru gdje je 20 hiljada ljudi zahtjevalo hapšenje Srba za izmišljene ratne zločine. Neki dan su uhapsili 5 Srba iz Vukovara. Ti skupovi i hapšenja Srba su ništa drugo do kriza koja hvata ustaške mase po Hrvatskoj koje dugo nisu ubijale i zatvarale Srbe pa bi ako ništa drugo htjeli uhapsiti par Srba kad već nema jama i Jasenovaca i pakračkih poljana. I država im se, očekivano, povija.

U Hrvatskoj se razvio jedan program kojeg gura , preko Nemacke , Amerika .

Kad kazem Nemacka i Amerika mislim na politiku .

Govorimo dakle o politici u Hrvatskoj , koja nije njihova izvorna , vec su oni samo dobri sledbenici .

Dakle sta im se naredi oni to sprovode u delo . . .

Mnogi u Hrvatskoj nisu toga svesni .

Jednim delom iz mrznje prema Srbima koja im se konstantno servira a to je upravo razlog da oni to koriste i u napadima bilo koje vrstve na Srbe , koji im se gleda kroz prste . . .

Zasto oni toliko mrze Srbe , mozes li mi obrazloziti ?

Zaboravih da ti kazem jednu vrlo vaznu "sitnicu" a koju ti mozda i znades , a moze i da se upotrebi kao dokaz ulaska tolikih migranata na ova podrucja  .

Dakle da to guraju Ameri , zeleci da onesposobe nemacku . . .

Pored potpisa nemacke kapitulacije , nemci su morali 29.05.1945 da potpisu , poseban aneks , koji je bio maltene tajan donedavna ; izmedu  Amerike , Francuske i Engleske , gde stoji da Nemacka mora biti pod totalnom kontrolom ovih sila do 2099 god.

Ovaj sporazum otvara oci svim ljudima koji zele da progledaju . . .

Ovaj aneks podrazumeva i Hrvatsku , kojoj je tata Genser a mama Klinton . 

On 12/9/2018 at 9:03 AM, grom said:

Ovako, konvertiti, ljudi koji nisu mogli stati na crtu i pokazati snagu, ostati ono što jesu pod udarcima, uvijek se kasnije, da bi tu prazninu i slabost upotpunili, prišljamče uz jače. Od tuda kod Hrvata to da su bili uz Hitlera a kasnije uz pobjedničke komuniste. A drugo, kad si manji i slabiji, ti mrziš večega, imaš kompleks. Ima tu još cijeli niz osobina kod tih koji nisu mogli pod udarcima ostati na nogama, praznina i nebitnost te tjeraju da postaneš zao i nisko udaraš, od tuda ta podlost i ta hijenska osobina kod većine Hrvata. 

U Hrvatskoj se razvio jedan program kojeg gura , preko Nemacke , Amerika .

Kad kazem Nemacka i Amerika mislim na politiku .

Govorimo dakle o politici u Hrvatskoj , koja nije njihova izvorna , vec su oni samo dobri sledbenici .

Dakle sta im se naredi oni to sprovode u delo . . .

Mnogi u Hrvatskoj nisu toga svesni .

Jednim delom iz mrznje prema Srbima koja im se konstantno servira a to je upravo razlog da oni to koriste i u napadima bilo koje vrstve na Srbe , koji im se gleda kroz prste . . .Zasto oni toliko mrze Srbe , mozes li mi obrazloziti ?

Grome, zašto svijet, ovaj prostor, nije uređen tako da Amerika huška Srbe da rade to što rade Hrvati? Zašto su im samo Hrvati protočni kanal?  Sigurno me razumijete. 

Jer ovako će ispasti da je onaj koljač iz Jasenovca, jadan, morao to raditi jer ga je Hitler natjerao. Ili onaj što je ubio civile u oluji, i on je jadan to uradio jer je Amerika imala utjecaja. Neko ko je zao, vlada iz sjene, Amerika, zapadne genocidne hijene, traži svoje sluge i sluge ne treba opravdavati. One su odgovorne same za sebe i često su mračnije od svojih gospodara. Sjetite se nacista i ustaša.

16 hours ago, gnr said:

Grome, zašto svijet, ovaj prostor, nije uređen tako da Amerika huška Srbe da rade to što rade Hrvati? Zašto su im samo Hrvati protočni kanal?  Sigurno me razumijete. 

Jer ovako će ispasti da je onaj koljač iz Jasenovca, jadan, morao to raditi jer ga je Hitler natjerao. Ili onaj što je ubio civile u oluji, i on je jadan to uradio jer je Amerika imala utjecaja. Neko ko je zao, vlada iz sjene, Amerika, zapadne genocidne hijene, traži svoje sluge i sluge ne treba opravdavati. One su odgovorne same za sebe i često su mračnije od svojih gospodara. Sjetite se nacista i ustaša.

Na ovo pitanje si sam dao odgovor u predhodnom postu .

A odgovor mozes vrlo jednostavno "sa konvertitstvom" , preformulisati u pitanje i dobiti odgovor ; zasto Srbe mrze uvek isti priklanjajuci se zapadnim odnosno katolickim zemljama i Hrvati i muslimani u borbi protiv Srba . . .

Sta mislis , da se ipak malo ne stide dedova i pradedova pa ih zato lako iskoristiti , da prikriju tragove porekla . . .

Ovi ludaci kojima je konstantno malo sto imaju i zele vise , upravo koriste te preverene da uniste ognjiste na kojem su se i sami vjekovima grejali , stvarajuci toboze , nove rase i nova pisma . . .

On 12/11/2018 at 12:12 PM, grom said:

Sta mislis , da se ipak malo ne stide dedova i pradedova pa ih zato lako iskoristiti , da prikriju tragove porekla . . . 

Da, da... ima i toga, onaj video Ratka Dmitrovića govori o tome da su ustaše zapravo ubijali sve svjedoke svoje sramote. 

On 12/8/2018 at 12:19 PM, gnr said:

Ovaj napad na Pupovca koji je čovjek nikad nije provocirao Hrvate i koji daje izjave koje su uvijek umjerene

i ne samo to:

"O Pupovcu i njegovoj mimikriji bi se mogle i studije napisati. Davne 1990. godine u vreme predizborne kampanje u Hrvatskoj na jednoj tribini održanoj u bivšem kinu Beograd u Rijeci između ostalih sudjelovali su Dr. Bogdan Demić- profesor na Filadelfijskom univerzitetu, Đakomo Skoti- talijanski književnik, Milorad Pupovac-profesor na filozofskom fakultetu u Zagrebu. Dok su se svi učesnici tada otvoreno izražavali o Tuđmanovoj pretnji da izazove krvoproliće i o njegovom rigidnom stavu prema Srbima, Pupovac je sve nešto umotavao u stilu "okruglo pa na ćoše" izbjegavajući da stvari nazove pravim imenom. Sjećam se da je u jednom momentu rekao doslovno: "Sve one srpske zastave istaknute po kućama oko Benkovca, Knina, Gračaca i drugdje treba skinuti, jer one ne služe ničemu doli raspirivanju strasti". Dakle već tada je bio pristalica "netalasanja" i protivnik slobodnog izražavanja svojih nacionalnih osjećanja i prava stečenih kroz krvavu prošlost svog naroda. Na pitanje jednog od učesnika tribine-treba li poskidati i one hrvatske zastave, promrsio je nešto neodređeno sebi u bradu izbjegavajući direktan odgovor."

Evo nekoliko odličnih komentara sa kf foruma:

"Za svaku je pohvalu to što ipak izgleda ima i na drugoj strani ljudi koji uviđaju da su Hrvati zapravo jedan destruktivan element stvaran kroz vjekove. Jedino tako je moguće osloboditi se kompleksa stvaranih kroz istoriju i u uslovima vjekovnog neuvažavanja od strane moćnijih i naprednijih naroda u okruženju. Ta destrukcija zapravo i nastaje kao plod mržnje koja je svojstvena slabima, koji se opet u svakoj prilici prišljamče uz nekoga jačega da bi naudili onom drugom iz njegove okoline. Poput onog miša koji se pridružio slonu, a po tom se hvalio kako se pod njima dvojicom trese zemlja kad hodaju."

i konkretno o ovima iz naslova topica:

"Ne čudite se što oni slave tu "veličanstvenu pobjedu" nad grupom sjedih i pogurenih staraca, koji su im ipak četiri godine prkosili i junački se odupirali. Pa oni nemaju u istoriji šta slaviti. Nikada oni nisu ništa učinili na čemu bi im svijet odao priznanje. Kada ste vidjeli da njihovi predstavnici prisustvuju svečanostima priikom dana pobjede u I ili II svjetskom ratu? Oni nemaju Cer, Kolubaru, Čegar, Boj na Kosovu, Solunski front, Boj na Mišaru...Oni nemaju Miloša Obilića, Svetog kneza Lazara, Dušana silnog, Svetog Savu, Karađorđa, Mišića, Vojvodu Stepu, Bojovića niti Mihailovića. Oni nemaju Zejtinlik, Krf, Vido, Bizertu... Imaju izmišljene kraljeve iza kojih ništa nije ostalo kao svjedočanstvo da su postojali. Gdje god biste zagrebali našli biste samo nešto ostataka od Rimljana, Mlečića, Austrijanaca, Srba... Od njihovih velikana ostalo je "duplo golo". Ostala je i ustaška ideologija i priče da je postojao njen rodonačelnik Ante Starčević. Ostale su im i pjesme o veličini njihovog zločina oličenog u imenima Ante Pavelića, Stepinca, Budaka, Luburića, Jure i Bobana...Ostala im je bruka koju nastoje prikriti, a ne mogu. Pogledajte onu fizičku i moralnu nakazu Mesića. On tobože oduzima odlikovanja onim njihovim zlikovcima a ovamo slavi njihovo djelo kao praznik. Bruka jedna od "naroda", koji ipak mora nestati, jer nema bioloških niti drugih resursa da opstane. Mi im to ne smijemo dozvoliti. Džabe izigravaju klaunove onim ludačkim kockastim košuljama i dernjavom po stadionima i pravljenjem nereda gdje god dođu. To je izraz njihove slabosti i jada. Još davno sam ih upoznao kao kukavice, koje se kerembeče da prikriju svoj strah"

"Junaci" kao i svi njihovi! Čim veći zločinac tim veći junak. Pravi junak nikada ne poseže za nečasnim sredstvima u borbi sa sebi ravnim protivnikom niti napada slabije. No njihovo junaštvo je nešto čega se pravi junaci stide. O čojstvu da i ne govorimo. Previše su bili kukavne sluge i nikada nisu bili u prilici da se iskažu u nečemu velikom pa ni sada ne možemo govoriti o njima kao ravnima sebi niti bilo kom drugom narodu koji je vlastitim snagama opstao i stvorio svoju državu i časn omjesto među narodima. Kod njih ne postoje moralne norme po kojima se određuje ko je istinski junak, a ko najobičniji zločinac. Zbog toga oni i ne znaju šta je zapravo junak, pošten i moralan čovjek. Ma šta ovi zlikovci učinili oni će reći da su okolnosti bile takove i ne pada im na pamet da se suoče s mogućnošću osude cijelog njihovog "domovinskog rata" kao nastavka zločina iz vremena Pavelića, Artukovića, Mile Budaka, Luburića... i bezbroj zločinaca bez presedana. Ako jedno društvo ne ostvaruje humane svoje mogućnosti, njegova praksa stoji izvan istine i kao takva ne može da bude kriterij istine. Stoga laž i gola laž je i nadalje misao vodilja cjelokupnog njihovog bitisanja. Njhihov način razmišljanja..."

"Nedavno sam bio u Novoj Gradišci i vidio park koga su podigli na osvećenom mjestu gdje je do 1991. godine stajala pravoslavna crkva. Misle da su riješili problem samim tim što ne gledaju crkvu u kojoj su se Bogu molili čestiti ljudi vredni poštovanja, a ne prezira. Sva ta svetilišta srušena od ustaške ruke sada ili prije skoro 70 godina ili 100 i više godina proganjaju upravo njih. Njih koji ništa značajno ne stvoriše. One koji samo rušiti znaju. A koje djelo vredno poštovanja su učinili u istoriji? Niti jedno! Oni nemaju 1389. godinu, Marićević Jarugu, Mišar, Čegar, Cer, Kolubaru, Kajmakčalan...Nemaju ni Vido, Plavu grobnicu, Krf, Zejtinlik, Bizertu... Imaju Juru i Bobana, Pavelića, Luburića, Tuđmana, Norca, Gotovinu..."

"Zamislite, "Ulica Mira Barešića"!? Lopova, probisveta i kukavičke ubice najgore vrste. Ubio je nenaoružanog čovjeka, ambasadora Vladimira Rolovića, čestitog čovjeka, uzornog oca i muža. 1991. godine taj kukavelj Barešić čije ime nose ulice u nekoliko gradova po lijepoj njihovoj dođe da se "bori" za njihovu novu NDH kao i neki koji se ovdje pojavljuju, ali on je bio malo veća "šarža" pa je pošao odmah po dolasku iz Švedske da sruši jednu pravoslavnu crkvu tamo u Ravnim Kotarima. Ali oćeš! otkriju ga srpski mladići i ubiju ko bijesnu džukelu što on u stvari i jeste bio. No kad nemaš pravog junaka, intelektualca ili tako nešto onda je dobro da se i Mira Barešića proglasi za velikana."

"Nisu to nikakve pume. To su ustaške hijene, koje su hrabre samo kad ima nenaoružanih ili slabijih inače nisu opasni. Nagledao sam ih se 1991. i 1992. godine kad su bježali kao ovce i kad su ih bile pune psihijatrije u Rijeci, Zagrebu..."