Sign in to follow this  
Plitvice_boy

Mukinje_Slike 2006

Recommended Posts

A bio je još jedan,ali ga nešto više nema tu...

Eh,sad,kad bi još se našla pokoja osoba ljepšeg spola,moje generacije (nije nužno :wink: ),onda bi bilo još bolje...

Nego,palo mi na pamet upitati još prije,pa nikako...

Jel ima netko starih slika?Konkretno me zanimaju slike moje generacije...kad sam se primao u pionire i slièno :biggrin :biggrin :biggrin

"Danas kada postajem pionir

dajem casnu pionirsku rjec

da cu marljivo uciti i raditi...."

:biggrin :biggrin

nije valjda da je to i tvoju generaciju zakacilo...:)

Je...zadnja generacija... :suncane:

Najprije smo tamo zujali i namuèili se sa zakletvom,a onda trk u školu na sok i tortu...eh što je susjeda radila dobre torte :biggrin

Hvala Ljiljana na slici,evo samo da je malo uvecam da se bolje vidi..:) Nije lose izgledalo prosle godine,lijepo je utabano... jedino sto su sad spali na samo jednu zicaru..

1002450il3.jpg

al bi sad neko popizdio da vidi kako mu se skijaju preko blatuse...bilo bi 'em ti sunce,njima i skijanju :biggrin

Jucer sam bio sa njim.Malo sam ga popalio za lov,pa kad je poceo pricu o onih svojih 8 d.svinja.Pa kad je bio u Pljesevici sa svojim terijerom,naidju na medjeda,kaze,pas na medjeda i ne pusta ga,pa veli,ja se nesmijem javiti jer ce ga Gari(pas) jos vise napasti,cutim i gledam,ali sam mu rekao(medjedu),ako ga ubijes,najebo si.

Piso sam se od smijeha.

Uh dobre ideje za novu temu.

Ajde ako imate volje pa otvorite temu "LIÈKE LOVAÈKE I RIBOLOVAÈKE PRIÈE"

E to fali jos oðe na forumu LIKA, al nemojte se molim vas prepucavati jer samo kvarimo teme i ljepe topice

kanten%20od%20jagoda.jpg

Мукиња:

250px-Sorbus_aria2.jpg

...Mukinja je do 15 m visoko listopadno drvo. Ima široku, okruglastu krošnju, èesto raste kao grm. Prsni promjer može doseæi 40 cm, a starost i do 200 godina. Kora je mukinje u mladosti glatka, crvenkastosmeða do maslinastosmeða, s brojnim bjelkastožutim lenticelama, a kasnije je do oko 1 cm debela, crnosiva s velikim lenticelama. Korijenov sustav je dubok i razgranat. Izbojci su maslinastosmeði i sjajni, pokriveni brojnim, krupnim i svijetlijim lenticelama.

Pupovi su èunjasti, spiralno rasporeðeni, ušiljeni, ljepljivi, sastavljeni od zelenkastosmeðih do crvenkastosmeðih ljusaka, koje imaju bijeli, resasto dlakav rub. Blago su otklonjeni od izbojka.

Lišæe je jednostavno, široko eliptièno ili okruglo, rub lista dvostruko napiljen, 6 - 12 cm dugo, 8 - 9 cm široko. Plojka je s gornje strane tamnozelena, sjajna i gola, a s donje strane bjelkastosiva, gusto dlakava s izraženim reljefom i provodnim žilama. Peteljka je duga 1-3 cm. Cvjetovi su 10 - 15 mm široki, dvospolni, entomogamni, bijeli, skupljeni u guste, krupne gronje. Lapova i latica ima po 5, prašnika 20, oplodnih listiæa 2 - 5. Cvatne stapke su dlakave. Cvjeta u svibnju i lipnju.

Prividni plodovi su kuglasto - jajasti, crveno - naranèasti sa bijelim toèkicama, oko 15 mm dugaèki, 10 mm široki. Dozrijevaju od kraja kolovoza do kraja listopada. Zreli plodovi su suhi i brašnati, a tek nakon djelovanja mraza postaju mekani, slatki i jestivi. Sadrže do tri sjemenke, koje su izdužene, tamnosmeðe, a rasprostranjuju ih životinje, najviše ptice, izvor su hrane i za medvjede. Raste sporo.

Ekološka svojstva [uredi]

Heliofilna je vrsta, uspijeva na karbonatnoj kao i na silikatnoj matiènoj podlozi. Preferira toplu i blagu klimu, ali se pojavljuje i u višem gorskom podruèju. Široke je ekološke valencije, a optimum ima na dubokim, mineralno bogatim tlima. Dobro podnosi sušu, pojavljuje se gdje ostale drvenaste vrste imaju manju sposobnost preživljavanja. Osjetljiva je na kompeticiju drugih vrsta. Prilièno dobro podnosi mraz. Pojavljuje se od 400 do 2000 m nadmorske visine. U nizini se pojavljuje samo pojedinaèno.

Korisnost [uredi]

Kuhanjem plodova mukinje priprema se kaša, koja je ugodnog, slatkastog okusa. Od mukinja se miješanjem s drugim voæem, pripremaju: kompoti, želei, marmelade, sirupi, mošt, pivo, voæna vina i rakije. Nekada su ove plodove miješali s brašnom i pekli kruh. U prezrelim plodovima ima oko 73% vode, 8% inventivnog šeæera, 0,8% kiselina, 25 mg% vitamina C i oko 1 mg% karotina.

Ponekad se upotrebljava kao puèko sredstvo protiv proljeva te kao lijek protiv kašlja i katara pluæa. Plodove mukinje vrlo rado jedu ptice i medvjedi.

Drvo zbog lijepe teksture, može se koristiti za izradu malenih drvenih ukrasnih predmeta.

Dobavljeno iz "http://hr.wikipedia.org/wiki/Mukinja"

Ma joj,pusti me u "onu mušku stvar" :green

Nikako ja na zelenu granu sa ispitima,ženama (nikad ih nema,al zato sad kad je stislo,evo ih sa svih strana) ....a još kad bi mi netko rekao za stranicu di se može for free skinut programèiæ,bilo bi super,a ne ovako,kamo god pogledam,plati majstore...

Wogboy,prerastao sam ja bombone,sad je nešto drugo u ðiru :biggrin