Sign in to follow this  
gnr

Vaterpolisti Zvezde napadnuti u Splitu, hitno se vraćaju u BG! VIDEO

Recommended Posts

Vaterpolisti Crvene zvezde napadnuti su u jednom kafiću u Splitu.

IZVOR: B92 SUBOTA, 9.02.2019. | 15:13

Foto:Starsport

Kako prenose agencije, splitska policija je nešto posle podneva dobila dojavu da je na Rivi napadnut jedan muškarac, koji je dobio nekoliko udaraca.

Njemu je ponuđena medicinska pomoć koju je navodno odbio, a policija je nastavila potragu za pet osoba koji su napali vaterpoliste.

Inače, četvorica mladića u majicama Crvene zvezde je sedela u kafiću na splitskoj Rivi. Nije prošlo mnogo vremena pre nego što su napadnuti, potom su se dali u beg, a jedan je spas pronašao tako što je skočio u more. 

"Primili smo dojavu, po izlasku na mesto događaja nismo zatekli napadače, a momka koji je skočio u more smo prevezli do hotela da se presvuče i u toku je razgovor u kojem ćemo utvrditi detalje", rekli su iz splitske policije, a prenosi "Index.hr". 

Predsednik Vaterpolo saveza Viktor Jelenić rekao je za naš sajt da će konferencija za medije biti u 17 časova u Beogradu kada će biti poznato više informacija. 

Prema njegovim rečima napadnuti su Dušan Vasić i Miloš Maksimović, kao i golman Aleksandro Kralj, koji je skočio u more. 

Vaterpolisti Crvene zvezde hitno će se vratiti u Beograd, što znači da je meč 13. kola Triglav regionalne lige odložen.

''Malo ko zna kolika je duhovna bijeda te neobrazovane i necivilizovane rulje što sebe nazivaju "Splićanima". To je onaj šljam što se spustio iz Imotskog i hercegovačkog krša čiji roditelji i djedovi su mjerili bogatstvo brojem prosjačkih štapova u familiji. Joža Broz im je dao komad hljeba u ruku pa su se osilili i pomislili da su oni ti koji će krojiti sudbinu svoju i našu. "Najela se uš gladnica pa misli da je kraljica", kaže stara lička izreka. Nedavno sam čuo iz usta muzičara Tončija Huljića što o tim "Splićanima misle autohtoni Splićani kad ih je nazvao "ROLINGSTONSIMA", tj. kotrljajuće kamenje. A oni su se zaista dokotrljali iz kamenjara i sada vladaju Splitom kao onaj idiot Kerum.''

''Još 1966. godine nakon utakmice "Hajduk"-"OFK Beograd" automobili beogradskih registracija su letili u more. Kažeš "bio je rat"!? A šta smo mi Srbi trebali raditi Njemačkim tablicama koji su dolazili odmah iza rata u kojem su počinili strašne zločine i bili okupatori. Mi nismo bili okupatori u Hrvatskoj, nego svoji na svome i branili se od nasrtaja ustaša. U ostalom šta smo mi vama morali raditi nakon 1945. i nakon Jasenovca, Jadovna i nebrojenih jama širom Hercegovine, Bosne, Like, Banije Korduna...'''

''Eto toliko o "sažaljevanju", a što se tiče vašeg mora i odmora u toj vašoj unesrećenoj zemlji, daleko vam lijepa kuća. Ja lično bih rađe ljetovao na obali neke bistre rijeke u lijepoj Srbiji u koju se spremam uskoro poći. Da se malo nauživam poznatog srpskog gostoprimstva i obiđem znamenitosti bogate srpske istorije.''

(sa krajinaforce foruma)

Na 0:32 (video klip gdje je ovaj u moru) se čuje kako neko od običnih ljudi tj djevojka kaže "Ipak je on četnik". 

I na 0:12 neko od običnih ljudi viče "Četnik". 

VEDRANA RUDAN:treba da nas bude sramota

(rudan.info) 11. februar 2019

DEČACI IZ SRBIJE, MOŽETE OSTATI BEZ GLAVE! Vedrana Rudan bez dlake na jeziku o napadu na srpske vaterpoliste

Hrvatski pisac Vedrana Rudan objavila je na svojoj internet stranici komentar gde se osvrnula na napad na vaterpoliste Crvene zvezde u Splitu.

Prenosimo vam kolumnu u celosti. 
Za mene je Split, otkako sam prvi put u njega kročila, najlepši grad na svetu. Nije da nisam putovala, videla sam ja mnoge svetske gradove, pa ipak… Nima meni Splita do Splita.

Kamene uske uličice, miris mora i ribe, Riva, ručak u “Hvaranina”, tržnica, ribarnica… Grad u kome su živeli Smoje, Senjanović, i meni najdraži od njih Predrag Lucić, bio je i ostaće moja velika ljubav.

I ne, ni ovaj najnoviji napad divljaka koje ja ne želim zvati “Splićanima” neće u meni ubiti ono što osećam prema gradu koji volim. Pa ipak, kako je moguće, kako je moguće da se u Splitu koji je u međuvremenu postao grad iz snova za milione svetskih putnika dogodi ovakav zločin?

Nekoliko dečaka iz Srbije došlo je u moj grad da igra vaterpolo utakmicu. Nisu shvatili, niko im nije objasnio, da ne smeju da prošetaju do Rive u dresu svoje ekipe jer bi neko zbog toga mogao šipkom da razvali glavu.

Dečacima iz Srbije to možemo “oprostiti” jer su mladi, što oni znaju? Bih li ja, ovako stara, da mi je to netko rekao, mogla u to da poverujem?

Bih. I rekla bih toj deci, još u Beogradu, ne odlazite, ako odete možete ostati bez glave. I da, moramo bit fer prema građanima i građankama Splita. Ovo je moglo da se dogodi u bilo kom hrvatskom gradu. Trenutna hrvatska vlast nam poručuje, u mržnji je spas.

Pogledajmo što se dešava u Saboru. Naš premijer pripadnike jedne od parlamentarnih stranaka naziva “miševima”, član iste stranke njega naziva “štakorom”. Premijer se na to podrugljivo smeši jer zna da mu, ovako bahatom, ovako pokvarenom, ovako ciničnom i beskrajno nekompetentnom, nitko ne može ništa.

Možemo li, hoćemo li zaboraviti scenu kad je naš premijer, okružen zaštitarima, nasrnuo na člana Sabora u nameri da ga prebije?

On i jedan od najvećih hrvatskih kriminalaca, da ne prljam ekran imenom gospodina gradonačelnika, dogovorili su se. Premijer će gradonačelnika razbojnika čuvati od zatvora, “štakor” hrvatsko pravosuđe drži u džepu svog skupog odela, gradonačelnik će da mu uzvrati uslugu kradući od stranaka i strančica štakorčiće koji će premijeru i njegovoj stranci omogućiti da oglodaju Hrvatsku do kosti.

Nikad Hrvatskom nije vladala ovako gadna ekipa. Neka nas bude i strah i sram. Možda ipak, neka nas bude strah. Mi koji smo potomci onih koji su stolećima živeli na ovim prostorima ne možemo učiniti ništa, a većina od nas nije kriva ni za što.

Oni imaju pravosuđe, vojsku, policiju, medije. Oni nam na sve moguće načine prodaju tezu kako su nam jedini pravi neprijatelji “četnici”. I onda kad “četnici” imaju dvadesetak godina, i onda kad igraju vaterpolo i onda kad otvorena srca, zaljubljeni u sport, dolaze u najlepši hrvatski grad.

Kad se dogodi tragedija, kad neki od “huligana” popuši priču zato jer je neobrazovan, glup ili samo zao, uz to siguran da mu zločin neće doći na naplatu, onda se i štakori i štakorica krenu glasno zgražati nad počinjenim zločinom.

Kao da su zločinci oni koji u rukama drže čeličnu šipku, a ne gospođa koja na Pantovčaku razgledava periku ili Štakor koji se ovih dana upustio u rešavanje izbora u Venecueli. On i Venecuela?! Američka, gadna, muha podrepuša nešto misli o svetskoj politici. Misli? Čime?

Zato, ne osuđujmo dečke koji su krenuli pobiti “četnike”. Nemaju oni ništa s tim. Slušaju glas svojih i naših gospodara.

''Ceo SPLIT (20.000 ljudi) izašao je 1918. godine da sa cvećem i pesmom dočeka oslobodioce, Srpsku vojsku, predvođenu majorom Trnokopovićem, čije ime je nosila splitska riva, sve do 1990. g. Od tada SPLIT JE USTAŠKI GRAD.
Danas su to osetili i vaterpolisti C. Zvezde.''

''Split je ustaški, bez dileme. 
U Splitu (Ul. R. Boškovića) podignut je spomenik 9. bojni HOS-a "Rafael Boban", a pretpostavljam da znaš ko je bio Rafael Boban, sa sve onim "Za dom spremni" 
Ne znam šta ti još treba kao dokaz? 
Proganjaju li domaće Srbe? Ne, u Splitu Srba više nema.''

7WQlEL3.png

nNV93ug.png

''I posle treba čovek da ode da letuje tamo, da razmišlja da li će slučajno da mu izleti neko "bre" pa da dobije po nosu. 
Kol'ko mržnje prema Srbima, neviđeno.''

''Na letovanje u Hrvatsku idi samo debili pa to što tamo dobiju su zaslužili.''

''Postrojavanje Četnika na Peristilu u Splitu, 19. aprila 1925''

Dy_eZlYX0AEZ6Xx.jpg

''Za sve su vam ovo krive komunjare!! Umesto da je Hrvatska preorana gvožđem i čelikom uzduž i popreko kao Nemačka i Japan, ćopavac je imao preča posla, da mu srpska inteligencija trune na Golom Otoku. I evo kakvog monstruma je izrodila politika "bratstva i jedinstva"...''

''apsolutno, hrvatska nije kaznjena za zlocine zato i dan-danas divlja, 2x su se presvukli i izasli iz rata kao pobednici umesto kao porazeni...''

ayaRTE8.png

''A Vi i dalje kupujte u Ideji, Merkatoru, Rodi!!!''

''Zašto uopšte idu tamo? Pa, i u doba SFRJ i bratstva-ubist... pardon, jedinstva, splitski mangupi su napadali vojnike JNA kad izađu u grad, odu u bioskop, veslima od čamaca ih udarali, vojnici nosili one kožne opasače i za "u grad" da bi imali čime da se brane...''

''Hajduk su osnovali Srbi, i tada je u Splitu živelo 70% Srba, i danas ih ima ali pokatoličenih''

''I šezdesetih godina su znali oni da odguraju kojeg fiću,tristaća sa Beogradskim tablama u more. I to u ono vreme gvozdene,čelične discipline. Vuk dlaku menja,ćud nikada.''

''A taman se biskupi iz Hrvatske ljutili na našeg patrijarha. što je rekao istinu.''

''Sad bi to bio lepi italijanski grad ..''

''Mislim da to nikad nije ni prestao biti ustaški grad... just on hold''

''Ustastvo je osnivacki temelj hrvatske nacije''

''Ustaše su nosile cveće svakom i hitleru, to su govna kukavička koja su hrabra jedino kad decu treba klati!
Jebem im mater svima!''

''Za posebnu analizu, da ne kažem dijagnozu, naše "elite" je činjenica da su Split i Dubrovnik u Austrougarskoj čuvali srpski identitet, naročito Srbi rimokatolici, a onda je došla Jugoslavija, dadoše ih u banovinu Hrvatsku, posle u Brozovu i od 1990. tamo su najgore ustaše.''

''Hrvati su bili i ostali genocidni narod,jednom ustasa zauvek ustasa,da im se pruzi prilika opet bi bio Jasenovac,e nece moci seme vam se zatralo''

ð­ð·ð©â¼ï¸

(sa tvitera Ratka Dmitrovića)

''NISU SVI HRVATI USTAŠE, daleko bilo, ali Hrvatska je USTAŠKA DRŽAVA, već 28. godina. Od osnivanja.
To mogu da promene samo Hrvati, niko drugi. Ako im smeta.''

''Gospodine Ratko, "Hrvati" su i danas manjina u sopstvenoj državi.A "ovi" što se izjašljavaju danas kao Hrvati, a u drugom ili trećem kolenu bili Srbi su "problem" za malo dublju analizu odnosa Hrvat -Srbin.A Vi to naravno sve dobro znate, zar ne?''

''Potpuno ste u pravu; KONVERTITSTVO. Decenijama o tome pišem i govorim. Nikakav problem, kroz istoriju, Srbi nisu imali sa pravim, izvornim, istinskim Hrvatima. Tako je i danas. Problem su konvertiti, verski i nacionalni, koji se stalno dokazuju da su veći Hrvati od Hrvata.''

''Ali su sve ustaše Hrvati.''

''Nisu, ima i dva Kineza''

''Ne mogu hrvati bez ustaštva postojati, to im je jedino što imaju autentično njihovo!!!''

''Ratko, identitet te nacije se gradi na mrznji prema Srbima, tesko ce se odreci iste.''

''Ne mogu više ništa da promene Hrvati. Oni ne mogu da se izbore ni sa jednim Daruvarcem. Zapatili su zlo, neka im ga.''

''Problem je što im ne smeta čak šta više.''

Ovaj Crnogorac u Splitu se poneo po staroj narodnoj"Turci nas gone kano kurve a mi bezimo kao sokolovi" zato sam navijao i za Argentinu i za Englesku a kod " komsija ko voli nek izvoli"

''Lepše bi bilo da su nacionalna manjina u Italiji.''

''Očigledno im ne smeta, čak naprotiv''

''Nisu sigurno svi Hrvati ustase ali sam siguran da svim Hrvatima ne smeta da zive u STASKOJ DRZAVI''

''Pa ako ovakve stvari prodju nekažnjeno i sa politicarenjem sa njihove strane, to je znak da neće. A ako privedu samo "izgrednike" i to je znak da neće. A ako padnu i ostavke i pohapsite direktne krivce, to je znak da hoće.''

''Ali je sve HRVATSKO bar osenceno Ustastvom!!!! To treba IGNORISATI u svakom smislu. Posebno treba da se promeni odnos prema svemu sto je hrvatsko a dosta toga u Srbiji i zabraniti.''

''100% tacno.''

''Ali njima ne smeta... naprotiv,prija im kada ustaše nekog kolju i pljačkaju...tad se i obični gradjani - domobrani okoriste.''

''Ali njima ne smeta.''

''Svasta. Hrvatska je ustaska drzava jos od 10. aprila 1941 pa sve do danas. Da je svet pustio same Nemce da se denacifikuju te denacifikacije nikada ne bi ni bilo. Deustasizacija Hrvatske se moze sprovesti samo odozgo i spolja.''

''A ne smeta im....''

''Latentne ustaše''

(sa tvitera Ratka Dmitrovića)

Vjerovatno najbolji komentar od svih koje sam prenio:

''Zašto uopšte idu tamo? Pa, i u doba SFRJ i bratstva-ubist... pardon, jedinstva, splitski mangupi su napadali vojnike JNA kad izađu u grad, odu u bioskop, veslima od čamaca ih udarali, vojnici nosili one kožne opasače i za "u grad" da bi imali čime da se brane...''

i ovaj je jako dobar:

''Svasta. Hrvatska je ustaska drzava jos od 10. aprila 1941 pa sve do danas. Da je svet pustio same Nemce da se denacifikuju te denacifikacije nikada ne bi ni bilo. Deustasizacija Hrvatske se moze sprovesti samo odozgo i spolja.''''

Evo, i ovo pokazuje da nije samo Split u pitanju i pokazuje raširenost ustaštva u Hrvatskoj.

Evo, yt kanal jednog od uopće najpoznatijih i najpraćenijih hrvatskih portala, index hr, i rade intervju sa poznatim ufc borcem Mirkom Filipovićem a u pozadini je cijelo vrijeme slika Pavelića. Tu je cijeli niz poznatih Hrvata, poznati hrvatski sportaši, novinari, političari, pjevači... i kako se kao narod nikad nisu očistili od ustaštva - oni su Pavelića stavili zajedno sa ostalim poznatim hrvatskim ličnosti iz prošlosti. I kad se dobro pogleda sve Hrvate na slici - najviše dominiraju Stepinac, Pavelić i Tomson, smješteni su u centar i više strše čak i od Tuđmana i Starčevića (po meni to NIJE slučajno) Zamislite da poznati njemački boksač npr daje intervju za poznati yt kanal u Njemačkoj i da mu je cijelo vrijeme pored glave slika Hitlera. Prva reakcija bi bila u yt komentarima tipa ''šta je to iza'', video bi se maknuo sa yt, a ovdje niko u komentarima to ni ne spominje. Nisu prošli deustašizaciju. Njima je ista stvar staviti Pavelića i Severinu i Matu Parlova i Tomsona. To je, kao, sve isto.

wQlwHK6.png

U74T5mv.png

Evo, najnoviji grafiti u Splitu, do koje mjere ide srbofobija, ''školu i Srbe''. To je gotovo, to više nije moguće ispraviti.

skolaa__1__.jpg?width=765&height=568

skola1__3__.jpg?v1

skola2__2__.jpg?v1

Kao sto sam davno rekao ... i da nas sve pobiju onda bi im i nasi grobovi smetali ...

Ono sto je vazda bilo u Krajini doslo je u Beograd !

Mnogi mladji a ni stariji "Srbijanci" nemaju pojma ko su i sta su latini ...

Split: Išaran vrtić ustaškim grafitima

Split -- Posle nekoliko ispada, u Splitu se dogodio još jedan - na zidu vrtića na Mertojaku crnim sprejom ispisano je ustaško "U" s krstom i poruka "Smrt pandurima".

Izvor: Tanjug utorak, 12.02.2019. | 13:22

Foto: anshar/depostitphotos.com

Na istom zidu piše i "ACAB", što je akronim engleskog izraza "All Cops Are Bastards". a što bi u slobodnom prevodu značilo "Svi panduri su kopilad", preneo je Index.hr.
Podseća se da su u subotu na splitskoj rivi napadnuti vaterpolisti Crvene zvezde, najpre verbalno, a potom i fizički. 

Juče su objavljene fotografije vandalskog čina na zidovima Osnovne škole Skalice, gde je, zasad, nepoznati počinitelj ili više njih, crnim sprejom iscrtao fašističke grafite. 

Osim ušatog "U" i kukastog krsta, napisano je "Mrzim školu i Srbe", a iskazana je i mržnja prema policiji.

-----------------------------------------------------------

Ratnik: ''Mnogi mladji a ni stariji "Srbijanci" nemaju pojma ko su i sta su latini ...'''

ili razmišljaju na ovaj način:

''i šta se to sad nas tiče!? 
Ovo je medijsko skretanje priče sa pravih, životnih problema na šačicu usijanih glava kojih ima svuda i uvek. 
Živo me zanima šta se krije ispod ovakvih priča, odnosno, šta će nam političari podvaliti kao epilog.''

ili drugosrbijanci:

''Ako smem da primetim, dešavanjima u Splitu se poslednjih par dana daje mnogo više značaja od događaja u Kruševcu gde su napadnuti fudbaleri Napretka Ibrahim Ndaje i Semjuel Baha. Nadam se da je samo slučajnost u pitanju...''

''Mozda zato sto u Krusevcu napad nije bio etnicki motivisan. Mozda zato sto u Krusevcu je to bio napad par huligana. A dok se mi bavimo zasto je Kralj viknuo da je Crnogorac, ili sa tih 7-8 huligana koji su napali nase vaterpoliste, ignorisemo cinjenicu da je to samo lice jednog veceg problema. U Splitu se desilo to na rivi, a ne u parkicu nekom sa strane. Na rivi punoj ljudi gde gotovo niko nije hteo da pomogne, sem par ljudi. Nego su se pritom mnogi masovno pridruzili vredjanju. A posle toga niz grafita uvredljive prirode, na racun Srba. Kao i to da su podignute optuznice za kradju, a ne za linc ili pokusaj ubistva. E to je ovde problem, i zato se o tome toliko prica, vise nego za napad u Krusevcu koji je takodje odvratan, ali drugacije prirode. Ne razumem, jel ne treba da se bavimo temom nasilja i mrznje?''

'''E to je ovde problem, i zato se o tome toliko prica''

I ono što čini veliku razliku:  u Srbiji se hrvatski sportaši osjećaju bezbjedno, normalno se prošetaju po gradovima i slično (već zadnjih 20 godina) imaju oznake klubova, niko ih ne napada. U tome je razlika a a to se ovih dana ne spominje. Čak je danas neko iz VK Zvezde rekao da su prije nekog vremena vaterpolisti iz Splita (ili tako nešto) bili u Srbiji i da nisu nosili samo oznake hrvatskog kluba već i hlačice sa natpisom Torcida. Naravno, niko ih nije dirao u Srbiji. A Saša Kosanović (novinar iz Hrvatske, Srbin) kaže da bi se isti napad desio da je neko od hrvatskih sportaša šetao knez Mihajlovom što pokazuje da čovjek pojma nema a i nije svjestan da kad takve stvari priča svaka šansa da se nešto pokrene i da istina izađe van, nema više šanse. I zadnjih par dana se takve priča šire kroz hrvatske medije, slušao sam radio kanale, imaju jednog kojeg puštaju par puta dnevno koji kaže da je bio u BG i da je morao paziti kako govori i slično. Čovjek dolazi iz Hrvatske gdje je mržnja i šovinizam na svakom koraku pa misli da su svi takvi (ili sudi druge po samom sebi i svojoj Hrvatskoj) a ovi to lijepo iskoristili.

Još jedan ustaški grafit osvanuo na zgradi u Splitu

U splitskom kvartu Spinut na jednoj zgradi jutros se pojavio grafit "Maksovi mesari", kojim se veličaju pripadnici grupe ustaškog zločinca Maksa Luburića.

Izvor: Tanjug sreda, 13.02.2019. | 12:52 

Foto: anshar/depostitphotos.com

Grafit je snimio stanar zgrade koji je izrazio zabrinutost zbog sve češćeg veličanja NDH i njihovih zločinaca, prenosi Dalmatinski portal.

Pre nekoliko dana u tom gradu su zidovi jedne škole i vrtića bili ispisani grafitima "Mrzim školu i Srbe", "Za dom" i slovom "U" sa kukastim krstom.

I ovo se ne spominje ovih dana - napad na igrače Zvezde još prije 10 godina u Splitu.

Možete li zamisliti Grobare ili Delije kako se dogovore, opreme, i napadnu igrače iz Hrvatske na aerodromu? 

E o tome bi trebalo ovih dana pričati a ne da bi neko tukao hrvatske sportaše u Knez Mihajlovoj.

Priča o zatucanom Splitu.

Evo Zagreb 2016 par kadeta Partizana se proštetalo Zagrebom u trenirkama kluba i napadnuti su u centru grada.

Isti napad kao u Splitu samo što su ovi bili i maloljetnici.

Radi se o napadu hrvatskih fašista na osobe srpske nacionalnosti a dokaz da je to tako, i da nema veze sa huliganizimom, je u činjenici da niko nigdje ne napada sportaše, maloljetnike u klupskim trenirkama osim u Hrvatskoj.

I samo da još nešto napišem u vezi ovog članka dolje: uopće ne čudi ako ovaj trener nikad ništa nije ni izjavio tog tipa, barem ne baš tako, i moguće je da su mu to podmetnuli hrvatski novinari a koliko je situacija bila ozbiljna pokazuje činjenica da su roditelji hitno iz Srbije odmah drugi dan došli u Zagreb.

''Objavljene slike ozljeda: Partizan i roditelji napadnutih klinaca u Zagrebu šokirani izjavama trenera''

index.hr 15.9.2016.

KADA smo razgovarali s trenerom kadeta Partizana koji su prošlog tjedna napadnuti na Kvaternikovom trgu u Zagrebu smirivao je tenzije i bio ljut na novinare zbog navodne količine dezinformacija kojima je popraćen napad.

Zoran Bratuša, trener srpske momčadi, tada nam je izjavio da napadači nisu koristili šipke i da situacija nije bila dramatična kao što je prikazano. Međutim, u Srbiji su šokirani njegovim riječima. Tvrde da ne govori istinu jer pokušava minimalizirati posljedice napada kako on ne bi bio odgovoran.

Lazar Radojević, kadetski reprezentativac Srbije, zaradio je prijelom šake.

"Mi smo bili u bolnici na Banjici, dok se istovremeno jedan od odgovornih trudio objasniti novinarima kako se ništa strašno nije dogodilo", ogorčeno za Kurir komentira Ivan Radojević, otac ozlijeđenog dječaka.

"Dječaci su još u šoku. Nisu nam ni htjeli reći da su pretučeni, već smo to saznali tek kad smo dva dana kasnije stigli u Zagreb na utakmicu. Kada smo ih vidjeli... A onda čuješ da su ih eto samo malo preplašili, da su mediji preuveličali događaj..."

Od izjava Bratuše ogradio se i Partizan.

"Ograđujemo se od njegovih stavova, prije svega od minimaliziranja onoga što se dogodilo. Svaki napad na sportaše, bili maloljetni ili punoljetni, je užasan čin. Ne postoje velike i male batine."

Od većih batina, prema izjavi Bratuše, dječake je spasio "tetovirani Hrvat koji im se ispričao i rekao da Hrvati nisu takvi."

olzjzj__1473938018_80.80.38.89.jpg?width=765&height=517

olzjjja.jpg

Bilo je toga i prije. Napredni i moderni Zagreb najbolje opisuje dio: "Posle povika 'Srbi!' iznenada su se napadu priključili i građani okupljeni na trgu i stanicama gradskog prevoza.''

Srpski hokejaši napadnuti u Zagrebu

VLADIMIR NOVAKOVIĆ IZVOR: B92 PETAK, 13.04.2007. | 21:15

Hokejaški reprezentativci Srbije, koji u Zagrebu igraju na Svetskom prvenstvu Druge divizije, fizički su napadnuti na Trgu Bana Jelačića. Naši reprezentativci su slobodni dan iskoristili za šetnju po centru grada, ali ih je napala grupa od tridesetak članova navijačke grupe Bad Blue Boys. Posle velike tuče intervenisala je policija i omogućila hokejašima bezbedan povratak u hotel. Radiju B92 potvrđeno je da nijedan od srpskih hokejaša nije ozbiljnije povređen.

"Proveli smo sat vremena u gradu bez ikakvih problema, u špetnji i po kafićima. Pri povratku na zborno mesto sa leđa nam je prišla grupa od između 25 i 30 navijača u dresovima Dinama i Hrvatske reprezentacije, koja nas je napala uz psovke i uvrede na nacionalnoj osnovi. U našoj grupi bila su šestorica mladih momaka i ja. U tom momentu svi momci su stali jedan uz drugog i počela je tuča", rekao je za B92 kapiten hokejaša Srbije Nenad Milinković. 

Milinković kaže da je ozbiljan problem nastao kada su se huliganima pridružili građani Zagreba. 

"Posle povika 'Srbi!' iznenada su se napadu priključili i građani okupljeni na trgu i stanicama gradskog prevoza. Tada smo se nas sedmorica povukli u jedan restoran, tu je došao i naš trener Andrej Brodnik, Slovenac, koji je takođe sedeo u jednom obližnjem kafiću. On je pozvao policiju, koja je smirila situaciju, uzela nam izjave i odvela nas do hotela", ispričao je Milinković. 

Najbitnije je da niko od hokejaša nije doživeo ozbiljniju povredu. 

"Svi momci su prošli bez povreda ili sa manjim ogrebotinama. Nastavljamo da igramo dalje. Borićemo se za medalju, zbog čega smo i došli ovde", zaključio je Milinković. 

Srbija je u prva dva meča ostvarila pobedu nad Turskom i doživela poraz od Hrvatske. U nastavku takmičenja igraće sa Belgijom, Bugarskom i Španijom.

Ovo su samo neki napadi hrvata na srbe: 

Hronologija divljaštva nad Srbima u Hrvatskoj: 

Kranj, jun 2003: Napad hrvatskih huligana na navijače, rukovodstvo i igrače vaterpolo reprezentacije SCG na utakmici finala EP SCG - Hrvatska. 

Zagreb, januar 2004: Trener i portparol KK Partizan Duško Vujošević i Vladimir Sibinović fizički napadnuti na meču Evrolige Cibona - Partizan. 

Zagreb, april 2004: Direktor KK Crvena zvezda Igor Žeželj i novinar B92 Danijel Bukumirović napadnuti tokom fajnal-fora Gudjir lige. Ispred hotela „Panorama” u Zagrebu desetorica huligana Žeželju polomili rebro i napravili posekotinu na glavi, dok je Bukumirović zadobio povrede kolena. 

Zagreb, novembar 2004: Zapaljen kombi Plivačkog kluba Partizan, čiji su takmičari učestvovali na međunarodnom mitingu u Zagrebu. 

Zagreb, mart 2005: Opšta hajka Bed blu bojsa na srpsku ekspediciju prilikom gostovanja rukometaša Partizana u Zagrebu, od hotela, preko ulica i sportske hale. Potezani noževi i baklje, a povređeno više srpskih novinara. 

Bajakovo, avgust 2005: Tridesetak kilometara od granice između Srbije i Hrvatske kod Bajakova iz kukuruzišta kamenicama i Molotovljevim koktelima gađani autobusi sa novinarima i navijačima koji su se vraćali sa utakmice 2. kola kvalifikacija za UEFA kup Inter Zaprešić - Crvena zvezda. 

Zagreb, mart 2007: Nepoznati počinioci zapalili Grad mladih, u kojem su bile smeštene kadetske džudo reprezentacije Srbije i Slovačke, učesnice dvoranskog EP. Posle provale, počinioci su odustali od krađe i podmetnuli požar u prostorijama gde je bila smeštena srpska ekspedicija.

(komentar sa b92 2007)

Evo jedno malo proširenje na ovu temu.

Čtamo o napadima na srpske sportaše kad se pojave u Hr a pogledajte šta ustaše i desnica rade kad Srba nema.

Prvo ovaj besmrtni komentar:

''Što bi drugo izopačeni ustaški um mogao smisliti osim zločina i bestijalnog iživljavanja nad žrtvom. Pa oni su cijelo stoljeće i duže utrošili raspirivajući mržnju prema Srbima. Kada su postigli da im ta njihova "mladež" bude toliko krvožedna i umobolna jasno je da Srbima nema mjesta među njima. No ako Bog dade uskoro će zvijeri početi da se kolju između sebe, jer taj životinjski nagon ne može nestati na prečac.''

Nije da se ubijaju međusobno ali već polako ova hard core ustaška strana izmišlja nove neprijatelje.

Ovo je nova vijest.

Sa facebooka Velimira Bujanca:

NEK’ IDE PO MEDALJU U BEOGRAD!

Pet Bujica bilo je dovoljno da Budo Lončar odustane i javno objavi kako više ne želi Medalju Grada Zagreba. Bujica za Budu (zvanog ‘Mumija’) sada ima novi prijedlog: obrati se svojima, možda ti dodijele Medalju Grada Beograda...''

Image may contain: 1 person, text

''Grada Beograda'''....kažem, ovo je zamjena za Srbe i Srbiju, stvaraju se novi neprijatelji.

I sad najbolji dio: Budimir Lončar je, realno, pomagao hrvatskoj secesiji. 

Trebali bi mu zahvaliti.

A na fb objavu je Bujanec dobio 987 lajkova što pokazuje da postoji velika posjećenost i odobravanje.

Koliko antifašisti i slične fb stranice i profili dobiju lajkova... ni blizu!

i ovaj dio pokazuje da ustaše ne znaju razmišljati:

''''jer ona tada, kao ni druge republike, još nije bila suverena i nije mogla legalno uvoziti oružje.'''' 

ali ustaše misle da je Lončar bio za Jugoslaviju - da je Hrvatskoj stopirao oružje pred moćnom JNA a istina je (naravno) sasvim drugačija:

''Razgovor s Budimirom Lončarom počinjemo o temi oko koje se i danas vode kontroverzne rasprave, a njega optužuje da snosi odgovornost što je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda 1991. donijelo odluku o embargu na uvoz oružja u Jugoslaviju, čime je, u vrijeme rata koji je poveo Slobodan Milošević - a priklonila mu se i JNA - Hrvatska bila teško pogođena, bez oružja i mogućnosti da se odupre krvavoj agresiji. Lončar odlučno objašnjava kako je istina posve drugačija. Na embargu su inzistirali Amerikanci. Tadašnji državni tajnik James Baker imao je informaciju kako je JNA dogovorila uvoz oružja iz SSSR-a u vrijednosti od dvije milijarde dolara, pa se embargom željela spriječiti nabavka suvremene vojne opreme i oružja.- Embargo je prije svega bio usmjeren na to da spriječi naoružavanje JNA, za Hrvatsku je ionako bio irelevantan - objašnjava Lončar - jer ona tada, kao ni druge republike, još nije bila suverena i nije mogla legalno uvoziti oružje. Činilo se to, međutim, na druge načine. Uvođenjem embarga htjelo se dati i podršku lordu Carringtonu i haaškoj Konferenciji o Jugoslaviji i takvim “dvotračnim” pristupom pritisnuti Slobodana Miloševića. Sjednica Vijeća sigurnosti UN-a, na ministarskoj razini, produbila je internacionalizaciju jugoslavenske krize, jer je to pitanje, na taj način, ušlo u okvire Ujedinjenih naroda, čime je i stvorena pretpostavka za izravnu intervenciju. To se kasnije, u skladu s glavama 7. i 8. Povelje UN-a i dogodilo. Jednako važno, upozorava Lončar na nešto što se često ispušta iz vida, bilo je i to što su se na taj način u rješavanje jugoslavenske krize uključile Sjedinjene Države, vrlo angažirane oko sjednice Vijeća sigurnosti i njenog ishoda. Američki državni tajnik Baker tada je, navodeći da odgovornost za sukobe u Jugoslaviji snose mnogi, ipak prvi put jasno prokazao Srbiju i JNA kao inicijatore agresije s ciljem stvaranja “male Jugoslavije”, odnosno “velike Srbije”.

Ta sjednica Vijeća sigurnosti, čije je sazivanje inicirao Lončar (kaže: “Bilo je to prvi put u povijesti svjetske organizacije da je neka zemlja samu sebe stavila na dnevni red”) održana je 25. rujna 1991. Lončar i danas čuva 57 stranica stenograma te sjednice, na kojoj je imao uvodnu riječ. Ali prije te sjednice, Budimir Lončar, tada ministar vanjskih poslova Jugoslavije, u Zagrebu se sastao s hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom i njegovim najbližim suradnicima. - U vrijeme kada je već krenula jača ofenziva Slobodana Miloševića, istodobno s manipulacijom u okviru Haaške konferencije, smatrali smo da se nešto mora učiniti kako bi se uz pomoć međunarodne zajednice spriječila srpsko-armijska eskalacija. Dogovorio sam s Tuđmanom susret u Zagrebu. Bila je nedjelja, početkom rujna 1991. godine - prisjeća se Lončar. - Na sastanku su bili i Josip Manolić, tada šef Ureda za zaštitu ustavnoga poretka, premijer Franjo Gregurić, Stjepan Mesić, tadašnji predsjednik Predsjedništva SFRJ i Ante Marković, predsjednik savezne Vlade. Razgovarali smo o potrebi novih koraka u internacionalizaciji jugoslavenske krize. Tuđman me tada pitao je li realno i može li se očekivati izravno uključenje NATO-a u sprečavanje agresija Miloševića i JNA. Analitički sam izložio glavne smjernice američke politike u tom trenutku, osobito u odnosu na događaje u SSSR-u. Rekao sam da su SAD-u primarni problemi stabilizacija SSSR-a i ohrabrivanje Gorbačovljeve politike, te obnavljanje mirovnih procesa na Bliskom istoku, ako je to moguće. Naš prostor za SAD u ovom trenutku nije prioritetan, rekao sam i dodao da Amerikanci ne žele da naš problem ometa njihove strateške interese. Naravno, Amerikancima je bilo važno i stanje u Europi i da Stari kontinent, nakon ujedinjena Njemačke, u svoje ruke preuzima proces vlastite stabilizacije. U tom svjetlu, SAD je pozdravio sazivanje mirovne konferencije o Jugoslaviji u Haagu. Tuđman i moji sugovornici bili su suglasni da bez SAD-a nije moguće riješiti jugoslavensku krizu, no Amerikanci - i to sam ponovio - radi svojih širih strateških interesa nisu se tada bili spremni izravno uključiti. Predložio sam da, ako želimo međunarodnu intervenciju u pogledu sprečavanja sukoba, to moramo činiti uz pomoć UN-a. To je bio i zaključak našeg sastanka i na toj sam osnovi inicirao sjednicu Vijeća sigurnosti. Tuđman je to prihvatio kao realnost. Dakle, da bude do kraja jasno: Tuđman je potpuno prihvatio internacionalizaciju i, pored Haaške konferencije, stavljanje jugoslavenske krize i pod okrilje UN-a.''

https://www.jutarnji.hr/vijesti/ekskluzivna-ispovijest-budimira-loncara-91-za-jutarnji-mojih-50-godina-prijateljstva-s-franjom-tudmanom/381940/

Ima još:

‘Ankica me primila u službu, a s Franjom sam se družio kod Ede Murtića, koji mi je javio da je uhićen: nazvao sam generala Badurinu na Brijune, on je to prenio Titu, što je imalo utjecaj na odnos prema Tuđmanu u zatvoru’

Brani ga i Mesić koji se hvalio da je srušio Jugoslaviju.

Bivši predsjednik Stjepan Mesić priopćio je u četvrtak da razumije i podržava odluku Budimira Lončara, ministra vanjskih poslova nekadašnje Jugoslavije i njegovog tadašnjeg savjetnika da ne primi priznanje grada Zagreba što mu ga je namjeravao uručiti gradonačelnik Milan Bandić, navodeći da se protiv njega vodi lov na vještice zbog čega nije mogao donijeti nikakvu drugu odluku

"Znam osjećaje gospodina Lončara prema našemu glavnom gradu i što ga sve veže s njim i siguran sam da mu nije bilo lako donijeti takvu odluku. S druge strane, pratim kampanju - pravi lov na vještice - što se tim povodom protiv njega vodi i jasno mi je da nikakvu drugu odluku nije mogao donijeti”, priopćio je Mesić, u čijem je drugom predsjedničkom mandatu Lončar bio posebni savjetnik za međunarodne odnose.

Mesić kaže da glavni 'argument' onih koji Lončara napadaju i optužuju jest da je odigrao ključnu ulogu pri donošenju rezolucije Vijeća sigurnosti kojom je uveden embargo na uvoz oružja u Jugoslaviju, pa je time “razoružanu Hrvatsku izručio na pladnju” Miloševiću.

No, dodaje da je to posvemašnja besmislica i da su ključne zemlje pri koncipiranju te rezolucije bile SAD, Britanija i Austrija, a Hrvatska njome ni na koji način nije bila pogođena.

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/mesic-loncar-nije-mogao-donijeti-nikakvu-drugu-odluku-jer-se-protiv-njega-vodi-lov-na-vjestice-20190221