Željeznièar

Tko je izgubio akcenat?

Recommended Posts

Chule... mislim da se nismo razumjeli...

Nikome ja ne zamjeram sto je prihvatio nesto...

ako je to zaista od potrebe...

Ali, ne volim kad to neko smatra svojim uspjehom...

i radi to zbog nekog pomodarstva.

To sto smo natjerani govoriti nekim drugim jezikom...

ili naglaskom... je nasa nevolja... a, ne uspjeh...

Osim toga... ti si iz kraja u kojem se govorila ekavica

i ranije. Imala sam bliske rodjake, koji su zivjeli

u okolini Vukovara... i govorili su ekavicom...

Ne vidim zasto bi ti govorio drugacije sada.

Sve sto o tome kritikujem, odnosi se na moju generaciju

ili neke jos starije generacije... Na ljude koji su odrasli

u Krajini... i imaju puno toga o njoj reci... A, okrecu se

nekoj drugoj kulturnoj bastini... kao da nemaju svoju vlastitu...

Mladi ljudi se trebaju prilagodjavati, ali... trebaju i znati

i cuvati i ono sto je njihovo...

Ja sam sebi smijesna kad pokusam izgovarati rijeci

ekavicom... A, eto... kad moja djeca tako govore...

ne vidim u tome nista komicno.

Nista nije vise isto... Pa, valjda, ni taj govor ne treba biti...

onakav kakav je bio...

Nece ga ni biti... kad nase generacije... odu...

Đe si ti u (Bosanskoj) Krajini čuo Srbina da oca zove babom... Svašta ću još da čujem...

Muslimani koriste tu riječ, ali da sam čuo Srbina Krajišnika sa Grmeča, Manjače ili Kozare da veli ocu babo, još n'jesam...

e jbg sad, jesam ja spomenuo termin Bosanska Krajina ili Bosna?. Neko sa Grmeča i Šatora nema isti naglasak kao neko iz Višegrada, jesam li u pravu? i nisam rekao da tako kažu krajisnici, ali znam da pojedini delovi u Bosni govore tako ili su govorili do pre neku godinu, npr. dečko iz Sarajeva tako mi je rekao jednom prilikom i nisam znao šta to znači.

Evo kako nas pjesnik Nikola Korica u poemi

"Dje cemo sad"govori o tome.

Prepoznajes ih mam:

po tromom hodu,

po skopcanom kaputu,

razdrljenoj kosulji,

po oku,

po glasu i nosu,

i onome -Dje?

Dje si,zemljace?

Dje ides,rodjace?

Dje su tvoji?

Dje se smjestise?

Dje ti je brat?

Dje nas docera ovaj rat?

Dje li se ono rastasmo?

Dje dijele ranu?Dje si povadijo papjere?

Dje li te uapsise i -jere?

Dje se upisuje za povratak?

Dje se dzabe telefonira?

Dje si se zaposlio?

Dje idu prognanici,dje izbjeglice?

Dje cemo-majko moja-sad?

e jbg sad, jesam ja spomenuo termin Bosanska Krajina ili Bosna?. Neko sa Grmeča i Šatora nema isti naglasak kao neko iz Višegrada, jesam li u pravu? i nisam rekao da tako kažu krajisnici, ali znam da pojedini delovi u Bosni govore tako ili su govorili do pre neku godinu, npr. dečko iz Sarajeva tako mi je rekao jednom prilikom i nisam znao šta to znači.

Bosanska Krajina je geografsko podrucije izmedju Dinare i Sane, Od Manjace do Grmeca, obuhvata sledece gradice: Bosanski Novi, Banja Luka, Mrkonjic Grad, Sanski Most, Kozarsku Dubicu, Glamoc, Grahovo, Kupres, Kljuc, Drvar, Bihac... Sve Istocno od Banja Luke, smatra se Bosna, a sve juzno od Glamoca smatra se Hercegovinom.

Tako da zapravo danasnja Bosna i Hercegovina se sastoji iz 3 dela. Bosanska (ljuta) Krajina, Bosna, i Hercegovina.

Ovo pisem da razjasnimo neupucenima

Bosanska Krajina je geografsko podrucije izmedju Dinare i Sane, Od Manjace do Grmeca, obuhvata sledece gradice: Bosanski Novi, Banja Luka, Mrkonjic Grad, Sanski Most, Kozarsku Dubicu, Glamoc, Grahovo, Kupres, Kljuc, Drvar, Bihac... Sve Istocno od Banja Luke, smatra se Bosna, a sve juzno od Glamoca smatra se Hercegovinom.

Tako da zapravo danasnja Bosna i Hercegovina se sastoji iz 3 dela. Bosanska (ljuta) Krajina, Bosna, i Hercegovina.

Ovo pisem da razjasnimo neupucenima

Hvala u svakom slucaju, sporazumeli na kraju, pozdrav

Ja sam jedno vreme u Kosovskoj Mitrovici poco da kupim one strahote od jezika :):D , "ziv ti ja , ziv mi ti" ali srecom danas pricam onako kako sam uvijek pricao, Krajiski iako zivim u Teksasu.

Ja sam jedno vreme u Kosovskoj Mitrovici poco da kupim one strahote od jezika :D:D , "ziv ti ja , ziv mi ti" ali srecom danas pricam onako kako sam uvijek pricao, Krajiski iako zivim u Teksasu.

Pozdrav svima!

Michane...ne moze biti gore od crnogorskih postapalica "bez mene", "bez tebe", "jado", "pih kakav je/kakva je"..:). Kakav je samo to bio kulturni sok, a onda jos veci kad sam i ja sama pocela koristiti poneku. Blagi Boze..

Topli pozdrav svima,

Najprije, kao sto red nalaze, kratko upoznavanje..Ja sam iz Like, GS. Na KF-u 'visim' kad nadjem malo vremena...vec godinama. Cini mi se da ja nemam nista novo da doprinesem diskusijama, jer svatko od vas prica moju pricu i daje moje misljenje.

Ali evo...sto se tice naglaska..od '91-92 CG, 92-93 Beograd, 93-95 ponovo Lika, 95-96 Pancevo, 96-00 Mrkonjic-Grad. Gdje god sam bila tih navedenih godina, osim u Lici, cini mi se svatko je imao problem sa mojim naglaskom i ijekavicom. U CG, zadnja godina srednje skole je bila nocna mora. Prvo sto je bilo na udaru je moj jezik i cinjenica da je Giska poginuo u GS,i ja ispade kriva za to. Moj govor i moje bice je bilo okarakterisan kao "ustasko", mada, kroz narednih nekoliko mjeseci mi je postalo jasno da moje skolske kolege nemaju predrasude o osobama muslimanske i hrvatske nacionalnosti sa kojima su bili prijatelji, i stovise, uzivali su u hrvatskoj muzici. Iz nekog razloga su bili alergicni na mene...valjda zato sto sam izbjeglica...Srpkinja?! Uostalom, bili su vise nego vokalni o tome. Ja sam osjecala gnjev, razocarenje, i ponos u isto vrijeme. O ostalim gnjusnim tretiranjima nekom drugom prilikom. Dodje '95-ta, Pancevo....Odlazak u trgovinu je bio poseban dogadjaj. Narocito ako smo ja i mama zajedno. Jadna zena ustrasena od svega i svacega, povrijedjena od snishodljivih pogleda 'domacih' moli mene da ne trazim 'kruha' i 'hrenovke' nego 'hleb' i ' virsle'. Da ne pricam o ijekavici. U meni je to sve izazivalo revolt i ljutnju....U kaficima po pancevu tresti hrvatska muzika, a na nas se gleda kao na...nemam rijeci. Skoro ista stvar u RS.

Za mene je moj govor moj identitet i ako se moram odreci svog govora medju tzv svojim narodom u Srbiji nakon sto smo izgubili sve ostalo, onda je to gubljenje zadnje trunke onoga sto nas cini nama. Ja nemam nista protiv svih onih koji su nakon godina zivota u Srbiji ili bilo gdje drugdje preuzeli ekavicu...moji roditelji govore smijesnim mixom ij/ekavice i meni je to danas simpaticno. No, draze mi je kada dodjem u posjetu i moji rodjaci bace komentar da ja jos uvijek govorim isto kao da nismo otisli sa svoga ognjista. Pretpostavljam da je razlog u tome sto ne zivim na tim prostorima.

Moram ici spavati, zakljucak sutra...

Laku noc svima

ne znam, oduvek sam pricao ovako. Doduse, vidim da dosta ljudi sada je pocelo da prica hrvatskim jezikom. Sto je po meni mnogo lose.

Ja govorim ijekavicu od kad sam se rodio. U školu sam pošao 1948.godine u Lici i prvo pismo koje sam upoznao bila je ćirilica. Tek u III razredu smo počeli učiti latinicu. "Hrvatski" međutim nisam nikada govorio pa čak ni Hrvatsko-Srpski. Kad sam morao rekao sam Srpsko- hrvatski, a privatno sam govorio Srpski i ijekavicom. Kakav"hrvatski"? Bože me sačuvaj.

Онај ко те воли са ијекавицом и личким дијалектом, тај те искрено воли.

А ко те не воли, он ће већ наћи разлог да те не воли. Био то језик, изговор, писмо, начин облачења, музика коју слушаш итд. Буди сигурна у то.

Хиљаду пута сам се уверио да је најгоре бити покондирена тиква. Нема сврхе.

Ја и у Вуковар када идем, и у СУП, говорим и пасош, и лична карта и све остало... Коме треба преводиоц, нека га плати.

Svaka cast!

Kao sto sam vec i pisala pre par godina na ovom istom topiku.... svi smo mi s godinama nesto od svog govora izgubili, a nesto dobili, sve zavisi gde smo se nasli u belom svetu.... Dugo sam zivela u Srbiji i poprimila njihov akcenat, ali verujte, ljudi koji slusaju kad govorite, ljudi koji vas posmatraju kako hodate (iako ne razumem to ni sama, ali desava mi se), kako se drzite - primecuju da vi ipak tu ne pripadate, pitaju vas odakle ste....

Mene je sokirao covek srednjih godina u supermarketu koji radi na suhomesnatom s pitanjem - odakle si? zasto? Ne izgledam mu kao beogradjanka, niti pricam tako... i cilja covek da sam s one strane Drine.... eto ti ga na sad! A on iz Bosanske Krupe!

I odlascima u HR, nisam se ustrucavala svoje ekavice, znam da oni jako dobro znaju sta je licna karta, hleb, kafa.... bas me briga...

Odnedavno zivim u Kanadi i kad god sam s mojim kordunasima proradi iz mene onaj cisti kordunaski :) ko kad naucis plivati - nikad ne zaboravis!

Lakse je zadrzati autenticnost jezika ako se krecete u krugovima ljudi koji poticu odakle i vi! Zato dok pored sebe imate ijednog zemljaka zivi ste i vi, i vas jezik, i vasa kultura i obicaji!

Svaka cast!

Kao sto sam vec i pisala pre par godina na ovom istom topiku.... svi smo mi s godinama nesto od svog govora izgubili, a nesto dobili, sve zavisi gde smo se nasli u belom svetu.... Dugo sam zivela u Srbiji i poprimila njihov akcenat, ali verujte, ljudi koji slusaju kad govorite, ljudi koji vas posmatraju kako hodate (iako ne razumem to ni sama, ali desava mi se), kako se drzite - primecuju da vi ipak tu ne pripadate, pitaju vas odakle ste....

Mene je sokirao covek srednjih godina u supermarketu koji radi na suhomesnatom s pitanjem - odakle si? zasto? Ne izgledam mu kao beogradjanka, niti pricam tako... i cilja covek da sam s one strane Drine.... eto ti ga na sad! A on iz Bosanske Krupe!

I odlascima u HR, nisam se ustrucavala svoje ekavice, znam da oni jako dobro znaju sta je licna karta, hleb, kafa.... bas me briga...

Odnedavno zivim u Kanadi i kad god sam s mojim kordunasima proradi iz mene onaj cisti kordunaski :) ko kad naucis plivati - nikad ne zaboravis!

Lakse je zadrzati autenticnost jezika ako se krecete u krugovima ljudi koji poticu odakle i vi! Zato dok pored sebe imate ijednog zemljaka zivi ste i vi, i vas jezik, i vasa kultura i obicaji!

I ja ću napisati "svaka čast" ali tebi DIN@77. Dva puta sam pročitao tvoj post ali ne zbog sadržaja već zbog pravopisa-gramatike na, koju si dobro pazila. Retko se desi, da netko tako pravilno napiše svoj post. Još jednom - čestitke.

Занимљиво је то што се код већине примећује да на децу не преносе те завичајне ствари, поготово ако оду у иностранство. Не знам Дина77 да ли имаш искуство са тим?

Питам зато што ме пре 4 године фрапирала једна ствар када сам био у Грчкој. На плажи у песку ја испишем великим словима КРАЈИНА, ту прилази једна жена са двоје малолетне деце, она је из Западне Славоније, а муж јој је из Војводине... Живе у БГ. Пита одакле смо и тако то... углавном тада је доста фанова кошарке пратило Предрага Стојаковића. Њена поражавајуће реченица ми је била, када је цитирала сина који када види Стојаковића на ТВ каже: "Мама, ево га овај твој..." :-[ :

Онда брат и сестра, који су код нас у КУД Крајина. Њихова мама је личанка. Она је њима усадила то крајишко и личко. Жени капа до земље, иако је њен муж из Војводине.

I ja ću napisati "svaka čast" ali tebi DIN@77. Dva puta sam pročitao tvoj post ali ne zbog sadržaja već zbog pravopisa-gramatike na, koju si dobro pazila. Retko se desi, da netko tako pravilno napiše svoj post. Još jednom - čestitke.

Uh, sad si me zbunio, bas, bas.... Ja sam oduvek volela jezik, gramatiku i knjizevnost, rado pisem, pa mozda zato, i jako mi smeta nepismenost.... Hvala na komplimentu! :)

Занимљиво је то што се код већине примећује да на децу не преносе те завичајне ствари, поготово ако оду у иностранство. Не знам Дина77 да ли имаш искуство са тим?

Ja imam dve devojcice, zapravo vec devojke (mlada sam se udala, razvela, bla bla...) kojima je tata pravi Srbijanac, ali one odmalena znaju bogami i dosta kordunaskih izraza, i akcenata, da nekad ni one same ne znaju da li je nesto kordunasko ili srbijansko, hahaha.... I znaju odakle je mama. Obisle su i Kordun i Liku, mnogo sam ponosna na to!

Uh, sad si me zbunio, bas, bas.... Ja sam oduvek volela jezik, gramatiku i knjizevnost, rado pisem, pa mozda zato, i jako mi smeta nepismenost.... Hvala na komplimentu! :)

Ja imam dve devojcice, zapravo vec devojke (mlada sam se udala, razvela, bla bla...) kojima je tata pravi Srbijanac, ali one odmalena znaju bogami i dosta kordunaskih izraza, i akcenata, da nekad ni one same ne znaju da li je nesto kordunasko ili srbijansko, hahaha.... I znaju odakle je mama. Obisle su i Kordun i Liku, mnogo sam ponosna na to!

Alal ti vera!!! Mislim da je to neprocenjivo!

Tacnije, klinci gube tu vezu sa Krajinom, ako ne idu tamo... Prica o Krajini vise manje moze ih malo zainteresovati, ali ne moze da ih zalepi. Zato, nemoj odustajati od toga! :]]

I drago mi je sto si se vratila amo... @->- :}\/

Alal ti vera!!! Mislim da je to neprocenjivo!

Tacnije, klinci gube tu vezu sa Krajinom, ako ne idu tamo... Prica o Krajini vise manje moze ih malo zainteresovati, ali ne moze da ih zalepi. Zato, nemoj odustajati od toga! :]]

I drago mi je sto si se vratila amo... @->- :}\/

Pre par godina imali smo jednu foru na FB-u, na dan Oluje: moji rodjaci, braca, prijatelji, svi smo na profil stavili sliku za zida iz jednog izbeglickog centra (tu su sad napravljene kuce za nase iz Oluje) na kom pise na cirilici MALA KRAJINA. Svi smo imali isti profil, samo drugacije ime. Zacudila sam se kad su moje cure stavile istu profil sliku,a rodile se u Srbiji, a sa Olujom imaju samo mene. ???

Milo mi je sto sam se vratila, da prebijemo koju, 'nako, kojekude.... Cvece volim, a harmonika je moj instrument iz mladih dana ;D ...

Pre par godina imali smo jednu foru na FB-u, na dan Oluje: moji rodjaci, braca, prijatelji, svi smo na profil stavili sliku za zida iz jednog izbeglickog centra (tu su sad napravljene kuce za nase iz Oluje) na kom pise na cirilici MALA KRAJINA. Svi smo imali isti profil, samo drugacije ime. Zacudila sam se kad su moje cure stavile istu profil sliku,a rodile se u Srbiji, a sa Olujom imaju samo mene. ???

Milo mi je sto sam se vratila, da prebijemo koju, 'nako, kojekude.... Cvece volim, a harmonika je moj instrument iz mladih dana ;D ...

Dosta dugo sam na sajtu KF skoro ( 10., možda i više godina?) ali pod drugim nickom/avatorom. Ovdje na forumu je prodefilovalo mnogo znanih i neznanih ljudi-avatora. U početku smo bili dosta opterećeni sa ratnim i poratnim zbivanjima, možda više nego sada, što je bilo nekako i razumljivo. Skoro cijelo vrijeme sam bio tu negdje i uvijk pratio zbivanja, koja su se pisala ovdje. Prvu put sam se našao na ovoj stranici - temi: Tko ( ne ko) je izgubio akcent. Bio sam svuda i svagdje, U Ridjici, Stsnišiću...nekih 2-3 godine, poslije u Beogradu , 4 godine, zanči tamo gdje se govorilo isključivo ekavština. Poslije Beograda, inostranstvo i sada sam još tamo. Moj govor se nije ni u čemu promijno od onoga što sam ga naučio i govorio u zavičaju tj. ijekavski govor i pisanje, što ne znači da mi nije ekavski govori i pisanje strano. Često dolazim u Srbiju, Beograd i okolinu ali tamo nisam imao nikada problema sa govorom, jednostavno se prilagodim okolini u kojoj se trenutno nalzim. Isto tako sam se u inostranstvu prilagodio i nemam takodje nikakvih problema. Što hoću na kraju s time reći. Meni je smješno i izgleda bebasto kada naši (pojedini) ljudi koji su sada izbjeglice u Srbiji dodju u zavičaj i pričaju, vraga pričaju pokušavaju "blebetati" ekavštinu. Nikada, ama baš nikada kada sam dolazio u zavičaj nisam govorio drugačijie nego kao su govorili moji stariji kao npr: kruv, varenika, kumpjeri, žlica, pinjur... itd itd. Monogi su me pitali, kako to da sam sačuvao svoj zavičajni govor...odgovor je bio jednostavan: to sam, ja i odatle sam ponikao tako ću govoriiti kao što su govorili i moji prednici. Zato DIN@77 još jednom da zaključim: zavičaj je samo jedan, kao sto su majka i ćaća jedni - jedini, a ti si "kriva" što sam se oglasio na ovoj temi, a to mi je baš puno, puno drago... Inače i sam volim (ne znam koliko mi to uspjeva) pravopis i gramatiku našega lijepoga jezika.

Имаш ли још ту слику?

Ако си ишла на фолклор или знадеш коју са Кордуна... слободно ти пусти глас.

Нећемо се ми љутити :]]

Имаш ли још ту слику?

Ако си ишла на фолклор или знадеш коју са Кордуна... слободно ти пусти глас.

Нећемо се ми љутити :]]

Imam sliku, ali ne bih javno s imenima, poslacu ti na PP....

Da, da, svirala harmoniku, isla u Muzicku skolu, osvajala visoka priznanja, bilo nekad, harmonika i sintisajzer ostali onog kobnog dana na sred moje sobe, posle toga bejase Oluja... A glas? Ihaj, dje;s to pricati?! Kad bude prilike i cuce se :)

(e sad smo stvarno omanuli temu - izvinjavam se nadobudnima)

Imam sliku, ali ne bih javno s imenima, poslacu ti na PP....

Da, da, svirala harmoniku, isla u Muzicku skolu, osvajala visoka priznanja, bilo nekad, harmonika i sintisajzer ostali onog kobnog dana na sred moje sobe, posle toga bejase Oluja... A glas? Ihaj, dje;s to pricati?! Kad bude prilike i cuce se :)

(e sad smo stvarno omanuli temu - izvinjavam se nadobudnima)

Ма што ћеш се провокаторима извињавати?! ;D

Могла би ти постати још славна са својим талентом. :}\/

Ма што ћеш се провокаторима извињавати?! ;D

Могла би ти постати још славна са својим талентом. :}\/

Izvinjavam se ja, jer sam fina i kulturna, ali umem i ja da zaboravim kako su me mama i tata vaspitali. Ako neko dovoljno dobro nagazi na mene nece se dobro provesti. ;D

Dragi prijatelju, moja slava je prosla, bilo nekad, sad pevam po kuci, kolima, i kad se domognem mikrofona na nekoj zabavi... :)

Izvinjavam se ja, jer sam fina i kulturna, ali umem i ja da zaboravim kako su me mama i tata vaspitali. Ako neko dovoljno dobro nagazi na mene nece se dobro provesti. ;D

prava Krajsnikinja :) samo da je jos Banijka ;D

Odavno niko nije ovde medu nama zapjevao ;]\/ a da ne kazem da sam i zaboravio kako je to kad pevaljka zaigra na stolu :lol: