Sign in to follow this  
gnr

Srpska manjina besna jer se u Mađarskoj uči da je Nikola Tesla Hrvat

Recommended Posts

Srpska manjina u Mađarskoj je nezadovoljna što se u mađarskim udžbenicima istorije Nikola Tesla predstavlja kao naučnik hrvatske nacionalnosti, javlja RTV. 

Izvor: hina, index.hr sreda, 10.07.2019. | 15:30 

Srbi u Mađarskoj nameravaju da traže ispravku ove tvrdnje, prenosi hrvatski Indeks. 

"Tesla je fizičar, pronalazač i elektroinženjer hrvatskog porekla", prenosi RTV deo teksta iz udžbenika "Istorije", u izdanju Nacionalnog zavoda za izdavanje udžbenika.

"S tim problemom se, u stvari, suočavamo već decenijama, pa smo, između više uglednih Srba, odabrali da našu školu nazovemo baš po Nikoli Tesli, kako to ne bi učinila hrvatska zajednica u Mađarskoj", izjavila je direktorka vrtića, osnovne škole, gimnazije i đačkog kolegijuma "Nikola Tesla" u Budimpešti Jovanka Lastić. 

Prema njenim rečima "sama obrazovna ustanova malo toga može da učini da se propust ili greška ispravi. Sa više uspeha može da nastupi Samouprava Srba u Mađarskoj, ali bi i matična država trebalo jasno da ukaže na činjenice o poreklu čuvenog naučnika“.

Direktorka iz Budmipešte misli da hrvatska ima jak lobi u Mađarskoj. 

"Kao član Nacionalnog veća za izdavanje udžbenika na sledećoj sednici ću izneti svoje stanovište o ovom problemu, ali ne znam koliki će biti odjek, s obzirom na jak lobi i uticaj hrvatske zajednice u Mađarskoj”, dodala je Jovanka Lastić. 

RTV prenosi podatke s "Wikipedije" na mađarskom jeziku na kojoj piše da Nikola Tesla "Srbin rođen 10. jula 1856. godine u pravoslavnoj, svešteničkoj porodici u Smiljanu, u Lici, tada u Habsburškoj monarhiji i da je kasnije postao srpsko-američki naučnik svetskog glasa".

''Ako je Tesla Hrvat (a nije) kako to ovde pateticno da dokazu ‚'rvatine, onda su i oni Srbi koje su proterali pre dvadesetak godina isto Hrvati te je onda nejasno o kakvoj "velikosrbijanskoj agresiji" se lupeta u Hrvatskoj? Kako Hravti mogu da izvrse "velikosrbijasnku agresiju"? Sta su bili oni koje su ustasko-hrvatski rezim ubili u jasenovcu? Da li su i to bili Hrvati? Zasto su Hrvati ubijali Hrvate? Uglavnom, krajnje je jadno, bedno, kompleksasko, licemerno i podlo hravtsko svojatanje Tesle ako se uzme u obzir na cemu je izgradjena Hrvatska kao i hrvatski identitet.''

''Obrni okreni Hrvat po nacionalnosti ne moze da bude kako god okrenes. Ni hrvatsko drzavljanstvo ne moze da ima jer Hrvatska drzava nije postojala kad se on rodio. Amerikanac srpskog porekla je tacna definicija, ziveo i radio u Americi imao njihovo drzavljanstvo, rodjen na teritoriji koja je danas Hrvatska a tada bila Austro-Ugarska a po nacionalnosti Srbin.''

---Covek bukvalno jednom bio u Srbiji. -----

''Arhimed je rodjen u Sirakuzi, danasnja Italija, nema podataka da je ijednom bio u Grckoj, ali Italijanima ne pada na pamet da tvrde da nije bio Grk.

''Da vam otklonim dileme:

„Ako budem imao sreće da ostvarim barem neke od svojih ideja, to će biti dobročinstvo za celo čovečanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi ta da je to delo jednog Srbina.“ (Nikola Tesla u vreme posete Beogradu 1892. godine)  „Ja sam, kao što vidite i čujete, ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi i da svojim znanjem i radom podižete slavu srpstva u svetu.“ (Nikola Tesla, 2. juna 1892. godine u govoru studentima Velike škole u Beogradu) Ponosan sam što sam potekao iz zemljoradničkog viteškog naroda, koji je y neprestanoj ljutoj borbi za svoje ideale i evropsku kulturu zadužio Evropu i svuda zaslužio čast i poštovanje čitavog sveta, naročito velike Amerike.“ Preveo je Zmajeve pesme na engleski. Napisao esej povezujući Zmajev stvaralački opus sa Kosovskim zavetom i postkosovskom tragedijom srpskog naroda. Izguglajte Tesla New Century Magazine.  Tesla ne samo da je imao svest o srpskom poreklu nego je bio na momente i opterećen srpskom istorijom i stradanjem na Kosovu stavljajući ga u centar svoje životne filozofije. Tesla je sin Pravoslavnoj sveštenika i u tom duhu je i odgajan a rođen je u Hrvatskoj gde je tada i pre njega,,uvek živeo srpski živalj koji su nažalost ustaše fašisti, pobili i proterali!!! Nikola Tesla made by Serbia''

''Otimanje ne samo pojedinaca, već čitavih delova naroda, specijalitet je naših zapadnih komšija. Ni Ruđer Bošković nije video Hrvatsku za života, jer tada uopšte nije postojala kao država, u Dubrovniku je rođen i bio svega još jednom, nije pričao hrvatskim jezikom, izjašnjavao se kao "Slovin koji govori slovinskim jezikom", otac Srbin iz Hercegovine, majka iz mletačkog Bergama (tada ni Italija nije postojala), ali je po njima čist Hrvat, iako je Dubrovnik prvi put u istoriji postao "hrvatski" 1918. raspadom Austrougarske i ulaskom u mrsku im Jugoslaviju.

Nikola Tesla iz Smiljana, Srbin. Tačka.''

----A po cemu je Srbin? Sto je pravoslavac? To nije nacionalnost nego vjeroispovijest. Rodjen u svecenickoj porodici.. i Andric je rodjen u katolickoj i odgojili ga franjevci pa od njega napraviste Srbina. Austrougar jer je rodjen u Austrougarskoj, jeli? Svi Srbi rodjeni izmedju 1459 i berlinskog kongresa 1878 su ond Turci, jer su rodjeni u Osmanliskom carstvu ...smijurija.----- 

Znaš li gde ti je rođen Jelačićč? Hajde pročitaj, pa kaži je l' on po tebi Srbin katoličke veroispovesti? Zatrli ste Tesli familiju u Jasenovcu, 1991. gotovo srušili kuću u kojoj je rođen, a sad ga svojatate?! To je umobolno! I otac i majka su mu iz srpskih pravoslavnih porodica, ali ko će tebi to objasniti, Srbi su vam i Dalmaciju 1945. oslobodili od Italijana, pa ste im 1995. rekli hvala za sve. Ne bio vam u koži kad đavo dođe po svoje!''

''Vrlo jednostavno pitanje: ako je Tesla bio Amerikanac ili Austrougarin, 
i ako njegovo poreklo uopšte nije važno, kao što neki u komentarima 
insistiraju zašto se onda uči da je bio Hrvat. Ili je ipak važno reći 
da nije bio Srbin, da bi nam se i on oduzeo. Ova činjenica nema veze baš 
sa nikakvim teorijama zavere, jer to i jeste zavera.''

''Ban Jelačić je rođen u današnjoj Srbiji, Petrovaradinu, pa nam na pamet ne pada da ga proglašavamo Srbinom!

Tesla nije američki naučnik jer se školovao u austro-ugarskoj, pa zatim u Pragu i drugde po Evropi, u Francuskoj je na primer stekao prva ozbiljnija naučna iskustva. Tesla je u Ameriku otišao tek kasnije, kao zreo čovek sa 28 godina, a američko državljanstvo je dobio tek posle nekoliko godina. Tesla je dakle svetski naučnik, a po nacionalnosti je Srbin!''

''Covek bukvalno jednom bio u Srbiji''

''Ja sam Srbin. 
Nikad nisam bio u Srbiji. 
Rodjen i zivim daleko od Srbije. 
Ali dobro znam ko sam. 
Komentar ti je bas bedan.''

''Ако је Хрват, зашто ли припадници породице Тесла страдаше у Јасеновцу?''

''Nikola Tesla nije ni Srbin ni Hrvat vec Amerikanac (bivsi Austrougar) sa prostora danasnje Hrvatske''

''Лоше троловање. Американац јесте, грађанин Аустроугарске јесте а по националности је Србин. Бан Јелачић није Србин нити је рођен у Србији, баш као што Тесла није Хрват нити је рођен у Хрватској. Обојица су рођени у Аустроугарској...''

''Znači Car Justinijan je bio Srbin!''

''Nikola Tesla nije ni Srbin ni Hrvat vec Amerikanac (bivsi Austrougar) sa prostora danasnje Hrvatske''

Ајде, а зашто ти исти Американци Теслу без проблема сматрају Србином, и то сви од реда? Него да те питам шта мислиш шта је Фредерик Шопен обзиром да је рођен и живео у Француској, Француз? Иди реци то Пољацима.''

''Znas za sta se kaze da je neograniceno ? Ja prvi put cujem za Austrougare. To je bila imperija. Isto kao Turska. Carevo, i Sultanovo vlasnistvo. Jesmo mi bili Turci po tebi, do oslobodjenja ? Zna se sta je Tesla. Srbin. I po porijeklu, i po sopstvenoj volji, a obje stvari su kljucne. Naravno da ga mogu i Amerikanci svojatati jer je tamo zivio i radio. Neko je napisao da mogu i Austrijanci. Vec sam na pocetku komentara objasnio zasto ne mogu. Tu osobu bih usput pitao zasto samo Austrijanci a ne Madjari ?? Manite se okupatora kroz istoriju. Gledajte ljudima sta su po etnickoj pripadnosti i porijeklu, i po svojoj izjavi i volji sta su. Amerika je drugi slucaj, hajde da kazemo gradjanska drzava pa sta god to znacilo jer se izraz zloupotrebljava. I radio je tamo ponavljam i imao drzavljanstvo, ali je Srbin prije svega, a Hrvatima uopste nema mjesta. Isto kao da mi pocnemo svojatati one Rimske imperatore. Stvarno smejurija.''

''Etnički Srbin, po nacionalnosti Amerikinac, rođen u Austrijskom carstvu... 
Eto rešeno..''

''Dakle pravilno je američki naučnik srpskog porekla...''

''Био сам недавно у Смиљану у родној кући Николе Тесле. Поред куће је православна црква где је његов отац вршио службу. Поред цркве је масовна гробница са ћириличним натписом где пише да су усташе у Госпићу и околини побиле 500 недужних Срба. Сама Николина фамилија Тесле са очеве и Мандићи са мајчине стране су много страдали од усташа, и то само зато што су Срби. И онда неко напише да је он Хрват. Невероватно.''

''Svojataju ga Hrvati koji su mu poubijali sve clanove familije. Bukvalno su istrebili sve Tesle u Hrvatskoj.''

'''Škola u mestu u Hrvatskoj u kom sam živeo nosila je ime Nikole Tesle. Kad je rat počeo 1991. godine, promenili su ime, da bi, par godina nakon rata ponovo školu nazvali starim imenom. Uvek se toga setim kad su ovakve teme u pitanju.''

''Nikola Tesla, Srbin rodom iz Austrougarske, američki državljanin. I to je to. Mogu oni da uče i talambasaju koliko hoće.''

''bravo za srpski kokus u Madjarskoj, podrska.''

''Drzava bi trebala da osnuje komisiju koja ce se stvarno baviti ispravkama koje su na stetu naseg naroda. Tu mislim na jacu informisanost u vezi Jasenovca, u vezi Nikole Tesle naravno, pominjati zrtve u Bratuncu i Kravicama, cirilica u Vukovaru itd... Ima mnogo primera gde smo pasivni i gde se moraju uloziti ozbiljni napori od strane strucnih ljudi''

(komentari sa b92)