Sign in to follow this  
mihajlo74

Grachac, Glogovo selo, Jaksici

Recommended Posts

Veliki pozdrav svim Licanima a pogotovo mojim prezimenjacima

ukoliko ih ima.

Jaksici, kojima ja pripadam poreklo vode iz Glogovog sela kod Grachaca.

Odatle su krajem 19.veka otisli u Kostajnicu.

Zivim i radim u Beogradu i zelja mi je da odem u Glogovo selo da vidim

odakle mi preci dolaze.

Bilo bi lepo da mi se neko javi , ako ne od Jaksica a ono neko iz Glogovog

sela ili okoline.

Da li jos uvek tamo ima Jaksica i srba uopste?

Je li ko bio u Glogovom selu skoro?

Unapred hvala,

Pozdrav,

Mihajlo Jaksic

Zdravi Mihajlo!

Zovem se Novak, deda mi je iz glogovog sela dosli su u vojvodinu posle prvog svetskog rata, u jedno selo kod vrsca zove se banatski sokolac. U selu ima tvojih prezimenjaka i mislim da smo cak i neki kumovi, nisam siguran. Ja sam rodjen i odrastao u Svedskoj i vrlo malo znam o mojima, oduvek sam zeleo da vidim odakle su moji dosli. Jel si ti bio tamo?ako budes isao slikaj malo pa stavi slike, bas me zanima kako izgleda...

pozdrav kume, hehe!!!

ako budes isao slikaj malo pa stavi slike, bas me zanima kako izgleda..

surla,

uvijek je lijepse kad sve to vidis uzivo. Zato, spremaj kofere i na put. :wink: :biggrin

Pozdrav za kuma iz Svedske,

u Glogovom selu nazalost nikad nisam bio ali imam zelju i otici cu

najverovatnije na prolece.

Kontaktirao sam oca Dusana Lujica iz parohije Gracaca i okoline za

bilo kakvu informaciju o Jaksicima iz Glogovog sela i ovih dana ce proveriti kako stvari stoje.

Otac Dusan kaze da u selu ima jos srba i ovim putem mu se zahvaljujem

na saradnji i razumevanju.

Sigurno cu otici tamo jer MORAM videti mesto odakle su mi koreni.

Krv nije voda.

Pretpostavljam da ce to biti ili april ili maj zbog lepog vremena.

Fotografije ces dobiti na mail ukoliko si zainteresovan.

Mislim da bi bilo lepo da se javis i na moj mail da se malo bolje upoznamo.

Veliki pozdrav kumu od Mihajla Jaksica iz Beograda

Ratko Lièina:

Ne znam za ranije, ali znam da se u posljednjih 40-tak godina, mjesto o kome pišete zove samo Glogovo, a ne Glogovo selo.

By the way, imam jednog dobrog drugara iz Baranje, Jakšiæ Dragoljuba (sad u Bgd.) koji je takodje porjeklom sa Glogova.

mihajlo74,

sve pohvale što želiš da napraviš rodoslovno stablo. Samo polako, potrebno je truda za sastavljanje rodoslovnog stabla( prièam iz iskustva), ali se ispalti.

Èovjek onda nekako osjeti da ima korijene, da vredi, postane još više ponosan na sebe i svoje pretke.

Samo napred!

Tacno je, bar koliko sam ja uspeo da proverim da je nekada bilo Glogovo selo a sad samo Glogovo.

Inace, ako neko ima precizniju informaciju bilo bi lepo da i nas upozna.

Mery,

hvala na podrsci, dugujem to i precima i buducim pokolenjima.

Surla,

za tebe kume je bitno to da u okolini Glogova postoji zaseok Surla kao i

zaseok Jaksici. To pricam sudeci po podacima sa mapa u sta cu se licno

uveriti, dao bog. U svakom slucaju bili su nam predaci prve komsije i vrlo je moguce da smo se okumili.

Pozdrav,

Mihajlo

E Hvala ti Mihajlo. Nemas pojma koliko bi voleo da idem tamo... Kako ides tamo, kolima? mislim neprave ustase problema zbog tablica i to?

Veliki pozdrav svim Licanima a pogotovo mojim prezimenjacima

ukoliko ih ima.

Jaksici, kojima ja pripadam poreklo vode iz Glogovog sela kod Grachaca.

Odatle su krajem 19.veka otisli u Kostajnicu.

Zivim i radim u Beogradu i zelja mi je da odem u Glogovo selo da vidim

odakle mi preci dolaze.

Bilo bi lepo da mi se neko javi , ako ne od Jaksica a ono neko iz Glogovog

sela ili okoline.

Da li jos uvek tamo ima Jaksica i srba uopste?

Je li ko bio u Glogovom selu skoro?

Unapred hvala,

Pozdrav,

Mihajlo Jaksic

Da li ste sigurni da vodite porijeklo iz Glogovog sela, posto Jaksica ima i u Gorskom kotaru, mjesto Moravice ( nekada se zvale Srpske Moravice) i u okolini Plaskog ( Lika ). Prezime Surla je zastupljeno samo u okolini Plaskog!Ovi svi Jaksici i Surle su Srpske nacionalnosti!

Surle najverovatnije poticu od kneza Radosava Surlica koji se javlja pre 300 godina u popisu u podrucju Gracaca. Kao vecina stanovnistva Gracaca i oni su najverovatnije doselili iz Severne Dalmacije nakon sto je Lika pripala Austriji, 1689. godine.

moguce ali ja sam cuo da smo se prezivali marjanovic, i da smo dosli u liku iz srbije pa kad su dosli austrijanci smo dobili prezime surla. Jedino znam da mi je pradeda rodjen u glogovu, pre toga neznam nista, mada sam cuo razne price.neznam gde bi mogao da nadjem vise informacije?

Sve ovo sto si naveo se moze uklopiti u ono sto je ranije navedeno. Prvo, Srbija (odnosno Stara Srbija) – Hercegovina – Bosna – Dalmacija – Lika je istorijski put nekih porodica iz Gracaca i Zrmanje. Drugo, prezime Marjanovic prisutno u Dalmaciji. Jedni slave Djurdjevdan, a drugi Sv. Nikolu. Trece, ovo je slucaj i sa nekim drugim prezimenima da prvo imaju duzi oblik sa -ic, a zatim kraci. Neke od tih porodica su zadrzale i jedno i drugo prezime. Cinjenica da se ova dva prezimena javljuju u istoj oblasti, jedno ranije drugo kasnije, i da se prezime Surlic kasnije nejavlja, govori da se radi o istoj porodici.

eno u proslom postu sam vam napisao u kojim su selima zivele Surle 1915god.

Mr.Proper, izvinjavam se! Krivo sam se izrazila, htjela sam dodati da prezimena Surla ima i u okolini Plaskog! Nema ljutnje! Ja pripadam onom dijelu zenske populacije koje sve rade na juris! Zato postoje tolerantni ljudi da ovakvima kao sto sam ja, oproste! :redface

Pozdrav svima,

a narocito Mirog-u.

Rexona,

siguran ne mogu biti u poreklo iz Glogova jer nemam nikakav pisani dokument sem usmenih predanja moje familije gde sam od vise rodjaka

cuo da se moj praded Kojo Jaksic sa zenom mu Sofijom iz Glogovog doselio

u oblast Kostajnice na Uni ili tacnije u Utolicu ili Rosulje selo. To je bilo krajem 19.veka. Od tog podatka sam krenuo i sad istrazujem dalje.

Slava koju slavim i dan danas identicna je sa slavom Jaksica iz Glogova.

Surla,

zestoko sam se naostrio da odem u Glogovo koje je od Gracaca udaljeno

15-ak kilometara i najverovatnije u aprilu idem u zavicaj nasih predaka.

Verujem da cu imati bar malo vremena da obidjem i Surle.

Ono sto je prrovereno je to da Jaksica u Glogovu nema i da postoji neki Jaksic koji je pcelar i koji zivi malo nize od naseg sela.

U pohod idem kolima (BG-tablice) pa neka mi je Bog u pomoci.

Plan mi je da prespavam u Gracacu a nakon toga rano ujutru idem u Glogovo. Kola cu preko noci ostaviti kod lokalnog paroha u Gracacu kako mi je obecao.Otac Dusan mi rece da se tamo vodi normalan zivot i da nemam razloga za brigu.

Surla, ako mozes da se uklopis u taj neki okvirni plan mog puta, mogli bi cak iz Beograda da krenemo zajedno, nemam nista protiv. Ako ne svakako ces

dobiti fotografije. Uzgred budi receno , nisi mi se ni javio na mail.

Pozdrav,

Mihajlo Jaksic

Surla-30, 1)dabasnica(Seb)-1, 2)Glogovo(gracac)-11, 3)Josani(Udb.)-5, 4)Kijani(Gracac)-7, 5)medak-6,

Сурли је колико знам, било и у Губавчевом Пољу (такође општина Грачац)