Skoci na Sadrzaj

Slika

Re: Hajduci

• Please log in to reply
6 odgovora na ovu temu

#1 kraljPonoci

kraljPonoci

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 17 postova

Postirano 23 March 2005 - 09:48 PM

U nasim krajevima,uvek napadanim i ne rjetko osvajanim od raznih svjeckih sila,sloboda je bila i bice nesto najsvetije.Uvek se nalazilo ljudi i junaka koji nisu podnoslili nicijeg jarma.Odlazili bi u sumu i atakovali na neprijatelje.Poznati su kao Hajduci.Naspoznatiji je svakako Carauga "Gorski Tic" o kojem je i film snimljen.Bilo ih je jos puno manje i vise poznatih...
Aj pomagajte....za kojeg ste culi?
U Dalmaciji je bio jedan al zaboravio sam ime samo nadimak mu je bio "Vugonja"...

nekoliko rjeci o:

Jovanu Stanisavljevicu - Carugi
Covek sa cetiri lica: razbojnik, pobunjenik, vojni liferant, gospodin. covek sa tri imena: Jovo Stanisavljevic, Nikola Drezgic i Mile Baric. covek sa jednim nadimkom: caruga. Usao je u narodne price i pesme - sam. Njegova zivotna putanja je blatnjava, krvava, uzbudljiva, romanticna, opstenarodna. Bio je klasicni izdanak svog vremena u kome je carevala anarhija. Ubijao je i ubili su ga. Ostao je da zivi u pricama, pesmama, knjigama, a odskora i na filmu. Zvali su ga i Gorski tic i Slavonski Robin Hud, ali za sve je bio i ostao uglavnom caruga. Kada se u zoru 27. februara 1925. suocio sa krvnikom pred vesalima Kraljevskog sudbenog stola u Osijeku i kada ga je opcinski cata prozvao: Jovan Stanisavljevic, on je ponosno dodao: Ja sam Jovan Stanisavljevic caruga... Moj naklon gospodine krvnice... Zbogom narode, Caruga putuje! To sumorno putovanje , sto se okoncalo u njegovoj dvadeset sedmoj godini, zapocelo je 1897. U porodici Ike i Prokopija Stanisavljevica iz sela Bare kod Orahovice (Slavonija) rodio se sin koji je dobio ime po dedi: Jovan. S imenom dosao je i nadimak koji je nosila citava dedina familija: Caruga. Sve do desete godine, mali Jova je bio srecno dete. Isao je u skolu i radio pomalo oko stoke i njive. Ali kada mu je majka umrla i kada se otac ponovo ozenio, u kucu je s macehom usao i pakap. Vise od batina bolela ga je odluka oca Prokopija da ne moze vise da se skoluje. Njiva je bila njegova buducnost i njegova grobnica. Pobegao je iz sela u Osijek na bravarski zanat, ali je umesto diplome segrta dobio poziv za vojsku i novu adresu: 28. puk domobranske pesadije. Kako nije zeleo kao i mnogi dobrovoljci da bude hrana topovima, falsifikovao je svoja dokumenta, postao natporucnik Fet koji po odobrenju satnika Horvata ide doma na lecenje i odmor Ovog puta je pobegao iz Osijeka u selo Bare. Neko vreme je ziveo od prodaje tih laznih iskaznica, a posle od plate koju je dobijao kao sef Narodne straze. Koristeci ugled koji mu je davala oficirska uniforma, ustrelio je po kratkom postupku jednog udvaraca svoje devojke Katike. Kada mu je knez Stanko Bosnjak zapretio da ce ga uhapsiti, Caruga ga je proglasio za izrabljivaca naroda i sa svojim rodjacima ubio iz puske na kucnom pragu, vicuci: Pravda je zadovoljena! ...

#2 doktor

doktor

Dzomba

• Members
  • ZnackicaZnackicaZnackica
  • 112 postova

Postirano 23 March 2005 - 11:54 PM

U nasim krajevima,uvek napadanim i ne rjetko osvajanim od raznih svjeckih sila,sloboda je bila i bice nesto najsvetije.Uvek se nalazilo ljudi i junaka koji nisu podnoslili nicijeg jarma.Odlazili bi u sumu i atakovali na neprijatelje.Poznati su kao Hajduci.Naspoznatiji je svakako Carauga "Gorski Tic" o kojem je i film snimljen.Bilo ih je jos puno manje i vise poznatih...
Aj pomagajte....za kojeg ste culi?
U Dalmaciji je bio jedan al zaboravio sam ime samo nadimak mu je bio "Vugonja"...

nekoliko rjeci o:

Covek sa cetiri lica: razbojnik, pobunjenik, vojni liferant, gospodin. covek sa tri imena: Jovo Stanisavljevic, Nikola Drezgic i Mile Baric. covek sa jednim nadimkom: caruga. Usao je u narodne price i pesme - sam. Njegova zivotna putanja je blatnjava, krvava, uzbudljiva, romanticna, opstenarodna. Bio je klasicni izdanak svog vremena u kome je carevala anarhija. Ubijao je i ubili su ga. Ostao je da zivi u pricama, pesmama, knjigama, a odskora i na filmu. Zvali su ga i Gorski tic i Slavonski Robin Hud, ali za sve je bio i ostao uglavnom caruga. Kada se u zoru 27. februara 1925. suocio sa krvnikom pred vesalima Kraljevskog sudbenog stola u Osijeku i kada ga je opcinski cata prozvao: Jovan Stanisavljevic, on je ponosno dodao: Ja sam Jovan Stanisavljevic caruga... Moj naklon gospodine krvnice... Zbogom narode, Caruga putuje! To sumorno putovanje , sto se okoncalo u njegovoj dvadeset sedmoj godini, zapocelo je 1897. U porodici Ike i Prokopija Stanisavljevica iz sela Bare kod Orahovice (Slavonija) rodio se sin koji je dobio ime po dedi: Jovan. S imenom dosao je i nadimak koji je nosila citava dedina familija: Caruga. Sve do desete godine, mali Jova je bio srecno dete. Isao je u skolu i radio pomalo oko stoke i njive. Ali kada mu je majka umrla i kada se otac ponovo ozenio, u kucu je s macehom usao i pakap. Vise od batina bolela ga je odluka oca Prokopija da ne moze vise da se skoluje. Njiva je bila njegova buducnost i njegova grobnica. Pobegao je iz sela u Osijek na bravarski zanat, ali je umesto diplome segrta dobio poziv za vojsku i novu adresu: 28. puk domobranske pesadije. Kako nije zeleo kao i mnogi dobrovoljci da bude hrana topovima, falsifikovao je svoja dokumenta, postao natporucnik Fet koji po odobrenju satnika Horvata ide doma na lecenje i odmor Ovog puta je pobegao iz Osijeka u selo Bare. Neko vreme je ziveo od prodaje tih laznih iskaznica, a posle od plate koju je dobijao kao sef Narodne straze. Koristeci ugled koji mu je davala oficirska uniforma, ustrelio je po kratkom postupku jednog udvaraca svoje devojke Katike. Kada mu je knez Stanko Bosnjak zapretio da ce ga uhapsiti, Caruga ga je proglasio za izrabljivaca naroda i sa svojim rodjacima ubio iz puske na kucnom pragu, vicuci: Pravda je zadovoljena! ...

Kralju.kralju,
pomijesao si babe i zabe.Vugonja je bio CETNIK i bliski saradnik popa Momcila Djujica.Proslavio se je u trenu kad su iz manastira Krupa istjerane ustase.Inace je pripadao Cetnickom Velebitskom bataljonu koji je osnovan 28.08.1942 ispred manastira.Licno ga je Vojvoda Momcilo postrojio.Vugonju je ubio njegov najbolji prijatelj isto cetnik È.Švonja,komunisticki dousnik koji je kasnije i dobio oslobadjajuæu presudu u vezi tog sluèaja.Da,i penziju je dobio kao "zasluge" za zlodjelo...
Zasto se nisi sjetio Todora Medica,ubijen je u Erveniku,u kuci pored koje si prosao milion puta...

PS!umalo da zaboravim da napomenem,SHvonja je iz sela Golubic,opstina Obrovac,selo do tvog KRALJU.

#3 bradavicasta_svinja

bradavicasta_svinja

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 5 postova

Postirano 24 March 2005 - 12:24 AM

nekoliko rjeci o:

Kad su opljaèkali prvi plijen , njegov suradnik (svi su se vratili is ruskog fronta) mu je rekao zašto ne podijele sirotinji kako su se dogovorili , na to ga je Èaruga ubio.
Toliko o tom junaku.
Banovan!

#4 doktor

doktor

Dzomba

• Members
  • 112 postova

Postirano 24 March 2005 - 12:43 AM

nekoliko rjeci o:

Kad su opljaèkali prvi plijen , njegov suradnik (svi su se vratili is ruskog fronta) mu je rekao zašto ne podijele sirotinji kako su se dogovorili , na to ga je Èaruga ubio.
Toliko o tom junaku.

Da,junak,hajduk je odmetnik od vlasti.....
Prasac,evo ti jednog po tvom ukusu,slusaj:Posto je Kralj Dalmatinac i zapoceo je temu,ja cu samo da dodam i neke druge "junake":
Shime Serdarevic,ustasa iz sela Medvidja,u drugom sv.ratu je pred Paveliceve noge bacio 12kg.ociju-SRPSKIH!Robijao je 20 god.samo...pocetkom 90tih,stanovnici tog sela su ga nosili na rukama oko lokalne crkve...inace nikom od Srba nikad nije palo na pamet da prlja ruke sa zlocincom,a prilika kolko oces....
to je tvoj "junak"...
da,prica poznata,identicna onom vasem "junaku" bijelom vuku iz ustaske prestonice Gospica....
zato o junastvu idi da pricas na neki hrvatski forum,ili u svinjac krmak...

#5 bradavicasta_svinja

bradavicasta_svinja

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 5 postova

Postirano 24 March 2005 - 04:07 AM

nekoliko rjeci o:

Toliko o tom junaku.

Prasac,evo ti jednog po tvom ukusu,slusaj:Posto je Kralj Dalmatinac i zapoceo je temu,ja cu samo da dodam i neke druge "junake":
Shime Serdarevic,ustasa iz sela Medvidja,u drugom sv.ratu je pred Paveliceve noge bacio 12kg.ociju-SRPSKIH!Robijao je 20 god.samo...pocetkom 90tih,stanovnici tog sela su ga nosili na rukama oko lokalne crkve...inace nikom od Srba nikad nije palo na pamet da prlja ruke sa zlocincom,a prilika kolko oces....
to je tvoj "junak"...
da,prica poznata,identicna onom vasem "junaku" bijelom vuku iz ustaske prestonice Gospica....
zato o junastvu idi da pricas na neki hrvatski forum,ili u svinjac krmak...

Slušaj doktore ja to nisam rekao za Èarugu zbog njegove srpske nacionalnosti , bez obzira na njegovu nacionalnost on je bio bandit , ništa više.
Grupa istomišljenika je namjeravala raditi revoluciju u kraljevini SHS ,inspirirani ruskom revolucijom(voða je bio Èaruga).Plan je bio pljaèkati bogate i dijeliti siromašnima.
Kad su zarobili prvi veæi plijen umjesto da podijele sirotinji Èaruga je ubio onog suradnika koji je rekao "zašto ne dijelimo plijen".
Znao sam èak ime tog ubijenog , ako ga opet negdje pronaðem saznaæeš i ti.
Banovan!

#6 doktor

doktor

Dzomba

• Members
  • 112 postova

Postirano 24 March 2005 - 04:27 AM

[quote name="\"bradavicasta_svinja\""][quote name="\"doktor\""][quote name="\"bradavicasta_svinja\""][quote name="\"kraljPonoci\""]

nekoliko rjeci o:

[/quote]
Toliko o tom junaku.[/quote]

to je tvoj "junak"...
zato o junastvu idi da pricas na neki hrvatski forum,ili u svinjac krmak...[/quote]
Slušaj doktore ja to nisam rekao za Èarugu zbog njegove srpske nacionalnosti , bez obzira na njegovu nacionalnost on je bio bandit , ništa više.
Grupa istomišljenika je namjeravala raditi revoluciju u kraljevini SHS ,inspirirani ruskom revolucijom(voða je bio Èaruga).Plan je bio pljaèkati bogate i dijeliti siromašnima.
Kad su zarobili prvi veæi plijen umjesto da podijele sirotinji Èaruga je ubio onog suradnika koji je rekao "zašto ne dijelimo plijen".
Znao sam èak ime tog ubijenog , ako ga opet negdje pronaðem saznaæeš i ti.[/quote]

Ma slusaj,
u kraljevini SHS je bilo puno onih koji su je htjeli srusiti,a nisam vidio da si naveo i kojeg hrvata,a bilo ih je u izobilju...
Sta se tice Caruge,gledas puno filmove sa negativnom konotacijom.
Hajduk,sama rijec oznacava nesto...razlika kod hajduka je velika,recimo hajduk iz vremena otomanskog carstva je sasvim drugi tip covjeka od hajduka iz vremena SHS.
Razliciti tipovi u razlicitim vremenskim intervalima,a cilj je isti...
Da pojasnim,Caruga je pravi urbani hajduk u odnosu na recimo hajduk Veljka...
Rijec bandit je svojstvena terenima na kojim obitavas i uvijek se je koristila kao pridjev Srbima,ma kakvi bili...

#7 kraljPonoci

kraljPonoci

Novi clan

• Members
  • Znackica
  • 17 postova

Postirano 24 March 2005 - 02:43 PM

Kralju.kralju,
pomijesao si babe i zabe.Vugonja je bio CETNIK i bliski saradnik popa Momcila Djujica.Proslavio se je u trenu kad su iz manastira Krupa istjerane ustase.Inace je pripadao Cetnickom Velebitskom bataljonu koji je osnovan 28.08.1942 ispred manastira.Licno ga je Vojvoda Momcilo postrojio.Vugonju je ubio njegov najbolji prijatelj isto cetnik È.Švonja,komunisticki dousnik koji je kasnije i dobio oslobadjajuæu presudu u vezi tog sluèaja.Da,i penziju je dobio kao "zasluge" za zlodjelo...
Zasto se nisi sjetio Todora Medica,ubijen je u Erveniku,u kuci pored koje si prosao milion puta...

PS!umalo da zaboravim da napomenem,SHvonja je iz sela Golubic,opstina Obrovac,selo do tvog KRALJU

hahhaha..trebo si jos i kucni broj da mi stavis i sve bi bilo kako treba :tonqe:
...jesam ja mozda pomesao ali doktore i ti si vala,ne sumljam u tvoje poznavanje dogadjaja.Ali evo par rjeci sto sam ja cuo a nemam nikakve dokumentacije u vezi toga
Vugonja je bio i nestao prije II.Svjeckog rata.Slusao sam price od starijih i jako dobro pamtim...Vugonja je bio ajduk i skrivao se od zandarskih potjera po Sjevernoj Dalmaciji u Velebitu.Opljackao je banku u Sibeniku i imao je mnogo para sa sobom.Dolazi u Krupu kod jataka ali ga ovaj plaseci se vlasti nagovara da ide dalje jer mu tu nije sigurno.Vugonja odlazi u Golubic kod drugog jataka i daje mu pare na cuvanje.Preko noci je ubijen svojim pistoljem od strane zenske osobe.Odatle je prebacen na drugu lokaciju natovaren na mazgu.Obavjesteni su zandari koji su bili stacionirani u Krupi (kasarna) koji odlaze na lice mjesta i pucaju u mrtvog Vugonju.Sluzbeno on je ubijen u sukobu sa zandarima....
#Medica sam se sjetio kad si spomenuo...cuo sam i za njega..Kazu bio je lijep ko djevojka,hrabar neopisivo.Oblacio se u zensku odjecu i po cjeli dan znao igrati na sajmu sa momcima i curama ispred nosa zandarima.Izazivao je sudbinu igrajuci se sa nesposobnosti tadasnje vlast
i prkoseci smrti.Kazu..napisao on pismo zandarima"Medic dolazi u toliko sati da opljacka to" postavili oni obezbedjenje..nemoze muva da udje.Dolazi zandarski oficir na konju i pita sta se desava.Zandari mu kazu da je Medic pisao i da ga cekaju."Oficir" if isamara i najuri govoreci da je Medic pametniji od njih i da on sad na drugom mjestu pljacka.Udje u postu ili banku ne znam sta je bilo...pokupi pare i ostavi cedulju"jesam reko da cu doci"....
Cetnici i ostali...oslobadjanje Manastira Krupa su za drugi naslov...mozemo i o tome
:zivio :zivio :zivio

____________________________________________________________________________________________

Krajinaforce sadrzaj: O nama, Dokumenti, Filmovi, Spiskovi, Mediji o KF, Glavna, Kontakt

Vijesti iz medija:
RTS, Politika, Vecernje Novosti, Tanjug, Glas Javnosti, Glas Srpske, Feral Tribune, B92, Veritas

Krajinaforce ne podrzava nikakvo iznosenje nicijih licnih podataka kao niti vredjanje bilo koga od posjetitelja. Svaki post koji nije u skladu sa prethodno
navedenim bice obrisan. Krajinaforce zadrzava pravo da bez najave ili prethodnog obrazlozenja obrise ili edituje postove za koje urednici sajta
ustanove da nisu u skladu sa normama, ciljevima i razlozima postojanja naseg i vaseg sajta. Na diskusijama ne vodite "licne ratove".
Na sajtu nije dozvoljeno reklamirati druge forume i sajtove bez dozvole administracije.
Mole se posjetioci ako primjete da neki post nije u skladu sa ovim pravilima da skrenu paznju urednicima na isti.
Ako prenosite neku vijest iz drugih medija obavezno navedite ime medija iz kojeg ste preuzeli vijest i datum kad je objavljena.

Krajinaforce ­­© All rights reserved. Best viewed using 1024 x 768 or higher resolution.