Sign in to follow this  
Ena

Vec objavljeni recepti

Recommended Posts

Моја мама све то зна правити... Одлична је кухарица. ;):)

Морам јој рећи да ми ових дана направи кљукушу. :D

Hobotnica na Licki način:

Sastojci:

- 1 malo prase (do 15 kg )

- 1 veća hobotnica (cca 2 kg )

- krompir.

Priprema:

Dok se prase vrti na ražnju, hobotnica se kuva s krompirima u puno vode i

posoljeno.

Kad je hobotnica gotova, a prase pečeno, izvade se krompiri, voda prolije,

a hobotnica baci mačkama i psima, da ne zaj.bavaju dok se jede.

Uz prase servirati hladna piva :)8)

Ima dobrih recepata, ali ne nadjoh, ono šta sam mislio, da ću naći na ovoj temi, pa bih zamolio kuvarice, naravno ako koja zna, recept za PRESNAC (nemoj sad da napišete, da neznate šte je to presnac).

Zahvaljujem u napred !

Ja mislim da je nesto u vezi sa kiselim kupusom, ali nisam sigurna,kod nas se nazivi razlikuju od kraja do kraja

pa Obrovac ako imas jos koji naziv za to jelo daj,pa ces mozda i dobiti recept :)

Evo šta sam našao, mislim da je ovo recept, za presnac koji sam voleo "žderati".

PRESNAC

Potrebno je:

400-500 g svjeze usirenog sira

2 kg zacinje (base)*

1 casa od jogurta kukuruznog brasna

4 jaja

1 kafena solja ulja

1 solja brasna i

soli po zelji

Sir isjeci u manje komadice i zamjesiti u jednoj vanglici* zajedno sa zacinjom, kukuruznim brasnom, dva jaja, uljem i dodati soli po zelji. Od brasna umjesiti tjesto i napraviti koru koja se stavlja u tepsiju. Kora treba da prelazi ivice tepsije za dva prsta. Prethodno napravljenu smjesu sipati u tepsiju, poravnati je u nivou tepsije, zatim je umotati ostatkom tjesta sa strana koliko moze. Preostala dva jaja dodati u tepsiju i zlicom ih razmazati po cjeloj povrsini. Pece se oko 1h na 200 C, a isti su nasi stari pekli ispod peke.

*Zacinja (basa) se dobija tako sto se kroz retku krpu (cjedilo) procjedi kiselo mljeko. Umjesto zacinje moze se koristiti i 'dizana zacinja' koja se dobija na sljedeci nacin: tek prokuvanu vareniku sipati sa 1m visine u vanglicu sa kiselim mljekom. Cim se dobijena smjesa malo ohladi sipa se u kesu i procjedi. Mogu da se koriste obe vrste zacinje, a najbolji ukus se dobije kad se pomjesaju.

index.php?action=dlattach;topic=138.0;attach=220;image

ajme ,pa kad zamirisi onako vruc mmmmmm,niko nije pravio bolji od moje bake,samo sto je ona u svoj dodavala i kapulu(crveni luk za one koji ne znaju :) ) tako da je miris a i ukus bio poseban

Nego šta, nego je bilo mmmmmmm, a i od moje bake, niko nije pravio, bolje presnac ( a da nam nije ista baka, kad ne pravi niko bolje :) ), samo što moja, koliko se sijećam nije stavljala kapulu !

Rolad sa mljevenim mesom i jajima

Zamesite mljeveno meso i dodajte po ukusu bibera,vegete,

stavite to tjesto izmedu dvije vrecice i valjkom razvaljajte ga u rolad,

prethodno skuvajte 6 jaja i poslagaj te ih po sredini rodlada

umotajte kao rolad i stavite ga u podmazani pleh i pored mozete

iseci krompir i poslagati peci na tihoj vatri da dok vidite da je krompir gotov i rolad malo porumenio..

Dobar recept za sve koji zele na brzinu da naprave ljep rucak ...

CICVARA

U šerpu staviti 3 kašike pšeničnog brašna, 3 kašike kukuruznog brašna, 3 kašike sira, 1 šolju jogurta, malo mleka, 1 jaje. Umešati sastojke u pola litre vode i dodati 2 kašike ulja. Staviti na vatru i stalno mešati da ne zagori. Ukoliko je gusto, sipati još malo mleka ili vode. Kuvati 25 minuta. Sipati u tanjure, na sredinu tanjura dekorisati sa kajmakom.

Prijatno! :]]

p.s.

Recept je od jedne Banijke, koja je pre 50 godina bila kraljica prela na tromedji Banije, Korduna i Bosne. @->-