Sign in to follow this  
est brte la

Зеленграде, мој дебели ладе

Recommended Posts

ОБЈАШЊЕЊЕ:

У вези постављеног питања, зашто је било промењено име теме: Зеленграде, моје дебели ладе у тему "крее" па следеће:

Ни сам не знам ко је и када то променио. Ја, увано нисам. Позанимаћу се за тај пример и када добијем одговор, сви ће те бити о томе обавештени.

Zar ovoj temi nije bilo ime: Zelengrade, moj debeli 'lade!

Pozdrav!

Верујем, да сте приметили да је тема: "Зеленграде, мој дебели ладе" враћена на право место, тамо где је некада и била, и то на велико задовољство "ест брте ла" који је и поставио. Још једном и то по ко зна који пут упозоравам "ест брте ла" и "фарабут-сарадник" да се држи правила форума. Свако одступање од тога биће едитовано, без посебног упозуорења.

Добро нам дошао на теме Зеленграда, цикославе. Надам се да ћеш се добро осећати међу нама и допринети да се наше теме обогате са новим идејама и личним ставовоима.

:]]:]]:]]

Ova moja anegdota nije bas smesna ali je simpaticna pa cu je podeliti sa vama.Jedne godine dosli smo preko raspusta u Zelengrad, to je mozda prva godina kad me moji vise nisu vodali ki torbu, nego sam i zapamtio nesta, mislim da sam imao 7ili 8godina.Kako su stariji uzivali u vinu, kartama i cakulama, meni je bilo dosadno i kaze meni moj djed:,,Ajmo srico muja blagu". Nemate pojma koliko sam se iznenadio u tom trenutku,odakle mom djedu blago?kako ranije nisam znao da djed ima blago? Takva i jos milion pitanja mi je prolazilo kroz glavu dok sam skakutao po onim krsnim stenama,dok smo isli do tajnog blaga.Usput sam non stop djeda zapitkivao kad cemo stici a on me slao kvragu.Kad smo napokon stigli do jedne poljane ne mozete verovati koje sam razocarenje doziveo kad sam umesto blaga vidio samo koze i ovce :[| pozdrav i svako dobro

Zvezdaš....To je zaista blago i sa ove vremenske distance.I djed ti je kazao formulu za život,koja i dan danas vrijedi.I ja sam se često

pitao kakvo je to blago? Pa sad vidi formulu:Imaš stado cca.120 kom što koza što ovaca,(vrednost cca.10.ooo eura,malo bolje auto).Imaš

godišnji obrt najmanje jedanput.Dalje od te novstvorene vrednosti (blaga),odlučuješ: dali ćeš prodati i potrošiti,i dali ćeš ostaviti jedan

dio(blaga)za narednu godinu.Pitanje:Koji je to biznis koji je svakom čovjeku dostupan i da da takve godišnje rezultate.I zaista svaki kapital

koji daje godišnje takve mogućnosti možeš slobodno reći da imaš BLAGO.

Malo sam te smorio sa ovom pričom,jer me je tvoja još davno inspirisala,i vjeruj da nisam pogrešio u odnosu na priču tvog djeda....

Pozdrav!

I ja estbrtela učio za ovo svoga vjeka:

Najprije komunizam,pa socijalizam,pa sad kapitalizam,pa promjenio tri društveno politička sistema,pa promjenio tri i četri države,pa dva puta

zidao krov nad glavom,pa učio naše ovo naše ono.I onda ti se pojavi misao:Majku mu dali ima išta što će vredjeti bar neki duži period,koje su

to vrijednosti da ja to mogo svojoj djeci govoriti ?

Pa kažu ako imaš blago(novac,kapital),imaš sve...

Pa kažu ovo obrazovanje je sviranje....

Pa kažu moraš nešto u životu znati,onaj te pogrešno učio,ti izgubi vreme i niko kriv što si pogrešno učio i opet zaostao...i sto sad ???

Pa vratiš svoj vremeplov opet u Zelengrad,pa razmisliš da je djed zvezdaša ipak bio u pravu, da je ono što je on imao sigurno BLAGO,a ona naša

tkz.znanja ili završene škole vragu za korist -kako je govorio pok.Trišo

Učenje pismenosti u Zelengradu počinje u Kunovcu 30-tih godina prošlog vjeka ( Peko Gagić,Jovo Pupovac,Lako Gagić,Miliša Bjeluš,Stevo Jožić,...)

Pa četverogodišnja škola u Zelengradu,odmah poslije 2.rata učitelji Đorđe Gagić,Franjo Pepulić.....pa peti i šesti Medviđa....pa sedmi i osmi

Bruška.,neki su išli u Obrovac sedmi i osmi.(učitelji u Medviđoj Miloš Ležaja,Olujic,Bukva...itd).Pa sad guglaj pobro ako znaš internet..,pa opet

ako nemaš BLAGA(oera),gdje si čisi.

Pozdrav svima!!!!!!

lijepo se sjetiti svojih starijih, pametnih i mudrih predaka. tvoj djed je bio pravi "čovik, šta bi rekli naši susjedi"

neka tvoj djed mirno počiva u božijem miru. zelengradjani ce ga se sjećati po mudrosti i uvijek pametnim predlozima koje je davao svojim komšijama a i šire, samo na žalost ne počiva u svome zelengradu gdje je proveo skoro cijeli zivotni vijek?

imao 7 ili 8 godina. Kako su stariji uzivali u vinu, kartama i cakulama, meni je bilo dosadno i kaze meni moj djed:,,Ajmo srico muja blagu". Nemate pojma koliko sam se iznenadio u tom trenutku,odakle mom djedu blago? kako ranije nisam znao da djed ima blago?...... verovati koje sam razocarenje doziveo kad sam umesto blaga vidio samo koze i ovce

:[|

pozdrav i svako dobro

poneki, koji danas čuvaju ovce i drugu krupnu stoku u zelengradu, zaradjuju godišnje i do 100 iljada eura !?.

Meni je ćaća uvijek govorio: "Ne budeš li učio, vratiću te u Zelengrad da čuvaš ovce!"

A ja kreten učio!!!!

Pozdrav!

ovo sam pronašo na ovom sajtu, pa mi se činilo da paše ovom tekstu zelengradjanina.

IMG_0028-1.jpgGagiMijat-19914.jpg

IMG_0029.jpg

Mijat Gagic je bio i prvi ucitelj u našem Zelengradu poslije II. svjetskoga rata 1945. Opismenio je mnogo zelengradjana, koju postigli i fakultetske diplome. Jeadn od tih profesora je bio i moj profesor (tadašnjega srpskohrvatskoga) jezika.

Mijat - mi je mnogo pricao kako je tada bilo (bio sam još djete-klapcic) kako su pisali odnosno gdje su pisali i sa cime su pisali. Nije bilo table, nije bilo krede. Bila su druga prirodna sredstva. To su bile kamene ploce i ugljen od jesenovine. Upravo tako, dragi moji, tako se nekada dolazilo do pismenosti. Mi, koji smo ga poznavali i neko vrijeme sa njim živjeli, bili smo ponosni na našega Brkonju.

Neka u miru Božjem pociva.

Геронти, надам се да ми нећеш замерити што сам поравно слике тако да не заузимају превише простора на страници.Да, да имамо се чиме подичити у нашем Зеленграду. Нажалост је врло мало наше интелегенције која посећује ове теме.Неко прије у неком посту спомену у неком контексту проф. Гагића. Лепо је то да је проф. Гагић овде споменут и то је све...

Ајде, када смо већ код проф. Гагића, да кажем да смо се срели у Зеленграду прошле године. Разоварали о многим стварима. Проф. је имамо много идеја. Добро било, да се направи то и оно... да привучемо страни капитал... ја имам

у иностранству пријатеље, па ћемо овде направити их... Дај боже, да се идеје ппрофесора остваре.

Добро питање? Мораћу се присетити. Меморија је прорадила а прича је причана богами негде према сутону.

:]]:]]:]]

Bulin jeli ta priča,odnosno diskusija bila ujutro ili kasno uveče. :]]

pozdrav!!!

Ako je bilo riječi o turističkim atrakcijama, podržavam.

Po uzoru na Egipat, piramide, jahanje kamila, predlažem kupovinu desetoro magaradi sa sve samarima, i ponuda obilaska ćulka na Kulini jahanjem istim.

Kruv sa lopara da zaprete Jela Marinkova (kao ona Beduinka u pustinji Egipta što joj se turisti dive dok kruv peče na presječenoj bačvi), pa kod Jovice Paljetnovića da izđelja koju mješaju ili držalicu za pinjurice, u povratku piti vodu na Vruljama, pa u ljetnjem periodu kupanje na Kapljuvu. Nezaobilazan je i izlet na Vršinu, zbog "ruža vjetrova". U suton pozorišna predstava kod “dekor crkve” na Kapljuvu sa scenama iz filmova snimljenih u Zelengradu na tom mjestu, a za noćni provod u disco "KAPLJUV".

Organizovati bacanje kamena s ramena, skakanje na mješinu, buće, briškulu…, a za djecu cilj-pilj, nogomet prasećim pušnjakom i sl.

Dati malo i mašti na volju pa organizirati i zavlačenje u grme itd,itd.

Sve ovo bi se moglo “mauške” odraditi.

U naslovu nešto kao "TURISTIČKA ORGANIZACIJA ZELENGRADA":

PR manager - Lepi Rokić

Blagajnik – Žorž

Problem je samo strani kapital, tj. navući strance na tzv. zajednička ulaganja iliti “izuvanje stranaca” (naša prirodna bogatstva, a nasuprot njihova kešika).

Mi dok ulažemo negdje drugo, da oni ulažu u Zelengrad, mislim da će biti “malo morgen”.

Malo se plašim da ne dođe i do sledećeg:

cbuwr-9t_bc

Zelengradjanine ipak mislim da ovce nisu blago, niti se blago u ojrima meri, vec ljudi koji su cinili Zelengrad.Uvek su bili dobri, gostoljubivi, druzeljubivi ... to se parama ne moze kupiti

est brte la i mene su tako ucenjivali a ja skolu bas i nisam voleo, a na kraju sam i bez ovaca ostao :)

geronti hvala na lepim recima mada si me malo presekao u uvodu jer je meni Jurega rodjeni djed o njemu sam pisao.

FCRS, ne znam da li si opazio da sam na kraju one rečenice postavio ( ? ) upitnik, što znači da moje razmišljame nije u potpunosti točno u što podsavjestno sumnjam da je tako. ali dobro, ipak mi se čini da ti znaš na koga se to odnosilo. a što se jurege tiče on bi i danas "zaćurlika" kada bi imao ćurliku. to je on nkada dobro radio, kažu zelengrađani.

za one koji ne znaju što je ćurlika = frula.

geronti hvala na lepim recima mada si me malo presekao u uvodu jer je meni Jurega rodjeni djed o njemu sam pisao.

Izvini FCRS ja nekako po starinsku uvjek mislim bukvalno,blago pa blago,kad ono ovca je ovca.Šta ćeš ljudi svašta pričaju,ja lakovjeran ali

šta ćeš priroda.Meni jednom moj djed pričao da je sirotinja izmislila ljubav!!! A ja kao i ti pa zašto??A on meni ka iz topa,da bi džaba došli

do .izde.? Eto ti moj zvezdaš što su nama sve stari govorili.(pozdravi glumca).

Veliki pozdrav za est brte la,ovo samo ti možeš,fali još funkcija za Zoćina,

Pozdrav!!!

koliko sam ja čuo za zoćina, nije on toliko slab čovik koliko mu hoće poneki priljepiti tu etiketu. voli malo više da popije pa onda benavi. Inače nije napadalan i nikoga fizički ne napada. ponekada se posvađa verbalno sa zorkom mitrovićem ali stalno na osnovi za....bancije a uz čašicu kod nidje. sve u svemu u stillu većine bivših i sadašnjih zelengradjana.

"

zelengradjanin"

Veliki pozdrav za est brte la, ovo samo ti možeš, fali još funkcija za Zoćina

geronti Ubuduće kad budeš pisao imam jednu molbu:

Meni nikad nemoj podmetati "Nije on toliko slab čovik,koliko mu hoće poneki priljepiti tu etiketu"ovako nešto; jer ja nikad neću pisati,

o nekom kao ličnosti,tj kao čovjeku,i nikad mi nepada napamet ulaziti u nečiju privatnost.Ono što pokušavam jest nastaviti dio našeg

humora koji se javlja kao pojava ili pretpostavljam da će se javiti s obzirom na naš mentalitet,(kako grupno tako i pojedinačno).

Često puta sam i sam na meti naseg majstora est brte la u prijašnjim postovima,ali bože moj ja se pokušavam braniti bez ljutnje.Onog

trenutka kad me uspije naljutiti on je pobjednik.Sve je ovo šala i to treba tako shvatiti.

Pozdrav!!

geronti Ubuduće kad budeš pisao imam jednu molbu:

Meni nikad nemoj podmetati "Nije on toliko slab čovik,koliko mu hoće poneki priljepiti tu etiketu"ovako nešto; jer ja nikad neću pisati,

o nekom kao ličnosti,tj kao čovjeku,i nikad mi nepada napamet ulaziti u nečiju privatnost.Ono što pokušavam jest nastaviti dio našeg

humora koji se javlja kao pojava ili pretpostavljam da će se javiti s obzirom na naš mentalitet,(kako grupno tako i pojedinačno).

Često puta sam i sam na meti naseg majstora est brte la u prijašnjim postovima,ali bože moj ja se pokušavam braniti bez ljutnje.Onog

trenutka kad me uspije naljutiti on je pobjednik.Sve je ovo šala i to treba tako shvatiti.

Pozdrav!!

Tanak sam ja igrač za bilo kakve pobjede. Meni je bitno samo učestvovati. Razumije to Zelengrađanin (100% sam siguran).

Molio bi samo da sve ovo i dalje shvatate kao šale iz neizbrisivo dragog mi vremena u kojem sam živio, a nikako kao podrugljivost ili omalovažavanje bilo koga.

Ako sam spominjao npr. anegdote vezane za pok. Marka Kuzmića, to ne znači da nisam znao i doživio svu dobrotu i njega i njegove familije. Ali kad se danas sastanemo (pojedinci) i pričamo o tom vremenu i nezaobilazno spomenemo Marka, tad ne pričamo kako je spretno progunio onako velike autobuse LIBURNIJE kroz one uske arbanaške ulice po Zadru, koliko je struka kapulice izbacivao po sezoni iz bašte, kako je dobro svirao cintare, kako je imao vilu od kuće, pravu ženu pored sebe, ćerku i sinove sive sokolove... već upravo o stvarima o kojima sam pisao.

Lepi i Žorž da imaju lap-top za surfovanje po internetu i da čitaju sve ovo sigurno se ne bi ljutili.

Znam da me razumijete...

Pozdrav!