Sign in to follow this  
sova

Svetozar Borojevic von Bojna

Recommended Posts

Opæenito ova diskusija Hrvati pravoslavci Srbi katolici, ako ju ovako dalje budemo vodili æe biti po onoj narodnoj "tuðim kurcem gloginje mlatit". Svetozar Borojeviæ i Petar Preradoviæ koji su govorili da su Hrvati pravoslavci su mrtvi isto kao i Ivo Andriæ koji je govorio da je Srbin katolik. Prema tome tko zna nekog Srbina katolika iz tih krajeva koji su se ovdje spominjali (Dubrovnik, Dalmacija, Zapadna Hercegovina, Istra) neka ga nagovori da se registrira ovdje pa da nam to iz prve ruke objasni kakvo je stanje njegove nacionalne svijesti. Ja kao što sam veè rekao niti jednog Hrvata pravoslavca "u originalu" neznam, ali poziv vrijedi i za njih ukoliko postoje.

licno ne znam ni jednog srbina katolika,ali znam da su se u istoriji mnogi tako izjasnjavali,danas ih vise nema.ti si spomenuo hrvate pravoslavce u sremu.ja te pitam da li se bilo ko bilo kada tako izjasnjavao u sremu?

licno ne znam ni jednog srbina katolika,ali znam da su se u istoriji mnogi tako izjasnjavali,danas ih vise nema.ti si spomenuo hrvate pravoslavce u sremu.ja te pitam da li se bilo ko bilo kada tako izjasnjavao u sremu?

Nemam pojma ako ti nešto znaš o tome radovat æe me sve novo što æu proèitati, ali te stvarno baš zanimaju neka po meni naklapanja o tome vjerojatno potkrijepljena sliènim dokazima kao šta nam ih nudi gospodin Jarèeviæ ovdje odi na neki hrvatski sajt i siguran sam da æeš naèi nešto o tome. Daj mi još samo molim te nabroji neke od tih mnogih Srba katolika i to molim te 19 i 20 stoljeæe iza kojih postoji neki provjerljivi pisani trag da su govorili da su Srbi.

Heramija izvræeš prièu to što on nemože da bude slavljen kao heroj u srbiji jer se je borio na strani protivnièke države neznaèi ni da nije srbin ni da nije genijalan ni da nije odlièan vojnik i starešina kojeg su vojnici voleli ... šta taèno hoæeš da postigneš sa ovom prièom ?

Nemam pojma ako ti nešto znaš o tome radovat æe me sve novo što æu proèitati, ali te stvarno baš zanimaju neka po meni naklapanja o tome vjerojatno potkrijepljena sliènim dokazima kao šta nam ih nudi gospodin Jarèeviæ ovdje odi na neki hrvatski sajt i siguran sam da æeš naèi nešto o tome. Daj mi još samo molim te nabroji neke od tih mnogih Srba katolika i to molim te 19 i 20 stoljeæe iza kojih postoji neki provjerljivi pisani trag da su govorili da su Srbi.

da bi dokazao da hrvati u dalmaciji nisu dobrim delom srbi ti si izmislio glupost o pravoslavnim hrvatima o kojima nikad niko nije èuo i praviš neke paralele, još je i vizantijski car zapisao (neznam sad koji mrzi me da tražim) da srbski etnièki prostor ima granicu na reki cetini a srednjevekovna paganija,travunija i hum su bile srpske državice (a dubrovnik je "mnogo" dalje prema istoku od njih) a gle danas tu žive hrvati eto ti primera.

da bi dokazao da hrvati u dalmaciji nisu dobrim delom srbi ti si izmislio glupost o pravoslavnim hrvatima o kojima nikad niko nije èuo i praviš neke paralele, još je i vizantijski car zapisao (neznam sad koji mrzi me da tražim) da srbski etnièki prostor ima granicu na reki cetini a srednjevekovna paganija,travunija i hum su bile srpske državice (a dubrovnik je "mnogo" dalje prema istoku od njih) a gle danas tu žive hrvati eto ti primera.

Zova mrzi tebe još mnogo toga da čitaš i učiš, ali u jedno sam siguran Logiku kao predmet nisi sigurno slušala i učila niti u školi niti na fakultetu. Misliš da te vrijeđam NE. Evo ti objašnjenje: ako ti kažeš da su iza tih granica živjeli Srbi zato što je neki bizantski car tako rekao onda dobro zaključimo da je to tako, a ove Hrvate koje danas tamo žive nazovimo Srbi katolici. Hrvate pravoslavce nisam izmislio, naprotiv dao sam ti dva primjera Svetozar Borojević i Petar Preradović koji su za sebe cijeli život govorili da su Hrvati, te ti kao protuteža tvome "mogao je biti majmun i reći da je ptica" naveo Ivu Andrića koji je za sebe cijeli život govorio da je Srbin katolik. Ako rezoniramo po tvome majmun-ptica onda su Svetozar Borojević i Petar Preradović lažni Hrvati i u stvari veliki Srbi, a Ivo Andrić je lažni Srbin i veliki Hrvat. Uvodeći tvoju novu "istinu po vizantijskom caru" ti si ovo sve rezoniranje anulirala na način da su svi oni Srbi samo neki nisu to htjeli priznati. Dobro prihvaćamo i idemo dalje. Znavo već odavde da su Hrvati samo kajkavci u Zagorju dok su svi drugi pa i Istriani Srbi katolici (gospodin Slobodan Jarčević je ovdje na sajtu već sve podrobno objasnio). Dobro idemo dalje. Već si navela da nesmije biti razlog da se Svetozara Borojevića od Bojne ne spominje kao velikog vojskovođu to što je za sebe govorio da je Hrvat, to što se borio protiv saveznika, a time i protiv Srbije u I sv. ratu, jer je bez sumnje bio veliki i uspješni vojskovođa i njegovi vojnici su ga voljeli. VIDIŠ DA SI UČILA LOGIKU NIKADA SVE OVE STVARI NEBI NIKADA NAPISALA. ZAŠTO? ZATO ŠTA SE PO OVOME LOGIČKI IZVODI ZAKLJUČAK:

- kao novu temu ovdje skoro netko može postaviti velikoga srpskog vojskovođu iz II sv. rata Rafaela Bobana

1. jel Srbin: je mada je govorio da je Hrvat iz Hercegovine, ali kako od prije znamo on je Srbin katolik bez sumnje

2. jel bio uspješan vojskovođa: je odbranio je Kupres od crnogorskih partizana (neprijatelja srba jer "pravi crnogorci su bili sa Đurišićem) i haračio je po istočnoj Bosni kako je god htio ulazio u Srebrenicu, Vlasenicu, Foču, Zvornik itd. i razbijao četničke jedinice (ali to nema veze što se borio protiv četnika oprostićemo mu kao i Borojeviću)

3. jesu ga njegovi vojnici voljeli: jesu naprotiv obožavali su ga i zvali "naš Rafo", a njih su drugi četnici i partizani zvali "bobanovci", pjesme su mu za života pjevali "evo zore evo dana..."

JESI SADA SHVATILA DA JE IZNOŠENJE TAKVIH GLUPOSTI POVEZANIH U JEDAN LOGIČKI NIZ POTPUNO POGUBNO BAŠ ZA SRBE I SRPSKO PITANJE. HOĆEŠ JOŠ?

- veliki srpski vojskovođa iz zadnjeg rata Dalmatinac koji je za sebe govorio da je Hrvat, ali mi jelte znamo da je Srbin katolik ANTE GOTOVINA

1. jel bi uspješan vojskovođa: mislim da je samo naše pisanje na ovakvom forumu dokaz njegove uspješnosti

2. koliko su ga njegovi vojnici voljeli vidjeli smo kada je bio uhvaćen u Španjolskoj

DAKLE ZAKLJUČAK NESMIJE SE NIKOME OSPORAVATI NJEGOVA NACIONALNA SVIJEST JER KAO ŠTO JE TOČNO DALMATINOOO VEĆ NAPISAO TO JE STANJE SVIJESTI POJEDINCA, A POKUŠAJEM NEKIH PROMJENA STVARAŠ DOMINO EFEKT KOJI VIŠE NITKO NEMOŽE KONTROLIRATI. OSTAVI LJUDE NA MIRU DA BUDU ONO ŠTO ŽELE BITI: SVETOZAR BOROJEVIĆ, PETAR PRERADOVIĆ HRVATI, IVO ANDRIĆ SRBIN I NE POKREĆI PRIČU O SRBIMA KATOLICIMA JER JE LOGIČNO DA ĆE HRVATI POKRENUTI PRIČU O HRVATIMA PRAVOSLAVCIMA (VEĆ JESU 1941), A TRENUTNO STANJE ISCJEPKANOSTI I PODJELJENOSTI SRPSKOG NARODA jJE TAKVO DA BI MNOGO JADNIKA POGOTOVO POVRATNIKA U HRVATSKU BILI U NADI DA ĆE TIME UBLAŽITI SVOJE MUKE. TO ĆE ONDA IĆI JOŠ BRŽE NEGO DANŠNJE POKATOLIČAVANJE U VELIKIM HRVATSKIM GRADOVIMA. JESI O TOME RAZMIŠLJALA.

Srbi katolici. Postojali su sve do Drugog svetskog rata. Ta strahovita pomama za biološkim istrebljenjem Srba u Hrvatskoj, od 1941. do 1945, nagnala ih je da više ne spominju svoje nacionalno poreklo. Potomci tih Srba su i Ante Đapić i Ivo Sanader. Na naučnom skupu u Novom Sadu - 3. i 4. novembra ove godine, o srpskoj porodici Sanader iz Dalmacije (iz koje je Ivo) referisano je u referatu jednog istoričara. Najpoznatiji Srbin u Dubrovniku bio je katolički sveštenik dum Ivan Stojanović (1826-1900). Napisao je: "Srbin si po rodu i po običajima; u srpstvu ti je jedini spas; vjera ti, ni najmanje, ne priječi da budeš Srbin". Pisao je o srpstvu Dubrovnika, Dalmacije, Hercegovine i Bosne u srpskim novinama "Dubrovnik". Ostali Srbi Dubrovnika i Dalmacije (rimokatolici), bili su: Medo Pucić, Matija, Ban dr Igwat Bakotić, dr Vlaho Matijević, prof. Niko Matijević, S. Kastrapeli, dr Antun Puqezi, Antun Fabris, dr Lovro Pavlović, Pero Budmani, Joso Mihaljević, Vikentije Butijer, Jovo Metličić, Kazimir Luketić, Jovo Matičić, Ivo Ćipiko, Ante Monti i mnogi drugi. Većina katolika krajem 19, i početkom dvadesetog stoleća u Dalmaciji i svi katolici u Hercegovini i Bosni.

Dovidjenja, Jarčević

Gospodine Haramija,

izjednačavate prelazak Srba u katolike i Hrvata u pravoslavlje. To je stari recept - izjednačavanje hrvatske fašističke vojske u Drugom svetskom ratu (ustaša i domobrana) s antifašističkom srpske vojske (četnicima). Sve je bilo moguće u Jugoslaviji. Sve moguće što je na štetu Srba. Nikad državni organi srpskih država, ili neke pravoslavne strane države nisu silom, ili pritiskom, prevodile katolike u pravoslavlje. Vatikan i katoličke države su (Mletačka, Ugarska i Austrija, a posle Hrvatska) prevodile silom, ili pod raznim pritiscima i ucenama, pravoslavne vernike u rimokatolicizam. To je činjeno pravoslavnim Srbima.

Vi kažete da su pravoslavni Hrvati prešli u Sremu u srpsku naciju. Nemoguće. Nikad Hrvati nisu živeli u Sremu - ni katolici, ni pravoslavni Hrvati. Znate, hrvatski jezik se nikad nije govorio u Sremu (tzv. kajkavski dijalekt). Ako nije bilo hrvatskog jezika na nekoj zemlji, kako je mogao tamo biti hrvatski narod?

Dovidjenja, Jarčević

To je stari recept - izjednačavanje hrvatske fašističke vojske u Drugom svetskom ratu (ustaša i domobrana) s antifašističkom srpske vojske (četnicima).

Hmmm? Kako objasniti mog poznanika iz Korlata koji mi je pričao o svom stricu ustaši i njegovim prijateljima četnicima kako su se zajedno skrivali u bunkeru od partizana? U principu istina je jedna, i ustaše i četnici su otpad fašistički i domaći izdajnici...

Gospodine Asporoh,

Vi opet izjednačavate ustase i cetnike. Ustase su bile drzavna vojska, a cetnici su bili gerilci - antifasistički pokret. Ne možete ih zvati fasistickim otpadom, mada ima pojedinacnih slucajeva ponasanja u svim vojnim redovima Drugog svetskog rata - slicnih Vasem primeru. Ustase su vojska države Hrvatske, a Nezavisna Država Hrvatska je imala zakonski program o bioloskom istrebljenju Srba, Roma i Jevreja. Zato su podignuti konc. logori smrti. Takvog programa srpske države nisu imale, niti su ga sprovodile, kako su to, u odnosu na ova tri naroda, sprovodili domobrani i ustaše - hrvatska fašistička vojska.

Dovidjenja, Jarcevic

To je stari recept - izjednačavanje hrvatske fašističke vojske u Drugom svetskom ratu (ustaša i domobrana) s antifašističkom srpske vojske (četnicima).

Hmmm? Kako objasniti mog poznanika iz Korlata koji mi je pričao o svom stricu ustaši i njegovim prijateljima četnicima kako su se zajedno skrivali u bunkeru od partizana? U principu istina je jedna, i ustaše i četnici su otpad fašistički i domaći izdajnici...

a kako objasniti neizmenične napade kod ljevče polja ustaša i partizana ? vi ste odpad i zbog komleksa pokušavate da uvučete u sve to i četnike koji su bili antifašisti a ovima drugima nevredi više govoriti ORAO JE ORAO I NIKAD NEĆE MOĆI BITI SOM ... a ko je šta to se da proveriti šta su mu bili preci i odakle su došli ...

a kako objasniti neizmenične napade kod ljevče polja ustaša i partizana ? vi ste odpad i zbog komleksa pokušavate da uvučete u sve to i četnike koji su bili antifašisti a ovima drugima nevredi više govoriti ORAO JE ORAO I NIKAD NEĆE MOĆI BITI SOM ... a ko je šta to se da proveriti šta su mu bili preci i odakle su došli ...

iljno

Koda si bio na Lijevča polju. Samo ti slušaj nove "istoričare" i zna se svi će te shvaćati ozbiljno jer prvo su došli Srbi pa amebe. Jel tako g. Jarčeviću? Kako ono bješe kada su se srbi borili zajedno sa Aleksandrom Makedonskim? Koji Židovi to su judejizirani Srbi ko i Hrvati pokatoličeni Srbi i ka tome isto neprijatelji srpstva. Jel tako? Tajni plan "Mojsije"? Dajte g. Jarčeviću prosvijetlite nas neznalice.

iljno

Koda si bio na Lijevča polju. Samo ti slušaj nove "istoričare" i zna se svi će te shvaćati ozbiljno jer prvo su došli Srbi pa amebe. Jel tako g. Jarčeviću? Kako ono bješe kada su se srbi borili zajedno sa Aleksandrom Makedonskim? Koji Židovi to su judejizirani Srbi ko i Hrvati pokatoličeni Srbi i ka tome isto neprijatelji srpstva. Jel tako? Tajni plan "Mojsije"? Dajte g. Jarčeviću prosvijetlite nas neznalice.

ma kako da ne a šta je sa onim tvrdnjama da su hrvati narod star 8 000 godina, da su bili vladari irana, da potiču od ratničke kaste indije da su potomci gota i kur hur vata, da je hrvatska imala u 10 veku 100 000 pešaka i 60 000 konjanika da su ustaše bile naj jača vojska u ww2 protiv koje se je borio sssr, i to sa amebama postoji o hrvatima ... pre nego što počneš da lupaš gluposti pometi ispred svog praga, te i slične gluposti šire ljudi na forumima tipa štorm front, koji izvlače iz konteksta istraživanja ozbiljnih istoričara i prave svakojake bajke i veruj mi meni to više ide na živce nego tebi ... i samo mi nemoj reći da si ti lično poznavao sve jednog četnika iz ww2 i sve vojvode pa da možeš da tvrdiš da su fašisti ali ti više voliš bajke, a što se tiče borojevića i ja mogu da kažem da sam marsovac ali to nemenja ono što sam poreklom ...

Ako je opravdanje vlastite gluposti tuđa glupost ONDA SI U PRAVU.

Nisam poznavao niti jednog četnika sa Lijevča polja, jesam neke koji su bili četnici tijekom WWII, nisu svi bili fašisti isto kao što sam poznavao puno domobrana iz WWII koji isto tako nisu bili nikakvi fašisti.

Ako Borojević kaže da je Marsovac to nema veze on je Srbin po tebi jel tako? E ONDA MOŽE ANDRIĆ 1 000 000 X DA KAŽE I NAPIŠE DA JE SRBIN ALI ON JE HRVAT JEL TAKO?

Šta se tiče "istoričara" ja sam ovdje jasno naveo ime g. Jarčevića i njegove radove. ŠTA TI TO TVRDIŠ DA ON PIŠE GLUPOSTI? Bolje pričekaj da nas on PROSVJETLI.

PRIZNATI SVETSKI ISTORIČAR DA POJASNI SVOJE RADOVE NPR. TAJNI ŽIDOVSKI PLAN MOJSIJE.

Nemam vremena za teorije zavere, jednostavno nikad nisam verovao u njih ... i nikad nisam rekao da je on po meni priznati svetski istoričar, ali ima "point" daleko više srba je asimilirano u hrvatsko nacionalno biće nego hrvata u srpsko ali o tome bi trebalo napraviti istraživanje i to objektivno pa onda raspravljati dalje jer ovako nema smisla, jer ja nisam još čuo da je bilo nekoliko desetina ili stotina hiljada hrvata koji su bili pravoslavci ...

Pa isto tako možda je Borojević bio porijeklom pravoslavni Hrvat (pa g. Jarčević ti je već prije napisao da su prije svi Hrvati bili pravoslavci), o njegovom ocu, majci, đedu, babi nema nikakvih podataka, ali za njega znamo da je za sebe govorio i pisao da je Hrvat.

Za njega isto znamo da su svi njegovi vojnici u sloveniji koji su ga voleli kao oca smatrali srbinom, da je to ostalo u narodnom sećanju i do danas, i da su srbi bili progonjeni od strane au-monarhije za vreme ww1 i da je npr. samo u bosni ubijeno 200 000 srba a u srbiji 700 000 civila, srbi su ubili prestolonaslednika i au je htela da uništi srbiju pod svaku cenu tako da možeš da zamisliš ad nije baš bilo poželjno da se jedan od najvažnijih generala izjašnjava kao srbin to bi bilo isto kad bi se neki hitlerov general izjašnjavao da je židov a hitler mu poverio posle toga komandu nad istočnim frontom ...

Svetozar Boroević (or Borojević) von Bojna (December 13, 1856 – May 23, 1920) was a successful defensive military leader in the Austro-Hungarian Army.

Boroević was born into a Serb Orthodox family in the village of Umetić near Kostajnica, Croatia. The area was then part of the Military Frontier of the Habsburg Monarchy (finally being reincorporated in Croatia on July 15, 1881). After finishing grade school he moved to Kemenitz and later Graz where he studied in military academies. He advanced quickly through the ranks (corporal in 1872, lieutenant in 1875) and became a commander in the Croatian Home Defense. He distinguished himself in the Austrian occupation of Bosnia and Herzegovina in 1878 and was promoted to the rank of oberleutnant in 1880.

evo i englezi ga smatraju srbinom ... en wikipedia

Haramija navodi da Englezi (i drugi) misle da je Kosovo oduvek albansko. Ne. Englezi tako ne misle. Oni odlično znaju (bolje od naših istoričara) da je Kosovo srpsko - i Metohija. Njihove arhive su krcate potpunim podacima o prošlosti Balkana. Ali, oni imaju svoje kolonijalne planove (danas se to tako ne zove), pa šire neistine o etničkom, nacionalnom i državnom statusu srpske pokrajine - kroz prošla stoleća.

Haramija navodi da Englezi (i drugi) misle da je Kosovo oduvek albansko. Ne. Englezi tako ne misle. Oni odlično znaju (bolje od naših istoričara) da je Kosovo srpsko - i Metohija. Njihove arhive su krcate potpunim podacima o prošlosti Balkana. Ali, oni imaju svoje kolonijalne planove (danas se to tako ne zove), pa šire neistine o etničkom, nacionalnom i državnom statusu srpske pokrajine - kroz prošla stoleća.

ŠTA VIŠE REĆI NA OVAKVE ARGUMENTE DA JA OČITO PIŠEM GLUPOSTI ZNAČI ENGLEZI TAKO NE MISLE SAMO PRIČAJU.

ŠTA VIŠE REĆI NA OVAKVE ARGUMENTE DA JA OČITO PIŠEM GLUPOSTI ZNAČI ENGLEZI TAKO NE MISLE SAMO PRIČAJU.

da, da ukapirao si, a ti samo izvrćeš reči kako bi vrteo ovo u nedogled, nemaš ozbiljne argumente znači ako englez prznaje kosovo znači oni misle da je ono albansko