chule80

Karte Like, Banije, Korduna, Slavonije i Dalmacije

Recommended Posts

Ne znam kako, ali je nestala ova karta... u svakom slucaju, kacimo i nju, ponovo. Da vide Obrovcani, Kninjani, Benkovicani, Drnisani, Zadrani i ostali dje su im koreni. srpski_smajli_kalas.gif

kartaseverneDalmacije1-1.jpg

Zar nisu granicne linije kod Zitnica i Kricki bile malo juznije?Ima li neko iz Drnisa da pojasni?

Karta je odlicna.

Da ova karta to ne pokazuje najbolje, sam Žitnić je udaljen od Drniša 10 km i još toliko je dugo selo, i to je poslednje selo u Krajini s te strane, a posle Kričaka (selo takodje dugo 10 km), u toj liniji Srbi su držalii selo Ružić i na Svilaji selo Baljke i Mirlović. Crvena linija malo pravi problem je se ne vidi najbolje tačno razgraničenje. Pozdrav

Da tako je, Karin je do poslednjeg dana bio u RSK, a do 1993 pripadalo je RSK i Novigradsko more i Krajina je bila na ulasku u Zadar (onda se to predalo da bi se Hrvatska spojila sa Dalmacijom), treba još reći da su u Karinu živeli samo Srbi.

Pre toga vojska je bila na ulazu u Zadar i na ulazu u Šibenik.(Par dana se čekalo na političku odluka ali je naredba bila povlačenje). Pozdrav

e chule steta sto nije malo veca, lepo izgleda iz dalje ali kad bi mogli malo da vidimo ucrtana mesta na karti bilo bi jos bolje.

Па имаш то на претходним страницама ове теме.

Свака област има своју карту.

Не верујем. У Љубовићу код Грачаца је било Јованчевића коју су се са Драигчевићима, Веселиновићима и Швоњама 60-их година 20.века ;) доселили из Голубића код Крупе. Мада ко би то знао. Преко Велебита је увек било миграција 8)

Шолци :rolleyes: тј. ...

...Јованчевићи су из Крупе код Голубића, а Драгичевићи, Веселиновићи и Швоње су из Голубића код Крупе ;D ...било је пар породица и у Мушковцима, али највећи број Драгичевића у Буковици, је живио и живи у Голубићу (Обровачком) ;)

Што се тога тиче, дал су Јованчевићи Личани не знам...али познајем пар "шолаца", (отац Драгичевић, рођен у Голубићу...мајка Јованчевић, рођена у Крупи) који су рођени у Лици...ја им увијек вичем: ђе сте Личани...али они се бране, да они то нису, већ да су Далматинци...а сад шта су :[|:D

И нема тих наведених "шолаца" само у Љубовићу, колико знам има их и у Томингају, Дерингају, Мекињарима....

Ево да окачим карту Баније, за све банијце широм света, ово ће бити велико изненађење, јер је карта из РСК :mah:

kartaBanije2.jpg

Ova karta nije bas najtacnija,ne znam iz koje je godine ali komunikacija Komarevo-Sunja mi nismo kontrolisali,mozda na pocetku rata.Po ovoj karti mi smo na tom pravcu izbili na Savu,Znam da su nocu ustase sa ugasenim svjetlima dovlacili pomoc Sunji iz Komareva a nasi tukli taj put stalno.

Ova karta nije bas najtacnija,ne znam iz koje je godine ali komunikacija Komarevo-Sunja mi nismo kontrolisali,mozda na pocetku rata.Po ovoj karti mi smo na tom pravcu izbili na Savu,Znam da su nocu ustase sa ugasenim svjetlima dovlacili pomoc Sunji iz Komareva a nasi tukli taj put stalno.

Nije tačno.

Komunikacija/cesta i sela između Komareva i Sunje su do kraja rata bila pod srpskom kontrolom.To su sela Blinjski Kut (većim dijelom),Kinjačka,Brđani cesta,Petrinjci i Drljače.Sunja je bila komunikacijski/cestovno odsječena čitav rat,i jedina komunikacija između Sunje i ostatka teritorija pod kontrolom hrvata je bila skela preko rijeke Save.Naše snage i jesu na tom dijelu i niže od Sunje, Strmen i Crkveni Bok izbile na Savu.

Gledam ove karte i po njima Plaski i okolina pripadaju Kordunu. To mi nikako nije jasno. Koliko je meni poznato do Slunja je Kordun a preko poligona vec naveliko krece Lika.

Plaski zovu Licki Kordun.
Inace za vreme II svetskog rata, partizanske jedinice u Plaskom spadale su pod 8. Kordunasku brigadu.
Retko koji Plascanin ce za sebe reci da je Kordunas, oni se deklarisu kao Licani.

Istina ziva, uvjek se deklarisemo kao Licani, a neznam nikoga ko se predstavljao kao Kordunas, i imena nekih sela govore, Licka jesenica npr, da pripada Lici,imam neke stare knjige karlovacke eparhije na kojima se Plaski i okolna mjesta nalaze u Lici

Карта Славоније из 1829. На њој се види да у Славонији Хрвата има само у Кутјеву и околини.

Screen_Shot1683.jpg

Ruku na srce ni Vojvodina nije bas u zutoj boji ,na Baniji nema nikoga ,"turska hrvatska" ,to je nesto krivo napisano :) 

Ruku na srce ni Vojvodina nije bas u zutoj boji ,na Baniji nema nikoga ,"turska hrvatska" ,to je nesto krivo napisano :)

Ovo što je u Vojvodini obeleženo rozom su švapska mesta (Apatin, Vrbas,itd) i to je tako bilo. Kutjevo je, rekao bih, ista nijansa. Za Slavoniju nisam ekspert, ali moguće je da se tu išlo jezičkim kriterijumom - štokavci su Srbi, ostali Hrvati. Zašto je Banija druge boje, to već treba pitati autora...

Ovo što je u Vojvodini obeleženo rozom su švapska mesta (Apatin, Vrbas,itd) i to je tako bilo. Kutjevo je, rekao bih, ista nijansa. Za Slavoniju nisam ekspert, ali moguće je da se tu išlo jezičkim kriterijumom - štokavci su Srbi, ostali Hrvati. Zašto je Banija druge boje, to već treba pitati autora...

Mozda zato sto je tu istaknuta Slavonija kao jedna od oblasti u Austro-Ugarskoj ,koima je bilo bitnije gdje zive Nijemci i Madjari za ove ostale manje vise , Banija ,nije spadala pod Slavoniju i nije oznacena tom bojom .

Ima dole na kraju pise "venden" jer to nije od "vendi" a to opet po piscima novokomponovanih knjiga znaci Srbin ?

A, ca bi onda bili Dalmatinci ? Ako su stokavci Srbi  ,opet treba naci dobar izvor iz knjige koji ce to da objasni :)

A,koliko se smanjilo to govorno podrucje kajkavsko i cakavsko u danasnje vrijeme pogotovo poslije uvodjenja u dnevnike "gramatickog jezika" 

Mozda zato sto je tu istaknuta Slavonija kao jedna od oblasti u Austro-Ugarskoj ,koima je bilo bitnije gdje zive Nijemci i Madjari za ove ostale manje vise , Banija ,nije spadala pod Slavoniju i nije oznacena tom bojom .

Može biti, ja ne znam kakva je ovo karta, izgleda da je etnička, ti si prokomentarisao Vojvodinu, pa sam ja prokomentarisao Slavoniju. Nisam od onih koji tvrde da su Srbi svi redom, od Britanskih ostrva, do Iranske visoravni... Indikativno je da su Slavonce obeležili istom bojom kojom su obeležili Srbe, pa se ti, poštovani kolega forumašu, požali autoru karte za taj propust.

Dalmatinci? Ko zna kako su tek oni obeležavani kroz razna dokumenta... Danas su to veliki Hrvati, ali neki od njih, govorim o katolicima, ko zna kakvih sve korena imaju, pri tome ne insistiram da su to srpski koreni.