Nikolay

LICKO P. SELO-ZELJAVA-RESETAR-ARAPOV DOL-ZAKLOPACA-D.VAGANAC

Recommended Posts

Поздрављам све наше чланове КФ форума са жељом да ће се неко јавити пореклом из Личког Петровог Села и околине са намером да нас обавести о повратку Срба у овај крај и информације које би биле корисне за све кориснике најозбиљнијег и најбоњег Српског сајта КРАЈИНА ФОРЦЕ:

Vidim da niko neodgovara pa reko ja najbliži,u korenici sam.U Rešetaru i Arapovom Dolu sam bio par puta u zadnje 4 god. i tamo su se vratili samo stariji ljudi,od mlađih nema nikog kao i u većini ličkih sela.Ako kog jos sta interesira nek pita rado cu pomoći.

Вуче хвала ти на кратком одговору,хрватске усташе (из села Ваганац )су 1941 побили 95% становништва

Srbi u Australiji poreklom iz Lickog Petrova sela i okolnih sela,sa Bozijim blagosovom Njegovog Preosvestenstva vladike gospodina Gerasima su osnovali odbor za pomoc i popravak crkve u Lickom Petrovom Selu.

Cestitamo i hvala Bogu da ljudi koji su tako daleko ipak misle na svoj kraj

Srbi iz Lickog Petrova Sela i okolina LPS su sakupili $ 24.000 Australijiskih dollara za obnovu hrama Svetoga Petra i Pavla u LPS.

Ovo je prva donacija koje ce se uplatiti na ziro racun Crkve u naredinh nedelju ili dve.

U maju mesecu u Sidneju Srbi iz ovih krajeva organizuju veliku dobrotvornu veceru i sav prihod i sa ove vecere je namenjen za obnovu hrama.

Ako Gospod Bog da crkva ce se obnoviti i popraviti tako da tu stoji kao jedan dokaz da je u tom selu pre 1941 zivelo preko 2500 Srba a danas jedva je tu zivih 25 starih baba.

Ako bilo ko od clanova KF poseduje informacije o ovoj Crkvi kada je crkva sagradjena ili slike iz LPS i same crkve bilo bi pozeljno da se posalju preko KF tako da se to preda ljudima koji salju pomoc u to selo a vecina od njih je u Australji 50 godina pa i vise.

Nikolay

Poklon i prvi deo pomoci u vrednosti preko $20.000 hiljada dolara prosledjen je i polozen na racun Eparhije Gornjo-Karlovacke.

Akcija za prikuljanje pomoci jos traje,ocekujemo da se sakupi dovoljno sredstava da bi se hram u potpunosti obnovio.

Nikolay

ali bilo je i nekih nesporazuma pa se desilo da su petroseljani u drugom ratu imali okrsaj sa prosrpskim omladincima iz plascanskog kraja. bilo je neko groblje sa ostatcima te omladine tamo ali to bi bolje mogao objasniti neko iz tog kraja jer i mene zanimaju pravi podatci o toj nasoj nesreci.

ali bilo je i nekih nesporazuma pa se desilo da su petroseljani u drugom ratu imali okrsaj sa prosrpskim omladincima iz plascanskog kraja. bilo je neko groblje sa ostatcima te omladine tamo ali to bi bolje mogao objasniti neko iz tog kraja jer i mene zanimaju pravi podatci o toj nasoj nesreci.

Ozbiljna tema;

Poznato i zapisano je da su hrvatske ustase u samom pocetku rata na podrucju LPS pokupile i poubijale tako reci sve muske glave od 10 do 80 godina.

Vrlo mali broj muskaraca koji se u to vreme zatekao u tom Lickom kraju je uspeo da spase glavu.

Hrvatsko-komunisticka veza je uspela da preko hrvata - komunista organizuje i zlocin nad neduznim i nevnim Srpskim mladicima rodom iz okoline Plaskog da im spremi zasedu blizu Lickog Petrovog Sela i tu ih sve do jednog i mucki poubijaju.

Ovaj zlocin je pripisan petroseljanima( prezivelim babama) iz tog Srpskog Lickog kraja.

Po pricama starih baba ovo je delo ustasa iz sela Vaganac i hrvatskih komunista iz tog kraja.

Rekoste:"Hrvatske ustaše"? Pa drgih ustaša ili slične gamadi i ne postoji i nije postojalo u istoriji. Samo hrvatska.

Narode, danas vidjeh da je neko nama Srbima podvalio pozdrav s tri raširena prsta!

To su obilježje koristili nacisti...Simbol je razjedinjenja svetog trojstva!

Srpski se vojnici pozdravljahu Svetom trojicom, s prva tri sabrana prsta, druga dva su jedan do drugog priljubljena na dlan, što označava dve Božije prirode: duhovnu i otjelotvorenu.

Malo sam van osnovne teme, ali, vjerujem da je bilo umjesno da pomenem.

Ako se slucajno nadjes u Lickom Petrovom Selu za Petrovdan imas frtalj jagnjetine i pivo od mene.

Hvala ti na postavljenim fotografijama.

Ziv bio

U saopstenju za Krajinaforce Gospodin Djordje Bubalo iz Sidneja javlja sljedece:

HUMANITARNA POMOC ZA OBNOVU HRAMA SVETOGA PETRA I PAVLA U LICKOM PETROVOM SELU.

U vrlo krakom vremenu na molbu I boziji

Jako mi je drago da sam nasao ovaj sajt....sad ga prvi put vidim... Ja sam poreklom iz Lickog Petrovog sela... Moj deda stric i deda su odande izbegla negde za vreme drugog svetskog rata i dosli u Vrsac (gde sad i ja zivim) Evo sad je prvi put da sam nasao neke informacije o tome sta se tamo posle desavalo.... Deda mi je umro kad sam imao 8god. i nije mi nista pricao o poreklu itd. ali mi je baba rekla da je tamo bio pravi pakao pa da su morali da odu......Rekla mi je i da su ustase pokrstavale tamosnje srbe i da su postavljali uslove pa su i ubijali one koji nisu hteli da se krste u katolickoj crkvi....... Voleo bih da posetim Petrovo selo.....ali mislim da tamo vise nemam rodjaka......Ako ima neko informaciju dal tamo jos ima Šikanja ili Nikšiča.....bio bih vrlo zahvalan da mi javi...POZDRAV ZEMLJACI.....

Narode, danas vidjeh da je neko nama Srbima podvalio pozdrav s tri raširena prsta!

To su obilježje koristili nacisti...Simbol je razjedinjenja svetog trojstva!

Srpski se vojnici pozdravljahu Svetom trojicom, s prva tri sabrana prsta, druga dva su jedan do drugog priljubljena na dlan, što označava dve Božije prirode: duhovnu i otjelotvorenu.

Malo sam van osnovne teme, ali, vjerujem da je bilo umjesno da pomenem.

I ja sam o tome slusao.......to su ustase podvalile....sa bi nas i na taj nacin omalovazavali......ima jako dobar dokumentaran film o mnogim stvarima (a i toj) zove se Digitalni andjeo-zig zveri.......u filmu se tacno pominje i objasnjava uticaj vatikana i masona na unistavanje Srpstva i pravoslavlja....VREDI POGLEDATI......im na You tube (moye se naci pod punim nazivom)

Ako ima neko informaciju dal tamo jos ima Šikanja ili Nikšiča

Prezime Sikanja i Niksic po mom saznanju nisu iz Lickog Petrovog sela.Prezime Nikic postoji ali su kolonizirani,u delove Backe i Banata.

Danas u Lickom Petrovom Selu i u par okolnih manjih sela zivi i radi otprilike 100 porodica.

Šteta je ovu temu zapustiti.

Sve pohvale gospodinu Bubalo i organizacionom odboru!

Malo se među srbima danas može vidjeti ovakvih primjera, a najmanje da u tako kratkom roku učine nešto za naše Svetinje!

Svaka Vam čast i svako dobro od Boga!

Naš stari narod je znao reći;

"Kad daješ, daj neka šušti, nemoj da zveči ako nisu dukati"

ili

"Kad daruješ, daruj da osjetiš da si darovao, inače i kao da nisi darovao"

(podnesi žrtvu Bogu kao naši stari za rodnu godinu i zdravu dječicu)

Svako Vam dobro svima!

Vuce slazem s tobom, teme slicne ovoj su od velike vaznosti za povratak I opstanak Srba u Srpskoj Krajini.

Obnoviti svete hramove u Krajini je moralna podrska narodu koji je ostao na svojim ognjistima I ljudima koji su resili da se ponovo vrate u svoja rodna sela.

Iako je Hrvatska drzava najodgovornija za povratak izbeglica,I mi moramo pokazati toj istoj Hrvatskoj drzavi da smo spremeni da pomognemo I da koliko je to moguce obezbedimo laksi povratak Srba u Krajinu.

Obnavljanjem svetinja je jedan nacin da pomognemo I da pokazemo svetu da smo spremni da opet ulazemo u drzavu Hrvatsku koju hteli mi to ili ne moramo priznati da je Hrvatska drzava I Srba koji zive I rade u granicama drzave Hrvatske.

Ljudi ( turisti iz celog sveta) koji samo prolaze ili putuju kroz sela ili mesta nazovimo Srpskim selima ce vrlo brzo shvatiti,dali smo mi sami zainteresovani za nas opstanak I dali smo spremni da poboljsamo zivot sebi.

Ciste