Sign in to follow this  
chule80

Реч-две о ФУДБАЛСКОЈ МАФИЈИ

Recommended Posts

Вечерас је емитован пети део овог серијала... трагично и тужно, шта се све дешава... најоре је од свега што се прстом упире у друге проблеме... конретно се каже како је хулиганизам разлог за мали број гледалаца на стадионима... а да ли је!?!? Већина вас и нема баш прави увид у то шра се дешава на самим трибинама... слажем се, инцидената има, али то сигунео није толики проблем како медији и ФСС представља... „док пастири гањају вука, лисице месо изједоше“, како би боље објаснили постојећу ситуацију у нашем фудбалу...

Ова емсија је детаљно обрадила ОФК Београд, и актуелног председника Звездана Терзића, који је раније био играч и функционер управо клуба са Карабурме... за њега се мислило како ће унети велико освежење у наш фудбал, и како ће смањити нерегуларност... наравно ништа од тога није било! Како садашње анализе показују, у кадетској репрезентацији Србије, има 7 фудбалера из ОФК Београда, затим у омладинској репрезентацији Србије има чак 9 фудбалера из ОФК Београда!?!?! Ако је и од романтичара, много је... Поменути су неки људи, именом и презименом, неки Брашновић или тако нешто, који је био неки главоња у ОФК Београду, а између осталога је био део СТЕЧАЈНЕ МАФИЈЕ, па је ухапшен прошле године, и у истражном затвору извршио самоубиство!?!?!? Чак му је и супруга била умешана у све те малверзације... Имао је и неко предузеће, тајне рачуне на страним банкама где је новац од продаје играча ОФК Београда био пребациван...

Звездан Терзић је имао дозволу за поседовање пиштоља, али не и за ношење, па га је партола зауставила, и пронашла у фиоци џипа којим се возио... одве ли га у станицу, и тамо се задржао 15 минута, када је пуштен, а истрага је још у току...

Пуштени су и неки тајни снимци где је Звездан Терзић нешто говрио на седници ИО ФСС, о томе шта се све дешава у нашем фудбалу, о томе како је Тадић и Коштуница почели да се интересују за репрезентацију... да ли и ту има неких сумњивости, не знам... свашта може да се деси!?

Затим су му на терет ставили трансфер и отимање младог играча Александра Коларова... које је заправо отет од ФК Чукаричког, на сличан начин као Никола Лазетић од ФК Војводине... Наиме он је потписао у хотелу уговор о приступању ОФК Београду, иако званично није добио исписницу из ФК Чукаричког!? А председнику клуба са Бановог Брда је нотирана казна од 1 године забране рада у фудбалу, због неког закона око клеветања, који више није на снази... јер је он јавно хтео да прича како је Коларов отет... Терзић се и даље налази у САД на „својим фудбалским семинарима“... и наводно је речено да ће доћи крајем феруара... мислите о томе!

Затим је анализирано и како је ОФК Београд у последњих пар година зарадио 10,8 милиона евра од продаје играча... Ту се дотакло и тога како су се поједини фудбалери репрезентације обратили Синиши Михајловићу, да ако желе да играју у репрезентацији морају играти прво за ОФК Београд!? А ми се чудимо зашто Миха није хтео место селектора у ФСС... па није овца да га шиша ко како стигне, нити да преко његовог имена перу новац, као што је то био случај са Сантрачем, Илијом Петковићем, Милованом Ђорићем, Вујадином Бошковом... ЗАТО МИХА ЗАСЛУЖУЈЕ СВЕ ЧЕСТИТКЕ!!!

Драган Аца Булић је поменуо како се он не бави кладионицама, већ његова мајка, и како он незна „ни тикет да састави“... али је показао да је регуларност домаће лиге, на тај начин... као ко жели да каже да је нека утакмица намештена, онда нека се калди на њу...

Затим се поново огласио и онај човек, који је власник ФК Млади Пролетер из Београда, и коме је Цеца Ражнатовић желела да претме на силу клуб и стадион, како би га продала ФСС за велике паре... то је радила са својим обезбеђењем и својим зетом Предрагом Оцкољићем... они су одбили да говоре за ИНСАЈДЕР... а баш се питам зашто!? Наиме УЕФА је одобрила крадит од 5.5 милиона евра донације ФСС како би се направила коначно „кућа фудбала“, само треба држава да донира земљиште, али око тога постоје бројни спорови... неко жели на томе да се обогати...

Затим је пар људи из Италијанског фудбала говорило о њиховом сканалу, и афери која је била лета 2006. када је Јувентус пребачен у Серију Б, уз минус на табели, затим Лацио, Фиорентина... Наиме, тамо држава котролише њихов савез, после те афере... и малверзације су минималне... Полиција у Италији је снимала разогворе које су водили челиници Јувентуса, и тако је дошла да значајних података, па су направили велики рез у Калчу... Ухапшен је председник Јувеа, који је градио свој систем 20 година, имао је политичке структуре, новинарске и финансијске иза себе...

Па када они могу то да направе, можемо и ми...

Онда је судија Тановић који иначе ради у МУП Србије, као човек који је задужен за приведни кримилал, а иначе је из Суботице... говорио је како му неко прети (писмо и телефон), да зна ко је то, да није време да то каже јавно... Затим је поменуо како је склоњен са списка који ФСС даје УЕФИ ко ће од наших судија судити међународне мечеве... И како су доста наших судија, скоро сви који су били и радили у МУП Србије за привредни криминал, скоњени са тих спискова, јер су ови кримоси уводили своје људе, на те спискове!? Није им било у интересу да неко из МУП Србије им се мота око гомиле пара...

Ето

Свака час Зомби на постављеном материјалу.. ;) јесу то целе емисије? Пошто ми је слаба брзина... па не могу да гледам одмах све... иде као успронени филм

Вечерас је приказана и завршна емисија ИНСАЈДЕРА на Б92, о ФУДБАЛСКОЈ МАФИЈИ... Ништа посебно није речено, осим што су више мање поновили доста ствари од ранијих емисија...

Новине су биле те да су повезали Звезду и Партизан са политичким руководством од 1945. па до данас... Много политичких структура је било у наша 2 навећа клуба... наведена су детаљно имена... нешто више у Партизану, мада ни у Звезди није била ситуација деполитизована, нажалост... тим пре што су политичари хтели да преко тих клубова остваре јефтине политичке поене, а и зараду... поготово за период од последњих 20 година! Рецимо Партизан је 2005. године за 60 година постојања се „захвалио“ Мирку Маријановићу као свом почасном председнику... добио је неку позлаћену кристалну призму, као и Иван Ћурковић, који се изјаснио да је аполитичан!? И да он комуницира са свим људима, па и са онима из власти... Ту је поменуто и како су људи са Топчидерског брда, били прво блиски режиму СПС-ЈУЛ, а потом и са ДОС-ом!?

На почетку емисије су дотакнути и навијачки који су објашњени као продужница управе клубова! Који су их финансирали... с тиме да је Ћурковић објаснио да је бојкот гробара почео, оног момента када је УО ФК Партизан одлучила да им укине повластице, плаћања путовања, итд. Тада почиње дугогодишњи бојкот гробара, који су јавно демонстрирали, и свашта радили не би ли Зечевић, Бјековић и Ћурковић напустили ФК Партизан... то се на крају и остварило, али на једвите јаде... мада и данас бруји прича како је Томислав Караџић (актуелни председник ФК Партизан) продужена рука Жарка Зечевића, ранијег генералног секретара ФК Партизан... Мада је он у 1 обраћању јавности напоменуо како он се од никога не крије, нити има сенку, већ је човек који живи на сунцу...

За тог Томислава Караџића, се везује да је дугогодишњи председник ФС Војводине.. и да му је матични ФК Спартак из Суботице у катастрофалном стању... с сруге стране, он има у власништву 1 хотел на Палићу, код Суботице, где одседају млађе селекције када долазе на припреме репрезентације... Караџић је преживео многе буре и урагане који су се дешавали током претходних 2 деценије у столици председника ФС Војводине..

За Звезду се помиње Драган Стојковић Пикси... како је првобитно дошао на место председника ФСЈ 2001. године, без дана радног искуства, и ту провео неколико година... чини ми се да је био до 2005. када у јулу месецу постаје председник своје Звезде... како прича у емисији стоји, он је на то место дошао на жељу Мирослава Мишковића (један од највећих српских тајкуна!!!), власника Делта компаније... а на жељу исте личности напушта место председника ФК Црвена Звезда, 2007. године...

Ту за време његовог мандата се везује 1 важна специфичност... Наиме, опште је познато да су јаки и моћни криминалци у Србији имали у власништу приватне уговоре са доста фудбалера у прволигашким клубовима... и то је доста блокирало рад клубова, а управо што се радило и о томе да је чак 60% фудбалера, било у власништву криминлаца, поготово за Звезду и Партизан...

Сви су се у Србији чудили, када је Пикси напрасно донео одлуку да распрода добру Звездину генерацију из 2006. године, када креће суноврат нашег најтрофејнијег клуба... позадина овог посла, је тај што је већина Звездиних играча из те генерације била у власништву криминалаца!!?!?!? Тога је Пикси морао да се реши, како би Звезду ослободио њиховог утицаја у самом клубу!

Дотакли су се теме ПРИВАТИЗАЦИЈЕ спортских клубова и удружења... више мање већина их је трућала бла, бла, бла... једино је Зоран Арсић, из ФК Војводине, дао добро објашњење, колико ће таква предложена приватизација код нас донети зло и муаљње... Наиме, ради се о случају да извесни људи могу доћи у спортски клуб, и давати му извесна новчана средства, при чему тренутно не траже ништа за узврат, али добијају потврду да су дали толико и толико пара... па када се поведе приватизација, они ће код надлежних државних органа и министарстава, судова, се појавити са тим папиром и „тражити свој део“... Значи сумњиви људи ће почети врло брзо да грабе... а 2008. година је означена као година приватизације клубова... Интересантно да када смо код ове приватизације, да рецимо управа ФК Црвена Звезда, узмала велике милионске кредите код појединих банака у Србији (Комерцијална, Меридијан...), и за то стављала стадион Маракана, као хиптеку!?!!?!? Самим банкама неће бити у интересу да имају нека пословања са клубовима, па ће хтети да се наплате, и то ће наравно брзо продати, ономе ко понуди највише новца... значи може и у руке сумњивих људи!? Такође је Зоран Арсић дао добро објашњење, око тога како ће ти мутежи и лопови доћи до тога да преузму примат над клубом... као управа неког ФК има 20-25 чланова, затим бира се 5 чланова у управни одбор... од тога за доношење одлуке су битна 3 члана, а под неким условима може и 2 члана!?!?!?!?! Што значи двојица криминалаца

Zaboravio sam jos reci kako su u ovoj poslednjoj emisji rekli kako su Delije sa Severa, bile podeljene na one koje su podrzavale SM, Vuka, i Seselja... pa ih je Arkan "ujedinio"

Ne propustite Terzicevu izjavu kako je povredio rame i kako 10.marta ima neki sastanak pa ne moze da dodje !!!!al kad dodje 13.marta fudbalski savez odrzava sednicu u Kosovskoj Mitrovici...jel to oce da nam proda patriotizam!?...

МУП Србије је данас издао потерницу за Звезданом Терзићем... "скијашем великих амбиција"

Dzajic, Cvetkovic, i Marinkovic, dobili su produzenje pritvora za jos 30 dana...

Optuznica im je prosirena na transfer Zorana Njegusa u Atletiko Madrid!

ИНТЕРВЈУ... Синиша Михајловић, помоћни тренер Интера

ТЕРЗИЋ МЕ УЦЕЊИВАО!

Када сам покушао да укажем јавности на Терзићеве сумњиве

послове, он ме је уценио, рекао је да ће неке ствари да покаже мојој фамилији. Али, ја се нисам уплашио јер сам чист. Казао сам шта сам имао и нисам хтео да се понављам

Један од најбољих српских фудбалера свих времена Синиша Михајловић тврди да је председник Фудбалског савеза Србије Звездан Терзић уценом покушао да га ућутка, али да у томе није успео! Помоћни тренер Интера, који је пре неколико месеци у више наврата оптужио Терзића да узима проценат од продаје појединих играча, у интервјуу за Пресс каже да је престао да прича о махинацијама првог човека ФСС-а, не због уцене, већ зато што није хтео више да се понавља.

- Кренуо је на моју фамилију, причао је да ће, као, нешто да им покаже, међутим, ја нисам имао разлога да се плашим јер сам чист пред свима. То само доказује какав је он човек! Ја сам пре неколико месеци рекао шта сам имао, то су пренели сви медији, и нисам више желео да понављам исту причу. А то да се је бојим Терзића и да сам због тога ућутао, потпуна је глупост. Чист сам и немам чега да се плашим.

н Полиција је саопштила да трага за Терзићем због утаје новца од трансфера једног играча. Да ли вас је то изненадило?

- Изненадила ме је само чињеница да се то није раније догодило. Правда је спора, али на крају све дође на наплату. Акција државе је веома добра и сада је најбитније да се ситуација у српском фудбалу рашчисти. На руководећа места требало би да дођу људи којима циљ неће бити да краду, већ да раде на унапређењу нашег фудбала. Нажалост, док су људи попут Терзића у врху наше фудбалске организације, то неће бити могуће.

н Ви сте један од ретких који су јавно оптужили Терзића за махинације. Због чега сте то урадили?

- Једноставно, имао сам податке о томе да он „гура" неке играче у репрезентацију како би касније узео проценат од њихове продаје. Вероватно је било још људи који би могли да кажу о Терзићу оно што сам ја говорио, али из неких разлога, они то нису хтели. Ја, међутим, имам посао, независан сам и све што имам, поштено сам зарадио. Због тога сам у ситуацији да кажем оно што мислим.

н Да ли је ваш сукоб са Терзићем у вези са чињеницом да се он успротивио идеји да ви преузмете место селектора Србије?

- Када је кренула прича о могућности да постанем селектор, одмах сам рекао да са Терзићем не могу да сарађујем. На шта би личило да сам постао селектор, па да сам онда почео да причам о ономе што знам о Терзићу? Нисам хтео да ми не неко каже: „Шта си досад чекао?".

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Ускоро нова хапшења!

Полиција ће у наредних десетак дана ухапсити још најмање двојицу фудбалских функционера под сумњом да су чланови „фудбалске мафије". Како сазнајемо, почетком ове недеље у тајности су приведена тројица банкара преко којих су ишли сумњиви милионски трансфери.

- Очекујемо да од њих добијемо још неке конкретне податке, који би са доказима које већ имамо били довољни за нова хапшења... У интересу истраге не могу да вам кажем о коме се конкретно ради, али у питању су веома познати фудбалски функционери, што бисте ви новинари рекли „крупне зверке" - каже извор Пресса из врха полиције. Он одбацује шпекулације које су се појавиле у јавности да се „фудбалски мафијаши" хапсе и гоне само да би се у медијима „затрпала косовска криза":

- Нема то никакве везе. Хапсићемо и гонићемо све против којих имамо доказе. Без разлике и без изузетка! (Е. П.)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Како би, према вашем мишљењу, требало да реагује ФСС на покретање полицијске потраге за Терзићем?

- После свега овога, Звездан Терзић ни случајно не би смео да остане на месту председника ФСС-а! Уколико се то ипак деси, била би то невиђена брука за наш фудбал. Ко ће бити председник, уместо њега, није моја ствар. О томе би требало да одлуче људи у ФСС-у.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ФСС данас одлучује о Терзићу

Одбор за Хитна питања ФСС данас би требало да одлучи о даљој судбини ове организације, после расписивања потраге за председником Звезданом Терзићем. Очекује се да буде донета одлука хоће ли бити расписани нови избори за првог човека Савеза или ће се на Теразијама сачекати са овом одлуком. Заменик председника Фудбалског савеза Србије Томислав Караџић изјавио је на званичном сајту ФСС да су сви у српској кући фудбала изненађени расписивањем потернице за Терзићем.

- За данас у 11 часова заказали смо седницу Одбора за хитна питања ФСС. Том приликом анализираћемо комплетну новонасталу ситуацију и у отвореном дијалогу челних људи наше организације потражићемо адекватна решења. На тај начин и домаћој јавности желимо да покажемо да смо свесни одговорности - стоји у закључку Томислава Караџића.

Укинут притвор тројици бивших челника Црвене Звезде. Џајић прво на операцију па кући.

Бившим руководицима Црвене звезде Драгану Џајићу, Владимиру Цветковићу и Милошу Маринковићу Врховни суд јуче је укинуо притвор, у коме су провели пет месеци. Џајић, коме је у притвору нарушено здравље, налази се на ВМА-а и остаће у болници, јер у понедељак има заказану операцију простате, сазнаје „Блиц“. Очекује се да ће он после операције провести још око две недеље у болници. Цветковић и Маринковић јуче су изашли на слободу. Овакав епилог логичан је у правосудном систему у коме се људи прво хапсе, а затим се за евентуално почињено кривично дело прикупљају докази.

Владимир Цветковић и Милош Маринковић напустили су јуче Централни затвор око 16 часова, где су их сачекали адвокати и чланови породице, међу њима и Растко Цветковић, Владимиров син. Некадашњи челници Звезде нису били расположени за разговор, већ су после загрљаја са члановима породице, ушли су у џип и отишли. Адвокат Милан Вујин, бранилац Џајића, каже за „Блиц“ да за њега одлука Врховног суда није изненађује.

- Очекивао сам да Врховни суд прекине притвор, који је, због петомесечног трајања, био незаконит. Мислим да ће истрага још потрајати, а видећемо шта ће на крају тужилаштво одлучити да уради. Докази који су до сада показани нису довољни чак ни за основану сумњу, а камоли за нешто више - рекао је Вујин. Џајићев бранилац Зденко Томановић најавио је да ће након што је Врховни суд вратио случај у оквир закона, све што има да каже, рећи у судници.

- Мислим да би породицу требало оставити на миру, а нарочито Џајића, коме је здравље нарушено и који треба да се лечи - казао је Томановић.

Адвокат Сеад Спаховић, Цветковићев бранилац, рекао је за наш лист да је одлука Врховног суда доказ да је правда спора.

- Не знам шта ће даље бити, јер ни ово што се до сада дешавало у последњих шест месеци уопште нисам очекивао - рекао је Спаховић.

Врховни суд је јуче донео одлуку поводом предлога истражног судије Бранислава Пантелића да се продужи притвор бившим челницима Звезде, уз образложење да могу да утичу на четири сведока, који још нису саслушани. Преостали сведоци су Владимир Павковић, некадашњи менаџер фудбалера Зорана Његуша, и тројица бивших чланова Управног одбора Звезде. Павковић је белгијски држављанин и живи у Швајцарској, а Томица Раичевић, члан УО Звезде, тешко је болестан, тако да су мале шансе да се они одазову позиву суда.

Одбрана је претходно затражила пуштање из притвора челника Звезде, а тужилаштво се није сагласило с тим. Томо Зорић, портпарол државног тужиоца, рекао је за „Блиц“ да је Србија правна држава и да ће тужилаштво поштовати одлуку Врховног суда.

Од хапшења тројице бивших руководилаца клуба 5. фебруара ове године истрага је више пута проширена. Они су ухапшени због сумњи да су злоупотребом службеног положаја незаконито присвојили 5,1 милион евра од трансфера фудбалера Горана Друлића у шпанску Сарагосу.

Месец дана касније тужилаштво је за Џајића и Цветковића тражило проширење истраге у вези са трансфером фудбалера Зорана Његуша из Звезде у Атлетико Мадрид, 4. маја 1998. Ђајић и Цевтковић су осумњичени да су у том случају присвојили 3,5 милиона марака. У суд је, затим, стигао нови захтев и Џајић и Цветковић су осумњичени да су од продаје Немање Видића 2004. московском Спартаку незаконито присвојили око два милиона евра. Последње проширење је било због продаје Перице Огњеновића јануара 1998. краљевском клубу Реал Мадрид, а челници Звезде су осумњичени да су присвојили два милиона евра од тог транфера.

Професор и криминолог Добривоје Радовановић каже за „Блиц“ да је у Србији цео систем постављен тако да може да дође до злоупотреба када је притвор у питању.

- Против сам хапшења људи пре подизања оптужнице. Недопустиво је да се неко ухапси, па да се онда прикупљају докази. Када се оптужница подигне, онда људи могу да буду у притвору. Наравно, ако се неко ухвати на делу, онда треба да се хапси - каже професор Радовановић.

Професор Милан Шкулић сматра да се мере притвора могу злоупотребити, али да у случају челника Звезде то може да зна само после увида у предмет.

- Притвор мора да буде само крајња мера када се другачије не може обезбеди присуство осумњичених - каже професор Шкулић.

Професор Горан Илић, с Катедре за кривично право Правног факултета у Београду, каже за „Блиц“ да може да се упути приговор да се у поступак против челника Звезде ушло прерано када нису били прикупљени докази.

- Можда су полиција и тужилаштво због притиска јавности, која је била незадовољна злоупотребама у фудбалу, ушли прерано у поступак када још нису све истражили. Ипак, са становишта закона, тужилац има право да подноси нове пријаве када притвор истиче за претходно осумњичене. Суд је сада оценио да неки разлози који су раније били основани, да осумњичени не утичу на сведоке, сада више не стоје - каже професор Илић.

Истраге и за трансфере Станковића и Младеновића

Полиција ће ускоро поднети кривичну пријаву против бивших челника Звезде због продаје Дејана Станковића римском Лацију, а очекује се да ће уследити и пријава за трансфер Драгана Младеновића у Глазгов Ренџерс. Младеновић, који је био капитен црвено-белих, продат је 2004. године шкотском клубу за 1,6 милиона евра, а полиција сумњичи челнике Звезде да су присвојили око пола милиона евра. Станковић је прешао у Лацио 1998. за 27 милиона марака, али постоји сумња да је та цифра била већа за четири милиона марака.

Шта су фудбалери рекли у истрази

Перица Огњеновић

Огњеновић није теретио Џајића и Цветковића да су узели део новца од његовог трансфера у мадридски Реал, тврдећи да му је сва договорена сума исплаћена. Он је рекао новинарима: „Ти људи ми нису учинили ништа нажао.“ Огњеновић је истражном судији испричао да није преговарао са Џајићем и Цветковићем приликом преласка у краљевски клуб, већ са представницима Реала, а да је његов менаџер контактирао с представницима оба клуба.

Горан Друлић

Друлић је рекао да је приликом његовог преласка у шпанску Сарагосу на његово име, али без његовог знања, у „Комерцијалној банци“ отворен рачун. Он је навео да се Милошу Маринковићу жалио да је добио само половину новца.

- Дужна ми је Звезда, а не Џајић! - тврдио је Друлић.

Немања Видић

- Жао ми је што је Драган Џајић у притвору и што му се све ово дешава. Страшно! Још ми је више жао, јер је болестан - рекао је Видић, који није поднео одштетни захтев против Џајића и Црвене звезде. Он је у истрази навео да му је исплаћен сав новац када је прешао у московски Спартак.

Зоран Његуш

„Нисам оштећен у трансферу и не потражујем никакав новац ни од Џаје нити од Звезде! Мени Џаја ништа не дугује.“

Он је у истрази рекао да је потписао уговор о преласку у Атлетико из Мадрида и да је од свог менаџера сазнао да је Звезда као обештећење добила седам и по милиона марака и да он ништа од тог новца није ни тражио.

Nema samo mafije u fudbalu.. evo sta Milan Gurovic kaze za kosarku..

Крилни играч "Проком Трефл Сопота" је на полувремену 183. "вјечитог дербија" у хали Пионир прокоментарисао бројна хапшења фудбалских функционера:

- Мафије има и у кошарци, говорио сам то још прошле сезоне. Требало би неко и ту да уђе, да мало прочешља шта се ради. Почело је са фудбалом, па да видимо шта ће бити даље. Aко ме позову, можда пристанем да будем заштићени сведок. Гуровић је био и разочаран што је дуелу његове Црвене звезде и Партизана присуствовало мање од хиљаду гледалаца.

Izvor: Glas Srpske.

17.02.2008.

Проширена истрага против Звездана Терзића

Окружни суд у Београду проширио је истрагу против некадашењег председника Фудбалског савеза Србије Звездана Терзића због сумње да је као директор клуба ОФК "Београд" од продаје фудбалера Срђана Станића московском Спартаку, противправно прибавио 1,3 милиона евра.

Портпарол Окружног суда у Београду Ивана Рамић изјавила је да је истражни судија донео решење о проширењу истраге против Терзића због крвичног дела злоупотреба службеног положаја.

Окружни суд у Београду већ води истрагу против Терзића, за којим је због бекства раније расписана међународна потерница, због сумње да је противправно присвојио 1,1 милион немачких марака од трансфера бившег фудбелера клуба с карабурме Вање Грубача немачком "Хамбургеру".

Полиција је раније саопштила да је Терзић у јуну 2003. године, као директор ОФК "Београда", потписао уговор о продаји Станића у московски "Спартак", према коме је на име обештећења београдски клуб требало да добије 1,7 милиона евра.

Међутим, сумња се да је Терзић Русима дао диспозицију да се од укупног износа 400.000 евра уплати ОФК "Београду", а остатак на рачун једне фирме из Франкфурта.

Терзић је тако београдском клубу показао други уговор, према коме је обештећење много мање.

Окружни суд води истрагу и против бившег секретара Заједнице прволигаша Милована Никодиновића због сумње да је помогао Терзићу приликом трансфера Грубача, односно да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја у помагању.

PTC.

31.10.08.

Nastavlja se istraga protiv Svetlane Ražnatović

TUŽILAC je, u istrazi protiv Svetlane Ražnatović, zatražio pomoć iz 6 zemalja. U sklopu nove dopune istražnih radnji oko prodaje igrača predsednice Obilića u pomoć je pozvan i Fubalaski savez Beograda, ali i srpska "kuća fudbala".

Iz Rusije, Bugarske, Grčke, Turske, Austrije i Francuske, preko međunarodne pravne pomoći, traže se dokumenti o sumnjivoj prodaji fudbalera Obilića u klubove u ovih šest zemalja. Od FSS i FSB, po predlogu tužilaštva, takođe se traže "određeni pismeni dokazi".

Protiv udovice Željka Ražnatovića vodi se istraga za dva krivična dela: zbog sumnjivih transfera igrača i ilegalnog oružja. Ipak, postojala je sumnja i da je bila povezana sa atentatorima na srpskog premijera Zorana Đinđića. Ali, vremenom ova optužba je otpola, jer nije bilo - dokaza.

TRANSFERI

TUŽILAŠTVO navodi da je pevačica protivpravno stekla 22,5 miliona maraka i 480.000 američkih dolara. Na teret joj se stavlja da je od 1998. do početka marta 2003. godine, u vreme kad je bila na čelu Obilića prodala 15 igrača. Za većinu njih je, u poslovnim knjigama, prikazano kao da su otišli bez obeštećenja klubu. Sa druge strane, za pojedine je prikazano da su prodati za mnogo manje novca, nego što je bila stvarna cena.

Tako je obeštećenje za Nikolu Lazetića, koji je prešao u turski Fenerbahče bilo šest miliona maraka, ali su samo dva završila na računu Obilića. Od prodaje Dragana Šarca, bečkoj Austriji prisvojila je 900.000 maraka, a 100.000 manje od prodaje Miroslava Savića grčkom Arisu. Odlaskom Ivana Vukomanovića u francuski Bordo, tvrdi se da je inkasirala 3,3 miliona maraka.

Sporni su i transferi fudbalera Nebojše Jelenkovića i Marjana Živkovića u bugarski Liteks. Uvidom u devizni račun pevačice utvrđena je uplata od 255.645 evra. Pored ovoga, u pitanje se dovodi i odlazak Milana Obradovića u moskovsku Lokomotivu, "težak" oko tri miliona maraka.

ORUŽJE

SVETLANA Ražnatović je uhapšena tokom akcije "Sablja", 17. marta 2003. godine. U početku, sumnjalo se da je u kući u Ulici Ljutice Bogdana skrivala vođe "zemunskog klana", kao i da je u istom zdanju držala oružje bez dozvole, i to 11 pištolja. U međuvremenu, tužilaštvo je tražilo proširenje istrage. Pred istražnim sudijom tvrdila je da je oružje pronađeno u kući, vlasništvo muža Željka Ražnatovića Arkana, kao i da nije ni znala da je ono tu.

Kako je istraga odmicala, tužilaštvo je odustalo od najtežih optužbi da je pevačica skrivala atentatore na premijera Zorana Đinđića, usled nedostatka dokaza.

NOVAC

TUŽILAŠTVO tvrdi da je novac od transfera fudbalera Obilića završio na privatnim računima Svetlanine sestre Lidije, koja je takođe pod istragom. Tužilaštvo je u zahtevu za sprovođenje istrage navelo da je Lidija otvarala devizne račune u Rajfajzen banci u Segedinu i Popular banci na Kipru, na koje je uplaćivan novac od prodaje igrača. Lidija je, zatim, novac podizala i odnosila ga Svetlani.

Novosti

6.12.08.

Terzić: Žrtva sam izrežirane farse!

340x.jpg

ŽELjA mi je i obaveza da se obratim i objasnim mnoge događaje koji su u poslednjih godinu dana bili predmet, kako medijskih pisanja, tako i istrage nadležnih organa.

Do mene su stizale informacije da sam u jednom tada moćnom kabinetu, obeležen kao krajnji cilj, unapred izrežirane farse nazvane - fudbalska mafija. Međutim, policija je pokrenula određene istražne radnje, i nakon toga raspisala potragu za mnom. Raspisivanje potrage zateklo me je u inostranstvu, gde se i sada nalazim.

Država, grad, opština, društvena firma ili javno preduzeće nikada nisu pomogli OFK Beogradu ni jednim dinarom. Niti su ikada pokazali interesovanje za klub. Odjednom, pojavila se briga za OFK Beograd, da li ga je neko oštetio. Iz te brige je proistekla istraga koja me tereti da sam od dva transfera prisvojio novac za sebe, a pre nekoliko dana je pokrenut zahtev za istragu još dva transfera.

Postojali su crni fondovi u sportu 50 godina, i država je na jedan prećutan način aminovala i odobravala ovakav sistem funkcionisanja u sportu. Crni fondovi su stvarani na razne načine, sportisti plaćani gotovinom na ruke, a sve sa ciljem da više ostane za sport. Niko to nije radio zbog lične koristi, nego da bi sport preživeo, i dalje se razvijao, kao delatnost od posebne društvene važnosti. Ne postoji sportista koji tokom svoje igračke karijere nije primao novac na ruke, neevidentiran, na koji nije plaćen porez. To je bio sistem postavljen pre mnogo decenija, sistem koji sam i ja zatekao, prvo kao igrač, a zatim i kao sportski rukovodilac.

Snalazili smo se kako smo mogli. I priznajem, primenjivali smo i mi finansijski sistem u sportu, nezvanično uspostavljen pre više decenija. Većinu plaćanja obavljali smo gotovinom. Nije se moglo drugačije. Nismo imali nikakvih izvora prihoda, pare smo pozajmljivali, i od njih je klub živeo. Za svaki utrošen dinar od 1997. do danas, postoji uredna dokumentacija koja, naravno, nije proknjižena u klubu, ali postoji u originalu, za koju svi u klubu znaju.

Ovako se poslovalo sve do 2003, kada je donesen Zakon o porezu sportista od 10%, umesto dotadašnjih 73%. Tada smo po prvi put igračima otvorili račune u poslovnim bankama, i uplaćivali im sve ugovorne obaveze legalno uz plaćen porez. Za ovo što kažem spreman sam da odgovaram, ali sve što sam radio, radio sam u interesu kluba. I ne da se ne osećam krivim zbog toga, naprotiv, veoma sam ponosan.

Što se tiče konkretno slučaja Vanje Grubača, on je u klub došao juna 1997. godine kao slobodan igrač, sa čistim papirima. Grubač je postavio uslove koji su nama tada odgovarali. Da igra kod nas bez novčane nadoknade, ali da isto tako klub ne potražuje bilo kakva sredstva prilikom njegovog odlaska, i da obeštećenje kompletno pripadne njemu. Mi smo u čitav aranžman ušli bez ikakvih izdataka, a dobili smo najboljeg napadača u zemlji.

Kada se sezona završavala, Grubač je preko svojih menadžera pronašao angažman u Nemačkoj, i mi smo samo ispoštovali sporazum iz prethodne godine. Nije nas ni interesovalo koliki je transfer. Nemci su znali za sporazum Grubača i OFK Beograda, i veći deo njegove četvorogodišnje plate mu isplatili kroz pomenuto obeštećenje, a manji deo kroz minimalne plate. U Nemačkoj, kao i svuda u Evropi, na obeštećenja se ne plaća porez, a na plate igrača plaća gotovo 50%. Zato su i insistirali da dva čeka naslovljena na OFK Beograd budu pred njima naplaćena u Hamburgu, i novac predat Grubaču. U suprotnom, da je novac suštinski pripadao našem klubu, Hamburg bi novac uplatio u Beogradu. O svemu ovome postoji dokumentacija, kao i izjave svedoka.

Što se tiče Srđana Stanića, i sami znate da on ne pripada grupi velikih igrača. Svojim kontaktima u Moskvi uspeo sam da ugovorim njegov transfer u Spartak za 400.000 evra. To je bilo i više od realne cene. S obzirom na to da sam u to vreme imao izvanredne relacije sa prvim ljudima u ruskom fudbalu, zamolio sam ih, u dogovoru sa tadašnjim predsednikom OFK Beograda, pok. Mikom Brašnjovićem, da pomognu našem klubu. OFK Beograd je leta 2003. bio dužan oko 1.300.000 evra.

Ljudi iz Spartaka su nam izašli u susret, jer im je ovaj region bio izuzetno interesantan, a hteli su da nas poslovno vežu za sebe. Jedini način da oni opravdaju izlaz para, bio je da transfer Stanića bude 1.700.000 evra, s tim što bi 400.000 evra uplatili na račun OFK Beograda, a 1.300.000 na račun sa koga bi klub mogao doći do keša, da vrati dugove. Tadašnji predsednik pok. Miko Brašnjović dao je dispoziciju gde da se uplati novac. Sa Rusima smo se dogovorili da ova razlika od 1.300.000 evra bude avans za neke poslove u budućnosti. Međutim, posle šest meseci ta garnitura ljudi je napustila Spartak, i saradnja nikad nije nastavljena.

Iako je osnovno načelo zakonitosti, da je svako nevin dok se ne dokaže krivica, pokušana je moja diskreditacija, ne samo kroz medije, nego i zvanične institucije. Dolazak u Srbiju i iznošenje svoje odbrane smatram svojom i zakonskom, i moralnom obavezom. Od pravosudnih organa očekujem da svoj posao obavljaju nepristrasno, i omoguće mi da svoju odbranu iznesem sa slobode.

Nadam se da nam je istina svima potrebna.

IVANOVIĆ

U VEZI sa transferima Ivanovića i Stošića, bespredmetno je objašnjavati moju ulogu jer nisam ni bio uključen u njihovo ugovaranje i realizaciju. Jesam bio formalno član rukovodstva kluba, ali zbog obaveza u FSS, retko sam bio prisutan u klubu.

I MENE SU PLAĆALI NA RUKE

PROTIV Zvezdana Terzića sprovodi se istraga zbog transfera Grubača u Hamburger 1998. i Stanića u Spartak 2003, a sporni su i prelasci Ivanovića u Lokomotivu, odnosno Stošića u Malagu.

- Kada sam pre 20 godina potpisao svoj prvi profesionalni ugovor kao igrač OFK Beograda, primio sam na ruke 10.000 nemačkih maraka. Dobio sam ih od tadašnjeg predsednika kluba, koji je, tek da spomenem, tada bio visoki državni funkcioner. A, ne samo ja, nego svi sportisti bili su plaćani na taj način.

NISAM PRISVOJIO NOVAC

KADA govorim o tehnologiji poslovanja, verovatno smo u određenim trenucima tokove novca od transfera kanalisali na drugačiji način, i možda činili određene privredne prekršaje, ali svrha tih prekršaja bila je da klub preživi.

Da nismo radili na takav način, OFK Beograd kao klub ne bi postojao, ili ne bi postojao na ovakvom nivou. Kvalifikacija da sam ja ili neko iz mog okruženja prisvajao novac od transfera OFK Beograda, apsolutno je netačna.

STADION

Hranili smo preko sto porodica zaposlenih u OFK Beogradu, organizovali i modernizovali klub, svake godine igrali u Evropi, potpuno rekonstruisali stadion, napravili najbolju omladinsku školu u zemlji.

Zvezdan Terzić

Lepo, od bivseg predsednika sto se javio... ja vec mislio, da su ga neki ljudozderi na Novoj Gvineji pojeli?!

Samo ko je naivan da poveruje u ovakve price pune samosazaljenja?!!?!?

BEOGRAD - Saslušanje bivšeg direktora FK "Crvene zvezde" Dragana Džajića i fudbalskog menadžera Ranka Stojića povodom zahteva tužilastva za proširenje istrage, zakazano je za 26. januar iduće godine, izjavila je danas Tanjugu portparol Okružnog suda u Beogradu Ivana Ramić.

Istražni sudija Okružnog suda u Beogradu salsušaće Džajića i Stojića povodom sumnji da su zloupotrebili službeni položaj u vezi sa prodajom fudbalera Ivana Dudića u portugalsku "Benfiku", precizirala je Ramićeva.Posle saslušanja, istražni sudija će odlučiti o zahtevu tužilaštva za proširenje istrage.

Džajić i Stojić se sumnjiče da su od Dudićevog transfera protivpravno prisvojili pet miliona nemačkih maraka.

Ovo je četvrti zahtev za proširenje istrage koje tužilaštvo traži protiv Džajića koji je od zimus pod istragom zbog sumnje da je prisvojio novac od pet bivših Zvezdinih fudbalera.

Okružno tužilaštvo saospstilo je ranije da je prilikom transfera Dudića iz Crvene Zvezde u portugalsku Benfiku ugovoreno je obestećenje od 7.000.000 nemačkih maraka. Fudbalski klub Benfika je svoje ugovorne obaveze ispunila i uplatila na racun Crvene Zvezde dogovorenih 7 miliona maraka, ali je na račun beogradskog kluba uplaćeno samo 2 miliona nemackih maraka, a za 5 miliona nemačkih maraka postoji osnovana sumnja da su ih prisvojili Džajic i Stojić.

Protiv Džajića, kao i bivših funkcionera "Crvana zvezde" Vladimira Cvetkovića i Miloša Marinkovića istraga zbog zloupotreba službenog položaja u vezi sa transferima četiri fudbalera tog kluba završena je u Okružnom sudu u Beogradu sredinom novembra. Predmet je čekao odluku tužilaštva o podizanju optužnice, međutim to se neće skoro dogoditi zbog novog zahteva za njeno proširenje.

Džajić, Cvetković i Marinković su uhapšeni 5. februara i u pritvoru su proveli 5 meseci.

Novosti.

20.12.08.

Klupko se i dalje zamrsava...

____________________________________________________________________________________________

U Budvi ipak uhapšen, pa pušten: Terzić dobio lažne isprave u Crnoj Gori

Autor: Bliconline | 23.02.2009. - 07:49

BUDVA - Zvezdan Terzić, koji je u subotu uhapšen u Budvi, pušten je na slobodu jer je imao crnogorsku ličnu kartu izdatu na ime izvesnog V. Janjuševića. Njegovo puštanje naložili su podgorički šefovi policije, saopštio je juče crnogorski Pokret za promene, na čijem se čelu nalazi Nebojša Medojević.

Saopštenje PZP usledilo je dan nakon što je portparolka crnogorske policije Tamara Popović izjavila da je u subotu na fudbalskoj utakmici OFK Beograd - Mogren u 14.30 sati policija primetila osobu koja po opisu odgovara Zvezdanu Terziću, bivšem predsedniku Fudbalskog saveza Srbije. Za Terzićem je pre godinu dana srpska policija raspisala poternicu Interpola.

- Policija je u službene prostorije u Budvi odmah privela tu osobu koja se nalazila u publici radi utvrđivanja identiteta i eventualnog izručenja Srbiji. Na identifikaciji koja je u policiji potrajala skoro dva sata utvrđeno je da se ne radi o Zvezdanu Terziću, već o njegovom dvojniku V. J. iz Nikšića, koji je odmah pušten iz policijske stanice u Budvi - izjavila je Tamara Popović.

Pokret za promene, međutim, tvrdi da je iz saopštenja policije jasno da su uhapšenu osobu kao Zvezdana Terzića identifikovali ne samo policajci već i očevici hapšenja.

- Hapšenjem osobe koju poternica srpske policije tereti kao pripadnika fudbalske mafije, budvanska policija pokazala je da je najveći broj pripadnika Uprave policije spreman i voljan da profesionalno i dosledno obavlja svoju zakonsku ulogu. Međutim, puštanje uhapšenog Terzića, koje su naložili podgorički šefovi, pokazalo je da su čelnici policije ti koji su problematični, neprofesionalni, podložni korupciji i partijski kontrolisani - navodi PZP, uz tvrdnju da je Terzić pušten na slobodu jer je imao crnogorsku ličnu kartu izdatu na ime izvesnog V. Janjuševića.

Zbog toga je PZP od ministra policije Jusufa Kalomperovića zatražio da odmah proveri ko je, kada i po čijem nalogu Terziću izdao crnogorsku ličnu kartu, kao i da li je pomenuti V. Janjušević, alijas Z. Terzić, državljanin Crne Gore i po kom osnovu.

- PZP je više puta iznosio dokaze o slučajevima kada je crnogorski MUP snabdevao kriminalce iz regiona crnogorskim dokumentima, a neke od njih čak i naoružavao službenim pištoljima. Upozoravali smo na opasnost da bi se Crna Gora, ukoliko se takva praksa nastavi, mogla pretvoriti u „sigurnu mafijašku kuću”, u utočište osoba sa poternica. Nedavne informacije koje ukazuju na vezu Crne Gore sa atentatima u susedstvu, kao i saznanje da Terzić ima crnogorska dokumenta predstavljaju sramotu za Crnu Goru - navodi se u saopštenju PZP.

I podgorički dnevnik „Vijesti”, uprkos demantijima crnogorske policije, piše da je u Budvi uhapšen Zvezdan Terzić, ali da je ubrzo posle privođenja pušten, kao i da im je ta informacija nezvanično potvrđena u budvanskoj policiji i u upravi FK Mogren.

- Privođenje Terzića, kome su petorica policajaca u civilu stavila lisice na ruke, videlo je mnogo svedoka, među kojima i oni koji se dugo godina bave sportom i koji su prepoznali bivšeg predsednika FSS. Terzić je nosio kačket na glavi i pokušao je da se prikrije u publici. Mirno je posmatrao fudbalere iz svog nekadašnjeg kluba, a onda ga je, naočigled više od stotinu navijača, policija zamolila da pođe sa njima - navode „Vijesti”.

Terzić, koji je već godinu dana u bekstvu i za koga se sumnja da je u nekoliko navrata boravio u Crnoj Gori, trebalo bi da se 26. februara pojavi u beogradskom Okružnom sudu, gde sa kolegama iz OFK Beograda Vladimirom Bulatovićem i Draženom Podunavcem treba da bude saslušan. Njih trojica se terete da su protivpravno prisvojili 2,1 milion evra prilikom transfera dva fudbalera. Terzić je kao direktor OFK Beograd, kako stoji u optužnici beogradskog Okružnog suda, protivpravno prisvojio novac od obeštećenja u transferu Vanje Grubača u ukupnom iznosu od 1.100.000 nemačkih maraka, na štetu ovog fudbalskog kluba. Za ovaj transfer OFK Beograd je potpisao dva ugovora sa nemačkim Hamburgerom. Po prvom ugovoru iz 1998. godine Grubač je u Nemačku otišao kao slobodan igrač, dok je drugi tajni ugovor predvideo da Nemci uplate 1.100.000 maraka na ime obeštećenja. Oni su taj novac i uplatili, ali se parama izgubio trag nakon što ih je podigao Terzić.

Nemaju informacije

MUP Srbije nema informacije o hapšenju Zvezdana Terzića.

- Crnogorska policija nas nije obavestila ni o kakvom hapšenju niti nam je slala bilo kakav zahtev za proveru identiteta u vezi s poternicom za nekadašnjim predsednikom Fudbalskog saveza Srbije - kažu u srpskoj policiji.

Crnogorski ministar policije Jusuf Kalomperović juče je izjavio da nema informaciju o hapšenju Terzića.

Od Crne Gore, napravice leglo kriminalaca.. jer svako ko u Srbiji skrivi nesto, ili pak u BiH, HR, odlazice u Crnu goru.. uzimati drzavljanstvo, i tako ce bezati od suda, kazne i zatvora?!

Da se ovo ne desava samo u Srbiji, vec i kod nase brace "sa teskata govrnata manata"...

______________________________________________________________________________________________

UEFA optužila makedonsku Pobedu za lažiranje utakmica

Autor: Beta | 26.03.2009. - 11:27

Evropska fudbalska unija (UEFA) optužila je makedonsku Pobedu, predsednika tog kluba i jednog igrača da su namestili rezultat međunarodne utakmice.

Sporna je utakmica između Pobede i jermenskog Pjunika odigrana 13. jula 2004. godine u Prilepu. Pjunik je tada ostvario pobedu od 3:1.

Optužnica je, kako je danas saopštila UEFA, zasnovana na izveštajima dobijenim od kladionica, koje su ukazale na neuobičajene opklade za taj meč, kao i na izjavama svedoka.

Disciplinska komisija UEFA slučaj će ispitati 17. aprila.

Novosti su se malo pozabavile ovom problematikom.. pa cemo je prenti..

U EGZIL SA LOPTOM (1)

Prvo kupe oca

DA JE fudbal poodavno, čak se može reći i pre svega - biznis, činjenica je koju su prihvatili svi koji se na ovaj ili onaj način bave najpopularnijim i najmasovnijim sportom na svetu. To i nije neki problem ako se gleda sa aspekta klubova, pa i igrača, da ne postoje razlike koje su toliko velike da im se ne vide ni obrisi. Naime, još od gašenja Kupa evropskih šampiona i veštački stvorene Lige šampiona, u kojoj se titulom može okititi i klub koji je u svojoj zemlji osvojio tek četvrto mesto (primer Liverpula), ta podela na bogate, obične i siromašne klubove, ove druge a pogotovo treće - odvela je u ćorsokak.

Kako obično biva, ta spirala nerealnog, nemogućeg i nestvarnog, odozgo, sa vrha, spustila se do dna i počele su fudbalske frustracije, kojima izgleda nema kraja. Astronomski transferi, ogroman novac koji se vrti i na terenu i oko njega, kreiranje brendova i prodaja svega i svačega, stvorili su još veći jaz. Minulih godina taj procep se toliko uvećao da veliki više ne brenuju male, otimajući im i najmlađe fudbalere.

tu počinje i naša tužna priča jer je ono što se dešavalo, pre svega, Brazilcima i Argentincima, zakačilo i Srbiju, koja je očigledno i dalje rasadnik talenata. Budući asovi napuštaju zemlju sada i sa 15, 16 ili 17 godina. Što je najgore, odbrane od otimačine nema.

Taj trend, nažalost, odavno se uselio u našu zemlju. Godine 1995. Marko Pantelić nije napunio ni 17 leta, a otišao je iz Zvezde u grčki Iraklis za 2,1 milion evra, Goran Lovre (Groningen, Holandija) je imao 16, a Miljan Mrdaković (Šandung, Kina) 18 godina kada su napustili Partizan i preselili se u Anederleht bez obeštećenja, što znači da su crno-beli ostali i bez igrača i bez novca. Klub iz Humske je katastrofalno prošao i kada je Miralem Sulejmani u pitanju, jer je mladi as otišao 2006. u Herenven (za koji je kasnije postigao 19 golova) uz obeštećenje od 260.000 evra, da bi posle godinu dana prešao u Ajaks za 16,5 miliona. A crno-beli, za koje je odigrao samo jedan meč, i to desetak minuta, od tog drugog transfera nisu dobili ni pare.

Slobodan Rajković (OFK Beograd) je potpisao za Čelsi sa 16 godina, ali to je bila “tajna veza” jer je ugovor postao pravosnažan samo kada je postao punoletan. I mlađani vezista Nenad Krstičić (18 godina) je 31. avgusta 2008. otišao u Sampdoriju iako je za “romantičare” odigrao svega dvadesetak utakmica, tek punoletan je bio i vezista Partizana Nikola Gulan kada je potpisao za Fiorentinu (sada je pozajmljen Minhenu 1860), sa 19 godina supertalentovani vezista Čukaričkog Stankom Miloš Ninković se otisnuo u Ukrajinu i potpisao za Dinamo iz Kijeva...

Ako bismo se opet okrenuli sadašnjosti, najinteresantnija je priča o nekadašnjem igraču podmlatka Crvene zvezde Filipu Đuričiću, koji je zajedno sa klupskim drugom, takođe kadetom, Aleksandrom Kovačevićem (ove zime priključen prvom timu Crvene zvezde) otišao u Grčku. Ipak, obojica su se vratili iz Olimpijakosa jer papiri nisu bili regulisani, a mali Filip nije želeo opet na “Marakanu”, već je zaigrao za Radnički iz Obrenovca. I pored toga što igra na trećeligaškim terenima, stigao je na spisak Mančester junajteda, pa je čak desetak dana proveo u kampu evropskog prvaka i dobio pohvale od menadžera ser Aleksa Fergusona.

IAKO su svi ti dečaci od pionirskih dana nagoveštavali supertalenat, klubovi teško mogu da pronađu modus da se odbrane jer menadžera nikada nije bilo više, i pravih i divljih, a roditelji su ona negativna inicijalna kapisla koja im omogućava da se bave i nečasnim radnjama. Sitna lova koja se daje na ruke siromašnom dečaku (čitaj roditeljima) kasnije se pretvori u lep izvor zarade, naravno, ako ti klinci svoj talenat demonstriraju i u Evropi.

Nije lako ni promašiti, jer kada ta deca dođu u “dobre ruke”, onda im je znatno lakše da se razviju. To je “leva strana ulice”, dok su na “desnoj” oni koji su prevareni i koji su osetili svu žuč menadžerskih marifertluka. A opet, teško je odoleti zovu evra ili dolara u siromašnoj Srbiji, pogotovo što se nude i “avioni i kamioni”.

I, najzad, ono što je najgore, veliki evropski klubovi lako dođu do igrača koga žele bez obzira na ugovorne okove. Jer, jednostavno, ponude da se čitava porodica preseli, na primer, u London. I, kada bar jedan od roditelja dobije ulaznu vizu, radnu dozvolu i posao, dete, naravno po zakonu, ide sa majkom ili ocem, bez obzira na to da li ima 10, 12 ili 18 godina. Da li je zaposlenje pravo ili fiktivno, to niko živi ne može da dokaže.

NOVI ASOVI

PROŠLE i ove godine naše fudbalske klubove napustilo je

sedam izuzetno talentovanih igrača.

2009. godina

Adem Ljajić (1991) Partizan - Mančester j. 10 miliona evra

Zoran Tošić (1987) Partizan - Mančester j. 7 miliona

Alen Stevanović (1991) Radnički Obren. - Inter 2,5 miliona

2008. godina

Stevan Jovetić (1989) Partizan - Fiorentina 8 miliona evra

Gojko Kačar (1987) Vojvodina - Herta 3 miliona evra

Ivan Radovanović (1988) Partizan - Atalanta 1,5 miliona

Nenad Krstičić (1990) OFK Beograd - Sampdorija 1 milion

Filip Đorđević (1987) C. zvezda - Nant 1,5 miliona evra

U EGZIL SA LOPTOM (2)

Snovi ”preko grane”

GUBIM volju za radom jer sam svestan da nam pomoći nema. Kada vidim šta se sve događa, kako se igrači maltretiraju, kako se osim rodbine oko njih “lepe” i menadžeri, i pravi i divlji, i prijatelji i neprijatelji, ni ja više ne znam odakle vetar duva...

Ove opore reči izgovorio je Nedeljko Kostić, direktor omladinske škole Partizana, po svemu - najbolje u Srbiji.

A vetar duva sa svih strana. Ima više razboja na kojima se radi kada su deca u pitanju. Ako se pojavi Mančester junajted, onda je jasno da će 18-godišnji Adem Ljajić, bez obzira na to što nije bio standardan ni u Partizanu dok se Englezi nisu javili, otići trčeći na “Old Traford”, što je nešto stariji Zoran Tošić već uradio. Pitanje je da li će, u stvari kada će, putem dvojice partizanovaca krenuti i doskorašnji zvezdaš, a sada igrač trećeligaša Radničkog iz Obrenovca Filip Đuričić, iako ima samo 17 leta...

VRATIĆEMO se, naravno, svim našim klincima koji su, iako fudbalske bebe, napustili Srbiju i krenuli grlom u jagode. Vratićemo se ne bismo li objasnili na čemu se još temelji ovaj globalni fenomen koji trese Evropu. Dakle, kada se javi prvak Evrope - sve je jasno. Ali, nije normalno da ta deca odlaze bez ikakvog plana, programa, reda ili dogovora. Roditelji često, u traženju dugoročne i sigurne egzistencije, pristaju da odu i na močvarno tle. A klubovi ne mogu da ih zadrže bez obzira na postojanje aktuelnog zakona. Naime, svaki dečak mora prvi profesionalni ugovor, kada napuni 18 godina, da potpiše za klub koji ga je iznedrio, ali se dve godine ranije obično potpisuju ugovori o stipendiranju koji bi trebalo da budu bar neka garancija vernosti.

- Ma, ni to nema veze. Mi u Partizanu smo potpisivali stipendijske ugovore i sa dečacima od 15 godina, kada bismo procenili da će biti prvotimci. Međutim, oni ne moraju da stave paraf ako neće - objašnjava Kostić. - Pa i ako potpišu, opet to ne znači da smo se zaštitili. Primer Miralema Sulejmanija to najbolje ilustruje. Dečak iz Partizanovog fudbalskog vrtića imao je ugovor o stipendiranju, priključen je prvom timu, zaigrao, a onda je iznenada prebačen u Teleoptik, u filijalu.

Sulejmani je iz “Zemunela” praktično pobegao u Herenven, Partizan je dobio 260.000 evra (toliko je na sporu odredila FIFA), da bi posle samo godinu dana sjajni napadač, sada već i mladi i A reprezentativac Srbije, prešao u Ajaks za astronomskih 16,5 miliona evra.

- To je stvar kluba, ne znam zašto je Sulejmani otišao, tada je trener prvog tima bio Miodrag Ješić, a klub su vodili Žarko Zečević i Nenad Bjeković - kaže Kostić.

A, uslov svih uslova je novac. Jer, da nije tako, da li bi Nikola Gulan, koji je nosio i dres reprezentacije sveta u svom uzrastu, kao omladinac napustio Humsku, kažu za 2,5 miliona evra i prešao u Fiorentinu. Vratio se zatim u Partizan na tromesečnu pozajmicu, ali tadašnji trener Partizana Miroslav Đukić nije hteo da ga sprema za Italijane... Talentovani vezista, koji sada praktično samo igra za mladu reprezentaciju ali ni tu standardno, vratio se u Firencu, a bio je malo i u Sampdoriji, takođe kao pozajmljen igrač. Ni u Đenovi nije igrao... Sada je pozajmljen nemačkom drugoligašu Minhenu 1860, ali je prvu utakmicu presedeo na klupi.

To je bio stvarno loš potez Partizana - ne krije direktor omladinske škole crno-belih. - Gulan je zaista izuzetan talenat. Valjda je klubu tada novac bio neophodan, mada zaista ne znam koliko je iznosio njegov transfer.

Zna se zato, mada nije zvanično potvrđeno, da transfer Adema Ljajića iznosi 10 miliona evra, naravno, kada za godinu dana bude otišao u Mančester. Mada, postoje priče da Englezi plaćaju Partizanu još milion evra, i to odmah, da bi supertalentovani igrač sredine terena bio stalno na terenu.

- Tvrdim da je neophodno da Ljajić naredne dve godine igra u Partizanu kako bi stasao i mogao da ostvari karijeru koju mu svi predviđaju. A ko će ga zadržati? Kako? - pita se Kostić.

- Pogledajte samo, nema tog koji je otišao tako mlad, a da je napravio karijeru. Pa kada nije, bar zasada, prošao jedan Stevan Jovetić, koji u Fiorentini uglavnom ulazi kao rezerva. Zato tvrdim: ti dečaci, koji u tim uđu sa 17 ili 18 godina, moraju da odigraju bar dve sezone u našoj ligi, ma kakva ona bila, da bi se navikli na seniorski način igre, žestinu i snagu starijih, pa i trikove iskusnih. Tek kada prođu to “čistilište” otići će u fudbalski raj, a ne u pakao. Međutim, da budem iskren, ja ne vidim izlaz iz tog mračnog tunela - zaključuje Nedeljko Kostić.

NESTALA GENERACIJA

KOLIKO je Kostić u pravu pokazuju i ostali primeri iz Humske. Čitava jedna generacija koja je obećavala - nestala je. Miloš Bosančić je bio u Boavisti, OFK Beogradu, sada je u Čukaričkom. Braća Marinković stalno traže novu sredinu i radije sanjaju o inostranstvu, iako ne mogu da se uklope ne samo u Partizan, nego ni u Iraklis, Čukarički, Banat... Ivan Radovanović kojeg mali broj šire publike uopšte zna, tek je u Smederevu, gde je bio na kaljenju, skrenuo pažnju na sebe, a onda je ekspresno otišao u Atalantu, koja ga je pozajmila Pizi, ali i tamo može samo da gleda Krivi toranj...

Najbolji strelac omladinskog EP pre četiri godine u Irskoj Borko Veselinović, nikada nije postigao gol za Partizan i završio je u južnokorejskom Inčonu. Pre godinu i po dana potpuno u senci prelaska Milana Smiljanića u Espanjol, otisnuo se preko granice i kapiten omladinaca crno-belih Miloš Đorđević, u nemački Volfsburg sa 17 godina...