Sign in to follow this  
anastasijab

ХИМНА СВЕТОМ САВИ

Recommended Posts

svsava4c.jpg

Savin monolog

Nocas ce kroz san roditelja mojih slutnja teska

zamahati crnim ogromnim krilima,

i brace moje kroz srca viteska

strah ce minuti.

A ja cu biti daleko od rodnih sela,

na domaku svetogorskih tihih manastira,

klecacu vec kraj manastirskog praga bela

pun molitve i mira.

I kad bekstva sinovljeg stignu tuzni glasi

do vlastele nase i knezeva,

rezace vec sveti oci moje vlasi;

i dusa pod nebom jutarnjim kao seva

bice visoko.

A kad mati moja pruzi ubogom komad kruha

i pomene u molitvi ime izgubljenog ceda,

srce ce kucati moje ispod svestenickog ruha

i spazicu gde me Hristos pravo u oci gleda.

Kucnuo je cas svetog zaveta.

Nikad vise videti necu mili ocinski krov,

ni slusati blagog majcinog saveta,

ni s bracom mladom krenuti u lov.

Nikad vise sa ovih knezevskih trpeza

necu cuti zvuk kula i kondira,

i odore svoje carske od zlatnoga veza

zauvek skinucu.

A kad manastirske prekoracim prage mirne,

u osamljenicka kad stupim dvorista

i udahenem miris svete smirne,

dusa moja od zivota vise nista

nece traziti.

Molicu se tada za spas srpskog roda,

za roditelja svojih blag i pobozni kraj,

i da braca moja kroz zivot idu svetla hoda

kao andjeli kroz raj.

Napisala Desanka Maksimovic

bgdconsulting.com

Na Svetoga Savu

Kad ste juce, mila deco,

Svi radosni bili,

Cistom dusom svete pesme

Ugodniku vili,

Pesme vili na njegovu

I na svoju diku,

Svetom Savi, srpskog roda

Prvom prosvetniku,

Na me pade, ne znam zasto,

Neka briga ljuta,

Uzadn'o sam toga dana

Nekoliko puta.

Sec'o sam se crna mraka

I borbe krvave,

Pa sam gled'o u ikonu

Svetitelja Save.

Odvele me brizne misli

Do onih krajeva

Gde jos ni sad srpskoj deci

Srpske skole nema.

Kako je to njima tesko

Lutati po tami,

U tudjini, u nesvojti

Videti se sami.

Blago vama, mila deco,

Kojima se daje

Da u svakoj dragoj skoli

Pribirate znanje!

Gde s' jezikom mile majke

Svaka vrlost budi,

Gde s' ucite da budete

I Srbi i ljudi.

Stujte skole kao temelj

Buducnosti prave,

Srpsku skolu k'o amanet

Svetitelja Save.

Blago vama iduc' k znanju

Po srpskome putu,

Al' ja placem kad god vidim

Granu otikinutu.

Napisao Jovan Jovanovic Zmaj

bgdconsulting.com

Под иконом Светог Саве

Болна лежи добра мајка,
не силази с одра свога,
удовица ј' деце има,
једно мање од другога.

Друга нема, – деце има
за децу би живот дала,
али ако душу пусти,
шта ће, шта ће деца мала?

Мрак би био, али није:
болесници више главе
кандиоце тихо гори
пред иконом Светог Саве.

Ил' је зебња, ил' је страва,
ил' је слутња, ил' што више;
Око мајке деца с' купе,
мајка врло брзо дише.

Поноћ куца, деца бледе,
најстарији и најјачи,
кад отаре сузе своје,
таре сузе својој браћи.

Мајка б' хтела децу спасти
од зла што се на њих спрема,
хтела би им нешто каз'ти,
али гласа више нема.

Ко би знао мисли њене,
ко би знао њене муке!
Најстарији синак приђе
и ледне јој љуби руке.

Ти пољупци даше снагу
дахом младе душе здраве,
мајка диже руку нагу
ка икони Светог Саве.

"Знаш ли што бих хтела рећи?"
то говори, рука пада;
око стаје, срце стаје,
али јоште има нада.

Има наде у првенца,
да ће знати, да ће хтети -
"Разумем те мајко драга,
и држаћу у памети.

У груд'ма ће мојим живет'
мис'о твоја, твоја жеља,
ја ћу водит' браћу своју
путем овог светитеља.

Окаљат' нам образ неће
ни сто људи, ни сто беда,
схватићемо, памтићемо
да смо српске мајке чеда".

Ове речи замедљаше
горки пехар задњег часа:
на устима болне мајке
благ се осмех заталаса.

Кандиоце затрепета
пред иконом Светог Саве
деца стоје, цвет до цвета -
венац око мртве главе.

Јован Јовановић Змај

PROSLAVA SVETOG SAVE U EPARHIJI DALMATINSKOJ

24-_MG_8838.JPG

Sveti otac Sava prvi Arhiepiskop srpski svečano je proslavljen u svim crkvenim opštinama i manastirima Eparhije dalmatinske. Na ovaj veliki praznik Njegovo Preosveštenstvo Episkop dalmatinski G.G. Fotije služio je Svetu Arhijerejsku Liturgiju u manastiru Krki i prerezao slavski kolač, povodom bogoslovske slave kao i slave paraklisa Svetoga Save u Krki.

Sveti Sava je najznačajnija ličnost istorije srpske Crkve. Posle dolaska sa Svete Gore sa moštima svoga oca Svetog Simeona sveti Sava je počeo veliko misionarsko delo u Srbiji koje je išlo u tri pravca: dobijanje samostalnosti srpske Crkve 1219.g. zatim posvećenje Stefana Prvovenčanoga za cara Srbije i utemeljenje svetosavskoga školstva i prosvete u Srbiji.

Posle podne Episkop Fotije je prisustvovao na večernjem bogosluženju u crkvi svetog Kirila i Metodija u Kistanjama gde su po tradiciji polaznici pravoslavne veronauke izveli prigodni svetosavski program uz dodelu svetosavskih paketića.

0017-02-13_small.jpg0017-03-13_small.jpg0017-04-13_small.jpg

0017-05-13_small.jpg0017-06-13_small.jpg0017-07-13_small.jpg

0017-09-13_small.jpg0017-08-13_small.jpg0017-10-13_small.jpg

0017-11-13_small.jpg0017-12-13_small.jpg

SPC Eparhija dalmatinska

Danas je Savindan

Srpska pravoslavna crkva i vernici slave danas Svetog Savu, utemeljivača srpske Crkve, države i školstva. Savindan se obeležava u svim školama u Srbiji i Republici Srpskoj kao školska slava.

387823_sveti-sava--sr-wikipedia-org_iff.

Savindan proslavljamo 27. januara po novom,

odnosno 14. januara po starom kalendaru,

kao uspomenu na našeg prvog arhiepiskoma, svetitelja i prosvetitelja

Škole obeležavaju Svetog Savu kao radni, ali nenastavni dan. Umesto redovnih časova, u školama širom Srbije danas će biti održane svetosavske akademije, koje će biti posvećene prvom srpskom prosvetitelju.

Centralna svečanost biće održana u beogradskom Narodnom pozorištu, gde će u organizaciji Ministarstva prosvete biti održana Svetosavska akademija, a u vladi Srbije biće uručene i godišnje "Svetosavske nagrade", koje se dodeljuju ustanovama i pojedincima zaslužnim za unapređenje prosvete.

Inače, Sveti Sava bio je prvi srpski arhiepiskop, svetitelj i prosvetitelj. Bio je najmlađi sin velikog župana Stefana Nemanje, kršten kao Rastko, a kada se zamonašio na Svetoj Gori, čemu su se snažno protivili roditelji koji su mu namenili ulogu vladara, uzeo je ime Sava.

Njegovim ustoličenjem za arhiepiskopa 1219. godine utemeljena je i samostalna Srpska pravoslavna crkva. Zajedno sa ocem Stefanom, zamonašenim kao Simeon, Sveti Sava je osnovao Hilandar i izgradio još 14 manastira i tako ostao zabeležen kao ktitor prve srpske duhovne zajednice na Svetoj Gori.

Sveti Sava je napisao Tipik po kome se monasi vladaju, a napisao je i žitije svog oca, prepodobnog Simeona Mirotočivog.

U Studenici je 1209. godine osnovao prvu bolnicu na području srpske države.

Sveti Sava se smatra začetnikom srpske srednjovekovne književnosti, pa je stoga i zaštitnik prosvetnih ustanova. Sveti Sava je 1219. izdejstvovao autokefalnost SPC, a njegova dela "Nomokanon" (1220) i "Sinodik pravoslavlja" (1221) postala su pravni i duhovni stubovi srpske državnosti.

Sava se upokojio 1235. godine u bugarskom gradu Trnovu kao prvi arhiepiskop SPC, a ostao je poznat generacijama kao osnivač i tvorac "svetosavskog pravoslavlja".

Sinan-paša spalio je na Vračaru 1594. mošti Svetog Save koje su do tada bile čuvane u manastiru Mileševa. Smatra se da su Turci mošti Svetog Save spalili u uverenju da će tako uništiti veru i svaki njegov uticaj na Srbe.

27. 01. 2014. Beta, Vestionline| foto: sr.wikipedia.org

PROSLAVA SVETOG SAVE U ŠIBENIKU

U Nedelju po Bogojavljenju, dan uoči Svetog Save (26.1.2014.godine) paroh šibenski protojerej Milorad Đurđević služio je Svetu Liturgiju u hramu Svetog Spasa u Šibeniku.Liturgijskim sabranjem u ovaj nedeljni dan, vjernici šibenske parohije su obilježili praznik Svetog Save.Naročito je važno što su djeca, kako školskog uzrasta tako i oni mlađi, došli u sveti hram da proslave ovog svetog ugodnika.Prigodnim programom i recitacijama svetosavskih pjesmica, najmlađi članovi naše zajednice uljepšali su i obogatili naše sabranje.Na kraju Svete Liturgije o. Milorad je prerezao slavski kolač i blagoslovio slavsko žito čestitajući slavu svim sabranim vjernicima.

Po prvi put, Vijeće srpske nacionalne manjine grada Šibenika koje kao svog zaštitinika proslavlja Svetog Savu, obilježilo je svoju Krsnu slavu.Kao dobar domaćin, Srpsko vijeće je u okviru proslavljanja svoje Krsne slave pripremilo i prigodne darove za najmlađe članove naše zajednice.Predsjednica Vijeća Đurđa Šarić kao i većina članova, zajedno sa svojim gostima, prisustvovali su Svetoj Liturgiji.Među gostima i zvanicama bio je i gradonačelnik grada Šibenika dr Željko Burić.

Po završenoj Liturgiji trudom Crkvene opštine Šibenik i Vijeća srpske nacionalne manjine pripremljen je slavski ručak u prostorijama Crkvene opštine.Nakon blagoslova trpeze, domaćinima se pozdravnim riječima obratio dr Željko Burić čestitajući Krsnu slavu Srpskom vijeću.

DSCI0266.JPG

DSCI0281.JPG

DSCI0289.JPG

SPC Eparhija dalmatinska

PROSLAVA SVETOG SAVE U MANASTIRU KRKA

Praznik svetoga Save prvog Arhiepiskopa srpskog (27.01.2014.) svečano je proslavljen u svim crkvenim opštinama i manastirima Eparhije dalmatinske. Njegovo Preosveštenstvo Episkop dalmatinski G.G. Fotije na praznik svetog Save služio je Svetu Arhijerejsku Liturgiju u manastiru Krki uz sasluženje sveštenstva i monaštva Eparhije dalmatinske.

U svojoj besedi Episkop Fotije je govorio o svetome Savi kao svetogorskom podvižniku koji nam je pokazao uski put ka Carstvu Nebeskom. Svojim odlaskom na Svetu Goru sveti Sava je i čitav srpski narod povezao sa ovom svepravoslavnom svetinjom, ali i sa vizantijskom tradicijom i kulturom.

Posle Svete Liturgije prerezan je slavski kolač u čast prvoga prosvetitelja srpskoga svetoga Save, a potom su polaznici pravoslavne vjeronauke iz Kistanja i Knina izveli kratki svetosavski recital.

Zatim je za sve goste pripremljena trpeza ljubavi u manastirskoj trpezariji.

_MG_0155.JPG

_MG_0166.JPG

_MG_0169.JPG

_MG_0179.JPG

_MG_0189.JPG

SPC Eparhija dalmatinska

PROSLAVA SVETOG SAVE U KISTANjAMA

Po ustaljenoj tradiciji na praznik Sv. Save 27.01.2014.g. u hramu Sv. Ćirila i Metodija u Kistanjama služeno je večernje bogosluženje na kojem je prisustvovao Njegovo Preosveštenstvo Episkop dalmatinski G.G. Fotije.Posle večernjeg bogosluženja prerezan je slavski kolač i osvećeno je slavsko žito čime je otpočela svečana akademija.

U prigodnom programu učestvovali su učenici Bogoslovija Sveta Tri Jerarha i polaznici pravoslavne vjeronauke iz Kistanja i okoline.Nadležni sveštenik jerej Slađan Tubić je biranim riječima pozdravio Episkopa dalmatinskog G.G. Fotija i cijenjene goste, istaknuvši da je svetosavlje filosofija našeg života koja je zasnovana na duhovnim vrijednostima koja su njegovana kroz i u ličnosti svetog Save.Na bogosluženju i programu prisustvovao je veliki broj vjernika kistanjske parohije i cijelog bukovačkog kraja.Na kraju programa Episkop dalmatinski G.G. Fotije je podijelio paketiće djeci koja su prisustvovala ovoj svečanosti.

U nastavku Preosvećeni vladika obišao je prostorije SKD ,,Prosvjeta" pododbor Kistanje koja takođe proslavlja svoju krsnu slavu. U prijatnom razgovoru Preosvećeni vladika se upoznao sa radom i aktovnostima ovog našeg pododbora.

Posle posjete SKD ,,Prosvjeta" priređena je trpeza ljubavi za sve prisutne goste u prostorijama CO Kistanje.

SAM_1363.JPG

SAM_1372.JPG

SAM_1396.JPG

1175147_10201415648374873_312535580_n.JP

SAM_1353.JPG

SPC Eparhija dalmatinska