Sign in to follow this  
Forst

Lička kuća

Recommended Posts

Već neko vreme na internetu trazim informacije o starim ličkim kućama,ali ništa nisam našao. Da li neko od vas ima bilo kakve slike,crteže,iskustva pri gradnji tih kuća,bilo šta što bi mi pomoglo da jednog dana ponovo izgradim onakvu kuću kao što je bila ona u zavičaju.

Imam ja sve što ti treba.

Oćeš tesana "brvna" ili oćeš "okruglice", a za krov one daščice.

Projekat klasičan lički...znači "ganjak" ili veranda, ulazak iz ganjka u dnevni dio, pa iz dnevnog dijela u "veliku sobu" i u sobicu.

Pod je zemljani u dnevnoj sobi sa verigama i ognjištem, a prozori su mali da što manje topline izlazi iz kuće.

Vrata su od tesanih dasaka sa "mandalom" (bravom).

To je jedan od načina, a ima i drugi sa podrumom i "trapom" ili da je štala u podrumu.

Neznam šta te interesuje, budi precizniji.

Pa ovako od kog drveta su brvna ,koliko kubika treba,koliko se ukopava podrum

Brvna su jelova ili smrekova, a može i bor.

klasično tesano brvno je 15x30x400 cm

Količina drveta ovisi o veličini kuće, naravno, a te klasične ličke kuće su bile 4-5-6 metara širine i 8-10-12 dužine ovisno od mogućnosti i potrebe vasnika.

E sad uzmeš željene dimenzije pa izračunaš kvadraturu, pa kvadraturu pomnožiš sa debljinom brvna i dobiješ kubike.

Krov isto tako računaš, s tim da izračunaš broj rogova, koji su obično 12x12cm puta dužina, a broj rogova izračunaš prem dužini kuće.

Evo primjer:

kuća je recimo 10x5 metara, a za takvu kuću ti trebaju najmanje 22 roga dužine 6,50 metara.

Pa sad računaš, 0,12x0,12x6,50=936 i sve to puta 22 roga = 2,059 kubika

Podrumi su bili maksimalnih 220 cm i obično je jedan dio bio ukopan, a drugi dio ozidan kamenom.

Eto, prosto ko pasulj

Hvala zemljače,još samo kad bi imao neku skicu ili projekat da vidim kako to u stvari izgleda ,jer ako se budem služio sjećanjem ko zna kako će kuća da izgleda.

Imas u nekim hrvatskim oglasima na netu slike lickih kuca, tj slike kuca koje se prodaju!!!!

Probaj na xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, zadaj na pretragu -licka kuca- !

Nadam se da ce ti to biti bar malo od pomoci!

POZDRAV!!!

(edit- reklame i oglasi se plaćaju)

Imam ja sve što ti treba.

Oćeš tesana "brvna" ili oćeš "okruglice", a za krov one daščice.

Projekat klasičan lički...znači "ganjak" ili veranda, ulazak iz ganjka u dnevni dio, pa iz dnevnog dijela u "veliku sobu" i u sobicu.

Pod je zemljani u dnevnoj sobi sa verigama i ognjištem, a prozori su mali da što manje topline izlazi iz kuće.

Vrata su od tesanih dasaka sa "mandalom" (bravom).

To je jedan od načina, a ima i drugi sa podrumom i "trapom" ili da je štala u podrumu.

Neznam šta te interesuje, budi precizniji.

to su licke kuce od siromsnijih seljaka,sto mu nisi opisao onu od bogatih licana??? ;D ;D

npr one koje su zidane od teskoga kamena,zid debeo i po 50 cm??

ako uopste znas o cemu pricam :D

Ja se secam onih kuca s stalom u podrumu ! A kroz daske od poda se vide ovce :)  Joj baciliste me u bedak , suze mi idu ... Pa pred spavanje gusle ... A u prozoru u tegli uhvaceni svici koji svetlucaju a u toku noci zavijanje gospodara Lickih brda VUKOVA ... I kako ja to sad mojoj deci da to docaram ???  Uf