Sign in to follow this  
Šibenik369

Re: Par pitanja

Recommended Posts

Ima tu svega, ali osvrnut ću se samo na ono najzanimljivije.

"Hrvati su bili kod zagorija, gorskih kotara, i nesto u Slavoniji"

Ako su Hrvati nastanjivali samo krajeve za koje vi to tvrdite, zašto se knez Trpimir I naziva "dux Croatorum iuvatus munere divino"? Njegova primorska država uopće nije obuhvaćala prostore na kojima su po vama živjeli Hrvati.

Zašto Mlečani kneza Domagoja nazivaju "dux pessimus Croatorum"? Sigurno zato što je Srbin. Bit ću zahvalan ako mi to objasnite.

Pojam naroda kao etnosa nastaje tek u polovici 19. stoljeća. Do tad, a i kasnije, su se ljudi poistovjećivali s krajevima iz kojih dolaze. Tako da to što se samo jedan dio današnje Hrvatske tako nazivao ne znači ništa.

To što se Dalmacija nije nazivala Hrvatskom, ne znači da u njoj nije bilo Hrvata, nego jednostavno, Hrvati Dalmaciji nisu uspjeli nametnuti svoje ime jer su obalni gradovi tokom povijesti uglavnom bili pod tuđom vlašću (Bizant, Venecija, Italija). A obalni gradovi su ti koji su bili nosioci kontinuiteta dalmatinskog imena, dok su Hrvati bili od dolaska nastanjeni u zaleđu.

"Ljudevit Posavski 822. godine bjezi od Franaka kod Srba ili "naroda koji naseljava velike djelove Dalmacije" po Ajnhardu."

U to vrijeme se Dalmacijom nazivalo mnogo veće područje od današnjeg, sve do Skadarskog jezera. Ajnhard je mislio na dio tadašnje Dalmacije na kojem su bile srpske države Duklja i Travunja. Ali gledaj to ovako: Kako je Posavski mogao pobjeći kod Srba u Dalmaciju (ovu današnju) kad je Dalmacijom do Neretve vladao njegov neprijatelj i franački saveznik, knez Borna?

U to vrijeme se Dalmacijom nazivalo mnogo veće područje od današnjeg, sve do Skadarskog jezera. Ajnhard je mislio na dio tadašnje Dalmacije na kojem su bile srpske države Duklja i Travunja. Ali gledaj to ovako: Kako je Posavski mogao pobjeći kod Srba u Dalmaciju (ovu današnju) kad je Dalmacijom do Neretve vladao njegov neprijatelj i franački saveznik, knez Borna?

Travunja i Duklja su bile previse daleko za bjezanje i teritorijalno nisu mogle da budu "veliki djelovi Dalmacije". Po svoj prilici pobjegao je negdje blize. Znam da vama to ne odgovara, pa cak idete toliko daleko da gradic Srb proglasavate za "povijesni hrvatski grad", ali na vasu zalost istorija drugacije govori. Inace, gradic SRB je ime dobio po Tunguzima, a ne po Srbima. Shvatas li koliko daleko vase falsifikovanje istorije ide? ;)

Velike sile nisu pozvale Srbe u Vojnu Krajinu... to nije tacno... Srbi su odlazili sa svojih vekovnih etnickih prostora, jer se pored terora zahtevalo da predju u Islam!!! Zato su odlazili u Austro-Ugarsku, a Bec ih je poput SM koji je slao nas Krajisnike na Kosmet... tako su oni nas sve rasporedjivali na granicu, i to koristili, tako je i nastala Vojna Krajina! Nasi preci su bili granicari vojnici, borci na braniku hriscanstva!

Subi na prostaoru Vojne Krajine nisu duze od Hrvata... mada ako cemo realno, koliko je pravih Hrvata, bilo tu u 15. i 16. veku bilo, dok Srbi nisu dosli... pravi Hrvati su bili kod zagorija, gorskih kotara, i nesto u Slavoniji!

Ostalo na prostoru SRH, i BiH, ih je bilo malo, pa su zato Srbe pokrstavali!

Danasnja Hrvatska jeste pravna naslednica NDH, jer ih vezuje mnoglo slicnosti!!!

oficiri i vojnici NDH, su samo delimicno kaznjeni... vecina ih se uspela izvuci i pobeci u Australiju i Kanadu!!! Oni su potpomogli krajem 80-ih finansiranje Tudjmana i Spegelja!!!

Ma ti si mi bio u VU pa si obavesten o svemu tome... ne lupetaj gluposti!!!!

1995. Srbi su bezali, jer su HVO i NATO krenuli da salju kisu, i kisu granata na vojne i civilne ciljeve!!!!

Čule ,Ćule (nebi zna' kao se ono čita) ...... ti si očito dobar klapac koji se iz petnih žila trudi da dokaže sopstveno poznavanje krajiške istorije , ali si u toj ogromnoj želji zalutao u mračnu , mračnu šumu Striborovu. Ja ponekad , kad imam vremena , bacim pogled na đekoji tvoj komentar i uvjek primjetim jednu stvar. Primjetim tvoju podsvjesnu želju da idealizuješ istoriju. Istorija nije idealna. Ako na Zemlji obitava najveća laž , onda je to defakto istorija. 'mjesto da se sa rezervom postavljaš prema zvaničnoj istoriji Krajine koja je napravljena da bi krajiški narod bio izbrisan sa lica zemlje , ti na tu istoriju gledaš kao na Sveto pismo.

Znači...sad bi ja mogao odužiti ovu analizu , ali neću (ima neki film na teleguziji). Zapaziću samo par stvari.

Seobe su postojale , ali je glavni koridor isao ka današnjoj Vojvodini. Tu se pominje Čarnojević itd, itd. To nema veze sa Krajinom. Male grupice srbijanaca su se doselile u okolicu Zagreba i mahom su pokatoličene. Druge seobe manjeg inteziteta su postojale , ali su bile unutar-regionalne tako da se nemogu ni smatrati seobama već preseljenjima unutar oblasti.

Takođe je netačno to u vezi nastanka Krajine. Da su Njemci stvorili Krajinu , onda bi joj sigurno dali drugo ime pa nebi lomili jezik izgovarajuci ili pišući tu riječ. Jesi li ti majkane kade čuo za Donje Kraje. Dali znaš za Kninsku , Sinjsku , Imotsku Krajinu? Kakve to ima veze sa Austrijom. Čak je i u Zeti postojala oblast pod nazivom Krajina. Krajišnici se preseljavaju u sloveniju i nastaje Bijela Krajina. U Hercegovini se u ranom srednjem vijeku pominje riječ Krajina. Turci osvajaju Donje Kraje i organizuju svoju vojnu granicu. Dali su joj neki turski naziv. A šta misliš koji je naziv ostao u narodu? A ? Znaš li da se ni muslimani u zapadnoj Bosni ne odriču imena Krajina. Zanimljivo , a?

Brkaš majkane pojmove , kao i većina ođe. Vojna granica (austrijska tvorevina) i Krajina su dva različita pojma. E zbog te razlike , srbijanci u Vojvodini su samo graničari , ali ne i krajišnici. Krajišnik i Krajina.......to je posebno samo po sebi.

I jos nešto .....strašno važno.

'rvati nisu Srbe ....... tj. pravoslavne , pokrštavali , neg' su ih prekrštavali. Čovjek se samo jednom krsti.

Ostatak komentara je druga priča. Tu nemam zamjerke.

"Travunja i Duklja su bile previse daleko za bjezanje i teritorijalno nisu mogle da budu "veliki djelovi Dalmacije"

Pogledaj neki povijesni zemljovid i zaključi do kud je sezala rimska provincija Dalmacija, koja je svoje ime na svom tom prostoru zadržala i u ranom srednjem vijeku.

Previše daleko za bježanje? Kakav je to odgovor? Kad netko želi tvoju glavu, paziš li da ne pobjegneš predaleko?

Još jednom ponavljam da je sjeverno od Neretve bila država hrvatskog kneza Borne, tako da je Posavski mogao pobjeći samo južnije od Neretve, gdje priznajem postojanje Srba u srednjem vijeku, ali ne i sjevernije.

Koliko imaš u Hrvatskoj sela koja se zovu Bošnjaci, bez da je i jedan stanovnik Bošnjak.

Chule tvrdi: "Danasnja Hrvatska jeste pravna naslednica NDH, jer ih vezuje mnoglo slicnosti"

Pronađi negdje odrednice pravnog nasljeđivanja, pa se zamisli nad ovim što si tu napisao.

Niste vi meni odgovorili, kako je Trpimir sebe nazivao knezom Hrvata, ako u Dalmaciji nije bilo Hrvata?

ovde se pomalo zamenjuju neke teze... Prvo, šta se želi uopšte dokazati demografskom strukturom Dalmacije, ako se želi naći opravdanje za egzodus 1995, onda teško da će se doći negde... A to se pomalo naslućuje izjavama da niko Srbe nije terao...

Znamo kako je Sloba prošao sa navodnim pokušajem iseljavanja Albanaca sa Kosova, čija istorija

Čule ,Ćule (nebi zna' kao se ono čita) ...... ti si očito dobar klapac koji se iz petnih žila trudi da dokaže sopstveno poznavanje krajiške istorije , ali si u toj ogromnoj želji zalutao u mračnu , mračnu šumu Striborovu. Ja ponekad , kad imam vremena , bacim pogled na đekoji tvoj komentar i uvjek primjetim jednu stvar. Primjetim tvoju podsvjesnu želju da idealizuješ istoriju. Istorija nije idealna. Ako na Zemlji obitava najveća laž , onda je to defakto istorija. 'mjesto da se sa rezervom postavljaš prema zvaničnoj istoriji Krajine koja je napravljena da bi krajiški narod bio izbrisan sa lica zemlje , ti na tu istoriju gledaš kao na Sveto pismo.

Znači...sad bi ja mogao odužiti ovu analizu , ali neću (ima neki film na teleguziji). Zapaziću samo par stvari.

Seobe su postojale , ali je glavni koridor isao ka današnjoj Vojvodini. Tu se pominje Čarnojević itd, itd. To nema veze sa Krajinom. Male grupice srbijanaca su se doselile u okolicu Zagreba i mahom su pokatoličene. Druge seobe manjeg inteziteta su postojale , ali su bile unutar-regionalne tako da se nemogu ni smatrati seobama već preseljenjima unutar oblasti.

Takođe je netačno to u vezi nastanka Krajine. Da su Njemci stvorili Krajinu , onda bi joj sigurno dali drugo ime pa nebi lomili jezik izgovarajuci ili pišući tu riječ. Jesi li ti majkane kade čuo za Donje Kraje. Dali znaš za Kninsku , Sinjsku , Imotsku Krajinu? Kakve to ima veze sa Austrijom. Čak je i u Zeti postojala oblast pod nazivom Krajina. Krajišnici se preseljavaju u sloveniju i nastaje Bijela Krajina. U Hercegovini se u ranom srednjem vijeku pominje riječ Krajina. Turci osvajaju Donje Kraje i organizuju svoju vojnu granicu. Dali su joj neki turski naziv. A šta misliš koji je naziv ostao u narodu? A ? Znaš li da se ni muslimani u zapadnoj Bosni ne odriču imena Krajina. Zanimljivo , a?

Brkaš majkane pojmove , kao i većina ođe. Vojna granica (austrijska tvorevina) i Krajina su dva različita pojma. E zbog te razlike , srbijanci u Vojvodini su samo graničari , ali ne i krajišnici. Krajišnik i Krajina.......to je posebno samo po sebi.

I jos nešto .....strašno važno.

'rvati nisu Srbe ....... tj. pravoslavne , pokrštavali , neg' su ih prekrštavali. Čovjek se samo jednom krsti.

Ostatak komentara je druga priča. Tu nemam zamjerke.

Prvo, ono sto si rekao Likoti... je bezveze... coveka nisi ni video, a vec si uzeo toljagu i krenuo ostro!?

Mozda je napravljena slucajna a ne namerna grmaticka greska... I ja napravim 100 gresaka gramatickih kada pisem, pa ne mislim da sam manje vredan Krajisnik zbog toga!!!

"Sibenka... Hrvata je u Dalmaciji bilo malo tada kada je Trpimir sebe proglasio... zapravo je sustina bila u tome da je zeleo prisvajanje tudje zemlje"

Gdje se u Hrvatskoj spominje srpsko ime u ranom srednjem vijeku? A ti lijepo otiđi u Muzej hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu i pogledaj kamen na kojem piše dux Croatorum iuvatus munere divino.

Vidim da Kime ima nešto drugčije stajalište od tvoga. Znači nemožete se ni sami dogovoriti oko toga.

Prvo, ono sto si rekao Likoti... je bezveze... coveka nisi ni video, a vec si uzeo toljagu i krenuo ostro!?

Mozda je napravljena slucajna a ne namerna grmaticka greska... I ja napravim 100 gresaka gramatickih kada pisem, pa ne mislim da sam manje vredan Krajisnik zbog toga!!!

"Tamo gde je hrvatska policija, "zavodila red" (citaj: zastrasivala i ubijala Srbe!), tu je JNA reagovala"

A kad su ubijani hrvati od strane milicije SAO Krajine gdje je tu bila JNA da reagira???

Gdje se u Hrvatskoj spominje srpsko ime u ranom srednjem vijeku? A ti lijepo otiđi u Muzej hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu i pogledaj kamen na kojem piše dux Croatorum iuvatus munere divino.

Vidim da Kime ima nešto drugčije stajalište od tvoga. Znači nemožete se ni sami dogovoriti oko toga.

Pa kako kod naseg jednog moda stoji, citiracu: "Kada bi svi isto mislili, onda niko ne bi nista mislio!"

I pazi foru... da u Muzeju hrv. arheoloskih spomenika nadjem u Splitu 2008. godine, nadjem nesto o Srbima... :;)???

"Tamo gde je hrvatska policija, "zavodila red" (citaj: zastrasivala i ubijala Srbe!), tu je JNA reagovala"

A kad su ubijani hrvati od strane milicije SAO Krajine gdje je tu bila JNA da reagira???

Pa gde i kada? Tacno navedi... da nisu ti Hrvati imali mozda oruzija kod sebe? Ne pricaj, nesto sto ne poznas, ili si samo nacuo!

sto se tice Srba, evo kratak clanak sa wiki

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A1%D1 ... 0%D0%B4%29

ja kad sam rekao na rani period, mislio sam od 700-1000g, u smislu da istaknem da Hrvati jesu poseban narod i da se zapitam o čemu se zapravo polemiše ovde, o tome čije su ovce, njegova je i livada ili poput toga?

Po nekim modernim normama trebalo bi biti najvažnije trenutno stanje stvari (pre etničkog čišćenja, dakle 1991.), kod nas su Albanci imali prava na svoj jezik, a i u Subotici se nazivi ulica pišu na srpskom i mađarskom jeziku i Mađari mogu posle npr. da upišu univerzitet u Budimpešti,

Rankane....angažova' sam tim kriptologa. Kad dešifrujemo ovo , možda ti odgovorimo. Naziremo značenje zadnje rečenice , al' nas buni razlog postavljanja takvog pitanja. Valjda bi ja to pitanje tebi trebao da postavim zbog onog stava o starosti krajiških ognjišta?

Ja time ne opravdavam one koji misle da Srbi nemaju pravo na miran život u Hrvatskoj, samo vam pokušavam dokazati da Srba u Hrvatskoj nije bilo u velikom broju prije dolaska Turaka. A da ne govorim o vašim teorijama da su mnogi Hrvati zapravo pokršteni Srbi.

Niste mi iznijeli niti jedan razumljiv dokaz o tim teorijama. Prihvatite već jednom da nije čitav svijet Srbija.

Niste mi iznijeli niti jedan razumljiv dokaz o tim teorijama. Prihvatite već jednom da nije čitav svijet Srbija.

Ovo je već provokacija, gde je tvoj dokaz da nije ceo svet srbija

Ja time ne opravdavam one koji misle da Srbi nemaju pravo na miran život u Hrvatskoj, samo vam pokušavam dokazati da Srba u Hrvatskoj nije bilo u velikom broju prije dolaska Turaka. A da ne govorim o vašim teorijama da su mnogi Hrvati zapravo pokršteni Srbi.

Miran zivot Srba u Hrvatskoj...