Sign in to follow this  
-_-BeLi VuK-_-

Re: Govorimo srBski

Recommended Posts

Ispada da smo mi sve u skoli ucili krivo od jezika do istorije :o Sad najednom nije srpski nego srbski.U knjigama i u rijecnicima stoji srpski jezik,zasto ne stoji srbski? I ovo oko Ljubice mi isto nejasno :o Tako je i sa istorijom, sad svako selo ima svoju teoriju i jezik :D

Ne rode, nije tako kao si napisao!

To što ti pišeš je samo posljedica 50-o godišnjeg komunizma.

Ako se pozovemo na izvorno SrBsko i na crkveno, onda će ti biti puno jasnije.

Nije Srp nego Srb korjen riječi, a sve kreće od korjena!

Slažeš li se?

Nije mi namjera da se bilo s kim prepirem oko jezika,nisam strucnjak ali mi nisu neke stvari jasne zato hocu da mi vi koji vise znate pojasnite o cemu se tu radi? Da licki vuce slazem se da je korjen rijeci SRB a ne SRP naravno.Ali u skoli smo ucili i prije a i dan danas dijeca uce SRPSKI a ne SRBSKI.Koliko mene znanje sluzi to je palatalizacija kada od SRBIN postaje SRPSKO ili SRPSKI.Sad neka mi Bijeli i Licki Vuk objasne zasto je to i danas tako a ne ovako kao sto vi tvrdite?

Nije mi namjera da se bilo s kim prepirem oko jezika,nisam strucnjak ali mi nisu neke stvari jasne zato hocu da mi vi koji vise znate pojasnite o cemu se tu radi? Da licki vuce slazem se da je korjen rijeci SRB a ne SRP naravno.Ali u skoli smo ucili i prije a i dan danas dijeca uce SRPSKI a ne SRBSKI.Koliko mene znanje sluzi to je palatalizacija kada od SRBIN postaje SRPSKO ili SRPSKI.Sad neka mi Bijeli i Licki Vuk objasne zasto je to i danas tako a ne ovako kao sto vi tvrdite?

Ako si učio književnost i jezik "po Vuku" , a koliko sam razumio to tvrdite i danas, onda se vrati pa pročitaj taj dio.

Palatalizacija? Pa ajde objasni mi palatalizaciju i koja slova i kad prelaze u druga slova.

Isto tako da je "po Vuku" (Vuk Stefanović Karadžić) onda bi bilo kako ono? ARABIJA I ARABSKI.

Asimilacija čini svoje.......

Kolko se ja u gramatiku razumijem kaze se arapski.

;D ;D

седи 1...

мало пре велиш Љиљи да је све јасно као дан, а овамо идеш контра, према њиховим теоријама

Ti chule ili si glup ili se pravis glup ili kontas ko policajac ;D ;D ;D:D:o :o To sam napiso zato sto mi s time ama bas nije nista pojasnila,kakvo je to objasnjenje sto je zemljakinja napisala?

Licki Vuce nisam ucio knjizevnost po Vuku Karadzicu! U skoli se kod mene prije rata jezik sluzbeno zvao hrvatsko-srpski! Iso sam u skolu za vrijeme SR hrvatske.U Srbiji dijeca uce i dan danas knjizevnost po Vuku pa se jezik ne zove SRBSKI nego SRPSKI,sad mi ti objasni zasto je tako ako je neispravno? Nemoj mi sad spominjat komuniste od 1990.nisu vise na vlasti.Sad su ovi "moderni i evropski " Srbi na vlasti!

Evo jos jednog Krajiskog velikana,mnogima nepoznat preteca Vuka Karadzica.

Izvod iz biografije

Sava Mrkalj (1783. Gornja Krajina, selo Sjeničak - 1835. Beč), srpski učitelj, monah i filolog. Poznat je po tome što je 1810. godine napisao tada veoma aktelnu knjižicu o srpskoj azbuci Salo debelog jera libo azbukoprotres, u kojoj se zalagao za reformu jezika i pravopisa. Ovo delo uticalo je i na Vuka Karadžića.

Cini mi se da je od njega ono sto smo skoro svi ucili : pekti,sjekti - (peci) , (sjeci) i slicno.

Ovako, da pojasnimo...

Glasovna promena koja se u našem primjeru dešava je jednačenje po zvučnosti b se čuje kao p, a po ideji Vuka Stefanovića Karadžića,

,, Piši kao što govoriš...", odlučeno je da se piše jači suglasnik.

Međutim, to pojednostavljivanje jezika osiromašuje dušu naroda...

Naime, drugi deo Vukove ideje kao da je zaboravljen:

,, Čitaj kako je napisano!"

A primjer koji sam dala, malo pažljivije pogledajte, molim vas.

Dakle, ako ćemo istom logikom, ako je arapski i Arapin od Arabije, zašto onda nije osim srpski i Srpin od Srbije? Zašto nije i Arabin?!

Ajmo onda tako veliki Srbi.

Ako je Srbin, biće i Srbkinja, jer, Srbin uz Srbkinju ide.

Dakle, ponavljam opet, vlastite imenice se, iz poštovanja, ne izlažu glasovnim promenama, osim u izuzecima.

Rusi su narod koji nije dao da mu se osiromaši duša pojednostavljivanjem jezika.

A mi odosmo ka zapadu nesretno.

Čitajmo pažljivo...

I kralj milutin je kada je savetovao svoje sinove rekao "nedjte da da se prosipa srPska krv samo zato što je srPska...", hrvati nebi rekli hrfatice zato što tu nema potrebe za glasovnom promenom već je sasvim suprotno, a ona izreka se odnosi na tebe ! Šta si očekiva da ćeš se ti setiti kao neki vele um da izbrišeš glasovnu promenu iz srpskog jezika jer ne razumeš nešto a da će mo ti mi aplaudirati i proglastiti te za velikog reformatora