Sign in to follow this  
-_-BeLi VuK-_-

Re: Govorimo srBski

Recommended Posts

Nemoguće je izgovoriti "srBski", jer se dva suglasnika jednače prirodno po zvučnosti. Postoji samo jedan način da se to izgovori, a to je da se ubaci onaj neartikulisani glas između njih, kao O sa dvije tačke iznad u njemačkom. Ali ako pokušate bez toga umetnutog glasa izgovoriti B i S odmah jedno poslije drugoga, nema šanse da uspijete, može se ili S pretvoriti u Z pod uticajem zvučnog B ili B pretvoriti u P pod uticajem bezvučnog S. Znači, možete ga izgovoriti kao SRBZGI ili kao SRPSKI. ;):D:D

Držimo se mi Vuka i pustimo se inovacija. :)

_[beLi VuK]_[":1i9wcec6]ma samo da podsjetim malo... pravila.gif

u sestom osnovne smo naucili sve vezano za tvoj NEprevazidjeni problem .

nema tu puno lekcija .....

kad se ima volje ... ima i nacina .

Ako se dobro secam, kada se dva suglasnika razlicita po zvucnosti nadju jedan do drugog, zvucni prelazi u svoj bezvucni par

Zvucni: B G D DJ Zj Z DZ

Bezvucni: P K T Tj Sh S Tch F H C

Pa je zbog toga mesto sRBski ----> sRPski

Serbski je bio u vreme Vuka S. Karadžića, tačnije, pre njega dok se u Srbiji pisalo slavjanoserbskim jezikom koji je bio mešavina ruskoslovenskog i narodnog jezika. Vuk je uveo fonetski, umesto do tada etimološkog pravopisa (ako je uopšte u toj papazjaniji od jezika i postojao pravopis) i došlo je do jednačenja po zvučnosti... Mada, Vukova prva dela iz 1813. i 1814. godine u naslovu imaju serbski ( "Mala prostonarodna slavjanoserbska pjesnarica", "Pismenica serbskoga jezika")

Crkveni jezik se zvao ruskoslovenski, a ponekad i srpskoslovenski, nikako slavjanoserbski.

otuda objasnjenje zasto se kaze preTpostavka , a ne preDpostavka,

ili oTpad umesto oDpad.... roPstvo umesto roBstvo .... itd , itd ....

eto .

Nevezano za ovo , kako se Srpski kaze kasika ? Zlica :)

Nezavisno za sve ovo i ono nazalost "Ratnice moram te razocarati" kasika potice iz turskog = " Kasik "

I Hrvati koriste u svom jeziku puno turcizama i nema ništa loše u korišćenju reči koje su poreklom iz nekog drugog jezika i Nemci i Englezi koriste francuske reči ... pa čak i Rusi koriste nemačke ...

ne bih se javila na ovoj temi nu u ludilu da mi nije zasmetala

nepismenost u samom naslovu ???

pa bobana prvo moras poceti na pocetku ove teme, sto sumnjam da si uradila... pa malo procitaj, kojim argumentima ja zelim nesto da dokazem... a i sama kazes, da je bilo serbski nekada... Ko kaze da je Vuk u pravu? Mozda je negdje postojao i neki Jova, koji jednostavno nije iz ko zna kojeg razloga uspio, da se prica i govori pravilno... zasto samo mi srbi pisemo kako izgovaramo... zato smo i nepismeni kao narod -

New York, Chelsea, Lyon, Coulthard, Newcastle,Montpellier, Touluse - Njujork, Čelzi, Lijon, Kultar, Njukasl, Monpelje, Tuluz...

Znaci ako je neko rekao da je zemlja ravna onda je ravna i trebala je ostati ravna iako su skontali da je okrugla ili kako? Znaci ne treba menjati nesto samo zato sto je to tako zadnjih 500 godina ili kako? treba se upitati ko je mentalno ili momentalno zaostao, da ne vidi ovakve stvari?

posto vidim, ne samo da si nasledila Vuka, vec znas mnogo vise nego on, onda mi objasni za ove reci:

trBušni-trPusni? vrBovina-vrPovina? srBovanje-srPovanje? jesi ti srBkinja ili si srPkinja? ups izvini ti si crnogorka ;>)/ ih pa sad mi je jasno... to je los uticaj Đukanovica... :)

Još uvek ne razumeš Vuče, glavno pravilo je bilo kada su se standardizovali jezici da se koristi živi jezik. Jezik kojeg ljudi govore, možemo čak i promeniti Srpski u Srbski ali narod će i dalje da govori Srpski jer je lakše izgovarati Srbski je na silu i neprirodno.

Najbolje da se ugledamo na jezike koji imaju pismo na nižem stepenu nego mi kao na engleski jer znaš onu igricu sa engleskim jezikom : šta znači goti ?

ooo pozdraf sovo, nije me dugo bilo :) al cemo zato sve cesce, da izmenjujemo misljenja :]]

ma razumem ja, da je neko odlucio, da se koristi zivi jezik ali po meni i ostalim istomisljenicima to nije bila prava niti dobra odluka...

hehe znam za igricu ;]\/

srpski_smajli_kalas.gif BRACO I SESTRE SRBI KRAJISNICI NARAVNO DA TREBA DA GOVORIMO SRBSKI TO JE NAS PRAVI JEZIK

NEKAD DAVNO KADA JE VUK KARADJIC PISAO NASO PSMO TO JE BILA JEDINA GRESKA U NASEM JEZIKU SRPSKI A NE SRBSKI SVE OSTALO KAZEMO NA SRB A NE OVAKO NA SRP KAKAV SRP I CEKIC TO NAS JE I DOVELO U EGZIL pravila.gif SAMO SLOGA SRBINA SPASAVA A NE SRPE ZIVI BILI MOJI KRAJISKI SRBI :]]