Sign in to follow this  
zelengrad/lovac/

ZELENGRAD - Obnova crkve sv. Petra i Pavla

Recommended Posts

IMG_1648.jpg

Pa neka ove Pužile ne kažu, da mi Kuzmiæi nismo od rijeci, da se zna: Bar mi, koji smo to mi, Puzile to vec znadu. Prije svega ova slika je nagrada za Malu-Garavu, a za ovoga njenoga Klapca, kako oce. Znaci Mala _ Garava dobija nagradu zato sto je prva pogodila koji je vaross bio na prethodnjoj slici.

Ocu reci, da je ova slika slikana iz Zrakomlata sa Kuline. Kuce, aha bivse kuce trazite svako svoju. Temelji se jos vide.

Umalo i Klapaca nezaboravi. Nisam vec dugo bio u Zelengradu. Zima je i onda mi se ne ide tamo, jer nemamo pravoga mjesta za spavanje. Nadam se da ce i to uskoro biti. A sto se tice slika, ajme imam ih toliko, da ne znam sto cu vec sa njima.

Pozdrav za sve u dijaspori.

Evo mene. Tu smo mi svi negdje u blizini. Mozda si malo i upravu, kada kazes, da je neko zatisje. Ja odlazm za Jurjevu dolje. Tamo cu biti nekoliko dana. Onda cu pripremiti sve novosti koje su se dogodile u zadnjih par mjeseci.

I ja ovaj put pozdravljam sve nase iz zavièaja, ma gdje da bili.

Oš pozdraviti Klapca? Dede ucino to, a on ce mi kazati, da li si pozdrave prenjela.

Evo za one koji nisu slusali OK radio odnosno emisiju Krajiski Biseri 23. Aprila 2006. godine i nisu culi za Humanitarnu akciju koja se odrzava 27. Aprila 2006. godine u Busijama /kod Batajnice/ restoran kod Steve. Ova humanitarna akcija je organizovana u svrhu prikupljanja novacnih sredstava za obnovu ili bolje receno zastitu od daljnjeg propadanja crkvi u Dalmaciji. U programu ucestvuju Vera Matovic, Mile Delija, Srpska Tromedja, Tromedja, Kninjanke, Divnomir i jos neki gosti iznenadjenja.

Nadam se da ce odziv biti dobar i da ce dio prikupljenih sredstava pripasti i nasoj crkvi Sv. Petra i Pavla u Zelengradu.

Akcija za POHVALU...SVAKA CAST...

Evo likn sa OK radija pa ga mozete i sami poslusati...MILE DELIJA gost..

http://www.filegone.com/vubq

Evo i klapca stigao da se javi i procita sta se ovdje desava i sta ima novo , kako na ovoj temi tako i u rodnome zelengradu a to sve zahvaljujuci a kome drugom nego kapljuvu .

I cujem da se otvorila akcija pomoci obnavljanja pravoslavnih crkvi u Dalmaciji , dobra ideja , mada su to mogli i prije da urade .

Kapljuv , ima li kakvih novih informacija u vezi crkve , jeli sve zavrseno , ima li jos koja kuca obnovljena u zelengradu , kada ides dolje ponovo malo slika svjezih da nam ubacis da gledamo bar kada nemozemo uzivo da odemo dolje .

Moras malo da popricas sa sinovcom svojim , mada nebi reka da ti je sta u rodu ehhe , ti si covjek al kod njega to nesta slabo .

I da usput pozdravim sve vas odje , kapljuv hvala na pozdravima , i da bome to se nesmije zaboraviti da se pozdravi posebno mala garava , nasa bukovcanka .

Pozdrav svima od klapca ,

Zivjeli

Kao sto je bilo i najavljeno odrzana je Humanitarna akcija prikupljanja novcanih sredstava za obnovu-zastitu crkvi u Dalamciji dana 27.4.2006.god. u restoranu kod Steve u Busijama, u kojoj su ucestovali poznati krajiski pjevaci i grupe. Bilo je mnogo naroda i akcija je provedena uspjesno bez ikakvih problema sto ce te moci i videjeti na slikama koje nam je specijalno za ovaj sajt-stranicu poslao nas prijatelj Nikola G. kojem se ovom prilikom zahvaljujem...

p><p><a  href=%7Boption%7Dhttp://img130.imageshack.us/img130/8069/dsc000613ju.th.jpg' alt='dsc000613ju.th.jpg'>

Klapac - ja skoro zaboravio nate. Sada da te obavjestim, da sutra 3.5.2006 idem u Zelengrad. Treba proslaviti Jurjevu (sv. Georgija) Nadam se da ce biti puno novih forografija, i najnovijih informacija iz Zelengrada.

Izvjestaj slijedi tamo nedje 11 ili 12. maja 2006. Do tada, ostanite mi dobro. Kapljuv ce ici na Kapljuv vodu piti, a drugo i nema dje.

Pozdrav svima Zelengradjanima, gdje da god bili.

Kapljuv

IMG_0150.jpg

Prva slika je bila samo "finta" da si ti imao sto pitati! Bilo je i malo mesine, kazem skromno ali je bilo. Nemoj jos samo pitati da li je bilo "kruva"? Bilo je i kruva. Ovaj prostor u kojem se sve dogadja je bio nekada "Kupatilo", pa sada i sam ocijeni kako je bilo.

Poslije duzega vremena, me opet put odvede u rodni Zavièaj i selo, koje se zove Zelengrad. Dosao sam, da se odrzi tradicije sluzenja krsne slave sv. Georgija-Ðurðevdana ili kako mi u Zelengradu kažemo Jurjeve.

NASTAVLJA SE

Poslije duzega vremena, me opet put odvede u rodni Zavièaj i selo, koje se zove Zelengrad. Dosao sam, da se odrzi tradicije sluzenja krsne slave sv. Georgija-Ðurðevdana ili kako mi u Zelengradu kažemo Jurjeve.

NASTAVLJA SE

Putovanje u Zelengrad je bilo kako se samo pozeljeti moze. Marsuta vec dobro poznata: Ljubljana-Novo Mesto-Metlika-Karlovac-Slunj-Plitvice-Korenica - Gracac-Obrovac i Zelengrad, zadnja stanica. Cesta tzv. Lièka magistrala - prazna ama bas nigdje nikoga. Na granicnom prijelazu izmedju SLO i HR nikakvih problema. Strogo profesionalno, korektno i ljudski na Hrvatskoj strani. Izricito moram pohvaliti gospodju Carinicu Hrvatske Carine. Sto se tice Slovenske policije, jad i bijeda. Pregled - totalani posebno pri povratku u Sloveniju. Najprije, pregled Pasosa u Kompjuteru, koji je trajao priblizno 10 minuta. Policajac slovensske policije mi je naredio, da se parkiram desno, te da ga sacekam. Dosao je do moga auto i naredio mi da izadjem. Pitao sam ga, zasto? kakv problem itd.

Rekao je da, za sada nema problema ali jos ne zna da li ce ga biti. Slijedi sledeca komanda: Otvorite prtljaznik (gepek). Otvaram gepek, Pacov dovozi kolica i naredjuje mi da sve vadim iz kola sto je unutra. Gledam ga i ne mogu se cudu nacuditi. Cemu i zasto mi to naredjuje.Poceo je da zaviruje u sve plasticne kese u kojima su bila: Èarape - koje su bile vec nosene, donji ves - gace, majice.... Sve je to pretrazivao sa golim rukama, da nisam slucajno sakrio kakvo samo njemu poznato "oruzije" drogu i tome slicno. Sve je prevrtao, vadio iz vreca. Cak i radni kombinezon je istresao, da ne bi sto iz njega iskocilo. Imao sam i kofer koji je bio prazan. I njega je pregledao. Pregledao je cak i torbicu sa licnim priborom gdje sam imao: aparat za brijanje, cetkicu za zube, pasta i ostlali higijenski pribor. Pacov jos nije bio zadovoljan sto nije nista nasao, sto bi ga zadovoljilo, pa je trazio naprijed. Cak je otvarao i stranicna vrata gepeka, kad mi je rekao, da moram sve izvaditi napolje.

Nije bilo jos nista zasto bi se zakacio. Isao je i dalje. Rezervni toèak za auto. Dizi poklopac, naredjuje Pacov. Vlast je vlast. Dizem poklopac od rezervnoga toèka, kad unutra: Sta? Rezervni toèak za A3 TDi. Totalno razoèarenje, nasega mladoga Pacova, koji po mojoj procjeni nije imao vise od 20-22 godine. Pitao sam ga za razlog takvoga pretresa, odgovora nisam dobio. Pitao sam ga i dalje: Da li ga mozda smeta moje ime i prezime, i tu nije bilo odgovora. To je Slovenska drzava, drzava straha, posebno svojih gradjana, diskriminacijska i policijska drzava a da ne govorim na kakve ce teskoce i probleme nailaziti strani gradjani, posebno iz susjednjih drzava Republike Hrvatske, Srbije i BiH.

Da zapamtite: tu pocinje Evropa-Šengenska, tu vas sacekuju golobradi slovenski profesionalni policajcici, koji ne znaju reci ni dobar dan, jutro ili vece i oni su vam zakon.Sliène stvari mi se svaki put dogadjaju, kada izlazim iz Slovenije i kada se vracam u Sloveniju. Napomenicu samo to: Ovakvoga izživljavanja nad svojm drzavljaninom tj. samnom nisam do sada imao. Tako vam ukratko izgleda moje putovanje u Zelengrad i povratak u Republiku Sloveniju.

Tek toliko, da se zna.

Zivjeli vi meni.

NASTAVLJA SE.