Sign in to follow this  
zelengrad/lovac/

ZELENGRAD - Obnova crkve sv. Petra i Pavla

Recommended Posts

Prvo dobro nam se vratio Kapljuv, zao mi je sto imas takve neprijatnosti na granicnom prelazu izmedju Slo i Hr ali nazalost tvoj slucaj nije usamljen, bas pre 6 dana imala sam priliku da se uverim u to sto si ispricao, prizor je bio jos gori, a i kako da ne bude kad se radilo o drzavljaninu SCG, tom g-dinu su cak i carape skinuli, a posto sam putovala autobusom po notji, sve se lepo videlo kroz prozor. Ispretresli su coveka i onako bosog drzali ga na mermernim plocama nepuna 2 sata :ljutko: Razlog, tj. njihovo objasnjenje je to sto covek ima SCG pasos sa 3 nove vize u njemu, da nije zalosno bilo bi smesno.

ZELENGRAD

Panoramabukara.jpg

O ovih dvoje starijih ljudi iz Zelengrada, koji su bili privremeno otjerani sa svojih vjekovnih ognjista (vratila ih je jedna humanitarna organizacija prije otprilike dvije gopdine u njihov rodni Zelengread). O njihovoj subini sam vec nekoliko puta pisao na ovome Sajtu KF. Kako im je, kako zive, gdje zive, kakve uvjete zivota imaju to samo njih dvoje znaju i nas nekoliko koji je ponekada posjetimo. Oni koji bi trebali, da im pomognu, prije svega socialana sluzba opcine Obrovac, nigdje se ne pojavljuje i ne dolazi im u posjetu, da ih daj Boze pita, imaju li sto za jesti, kakvu vodu piju, imajuli ogrev itd, itd. Sve je zatajilo. Snalaze se kako znaju i imiju. Mnogo im pomazu, komsije/susjedi a i mi (neki) koji ih obidjemo. Ovdje sam naslikao nekoliko fotografija, koje prikazuju njivovo bivaliste. I sami se mozete uvjeriti, kako im je zivjeti u tom pod ploèu zidanom jednom -jedinom vlažnom prostoru.

Vlasti u RH im jos nisu obezbjedili, i popravili poslije rata porusenu i spaljenu kucu (Foto-prilozena). Sto rade, po tko zna koji put spominjani predstavnici srpskoga naroda u RH? Ovaj put ih necu nabrajati, jer me ih je ispod casti - spominjati. To je i najveca sramota za te nehumane ljude, sto se deklariraju kao Srbi u Hrvatskoj. Sramota.

OBNOVA CRKVE:

IMG_0187.jpg

Pogledajte ovu ljepoticu

Foto. Kapljuv maj 2006

U ponedjeljak, 9. maja 2006 godine sam sa našim sveštenikom Jerejom Sašom Drèom, obišao crkvu sv. apostola Petra i Pavla u Zelengradu. Pregledali smo sve do sada odradjene poslove na sakralnem objektu.

Ustanovili smo, da su nova ulazna vrata sa južne strane u donjem dijelu poèela propadati-truliti. Vide se velike pukotine po cijeloj površini vrata. O tome je obavjesten i Neven, koji ce izvršiti reklamaciju kod izradjivaèa vrata. Vrata se moraju u cijelosti zamjeniti. Sve ostale radnje su izvedene uzorno. Sveštenik Saša i ja smo pregledali i odredili kakve lustere je potrebno nabaviti za crkvu. Vjerujem (tako su mi obecali), da cu slijedici put kada dodjem u Zelengrad sa sobom donijeti obeæane lustere.

Ovom prilikom, molim sve naše Zelengradjane, da jos jednom zbijemo svoje redove i dokazemo, da smo dobri patrioti, da volimo i cijeniimo ono što je nase, te da zavrsimo ono što smo zapoèeli. Mnogo je jos Zelengradjana, koji su se mnogo hvalili, kada je zapocela akcija obnove crkve. Pri prikupljanju novèanih sredstava, su se izgubili-nestali. Oni dobro znadu, da su njihovi, pradjedovi, djedovi ili druga bliža rodbina pokopani pokraj te crkve na tom nasem groblju. Da li ih grize savjest, ako je uopæe imaju?

Svi mi koji smo do sada ucestvovali u dobrovoljim prilozima za obnovu crkve, cemo i dalje ( u svojim mogusnostima) davati svoje novèane priloge. Nikoga ovdje necu spominjati posebno, ali se sve jedno nadam da ce se i sami prepoznati ili ce im tko reci, mozda i podsjetiti da bi bilo dobro da se ukljuce u akciju skupljanja novaca za obnovu nase crkve.

Možda se je tko do sada dvoumio, da li ce dati ili nece svoje dobrovoljne priloge za obnovu nase svetinje. Mi, koji smo neposredno ukljuceni u ovu obnovu smo ponosni na to, da su sva prikupljena novèana i druga sredstva upotrebljena za svoju namjenu. To se vidi iz do sada svega sto je uradjeno na ovom objektu-crkvi. Zato jos jednom moji dragi Zelengradjani, ne dozvolite sami sebi, da vas vasa pokoljena prozivaju, ili možda nekada priupitaju, da li ste ili niste sudjelovali u obnovi crkve sv. apostola Petra i Pavla u Zelengradu. Sada je pravi èas za to, iskoristite ga.

OBNOVA PORUŠENIH I SPALJENIH KUCA

Prošli put sam vam rekao, da cu vam saopštiti još neke nove informacije iz Zelengrada. Naime, jos sedam novih objekata - kuæa ce se poceti uskoro raditi. Èije su to kuce, to vam u ovom trenutku ne mogu kazati pošto ni sam ne znam. Mogu vam reci to "uvano" znam, da ce se u nasem varošu obnavljati još dvije kuce i to: našega Jurege i Mijana. Kod Pužila nista novo. Sve stoji onako kao je i prije bilo. Kod Rokiæa - ima promjena.

Na Jesenovaèi, se radi punom parom.

Vidjoh, da je ovaj nas Kapljuv odje usamljenm zadnje vrijeme u ovoj temi, pa veljo ajd, da mu se i ja malo pridruzim. Eh, eh Zelengrad ne bi bio Zelengrad, kada se u njemu ne bi desavale ruzne i mutne stvari, kada je u pitanju obnova kuca i podaja istih. Ovu potvrdjenu informaciju sam osobno dobio od covjeka, kojega jako dobro poznajem. Ovo je vec "visa politika" za gospodu iz Republike Hrvatske, recimo organe, policije, tuzilastva i sudstva. Pa "drugovi" na posao. Jos nesto sto je vrlo bitno odje istakniti. Šuma je nacionalno bogastvo svake drzave. U Republici Hrvatskoj to na zalos nije. Pila - sjeèe, pila-sjeèe se još uvjek sve odreda u tome ponosnome Bukovaèkome zaledju. Naroèito hrast, koji je rastao i do 100 godina. Zarada i pofiterstvo, pojedinaca. Probudi se i otrezni državo Hrvatska.

Ubijedjen sam, da ce netko od Hrvatske nomenklature ovo proèitati i sprijeèiti, "zloèin" koji se radi vlastitoj drzavi i pojedincima. U zdravlje.

Kraèun - je iz raja izisao. Morao bi se otvoriti i kakav "Pržun".

Ево нам и Дукија, нешто се био утајио али добро је да наврати ође.

Овај Капљув је прави , увјек нам посатви нових слика и даде нових информција, а и Крачун је добар и он нас често обиђе...

Поздрав свима

Dookie, se ovdje osvrce samo na šumu oko Kuzmica? Pa dooke, da ti ovako iz prve ruke kazem: sve sto je deblje od tvoga "gnjata" sve je posjeceno i popilano. Da ne spominjem "Kunopljovicu" "Krivodle" itid itd.

Ovo sto se sada vidi zelenila oko varosa i po ogradama, to je sve "šipraž" koja je narasla zadnjih 10 godina. Toliko je toga naraslo, da se tesko mozes probiti od nasega varosa do sela. Kada pogledas Kudjinu ogradu, nasu ogradu, Mitrovu ogradu, dolinu Matica, Marinkovu ogradu, Kudjinu Repistinu, Grab, Nnjive Stanine, Ljepsèusa, sve, sve je to moj dookie potamanjeno, sravnato sa zemljom. Kada dodjes, ako dodjes na ljetovanje u Dalmaciju, onda se mozes i sam uvjeriti u ovo moje tvrdnje. Dookie, mozda ces se sjetiti, kako smo mi dolazili u Krivodle. sve sto smo oda tamo sjekli, to smo sa magaradima i konjima tovarili. Danas je moj dookie, napravljena prava magistrala skoro do vrtala Ležajinin. To ti mozda ne znas, ali ce ti mate tvoja to objasniti. Eto, ja toliko, da se zna. Meni se èini, da ti se baš "prièinjava"

Da!? Gledajuci tvoje najnovije slike iz Zelengrada, primetili smo (vise mama, nego ja) da nema velike sume oko Kuzmica. E, sad kad se setim nikad je nije ni bilo mnogo ali cini mi se da je sad bas malo. Da li je to istina da je dosta sume poseceno ili mi nismo dugo (10-11 godina) bili tamo pa nam se pricinjava?

Puno pozdrava!

-

Lovac, tu sam ja samo sam malo bio poslovno van Beograda.

Za secu sume... Uzas! Ne znam sta drugo da kazem. :ljutko:

Sta je sledece...kuce su porusili, jedino mogu da odvezu i ono malo obradive zemlje. :green

Pozz!!!

Listajuci po sajtu KF, našao sam od Kapljuva jedan post iz 2005 godine.

Pa još jenom ga proèitajte.

DA NASTAVIM:

Vlast u RH, to sve znade i sve je dozvoljava da ne kažem

podržavala. Recimo i to: Sjeènja privatne šume u Zelengradu.

Pa ljudi (Hrvati) su se obogatili na tudjem imanju.

Na, žalost to i danas rade.

Bio sam iznenadjen prije èetrnaest dana kada sam se vozio iz

Zelengrada prema Obrovcu. Negdje na pola puta kod Leuta

vidim kamion natovara drva, svježe popilana. Ne ustavljam

vozim dalje i dodjem na križanje puteva Obrovac-Benkovac

Knin. Policijsko auto, parkirano na desnoj strani. Ustavim,

pozdravim organe vlasti i kažem što sam vidio i kako to, da

se i dan danas sjeèe šuma u Zelengradu. Pa, kažu: Mi sa

time direktno nemamo ništa. To je stvar šumarije...... pa

nastavljaju. Ako prodju ovuda mi cemo ih ustaviti i napraviti

kontrolu. I to je to. Samo, da se zna.

Nema gorega gubitka nego, kada

èovjek izgubi samoga sebe.

pozdrav Zelengradjani :wink:

dolazi li ko od vas na Busije 24.05???

a u nedelju proslu na Busijama se salivali temelji pa kad su posle momci Zelengrada sela zapevali orilo se sve :o)))

нажалост не 24.5, али иза 12.6. све што се буде дешавало у Бусијама и околини биће неко од нас присутан и то све до половине Јула.....па можда онда буде и која слика

OBNOVA CRKVE

IMG_0187.jpg

Pogledajte ovu ljepoticu

Foto. Kapljuv maj 2006

U ponedjeljak, 9. maja 2006 godine sam sa našim sveštenikom Jerejom Sašom Drèom, obišao crkvu sv. apostola Petra i Pavla u Zelengradu. Pregledali smo sve do sada odradjene poslove na sakralnem objektu.

Ustanovili smo, da su nova ulazna vrata sa južne strane u donjem dijelu poèela propadati-truliti. Vide se velike pukotine po cijeloj površini vrata. O tome je obavjesten i Neven, koji ce izvršiti reklamaciju kod izradjivaèa vrata. Vrata se moraju u cijelosti zamjeniti. Sve ostale radnje su izvedene uzorno. Sveštenik Saša i ja smo pregledali i odredili kakve lustere je potrebno nabaviti za crkvu. Vjerujem (tako su mi obecali), da cu slijedici put kada dodjem u Zelengrad sa sobom donijeti obeæane lustere.

Ovom prilikom, molim sve naše Zelengradjane, da jos jednom zbijemo svoje redove i dokazemo, da smo dobri patrioti, da volimo i cijeniimo ono što je nase, te da zavrsimo ono što smo zapoèeli. Mnogo je jos Zelengradjana, koji su se mnogo hvalili, kada je zapocela akcija obnove crkve. Pri prikupljanju novèanih sredstava, su se izgubili-nestali. Oni dobro znadu, da su njihovi, pradjedovi, djedovi ili druga bliža rodbina pokopani pokraj te crkve na tom nasem groblju. Da li ih grize savjest, ako je uopæe imaju?

Svi mi koji smo do sada ucestvovali u dobrovoljim prilozima za obnovu crkve, cemo i dalje ( u svojim mogusnostima) davati svoje novèane priloge. Nikoga ovdje necu spominjati posebno, ali se sve jedno nadam da ce se i sami prepoznati ili ce im tko reci, mozda i podsjetiti da bi bilo dobro da se ukljuce u akciju skupljanja novaca za obnovu nase crkve.

Možda se je tko do sada dvoumio, da li ce dati ili nece svoje dobrovoljne priloge za obnovu nase svetinje. Mi, koji smo neposredno ukljuceni u ovu obnovu smo ponosni na to, da su sva prikupljena novèana i druga sredstva upotrebljena za svoju namjenu. To se vidi iz do sada svega sto je uradjeno na ovom objektu-crkvi. Zato jos jednom moji dragi Zelengradjani, ne dozvolite sami sebi, da vas vasa pokoljena prozivaju, ili možda nekada priupitaju, da li ste ili niste sudjelovali u obnovi crkve sv. apostola Petra i Pavla u Zelengradu. Sada je pravi èas za to, iskoristite ga.

Zanimljivo, stvarno zanimljivo. I ja sam mnogo iznenadjen, da nitko jos nije reagovao na Kapljuvov topic. "Opa _ Bato, kao bi se ono reklo".

Živjeli vi, meni.

Tu smo mi, uvjek blizu mr.proper.

Jeste, upravu si malo smo zastali sa ovom nasom temom i novostima oko nje.

Zato mogu svima vama koji posjecujete KF i koji ste èlani istoga saopstiti jednu veselu novost. Èlani odbora za obnovu crkve sv. apostola Petra i Pavla u Zelengradu na èelu sa predsjednkikom odbora Sergejom Veselinoviæem-Kovaèem smo se sastali juèe petak 23.6.2006 godine u Beogradu.

Pored predsjednika odbora S. Veselinoviæa - Kovaèa su prisustvovali slijedeci èlani uzega odbora i to: Neven, Pop Boško, Miško, Željko-SAD, Dujo Pekin i Kapljuv. Sergije je u uvodnoj besedi predstavio presjek glavnih dogadjaja od pocetka radova na obnovi crkve pa do trenutno završenih poslova. Pregledali smo sve spiskove darovatelja i konstatovali, da je bilo do sada sve korektno i profesionalno odradjeno. Sav prikupljeni novac je upotrebljen za svoju namjenu. Svi smo se slozili u tome, da smo do sada napravili veliki posao, zašto smo takodje svi odreda ponosni, da smo imali èast da uèestvujemno u ovome projektu.

Detaljnje podatke je opisao Neven, koji je imao najtezi posao na cijelom ovom projektu kojega je više nego uspjesno obavio.

Zelengradjani idu dalje. Oèekujemo nastavak radova na izradi ikonostasa.

Uskoro, nadam se tako je bilo receno na tome sastanku, da cemo dobiti potrebna novèana sredstva.

Da, ne bi sada ovdje sve posebno isticao, u svojemu imenu se zahvaljujem svima koju su dali svoje doprinose za nasu svetinju. Živjeli

Свака вам част,срећа би била већа да је таквих људи више и да су спремни радити за свој завичај!!

Поздрави!

Уздравље!

Kako se nezvanièno saznaje Zelengradu dušmani ne daju mira.

Naime, dobio sam informaciju, da je novo obnovljena kuca u centru Zelengrada, vlasništvo.....

bila u potpunosti devastirana. Skinuti su svi prozori i vrata, sa, te još ne predate kuce od strane

izvodjaèa radova, njenom vlasniku?

Pise se 1856 godina. U malom selu Zelengradu zavrsava se i daje na upotrebu pravoslavnom narodu toga kraja Božja svitinja - cekva apostala Petra i Pavla. Danas nasa crkva slavi 150 godisnjicu postojanja.

Ne znam, da li je tko pomislio na tu 150 godisnjicu, kada smo poceli sa njenom obnovim (mislim, da nije) ali se ipak nesto pokrenilo u memoriji nekolicine ljudi-patriota, da nasa crkva ne propada i pade u zaborav. Ovo se mora zapisati, da se zna i da nasa pokoljenja tamo negdje za 150 ili 200 godina

nastave tamo gdje smo mi stali. Samo, da jos napomenem, da se nastavljaju radovi na crkivi a to je izrada fasade i priprema za krecenje.

Na kraju, da jos nesto ovdje spomenem. Prije 150 godina, znaèi godine 1856 se rodio nas najpoznatiji genij Nikola Tesla. Kao sto vidite da godina rodjenja Nikole Tesle i postavljanja svetoga hrama crkve Petra i Pavla u Zelangradu, nose istu godinu.

Hvala ti mr. proper,

zavièaj je zavicaj i on se ne zaboravlja tek tako. To je nasa djedovina tu smo rodjeni, napravili prve djecje korake, proveli svoje djetinjstvo uceci osnove pismenosti, nasto smo svi odreda na svoj Zelengrad jako ponosni.

Na kraju krajeva, to je i nasa obaveza do Zelengrada i njegove svetinje crkve sv. Petra i Pavla

Свака вам част,срећа би била већа да је таквих људи више и да су спремни радити за свој завичај!!

Поздрави!

Уздравље!

Otiso nam Kapljuv u Dalmaciju na more i odma novine to zabiljezile....hahaha, samo nisu navele iz koje drzave dolazi....

Postoji odreðen broj turista iz Srbije koji dolaze u posjet rodbini na prostoru nekadašnje "Krajine" ili pak posjeæuju svoj rodni kraj te se iz Knina, Obrovca, Benkovca, Graèaca voze na najbliže plaže u Karinu, Ribnici, Zadru, Biogradu ili Šibeniku. Pravi primjer je i grad Obrovac gdje se na rijeci Zrmanji kupa velik broj gostiju iz Srbije, mahom oni koji su posjetili svoju rodbinu u tom gradiæu i obližnjim selima Žegar, Bilišane i Zelengrad. Omiljena morska destinacija za te goste su obližnje plaže na Karinskom moru.

preuzeto iz.....http://www.vecernji-list.hr/newsroom/ne ... 2/index.do

Prije, otprilike mjesec dan sam objavio ovaj dolje napisani tekst, kojega sam dobio kao nezvananiènoga. Nažalost potvrdio se kao istinit sto pokazuje i ova kuca iz Zelengrada, kojoj su zlotvori polupali prozore i ulomili kroz razbijena vrata u kucu.Grilje su skinili i odnijeli. Oboja vrata su svezana sa zicom, da ih Bura "lupeta". Autor ovoga teksta se osobno u to uvjerio dne 28.7.2006 godine na licu mjesta sto potvrdjuje i sa ovom (od vise napravljenih foto snimaka). Razgovarajuci sa domacinima i Srbima i Hrvatima (tako i jedni i drugi kazu) da policija zna toène podatke o pociniocima ovoga nedjela ali da ista nista ne preduzima. Pohvalno za cuvare pravne drzave Hrvatske, nema sto.

Kako se nezvanièno saznaje

DONACIJE:

Kapljuv - je sa sobom donio u Zelengrad dvije jako lijepe donacije.

Prva je: 400 € koju je dao gospodin Dragan iz Ljubljane, rodom iz Niša. Ovo je vec njegova druga donacija, na kojoj mu se iskreno zahvaljujemo.

Druga je: Lusteri za crkvu u vrednosti cca: 450 €, koju je darovao gospodin Nenad iz Ljubljane inace rodom iz Republike Srpske. I Nenadu se takodje iskreno zahvaljujemo. Nenad je darovao i odredjeni broj knjiga svetoga pisma i Novog zavjeta.

Nije sve islo bas glatko na hrvatskoj carini. Kombi kojim smo vozili ovu donaciju i pomoc crkvi sv. Petra i Pavla u Zelengrad je bi podvrzen hrvatskoj carinskoj kontroli. Od svega sto je bilo novo u MB Vito kombiju bili su lusteri za crkvu i vec spomentuta crkvena literatura. Carinski organi RH su nas temeljito pretresli, sve smo morali istovariti iz kombija.

Okomili su se na crkvene lustere, za koje smo imali sluzbeni dokumenat od firme, koje je vlasnik g. Nenad. Nista nije pomoglo. Hrvatska carina nas je pregledavala vise od jednoga sata. Zahtjevali su da platimo carinu za crkvenu literaturu koja je stampana u Torontu. Imam osjecaj da im je strasno smetalo sto su Biblije i Sveta pisma pisana u ciriliènom pismu.

Za lustere i literaturu su zahtjevali da platim 5.000 KN sto iznosi vise od 700 zahtjevali su da svu robu vratimo nazad u Sloveniju, ako nemamo da platimo. Pitao sam ih gdje imaju kontejner za otpadni materijal? Zasto vam to treba, pitao me je jedan carinik? Rekao sam im, da cu svu crkvenu literaturu, tamo bacitu. U tom trenutku su se za kratko udaljili, vjerovatno zakljucili, da to ne bi bilo dobro. Kada su se vrartili rekli su, da Biblije i Novi zavjet mozemo vratiiti nazad u kombi i da to nece cariniti. Ostali su Lusteri. Sto sa njima. Za njih moramo platiti carinu 2.000 KN ili ponovno nazad u Sloveniju. Na kraju smo se nekako dogovorili, da platimo 100 € ili nesto vise od 700 KN. Potvrdu o placanju carine za navedene lustere cu naknadno postovati na ovoj nasoj temi.

"UNISTEN" PONOS ZELENGRADA

To mogu samo teske seljacine (kmetauzeri) da naprave. Braca Luka i Jovan Miroviæ zvani Pocerac i dalje unistavaju imanja svojih komsija(susjeda) u Zelengradu, i prirodna bogastva uz precutnu pomoc vlasti u Obrovcu. Stariji Luka je vec upropastio najpoznatiji i najvredniji izvor pitne

IMG_0426.jpg

Ovo je Potvrda o placilu carine za lustere za crkvu u Zelengradu

DONACIJE:

Kapljuv - je sa sobom donio u Zelengrad dvije jako lijepe donacije.

Prva je: 400 € koju je dao gospodin Dragan iz Ljubljane, rodom iz Niša. Ovo je vec njegova druga donacija, na kojoj mu se iskreno zahvaljujemo.

Druga je: Lusteri za crkvu u vrednosti cca: 450 €, koju je darovao gospodin Nenad iz Ljubljane inace rodom iz Republike Srpske. I Nenadu se takodje iskreno zahvaljujemo. Nenad je darovao i odredjeni broj knjiga svetoga pisma i Novog zavjeta.

Nije sve islo bas glatko na hrvatskoj carini. Kombi kojim smo vozili ovu donaciju i pomoc crkvi sv. Petra i Pavla u Zelengrad je bi podvrzen hrvatskoj carinskoj kontroli. Od svega sto je bilo novo u MB Vito kombiju bili su lusteri za crkvu i vec spomentuta crkvena literatura. Carinski organi RH su nas temeljito pretresli, sve smo morali istovariti iz kombija.

Okomili su se na crkvene lustere, za koje smo imali sluzbeni dokumenat od firme, koje je vlasnik g. Nenad. Nista nije pomoglo. Hrvatska carina nas je pregledavala vise od jednoga sata. Zahtjevali su da platimo carinu za crkvenu literaturu koja je stampana u Torontu. Imam osjecaj da im je strasno smetalo sto su Biblije i Sveta pisma pisana u ciriliènom pismu.

Za lustere i literaturu su zahtjevali da platim 5.000 KN sto iznosi vise od 700 zahtjevali su da svu robu vratimo nazad u Sloveniju, ako nemamo da platimo. Pitao sam ih gdje imaju kontejner za otpadni materijal? Zasto vam to treba, pitao me je jedan carinik? Rekao sam im, da cu svu crkvenu literaturu, tamo bacitu. U tom trenutku su se za kratko udaljili, vjerovatno zakljucili, da to ne bi bilo dobro. Kada su se vrartili rekli su, da Biblije i Novi zavjet mozemo vratiiti nazad u kombi i da to nece cariniti. Ostali su Lusteri. Sto sa njima. Za njih moramo platiti carinu 2.000 KN ili ponovno nazad u Sloveniju. Na kraju smo se nekako dogovorili, da platimo 100 € ili nesto vise od 700 KN. Potvrdu o placanju carine za navedene lustere cu naknadno postovati na ovoj nasoj temi.