Sign in to follow this  
zelengrad/lovac/

ZELENGRAD - Obnova crkve sv. Petra i Pavla

Recommended Posts

Cestitke i sa moje strane Nebojši, za donaciju koju je dao za obnovu crkve sv. Petra i Pavla u ZELENGRADU.

Ovim putom obavještavam sve Zelengradjane i sve one koje im je Zelengrad na srcu i u duši, da me je predsjednik odbora za obnovu g. Sergije Veselinovic iz Beograda, pozvao prije dan-dva i obavjestio, da su odredjena

Evo dodje i Petrovdan , slava mome slatkome klapcu.Ovom prilikom mu cestitam i ujedno da napisem Ljubi slovencu o onome sto je pisa i prica za sajam kod crkve u Zelengradu i pecenje u krcmi kod Nindze.

:exclaim Za lovca koji je napisao ovu temu odje a javlja se svaki treci mjesec da ga kritikujem hehe..., bila sam mu napisala da pozove klapca na suvu slaninu i bevandu. Kapac mi se nista nije hvalio da ga je zvao. Ovi Gagici su stvarno neke cicije .

I na kraju cu opet da spomenem, a koga drugog nego klapca, i da mu porucim da ne smije da se napije za slavu. JEdino ako mu dodje lovac na slavu da mu nazdravi u ime moje a niz grlo svoje . :lol:

Eto toliko od mene , bukovacke snaje , i pozdrav svima a posebno klapcu i porucujem mu da ne pokusava da se sakrije od mene, docu pa cemo proslaviti taj dan hehe

Zivili!

SVIMA KOJI SLAVE DANASNJU SLAVU PETROVDAN ZELIM DA CESTITAM I DA IDUCIH GODINA U STO VECEM BROJU OKUPIMO SE OKO NASE CRKVE SV. PETRA I PAVLA NA SAJMU...

OCEKUJEMO IZVJESTAJ OD KAPLJUVA KAKO JE BILO DANAS I DALI JE I KO BIO...NADAM SE DA CE TO POKAZATI I U SLIKAMA...

KAPLJUV CEKAMO NA TEBE...

Vrati se ja danas 18.7.2005 oko 15 sati iz ZELENGRADA. Kako je bilo pitate? Odlicno. Putovao sam od Maslenice od Slovensske granice, tocno dvije ure vremena.

A slike. Biti æe ih. Sve slikane sa KULINE. Svi Varoši poslikani. Samo se malo strpite.

Slijede izvještaji.

KAPLJUV

Vrati se ja danas 18.7.2005 oko 15 sati iz ZELENGRADA. Kako je bilo pitate? Odlièno. Putovao sam od Maslenice od Slovensske granice, taèno

uru vremena. Ne lažem, istinu vam govorim. Cesta "Dalmatina" ljudi

moji prazna, nigdje (skoro) nikoga. Zato sam ovako brzo i došao.

Da krenem iz poèetka. Putovanje u Dalmaciju 12.7 2005 taèno na Petrovu

Idem starom cestom, što æe reæi Ljubljana-Novo Mesto-Karlovac i tako

preko Plitvica, Udbine, Graèaca i drito u našu Dalmaciju. Vožnja je bila onako polagana, prilagodjena uslovima na cesti. Kiša je non-stop padala

sve do prevoja Velebita-Tunela. Prošavši Tunel otvara se raj, naš dalma-

tionski raj. Vedro vrijeme, sunce sija ko u sedmom mjesecu, kako bi se

reklo. Stižem u Obrovac. Tu kupim namirnece tj, hrannu i pravac Zelengrad. Rastovarim gepek auta i pravac k crkvi sv. Petra i Pavla u

selo.

KAPLJUV

E, voda sa Kapljuva još uvjek ona prava, bistra,èista i hladna. Vidim, da je

veæ onako na daleko pijete. Uzdravlje.

OCEKUJEMO IZVJESTAJ OD KAPLJUVA KAKO JE BILO DANAS I DALI JE I KO BIO...NADAM SE DA CE TO POKAZATI I U SLIKAMA...

KAPLJUV CEKAMO NA TEBE..

Vrati se ja danas 18.7.2005 oko 15 sati iz ZELENGRADA. Kako je bilo pitate? Odlièno. Putovao sam od Maslenice od Slovensske granice, taèno

uru vremena. Ne lažem, istinu vam govorim. Cesta "Dalmatina" ljudi

moji prazna, nigdje (skoro) nikoga. Zato sam ovako brzo i došao.

Da krenem iz poèetka. Putovanje u Dalmaciju 12.7 2005 taèno na Petrovu

Idem starom cestom, što æe reæi Ljubljana-Novo Mesto-Karlovac i tako

preko Plitvica, Udbine, Graèaca i drito u našu Dalmaciju. Vožnja je bila onako polagana, prilagodjena uslovima na cesti. Kiša je non-stop padala

sve do prevoja Velebita-Tunela. Prošavši Tunel otvara se raj, naš dalma-

tionski raj. Vedro vrijeme, sunce sija ko u sedmom mjesecu, kako bi se

reklo. Stižem u Obrovac. Tu kupim namirnece tj, hrannu i pravac Zelengrad. Rastovarim gepek auta i pravac k crkvi sv. Petra i Pavla u

selo.

NASTAVAK

Kad u selu kod crkve sv. Petra i Pavla, svijeta moj narode, jako malo.

Pop Boško došao iz Beograda, sve familije iz Gagiæa sa Jasenovaèe,

familija Pupovac iz Zelengrada, Rokiæ Ðoko, Miljka Juregina iz Kuzmiæa, a vjerujte bilo je i Hrvata i na kraju moja malenkost.

Sa popom Boškom i Nevenom Pupovcem smo se poslije toga dogovorali

šta nam je napraviti u vezi obnove crkve. Pop Boško je donio prikupljeni

novac (sa imenima i prezimenima) iz Beograda. Novca je skupljeno malo

ali od srca svih onih koji su ga dali, onoliko koliko su ga imali. Svaka im

èast. Ovdje apeliram na sve one koji su obeæali dati svoj prilog, a to još

nisu uèinili, da to što prije uèine. Po kazivanju Nevena Pupovca, do sada

je skupljeno sveukupno novca cca 5.000 EURA. Predraèun za krov crkve

je: 8.000 EURA!? Sada izraèunajte sami koliko je još potrebno novaca.

Lièno smatram, a i veæina se samnom slaže, da ovdje ne treba nikoga moliti da, da svoj dobrovoljni prilog za našu svetinu. U poèetku ove naše

akcije je bilo mnogo hvalisanja od pojedinaca, da æe oni napraviti to i ono

a sada se vidi, da ih nema nigdje, nemaju vremena, nemaju novca,

nemaju.................. ali to je njihov problem i ne naš. Mi idemo dalje, svoj

obraz neæemo okaljati i uspravno æemo iæi po Zelengradu kada u njega

dodjemo. Jeli tako, pitam ja vas? Potvrdjujem, da je tako. Nadam se, da

æe te i vi reæi koju rijeè na sve ovo. Treba još nešto napomeniti, a to je, da

ova akcija traje još od februara 2005 godine ako se ne varam? Ovdje æu

se sada ustaviti, pa drugom prilikom nastaviti.

KAPLJUV

Obzirom da je Kapljuv zastao sa svojim izvjestajem iz sela, evo mene da se ubacim preko reda i dam jedno obavjestenje.

DOBILI SMO JOS JEDNOG SPONZORA ZA NASU CRKVU SV. PETRA I PAVLA, I TO NASEG KOMSIJU CEPRNJA DUKU SA SUPRUGOM MAROM I DJECOM, KOJI JE PODARIO 500.00 US DOLARA I KOJI JE REKAO DA PRENESEM NJEGOVE POZDRAVE I PODRSKU ZA SVE DOBRE LJUDE KOJI UCESTVUJU U OVOJ AKCIJI I DADOSE SVOJE PRILOGE, I OVOM PRILIKOM POZDRAVLJA SVE NASE ZELENGRADJANE.

ZAHVALJUJEMO SE NASEM DUKI I NJEGOVOJ FAMILIJI NA DONACIJI I MORALNOJ PODRSCI...

KAPLJUV mu se takodje zahvaljuje Duki Ceprnji na tome "DARU". Sada se opet malo lakše diše. Polako se novci skuplajaju, od pravih ljudi-donatora. Potpuno sam uvjeren, da cemo zapocetu akciju uspješno dokoncati.

Još jedanput pozivam sve one, koji se još nisu dali svoje priloge-darove za obnovu nase crkve sv. Petra i Pavla u Zelengradu, da se toj akciji što prije prikljuce.

Pozdrav

KAPLJUV

Obzirom da je Kapljuv zastao sa svojim izvjestajem iz sela, evo mene da se ubacim preko reda i dam jedno obavjestenje.

DOBILI SMO JOS JEDNOG SPONZORA ZA NASU CRKVU SV. PETRA I PAVLA, I TO NASEG KOMSIJU CEPRNJA DUKU SA SUPRUGOM MAROM I DJECOM, KOJI JE PODARIO

Prosto je nevjerovatno, da se nitko iz Zelengrada ne javlja i ne da neki svoj komentar na temu obnove crkve sv. Petra i Pavla u Zelengradu.

Zašto se moji seljani srame svoga Zelengrada? Da li jo to nije sluèajno malogradjanština?.

Možda su postali neka velika "GOSPODA","GOSPODJE,"GOSPODJOCE",

KADA SU SE NASELIILI U NEKE VELIKE GRADOVE PO SRBIJI I DRUGE DRŽAVAVE SVIJETA.

MOŽDA, NE ZNAM. AJDE, DA POGADJAMO.

KAPLJUV

ZA GNOMA,

Gnome, ti se vec duže vrijeme družiš ovdje sa nama na KF pa bi ti sada rekao slijedece. Ovdje cemo provjeriti koliko je covjeka u tebi. Da ne bude zabune, govorim covjeka, a ne Hrvata. Naime mi bivši stanovnici sela Zelengrada u Dalmaciji organiziramo akciju za prikupljanje novèanih sredstava za obnovu crkve sv. Petra i Pavla. Ta tema je veæ nekoliko mjeseci na ovom sajtu KF. Inaèe je sakupljeno nesto novèaniih sredstava a ne dovoljno.

Da li postoji mogucnost sa tvoje strane, da se i ti prikljuciš toj dobrovoljnoj-dragovoljnoj akciji i daš u dar, recimo 100 EURA za obnovu te Božje svitinje, koja je bila u ratu devastirana, opljackana itd.

Pozdrav od KAPLJUVA

Prosto je nevjerovatno, da se nitko iz

OBNOVA CRKVE SV. PETRA I PAVLA U ZELENGRADU

IZGLEDA, DA SAM SAM NA OVOJ TEMI, ALI NE MARI. BAREM RAZGOVARAM SA PAMETNIM ÈOVJEKOM.

IDEMO DALJE.

DA SE ZNA.

DRAGI MOJI ZELENGRADJANI,

OVA DVA TEKSTA ŠTO CE TE SADA ÈITATI, BILA SU PRIPREMLJENA

ZA PODRUÈIJE REPUBLIKE SLOVENIJE. KAO ŠTO VIDITE JEDAN TEKST

JE NAPISAN NA SLOVENSKOM JEZIKU, DRUGI (ISTI TEKST) NA

ENGLESKOM JEZIKU, ŠTO SAM NARAVNO MORAO ANGAŽIRATI PREVODIOCA I NARAVNO MU PLATITI ZA ZAVRŠENI POSAO.

ZAŠTO I KAO SU NASTALA OVA DVA TEKSTA? JOŠ U DRUGOM MJESECU

2005 GODINE SMO SE DOGOVARALI, MARKO VESELINOVIÆ (RAŠPONJA)

ŽELJKO GAGIC IZ SAD I MOJA MALENKOST OKO FORMIRANJA DRUŠTVA

ZELENGRADJANA SA SJEDIŠTEM U OBROVCU, PUT KRUŠEVA BR.4.

DRUŠTVO JE TREBALO BITI USTANOVLJENO ZBOG LAKŠEGA PRIKUPLJAANJA DONACIJA IZ DRUGIH KONTINENATA I DRŽAVA, ŠTO

SE NARAVNO ODNOSI I NA SLOVENIJU. VIŠE PUTA SAM NAPOMINJAO,

DA ÆE SE VRLO TEŠKO SKUPLJATI NOVÈANA SREDSTVA U SLOVENIJI,

JER TO OVDJE NIJE TAKAV OBIÈAJ. ZNAÈI OD DRUŠTVA ZELENGRADJANA NIJE BILO NIŠTA I TAKO SE NISU MOGLA PRIKUPITI

BAR ZA SADA NEKAKVA SREDSTVA.

SADA SLIJEDE TEKSTOVI:

ZELENGRAD

Dalmacija

SOLIDARNOST NE POZNA MEJA

ZELENGRAD je majhna vas v Dalmaciji. Pred zadnjo vojno je bilo

v vasi 120 gospodinjstev. Prebivalci so se pretežno ukvarjali z živinorejo,

ker je premalo obdelovalne zemlje za poljedelstvo.

Živeli so umirjeno in skromno življenje vse do usodnega leta 1995.

Vse kar so pridne roke mnogih generacij ustvarile, je bilo unièeno ali poškodovano.

Poškodovana je bila tudi vaška cerkev sv. Petra in Pavla, ki je bila zgrajena leta 1856. Moèno je poškodovana zunanjost in notranjost cerkve. Cerkev sv. Petra in Pavla iz Zelengrada v Dalmaciji

»KLIÈE NA POMOÈ«.

Klièe ljudi dobre volje, ki jim solidarnost pomeni nekaj veè ne glede na to,

kateremu narodu ali veri pripadajo. Za obnovo in donacije je ustanovljeno

»Društvo Zelengradjana« s sedežem v matièni obèini Obrovac, Dalmacija.

Svoje prispevke lahko nakažete na TR št. __________________________

»Društvo Zelengradjana«, Put Kruševa št. 4. Obrovac, Dalmacija, RH .

/ za obnovo cerkve sv. Petra in Pavla /.

ZA VAŠE DONACIJE SE VAM ISKRENO ZAHVALJUJEMO.

Kontakt: Za »Društvo Zelengradjana«

E-mail: v Republiki Sloveniji

Tel.:

===============================================

Solidarity knows no boundaries

ZELENGRAD is a small community in Dalmacija. Before the Balcan war it

was home to 120 families, whose occupation was mainly stockbreeding

as there was not much arable land for agriculture. Their peaceful and modestlives ended in 1995. All that was made and preserved through generations was destroyed or damaged. Among other damaged buildings is also the local church of Saint Peter and Paul, built in 1856.

The church of S. Peter and Paul in Zelengrad, Dalmacija, is calling for help.

Hoping to be heard by people of good will who cherish solidarity and are

prepared to help regardless to which religion or nation they belong.

For the cause of renovation and donations an association »Društvo Zelengradjana« was founded in the municipality Obrovac, Dalmacija.

Please send your contributions to our current account no:___________

»Društvo Zelengradjana«, Put Kruševa t. 4. Obrovac, Dalmacija, RH.

/For the renovation of the church of S. Paul and S. Peter/.

We are grateful for your financial support.

Contact: .......... - for the representative of »Društvo Zelengradjana«

NAMJERA JE BILA DOBRA, REALIZACIJA - NIKAKVA, JER JE NIJE NI BILO.

NADAM SE DA ÆE SE NETKO PREPOZNATI U OVOME O ÈEMU OVDJE

ÆAKULAM.

JOŠ JEDAN POZDRAV SVIMA ZELENGRADJANIMA.

KAPLJUV

Slovenija, 28.7.2005

DANA 28.7.2005. GODINE U DOGOVORU SA CLANOVIMA ODBORA ZA OBNOVU CRKVE SV. PETRA I PAVLA, POSLAO SAM DO SADA SVA PRIKUPLJENA NOVCANA SREDSTAVA U IZNOSU OD 2900.00 USA DOLARA NA RACUN OD NEVENA PUPAVCA, COVJEKA KOJI JE ZADUZEN DA POKRENE OBNOVU CRKVE.

OD TIH 2900, PLACENE SU USLUGE BANKE U IZNOSU OD 50 DOLARA, STO ZNACI DA CE NA RACUN DA LEGNE 2850 DOLARA.

ZAMOLIO BIH NEVENA ILI BILO KOGA IZ ODBORA DA OVDE JAVI DALI SU PARE STIGLE NA RACUN I DALI JE SVE U REDU.

ISTO TAKO SLEDI SPISAK SVIH ONIH KOJI SU DALI SVOJE PRILOGE,

A TAKODJER OBAVJESTAVAMO OSTALE KOJI NISU JOS DALI A ZELE DA UCESTVUJU SA NOVACANIM PRILOZICA DA MI SE OBRATE NA VEC DOBRO POZNATE E-MAIL ADRESE ILI BROJEVE TELEFONA.

U NADI DA CE MO USPJESNO ZAVRSITI OVAJ ZAPOCETI POSAO JOS JEDNOM SE ZAHVALJUJEM SVIMA ONIMA KOJI SU POMOGLI DA POCMEMO SA OBNOVOM NASE CRKVE SV. PETRA I PAVLA U ZELENGRADU.

MILWAUKE-USA, 03.AUG.2005. GOD.

ZELJKO GAGIC

Da, tako je Željko.

Sav, do sada prikupljeni novac iz SAD stigao je na bankovni raèun g.Nevena Pupovca. Na raèun ju došlo taèno: 2.849 USA dolara. Tu svotunovca je i preuzeo sa Banke Neven Pupovac. Stigao je sakupljeni novac iz Srbije (Beograda) kojega ga je donio Pop Boško na Petrovu 12.7.2005. Skupleno je oko 3.000 Eura. Spisak darovatelja i taèane podatake, koliko je skupljeno novca posjeduje Neven Pupovac. Dobio sam informaciju, da su

Evo kako sam gore i naveo da cu postaviti spisak svih koji su dali svoje novcane priloge za obnovu nase crkve to sada i cinim, pa pogledajte:

DOBROVOLJI PRILOZI ZA CRKVU SV. PETRA I PAVLA U ZELENGRADU - DALMACIJA

01.VLADIKA LONGIN - MANASTIR NOVA GRACANICA - USA..........$ 500.00

02.GAGIC ZELJKO I BOZICA-Viskansin-USA...................................$ 300.00

03.MILE DELIJA I GRUPA TROMEDJA.............................................$ 100.00

04.CIKARA NIKOLA I ZORAN-Viskansin-USA...................................$ 100.00

05.DRAGOJEVIC PETAR I MIRJANA-Indijana-USA............................$ 40.00

06.ALAVANJA NEDELJKO-DOJO-Indijana-USA.................................$ 20.00

07.VUJANIC LAZO-Indijana-USA.......................................................$ 20.00

08.LAZIC STEVO-Indijana-USA.........................................................$ 20.00

09.VESELINOVIC DRAGAN-BELI PUZILO -Viskansin - USA ..............$ 200.00

10.IVANISEVIC BUDE-Viskansin-USA...............................................$ 20.00

11.DRCA PETAR I JEKA-Viskansin-USA...........................................$ 100.00

12.LEZAJA DRAGO I SOKA-Viskansin-USA......................................$ 40.00

13.ARCABA SLOBODAN-Viskansin-USA..........................................$100.00

14.DRCA KOSTA-Viskansin-USA......................................................$20.00

15.RAKIC STEVO I KOSA...Akron-Ohajo-USA...................................$100.00

16.LAKIC JOVO-Viskansin-USA........................................................$50.00

17.GRAOVAC BRANKO-Viskansin-USA............................................$50.00

18.DRACA RAJKO I JELENA-Viskansin-USA.....................................$40.00

19.DJUKIC SINISA-Viskansin-USA....................................................$20.00

20.RASTOVAC NEDELJKO-Las Vegas-NEVADA-USA.......................$100.00

21.HRNJAK STEVO-Atlanta-Georgija-USA.........................................$20.00

22.CORTAN GORAN-Greensboro-N. Karolina-USA.............................$20.00

23.VESELINOVIC MILAN-Viskansin-USA...........................................$20.00

24.PUPOVAC ILIJA-Viskansin-USA...................................................$50.00

25.VESELINOVIC DJURO-Viskansin-USA..........................................$50.00

26.PUPOVAC NEBOJSA-Viskansin-USA...........................................$300.00

27.CEPRNJA DUKA I MARA-Indijana-USA.........................................$500.00

Redosljed je sacinjen po datumu kad je ko dao pomoc...

Zeljko

Naš trud bar za sada se isplatio. Ali to je tek poèetak. Crkva sv. Petra i Pavla u Zelengradu se poèela obnavljati. Ovaj krov, što ga sada gledate zadnji put na ovoj donjoj gotografiji, više ne postoji. U pripremi je nova konstrukcija i novi krov. Radovi su poèeli 12.8.2005 godine.

Uskoro cemo vas izvjestiti, kako je poèelo sa obnovom i prikazati foto skidanja staroga krova.

Sve one, koji se još kolebaju, da dadu pomoæ za obnovu nase svetine u Zelengradu zamoljavm, da mi se lièno obrate ili jave na email:

sloleibach@email.si

Dobili smo tri nova donatora za nasu crkvu Sv. Petra i Pavla, i to zahvaljujuci nasem komsiji Duki Ceprnji a oni su:

1.RADOJCIC DJURO...............$100.00

2.CUDE PETAR-PELJAN...........$ 50.00

3.PRSO NIKOLA.....................$ 20.00

HVALA SVIMA......