Sign in to follow this  
chule80

SRPKINJE SE STIDE SELA, ALI IMA KO HOCE!!!

Recommended Posts

U selima Sumadije, i Juzne i Istocne Srbije, vec decenijama se sela prazne, deca odlaze u skole, u gradove, tamo nalaze posla, i ostaju, retko ko se vraca nazad na selo, jer nase devojke nece da zive i rade na selu! Dzaba price, da tu imaju lepu prirodu, da ne moraju mnogo da putuju i da se maltertiraju sa gradskim prevozom, da i ovde ima para… kada ima i poslova koji su njima teski, ili ih se stide… Ali u nasoj prici, kaze se lepo: IMA KO HOCE!!!

U jednom ivanjickom selu, doskora “momak”, i nezenja Sava Curcic, koji je obisao do svoje svadbe 6 devojaka, sa svakom je popricao, smejao se i prizeljkivao da ga jedna od njih prihvati, da mu dodje u kucu, i ostanu na selu… ni jedna nije pristala!?!? Onda na nagovor prijatelja, ode preko Prokletija, u Albaniju, jer je cuo da tamo ima cura koje hoce da se udaju za Srbina, i to bas na selo!!! Bio je dosta skeptican, ali mu nije bilo druge, jer se 40-ta blizila… ode on tamo, i nadje devojku Dukati Rahi… zaprosi je, i ona i njeni roditelji pristanu… Problem je bio administrativne prirode, jer srpska snajka Duda (sada Curcic), nije imala pasos, pa su morali platiti ilegalan prelazak u Srbiju!? Savu je cela svadba i prelazak preko granice izasao oko 3000 evra, ali on sam kaze: “Sta da se radi? Ova nase gospodje nece u selo, pa nece, ma nafta da mi nice iz zemlje, one nece! Zato i ne zalim ni dinara sto sam dao, da bi Duda dosla u Srbiju… bas je prava zena! Zao mi je samo sto ranije se nisam odlucio, imao bih bar 3 dece do sada!”…

Sava prica kako mu je sada sve lakse, jer Duda sve sama radi, bez da joj se zapoveda… dok on ustane, ona prema dorucak, odmeni staru majku, prinese rakijicu… Zeli nas Sava, da doceka 41. rodjendan sa kolevkom u kuci… Od prvog dana, prica Sava, da se Duda ne libi posla, i da je odmah zasukala rukave!!! Posla ima oko sena, muze krave, ciscenja stala, a snjaka sprema samru i gibanicu odlicno…

Duda, za Savu i srpske domacine ima samo reci hvale: “Cim sam videla Savu, odmah sam se zaljubila u njega… cekala sam samo roditelji da se sloze! Srbi su pravi domacini, i verni supruzi!”…

Nije Sava Curcic jedini momak koji je posao preko Prokletija da trazi ljubav… to je napravio i Milorad Vujovic, koji je ozenio Lizu Nikoli… ima jos brakova u ivanjckom selima gde su srpske snajke iz Albanije… a mestani vele, da ce ih biti jos… jer

Pa sta covek drugo da napravi treba da ostane neozenjen i da nema potomka svog

sto i bi da se tako ne snadje normalno brak bez ljubavi ne donosi srecu ali ko kaze da bas nisu se zaljubili

i da se vole ako ona njega tako ceni i radi mu sigurno i on ce znati njoj pomoci u poslu i stvoriti sebi

ljepu familiju a bio ti na selu ili gradu to toliko nije vazno ako je kuca puna ljubavi i vlada mir..

Sad me potseti kako je kod nas bilo par primera..

ja mogu i u stalu pa i to je normalno obuci kutu i cizma i ocisti stalu pomuzi krave a kasnije se

otusiraj nasminkaj i obuci najljepse i sta tu ima lose pa ako se bavis tim poslom neznaci da ne znas biti i moderna i

kulturna zena ama mos ljepsa i bolja biti od tih svih gradanki gizdavi sto ni neznaju nikake vrednosti u zivotu..

Ja se secam moje komsinice danas je sudija a tada je bila zavrsavala studije kad dodje kuci kod svojih

ona je u stali cuva krave nema tu sramote eno je ima sada divnu djecu radi ko sudija i opet kad dodje kod svoji ce sve im napraviti..

Koja je sramota ziveti u selu samo sto ja ne volim sto sela nisu razvijena dosta kao u drugim zemljama mislim da bi svako selo moralo imati normalne

zivotne uslove kao vodu ,struju ,telefon,da seljak moze imati auto,posao ustvari da nasa zemlja mora dati bolje uslove za ljude koji se bave ovakim poslom da bi njihov standard bio normalan i da ljudi ne beze u gradove za boljim zivotom neg da sto vise ih zivi ljepo na selima..

Pa nema nista ljepseg od zivota na selu ljepe prirode svojih zivotinja samo standard mora da ide gore da bi se sto vise mladih zadzalo u njima to je moje misljenje danas ljudi vole da zive da imaju svoju privatnost ljepu prirodu kaki gradovi guzve nezdrav zivot i za djecu ogranicena kretanja koliko bi ljudi voljelo samo da moze ziveti van grada ljepo pa i putovati na posao u grad ako se mora da bi imali svoju privatnost i ljep familijarni zivot...

Sela su Daco namerno i smišljeno dovedena u takvo stanje da bi narod spao na kupovinu njihove genetski modifikovane hrane koju prave bog te pita od čega..Evo ona priča o sejanju genetski modifikovane soje koja zagadi zemljište, pa sadnice jabuka negde oko Čačka koje se ne prskaju a ne budu crvljive..takve jabuke rastu u okolini instituta Vinča,čuva ih radijacija...sve je smišljeno...i ko bi se rešio da živi na selu kad se tamo ne prave ni putevi a kamoli šta više..nemaju telefone i struju,deca im se muče,putuju po nekoliko kilometara peške po svakakvom vremenu do škole a kući ih čeka gomila obaveza,ništa im nije olakšano...naprotiv...žao mi je što se mnoga sela pogasiše...o tome država ne vodi računa..samo prazne priče,bela kuga i ostalo..pa da ljudi čekaju da ih država motiviše ne bi nikad potomstva imali ni u selu ni u gradu... :)

Ako sve završi u Beogradu, Srbija više neće ni biti potrebna.

Što će ti prazan prostor?

'Pametne', obrazovane i razvijene evropske zemlje davno su uočile taj prostor deruralizacije i krenule u konstruiranje čitavog niza poticajnih mjera za zadržavanje stanovništva u ruralnim područjima.

Bez ravnomjerne naseljenosti nema jake evropske države.

Znate li kada je Švicarska prepoznala taj negativni proces i donijela Zakon o zaštiti ruralnog prostora?

1895(!)

Ali, to je Švicarska... ::)

Eee izgleda da smo dosli do ivice provalije i drzimo se za slamku da nepadnemo.Drzava se sjeti sela i seljaka samo pred izbora i kad treba provesti mobilizaciju .Naravno da to tako vise nemoze pa smo dosli u situaciju da nam Albanke spasavaju naciju.

O ovakvoj temi, musko-zenski odnosi, i zivot na selu, smo vec na KF raspravljali, pre par meseci...

mnogo se tu diskutovalo... Cinjenica jest da zene u selo nece, cim one odlaze, odlaze i muskarci, doduse ne svi, ali vecina da!!! Njima je ispod casti da udje u stalu, i da radi, da udje u svinjac ili medju kokosi... pa tamo smrdi...

Nećemo chule pomreti od gladi,tada će nama majčica Evropa priteći u pomoć sa genetski modifikovanom hranom i tako završiti priču sa nama na "civilizovan" način,tihim ubijanjem,natenane..degenerisati i ovo malo ptomstva na koje su se Srbi odlučili..u pitanju su mnogo veće igre nego što ljudski normalan um može i da pretpostavi...

Chule,

Točno, u Hrvatskoj je ista situacija.

Najbolji primjer ti je otići na Žumeberak.

40 km od Zagreba, brdsko-planinsko područje, pustoš živa. Starice i ocvali sinovi izvitopereni od alkohola.

Granica RH i R Slovenije prolazi posred visoravni, dakle ista planina, isti uvjeti, s time što je slovenska strana 150km od Ljubljane.

Sela puna života, škole, asvalt, struja, voda, telefon, pokošene livade, blago na paši. Dakle, Slovenci su još u onoj svima istoj državi i svima istom sistemu vodili jednu drugu politiku.

Nije to stvar nikakve njihove zavjere i urote, već pameti koji ostale republike nisu imale.

Što južnije, to tužnije.

Jos nesto za tebe Bepo... U Engleskoj, recimo oni taj proces derualizacije nisu zaustavljali, vec naprotiv, podsticali su ga... jer negde 1988. godine, u Engleskoj je bilo 3% njihovog stanovnistva, koji su se bavili poljoprivredom... 3% bogatasa, su imali obradive zemlje sa po 1000 jutara, imali su mehanizaciju, i nekoliko radnika da im radi na tim imanjima... sirotinja je otisla u gradove, London, Liverpul, Mancester, Birmingem... da tamo sljaka, da radi i zivi u radnickim kutijama 40m2... Isto je to i kod nas doslo... samo par decenija kasnije!!!

Krivo, u Engleskoj ima 3% stanovništva koje se bavi poljoprivredom. U postindustrijskom, hi-tech društvu, uz svu mehanizaciju i nije potrebno više.

Ali, to ne znači da su sela prazna.

Iluzorno je očekivati da će današnji svijet kopati motikom i musti ovce, što ne znači da zbog toga što se ne baviš poljoprivredom ne možeš živjeti na selu.

Uz vodu, struju, telefon, asvalt, dućan, zdravstvo, školstvo....što fali životu na srpskom selu daleko od grada?

Kvaliteta života samo mnogostruko viša.

Gledaj Bepo...

Slovenija je po velicini znatno manja od Srbije i Hrvatske... Drugo blizi su toj zapadnoj civilizaciji, i njihovom modelu zivota...

Oni su jos tokom 60-ih godina 20. veka, dovodili u svako selo, zabaceno, asfalt, struju, kasnije i vodu.. Ima li su manje stanovnistva, manje sela, i lakse im je bilo... samim time imali su i neke prioritete, i nisu imali neke klanove kao Srbija i HR... recimo u HR imas Dalmatinski, Slavonski, Zagorski, Hercegovacki... U Srbiji imas Juznjacki, Crnogorski, Moravski, Bosanski, Krajiski... i danas je tako!

Oni su se lako dogovirili, a kod nas je pocetkom 60-ih poceo NEZAUSTAVLJIVI RASPAD SELA, i bezanija u gradove... tamo nije bilo motike i stale... Tamo je bilo posla od 07-15h, slobodan vikend, praznici, raspusti, i to je bila formula koja je raturila selo!!!!!

Mada istini za volju posla nije bilo odmah kada ljudi dolaze, i nije bilo odmah stanova, ali se to radilo...

Investicije kada pogledas, uglavnom su bile u gradvima... Evo recimo koliko je samo za vreme SFRJ, bilo investicija koje su otisle u ZG!? Mnogo... a samo zagrepcani su se bunili sto im dolaze "planinci" iz Krajine, a ne shvacaju da tamo je investicija bilo slabo... to je dovodilo ljude u ZG!

Da, na to sam mislio, da se u englesoj 3% bavi poljoprivredom, a to su vecinom burzuji kako sam objasnio, i nesto radnika...

Zasto je iluzorno, Bepo? Neki ljudi od toga zive... znam ljude koji zive u gradu, a opet

ne treba srpkinje kriviti sto nece da zive na selu(vecina njih).treba kriviti one koji vode drzavu sto ne ulazu vise u unapredjenje sela.vidjeli ste i kod nas kad se zaratilo kako je bila susa sto se tice zenskog svijeta.otislo brate u gradove. neke da se skoluju neke da se dobro udaju. ;)neke za unproforce se udale i.... ebi ga ostase i nasi dicaci stari momci.a da ne kazem koliko je i zbog toga moral pao(ovo ozbiljno).ali kako je tezak zivot u srpskom selu ne treba ih kriviti zbog toga.ali ja se nadam da se to mijenja.dakle ,curetine ,krajiskinje,da se drzite nasih dicaka!jel jasno! beri cvijece oko svoje kuce!SIRI DALJE! :)

Ne radi se tu samo o drzavi... ima slucajeva, gde se pokazalo da u selu ima para, ali dame opet nece!

Drzava snosi najvecu odgovornost, ali nije sve do nje! Ima i do naseg mentaliteta! :-\