dj-zombi

Treba li Srbiji Kosovo?

Recommended Posts

ne zelim da se ulazim u diskusiju,ali volim da kad je rec o nekim podatcima i brojkama one budu tacne.po poslednjem popisu po republickom zavordu za statistiku rezultati za beocin su sledeci:

beocin ukupno 16086 srbi 10967 madjari 288 hrvati 757 slovaci 959 romi 1048 jugosloveni 861

iskreno da ti kazem ne znam stanje u beocinu,niti sam u njemu bio ikada,ali ovo su zvanicni rezultati popisa.do sada nisam cuo da se iko zalio na njih,u bilo kom kraju srbije,i nema razloga da ne verujem u njih.da su pravljene tako grube greske valjda bi neko to izneo u javnost

1. Z4 Siptarima, RSK i RS.

ти мислиш да би шипци пристали да буду држава у државу,можда смо ми то МОРАЛИ ПОТПИСАТИ АЛИ ОНИ НИКАД!

Formula za Kosovo je jasna: nema brzih resenja, ali ima nacina.

Obrazovanje i natalitet.

Ja sam magistar, zena upisuje doktorat. Ove godine pocinjemo da pravimo decu (uz Bozju pomoc). Nasih 4 i usvojicemo 4. Posao i deca i majka Srbija. Ako bi svi krenuli tim putem, video bi sta se desava za 20 godina.

Problem je sto vecinu u Srbiji ne interesuje sta ce biti za 20 godina i ne zele da se zrtvuju za Srbiju. Za 20 godina cu imati 8 dece, a oni ce i dalje ispijati kafice i sanjati o letovanjima.

Aswad

Nasih 4 i usvojicemo 4.

неразумем! зашто ћеш да усвајаш децу ако их сам можеш направити? мислим лепа геста али веома необична!

ти мислиш да би шипци пристали да буду држава у државу,можда смо ми то МОРАЛИ ПОТПИСАТИ АЛИ ОНИ НИКАД

З4 ми им не би требало ни дати, али дрога врти гдје бургија неће, Ефропа је у паници од фундаменталиста, тако да су им се шиптари попелу на врх главе. Мислим да ће они и гурати опцију дај им све само да се смире... Амери ће морати смањити број војника на Балкану, због Ирака. Ако наша дипломатија омане, на та два кључна поља, онда ... Србији једино преостаје увоз Кинеза. :frown

RSK!

Pa da ne mislis da je malo mnogo da mi zena iznese 8 dece? To moze mahom kod Siptara gde pravo glasa ne postoji za zene, a i treba imati meru. Primetio si nivo obrazovanja koji imamo i veruj mi da je i 4 bio plod teskih pregovora. Oko usvajanja nije bilo apsolutno nikakvih problema.

Aswad

Decki decki....sto bi se reklo "hold your horses".

Mislim da ste totalno suludu temu postavili. Kako se moze uopste postaviti pitanje da li Srbiji treba Kosovo i Metohija?

Negde 2000. godine dosla sam na Kosovo i Metohiju da pomognem nasoj Patrijarsiji kao totalni ateista. Dosla sam iz Beograda i nemam nikakvih dodirnih tacaka sa KiM - nisam nikada ovde dolazila, nisam imala rodbinu ovde itd a ipak sam se osecala kao da sam dosla kuci.

Medjutim kada je bio rat u Krajini ja sam bila mnogo mala a moja sva rodbina je bila tamo a ja nisam mogla nikako da im pomognem. Da skratim strahovito dugu pricu negde 2002. godine sedela sam sa bratijom manastira Decani u konaku njihovom i prelistavala Povelju Svetog Stefana Decanskog, oca Dusanovog koji je manastir izgradio i poklonio mu kao metoh (grcka rec sto znaci vlasnistvo manastira) mnoga sela okolna srpska. I dok sam povelju citala nasla sam svoje prezime. Moj deca (po ocu inace iz Bosne) nam je uvek govorio da smo odnekud iz Metohije ali se vec odavno izgubila informacija tacno odakle. Elem nadjoh svoje prezime, knjige crkvene vec odavno nisu u Decanima iz tog vremena a neke i ne postoje tako da ne mogu da proverim da li slavimo istu slavu ali sam ipak 'odlucila' da tu porodicu iz povelje prihvatim kao svoju.

Isto tako u blizini Lipljana postoji selo Staro Gracko koje je naseljeno ljudima iz Dalmacije negde 1920. godina. Tamo sam nasla porodicu koja se preziva isto kao moja mama (inace iz Plavna kod Knina) i oni su mi isto tako pricali kako su u stvari oni negde iz Urosevca otisli za Dalmaciju u 16. veku i kako su se sada vratili. Ma to vam je pravo Dalmatinsko selo usred Kosova.

U stvari moja namera je bila da vam napisem poduzi post o razlozima zasto Kosovo i Metohija ne sme biti nezavisno i zasto mora ostati u okviru Srbije ali bojim se da bi bio predugacak pa cu za sada tu pricu ostaviti sa strane dok ne dobavim sve 'sastojke' :wink:

Potrazite povelje nasih kraljeva koji su dizali manastire po KiM, sigurna sam da cete naci svoja prezimena. Isto tako jako se puno toponima ponavlja u Krajini i na Kosovu i Metohiji sto je dalje svedocenje veza koje samo Gospod moze da pokida.

RSK!

Pa da ne mislis da je malo mnogo da mi zena iznese 8 dece? To moze mahom kod Siptara gde pravo glasa ne postoji za zene, a i treba imati meru. Primetio si nivo obrazovanja koji imamo i veruj mi da je i 4 bio plod teskih pregovora. Oko usvajanja nije bilo apsolutno nikakvih problema.

Aswad

па погледај наше жене пре неких 100-тинјак година,рађале су и по 15,20 деце (много је нажалост умирало). Али срећно,нека последнји буду близанци :biggrin

Kad smo vec skrenuli u offtopic o natalitetu jedna mogucnost da se natalitet poboljsa je da se zabrani ili strogo ogranici abortus. Svake godine se u srbiji izvrsi oko 5000 abortusa (nisam provjerio). Kada bi se to zaustavilo imali bi za 10 godina 50000 novih stanovnika (neracunajuci umrle) sto je vec jedan uspjeh. Jos se mogu poboljsati sredstva za djeciji dodatak, uvesti razne olaksice parovima sa preko 3 djeteta tada bi se i vise parova odlucilo da prave vise djece i onda bi se mogli svakome suprostaviti.

Kad smo vec skrenuli u offtopic o natalitetu jedna mogucnost da se natalitet poboljsa je da se zabrani ili strogo ogranici abortus. Svake godine se u srbiji izvrsi oko 5000 abortusa (nisam provjerio). Kada bi se to zaustavilo imali bi za 10 godina 50000 novih stanovnika (neracunajuci umrle) sto je vec jedan uspjeh. Jos se mogu poboljsati sredstva za djeciji dodatak, uvesti razne olaksice parovima sa preko 3 djeteta tada bi se i vise parova odlucilo da prave vise djece i onda bi se mogli svakome suprostaviti.

èitao sam na sn da se godišnje u srbiji ubije 200 000 neroðene dece! dakle za 2 godine potamane dece koliko je RSK imala stanovnika :cry

Poznajem ja kako radi siptarski mozak bolje nego sto ti mislis.Ziveo sam u Beocinu i dan-danas moj cale ima tamo firmu.U Beocinu je 1948(nisam siguran bas tacno za godinu ali uzmi godinu-dve gore dole)po popisu stanovnistva bilo 87%Srba,9%Hrvata i 4% ostalih.1956 godine došao je mini bus(20 mesta)sa 20-ak siptara sa Kosova da rade u Beocinskoj fabrici cementa.Pazi 20 ih je bilo.Na najnovijem popisu stanovnistva u Beocinu ima 82%Egipæana(!),2%Aškalija,7%Srba(!!),2%Hrvata i 7% ostalih.Ovo su suvi brojevi,dakle nema zajebancije

То што ти пишеш нема везе са истином.

Беочин им 4695 Срба, 693 Југословена, 507 Хрвата и 1019 Рома. С обзиром да статистика Србије Египћане и Ашкалије не евидентира посебно (већ као Роме) ове две групе заједно не може бити више од 13% на популацији од 8058.

Tako da ja vrlo dobro znam problematiku siptarskog sirenjai upravo zato ih treba zaustaviti pa makar to znacilo i zrtvovanja dela nase teritorije

Па шта, дамо им Беочин због 13% Цигана и шта онда, решена прича? ИЗвини молим те, али ти у Новом Саду о шиптарском ширењу знаш колико и житељ Виса о Османском царству.

mada bi u slucaju resenja statusa Kosova na moj nacin mogli da trazimo otcepljenje RS i dalje ubrzavanje povratka stanovnistava u Krajinu itd + NAPOMINJEM

Ко каже? То зато што је до сада МЗ иначе спроводила један принцип за све на Балкану говорећи што важи за Словенце, Хрвате, муслимане и Шиптаре важи и за Србе? Као онако без дуплих стандарда? Немојмо се шалити, ако ми одвојимо Косово они ће рећи хвала лепо и онда рећи али РС ипак мора да се интегрише у БиХ, о повратку Крајишника само причају. Онда би додатно отворили питање Војводине и Рашке и ко зна које, можда чак потегли питање пар бугарашких села у општинама југоисточне Србије.

da bi jednom za svagda resili problem siptara.

Да је тако једноставно решили бисмо се врло брзо и врло лако. Али проблем је тај што се Шиптари шире кроз границе, посебно би се слатко ширили кроз нашу нову међународну границу с обзиром да по налогу МЗ више неће Војска чувати границу већ некаква гранична полиција и то у жалосним бројкама (11 граничних полицајаца чува целу границу између СЦГ и Албаније у ЦГ).

Nevezano da dodam u slucaju da se CG otcepi oni bi bili ti koji bi se jebavali sa siptarima jer je to kof njih tempirana bomba koja samo ceka da eksplodira,a oni su previse slabi da se od siptara odbrane

Можда би али су Шиптари одустали од Улциња (из њега се исељавају), чак опадају у Малесији. Једино се концентришу код Рожаја, у три села уз границу са Метохијом, могуће да је план Велике Албаније замењен планом за Велико Косово.

Poznajem ja kako radi siptarski mozak bolje nego sto ti mislis.Ziveo sam u Beocinu i dan-danas moj cale ima tamo firmu.U Beocinu je 1948(nisam siguran bas tacno za godinu ali uzmi godinu-dve gore dole)po popisu stanovnistva bilo 87%Srba,9%Hrvata i 4% ostalih.1956 godine došao je mini bus(20 mesta)sa 20-ak siptara sa Kosova da rade u Beocinskoj fabrici cementa.Pazi 20 ih je bilo.Na najnovijem popisu stanovnistva u Beocinu ima 82%Egipæana(!),2%Aškalija,7%Srba(!!),2%Hrvata i 7% ostalih.Ovo su suvi brojevi,dakle nema zajebancije

То што ти пишеш нема везе са истином.

Беочин им 4695 Срба, 693 Југословена, 507 Хрвата и 1019 Рома. С обзиром да статистика Србије Египћане и Ашкалије не евидентира посебно (већ као Роме) ове две групе заједно не може бити више од 13% на популацији од 8058.

Tako da ja vrlo dobro znam problematiku siptarskog sirenjai upravo zato ih treba zaustaviti pa makar to znacilo i zrtvovanja dela nase teritorije

Па шта, дамо им Беочин због 13% Цигана и шта онда, решена прича? ИЗвини молим те, али ти у Новом Саду о шиптарском ширењу знаш колико и житељ Виса о Османском царству.

mada bi u slucaju resenja statusa Kosova na moj nacin mogli da trazimo otcepljenje RS i dalje ubrzavanje povratka stanovnistava u Krajinu itd + NAPOMINJEM

Ко каже? То зато што је до сада МЗ иначе спроводила један принцип за све на Балкану говорећи што важи за Словенце, Хрвате, муслимане и Шиптаре важи и за Србе? Као онако без дуплих стандарда? Немојмо се шалити, ако ми одвојимо Косово они ће рећи хвала лепо и онда рећи али РС ипак мора да се интегрише у БиХ, о повратку Крајишника само причају. Онда би додатно отворили питање Војводине и Рашке и ко зна које, можда чак потегли питање пар бугарашких села у општинама југоисточне Србије.

da bi jednom za svagda resili problem siptara.

Да је тако једноставно решили бисмо се врло брзо и врло лако. Али проблем је тај што се Шиптари шире кроз границе, посебно би се слатко ширили кроз нашу нову међународну границу с обзиром да по налогу МЗ више неће Војска чувати границу већ некаква гранична полиција и то у жалосним бројкама (11 граничних полицајаца чува целу границу између СЦГ и Албаније у ЦГ).

Nevezano da dodam u slucaju da se CG otcepi oni bi bili ti koji bi se jebavali sa siptarima jer je to kof njih tempirana bomba koja samo ceka da eksplodira,a oni su previse slabi da se od siptara odbrane

Можда би али су Шиптари одустали од Улциња (из њега се исељавају), чак опадају у Малесији. Једино се концентришу код Рожаја, у три села уз границу са Метохијом, могуће да је план Велике Албаније замењен планом за Велико Косово.

Formula za Kosovo je jasna: nema brzih resenja, ali ima nacina.

Obrazovanje i natalitet.

Ja sam magistar, zena upisuje doktorat. Ove godine pocinjemo da pravimo decu (uz Bozju pomoc). Nasih 4 i usvojicemo 4. Posao i deca i majka Srbija. Ako bi svi krenuli tim putem, video bi sta se desava za 20 godina.

Problem je sto vecinu u Srbiji ne interesuje sta ce biti za 20 godina i ne zele da se zrtvuju za Srbiju. Za 20 godina cu imati 8 dece, a oni ce i dalje ispijati kafice i sanjati o letovanjima.

Aswad

Врло мудро, време је да мало ратујемо са мозгом, полним органом и новчаником јер је чињеница да неке јаче силе нама не дозвољавају да ратујемо на онај стари и нама добро познати начин.

Људи у Србији заиста не размишљају и не схватају да је обнова потребна за економски развој. Да ли ће имати децу гледају по томе колико ће их коштати а не рачунају да када имају децу то јача државу јер као прво мора неко да прави и продаје пелене, храну за децу, па одела, па ципеле па све живо што се потроши на дете од бебе до пунолетства. Па књиге, па свеске, па нове школе, нови наставници. У питању је целокупна економско обнова, стварали би се нови послови, трошило више али и зарађивало више, можда чак изградила нова школа или обновила стара (ето посла и за грађевинаре) итд. итд. А да не причамо о томе да деца данас нама сутра осигуравају бољу будућност. Они ће плаћати пензије нама када будемо дошли у те године зато је неодговорније немати децу него је имати. људи увек кукају па нећу имати пара за њих, хоћеш, када је дете у питању нећеш се либити да потрошиш уштеђевину, можда ћеш пропустити које летовање, купити толико мање одеће али ће макар твоја деца живети боље од тебе и твоје генерације. У питању је битка између хедонизма и алтруизма, у ствари хедонизам само продужава ту агонију, живљење од данас до сутра.

А што се тиче наталитета не мора ничија жена имати 4, 8, 10, или 15 деце. Довољно је једно дете више. Ко није хтео ниједно, неко има једно, ко је хтео једно нека има двоје, ко је хтео двоје нека има троје итд. То би врло значајно побољшало стање у земљи и врло брзо би се осетило а није мног захтевати од брачних парова да имају једно дете више. Само што се многи политичари боје критика хедониста. А не може се тако, мора им се ићи против њих, оставимо се прича о патриотизму, родољубљу, вери, Косову, удри их тамо где боли - по новчанику. Ако хоћеш бољи живот и сигурнију будућност, рађај децу, ако хоћеш да наставиш вегетирање у јаду и беди, седи ту где јеси, купи дрогу и занимај се док се не пробудиш једног јутра сед, мамуран и заокружен својим телесним течностима.

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/sr ... 1304.shtml

"Mikan Velinoviæ, osnivaè Srpskog oslobodilaèkog i antiteroristièkog pokreta u pokrajini

Samo brane Kosovo od albanskih terorista

Pokret je utemeljen i osnovan na meðunarodnim standardima i demokratskim naèelima

BEOGRAD - Lideri Kosovsko-metohijskih Srba bili su juèe zateèeni našim pitanjem o Srpskom oslobodilaèkom i antiteriristièkom pokretu na Kosovu i Metohiji èiji je osnivaè Beograðanin Mikan Velinoviæ, nekadašnji predsednik Rvaèkog saveza Jugoslavije.

Niko juèe nije mogao ništa da nam kaže o tom pokretu, a još manje o Velinoviæu.

Informacije o navodnom organizovanju Srba na severu Kosova prvo su plasirali Albanci, a potom se o tome spekulisalo i u stranim medijima. Velinoviæ, koji je prekjuèe dao intervju podgorièkom Danu, juèe je prihvatio i razgovor za Glas. Pokret je osnovan radi odbrane srpskog naroda od albanskih terorista. Na ideju o formiranju pokreta, koji je humanitarnog karaktera, došao je nakon bojkota parlamentarnih izbora, 8. novembra prošle godine.

- Pokret smo formirali da bi se stalo na put albanskim teroristima i secesionistima koji se po kampovima širom Kosmeta i Albanije užurbano pripremaju za nove zloèine nad srpskim narodom. Sastavljen je od kosmetskih Srba, onih koji žive u srcu svoje otadžbine Srbije i moraju biti okrenuti ka svom glavnom gradu Beogradu, kao i predstavnici svih ostalih zajednica. Teroristi i secesionisti, poput Hašima Taèija, Ramuša Haradinaja, Agima Èekua, braæe Mazreku i ostalih, moraæe uskoro sebi da potraže neko novo utoèište i državu u kojoj su teroristièke aktivnosti i svakodnevno nasilje naèin življenja i društvenog prestiža - rekao je Velinoviæ.

Problematièni KPS

Velinoviæ istièe da najveæe probleme Srbima prave pripadnici Kosovske policijske službe. Kao èelnike navodi lokalne KPS komandante, koji su nekada komandovali jedinicama OVK. To su Rešat Maliæi za podruèje Gnjilana, Šaban Šalja za Peæ, Destan Taèi za Uroševac, Gani Hajdari za Prizren, kao i najodgovorniji ljudi Šaban Gruda i Šeramet Ahmeti.

- Apelujem na Kfor da ukine veštaèku tvorevinu KPS nastalu iz OVK jer se upravo tu nalaze ljudi koji su poèinili najsvirepije zloèine nad civilnim srpskim stanovništvom - rekao je Velinoviæ.

Na primedbu Glasa da ovo zvuèi kao pretnja, Velinoviæ je rekao da je to upozorenje svima koji budu napali srpski narod da æe postati legitimna meta.

- Pravila igre menjaju se kako u èitavom svetu, tako i na Kosmetu. Svako ko zagovara ili pokuša odvajanje Kosova i Metohije od Srbije zapravo želi nasilje, sukob i haos. Srbija je suverena, jedinstvena i nedeljiva i po Rezoluciji SB UN 1244 i niko nema pravo da je deli. Treba da strahuju teroristi a ne oni koji žele da zaštite Srbe, ali i živote pripadnika Kfora i Unmika, ako bude došlo do eskalacije sukoba, što, kako se pokazalo 17. marta, može doæi za jednu noæ - upozorio je Velinoviæ.

Postojanje ovog pokreta lako bi Albanci, ali i meðunarodna zajednica, mogli da zloupotrebe i iskoriste za optuživanje Srba da se organizuju. Velinoviæ odbacuje i takvu moguænost, uz napomenu da svaki narod kome preti fizièko istrebljenje ima suvereno i legitimno pravo na samoorganizovanje i samoodbranu. Pokret je, dodaje naš sagovornik, utemeljen i osnovan na meðunarodnim standardima i demokratskim naèelima. To znaèi, istièe Velinoviæ, da srpski narod na Kosmetu ima pravo na samoorganizovanje i na samoodbranu, ali da pritom ne može ugroziti strategiju Saveta bezbednosti i EU veæ unaprediti borbu protiv terorizma. U Kforu i Unmiku, tvrdi on, znaju za postojanje ovog pokreta koji na ovim prostorima deluje veæ èetiri godine i organizovao je veliki broj humanitarnih akcija, ukljuèujuæi i posete pevaèa Zdravka Èoliæa Banjskoj i severnoj Mitrovici.

- Želimo da zaveden i obmanuti albanski narod napokon shvati da je njihova istinita i realna buduænost iskljuèivo u miroljubivom i zajednièkom suživotu sa svim nealbancima koji danas žive na Kosmetu. Besmisleno je podržavati teroriste i zloèince, a stavljanje na njihovu stranu može znaèiti samo njihov sunovrat i definitivni kraj na Kosovu i Metohiji - zakljuèio je Velinoviæ."

Aswad

Kako samo nezno izvestavaju o terorizmu nad Srbima...

radio Slobodna Evropa; (cuj "slobodna")

"U Strpcima uhicene tri osobe pod sumnjom da su umijesane u pucnjavu u kojoj su dva srpska mladica ubijena a dva ranjena "

Umesane u pucnjavu?

A naravnod a ne bi napisali "pod sumnjom da su planirali i izvrsili ubistvo dvoje Srba i ranjavanje jos dvoje u cilju proterivanja ostalog srpskog stanovnistva sa okupiranih teritorija".

Pricacemo mi sa ovom stokom kada "Veliki Ljigavac" ode.

Aswad

"Komandna odgovornost

Brutalno ubistvo dvojice i ranjavanje još dvojice srpskih mladiæa na putu Uroševac-Štrpce šokiralo je šefa Unmika Sorena Jesena Petersena. Samo nekoliko sati pre hladnokrvnog streljanja nesreænih mladiæa, dok još nije bio u šoku, isti taj Petersen izjavio je da æe sprovoðenje standarda biti nastavljeno i posle rešenje statusa Kosova.

Kako sada stvari stoje, nema sumnje da æe se Petersenove reèi obistiniti. Sprovoðenje standarda, onako kako ga šokirani šef Unmika i albanski „sprovodioci“ vide, još dugo æe u crno zavijati srpske porodice. Nekažnjeno ubijanje, zastrašivanje i držanje Srba u getima nastaviæe se sve dok ne bude dostignut kljuèni standard za koji se albanski lideri zalažu - etnièki èisto Kosovo. Naravno da æe sada svi standardno „osuditi zloèin“, insistirati da se „poèinioci privedu pravdi“, izjaviti sauèešæe porodicama ubijenih i poruèiti da se „takvi incidenti ne smeju ponoviti“. Ali, zloèina, poèinilaca, sauèešæa, crnih marama i šokova biæe sve dok odgovorni, pre svih Unmik i Petersen, ne priznaju da to nisu incidenti veæ organizovana politika albanskih ekstremista koja za cilj ima potpuno istrebljenje Srba. I dok, u skladu s tim, ne preduzmu odgovarajuæe kaznene mere.

Dotle, glavni krivac za zloèine nad Srbima jeste i biæe kosovski guverner Soren Jesen Petersen. Po komandnoj odgovornosti."

Aswad

Kosovska Mitrovica, 28. avgust 05. - Jedan od dvojice srpskih mladica, koji su ranjeni oko ponoci u mestu Banjica 14 kilometara od Strpca, zove se Aleksandar Janicijevic. On je lakse povredjen u nocasnjem napadu na automobil u kome su bila jos tri srpska mladica. Ranjen je i Nikola Dukic, koji je smesten u pristinsku bolnicu i zivot mu nije u opasnosti . Ubijeni su Aleksandar Stankovic, rodjen u Konjuhu, opstina Lipljan i Ivan Dejanovic iz Priluzja, obojica nastanjeni u Suvom Dolu.

Evo i slike ranjenog mladica, Aleksandra Janicijevica.

slika9429_dana.jpg

Prenosimo sa BBC-a

20050317043702un-police-afp.jpg

U Štrpcu i u severnom delu Kosovske Mitrovice za ponedeljak su zakazani protestni skupovi Srba zbog najnovijeg napada na njihove sunarodnike.

Dvojica srpskih mladiæa su ubijena a dvojica su ranjena kada su u noæi izmedju subote i nedelje za sada nepoznati napadaèi pucali na njihovo vozilo na putu Štrpce Lipljan.

Pucnji iz automobila u prolazu

Ubistvo Aleksandra Stankoviæa i Ivana Dejanoviæa, i ranjavanje Nikole Dukiæa i Aleksandra Janiæijeviæa, koje se dogodilo nešto pre ponoæi na putu Štrpce - Lipljan, pošto je na njihov automobil pucano iz vatrenog oružja, izazvala je burne reakcije medjunarodnih i politièkih krugova kako kosovskih Srba tako i institucija Kosova.

U Štrpcu je jutros formiran krizni štab èija je osnovna uloga, kako je za BBC izjavio potredsednik opstine Slaviša Staletoviæ, da se situacija smiri, odnosno, da se spreèe moguæi slièni incidenti.

"Formiran je krizni štab i donete neke odluke, prvenstveno da se postave stalni punktovi na ulazu i izlazu iz Štrpca i da se kontrolišu osobe koje ulaze i izlaze iz celog ovog kraja. Preliminarni dogovor je da se ponovo prate konvoji prema centralnoj Srbiji i da se postave kontralni punktovi."

Mešoviti krizni štab

U krizni štab æe biti ukljuèeni kako predstavnici KFOR-a, medjunarodne policije, Kosovske policijske sluzbe OEBS-a i UNMIK-a, kao i zdravstveni radnici i pripadnici vatrogasne službe.

Inaèe, medjunarodna policija se još uvek nije oglasila u vezi rezultata dosadašnje istrage, dok je na pitanje da li ima nekih informacija od strane policije u vezi eventualnih hapšenja, Staletoviæ odgovorio:

"To što smo dobili je nezvanièno jer policija daje kontradiktorne izjave. Znaèi, oni su nam rekli da ima troje uhapšenih u selu Kostanjevo na teritoriji opstine Štrpce. Ali nam nisu dali preciznije podatke. Èuli smo da je pucanoi iz automatskog oružja od strane policije, a kod tih lica je pronadjeno lovaèko oružje. Auto je beli mercedec, ali mi ne znamo šta je od svega ovoga istina."

UNMIK 'zapanjen zloèinom'

Povodom juèerasnjeg ubistva dvojice mladica, šef UNMIK-a Soren Jesen Petersen je u saopštenju za javnost istakao da je šokiran i zapanjen ovim besmislenim i tragiènim zloèinom.

"Obavesten sam od strane policije i zatražio sam od njih da posvete maksimalnu pažnju i da prevrnu svaki kamen u cilju privodjenja poèinitelja ovog gnusnog zloèinaèkog akta", rekao je Petersen, pozivajuæi gradjane na uzdržanost.

U reagovanju iz kabineta predsednika Kosova se zahteva od organa gonjenja da preduzmu sve mere, istraže sluèaj i izvedu pocinoce pred licem pravde, dok je politicka partija Ora, koju vodi Veton Suroi takodje osudila sinocni napad i okarakterisala ga je kao napad na sigurnost grdajana Kosova, mir i red kao i napad na politicki proces u kojem kosovsko drustvo vec duze vreme investira.

S druge strane Randjel Nojkiæ iz Srpske liste za Kosovo i Metohiju je istakao da prièa o ispunjenosti standarda, slobodi kretanja ili bezbednosti je neodrziva i da:

Oštre reakcije iz Beograda

Zvanièni Beograd oštro je reagovao na ubistvo i ranjavanje srpskih mladiæa na Kosovu.

Premijer Srbije Vojislav Koštunica i predsednik Boris Tadiæ u svojim izjavama ocenili da je ovo ubistvo još jedna poruka srpskom stanovništvu da za njih nema bezbednog života na Kosovu.

"Ubistvo dva srpska mladiæa i ranjavanje još dvojice, predstavlja brutalan teror nad preostalim Srbima na Kosovu i Metohiji", ocenio je premijer Srbije Vojislav Koštunica.

'Odgovorne i UN'

On je izjavio da odgovornost za ovaj dogaðaj snose i predstavnici Ujedinjenih nacija, pa i onaj deo meðunarodne zajednice koji, kako je Koštunica rekao, podleže teroru kako sredstvu ucene, kako bi se što pre otvorili razgovori o takozvanom statusu Kosova.

I predsednik Srbije Boris Tadiæ osudio je ovo ubistvo, rekavši da je to teroristièki akt i još jedan dokaz da je na Kosovu i Metohiji kljuèno pitanje poštovanja prava na život.

Tadiæ je upozorio da je tamošnje društvo daleko od spremnosti da bude demokratsko i multietnièko.

Ukoliko poèinioci ovog zloèina ne budu otkriveni, kao i kod mnogih drugih na Kosovu u proteklih 6 godina, rekao je Predsednik Tadiæ, biæe jasno da ne postoji rešenost institucija da se uspostavi vladavina prava i spreèe novi zloèini.

Dojuèerašnji predsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nebojša Èoviæ, rekao je za naš program da veliki deo odgovornosti za ovaj zloèin snose i zvaniènici na Kosovu, koji po njegovim reèima nikad nisu suštinski promenili svoje stavove.

Ne odricati se Kosova je jedini ispravan put...

У супротном би Шиптари осећали Богом дано право да Србе убијају у још већем броју.

Zalosno je sto se sve zavrsava na nekim saopstenjima...umesto da se preduzme neka akcija da se ZAUSTAVI UBIJANJE....

A da je neko pucao u albance i ubio ih digli bi se svi SPITARI .... a Srbija cuti i cuti....