Sign in to follow this  
Dvor na Uni95

Presjecanje kolone izbjeglica na putu Dvor na Uni - Glina u

Recommended Posts

Posto vidim da ovde ima raznoraznih tema a ja sam prilicno nov ovdje,zanima me da li je mozda vec postojala ovakva tema ili ako nije da se pokrene. Naravno, zanima me prica ljudi (sigurno ih ovdje ima) koji su prezivjeli presjecanje izbjeglicke kolone Krajisnika u selu D Zirovac (opstina Dvor) od strane HVO i 5 Korpusa ABIH!!!

Svi smo dobro upoznati snimcima koji su kruzili internetom i na raznim TV stanicama o ubijanju zarobljenih pripadnika SVK na "suvoj medji" (granica nekadasnje RSK sa 5 Korpusom tj BIH) i zlostavljanja Crnih mambi nad neduznim narodom. Da li ima ljudi koji bi mogli da ispricaju nesto i da naravno sve to sto, vise i dalje dodje "crno na bijelo", da se zna istina i da se NIKAD NEZABORAVI!!!

Ja sam tad bio mlad (15-16 god) da bih pricao nesto i o necemu konkretno, ali sam cuo od nekih ljudi koji su tamo bili i prezivjeli sve to nekih prica,mada nebih nista sam na svoju ruku da iznosim.

Naime skoro sam u jednim novinama nasao clanak koji pise o ubistvima Srba za vrijeme oluje na Baniji i pominje se cifra od oko 500 ljudi!

Ima nas dosta...dosta ljudi ne voli da prica o tome , sjecam se dobro , ko da je juce bilo . Onaj trenutak kad je pocelo , kolona se nije micala ni napred ni nazad samo neko mrtvilo . I onda poce neko komesanje , vika dreka iza nas dolje podalje ali opet mozes cuti " evo idu ustase kolju sve redom" .Ovakva recenica krv ustavlja i ljudima koji su preko svojih ledja preturili svasta a ne balavcu od 14-15 godina. Ljudima nije trebalo puno da se stvori panika , valjda neki usadjeni strah od same rijeci "ustasa" , narod je poceo silaziti sa traktora , iz auta i polako pjeske. Svi bijeli u licu , prikupljaju djecu k sebi ne znas kuda , dje bi kreno. Uglavnom svako malo vidis neku uniformu u grmu , u kuruzima i na kraju vec se oslobodili i okupljaju nas hrvati i upucuju na neke njive. Razoruzavaju (ili da kazem kupe ono oruzja od staraca i baba po koloni)

.Dobro se sjecam idemo cestom kad sa lijeve strane stoji crni audi , zagrebacke registracije i dvije sahovnice ... malo nize isto stoji traktor a ispred njega vojnik i zaklanja kao da se ne vidi neki starina koga su valjda ubili na traktoru. Kad smo stigli na te njive cujes narod prica "pobice nas " "gotovo je ". uglavnom tu su trazili licne karte , dokumente sta god si ima uza se. Dok nesto nije grunulo medju nami , ne znam sta je bilo ni dan danas uglavnom , znam da smo poceli bjezati prema toj kuci iza koje je bila ta njiva. I da smo se sklonili u stalu dok je vani pucalo na sve strane dok je malo usporilo. A onda izmedju kolone traktora i auta pjesice prema Republici Srpskoj... Svako ko je moga da drzi pusku je dobio jednu , dok je kolona polako odmicala dalje. Dolje malo dalje tenkovi (oni famozni sto su "gazili svoje ") su gazili i cistili ne bi li kolona ponovno krenula. Od toga nije bilo nista jer je narod ostavio sve i spasavao gole zivote...

NAJVECI MASOVNI ZLOCIN U „OLUJI” DESIO SE NA JANUSOVIM LIVADAMA NA BANIJI

UBIJENO 500 SRPSKIH CIVILA -KORDUNASA

• Nedelju dana nakon zlocina u obliznjim kucama sam pronasao krvavu cebad, madrace, jastuke, decja kolica, kaze Djuro Ostojic, covjek koji je sam istrazivao ovu tragediju

JANUSOVE LIVADE: Najvece stratiste Srba-Kordunasa u „Oluji”

Svetozar Livada, predsjednik Zajednice Srba u Hrvatskoj, univerzitetski profesor i naucnik, nekoliko puta poslednjih godina trazio je od hrvatske drzave da pokrene istragu o „likvidaciji 500 Srba za vreme ”Oluje„ na Janusovim livadama”, na Baniji, u blizini Donjeg Zirovca neposredno pored puta Glina - Dvor. Profesor Livada smatra da je to najveci zlocin koji se u jednom danu dogodio za vreme posljednjeg rata u Hrvatskoj, a kao uporiste koristi clanak nedeljnika Srpskog demokratskog foruma » „Identitet”, objavljen 2001. godine. U njemu dvojica novinara, dokazujući tezu o tom zlocinu, koriste svedocenje jednog oficira hrvatske vojske. Ne otkrivaju ko je, ali isticu da je poznat njihovom listu i da zivi u jednoj od drzava zapadne Evrope.

Prema iskazu svedoka, 1. i 3. bojna 2. brigade hrvatske vojske „Gromovi”, presrela je veliku grupu od oko 500 izbeglica dok se od zaseoka Janusi, i potom preko Janusovih livada spustala prema magistralnom putu koji je trebalo da ih odvede do Bosne.

Krvavi pir gardijske brigade „Gromovi”

Braca Dragan i Milan Utjesinović iz sela Dangube, koje se nalazi nekoliko stotina metara na brdu iznad Janusovih livada, zarobljeni su drugi dan „Oluje”, negde kod Dvora na Uni, i kasnije vraceni u svoje selo.

- Rekli su mi da su prvu noc, kad su se vratili, culi brujanje bagera. To brujanje je dolazilo, kako su tvrdili, iz pravca lokacije blizu Janusovih livada, sa koje se nekad vadio kamen. To je bilo u noći 8. na 9. avgust, 1995. godine, a taj se zločin dogodio 6. avgusta. Posto svedok u „Identitetu” tvrdi da je na mestu pokolja video oko 90 mrtvih civila, a da ih je 400 odvezeno hladnjacama, koje je, kako je izjavio, takodje vidjeo, onda se logicno moze zakljuciti da je tih 90 civila tamo i zakopano. Svedok pominje i 2. gardijsku brigadu „Gromovi”, za zlocin optuzuje njenu 1. i 3. bojnu, a da bi tako stvarno moglo i da bude svedoce i grafiti na kucama u samim Janusima. Na kući Steve Biraca se jasno vidi da je tu bila upravo 3. bojna - kaze Djuro Ostojic.

Bili su to Kordunasi koji nisu mogli da prodju glinskim pravcem jer ga je hrvatska vojska vec presjekla, pa su krenuli od Topuskog preko Vranovine, Obljaja, Bojne, Kobiljaka i sume Prolom, do sela Brubanj koje se nalazi iznad saobraćajnice Glina - Dvor. Obe jedinice su otvorile vatru na izbegle Srbe i kako navodi „Identitet”, sve ih pobile. Djuro Ostojic, cija je zena Hrvatica iz Petrinje, odmah nakon „Oluje” je otisao sa njom u taj grad gde su do njega doprle prve informacije o zlocinima. Nedelju dana nakon sto se dogodila vecina tih zlocina, Ostojic je stigao i do Donjeg Zirovca. Najpre je obisao zaseok Ostojici u kojem je rodjen i onda, krecuci se nekoliko kilometara dalje prema Dvoru, primetio veliku crnu livadu. Sve je oko nje bilo zeleno, osim nje same koja je izgledala kao da je sprzena. Sagnuvsi se do trave Ostojic je primetio da livada nije gorela već da je krvava.

- Sledio sam se kad sam to video. Odmah mi je bilo jasno da se tu dogodio pokolj. Krenuo sam nekoliko stotina metara dalje do kuca pored kojih se ulazi u selo Brubanj i u njima naisao na gomile raznih predmeta_ - bilo je tu krvave cebadi, madraca, jastuka, posudja, decjih kolica... Odmah mi je bilo jasno da je to od izbeglica. Ali gde su ti ljudi? Gomile njihovih predmeta svedocile su i o njihovom broju. Pogotovo uz pretpostavku da je deo njihove imovine i odnesen - seca se Djuro svog prvog dolaska u rodni kraj posle rata.

Djuro Ostojic

Produzio je dalje uzbrdo, sve do zaseoka Janusi, gde je pored bunara kuce Steve Biraca naisao na izgoreli autobus. Oko njega su bili razbacani razni predmeti, kao i po poljskom putu koji je do tog zaseoka vodio upravo prema drumu spasa. Primetio je da je i po njemu bilo kojekakvog smeca i raznih predmeta koje su ljudi ostavili za sobom. Djuro je kasnije doznao od braće Steve i Milana Karapandze, cija je kuća odmah pored bunara, da je hrvatska policija u tom bunaru pronašla 23 lesa. A niz saobracajnicu prema Dvoru, u Donjem Zirovcu, Simo Arbutina i Danica Ljiljak, koja u vreme „Oluje” nije bezala, hrvatski vojnici su je nasli kod kuce i odvezli u logor za izbeglice u Lipovljane, ispricali su Djuri da su, vrativsi se kuci, naisli na tako temeljito prekopanu Danicinu bastu da je tako nesto - kaze Simo - samo bagerom moglo da se uradi.

- Vratila sam se kuci mesec i po dana kasnije. Nakon izvesnog vremena primetila smo na jednom mjestu u basti veliko ulegnuce zemlje. A, posto sam isti dan, kad sam se vratila, primetila i velike mrlje krvi na drumu blizu baste odmah mi je bilo jasno sta se tu dogodilo. Jos vece ulegnuce je na Vratniku, blize Janusovim livadama - ispricala je Danica „Vestima”. Inace od tada vise ne kopa bastu na mestu gdje se to ulegnuce nalazi.

IZ ISKAZA OFICIRA HRVATSKE VOJSKE

Neposredno nakon izlaska iz Janusa, oko 12 sati, naisli smo na veliku grupu srpskih civila koji su nam zasli iza ledja. Bili su na 150 do 200 metara od nas i lagano su se kretali prema nama. U grupi je bilo najmanje 500 ljudi. Verovatno ih je bilo i vise, ali u svakom slucaju nije ih bilo manje od 500. Medju njima je bilo dosta zena, a mogli smo jasno da vidimo starce i djecu. Nasa je kolona malo usporila, ali nas je u taj cas sustigao zuti kamioncic i zaustavio celu kolonu. Iz njega je izasao meni nepoznati casnik u odori Hrvatske vojske i izbacio na cestu mrtvo telo satnika Hrge iz 1. bojne... Poceo je nad njegovim telom vikati kako su Hrgu pre nekoliko minuta ubili ovi isti srpski civili u blizini, te da je konacno doslo vrijeme da im se mozemo osvetiti i za satnika Hrgu, ali i za sve one koje smo izgubili tokom rata...

» Kad sam prisao blize, vidio sam da je Hrgino telo već ukoceno, da mu je koza posivila i da je gotovo crna, iz cega mi je bilo sasvim jasno kako je mrtav već duze vrijeme, vjerovatno od prethodnog dana i da je rec o vestoj inscenaciji. Civili su nam se poceli priblizavati... Video sam da im se sprema likvidacija, a nisam mogao nista uciniti. Izmedju 1. i 3. bojne „Gromova” bio je razmak od nekoliko stotina metara, a civili su u nedoumici stajali na livadi pokraj ceste, 100 do 150 metara udaljeni od nas. Neko je jakim glasom naredio „Pucaj”! Tada su obe bojne otvorile unakrsnu vatru iz svih raspolozivih orudja i oruzja po okupljenoj grupi civila. Ne znam ko je izdao naredjenje... Vidio sam da su pucala sva cetiri tenka 1. i sva cetiri tenka 3. bojne, pucalo se iz pusaka, otvarana je rafalna paljba iz puskomitraljeza... »

» Lesevi civila bili su razbacani po polju, neki su se micali, drugi jaukali. Nekoliko njih je uspelo pobeći u sumu, pa su se za njima sjurili vojnici. Ne znam da li je na kraju neko od te grupe uspeo pobeci i prezivjeti. Cijela ta stravicna scena trajala je 20 minuta...

» Predvece tog dana, između 19 i 20 sati, pozvali su me da sa svojom grupom dodjem u zapovjednistvo. Brigada je vev prosla Radanovice i kretala se prema sumi Maji. Kad smo naisli cestom do mesta masakra, videli smo na cesti poredjano oko devedesetak leseva civila. Posebno me je potreslo kad sam medju pobijenima uocio cetvero-petero dece. Ostalo su uglavnom bile zene i starci. Pokraj leseva je stajao zapovjednik satnije Josip Jancic. On nam je objasnjavao kako su to nase, hrvatske civilne zrtve. Valjda nije znao da smo sve to gledali, da smo prisustvovali pokolju? Međutim, svi ostali lesevi, a bilo ih je još najmanje cetiri stotine, nestali su. Naprosto, nigde ih nije bilo. U sirokom krugu 100 do 150 metara oko mjesta likvidacije, pa do ceste sve je bilo prepuno krvi. Trava je bila krvava. Urezala mi se ta scena duboko u svest. Ali gde su nestali lesevi? Posle smo dosli do zaključka da su ih morali odvesti kamioni hladnjace, koji su dan ranije izasli s nama u koloni iz vojarne.

>>>>>>>>>>Slucajno sam naisao na ovaj topic...pozdravio bi sve MOJE Kordunase i Krajisnike i rekao da se NIKAD, NIKAD ne zaboravi ovo sto se desilo...i ja sam bio u toj koloni na nekoliko stotina metara prije, u selu Brubanj...kolona je prekinuta i zaustavljena...tu smo prenocili i drugi dan se predvecer nazad preko Velikog Obljaja i sume Orlave pridruzili nasim Kordunasima u Topuskom.

+++SLAVA SVIM NASTRADALIM u JANUSOVIM LIVADAMA+++ :'( :'( :'(, a posebno mome ratnom drugu Nikoli Novkovica :'( iz sela Dunjak,Opcina Vojnic, njegovoj suprugi koja je trebala roditi za 10-tak dana :'(

Pošto baš ne poznam naročito te terene niti sam zapamtio imena sela dopuštam da me ispravite a i prošlo je vremena tako da su neki detalji jednostavno zaboravljeni.Nakon prelaska preko brda Žirovac i nakon prolaska tenkova mislim da su to bili tenkovi specijalnog korpusa SVK a bilo je i nekoliko komada tenkova t55 za koje neznam kojoj su jedinici pripadali(mislim da specijalni korpus nije imao t55),krenuo sam pješke prema Dvoru.Negdje uveče ne znam koji je dan bio mislim da je 7.augusta kolona je jednostavno stala,i nastao je haos mislim da su tada ljudi koji su zatečeni na Žirovcu napadnuti od 5.korpusa i da je došlo do borbe,tu mi je bila strina koja kaže da su muslimani jednostavno odjednom došli iz šume i da je nastala panika i da su se neki naši borci uspjeli da ih odbiju od kolone i da je bilo zarobljenih muslimana.Međutim to nije bila organizovana odbrana i narod je počeo kao i prisutni borci jednostavno da bježi prema Dvoru.Tada smo dobili informaciju da su Hrvati ušli u Dvor i da zato kolona stoji.Tada su prema Dvoru prošle neke jedinice,ne mogu tačno da tvrdim ali mislim da su u pitanju bile jedinice koje su bile angažovane u Kladuši(najverovatnije iz Srbije jso ili neka druga).Šta je bilo preko noći to neznam ali ujutro oko 5 sati krenulo se redom po koloni skupljali su sve vojnike da se krene u oslobađanje Dvora.Ja sam sa nekim momcima(pošto nije jednostavno bilo nekih organizovanih formacija) prošao nekuda desno od glavnog puta i jednostavno smo direktno izašli na most(ako znaš taj teren znaćeš),prošli smo bez borbe.Desno od nas kad smo išli tim sporednim putem bili su neki vojnici u SMB uniformama sa oznakama na rukavu VRS(koji su vjerovatno prešli sa terotorije R.Srpske).Ulaskom u Dvor zatekao sam neke moje Kordunaše koji su učestvovali u borbama za oslobodjenje Dvora jer je grupa u kojoj sam ja bio došla nakon borbe,oni su mi pričali da su i ustaše same bile iznenadjene kad su ih ovi naši napali i da su zarobili dosta hrvatskih vojnika(među kojima je bilo i Srba jer je jedan zarobljeni kukao "braćo nemojte mene ja sam Srbin").Oslobodjenje Dvora su pomogla tri tenka iz specijalnog korpusa SVK koja su se samoincijativno vratili sa teritorije R.Srpske.Kada sam prelazio preko mosta desno od mosta su bila četiri tjela hrvatskih vojnika,naši gubici mi nisu poznati,znam jednog momka iz mog sela koji je poginuo tad u Dvoru.Znam i još neke stvari al one nisu za net.

taj zarobljeni pripadnik HV se zvao Milan Sljepčević i radio je kao nastavnik u Sisku...zarobljeno je ukupno 17 vojnika koji su streljani nakon 10 minuta na brdu iznad Matijevića a jedini je preživio navedeni Sljepčević a nakon nekoliko

znam dosta ljudi koji su se zatekli na hrvatskoj ili muslimanskoj (u Bosni) strani kad je poceo rat i nisu mogli izbjeci vojnu obavezu bas kao sto ni hrvati ili muslimani na nasoj strani nisu mogli izbjeci vojnu obavezu

jedan prijatelj sarajlija (srbin) koji nije uspio izaci na vreme iz sarajeva mi je cak pricao da su ga muslimani iz njegove jedinice stitili od drugih krvnika, odnosno drugih muslimana koji bi dolazili u dodir sa njihovom jedinicom na terenu tako sto su ga zvali nekim muslimanskim imenom samo da ovi mudzahedini sa strane ne skontaju nista, cim je rat zavrsio doslovno je *ebao majku i jednoj i drugoj i trecoj strani i sad je daleko od bosne i sarajeva i pokusava ziviti miran i sretan zivot a

ја не знам ни једног да је био мобилисан код нас.било их је и млађих.ако су и нешто радили то је била нека врста цивилне заштите.муслимана је било.са једним сам одличан друг и сматрам га бољим човјеком него што је пола наших

Koliko takvih Slovenaca,Hrvata,Muslimana poznajem ... le le ... krs ... Sad se vidjam s jednim BABINIM ;) Svira po kafanama i svadbama Baju Malog Knindzu i ostale KRAJISKE PJESME :)

Pomoz Bog Nikola,

Samo da si ti i tvoj caca zivi i zdravi a onu tamu na mojom Banijom i mojim Matijevicima rastjerat cemo pa makar ako treba cekati i 300 godina ali NIKADA VISE

Pozdrav svima, želim napraviti video klip o ovome što sad pričate, jer imam dosta autentičnih snimaka od tog događaja, već sam postavio dva snimka, ali ovom pričom oću sve ukompletirati i napraviti treći klip.

Složio sam neki tekst, pa me vi ispravite ako sam negde pogrešio:

Radi se o koloni koja se kretala prema Dvoru i Novom iz Gline.

Kolona je bila veoma duga, bilo je zatoja, tako da se kretala u grupama a ne u kontinuitetu.

6. avgust

Kod sela Januz zastoj, ni napred ni nazad, pocinje komešanje, vika dreka, evo idu ustase

recenica krv ustavlja i ljudima, narod je poceo silaziti sa traktora, iz auta i polako pjeske, polako Hrvatska vojska okružuje i pretresa, oduzima oružije starcima i babama. Civili se pocinju kretati ka jednoj livadi gde je opet pocela panika kako ce svi biti streljani, tako je i bilo. Najmanje 500 civila sa Korduna je pobijeno na toj poljani, a preživjela je samo nekolicina koja je uspjela pobjeci u šumu. Ovo je najveci masovni zlocin u „Oluji” i u blizini Donjeg Zirovca neposredno pored puta Glina - Dvor. Krvavi pir gardijske brigade „Gromovi”.

Malo dalje ispred, situacija je bila sledeca.

Zbog nekoliko faktora kolona je stajala, neka vozila su bila bez goriva, neka u kvaru.

Put su cistili tenkovi specijalnog korpusa SVK (T55), gurali su i gazili samo ona vozila koja su bila vec napuštena i ostavljena a ometala su prolaz koloni.

7.august

Između sela Žirovac i Dvora kolona je opet jednostavno stala.

Nastao je haos, ljudi koji su tad bili zateceni na Žirovcu napadnuti su od 5.korpusa, došlo je do borbe naši borci uspjeli da ih odbiju od kolone i bilo je zarobljenih muslimana,no to nije bila organizovana odbrana i svi su nastavil povlacenje prema Dvoru.

8.avgust

Kod sela Rujevac muslimani su i dalje napadali i uspeli su preseci kolonu zajedno sa crnim mambama.

9. avgust

Hrvati ušli u Dvor iz pravca Kostajnice uz Unu i da zato kolona stoji.Tada su prema Dvoru prošle neke jedinice,koje su bile angažovane u Kladuši,.39. Banijski korpus je bio u rasulu.

ujutro oko 5 sati krenulo se redom po koloni skupljali su sve vojnike da se krene u oslobadanje Dvora.

Dvor je ubrzo oslobodjen. .

Pomogli su borci VRS koji su prešli iz Novog,VRS je držala odstupnicu na ulasku u Dvor iz pravca Kostajnice. Oslobodjenje Dvora su pomogla tri tenka iz specijalnog korpusa SVK koja su se samoincijativno vratili sa teritorije R.Srpske.

ustaše same bile iznenadjene kad su ih ovi naši napali i da su zarobili dosta hrvatskih vojnika(medu kojima je bilo i Srba).

11. avgust Dvor je opet pao u ruke neprijatelja

Evo snimaka koje sam do sada postavio: