Sign in to follow this  
Bepo

Re: PEROJ - srpsko selo u Istri

Recommended Posts

Peroj se nalazi na cesti koja vodi od Fažane, prema Barbarigi. Nema zaobilaznice, tako da sva vozila moraju proći kroz samo mjesto.

Promet je gust, mjesto je puno života, pa je trebalo čekati, da se kadrovi 'očiste' od ljudi i vozila.

Sa time, da ne zadirem u privatnost perojskih domova bilo je manje problema.

Tradicijsku gradnju Peroja, poput ostalih istarskih mjesta naseljavanih turskim prebjezima, odlikuje gradnja tzv.'vlaškog zida', monumentalnih portuna, punih ulaznih vratiju, što znači da na unutarnja dvorišta, kuće, gospodarske objekte....pogleda nema.

P5020066.jpg

P5020065.jpg

P5020072.jpg

P5020063.jpg

P5020064.jpg

P5020059.jpg

Jedan pogled preko zida..... ::D ::D

P5020057.jpg

Još malo prisjećanja na zimu.

Bura u Peroju. Samo, ne 'velebitska', nego 'tršćanska' sa Krasa i Alpa.

djq45jhf2Qo ....

Eto, čovjek vuče, li vuče, a meni se neda raspravljati, pa sukladno vlastitoj naravi, moram nastaviti sa - mjestima za ljude dobre volje.

Peroj, proljeće 2009....

Starokršćanska crkva iz 6. st., bivša katolička crkva sv.Stjepana u Peroju. Napuštena nakon uskočkih ratova i epidemije kuge. Unutrašnjost je oslikana vrijednim freskama iz 14. st.

150 godina nakon doseljenja pravoslavnih Srba iz Crne Gore u Peroj, nakon pada Venecije, austrijske vlasti odlučile su legalizirati zatečeno vjersko stanje u mjestu. Perojcima su priznata vjerska prava, dozvoljena je izgradnja pravoslavne crkve. Dvije napuštene katoličke crkve u mjestu država je prodala. Jednu je otkupilo selo za izgradnju crkve, a drugu - crkvu sv.Stjepana je otkupila jedna perojska obitelj. Od tada je ona u narodu poznata kao "Mitrova štala".

Grad Vodnjan pokrenuo je projekt spašavanja i restauracije ovog vrijednog spomenika kulture.

Prvo je trebalo riješiti imovinsko-pravne odnose, odnosno otkupiti objekt od privatnih vlasnika u Peroju. Katolička crkva nije pokazala interes za kupovinu bivše crkve, pa ju je 2007. godine samostalno otkupio grad Vodnjan. Tada su iz "Mitrove štale" iseljene ovce.

Nažalost, konzervatori su utvrdili puno veća oštećenja od očekivanih. Godine nebrige učinile su svoje, freske su nepovratno izgubljene.

Objekt je danas u fazi obnove. Njegova nova svjetovna namjena još nije poznata.

P5020070.jpg

P5020071.jpg

P5020073.jpg

P5020074.jpg

Čim je bilo moguće, početkom 20. st., Perojci podigoše "Srpsku narodnu školu" i čitaonicu.

Zgrada je 1920. godine demolirana, škola i čitaonica zatvorene, a javna upotreba jezika i pisma zabranjena.

Danas je u istoj zgradi područna škola do četvrtog razreda i dječji vrtić "Petar Pan".

P5020068.jpg

Svojedobno sam na 'Vijestima' postavio topic o Danku Končaru. Netko od moderatora nije mislio da je tomu mjesto na forumu, pa je topic ubrzo ukonjen.

Koliko mi je poznato, Danko Končar je najbogatiji Srbin iz Hrvatske. U svjetskom biznisu poznat je i kao "kralj kroma". Ovih je dana 'podigao buru' na poluotoku kupivši Dragoneru, odnosno perojsku obalu od Peroja do Barbarige.

Od poznatih 'faca', nakon Rade Šerbedžije evo u Peroju i Danka Končara.....

Glas Istre....

NA PRIJELDOG ANTA NOBILA

Končar kupuje Barbarigu i Dragoneru

Objavljeno: 30.06.2010 | 07:30

Danko Končar, odnosno njegova londonska tvrtka Kermas Holding proteklih je dana potpisala ugovor o kupnji projekta Barbariga i Dragonera, a danas će tu investiciju isplatiti austrijskoj Hypo Alpe-Adria-banci. Ukupno će iskeširati 51 milijun eura čime će otplatiti potraživanja koja banka ima prema dvije švicarske tvrtke koje su vlasnice 74 posto tog projekta. Ostalih 26 posto u vlasništvu je Hypo banke i to će banka prepustiti Končaru u sklopu tog paketa.

Dakle, poznati svjetski ulagač iz Hrvatske kojeg mediji nazivaju "kraljem kroma" zbog investicija i poslova u Južnoafričkoj Republici uskoro bi mogao postati "kraljem istarskih nekretnina" ili bar najveći veleposjednik.

No, Končar pojašnjava da nije kupio zemljište već dug dviju tvrtki prema banci. Banka će tim poslom tvrtke osloboditi hipoteke na tom zemljištu, a one će to prenijeti na Končara. Na pitanje je li banka čime uvjetovala prodaju, odgovara da je tražila da kupi njihov udio, odnosno 100 postotni udjela u tom projektu.

Ulaganje u ovaj posao predložio mu je zagrebački odvjetnik Anto Nobilo, koji mu je i partner u njemu.

Končar najavljuje da će na tom području realizirati ranije započet projekt, odnosno izgraditi hotele, turistička naselja, golf igralište i vježbališta te marinu. Naglašava da ostaje sve što je ranije zacrtano. Upoznat je da postoje detaljni-planovi uređenja (DPU) za to područje te da nisu izdane potrebne dozvole za gradnju. (Paulo GREGOROVIĆ)

DANKO KONČAR:

Počneš sa svojim parama pa tražiš partnere

Objavljeno: 03.07.2010 | 08:00

Kao što smo u srijedu prenijeli, famozni projekti "Porto Mariccio" i "Dragonera" promijenili su vlasnika. Za 51 milijun eura prešli su u vlasništvo londonske tvrtke Kermas Holding biznismena Danka Končara, što nam je u ekskluzivnom razgovoru potvrdio sam vlasnik, s kojim smo tom prigodom razgovarali ne samo o tim projektima, već i o namjeri kupnje Uljanika i Mirne, revitalizaciji brojnih istarskih stancija te o ostalim poslovnim planovima.

Ostajete li pri projektima koji su na području Dragonere i Barbarige već zacrtani? Izgradnji hotela, turističkih naselja, golf igrališta…

- I marine, marina je važna! Ostalo sve ostaje.

Barbariga i Dragonera su dio projekta "Brijuni rivijera", a zainteresirani ste i za još jedan dio tog projekta, marinu koja bi bila smještena u pulskoj luci, na obali Mulimenta i otoku Sv. Katarina. Kako će se "Brijuni rivijera" uklapati u Vaš dosadašnji projekt istarskih stancija?

- Bit će to sinergija ponude. Osim na priobalju, sadržaje ćemo nuditi i u unutrašnjosti Istre.

Rekli ste da je vrijednost projekata na području Barbarige i Dragonere 500 milijuna eura. Planirate li investirati vlastiti kapital, novac dobiven kreditom ili tražite partnere?

- Sve dolazi u obzir! Obično počneš sa svojim parama, a potom refinanciraš kod nekog drugog kada on dobije volju da se priključi. Jer, ako očekuješ da ti sve mora dati netko drugi, onda si loše pozicioniran, posebno sada kada nema kupaca.

U kojem roku planirate realizirati Vaše nove akvizicije?

- Prvo moramo raščistiti prostorne planove da vidimo koje dozvole imamo, a koje ne. Za to područje postoje detaljni planovi uređenja, ali ne i formalne dozvole za gradnju. No, potrebno je projekt uskladiti sa zahtjevima arheologa.

Moramo sjesti s ljudima u Gradu Vodnjanu i drugima iz raznih institucija. Čuti njihova razmišljanja pa napraviti dokumentaciju za projekt koji će biti odobren. Dimenzije tih projekata su takve da zahtijevaju ne samo suradnju, već zajedničku realizaciju. Golf igralište će biti prvenstveno na državnom i gradskom zemljištu koje je uzeto u koncesiju.

Hoćete li zaigrati golf u Istri?

- Ja nisam golfer pa o golfu ne mogu pričati, ali imam niz prijatelja koji su igrači. Oni igraju po svijetu, čujem kako razmišljaju te kakve su im potrebe i što bi ih privuklo u Istru.

Na koga ćete se oslanjati, na obitelji Cetinski i Nobilo, ili imate trećeg partnera?

- Mislim da ćemo zadržati postojeću strukturu. Pa ćemo onda vidjeti štima li to. A ako ne bude štimalo, mijenjat ćemo u hodu… Prije kupnje obavili smo analizu i shvatili da imamo ljude koji su solidno ušli u problematiku i znaju što dalje. (Razgovarao P. GREGOROVIĆ)

Glas Istre....

NIKOLA VUČETIĆ:

Zadnjih devet godina živim za trenutak

Objavljeno: 21.10.2010 | 10:20

Živjeti bez obaveza i planova, vječno na putu, bez stalnog posla, slobodno, uzbudljivo, dan za danom, uvijek sa spremnim ruksakom u jednoj ruci, a putovnicom u drugoj. Takav život kakav mnogi sanjamo, ali zbog straha od napuštanja sigurne luke rijetki ostvarujemo, živi Nikola Vučetić 26-godišnjak iz Peroja.

Iako je u posljednjih devet godina proputovao gotovo cijelu Europu i Sjevernu Ameriku i premda teško može duže ostati miran u svom rodnom gradiću, Nikola objašnjava da nije putovanje po sebi ono što ga nagoni da krene na put, već dolazak na novo, drukčije mjesto.

"Zadnjih devet godina živim za trenutak, proputovao sam dosta svijeta, ali nije mi važno samo putovanje, već upoznati se s ljudima, običajima, a time upoznati i sebe u novim situacijama. U svakoj se zemlji, u novim susretima drukčije doživljavam, u svakoj se državi drukčije ogledavam, upoznajem. Nova država, novi ljudi, to su moja zrcala", objašnjava Nikola.

Preko organizacije CCUSA koja zapošljava studente u SAD-u, četiri je godine proveo u mjestu Jackson Hole, u Wyomingu gdje je vodio umjetničku galeriju. Kao stipendista je putem Erasmusa boravio u Alicante u Španjolskoj, da nabrojimo samo nekoliko mjesta u kojima je živio.

Zadnjih godinu dana Vučetić je odlučio "pauzirati" u Hrvatskoj te se zaposlio u jednom hostelu u Zagrebu. No, ponovno je osjetio da je došlo vrijeme za odlazak. Prijavio se na program Europski volonterski servis gdje je dobio ponudu da godinu dana radi u Istanbulu kao volonter s djecom izbjeglicama iz Iraka koja su preživjela teške ratne nedaće i koja se spremaju za odlazak u SAD-u ili Kanadu. S njim smo razgovarali dok se spremao na put u Tursku, zemlju koju je već u nekoliko navrata posjetio i u čije se kontraste, bogatstvo kulture i susretljivost ljudi zaljubio.

"Ovo je na neki način ostvarenje mojeg velikog sna, živjet ću u zemlji koju volim i raditi posao koji sam oduvijek želio raditi. Kao klinac sam proveo mnogo vremena s volonterima iz cijelog svijeta u kampu Puntižela kada su tamo boravila djeca izbjeglice od 1991. do 1996. i gdje je moja majka tada radila. Tu energiju i toplinu koju sam dobio od mladih cijelog svijeta oblikovala me kao osobu i nadam se da ću i ja na takav način utjecat na te mlade živote", veli nam.

Vučetić smatra da bi se više mladih trebalo uključi u volontiranje i krenuti u upoznavanje novih zemalja, a upravo je EVS program prema njegovom mišljenju najlakši način za to. Dodaje da je dovoljno poslati mejl i odgovor stiže, a volonter nema nikakvih troškova jer je sve u potpunosti financirano preko Europske unije od samog putovanja do smještaja, hrane, škole jezika, mobitela, džeparca, osiguranja i gratis prijevoza po gradu.

"Ne želim živjeti u nekim boksovima, okvirima jer znam da nije to pravi put za mene. Ne razmišljam još o životu u Hrvatskoj. Zašto? Situacija u državi nije motivirajuća za ostanak. To mi dokazuje i ova kriza jer oni koji su bili najbolji na fakultetu, sada ne mogu pronaći posao, a onaj tko je fleksibilan, tko je spreman putovati, taj se lakše snađe. Život koji sam proveo u drugim zemljama više mi vrijedi nego bilo koji fakultet", veli Nikola koji je, unatoč čestim izbivanjima, završio studij na sveučilištu u Padovi o projektiranju zelenih površina.

Objašnjava da mu nije bilo lako kada je prvi put otišao iz svojeg doma na studij u Italiji te da je na početku teško stvarao prijateljstva, ali onda se sve promijenio.

"Imao sam 18 godina i bio je to šok, trebao sam se prilagoditi novoj situaciji i samim time promijeniti način života, svoju viziju svijeta. Mnogo sam od tog dana doživio putujući, naučio živeći u raznim zemljama. Jedno od uzbudljivijih putovanja je kada sam s grupom prijatelja s Balkana u kombiju tijekom dva mjeseca prešao SAD od zapada prema istoku.

No, najdraže mi je putovanje stopom iz Španjolske u Portugal i to ne toliko zbog događaja, koliko zbog onoga što sam tada spoznao. Jedne sam večeri spavao na pustoj plaži u Portugalu, nebo je bilo prepuno zvijezda i ja sam pomislio da je upravo isto takvo zvjezdano nebo iznad mog Peroja. Tada sam osjetio duboko u sebi da je čitav svijet moj dom i taj me osjećaj prati i dan-danas, zaključio je Nikola. U svoj novi dom, Istanbul, mladić iz Peroja upravo putuje. (Maša JERIN)