Sign in to follow this  
chule80

Biblioteka "Umereni Smehotres" - stara

Recommended Posts

Večeras Klasnić Dečko i ja se družismo i u realu!

Pre kafane smo otišli na čestitanje u Gerontološki centar... i meni sada nedostaju reči da opišem sve ono što se tamo dešavalo! Da... nedostaju da opišem kako je u stvari mnogo malo potrebno da se pojavi makar iskrica radosti u očima tih starina iz Krajine!

Meseci su mi bili potrebni da baka Sofija

Jagodina, 10.01.2009.

Pošto smo se već dugo dogovarali da se vidimo kad me bude u Jagodini, eto ja se javih Spasildi...naravno u zadnji čas...pred polazak, ali eto nekako smo se iskombinovali...za kavu uvijek ima vremena!

Hladno veče u Pomoravlju, žive duše vani nema...ali eto drugarstvo sa kf-a je jače od svega... Još u poruci kad smo se dogovarali Spasilda me je pitala da li bi želeo da odemo do doma u kom su smešteni naši krajiški straci.. Naravno da odgovorih sa DA, ali nisam tad ni razmišljao o tim ljudima šta i kako...sve se eto na brzinu odvijalo....

Napokon se nađosmo i krenusmo ka mojim krajišnicima (a i Spasildinim)...da ih malo posjetimo i obradujemo! Dolazimo nas dvoje...kad naši krajišnici večeraju... Još ulazeći na vrata kroz staklo kad sam video te naše bake sa onim crnim rubcima zimskim i one stare krajiške bećare...pomislio sam Bože pozna’ bi ih među hiljadu... Na pojavu samog Spasildinog lika oni su se obradovali i dočekali je sa oduševljenjem... Ja ulazim onako..pomalo mi je možda i neprijatno jer nisam očekivao sve ovo..nespreman, ali opet krajišnici su to, dovoljno je da se sastanemo i sve teme su naše... Spasilda im saopšti, pokazujući na mene, da im je dovela jednog njihovog krajišnika u posjetu... Već tad me je obuzeo neki čudan osjećaj i bilo mi je drago što sam došao, jer na licima tih starih ljudi već na tu riječ krajišnik su se osmjehnula lica...i videla neka sreća... Upoznadoh se ja tu skoro sa svima...neki su već bili po sobama i polako krenuh u priču sa njima... A šta bi mi drugo, nego odakle je ko...od Dalmacije do Slavonije...svako od njih ima svoju životnu tužnu priču, ali eto došao je neko njihov iako ga prvi put vide u životu...saslušaće ih...ipak se mi krajišnici najbolje razumijemo... Polako sam krenuo sa Spasildom i jednom bakom do njene sobe da mi da sliku njenog unuka koju moram da predam jednom članu kf-a (znaju se)i usput da obiđemo još naše stare krajiške čeljadi...već tad vidim radost tih ljudi što je neko od njihove krajiške omladine došao da ih posjeti i sama Spasilda mi je rekla da je tad na nekim bakama prvi put videla osmehe na licu... I tako ja sretoh i neke svoje banijce..raspituju...zanju oni sve... Ostadosmo još malo...pričasmo...Spasilda ih tera da pjevaju krajiške pjesme....mami im osmjeh na lice...biće i pjesme...kad otopli..Dobro im je tu, svi kažu...ali džaba tuđina je...nema Dalmacije..Like...Korduna...Banije...Slavonije... Na kraju se pozdravismo uz čvrst stisak ruke i obećanje da ćemo se videti opet...čim budemo mogli...

Poslje toga ja sam bio pod velikim utiskom tih naših staraca, moje posjete njima i cijele te situacije..Taj ja osjećaj ne znam opisati..... Tad sam obećao Spasildi na ću im narezati CD sa krajiškim pjesmama da slušaju i nabaviću jos neke poezije o Krajini pa nek se zanimaju i sjećaju... A pale su mi i jos neke ideje...o tome kad bude...vreme za to.

Poslje toga smo ja I Spasilda otisli na kavu, sabirali utiske...pričali o kf-u......Ja dobio poklon i još neki članovi krajinaforce-a (ako ja ne pojedem i ne popijem i njihov poklon).... Spasilda prva liga je slatko!

Moram pohvaliti Spasildu i njen rad i uopste rad Gernotološkog centra u Jagodini, jer vidim na tim ljudima da su zadovoljni i da im se pruža pažnja...da vidite samo Spasildu kako sluša njihove probleme i kako ih bodri...zato je i vole!!! Svaka čast...

Evo ja sve te stare krajiške duše pozdravljam ovako javno, posebno one stare bećare Božu, Marka, Milana...i sve ostale znam da će im Spasilda prenjeti....sledeći put kad dođemo biće i pjesme...

nedajte se KRAJIŠNICI moji....

Dečko, ti baš znaš da me duboko ganeš opisivanjem svojih utisaka!

Mislim da ni ti a ni ja još uvek nismo svesni koliko ih je tvoja poseta prijatno iznenadila... već u četvrtak ću slušati njihove utiske! :) :) :)

Koliko smo i ti a i ja bili ushićeni govori i to da se nisam setila da izvadim aparat iz tašne i uslikam nas... a i kolači su mi ostali u frižideru ali, znam ja, nećeš ti nikada zameriti dami u godinama na zaboravnosti! :) :) :)

Klasnić Dečko je pravi Banijac, Krajišnik u naj, naj pozitivnijem smislu! Ponosna sam na naše prijateljstvo! :) :) :)

Svaka cast pobratime!!!

Lepo je kada se mu 'vako druzimo.. i sve to.. ali otici u staracki dom, i posetiti ljude koji su zaista stari i nemocni, koji jedva ceka da vidi nesto novo, nesto "svoje", da cuje neku toplu krajisku rec, pesmu, izmamiti im osmeh na lice.. To zaista treba doziveti..

Mozda ce neko pomisliti kakva je korist svega toga.. ali, ovo se smatra humanim delom.. nije tu sada bitan novac (pod kojim mnogi smatraju humanost).. vec eto moze i 1 mala poseta od sat vremena, usreci neke ljude za koje Spasilda tvrdi da im prvi puta vidi osmeh na licu?! Sto znaci da je njima zivot nesto poput najgore robije.. jednostavno ljudi su izgubli nadu.. Tada se desava da ljudi sto kazu "padnu" ili "klonu".. E ovo je bila neka vrsta misije nasih clanova KF.. i ovim putem im zelim odati veliko priznanje za humanost!!!

Ono sto je za nekog malo - to za druge moze biti mnogo!

Jos jednom cestitike KB, i Spasildi na ovakvoj poseti..

Boze dragi, koliko i srece i tuge u ovoj vasoj prici .

vama zaista svaka cast !!

Baš Bobana, ne zna se da li je više tuge ili sreće u ovoj priči, iskreno, baš me je ganulo sve ovo,

nismo ni svjesni koliko je naše malo nekome mnogo ...

Bas ste me odusevili posto radim sa starim ljudima znam koliko im znaci da vide djecu da im neko dodje da

ih se neko seti a pogotovo mogu misliti nas napaceni stari narod to je sto kazes Spasilda i davanje i primanje..

Odusevili ste me predivno sto ste ucinili i za njih a i za sebe a i za nas sto je ljepo vas izvestaj ovaj i ove dozivljaje

kako ih je zemo opisao procitati i osetiti te osecaje ...

Београд 12.01.2009.

Хмм.. Упознао сам вечерас ја.. :D а и још неки чланови КФ једну нашу личанку  8) која живи далеко у оним хладим земљама.. то је Дани08  :D;) Врло је замимљиво шта можете све преко КФ видети и чути..

Дани08 је једна заиста фина девојка  :D, која би нам свакако појачала шпиц навалу да је ближе  :D.. али јбг, живот пише неке друге романе  :-\.. Дошла је издалека у посету својима.. па ето као што је већ раније обећала у овој библиотеци, да ће нас и упознати.. Испунила обећање  ;)

Елем.. јуче је све то почело.. на проби КУД-а Мика 'армоника, вели мени да је добио поруку, од наше личанке, која вели да сада има мало слободног времена.. и да жели коначно да види ту смехотресну екипу КФ, која свуда оставља посебан утисак  8)  Епа тако се она одважи да нас упозна.. Договоримо ми термин.. све решено очас посла.. и данас већ и пре времена стиже она са побром мојим, и са Иком на договорено место :D Како су дошло приличан број минута раније.. то су ме већ звали и кукали како им је зима.. па да не чекају.. они хоће да збришу негде у оближњи кафић.. Ја велим, да ме сачекају.. брзо ћу ја за који минут.. (и ту се ја превари гадно).. јер када сам дошао.. брзо дође и Ники.. који наведе нас на тотално погрешну страну  ::):-\ ;D ;D ;D Читавих 552 метра даље од договореног места.. и што је најгоре у познату БГД кафану која нема вишњеее!!!  >:( >:(

Е а како сам био у мањини  :P.. морало се ићи тамо.. Разлог још зашта сам попустио јест тај.. што сам већ по структури екипе која се скупила :D.. видео да ће бити веееелииииког смехотреса  :D;D.. па да нас не бих истерали из оног згодног локала 8)::):P.. то смо онда одлучили да се пребацимо у добро познати терен, где смо домаћи  :P, неки више неки мање.. али домаћински бре!  ;)

Одемо тамо.. и заседнемо.. а конобар наш неки човек.. јуче сиша' не знам одакле већ  8);D ;D ;D али знам да је однекле сиша'  8);D

Уз пут наша личанка, ко и сви овамо личани које сам упознао, вели да јој је зииимааа.. А јој молим те преживели сви онолике зиметине у Лици.. било и по -20'С.. а сада кукају за -5'С колико је вечерас било.. Дођосмо тамо заседамо у неко сепаренце.. и чекамо пићенце.. :) Конобар Мишо.. зна већ ко шта пије, па само нас и пита колико? :D8):P Једино личанка (фина цура) тражи ону карту пића  :P.. Мишо у чуду јој вели, да то само траже странци  ::):P Мош мислити јел било смеха..  ;D ;D

пошто оног мојег ниииијееее бииилоооо  >:(, а фићко остао кући  :-\.. то сам онда прешао на "пола-пола"..  :) Зна већ Мишо да је то пола белог, пола киселог  :P.. остали, су имали двобој "ладна пива - вруће вино"  ::)8)

Касније нам се придружује и 2 далматинке.. :) Еј Крајина у малом!!!  ;) ;) ;) Спојисмо Далмацију, Лику, Кордун, Банију, и Славонију!!!   :)8)

Наравно да смо имали занимљеивих питања.. типа: "одаклен се знамо?!"  :D;D ;D ;D

Смеха било за извоз  ;D ;D ;D, кафана иначе наша  8), па нисмо имали проблема  ;).. надгласавали се са живом музиком  :D;D.. Они правили паузе а ми нисмо  :P, већ само ожежи.. :) Било је и озбиљних тема.. мало смо се уозбиљивали, али не превише.. не приличи то нама..  :):P

Већ пред крај поче Ники да вади поклоне  :).. ааајмеее колико поклона (производа КУД) ::)8).. ко у Божић Бате..  ;D

Већ је био заустио да каже: "када се чуле није сетио.. онда".. е тада ја вадим поклон.. али не обичан.. већ поклон, који заиста вреди.. поклон који симболизује управо ову нашу повезаност.. МАЈИЦА КРАЈИНАДЕ  8).. Већ се прича о Крајинади шушка  :D.. мада стварно има још времена до тада.. али ето овима из далека да знају  :P.. када да узму годишње одморе.. то је почетак јула месеца ове године.. ;)

Слика је неких било.. уствари једна.. али то ће остати да краси албум наше личанке, која је на мене оставила леп утисак! :) Да нам покаже за коју деценију како смо били млади и лепи  :D;D ;D ;D ;D

Било је заиста лепо се дружити са нашим члановима.. знам само да овде промашаја нема, ама не може га бити.. ту смо, наши смо.. као да се познајемо 1001 годину..

У самој кафани је пало откуцавање неких чланова  :P, који долазе у кафану, већ данима за редом.. 8);D а и када њему објашњавате неке локације.. само му кажете код те и те кафане  :D.. не вреди што има ту и нека пумпа  ::).. важно је да је кафана главни оријентир!  ;D ;D ;D;)

Ето.. ја вас поздрављам.. И многим нашим Крајишницима у новој 2009. сам пожелео управо много оваквих дружења  :).. Е па лепо нас је кренуло.. 8)

Mislim ....... sta reci na ovakav izvjestaj?!

Nije potrebno dopunjavati ili pisati nesto drugo jer nema sta da se doda, osim ako nasa gosca ne bude zeljela da kaze koju rijec kako je to njoj izgledalo.

Majkane kad ga prije napisa'... :)

Занимљиво је што нам је Витез овај пута показао и своју комшиницу иза куће

Шта кад га прије написа..  ::);D

Па не излежавам се ја као ти и Витез  8):);D Додуше Витезу је остало много посла иза нас.. али бар је човек одахнуо.. Док смо били размишљао је 'вако: "Боже, Боже.. јеси и ти имао госте?".. а нама је јавно рекао: "Београђани, 'бем ли вам хххххх Београђани"  ;D ;D ;D ;D ;D

Ko kol'ko može tol'ko je iša'  kod komšin'ce...   8)  Ja ne znam šta je tebi zanimljivo... ???

Bilo je sve ok, vitez se naravno iscimao oko svega...domaćinski! Jedino što ga je maltretirao likota nije dao čo'eku da spava jutros... :-:)

Са тим разлогом  с којим сте ви ишли код комшинице.. ја се ође не би хвалио  8);D ;D :)

Па он је његов пајтос, што су вукли трупце.. и ти трупци имају различите велишине.. ако су трезни, онда су по' метра.. а ако попије коју пиву.. онда се број у зависности од броја пиве, тако и величина трупаца увећава  ;D8)::):)

Да, још нешто..

Заживела је обрада рефрена 1 песме од Прелџија:

"Тај не коси, нити свиње рани, ти се њега ћери на време окани"  8)

А још 1 ствар која ме по питању песама одушевила  :), и решила неке моје дилеме од пре неки дан  :) :)..

Наиме.. Песма "Ој Крајино, Крајино"

ово већ дуго чека да се спроведе у дело  :-\.. Е синоћ, поред свих оних наших лепих песама, које смо пуштали.. речем ја побратиму да набаци он оргинал "Ој Косово, Косово"  :), која је била уживо варијанта, Косовских божура и Иване Жигон.. И ја већ био спреман да испевам цели оргинал са побром  :), јер знам да он зна оргиналну варијанту.. Међутим.. ту се дешава нешто крајње фасцинантно  8).. неће побратим оргинал, већ оће "нашу варијанту"!  :) :) Ја у трансу, настављам по нашки.. витез и побро помажу  8), Ликота је уклавирио рефрен, и то добро.. важно је само да мелодија остане у глави.. :) Ако Бог да и неђеља света.. ове године, поред Крајинаде волео бих да и ово спроведем у дело.. онако како сам се договарао са мрким вуком  :).. једна мала цурица ће то да припомогне  :)

Što se tiče ove umjetnosti i slika...pričaj ti šta oćeš ja sam jedini provalio onu sliku, ai na ostalim slikama sam primeti detalje,tj. ono što je naglašeno... :) Vitez će to da potvrdi... Nisam kao ti i likota... Likotini komentari su bili da su slike do j...

Ja sam vec ranije sa vitezom komentarisao slike koje je on crtao.. ti tada nisi bio.. pa nema potrebe ja da ponavljam.. a tvoji komenetari su usledili tek posle par pivi.. :);D8)

Do ceegaaaa breee?!!?

Ja sam vec ranije sa vitezom komentarisao slike koje je on crtao.. ti tada nisi bio.. pa nema potrebe ja da ponavljam.. a tvoji komenetari su usledili tek posle par pivi.. :D;D8)

Do ceegaaaa breee?!!?

Pravoslavna Nova godina 13/14. 01. 2009.god.

Nekoliko dana prije nastupajuceg doceka dogovorili smo se da ga zajedno proslavimo. Predlozio sam da to bude kod mene a ostali su prihvatili.

Toga popodneva Cule mi javlja da krecu njih trojica iz Bg-a a da drugi nisu mogli iz opravdanih razloga. Zao mi je sto nisu mogli ali.. bice uvjek prilike pa i ne vezano za slavlja.

Jave se oni meni kad su krenuli iz Bg-a i jave se jos jednom kad su bili nadomak Novog Sada. Po dogovoru izlazim pred njih i sacekam ih van grada da ne bi lutali nego da se tu nadjemo i da voze zamnom. Dolazimo kod mene i tu neko vrijeme provodimo skupa uz rakiju za dobrodoslicu cekajuci i ostale pozvane. Uskoro dolaze “licki medo” u prosirenom sastavu sa svojom drugom polovinom. Dolaze zatim i Saasa sa svojom drugaricom Banijkom a posljednja stize Masa, takodje sa svojom drugom polovinom - Masa koja mi je odje najblize stize na kraju. :D;D

Pocinje zezanje, zacas galama i pjesma krece dok nam je Klasnic Boy pustao muziku.

Moram da pohvalim nasega Likotu koji se nije da’ prevariti nego je cjele noci pio samo sokove i kiselu. Cak se i sam sebi cudio, i veli: “ja sebe ne prepoznajem” pa je tako jednom nazvao kuma da mu kaze dje je i sto pije. To je bilo valjanje od smjeha. ;D ;D ;D

Sto se tice slika i crteza neki su pokusavali da odgonetnu sta bi sta moglo predstavljati. Medjutim samo je Klasnic Boy uspio da prepozna “sto je umjetnik cio reci” ali tek poslje popijene pive, on je to onako strucno pokusavao da objasni, ;D dok je Likota uspio bez ikakvog “dopinga” shvatiti o cemu se zapravo radi. Samo se nasmjesio i rekao: “bome ja tuj svasta vidim al’ ako recem ispascu bezobrazan”. ;D ;D ;D ;D

Bilo je tu jos provala ali ko ce se sad svega sjetiti. Ne bi neg’ da snimati diktafonom. Da, jedna od jacih Likotinih provala bila je kad smo pricali nesto o pivi kako utice na mozak pa je rekao, “a sto ce ti beno mozak kad ti bubrezi rade 24 sata”.  ;D ;D ;D ;D ;D Kralj!!! 8)

Kako se sve vise pilo, tako smo morali posjecivati komsinicu iza kuce koja nije ljegala dok god se u nas treslo. Sreca pa nije puno zanovjetala. ;D;)

Ples, muzika, galama, smjeh… sve je to atmosfera koju Krajisnici naprave gdje god se sastanu. 8) Ekipica se polako razilazi oko 1h svako na svoju stranu. Kako ko odlazi ja ga onako domacinski ispratim do auta i pozdravimo se, a bila je taman pala kisa i nastala velika poledica pa sam ih upozorio da polako voze.

Ostajemo nas cetiri Krajisnika i nastavljamo sa pjesmom onako iz sveg glasa. Ja koji sam sve vreme pio sokove prelazim na cistu rakiju, Likota se uvatio kisele pa ni makac od nje (vidi se sta je odgovoran sofer ;)) Majkan je bio dobar, pored visnje je pio rakiju, cak mislim da je ovo prvi put da ga vidim sa rakijom. Klasnic Boy je opravdao Krajisnike i tukao samo po pivi. ;) Ni primjetili nismo da je vec 5 sati i da se javljaju prvi zraci zore… Legli smo da zeru odpocinemo i da se drugari odmore pred put. Samo Likota nije htio da odspava i pored svih nasih nagovaranja. Razlog sto nece da leze je bio: “on ce mene j..... kad se okrenem na bok.” :D;D ;D ;D ;D ;D ;D Aj dobro, kad ne’s sto da ti radimo. Osvanu tako zora a Likota nas vec budi jer ima svojih poslova i zuri mu se za Beograd.

Ono sto necu prezaliti je to sto sto vas nisam zadrzao toga jutra barem sat duze, da ucestvujete i da gledate kakvi su obicaji za Mali Bozic, kako se lomi Bozicnjak na vrsaju…itd.

Nek’ ste mi svi zivi i zdravi… pa se vidimo uskoro opet. ;):) :) :) :)

Svaka cast vitezu na izvestaju.. uvek iskreno, i uvek ima neku salu s kojom me nasmeje..

Da.. ono za bubrege i mozak.. to sam ja zaboravio.. a bas mi se dopalo.. :)

Samo Likota nije htio da odspava i pored svih nasih nagovaranja. Razlog sto nece da leze je bio: “on ce mene j..... kad se okrenem na bok.”

Staaa kaaazeeeesss?!?!?!?

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this