Sign in to follow this  
Ena

Lièani,znani i neznani...

Recommended Posts

Lièaniii i Lièanke sa foruma,zahtev strog...svako da "proizvede" barem po jedan topik za ovaj lièki podforum...nešto kasnimo za ostalima po prièi... :wink:

Evo predlog da spomenemo,a i preprièamo ponešto iz života uglednijih Lièana,o znamenitim ljudima Like...bez obzira da li su legende neke svetske u pitanju,ili lokalno poznati,pomalo zaboravljeni divni ljudi...,ili oni koji su proneli ime Like svuda širom "zemljinog šara"...

ko šta zna,neka priloži...

Za poèetak pravo iz muzeja jednog i jednog Nikole Tesle:

Slika njegove rodne kuæe i crkve u selu Smiljanu u Lici, gde je njegov otac bio pravoslavni seoski sveštenik, doèarava poèetak njegovog životnog puta, koji on do kraja života nikada nije zaboravio.

kucacrkv.jpg

mltesla.gif

eh da spomen kuæu su Hrvati opet :kolutaj: obnovili,pošto su je isti ti Hrvati spalili ponovo,i u ovom poslednjem ratu,( kao sto su je spalili do temelja i u Drugom svetskom ratu,a sve Tesline rodjake pobili) ...šta li je sa crkvom... :ljutko: :zloca: :cry :cry :cry

smem da primetim da smo naj nemarniji i naj lenji od svih krajisnika!! :cry

:wink: :confused kako sad to,kad nam Licani vode sajt,admini su Licani :biggrin

a i mr proper nije lenj,nego bas naprotiv,koliko sam ja primetila,hmm??? :wink: :biggrin

paaaaaaaa to je vise nesto kao ,samo kritika :wink: !!!

trudim se da pisem kad imam nesto pametno da kazem...a to je retko!

ako nije problem voleo bi putem ovog sajta obavestiti sve zemljake u zemlji i inostranstvu da ce se u nedelju 8 maja u Indjiji u restoranu Knin

odrzati skup Otricana i svih drugih iz tog kraja povodom sakupljanja priloga za obnovu crkve sv.Duha na Begovcu (imate je na slikama),pa svi zainteresovani su dobro dosli,naravno!!

uzdravlje braco Srbi!!

samo da ispravim, meni je majka porijeklom Kordunasica ali sam odrastao u Lici, u meni je mix Like i Korduna, dali dobar ili los, ostaje da se vidi .....

Ajd da se i ja malo pohvalim: rodjena i odrasla u Slavoniji al´djed Licanin do smrti je licku kapu nosio.

Ko sto rece Zombi: mix, dali dobar ili los, ostaje da se vidi...

Ok, vracamo se na temu: zivot uglednijih Licana :biggrin.

Kako sam ja cuo uskoro ce se u Beogradu odrzati okupljanje svih Tesli i onih koji su rodjaci slavnom Nikoli.

inace, u Beogadu zive cetri imenjaka NikoleTesle!

e Lièani,Lièani... :biggrin :biggrin :biggrin ,ja ovde oèekivala oni æe da razvezu neku prièu o pravim lokalnim "legendama", neko da isprièa o nekom komšiji omiljenom po neèemu,neko, o ðedu,pradjedu, o nekom posebnom uèitelju,o "najjaèem èoveku u selu" ili najèuvenijem hajduku, itd,itd,o nekoj èuvenoj lepotici...

a oni... :eek :lol: :razz redom nude same sebe :idea ...za spisak znamenitosti lièkih....ahahahah... :biggrin :biggrin :biggrin :biggrin

ajde,popravni brzo!! :wink: :arow

-Posle Tesle koliko ja znam najpoznatiji Lican tj Licanka je Mileva Maric,a koliko sam cuo i Mateja Kezman je rekao da je poreklom iz Like!!

-Koliko znam u Lici je bio poznat i moj cukun-deda zvani BULALO!!!

Ziveo je u beglucima gde je i moj tata rodjen.

DALI NEKO ZNA NESTO O BULALU?

POZDRAV!!

vidim ovde sve neki mesanci :green , e pa gospodo ja i po æaæi i materi likota i po djedovim i pradjedovima :suncane: (jedino sto sam ja rodjen i krsten u dalmaciji :frown )

jel ima neko sa Udbine???

izgleda da nema niko, ja sam blizo, bio sam ljetos tamo, ima dosta pravih momaka koji su se vratili

inace, u Beogadu zive cetri imenjaka NikoleTesle

jednog znam lièno i personalno, iz raduèa, prava ljudina :wink:

inace posle tesle najpoznatija lièanka je jovanka broz i rade konèar i narodni heroj smilja pokrajac (ubila se u dvoristu mog djeda ispod kruške)

Jedan od licana je i Slavko Stimac - glumac, kao decak od 13-14 godina snimio svoj prvi film " Vuk samotnjak", a koliko me secanje sluzi film se snimao jednim delom u Lici.

Poreklo Katarine Rebrace je iz Like.

Njeni su poreklom iz Like , jednom prilikom je to pricala u nekoj emisiji , kako je njen pradjed dosao u Ameriku iz Like...

Takodje je i Zeljko Rebraca poreklom iz Like , njegovi su posle Drugog svetskog rata dosli u Prigrevicu , selo pored Apatina...

Rade Serbezdija je isto Licanin.Ne znam tacno da li je iz Salamunica ili iz Debelog Brda.

Od narodnjaka:Mira Skoric,Zeljko Sasic

Od politicara:Miroljub Labus je porijeklom iz Velike Popine.Poslije 2 sv.rata otac mu je dosao u Vojvodinu(ili djed,nisam sigurna)

I moj pradjed po majci je bio poznat u Lici I Dalmaciji.Drzao je kafanu u Gornjoj Ploci i prije 2 sv.rata,a i poslije.Prodavao je konje i vino po Lici I dalmaciji,a mozda i sire.Mozda ga znaju starije generacije(vase bake i djedovi).Zvao se Simo Kljajic-SIMINA

a nemam pojma caca mi divani da je biljeznik bio sava krajnovic, nikakav cubrilo, ali obecao sam ti se raspitati kod starih stanovnika na leto!!

pita caca jel ti u rodu sta nikola cubrilo ili njegov caca dusan koji je poginuo u bosni prije drugog sv rata, ubili ga turci u bosni (bihacu?) dok je svercao konje. ko ti je rodbina u bruvnu bio?

moze i na PP

cuo sam price da je bio jedan sto je sverco konje koji je sahranjen na svojoj njivi i da jesmo rod,a za drugo ti neznam,rod mi je bio I Nikica Cubrilo zivio u Gracacu u Bruvanjskoj ulici

Nikica ti je umro u subotici (mozda to i ne znas), on ima jednog sina u sub. i nikica je unuk od toga sto je sahranjen na njivi, prema mazinu sa ljeve strane u zaseoku èubrile, video sam taj grob ljetos i pomalo se èudio. ali nije on sverao sa konjima nego caca od nikice odnosno sin od ovog sto je sahranjen u njivi, njemu se i ne zna za grob......tako veli caca......... sve cu ja to tebi poslikati

e sad jedna zejebancija za kraj, pita caca volis li i ti lagati ko nikica cubrilo :green :green :green :green :green :biggrin :razz :lol:

I sin Nikicin Zarko je Umro u subotici ostao je Djordje, jel caca misli sto je ovaj bio lovac pa lovacke price jest meni je on ko malom i prico puno prica pa i ovu za njivu ali davno bilo pa se izbrkalo vazno da mi bar nesto ustanovismo ,pozdrav tebi i caci,neznam gde ste smesteni al ako ste blizu beograda ili vas put nanese javi pa da popricamo uz pivu :lol::lol: