Sign in to follow this  
Ena

Lièani,znani i neznani...

Recommended Posts

-Posle Tesle koliko ja znam najpoznatiji Lican tj Licanka je Mileva Maric,a koliko sam cuo i Mateja Kezman je rekao da je poreklom iz Like!!

-Koliko znam u Lici je bio poznat i moj cukun-deda zvani BULALO!!!

Ziveo je u beglucima gde je i moj tata rodjen.

DALI NEKO ZNA NESTO O BULALU?

POZDRAV!!

Није Булалу него мора бити Бубало

Е моје Личанке у 21 веку најепша и најпознатија жена ти је Личанка јест да је сада мало пропала ал у своје време то вам је била како би код мене говорили Наџек Цуретина ,Будисављевић Јованка.

Када су тражили да ожене Тита ти око њега он је овако био женкарош питају га јели друже Тито има једна али је жена и по да ти је доведемо да се упознате.

Божију вам мајку мора бити најлепша немора бити ни Партизанка и богами кад стари спази ову Цуретину није се двоумио ожени он Јованку Личаку из села Јошана.

Gospodja Jovanka Broz imala je

devojaèko prezime BUDISAVLJEVIÆ,

a porodica iz koje ona potièe živela

je u lièkom selu koje se zove PEÆANI.

Sela Peæani i Jošan nalaze se u Krbavskom

polju, jedno uz drugo.

Pozdrav.

Ето брате оте ми из уста па знам да је ту близу и име и место рођења пуно се захваљујемо

Угланом је личанка

Dejan Medakovic (akademik), Duska Jovanic (najljepse noge Beograda), zatim Tatjana Vidovic (Zamka, tv Pink), Nikola Zigic, sigurno, i sjeticu se jos, u medjuvremenu, ..evo npr ja, Licanka 100%, Divoselo/Raduc, rodj. Gospic, maturant gospicke Gimnazije...

Tako.

Da se predstavim i da vas pozdravim sve, tek sam nedavno nabasala, ali super je, druzicemo se ovdje.

Interesantno je ,cini mi se da se na forumu vise pojavljuju mladje generacije koji su iz Krajine porijeklom, od nas koji smo tamo tabanali u srecna vremena.

No nema veze, mozda i nisam u pravu, nova sam ovdje.

Ja nisam isla u Liku poslije 91, nemam ni nekog razloga, jer se u mom slucaju vise nema sto vidjeti.

Ali volim da pogledam slike Velebita.

Visocica je zastitni znak citavog mog, presrecnog, djetinjstva.

Meni je zao sto svoju djecu nikad necu moci odvesti tamo gdje sam ja odrastala, i ta sjeta umjesto da se smanjuje, vremenom je sve veca.

Necu da nastavljam ka bedaku, idem da se promuvam forumom, pa se cujemo vec na nekoj temi, samo da nadjem dobar komad vremena, pa da se filozofski osvrnem na npr. Krajiske zene, s naglaskom na Licanke, to mi je omiljena tema :wink:

pozdrav!

Nedo nemoj gubiti nadu ako se ti nevratis tvoja deca ce sigurno.

Evi ti zivog primera

Moje dve cerke su rodjene 25 hiljda kilometra daleko od Krajine i imale su zelju da posete mesto gde im se otac i deda rodio.

Ne po mom nagovoru nego samo od sebe znaci ima nade ako se mi necemo tamo vratiti ali nasa deca i unucad imaju na to pravo.

Nedo nemoj gubiti nadu ako se ti nevratis tvoja deca ce sigurno.

Evi ti zivog primera

Moje dve cerke su rodjene 25 hiljda kilometra daleko od Krajine i imale su zelju da posete mesto gde im se otac i deda rodio.

Ne po mom nagovoru nego samo od sebe znaci ima nade ako se mi necemo tamo vratiti ali nasa deca i unucad imaju na to pravo.

Потпуно подржавам овакво размишљање,и сам сам донекле пример да је овакав став исправан!Несмемо ником ускратити оно што му припада по свим нормама,а и земља је округла ко зна шта се може десити за извесно време,ватру у младим људима треба пажљиво неговати и чувати сећање о старом крају али увек са вером и надом да ћемо се једног дана тамо вратити!!!Вера и брда помера!!

Evo jednog poznatog Plitvicana,a i sire.Miloradina Dajic iz Jezerca zvani Vucina.Bio je maskota Plitvica,uvijek nacugan sa svojom ne razdvojnom

lickom tamburicom na kojoj je znao zabavljati strane turiste po Plitvicama

svirajuci im rock n' roll na njoj.Stari plitvicki vuk poznat i kao dobar ribolovac,pun prica o ribolovu i II svjetskom ratu koji je proveo u 6.lickoj

proleterskoj diviziji,ranjen u petu.Znao nam je ponekad pokazivati ljutu ranu koja mu nikad nije zarasla,izuvajuci staru ogromnu koznu cipeletinu

vadio je iz te rupe(rane) nekakve komadice krpe(ne bas prijatnog mirisa),pa nastavljao pricu o svom mitraljezu(sarcu) sa kojim je proveo

rat,ganjajuci svabe i ustase.Sarac mu je bio izlozen u domu 6.licke u muzeju.I tako je nasa plitvicka legenda zivjela na Plitvicama,pravi boemski zivot,kafane,pice,muzika,tamburica,a znao je naci sebi i poneku

babu,posto je ostao bez zene.Neunistiv organizam,kad se samo sjetim koliko smo ga puta znali pronaci u snjezini da spava,pa ga budi i vuci iz tog snjega...Zivot mu se okoncao negdje u kolektivnom smjestaju u Srbiji!To je bio pravi licki vuk.

da, odnio je par litara gustog soka, sirpua za razredjivanje i prazan kanister i dosta plasticnih casa, od toga je na licu mjesta pravio desetine litara najboljeg prirodnog soka na opste cudjenje stranaca kojima je bilo nepojmljivo da se voda moze piti eto tako domah, nepreradjena i neprociscena, za razliku u njihovim drzavama gdje najcesce i nesmiju piti vodu ni sa cesme a kamoli onako zakalanu iz nekog jezera ......

pishurija ziva