Sign in to follow this  
chule80

Милан Гуровић - феномен Звездиних навијача

Recommended Posts

Милан Гуровић свакако један од  феномена Звездиних навијача... Hе памти када је један кошаркаш из редова црвено-белих успео за кратко време да освоји срца Делија, и да га они толико воле, и певају о њему... ево једног снимка...

YdyVZFmUXrk

Милан Гуровић (рођен 17. јуна 1975. године у Новом Саду) је српски кошаркаш. Први капитен кошаркашке репрезентације Србије.

milan_gurovic.jpg

Милан Гуровић је рођен у Новом Саду од оца Божидара и мајке Маре али су му преци из Требиња. Његов отац Божидар је у Требињу био познати боксер. Има млађег брата Вељка од кога је старији 2 године. Ожењен је Тањом са којом има двоје деце (кћерку Милицу и сина Вукмана).

1202.jpg

Пре него што је почео да се бави кошарком је 3 године тренирао кунг-фу.

Милан Гуровић је напустио Средњу пољопривредну школу 90-их, када су у Србији била суморна и тешка времена, после првог разреда јер је отишао у грчки клуб Перистери. У Грчкој је стигао до дипломе конобара.

Играо је за Перистери (1994–1998), Барселону (1998–2000), АЕК (2000/01), Уникаху (2001–2003), Војводину (2003/04), Хувентуд (2004/05), Партизан (2004/05) и Црвену звезду (2005–2007), а после овог финала прећи ће у пољски Проком. Са репрезентацијом је освојио бронзу на ЕП 1999. у Француској, злато на ЕП 2001. у Истанбулу и злато на СП 2002. у Индијанаполису. Клупски је првак Шпаније 1999. и победник Купа „Кораћа” са Звездом 2006.

Висок је 207 центиметара. Играо је крилног играча у неколико српских и европских клубова. Има двојно држављанство, српско и грчко. Од 1994. до 1998. године је био у грчком клубу Перистери, од 1998. до 2000. године у Шпанији, у Барселони, па у грчком АЕК-у од 2000. до 2001. године, затим поново у Шпанији, али у клубу Уникаха, од 2001. до 2003. године кад се вратио у Србију где је играо за Војводину од 2003. до 2004. године. После тога прелази у Хувентуд (2004—2005), па у истој сезони у Партизан где је играо 3 месеца. Потом прелази да игра за Црвену звезду где игра од 2005-2007. године. Најавио је да ће играти за пољски тим Проком, потписао уговор и освојио титулу првака Пољске са њима.

Прославио се као репрезентативац када је освојио бронзану медаљу на европском првенству 1999. а злато 2001. године. На СП у Индијанополису 2002. године је освојио злато. Клупски је првак Шпаније 1999. године, а са Црвеном звездом освојио је и Куп „Радивоја Кораћа“ 2006. године.

Познат је по везаним тројкама против репрезентације САД у четвртфиналу Светског првенства у Индијанаполису, када је југославија победила и пласирала се у 1/2 финале. Тада је добио надимак „Човек који је уништио тим снова“. Иако је у Европи носио епитет ветерана са 32 године сезону 2006/07 је одиграо за Црвену звезду, тако да је постао МВП УЛЕБ купа, а уједно и најбољи стрелац.

Такође је познат по тетоважи Драже Михајловића на десној руци, због које није могао да наступа на теренима Босне и Херцеговине и Хрватске. Тетоважу му је истетовирао шпански уметник док је играо у Уникахи.

Занимљиво је да док је играо за црно-беле, био љубимац југа... све док није прешао на другу страну Малог Калемегдана, у редове најљућег ривала!?! Од тада постаје љубимац Звездиног Севера, а гробари га константно вређају, на најпогрднији начин...

Nije igrao svim srcem, vec praznog novcanika... a trebale su mu pare.

Ono sto je zanimljivo da su ovi prekoputa poverovali da je igrao za njih iz ljubavili, ili kako uzelac veli SVIM SRCEM (ali ne ono radikalski)

Ово новац не може да купи... 10.000 навијача скандира твоје име.. грле те, љубе те.. питаш се: има ли ко јачи?!?
Hа утакмици Звезда - Ренџерс 28.08.2007.
UvtiyhwT3_Q

vec godinama se u zvezdi nije pojavio igrac u kojega ce se "kleti navijaci.gurovic je to uspeo u samo dve godine provedene na malom kalemegdanu. to je falilo navijacima .nazalost izgleda da ce kosarkaski klub nastaviti i dalje sa traljavim " silovanjem ne bi li nesto uradili i vratili klub i visegodisnjeg posrtanja. zao mi je sto se nije ostvarila varijanta koju su gurovic i covic predstavljali.cica je zvezdas i onih tri meseca nije igrao u partizanu zbog besparice nego da ne "zardja.odirao je on nekoliko uspesnih sezona vani i dobro to naplatio pre partizana.zivio cica!

Hvala Zvezdi i navijačima

Košarkaški reprezentativac Srbije Milan Gurović ocenio je da mu je prošla sezona bila najbolja u karijeri i zahvalio se upravi "crveno-belih" što su mu pružili mogućnost da igra u klubu za koji navija.

"Poslednja sezona bila mi je najbolja u karijeri. Hvala navijačima što su me nosili i saigračima, koje sve čeka lepa karijera", rekao je Gurović novinarima na oproštaju od kluba .

"Za moje dobre igre presudno je nekoliko stvari. Sloboda koju sam dobio u igri, navijači koji su davali adrenalin i moj inat. Imao sam 2004. godine zdravstvene probleme i neki 'stručnjaci' su proglašavali da neću moći više da igram dobro", rekao je on.

"Najdraža utakmica sa Zvezdom bila mi je pobeda od 19 razlike nad Real Madridom, kada smo svi igrali odlično. U najlošijem sećanju mi je prva utakmica finala protiv Partizana, kada smo pokradeni i nepravedno oštećeni", rekao je krilni igrač.

Gurović je istakao da se nada da je oproštaj sa klubom samo na kratak period, jer želi posle igračke karijere da se vrati u klub i obavlja sportsku funkciju.

Svojevremeno, su Milana Gurovica, upitali kakvi su poljski navijaci?

Evo sta je on odgovorio:

„U odnosu na naše, prilično smešni. Na naše utakmice dolaze mirni i kulturni ljudi sa decom. Zabavljaju se, aplaudiraju čak i protivniku kad uradi nešto dobro. Vole me, naučili su i da skandiraju ´Milan Gurovič´, ali nije to to... Ko zna koliko sam puta otišao na sajt Delija i pogledao onu sliku sa severa protiv Rendžersa. I svaki put sam se ponovo naježio. Taj osećaj nema cenu! Zato i sanjam dan kad ću da se vratim u Crvenu zvezdu. Da završim još ovaj ugovor do kraja, pa dolazim na Kališ. Hoću da budem sportski direktor ili tako nešto. Ostao sam zvezdašima dužan titulu kao igrač, pa moram da je uzmem makar u odelu i cipelama!”.

KOSARKA-MILAN-GUROVIC-SA-NA.jpg

Milan Gurović: Tata s rezervnom majcom

166pp1.jpg

Košarkaš Crvene Zvezde, koji zbunjuje protivnike svojom snagom, nije smeo da uzme u naručje sina Vukmana tridesetak sekundi pošto je rođen, a dolazak naslednika proslavio je velikom pijankom, čvrsto uveren da će ga nadmašiti u igri pod obručima

Premda je na terenu borac bez mane i straha, Milan Gurović, košarkaš Crvene zvezde, visok dve stotine sedam centimetra i težak više od stotinu kilograma, nije smeo da uzme u naručje tek rođenog sina Vukmana. Na trenutak se zbunio, pomislio da će mu naslednik ispasti iz ruku, pa je procenio kako je bezbednije da ostane u naručju mame Tanje.

- Prepao sam se. Isto je bilo i s Milicom kad se rodila. Ni nju nekoliko dana nisam uzimao u ruke plašeći se da ću je ispustiti. Osećao sam se smotano i smeteno. Pošto su presekli pupčanu vrpcu i okupali ga, babice su Vukmana dali Tanji. Bio sam presrećan. Iako sam govorio da bih pedeset sinova dao za kćerku Milicu, kad sam ga video kako se gnezdi kod supruge u naručju, u meni su se pomešala osećanja zadovoljstva i ponosa. Vukman je naslednik loze Gurovića, momčina za koga imam osećaj da će me deset puta nadmašiti u svemu, posebno u košarci.

S motocikla na porođaj

Za vreme porođaja dužine jednog školskog časa bivši reprezentativac se nije odvajao od supruge. Sa udaljenosti od pola metra pažljivo je posmatrao kako se rađa novi život.

- Želeo sam da Tanji pružim moralnu podršku, da joj simbolično stavim do znanja da sam uvek pored nje. Kad se pre tri i po godine rodila Milica, takođe sam bio u akušerskoj sali. Sad je bilo lakše. Prvi put nisam znao gde da gledam, da li u suprugu ili tamo gde će se beba pojaviti. Iako nisam gadljiv, nije mi bilo svejedno. Iskreno, malo mi je bilo muka. Nisam se bunio, jer sam znao da je Tanji sto puta teže. Porođaj s Vukmanom je relativno kratko trajao, barem meni. Posle nešto više od četrdeset minuta na svet je došla beba dugačka pedeset četiri centimetara, teška četiri kilograma i sto grama.

Kao i svi pravi frajeri, Vukman je stigao iznenada i pre vremena. Očekivali su ga četrnaestog avgusta, kad je Milanovoj supruzi Tanji bio termin za porođaj.

- Dvadeset devetog jula otišli smo na redovnu kontrolu kod ginekologa. Uveren da je sve u najboljem redu, umesto da sačekam Tanju u čekaonici, kao što sam činio do tada, otišao sam u obližnju prodavnicu da razgledam motocikle. Posle petnaestak minuta zazvonio mi je telefon, supruga me je obavestila da odmah moramo kući kako bi se spakovala za bolnicu. Bilo je oko pola jedan. Ubrzo smo bili u Ginekološkoaku šerskoj klinici Narodni front. Vukman je rešio da porani, da nas iznenadi. Porođaj je protekao bez komplikacija. U tri i dvadeset mogli smo da se pohvalimo da smo postali roditelji malog dečaka.

Imajući na umu iskustvo s kćerkom, slavni košarkaš nije hteo da se hvali da će dobiti sina.

- Milica je rođena u Malagi gde smo živeli dok sam igrao za Unikahu. Kad je Tanja bila u petom mesecu trudnoće, u vreme kad se prilično pouzdano može utvrditi pol deteta, rekli su nam da ćemo dobiti dečaka. Kao svaki otac, brže-bolje sam počeo da se hvalim kako kod mene mora da bude prvo pa muško. Na poslednjoj kontroli, neposredno pre porođaja, lekar je na ultrazvuku gledao bebu. Govorio je da je sve u redu: uši, nos, oči. Rekao sam mu da pogleda malo niže, verujući da će pohvaliti ono što ima među nogama. Gospodine, tamo nema ništa, vi ćete dobiti devojčicu, rekao mi je ginekolog. Gledao sam kako da sednem na najbližu stolicu da se ne bih srušio. Ovog puta sam mudro ćutao, sve dok se nije rodio Vukman.

Dok pola košarkaške Evrope pokušava da ga angažuje za sledeću sezonu, Milan uživa u porodičnoj idili.

- Milica je veoma ljubomorna na brata. Još nije u potpunosti svesna da je neko nov ušao u njen život, ali to je ne sprečava da plače i vrišti svaki put kad Tanja doji Vukmana. Rođenje sina proslavio sam velikom pijankom na splavu Akapulko. Popio sam četiri meksička piva, što nisam u poslednje tri godine. Na proslavu sam došao u nekoj staroj majici, dok sam novu, koju sam nameravao da obučem posle tradicionalnog cepanja, nosio u kesi. Moji kumovi su pomislili da sam drugu majicu poneo kako bih je obukao jer ću se oznojiti tokom večeri. Tek kad sam im objasnio o čemu je reč, usledilo je cepanje i nove majice.

Autor: Boris Jakić

Izvor: Gloria.

IMG_4313.jpg?0.6007312527828312

Својим играма и залагањем Милан Гуровић је заслужио звање најбољег 3вездиног спортисте у 2006. години.

K3Z0uBK-4mw

Bivši košarkaš Crvene zvezde, Milan Gurović, ove sezone je završio svoju karijeru, a oproštaj mu je priređen na utakmici 7. kola JSL 2009/10, na utakmici između Crvene zvezde i OFK Beograda, 03. okt 2009.