Sign in to follow this  
BULIN

Re: TURISTIČKA REPORTAŽA IZ HRVATSKE

Recommended Posts

Ja sam se prije nekoliko dana boravio na godišnjem odmoru u RH. Prošao samo skoro cijelu jadransku magistralu ali od turista ni traga ni glasa. Nema ljudi nema vozila, koja su nekada zakrčivala sve dostupe do slane morske vode. Ono što je bilo za vidjeti su bili malobrojni neki Čehi, Poljaci poneki Madjar

Kakve su vaša iskustva sa ljetovanja u Republici Hrvatskoj?

Autobusi puni, turista nema

Izvor: Večernje Novost - Beograd

A. KRSMANOVIĆ, 24.07.2008 18:08:01

Ispraćaj na autobuskoj stanici

PRIJATELJU, daću tvojoj agenciji kakav hoćeš popust samo dovedi turiste iz Srbije u moj hotel da sede u holu i troše novac na kafu i piće!

Vlasnik jedne beogradske turističke agencije kune se da mu je u maju ovo rekao direktor jednog hotela u Crkvenici. Na to mu je on odgovorio: - Žao mi je, hrvatsko primorje se vrlo loše prodaje!

Da li je potražnja za hrvatskim primorjem povećana sto odsto, kako tvrde neki mediji, ili je reč o rođacima (u turizmu popularno nazvanim) „srbo-hrvatima“?

- Prema jednoj varijanti, 250.000 „srbo-hrvata“ ima rođake u Srbiji, pa ako njih 10 odsto poželi da vidi rođake, to je 25.000 srpskih turista - kaže Radmilo Bumber, iz agencije „Panevropa adrijatik“. - Druga verzija priče je da broj srpskih turista ne može da se izračuna jer idu u svojoj režiji misleći da će na licu mesta, kao nekada, naći jeftiniji smeštaj. U svakom slučaju, tvrdim da priča o direktoru hotela i gazdi agencije nije istinita, jer smo mi mala, siromašna zemlja i za nas se niko nigde ne otima!

Hrvatska beleži zaradu u turizmu od sedam milijardi evra. Bumber je prošle nedelje dao izjavu za „Jutarnji list“, u kojem kaže da bi Hrvati trebalo da dignu ogroman spomenik Miloševiću, jer im je dao najlepšu državu, sa 1.185 ostrva. On tvrdi da se i Srbi brčkaju na toj obali, a da su ponovo „in“ Hvar, Vis, Brioni i Istra.

- Kapaciteti Istre su popunjeni 120 odsto, pa nemaju potrebe da nama daju popust - kaže Bumber. - Da je broj srpskih turista povećan, govori i podatak da su autobusi puni.

Autobusi iz Beograda, zaista, odlaze „krcati“ prema Hrvatskoj. Međutim, broj putnika je isti i tokom zimskih meseci. Ovog juna je, čak, zabeležen blagi pad od osam odsto u odnosu na isti mesec lane.

- Putnici za Hrvatsku, pre svega, idu kod rođaka ili idu na hrvatsko primorje, jer su poreklom odatle - kaže Ljiljana Dimić, iz „Beogradskeautobuske stanice“.

- Od kada smo uveli ove linije uvek se tražila karta više, i leti i zimi.

Slično kažu i u Medija centru „Železnica Srbije“, koje tokom leta uvode voz „Jadran-ekspres“. Voz saobraća petkom i uvek se traži karta više. Prošle godine je bilo 1.400 putnika, prve su se prodavale najskuplje karte, a voz ide do Splita preko Knina, gde siđe najviše putnika.

U agencijama poput „Panevropa adrijatik“, „Travel hausa“ i „Džolija“ slažu se da je interesovanje za Hrvatsku veće sto odsto!

- Pretprošle godine smo imali 100 turista za Hrvatsku, prošle 600, a ovog leta ćemo imati više od 1.000 - kaže Jasmina Končar iz „Džolija“. - Krenuli smo sa stotinu, pa je pomak ogroman. Još nije došlo vreme da krenemo i punim kapacitetom, jer postoje regije, poput Zadra, gde ne možemo da šaljemo turiste. Od hrvatskog turizma mnogo očekujemo u budućnosti i pripremamo programe za 2012. i 2013. godinu.

Prema podacima Hrvatskog ministarstva turizma, u junu je zabeležen pad broja turista od tri odsto. Međutim, projekcije su bile da će povećanje biti tri odsto. Dakle, ako je broj stranih turista u Hrvatskoj ove godine bio manji, zašto bi broj turista iz Srbije rastao?

- Zato što je Hrvatska ove godine izašla sa cenama većim od 10 do 30 odsto u odnosu na druge sredozemne zemlje - kaže Končar. - Cena aranžmana je na prvi pogled skuplja, a retko ko sabira kompletnu cenu aranžmana sa, recimo, aerodromskim taksama za Tursku, jer je u tom slučaju Hrvatska jeftinija. Kvalitet je neuporedivo veći nego u Grčkoj, apartmani bolji, hrana ukusnija. Međutim, Grčka kod nas ima izuzetnu tradiciju.

U Grčkoj će se ovog leta odmarati pola miliona srpskih turista, jer ih je toliko tražilo vizu u konzulatu Grčke. Kada sledeće godine Hrvatska uvede vize konačno će biti poznat tačan broj srpsih turista u ovoj susednoj zemlji.

PROMOCIJA

KOLIKO Hrvati vode računa o promociji svoje zemlje govore mnogobrojne promocije ćebadi, jastuka, usisivača i masažera uz koje kupci u Srbiji dobijaju besplatan vikend u Hrvatskoj.

Desetine autobusa kreće put hrvatskih banja i sa slučajnim turistima koji su, samo zato što su slušali neku promociju, dobili besplatan izlet do nekog hrvatskog grada. Ove izletnike leti vode do Istre, a u proleće i jesen do Slavonije u neke od vinskih podruma. Kada stignu, izletnicima se, ukoliko im se dopadne, nudi da produže boravak po promotivnoj ceni.

ISTRA

POČETKOM jula je poleteo prvi „Jatov“ avion za Pulu koji će leteti dva puta nedeljno, a karte su rasprodate do avgusta. Ista je situacija i sa avionom za Solun. Takođe, treba uzeti u obzir da je reč o avionu tipa atr koji ima 44 mesta.

Istra je odredište „broj jedan“ za turiste iz Srbije, što zbog tradicije, što zbog činjenice da se stiže za pet časova vožnje kolima.

Ja sam se prije nekoliko dana boravio na godišnjem odmoru u RH. Prošao samo skoro cijelu jadransku magistralu ali od turista ni traga ni glasa. Nema ljudi nema vozila, koja su nekada zakrčivala sve dostupe do slane morske vode. Ono što je bilo za vidjeti su bili malobrojni neki Čehi, Poljaci poneki Madjar

Kakve su vaša iskustva sa ljetovanja u Republici Hrvatskoj?

Evo, ja sam se baš vrati sa odmora. Bio sam u okolini Zadra te na Pašmanu i mogu potvrditi to što si napisao. Nije baš to, da od turista nema ni traga ni glasa, ali ih je manje nego prošle godine, bar po mome vidjenju. Najviše je Čeha, onda ima puno nas Slovenaca i to je nekako to. Malo sam bacio oko na marine i moram da kažem, da je oko 2/3 čarterskih jedrilica za iznajmljivanje usidreno u marinama, a isto na moru nema tolike gužve ko prijašnje godine.

Jučer kad sam se vračao, čekao sam negdje oko 45 minuta na ulaz u Sv.Rok sa južne strane i u koloni su bili samo Česi, Slovenci i tu i tamo neki Nijemac, Austrijanac i Poljak.

Što se tiče cijena te su tu negdje ko u Sloveniji, samo je povrče i sadje malo skupljije.

Najnovije istraživanje tržišta Srbije i procene omiljenih turističkih destinacija za ovu godinu dali su sledeće rezultate:

Kupci u Srbiji sve više se okreću robama koje su proizvele domaće tvrtke i alternativno iz inostranstva, ali je pri tome zastupljenost proizvoda iz bivših republika SFRJ znatno smanjena. Prednjače proizvodi iz Slovenije i redom Hrvatska, Makedonija, BiH i Crna Gora.

Što se tiče turističkih destinacija koje su označene kao "poželjne" redosled je pomalo iznenađujući, jer prednjači Grčka, pa Turska i redom Egipat, Tunis i Crna Gora.

Verovalo se da je Crna Gora omiljena destinacija, ali je istraživanje to demantovalo.

Interesantno je i to, da Hrvatske nema u prvih deset destinacija i da je ona označena kao zemlja sa velikim rizikom za turiste iz Srbije. Izuzetak je Istra i deo Kvarnera.

Sva lica koja iz Srbije putuju u Hrvatsku po bilo kom osnovu su označena imenom turisti. Najviše je onih koji putuju po osnovu obilaska rodbine i imanja, pa povećavaju ukupan broj "turista".

Ukupan broj turista iz Srbije je označen kao biizarno mali.

Kad si rodjen tamo onda dobro znaš, da Dalmacija i Kvarner nikad nisu vidjeli NDH. Dobro se zna kome je Pavelić dao Kvarner, Istru i Dalmaciju a to NDH sigurno nije bila.

Sva ta NDH i ustaštvo u samoj Dalmaciji (govorim za Dalmaciju uz samo more) bilo je napuhano one 91 i napuhava se još dandanas. A najviše prihvačaju to ovi mladi koji nemaju pojma o pojmu o nekoj historiji tih prostora.

Na otocima u okolini Zadra i Šibenika, koji se nazivaju največim ustaškim gradovima, a to nisu ili su samo umjetno stvoreni možeš danas još uvijek čuti mnogo srbskih riječi jer težko je naučiti starije ljudi da govore na nekom novom hrvatskom. Ali sigurno je bila frka u prvim godinama nakon rata.

Poštovani gospodine ili gospodjo, ja zapravo nisam Hrvat :D ali dosta svoga vrijemena provodim u toj za vas NDH tvorevini.

Koliko znam hrvatki jezik sačinjavaju čakavština, kajkavština i štokavština što je i njihov pravopisni jezik. Ovisi o području Hrvatske. Sad koliko znam iz razgovora sa starijim ljudima u samoj Dalmaciji za vrijeme 2. sv. rata nije bilo ustaša. Govorim za primorska područja od Zadra do Splita. Tu su bili jedino Italijani, Nijemci i partizani. Sigurno je bilo ustaša u Hercegovini i unutrašnjim dijelovima Dalmacije i Liki. Ali ovi dijelovi što ih opisujem ja nisu vidjeli ni u od ustaša.

Izvinjavam se vama za "ti". Lapsus, koji se nije smijo dogoditi. A za moju kulturu ne brinite.

Poštovanje i vama.

PS. Inače smo off topic, jer je tema govori o turizmu na području, za vas NDH, za mene Hrvatske.

Poštovani gospodine ili gospodjo, ja zapravo nisam Hrvat :D ali dosta svoga vrijemena provodim u toj za vas NDH tvorevini.

Koliko znam hrvatki jezik sačinjavaju čakavština, kajkavština i štokavština što je i njihov pravopisni jezik. Ovisi o području Hrvatske. Sad koliko znam iz razgovora sa starijim ljudima u samoj Dalmaciji za vrijeme 2. sv. rata nije bilo ustaša. Govorim za primorska područja od Zadra do Splita. Tu su bili jedino Italijani, Nijemci i partizani. Sigurno je bilo ustaša u Hercegovini i unutrašnjim dijelovima Dalmacije i Liki. Ali ovi dijelovi što ih opisujem ja nisu vidjeli ni u od ustaša.

Izvinjavam se vama za "ti". Lapsus, koji se nije smijo dogoditi. A za moju kulturu ne brinite.

Poštovanje i vama.

PS. Inače smo off topic, jer je tema govori o turizmu na području, za vas NDH, za mene Hrvatske.

Pa ako je to tako, zasto su onda dignuti u zrak skoro svi spomenici NOB-u u Dalmaciji?

Poštovanje i vama.

Bilo je i cetnika hrvata u Dalmaciji samo ti to ne znas jer si kao mlad otisao u Sloveniju iz Hercegovine a da bilo je i ustasa.

У овоме посту се нисам хтео дотицати политике већ само неке друге теме. Изгледа, да

Ову тему сам отворио, да изнесем своје виђење стања туристичке ситуације у реонима

Можемо ми причати које какве приче, да нас "ustaše" прогоне, линчују, да Хрвати нису расположени према нама, што и сам могу све то демантирати из властитога искуства, да то уопште није тачно. Овде бих могао набрајати море примера из како до сада од 1996 године па до дан данс у РХ нисам имао н икаквих напада, напастовања, понижавања или било чега другога од стране Хрвата у РХ.

Зато би било добро, да се тензије смире и почме трезвено без мржње гледати у будућност.

2005 godine čini mi se da sam se vraćao iz Srbije u Sloveniju, na Batrovcima je bila kondukterska kontrola. Kondukter nam je pregledavao karte i pasoš čini mi se ne sećam se dobro, a pored je bio jedan englez i pošto su kondukteru išli slabo strani jezici ja sam mu pomagao. U toku pregleda upadne policajac u kupe i pita konduktera "šta radiš"

У овоме посту се нисам хтео дотицати политике већ само неке друге теме. Изгледа, да

Ову тему сам отворио, да изнесем своје виђење стања туристичке ситуације у реонима

Bilo je i cetnika hrvata u Dalmaciji samo ti to ne znas jer si kao mlad otisao u Sloveniju iz Hercegovine a da bilo je i ustasa.

;D I ti ostaješ tvrdo pri svome. Ajme Hercegovac. :P Dobro znam, da je bilo četnika u Dalmaciji. Koliko znam Islam Grčki bio je veliko uporište četnika.

Inače za tvoje znanje rodjen sam u Sloveniji, kako i sva moja familija, pa i njih familija. Ja i Hercegovina smo ko četnici i ustaše. :D;D

Poštovani gospodine ili gospodjo, ja zapravo nisam Hrvat :P ali dosta svoga vrijemena provodim u toj za vas NDH tvorevini.

Poštovanje i vama.

I ja ne razumem ovu temu... kako normalan prosecan Srbin jos uopste da pomislja o odmoru u hrvatskoj, razumem da neko obilazi krajiske gradove i da se tamo vraca ali odmore po hrvatskim obalama nikad nisam razumeo niti cu se truditi da razumem takve ljude. Odvratno!

Poštovanje i vama.

Poštovani RR, najprije moram da kažem da ne provociram nego sam samo rekao stvari što ih znam sam ili sam ih saznao od starijih ljudi. Ne insistiram da sam u pravu jer ipak nisam rodjen tu i ne živim tu.

Hvala vam na svemu napisanome o hrvatskome jeziku i njegovim različitim dijalektima. Lijepo i poučno napisano.

A onaj lik Šešelj ( ko mu li dade doktorski naziv) me baš ne interesuje. Lik sliči našemu klaunu Jelinčiču.

Ali, da se mi lijepo vratimo na temu. Turizam u Hrvatskoj.

Inače, hvala lijepo na takom opširnom prikazu hrvatskog. I ne mislite, da se zajebavam ili provociram.

Veliko poštovanje.

NDH? Pa ajde več jednom skočite u 2008. ;D

Oćemo, skočit ćemo, samo tada kad tamo bude i "demokratska hrvatska"!

Aj ne tupi sa tim floskulama i ne prodavaj pamet, jer kad bi se kupovala svatko bi svoju kupio!