Ena

Licka prezimena...

Recommended Posts

Не можеш је уплашити са својим аватаром. Мистер Пропер је увијек фин и насмијан и најбољи помагач женама. Зато се она прво теби обратила... :wink:

Ја мислим да је она у Google убацила своје презиме, налетила на нас и једноставно питала о чему се ради, па кад је сазнала да су Срби, збрисала.

Не можеш је уплашити са својим аватаром. Меистер Пропер је увијек фин и насмијан и најбољи помагач женама. Зато се она прво теби обратила... :wink:

Ја мислим да је она у Google убацила своје презиме, налетила на нас и једноставно питала о чему се ради, па кад је сазнала да су Срби, збрисала.

MУДАР ПАТРИОТА У СЛУЖБИ ОТАЏБИНЕ!

БРАВО!

:mah:

:serb:

( vidiš Miloše da se èitaju i mala slova editovao licki-vuk )

Не можеш је уплашити са својим аватаром. Меистер Пропер је увијек фин и насмијан и најбољи помагач женама. Зато се она прво теби обратила... :wink:

MУДАР ПАТРИОТА У СЛУЖБИ ОТАЏБИНЕ!

БРАВО!

:mah:

:serb:

( vidiš Miloše da se èitaju i mala slova editovao licki-vuk )

видим Вуче, опрости, занесем се па галамим без потребе, није то намјерно него сам навикао тако да куцам...

ево трудим се колико год могу да се одвикнем, али разуми ме, тешко је то тек од једном престати...

жив ти мени био и хвала ти на разумјевању

Pozdrav svima!!!

Pozdrav svoma !!!

Evo napokon i ja da nadjem pravo mjesto da se pozabavim svojim prezimenom i korjenima.

Prvo da pozdravim Mr. Propera i da mu se zahvalim, jer da nije njega nebih ni pronašao ovaj forum.

Naime, moje prezime je Stojisavljeviæ i ne znam mnogo (èitaj ništa) o svojim korjenima.

Moj deda Ilija je bio gazda u Kljuèu, medjutim 1941 ga izdaše prve komšije i streljaše ga Švabe (pretci te iste Brigite koje sada provjerava jesmo li još živi) na rijeci Sani, moj otac je tada imao 7 mjeseci tako da mu niko nije imao prenjeti naše naslijedje.

Ja vam se obraæam sa molbom, da ako iko ima ikakvih informacija o prezimenu Stojisavljeviæ bio bih mu vrlo zahvalan.

Jedino što znam je da sam LIÈANIN porijeklom i tim se ponosim !!!!

Unaprijed se zahvaljujem.

GONZO,

ja znam samo za StoJsavljevice.

Problem je u tome sto se vjerovatno greskom upisivalo prezime kao StoJisavljevic , StoIsavljevic, StoJsavljevic, pa ljudi vise i ne znaju kako im je pravo prezime odavnina.

U jednoj knjizi sam nasla da su u Veliku Popinu 1713. godine dosle porodice Pantelije, Milosa i Stanise StoIsavljevica, a imam rodoslovno stablo unazad 10 generacija , gdje se vidi da je prezime u V. Popini uvijek bilo StoJsavljevic.

Ovo samo navodim da vidis da je bilo gresaka u pisanju ovog prezimena.

Imas li bilo kakavu informaciju? Nekog starijeg u familiji, ko bi ti mogao bar nesto reci?

Koja ti je krsna slava?

Ponadao sam se da æe neko znati nešto o prezimenu Damjanoviæ iz Kupirova kod Srba. Krsna slava nam je Sveti Jovan. Bio bih veoma zahvalan kad bi neko bar nešto rekao o poreklu mog prezimena. Pomagajte.

Mery 79 !!!

Pošto mi je otac imao sam 7 mjeseci kada mu je otac streljan nema baš puno informacija, jedino što znam je da mi se deda zvao Ilija, a pradeda Dane. Deda se prije 2 svejtskog rata doselio u Kljuè, a po ne potrvrdjenim informacijama neke daljnje rodbine korijeni su iz Velike Popine. Moja krsna slava je Sv. Arhadjel Mihail. Što se prezimena tièe, znaš kako je kad nemaš nikog starijeg da ti objasni taèno kako ti je prezime, ko su ti rodjaci i sve ostalo što se tièe tvojih korjena.

Bio bih ti jako zahvalan ako bi mi mogla poslati naziv te knjige i rodoslovno stablo, ako ne ovdje onda na lièni tatagojan@hotmail.com.

Unaprijed se zahvaljujem na pomoæi.

Овако, од како је постављено питање, баш сам се трудим да нађем порекло и твог презимена...

Прво, пронашла сам списак обимније литературе у четири књиге. Те четири су иначе одличне...Ускоро ћу написати наслове. Вјероватно је ...да су ти наслови већ раније помињани.

Остаје да колико год је могуће озбиљно приступимо раду како откривања нашег порекла, тако и сарадње у сачињавању новога!

Тек сам се овако проналазећи увјерила колико је т оједан изуѕетно обиман и свакако сложен подухват.

Књигу коју бих свакоме препоручила је :

,,СРПСКИ ИМЕНОСЛОВ'' Велибора Лазаревића:

Velibor Lazareviæ, Srpski imenoslov, Zemun - Novi Beograd, 2001

Погледајте садржај:

http://www.public.asu.edu/~dsipka/OSVR1289.htm

Ево, и ово сам у међувремену пронашла...:

Dr Velimir Mihajloviæ, Srpski prezimenik, Novi Sad, 2002.

Milica Grkoviæ, Reènik imena Banjskog, Deèanskog i Prizrenskog vlastelinstva u 14. veku, Beograd, 1986.

Milica Grkoviæ, Imena u deèanskim hrisovuljama, Novi Sad, 1983.

Gordana Vukoviæ - Ljiljana Nedeljkov, Reènik prezimena Šajkaške (18. i 19. vek), Novi Sad, 1983.

Branislav Ðurðev i Lamija Hadžiosmanoviæ, Dva deftera Crne Gore iz vremena Skender-bega Crnojeviæa, druga sveska, Sarajevo, 1973.

Milica Grkoviæ, Reènik liènih imena kod Srba, Beograd, 1977.

Vuk Stefanoviæ Karadžiæ, Srpski rjeènik, u Beèu, 1818.

Vuk Stefanoviæ Karadžiæ, Srpski rjeènik, u Beèu, 1852.

Prof. dr Milan Bosanac, Prosvjetin imenoslov, Zagreb, 1984.

Rjeènik hrvatskoga ili srpskoga jezika, Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, u Zagrebu, 1884 - 1886.

Stojan Novakoviæ, Srpski pomenici 15-18. veka, u Beogradu, 1875.

Затим погледајте:

http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-l/1 ... le-17.html

Пронашла сам пар презимена која одавде са нашег сајта знам.

П.С. За сада имам ту информацију да презиме Дамјановић потиче из старе Црне Горе... Али, нека то буде још само ''глас''...

Овако, од како је постављено питање, баш сам се трудим да нађем порекло и твог презимена...

Прво,пронашла сам списак обимније литературе листајући четири књиге. Те четири су иначе одличне...Ускоро ћу написати наслове. Вјероватно је ...да су ти наслови већ раније помињани.

Остаје да колико год је могуће озбиљно приступимо раду како откривања нашег порекла, тако и сарадње у сачињавању нових књига с том и сличним тематикама.

Тек сам се овако проналазећи увјерила колико је то један изузетно обиман и сложен подухват.

Књигу коју бих свакоме препоручила је :

,,СРПСКИ ИМЕНОСЛОВ'' Велибора Лазаревића

Овдје вам је њен садржај:

http://www.public.asu.edu/~dsipka/OSVR1289.htm

Ево, и ово сам на Википедији управо нашла:

Dr Velimir Mihajloviæ, Srpski prezimenik, Novi Sad, 2002.

Milica Grkoviæ, Reènik imena Banjskog, Deèanskog i Prizrenskog vlastelinstva u 14. veku, Beograd, 1986.

Milica Grkoviæ, Imena u deèanskim hrisovuljama, Novi Sad, 1983.

Gordana Vukoviæ - Ljiljana Nedeljkov, Reènik prezimena Šajkaške (18. i 19. vek), Novi Sad, 1983.

Branislav Ðurðev i Lamija Hadžiosmanoviæ, Dva deftera Crne Gore iz vremena Skender-bega Crnojeviæa, druga sveska, Sarajevo, 1973.

Milica Grkoviæ, Reènik liènih imena kod Srba, Beograd, 1977.

Vuk Stefanoviæ Karadžiæ, Srpski rjeènik, u Beèu, 1818.

Vuk Stefanoviæ Karadžiæ, Srpski rjeènik, u Beèu, 1852.

Prof. dr Milan Bosanac, Prosvjetin imenoslov, Zagreb, 1984.

Rjeènik hrvatskoga ili srpskoga jezika, Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, u Zagrebu, 1884 - 1886.

Stojan Novakoviæ, Srpski pomenici 15-18. veka, u Beogradu, 1875.

Погледајте и ово:

http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-l/1 ... le-17.html

gonzo,

poslala sam ti zahtjev da me stavis na listu, na msn.

Sto se tice toga kako imam rodoslovno stablo za 10 generacija unazad.....sreca, imam rodjake koji su o tome vodili racuna i potrudili se da se to prenosi sa generacije na generaciju.

Inace, prezime vodi porijeklo iz Grcke i tokom vijekova je pretrpjelo izmjene, gubilo neka slova, neka se dodavala.......(o tome cemo pricati privatno).

A sto se tice knjiga, trazim po svim gdje se spominje Lika, Krajina......posao nije ni malo lak, ali je sjajan osjecaj kad nesto novo otkrijes.

Ako su tvoji porijeklom iz Velike Popine,a imamo i istu krsnu slavu, onda smo mozda i neki rod. :biggrin

Zvezdane,

U popisu iz 1712 u Gracacu je 1 kuca Damjanovica (Jovan star 36 godina). Poznato je da su Gracac i Zrmanja naseljeni oko 1700. godine uglavnom stanovnistvom iz Dalmacije, pa se verovatno i ova porodica doselila iz tog pravca. To potvrdjuje cinjenica da su Damjanovici ziveli u Golubicu i Kninu (20v).

Ovo zadnje govori da su se u okolinu Knina moguce doselili u seobi iz 1692. kada je iz Bjelaja (Bos. Petrovac) preslo u okolinu Knina oko 500 porodica(5000 osoba). O toj seobi moze se naci na ovoj adresi

www.krajinaforce.com/dokumenti/tromedja.pdf

Posto se u onom popisu iz 1915. godine Damjanovici javljaju u okolini Srba, moguce je da je ova porodica iz Gracaca ili druga iz okoline Knina preselila tamo. Kao sto se vidi iz pracenja istorijskog puta neke porodice uvek se Lika, Dalmacija i Bos. Krajina trebaju posmatrati zajedno.

Pozdrav svima!

Gonzo,

U popisu iz 1712. Stojisavljevici se javljaju na Zrmanji (2 porodice), Gracacu (1) i Mogoricu (1). Ovo na neki nacin potvrdjuje i popis iz 1915. jer se u ovim mestima takodje javlja ovo prezime. Najverovatnije su se doselili iz Dalmacije oko 1700. sto potvrdjuje cinjenica da su Stojisavljevici ziveli u Benkovcu i Otisicu (20. v). Mislim da su Stojisavljevic, Stojsavljevic i Stoisavljevic samo verzije jednog te istog prezimena jer su popis vrsili Austrijanci.

Posto ti je deda ziveo u Kljucu najbolje je da pogledas knjige Milana Karanovica i Petra Radjenovica koje opisuju naselja i poreklo stanovnistva iz Bosanske Krajine. Te knjige mozes naci u banjaluckoj biblioteci.

Pozdrav!

U knjizi “Unac” od Petra Radjenovica spominje se prezime Stojsavljevic u selu Veliki Cvjetnic kod Drvara. Oni su kao i Novakovici doselili s Popine posle bune (1875-1878). Obe porodice slave Arandjelovdan.

Takodje, prezime Damjanovic se spominje u selu Sipovljani (Drvar), gde su dosli iz sela Kupirova kod Srba negde u prvim decenijama 19 veka. Slave Jovanjdan.

I naša slava je Jovandan, tako da je moguce da su od istih Damjanoviæa kao i ja i da smo u nekom dalekom rodu. Hvala vam na trudu i pomoæi.

I ako još nešto saznate slobodno mi recite.

Takoðe znam da smo u nekim kumovskim odnosima i sa Žeželjima koji su takoðe tu negde oko Kupirova.

Živela srpska Lika

U radu “Pounje u Bosanskoj Krajini” od Milana Karanovica u selu Pritoka kod Bihaca spominje se da je bila (knjiga izdata 1925) jedna kuca Damjanovica (Jovanjdan) koji su dosli iz Srba.

U radu “Bjelajsko Polje i Bravsko” od Petra Radjenovica u selu Rasinovac spominje se da je bila (knjiga izdata 1925) jedna kuca Damjanovica (Jovanjdan) koji su se doselili iz Grahova posle okupacije 1878.

Imam samo po desetak stranica kopiranih iz ovih radova pa verovatno ovo nije sve gde se spominje ovo prezime. Inace radovi su stampani u godisnjacima u biblioteci “Naselja i poreklo stanovnistva”. Od Radjenovica su jos “Unac” i “Sela parohije Krnjeuse”, a od Karanovica “Sanicka zupa u Bosni”. Te knjige se mogu naci u Narodnoj Biblioteci Srbije u Beogradu.

mirog !!!

Zahvaljujem ti se puno na trudu, sebi sam zacrtao da æu ovo dovesti do kraja, tako da æu i knjige koje si mi ti naveo potražiti.

Pozdrav !!!

ПОРИЈЕКЛО ПРЕЗИМЕНА КАЛАЊ

КАЛАН – (<рум. аl- )

Антропонимијска основа калан- није фреквентна (заступљена) у нашем презименском фонду, јер се могу издвојити само 4 (четири) сигурна примјера. Сви они воде поријекло од румунског апелатива al- у значењу коњ и нашег суфикса -ан .

1. Калан : презиме забележено у околини Огулина и Чазме у Хрватској 1948.године.

2. Каланац : презиме у области Крајиште у Србији.

3. Калановић : у Стругарима (Јасеница у Србији); у Хрватској у Преку и Привлаци код Задра (само три особе 1948.год.)

4. Калањ : српска породица у Удбини у Лици1698.године, поријеклом из Буковице; одсељена породица из Куле Атлагића у Босну 1771.године;српска породица у Боровинама у Подравини у 18.(осамнаестом вијеку); савремено презиме у Београду; у Хрватској околина Бенковца, Црквенице, Бриња, Копривнице и Шибеника. Упореди топониме Калањево у Македонији, Калањевићи у Херцеговини и Калањевци у Србији.

Љиљо, би ли могла да добавиш коју информацију о презимену Хаџић.

Запажам то презиме и у Босни у и Крајини. Некадашњи предсједник владе РСК, Горан Хаџић носи то презиме, моја фамилија са мамине стране, дакле околина Добоја, а и много муслимана, наша сусједна села такође носе то презиме.

Какве паралеле ту постоје? Ако можеш нешто наћи... :wink:

“Kalanji su iz Miruša kod Bileæe, u Hercegovini (slave-Nikoljdan).”

Ovo sam nasao na linku o Kozarcanima koje je Ljilja ovde postavila. Ljiljo, veliko hvala za ove linkove i postove!

Хвала у сваком случају, али неће бити

бар што се тиче овог мог дјела племена Калањ, знам да потичемо из Црне

Горе, али додуше то је близу Херцеговине, а славимо Ђурђевдан...

али никад се не зна, може бити

поздрав

:razz Наравно , погледаћу за Хаџић презиме!!!

Нисам могла одмах да Ти одговорим, опрости :wink:

Мирог, драго ми је да су линкови од користи..., покушаћемо још нешто пронаћи.

Лијепо је да и овдје пишемо што знамо, што чујемо о нашим презименима и којим путем носимо своја презимена...