Ena

Licka prezimena...

Recommended Posts

Kao prvo, da vas sviju zajedno pozdravim i pohvalim, jer ovo je za svaku pohvalu.

Mr. Proper, nemam rijeci.

Samo naprijed!

A naravno pohvale i ostalim diskutantima.

Volio bi da saznam vise informacija o prezimenu Dolinic.

Po kazivanju mojih predaka, Dolinici su dosli iz Like, nejde iz Koncarevog kraja. Krsna slava je Sv. Djuradj.

To prezime je nastalo u Lici, a poticu od Radocajica, koji su doselili u Liku iz Drvarskog kraja, slava nije mijenjana.

Procitao sam gore navedena prezimena, i nadje samo jednu kucu Dolinica, i to u Bunicu.

To je mozda i tacno, jer nedje u tom periodu (ili nekoliko godina prije tri se brata Dolinica iz Like doseljavaju na obronke planine Kozare).

Ako neko ima vise informacija o porijeklu prezimena Dolinic, neka objavi.

Unaprijed zahvalan,

Vukasin

P.S.

Nema sela pod Kozarom koja nisu prosarana doseljenicima iz Like, a preko 70% sela su upravo Licini naselili, po kazivanju ljudi iz Potkozarja.

Vučice, ovo je ono što znam za Crnu goru da su Vuletići, nastanjeni na području Čapljine, Stoca, Širokog Brijega, Popova i LJubuškog.

Na duvanjskom području Vuletići žive u Kazagincu i Rašeljkama.

Imaš na www.tgrad.net nešto o tom prezimenu pa pogledaj!!!!

Nadam se da sam ti bar malo pomogla!!! :)

Kada govorimo o prezimenima, tada svakom od nas upada u oči da nema prezimena, kojeg nema među nama Srbima i Hrvatima. Na području Like, Dalmacije ,Slavonije, Bosne, Hercegovine, Gorskog Kotara itd.,to je vrlo česta pojava. No na žalost ti naši prezimenjaci su istovremeno i najveći SRBOŽDERI. Ta mržnja se ne da usporediti s ničim viđenim. Nakon dugogodišmjeg života i kretanja, među njima ustanovio sam da oni pate od kompleksa krivice izdaje, a od iskompleksiranog čovjeka nema goreg. U Istri i okolini Rijeke sam naišao na slijedeća prezimena za koje sam nekada mislio da su isključivo srpska:KALANJ, VUKELIĆ, CEROVIĆ, BELIĆ, CETINA, BOGDANOVIĆ SIMONOVIĆ, PROTIĆ, STANIĆ,BEVANDA...No ovi iz ovog kraja se ne odlikuju mržnjom prema srbima i sasvim su drukčijih osobina uopšte. Uticaj italijanske kulture je očit i na višem su civilizacijkom nivou.

Pitanje...

Zna li netko koji je najbolji način da se sazna porijeklo neke obitelji?Recimo,kad bi htio saznat koliko su moji dugo tu gdje jesu,otkud su došli,jel se oduvijek tako prezivaju (čuo sam da ima primjera da se netko odselio u neki drugi kraj gdje se njegovo prezime drugačije izgovara ili tako nešto i onda je iz generacije u generaciju prezime pomjenjeno u jednom slovu,ali je zapravo riječ o rodbini,tj. "pripadnicima" iste familije,npr. Perić-Pirić) i tako te stvari...?

A isto to je nemoguće saznat od djeda,bake...

Molim pomoć.

NAj sigurnije ti je da se raspitas u svojio crkvi i vidis u knjigama crkvenim...ako tamo nemozes naci,tj.nemozes do knjiga doci onda postoje alternativni putevi...razni internet forumi koji se bave tom teatikom i gde ljudi razmenjuju svoja saznanja i iskustva do kojih su dosli...vrlo tesko i retki su slucajevi da ces sve naci crno na belo ,na nekom listu hartije,obicno to traje godinama i sakupljas mrvu po mrvu i onda sam sklapas neku realnu sliku...puno srece i uspeha!!!

Kakvi ljudi mi možemo biti Ljiljo...? na pamet mi pade opet ona tužna i neizbježna 1991. godina. Izvorni oblik fašizma je na djelu u "lijepoj njihovoj". Šovinizam divlja, a voditelj dnevnika na HTV BRANIMIR DOPUĐA svako veče odjavljuje emisiju riječima: "Do viđenja i poseban pozdrav hrvatskim braniteljima, ma gdje bili"!!! DOPUĐA??? :'(

Pitanje...

Zna li netko koji je najbolji način da se sazna porijeklo neke obitelji?Recimo,kad bi htio saznat koliko su moji dugo tu gdje jesu,otkud su došli,jel se oduvijek tako prezivaju (čuo sam da ima primjera da se netko odselio u neki drugi kraj gdje se njegovo prezime drugačije izgovara ili tako nešto i onda je iz generacije u generaciju prezime pomjenjeno u jednom slovu,ali je zapravo riječ o rodbini,tj. "pripadnicima" iste familije,npr. Perić-Pirić) i tako te stvari...?

A isto to je nemoguće saznat od djeda,bake...

Molim pomoć.

Kako se i ja zanimam za istu stvar evo male pomoći:

http://www.rodoslovlje.com/

http://www.familysearch.org/Eng/Search/ ... .asp 

Pa Krbavskopolje74 nisi ti iz Bunica nego iz Divosela. Oduvjek sam te smatrao za iskrenog momka, a sad se predstavljas lazno. Nije valjda da se sramis mjesta odakle si??? Cuo sam neke komentare za mene i za znak na Krbavackoj ruci. U svakom slucaju pozdrav svima pa makar bili i iz Divosela!

Ne predstavljam se ja lazno,mozda samo nedovoljno precizno,druze iz Krbavice.Nije moje malo mjesto toliko poznato kao tvoje.Ja se moram snalaziti posto nemam svoje ljude koji bi me reklamirali.Kad je rijec o komentarima za koje si cuo,moram da ti kazem da sam na onoj slici prepoznao tebe ali onaj znak nisam dobro prepoznao.Hvala ti na pozdravu.Zaista je vec vrijeme da me pozdravis poslije toliko godina.Nemoj da se stidis da pozdravis stare prijatelje vise puta,pa makar oni bili i iz Divosela.Zivio.

Da te nisam prozvao nebi se ni javio! Doduse koga ti jos znas iz Smiljana. Tako i ti, jedan ali vredan. Samo sto Tesla nije bio pjesnik za razliku od tebe. Sigurno si zaboravi sta si obecao jos prije nego sto si otisao u Ameriku. Da cemo da se nadjemu i da ces recitovati pjesme kao nekad kad si isao sa kulturno - umjetnickim drustvom iz Korenice. Mada od tad ima vise od 10 godina nije me prosla volja da se to i dogodi. Ja ti predlazem, a nadam se da ces me poslusati da otvoris topic sa svojim pjesmama. Izazvao bi odusevljenje kad vecine posjetoca ovog sajta, neki bi se nasmijali, neki bi pustili koju suzu, ali niko ne bi ostao ravnodusan!!! Ja znam da si ti vrlo skroman i da ne zelis da se reklamiras, ali bi na taj nacin djelimicno ispunio obecanje dato starom prijatelju!

Ti si na potezu!!!!

P.S. Ovo nema mnogo veze sa lickim prezimenima, ali mislim da nisam pisao uzalud.

Za ovakve prepiske lične prirode ubuduće imate privatne poruke,

ovo što ste pisali nema veze sa temom koja se zove lička prezimena pa bih vas molila da ne diskutujete ovdje o tome.

Možete otvoriti posebnu temu i tamo pisati o svemu ovome ako želite da vaša prepriska bude javna .

Pozdrav !

Vidis ti, jos ce nas izbaciti sa casa sto smo promasili temu.

Mekinjarka...

Kad smo vec kod lickih prezimena interesuje me da li neko pouzdano zna kako je nastalo prezime ZAKLAN.

Cuo sam mnogo legendi o postanku tog prezimena, ali nisam siguran koliko su tacne.

Pozdrav svima!!!