Ena

Licka prezimena...

Recommended Posts

Godine 1712. se javlja po 1 kuća Stanića u Podlapcu (Knes Radoiza Stanich), a u Mutiliću (Batko Stanich).

Godine 1915. bilo je Stanica-102 kuće , Ivakusa(Brinje)-41, Divoselo(Gos.)-23, Bjelopolje(Kor.)-12, Mutilic(Udb.)-10, Vodotec(Brinje)-6, svrackovo selo(udb.)-5, Gospić-3, Klašnjica(Kor.)-3, Gračac-3, brinje-1, Glogovo(Gracac)-1, Korenica-1, Lipe(gs.)-1, otocac-1,

Keča-41, 1)Kalebovac(kor.)-3, 2)Neteke(Srb)-1, 3)omoljac(kor.)-1, 4)Ponor(kor.)-4, 5)resetar(l.p.selo)-1, 6)Suvaja-19, 7)Vrelo(Kor.)-2, 8)Zavalje-7,

da li je prezime ovo pravoslavno ili catholic?

Velik broj stradalih u Jasenovcu je ovog prezimena,a i jedan od začetaka ustanka u Srbu je Keča?imam mog suseda koji tvrdi da je katoličko prezime?

Sta vi licani kazete posto znate?

Pozdrav svima

Zna li neko nesto vise o poreklu prezimena Bubulj?

Bubulji su pocetkom 19og veka dosli u selo Racic kod Bihaca iz Like,a pocetkom 20og veka moj pradeda Simo je presao u Lohovska Brda ispod Pljesavice.Slavimo Sv.Jovana Krstitelja(20.januar).Nadimak im je bio Pijuci.Zanima me odakle su iz Like dosli?

Bas me zanima ako neko nesto zna

Unapred zahvaljujem

Sigurno si već našao tekst da su se Bubulji doselili u Račić iz Like. To je bilo otprilike 1820-tih godina. Godine 1915. godine u Lici je bilo ukupno 3 kuće Bubulja u mestu Malinovac (Zavalje), pa je moguće da se radi baš o ovom mestu. Bubulji se prema šematizmu mitropolije Dabro-bosanske iz 1882. godine spominju u parohijama Bihać i Hrgar, Dubovik (Krupa) i Tomina (Sanski most).

Sigurno si već našao tekst da su se Bubulji doselili u Račić iz Like. To je bilo otprilike 1820-tih godina. Godine 1915. godine u Lici je bilo ukupno 3 kuće Bubulja u mestu Malinovac (Zavalje), pa je moguće da se radi baš o ovom mestu. Bubulji se prema šematizmu mitropolije Dabro-bosanske iz 1882. godine spominju u parohijama Bihać i Hrgar, Dubovik (Krupa) i Tomina (Sanski most).

Ima Bubulja i u Zalinu ( Opstina Bosanska Krupa/Krupa na Uni )

90954_cuturilo_f.jpg?ver=1283659514

Iz Novog Sada nam se javio Veljko Čuturilo sa već gotovim rodoslovnim stablom, pa bi želeo da mu samo potvrdimo neke "činjenice" koje je sakupio iz različitih izvora, od kojih su neki zapravo usmena kazivanja koja se ne mogu proveriti. Nama je drago ako je sve to tačno, ali sa naše tačke gledišta neproverljivo, što znači da se o tako nečemu ne možemo ni da izjašnjavamo.

Čitalac Čuturilo ima pravo da veruje u te priče i da ih svrstava u svoj "rodoslov", ali ne može od nas da traži i da mu to potvrdimo! Uzgred se osvrćemo na jednu tvrdnju ovog čitaoca - da su austrijski popisi vršeni od 1660. u Krajini i da su u njima zabeležene porodice Čuturilo sa istom krsnom slavom koju i danas slave - Sv. Nikola.

Austrijski popisi su vršeni od početka 18. veka, sa povlačenjem Turaka iz Krajina (čitalac je poreklom od Dabra Ličkog kod Otočca) iz ovih krajeva, ali njenu administraciju apsolutno nije interesovalo čak ni tačno beleženje prezimena koja su redovno, po sluhu, zapisivali na nemačkom jeziku polupismeni austrijski vojnici (o tome ima brojnih dokaza radova austrijskih istoričara, kao što je Karl Kazer, čiji su "Popisi Like i Krbave" objavljeni i kod nas), a kamoli pojedinačne porodične slave.

O veroispovesti je ponekad i bilo podataka, koji se mogu naći u bečkim arhivama najviše prilikom "prevođenja Vlaha", kako su najčešće nazivali Srbe graničare na uniju, tj. podređivanju katoličkoj crkvi, nekad milom, nekad silom, a najčešće prevarom nepismenog stanovništva i to baš u vreme grofa Herberštajna koga i spominje naš čitalac, kada se, po predanju (ili nekim arhivskim podacima) naselila i familija Čuturilo u okolinu Otočca.

O krsnoj slavi porodica su ponekad retki sveštenici i kaluđeri vodili zabeleške ali su i crkveni i manastirski protokoli kao i sami verski objekti mahom paljeni i rušeni u čestim ratovima od turskog vremena do nove hrvatske države.

Smisao i svrha naših odgovora nisu ekspertiza već obavljenih istraživanja o poreklu porodica i tekstova, niti objavljivanje studija o poreklu porodica i prezimena - nego pomoć onima koji ne znaju mnogo o svome poreklu. Na stranicama ovih naših novina iz razumljivih razloga - zbog nedostatka prostora i potrebe udovoljavanja interesovanju što većeg broja čitalaca - ne iznosimo stručna mišljenja o rezultatima drugih autora, pogotovo kad se ne navode izvori iz kojih su naši čitaoci (navodno) crpli svoje podatke, pa nismo u mogućnosti da ih proveravamo i kad bismo hteli.

Da nas je Čuturilo upitao o svojim korenima samo na osnovu nekoliko podataka o sebi i svojim precima, slavi i nekadašnjem mestu boravka, mi bismo mu konkretno odgovorili i kakva je čutura stvarno bila, te kako su srpski vojnici mogli do njih doći i pre turskih osvajanja na Balkanu i konkretno u Srpskoj carevini.

Vesti-online.com

05. 09. 2010.

Mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić

Bubulj je modifikovano prezime ,koje je nastalo posle kosovskog boja seobom plemena Bjeloplavlica. Koji su se nalazili od Osroga do Podgorice. Bubulj u starom prostom recniku tog predela je oznacavao ZID od naslaganog kamena,tj kamen medjas. To je asociralo Bjeloplavlici da ga uzmu za prezime ,sklanjajuci se od Turaka. Razlog zbog kog su presli u Liku je osveta Turaka,jer su Bjeloplavlici godinama ubijali i drzali jak otpor na svom podrucju gde su se nalazili. Danas Bjeloplavlici ,tj Bubulja ima po celoj bivsoj jugoslaviji. PS moja pokojna Majka je od Bubulja...

Postovani Licani i Krajisnici,

Potomak sam porodice Milojevic, pradeda mi je bio prota u Mogoricu do tridesetih godina 20. veka, kada je sa porodicom (zenom i dvanaestoro dece) presao u Beograd. Njegova zena, moja prabaka, je bila Anka Basta. Izgubila sam vezu sa zivim potomcima porodice i volela bih da ih pronadjem, ali me takodje interesuje veza porodice Milojevic, Baste sa porodicama Tesle i Mandica. Znam da smo bili u nekom srodstvu sa Teslama, da se nasa porodica pominje u knjizi "Tesla, portret medju maskama" ali nista vise od toga. Molim vas za neku pomoc ili informacije gde da kopam o poreku prezimena. Pregledala sam spisak prezimena ovde na forumu, ali Milojevice nisam nasla.

Hvala vam!

Jelena Car

Imam neki status upozorenja, ali ne znam cime sam prekrsila pravila foruma... svakako nije zlonamerno :)

Људи зна ли неко нешто о породици Саватовић. Видео сам да их има у Мр.Пропер-овом посту на слово С. Savatovic-28, 1)Kulica(Ostrvica-gospic)-6, 2)Oraovac(Lapac)-5, 3)Rudopolje(Bruvno)-17.

Знам да смо из Рудопоља(рођен сам у Книну и као беба избегао са мојима),покојни деда Тома(Томаја) био је ковач и приучен сеоски ветеринар. Чистио је веприће,поткивао коње,правио потковице,телио краве,итд. Тако да можда то може да вас асоцира ка нечему. Покојна баба ми је из Суша,исто из Рудопоља. Па би и ја почео да правим породично стабло,али не знам пуно тога,сем да су били имућна породица.

Свака помоћ ми значи