Sign in to follow this  
Crni_Vrh

Re: Popis Like i Krbave 1712. godine

Recommended Posts

Nakon Velikog beckog rata 1683-1699 i oslobodjenja Like i Krbave od Turaka austrijske vlasti osnivaju Dvorsko vojno povjerenstvo u cilju provodjenja "Conscripcije" tj popisa stanovnistva i zemljisnih posjeda na novooslobodjenim podrucjima. Popis je zpoceo 20. septembra 1712.g u Korenici, a zavrsio krajem oktobra iste godine u Lickom Novom. To je prvi i jedini sacuvani popis jer su svi kasniji popisi unisteni, a sasvim slucajno ga je u beckom arhivu otkrio i objavio Karl Kaser. U izdanju SKD "Prosvjeta" i u redakciji profesora Drage Roksandica popis je stampan 2003.g. i u cijelosti ga se moze skinuti u pdf formatu sa ove adrese:

http://www.skdprosvjeta.com/catalogue.php?id=9

Popis je kapitalno djelo koje trajno svjedoci o etnickim odnosima u Lici i iz kojih je vise nego jasno da je pocetkom 1712.g pravoslavno srpsko stanovnistvo na tom podrucju bilo u velikoj vecini. Pored toga licno sam dozivio veliko iznenadjenje i zadovoljstvo da sam u popisu naisao na imena vojvoda, plemenskih starjesina i "porkulaba" o kojima sam slusao samo kroz usmenu porodicnu predaju, cesto maglovitu i kontradiktornu, a sada se pojavljuje i konkretan pisani izvor kao dokaz o postojanju tih ljudi. Nadam se da ce urednistvo KF napraviti iznimku i nece zbog krsenja pravila o ostavljanju linkova izbrisati adresu sa koje se moze skinuti ovo djelo od izuzetne vaznosti za istoriju i etnografiju Like.

Crni Vrse svaka tvoja napisana rijec ovdje na sajtu je kao melem na rane.

Zahvaljujem sto si nas obogatio, licno mene, nekim novim infomarcijama ovih zadnjih dana u ovom topiku i u topiku o koljacu Franceticu.

Svaka rijec ti zlata vredi!