Sign in to follow this  
Spasilda

Re: "ХЕНДИКЕП НИЈЕ БАУК"

Recommended Posts

У Бања Луци су отворене специјалне школе међу првима у Босни и Херцеговини и дјелују и до данас:

- Центар за образовање, васпитање рехабилитацију слушања и говора - Бањалука,

- Центар „Заштити ме“,

- Школа у оквиру Завод за физикалну медицину и

Sve pohvale Banja Luci... tako se počinje sa razbijanjem predrasuda i sa izjednačavanjem prava dece na školovanje!

Naravno, to je beskrajan proces... uvek može bolje a i više. Uostalom nivo razvoja društva (države, grada, sela i sl.) se između ostalog pokazuje i odnosom prema hendikepu kao i marginalizovanim

Скоро сам на једном форуму читала једну занимљиву причу једног момка, уствари, он је тражио мишљење чланова форума везано за његов „проблем“. Он је то назвао „проблемом“.

Наиме, ради се о сљедећем...

Њему се допала дјевојка која има тјелесни инвалидитет, обоје су завршили факултете, у кратко вријеме су се разумели, дала му је до знања да осјећа нешто према њему и он осјећа нешто за њу, али... он некако не може прећи преко њеног инвалидитета. Када помисли на евентуалну везу са њом, у њему се редају проблеми: како ће околина реаговати, шта ће рећи породица, пријатељи... На крају је побједила љубав... они су сад у вези. :P;):)

Много сам се обрадовала кад сам прочитала да су они сад заједно.

Ја сам још у свом првом посту на ову тему рекла да сам против свих предрасуда и дискриминације.

ОСИ су исто људска бића као и сви остали

Tako Anoka razmisljaju pretezno zaljubljene zene ali imam osecaj da muskarci i kada su zaljubljeni

i znaju da je to ljubav oni onda postanu nesigurni i pitaju sta drugi kazu pa valjda

Anoka, baš se obradujem kada pročitam priču koja je životna, stvarna, u početku tužna i neizvesna a onda ljubav ( baš kao i pravda) pobedi!

Zaista bih volela da ljubav uvek pobedi bez obzira da li osobe imaju ili nemaju hendikep! :)

Мени исто буде драго кад љубав побједи. Сви имамо право на љубав. А предрасуде ме нервирају...много. Ја знам два млада брачна пара из Београда: он је у колицима а она је неинвалидна особа. Срећни су, воле се, имају подршку породице...

Познајем једну дјевјку која је ОСИ. Дописивала се с једним момком преко нета. Није му рекла да је ОСИ јер је мисилила да је он то већ прочитао на форуму преко ког су се дописивали. Она је јавно причала о свом инвалидитету. Њих двоје су се нашли на кафи како би се и лично упознали. Међутим, послије те њихове кафе, након пар дана он јој је приговорио што му није рекла за свој инвалидитет, извређао је и рекао јој је да је она „превара“. Она послије тога није хтјела чути за њега, прекинула је са њим сваки контакт што је и разумљиво. Било јој је тешко послије свега што јој је рекао. Послије неких 4 – 5 мјесеци он јој се поново јавља и моли је да му опрости што је тако извређао, што је био покварен... Опростила му је, али није заборавила.

Много је патила због његове увриједе, али послије тога је ојачала.

Igorčiću, mogu li da ti preporučim da iz tugovanja polako pređeš na razumevanje, podršku i sl... jer od tuge i sažaljenja ćemo imati svi samo štetu: mi, koji je osećamo a još više oni kojima ih dajemo( na tugu i sažaljenje mislim, naravno).

Za početak poklanjajmo jedni drugima osmehe "ništa ne koštaju a puno vrede"! :(:o;)

''Уобичајено схватање сексуалности често је повезано са изгледом и привлачношћу нечијег тела. Стари Грци су идеализовали савршено тело. Античка традиција је тежила идеалу тела које је мишићаво и усправно. Данас лепо тело оличава еротичност, жељу и моћ. Они који су другачији често изазивају подозрење и подсмех.

Тело особе која има недостатак или инвалидитет је далеко од друштвено прихваћеног естетског обрасца. Друштво одбија чињеницу да особе са инвалидитетом могу волети своје тело и уживати у њему. Инвалидност није једнако бити непожељан/а.

Особе са инвалидитетом уче да њихово тело није пожељно, да не воле своје тело, да се стиде што су другачији. Ако их друштво одбацује због инвалидитета и изгледа, није чудо што особе са инвалидитетом праве исту грешку у односу на себе, јер су усвојили асексуалну представу о себи коју им је друштво наметнуло.

Особе са инвалидитетом имају иста права на брак, породицу и радост родитељства као и неинвалидне особе, и могу бити способни и брижни родитељи који пружају љубав својој деци. Нажалост, сматра се ''природним'' да особа која има инвалидитет не улази у брак ('Ко би њу/њега уопште хтео/ла'?), а ако постоји веза између двоје људи од којих једна особа има инвалидитет, околина неинвалидне особе обично на све начине обесхрабрује такву везу. Ово је посебно изражено када се ради о девојкама и женама са инвалидитетом, што је и последица њихове претпостављене социјалне улоге.

Уобичајене су предрасуде да особама са инвалидитетом не треба дозволити да имају децу. Особе са инвалидитетом немају права да усвоје децу, чак и ако је један од брачних партнера неинвалидна особа. У случају развода деца по правилу припадају родитељу који је неинвалидна особа, чак и онда када неинвалидна особа није најпогоднија да се о детету брине.

Свака особа има своје јединствено сексуално путовање повезано са патњом и радошћу који одређују њен идентитет и самовредновање. Универзална је потреба да се буде прихваћен/а, некоме потребан/а и безусловно вољен/а.

Па ипак постоје скривене норме и веровања о томе коме је 'допуштено' да буде секси. Особама са инвалидитетом то није 'допуштено'. ''Замислите, инвалид, па да ради 'оне ствари'!'' Деца са инвалидитетом се 'заштићују' од патњи и разочарања тако што се обесхрабрују њихове романтичне везе и игнорише буђење или постојање њиховог сексуалног нагона.

Особе са инвалидитетом су људска бића као и сва друга. Оне имају људске потребе, укључујући и сексуалне, као и сви други. Ако их друштво гледа као асексуална бића, тиме их лишава људскости и сопственог идентитета.''

Из памфлета "Инвалидност и сексуалност" Удружења дистрофичара Моравичког округа Чачак

Osobe sa invaliditetom ( i ne samo one) su na mnoge načine diskriminisane! Jedan od tih načina je i sumnjanje u mogućnost da OSI imaju pravo da vole, da budu voljeni, da sklapaju brakove, stvaraju porodice baš kao i svi njihovi vršnjaci! U lancu predrasuda,ova karika je vrlo naglašena i oko nje se "lome koplja" čak i u stručnim krugovima. Neki od stručnjaka, krijući se iza lažnog humanizma, predlažu čak i sterilizaciju osoba sa invaliditetom, navodno štiteći njihovo zdravlje a i budući porod.

Neki od stručnjaka, krijući se iza lažnog humanizma, predlažu čak i sterilizaciju osoba sa invaliditetom, navodno štiteći njihovo zdravlje a i budući porod.

U Kruševcu je evidentirano više od 1.500 osoba s invaliditetom, a gotovo nijedna javna ustanova nema prilaze i odgovarajuće rampe. Pre nekoliko godina postavljena je rampa za ulazak u zgradu Policijske uprave, a ovih dana u funkciju bi trebalo da budu stavljene rampe za invalidna lica u zgradama Suda i Nacionalne službe za zapošljavanje.

Za 1.000 osoba sa invaliditetom evidentiranih u niškoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje, dobijanje posla pravi je bingo, budući da se prema iskustvu iz invalidskih organizacija poslodavci retko odlučuju na upošljavanje invalida, uprkos državnoj subvenciji od 120.000 dinara za obezbeđivanje radnog mesta za ove ljude.

Blic.

11.10.08.

Те рампе су давних дана требале бити постављене на све јавне установе...

Да ли је у Србији усвојен Закон о рехабилитацији и забошљавању ОСИ?

Ако је тај закон усвојен у Србији, он се мора испоштовати.

Колико знам, у Р. Српској је усвојен.

Da taj zakon je na dnevnom redu, trebao bi biti uskoro usvojen, da oni u skupštini

nešto rade mogao bi biti usvojen za dan, dva, ovako od kletvi i drugih bljuvotina

ništa drugo ne stiže na red >:(

Neki od stručnjaka, krijući se iza lažnog humanizma, predlažu čak i sterilizaciju osoba sa invaliditetom, navodno štiteći njihovo zdravlje a i budući porod.

Anoka, nisam bila dovoljno precizna u iznošenju činjenica, naime ona sterilizacija se spominje samo u kontekstu osoba sa umerenom mentalnom retardacijom,kao i kod naslednih bolesti ( mutacije gena koje neminovno dovode do invalidnsti u bilo kom smislu, a te mutacije se

Anoka, Izvini ako sam te nehotice uznemirila ili zbunila, jer onako kako sam napisala može da se protumači da ti "stručnjaci" generalno svim OSI ne odobravaju roditeljstvo.

Драга Спасилда, не мораш се извињавати... све је у реду!

Anoka , hvala ti što si mi pronašla Bonton (u elektronskoj verziji), pa ne moram ja da prekucavam delove, pošto ga imam samo u štampanoj formi...