Sign in to follow this  
chule80

Desavanja u i oko FK Crvena zvezda

Recommended Posts

Naš najtrofejniji klub uskoro bira predsednika. Jača pritisak na Džajića da izvuče Zvezdu iz ambisa

dzaja_v.jpg

Tri nedelje pre izborne skupštine Crvene zvezde širi se krug kandidata za novog predsednika. Najviše pristalica ima ideja da čelna mesta zauzmu Dragan Džajić i Vladimir Jugović, može se očekivati i uključivanje u trku v.d. predsednika Den Tane, a tu je i dr Zoran Bingulac koji je dobio glas veterana.

Neizvesnost pojačava podatak da revizija finansijskog poslovanja, za koju je angažovana stručna firma, kasni nekoliko dana i da se njeni nalazi ne mogu ni nazreti. Upućeni tvrde da Zvezdin trenutni dug nije ni osam, ni dvanaest, nego čak 21 milion evra i da će novi čelnici dobiti u ruke vruć krompir!

Izbori će biti okončani krajem oktobra, jer je prethodni predsednik podneo ostavku 2. avgusta, kad i kompletan Upravni odbor, a rok za sazivanje je dva meseca.

Sve kandidature mora da ozvaniči i iznese pred članove skupštine radna grupa u sastavu: predsednik Krcun Dragović, član Upravnog odbora u ostavci Miodrag Đorđević, član nadzornog odbora Milan Šutić i predstavnik veterana Tomislav Milićević.

Prema izvorima „Blica“, moguće je bar šest varijanti raspleta predsedničke trke na „Marakani“.

Vladimir Jugović. Moguća, iako se bivši as posle povlačenja iz Upravnog odbora prilično distancirao od kluba. Njegova kandidatura imala bi finansijsku podršku Filipa Ceptera, što mu povećava šanse.

Dragan Džajić. Sve realnija opcija, a njegovo prisustvo večitom derbiju i katastrofalna situaciju u klubu pojačali su pritisak na njega da se vrati na komandno mesto.

Zoran Bingulac. Za sada jedini zvanični kandidat. Profesor međunarodnih finansija i stručnjak iz ove oblasti, ima ideju da zadrži finansijera Marka Miškovića i postavi ga za potpredsednika. Javno mu se suprotstavio bivši as Petar Krivokuća, koji predlaže Den Tanu.

Den Tana. Za holivudskog biznismena, koji se oštro usprotivio mešanju navijača u klupsku politiku, naklonost imaju finansijeri

Marko Mišković i Dragi Mićović.

Moguće je da se pred skupštinom pojavi više kandidata, od kojih bi se glasanjem izabrao jedan.

Teoretski, moguće je i sazivanje Sabora Crvene zvezde, kao najšireg klupskog tela, koji može da izabere novu skupštinu, a onda predsednika. Dolazi u obzir samo ako među pristalicama kluba naraste uverenje da nijedan od predloženih kandidata nije pravi.

Bilo kako bilo, do kraja oktobra znaće se ime čoveka koji klub sa „Marakane“ treba da pokrene iz učmalosti i višemesečne agonije.

Do predsednika prostom većinom

Skupština Crvene zvezde je najšire klupsko telo i broji 80 članova. Ukoliko joj radna grupa predloži više kandidata, predsednik će postati onaj koji dobije prostu većinu prisutnih.

Novi predsednik bi posle toga izabrao članove Upravnog odbora koji će rukovoditi klubom u narednom mandatu.

Blic.

8.10.08.

INTERVJU : DAN TANA, VRŠILAC DUŽNOSTI I KANDIDAT ZA PREDSEDNIKA CRVENE ZVEZDE

Vodim Zvezdu u Ameriku

Program baziram na pet raznih grana. Prva je najvažnija, a tiče se rezultata i onoga što se dešava na terenu. Druga je da sredimo finansijsku situaciju u Zvezdi. Treća je da vratimo navijače na stadion. Zatim da unapredimo naš marketing i naše odnose sa medijima

Thumb_sptana1_marina%20lopicic.jpg

Vršilac dužnosti predsednika Crvene zvezde, Dan Tana, smatra da bi njegov izbor za prvog čoveka crveno-belih bio najbolje i najidealnije rešenje za klub sa „Marakane“. Dobrivoje Tanasijević je vrlo zanimljiv, šarmantan gospodin, sklon šali, koji vešto i diplomatski, uz osmeh, izbegava odgovore na direktna pitanja.

Na predlog Radne zajednice kluba pristao je da bude kandidat za predsednika Crvene zvezde upustivši se tako u izbornu trku sa Zoranom Bingulcem. Pored toga što priznaje da su mu Crvena zvezda i fudbal velika ljubav, Den Tana kaže da je ponosan na svoj život u Americi, gde je uvek lobirao za srpsku stvar.

Kako mislite da postanete predsednik?

- Moraćemo mnogo da radimo! Svoj program baziram na pet raznih grana. Prva je najvažnija, a tiče se rezultata i onoga što se dešava na terenu. Druga je da sredimo finansijsku situaciju u Zvezdi. Treća je da vratimo navijače na stadion. Zatim da unapredimo naš marketing i naše odnose sa medijima.

Vidite li vlastiti interes u Zvezdi?

- Nisam u Zvezdi da budem predsednik. Ovde sam što volim Zvezdu! Uvek ću da radim za Zvezdu i srpski fudbal.

Možete li da pobedite Zorana Bingulca?

- Što se tiče protivkandidata, ne znam šta će biti. Naša skupština ima 76 članova i oni će da odluče. Videćemo, neću ništa da prejudiciram. Ko će da pobedi, zavisi od onih koji glasaju.

TADIĆEV ČOVEK

Kako vidite Srbiju?

- Ovde u Srbiji idemo polako, ali bitno je da idemo napred. Svaki put kad se vratim iz Amerike vidim da se nešto radi. Kako se bude poboljšavala politička situacija biće bolje. Ne krijem da sam glasao za Demokratsku stranku - otkrio je Den Tana.

PASULJ I REBARCA SUVA

Koje je vaše omiljeno jelo?

- Italijanska kuhinja je zastupljena u mom restoranu, tamo ima 57 različitih jela. Nema jela koje nisam probao. Ipak, najviše volim da jedem punjenu papriku, sarmu, dobru pljeskavicu, kolenicu s kiselim kupusom. Uživam u pasulju - zaključio je Den Tana.

Ko će činiti vaš tim?

- Što se tiče moje ekipe, biće najbolja. Nemam bilo kakve spekulacije kada su u pitanju moji saradnici, ali ih izgleda ima moj protivkandidat.

Hoće li vas podržati Jugović, Mišković i Mićović?

- Nemam informacije od njih! Meni je najdragocenija stvar da su fudbaleri, stručni štab, ljudi koji rade ovde godinama odlučili da me kandiduju.

Da li je istina tvrdnja vašeg protivkandidata Zorana Bingulca da Zvezda duguje 21 milion evra?

- Čekam tu reviziju i odmah izlazim u javnost. Sve dok ona ne bude gotova, možemo da nagađamo. On neka nagađa, ja neću.

Da li ste za povratak legende Dragana Džajića u klub?

- Zvezda je društveni klub i njena vrata su otvorena za svakog navijača i prijatelja. Naravno, ako je neki prijatelj napravio neke stvari protiv propisa države i zakona, nije dobrodošao u bilo koji klub u svetu. Ja takve ljude ne mogu da podržim.

Menja li nešto činjenica da je Džajić pod istragom?

- Ako si pod istragom, onda je to druga stvar. Bitno je da ne budeš osuđen.

Da li je tačno da ste razgovarali s predsednikom tadićem i gradonačelnikom Đilasom i tražili pomoć za Zvezdu?

- Mislim da su svi šokirani situacijom u kojoj se Zvezda našla. Država ima sada mnogo problema i nema vremena da se bavi Zvezdom ili Partizanom. Međutim, dobio sam podršku od ljudi s kojima sam pričao i ubeđen sam da nam oni žele dobro.

Da li je moguće privatizovati Zvezdu?

- Privatizovati Zvezdu, ha! Privatizacija mora da dođe da bismo mogli da se takmičimo sa svetom. Želimo u Evropu, a kada to hoćemo, onda tako mora i da se ponašamo. Privatizaciju treba što pre uraditi. Ima raznih načina. Znamo za model Reala i Barselone, a za Zvezdu bi bilo dobro nešto između.

Jeste li u sukobu sa „delijama“?

- Važno je reći da se nikada nisam suprotstavljao navijačima. Sa njima sam najbolji prijatelj, barem što se mene tiče. Nisam neprijatelj navijača. Rekao sam im da je bolje da skupimo pare za advokata i pomognemo tom dečku koji je osuđen. Ne bi klub bio u situaciji da plaća veliku kaznu, već bismo taj novac iskoristili da kupimo jednog dobrog igrača. Tako bismo više pomogli tom dečku Urošu i Crvenoj zvezdi. Svi zajedno smo napravili duplu štetu.

Kako pamtite Holivud i svoju glumačku karijeru?

- Krajem pedesetih godina u Holivudu su se snimali filmovi o Drugom svetskom ratu. Glumio sam Nemca, fašistu, komunistu, kriminalca... Uloge su bile dobre jer su bile dobro plaćene. Nisam glumio ljubavnika, ali šta da radim (smeh).

Možete li nam nešto reći o svom restoranu u Santa Moniki?

- Nema osobe u Holivudu, predsednika Amerike, sportiste koji makar jednom nije bio u mom restoranu. Tu se okuplja američki džetset. Zahvalan sam svojim radnicima i menadžerima jer oni vode taj restoran. Za svog veka otpustio sam samo jednog čoveka, što znači da ekipa koja radi i vredi.

Kako je biti Srbin među Amerikancima?

- Kada je počelo bombardovanje Srbije, bacio sam svoj američki pasoš. Uvek sam lobirao za Srbiju i to ću stalno da činim. Nije lako, jer ima mnogo ljudi koji rade protiv Srbije. Nažalost, ima mnogo Srba koji rade protiv svoje zemlje.

Planirate li da odvedete Zvezdu u SAD?

- Zvezdu sam već jednom doveo u Ameriku i to 1956. godine. Bili su moji gosti i igrali na turniru u Los Anđelesu. Ako pobedim, s najvećim zadovoljstvom ću da je odvedem u SAD. Isto ću da uradim i ako Bingulac bude bolji.

Glas javnosti.

16.10.08.

Cela ova situacija oko Zvezde me podseca na FSJ pre 10-ak godina..

Prastari Miljan Miljanic, koji je bio toliko loseg zdravlja, da je jedva pricao, a i kretao se.. vodio je nacionalni savez, iako je i tada imao blizu 8 banki..

Dal je moguce da se starcima poverava organizacija, koja treba da svakim danom napreduje, i razvija se.. Naravno da je u celoj prici oko FSJ sam Miljanic bio samo jedna figura, veliko ime, za koju niko nece nista da posumnja, a mesetari i mafijasi ce raditi svoj posao, onako iz senke.. beskrupulozno, podlo, i sa puno ljigavosti..

Tako nesto i sada se desava.. namecu starca od 100 godina..

Ne kazem ja da Dobrovoje Tanasijevic ne voli Zvezdu.. ili da bi recimo Dragan Dzajic bio bolji.. mozda i Ilija Ivic..

Radi se o tome, sto svaki mafijaski klan upravo preko ovih zvezdasa koji su velika imena, hoce da metnu sapu na nas najtrofejniji klub!!!!! Oni ce upravo biti pokrice?!

Sada, da li su oni svesno sa njima u dilu, ne znam..

Ja bih rekao da nisu.. svako pametan bi se izvukao iz tog vrazijeg kotla.. ali kada ti se takvi pojave na vratima, i kazu: moras! onda nema biranja.. moras da se smeskas za kamere.. i kraj!

Ovo je samo dokaz koliko je Srbija slaba drzava, kada ne moze da pruzi zastitu ovim ljudima, i zapecati te kriminalne klanove!!!! Kako da ih zapecati, kada ta piramida kriminala ide sve do samog vrha?!?!?!?!

Ono sto je jos bitno.. jeste, da se upravo iz tog razloga otezalo sa privatizacijom vecitih rivala..

toboze nacionalno blago, a s time da ce mafijasko leglo biti na Topciderskom brdu, i da peru svoj novac, trpaju sebi u dzepove?!?!!?!?!?

>:) >:) >:) >;) >:D

Marko Mišković podržao Dobrivoja Tanasijevića

Bivši član Upravnog odbora i finansijer fudbalskog kluba Crvena zvezda Marko Mišković podržao je Dobrivoja Tanasijevića u trci za predsednika kluba, objavljeno je danas na sajtu vicešampiona Srbije."Verujem da će čim bude održana Skupština kluba, i pošto budu izabrani novi organi uprave, 'crveno-beli' krenutu uzlaznom putanjom. Smatram da je od predloženih kandidata Dobrivoje Tanasijević čovek koji može da ujedini sve sadašnje strukture u Zvezdi i oko nje, i povede klub u ostvarenje postavljenih ciljeva", navodi se na klupskom sajtu.

Mišković je naglasio da je spreman da i dalje finansira Crvenu zvezdu.

"Lično sam spreman da se u konceptu Zvezde sa Tanasijevićem na čelu, u punoj meri angažujem i zajedno sa saradnicima pomognem oko potpune finansijske konsolidacije Zvezde", istakao je Mišković.

Drugi kandidat za predsednika kluba iz Ulice Ljutice Bogdana je Zoran Bingulac koga je predložila sekcija veterana Crvene zvezde.

Blic.

17.10.08.

ŠTA SU SVE IZJAVLJIVALI KANDIDATI ZA PREDSEDNIKA FK CRVENA ZVEZDA TOKOM IZBORNE KAMPANJE?

Bingulac ljude oko Tane nazvao kriminalcima, a Tana je Bingulčevo menjanje partija poredio sa vremenskim prilikama u Engleskoj.

Nisu se štedeli tokom izborne kampanje kandidati za predsednika FK Crvena zvezda Den Tana i Zoran Bingulac. Iako direktno nisu rekli nijednu ružnu reč jedan o drugome, njihovi izborni štabovi umeli su da iznesu dosta kompromitujućeg materijala o konkurentu. Tako je Bingulac ljude oko Tane nazvao kriminalcima, a Tana je Bingulčevo menjanje partija poredio sa vremenskim prilikama u Engleskoj.

S obzirom na to da su Den Tana i Zoran Bingulac u ponedeljak predali kandidaturu za predsednika Radnoj grupi, obavezali su se da neće davati izjave do srede uveče. Između ostalog, javna je tajna da će pred skupštinu Radna grupa izaći sa jednim kandidatom. To će biti Den Tana, ali će petorica delegata Zorana Bingulca najverovatnije kandidovati direktno na skupštini kluba.

OČI U OČI 13. NOVEMBRA NA SKUPŠTINI

Kandidati za predsednika predstavili su u ponedeljak svoje programe članovima Radne grupe, a zatim ih usmeno obrazložili. Radna grupa, u sastavu Krcun Dragović, Tomislav Miličević, Miodrag Đorđević i Milan Šutić, 5. novembra će uputiti svoj predlog Skupštini kluba na usvajanje.

Prilikom izbora Dragana Džajića, Dragana Stojkovića i Toplice Spasojevića, članovi Skupštine glasali su uvek za ili protiv jednog kandidata i predlog je uvek usvajan ogromnom većinom.

Od objedinjavanja funkcija predsednika Skupštine i Upravnog odbora, članovi Skupštine nikada nisu birali između dvojice kandidata, ali bi ovog puta moglo da dođe do presedana, s obzirom na relativno izjednačenu trku Dobrivoja Tanasijevića i Zorana Bingulca.

Crvena zvezda će u sredu biti korak bliža dobijanju predsednika, ali konačna odluka biće doneta 13. novembra, za kada je najavljeno održavanje Skupštine.

TANA PODSTANAR, BINGULAC LAŽNJAK

Podmetanja u izbornoj kampanji su uvek česta i moguća. Denu Tani je pokušano sa podmetanjem da više nije vlasnik restorana na Santa Monika bulevaru u Los Anđelesu, gde se već više decenija okuplja džetset Holivuda.

S druge strane, Zoranu Bingulcu su mnogi pokušali da ospore diplome koje ima. Pričalo se da ih je zaradio na privatnim fakultetima kod nas i širom sveta, što svakako nije istina.

Naime, Bingulac je diplomirao na Ekonomskom (1979), a magistrirao i doktorirao na Pravnom fakultetu u Beogradu (1987).

DEJO PRELETAČ U DEN TANINO JATO

Predsednik Fudbalskog saveza Crne Gore Dejan Savićević razgovarao je sa predsedničkim kandidatom Denom Tanom i poželeo mu pobedu na predstojećim izborima. Legendarni crnogorski fudbaler pre mesec dana podržao je Zorana Bingulca, ali sada smatra da bi Den Tana bio daleko bolje rešenje za „crveno-bele“. Savićević kaže da je Bingulca podržao u vreme kada nije znao da će se i Den Tana kandidovati za prvog čoveka Crvene zvezde. Inače, Bingulac i Savićević se poznaju jako dobro još iz vremena dok su radili u Fudbalskom savezu Srbije i Crne Gore. Savićević je najednom promenio mišljenje i nedelju dana pred izbore umesto Bingulcu dao čvrstu podršku Tani.

CRNI BISERI

Zoran ne treba da se plaši mene. Nisam kao neki političari da menjam partije kao što se menja vreme u Engleskoj, Dan Tana

Bingulac je kao aktuelni predsednik FSS „sin“ Tomislava Karadžića, sa kojim je u sukobu glavni finansijer Crvene zvezde Marko Mišković, štab Dan Tane

Pre 15 godina bogatstvo kluba procenjeno je na 400 miliona evra, sad vredi oko 100, a za proces privatizacije planirano je da Zvezda bude prodata za manje od 50 miliona evra. Neka navijači procene kome to ide u korist, Bingulac

Nije to druga struja, nego ista ona koja je dovela klub na niske grane. Isti ljudi i nastavak iste politike koja je do sada vođen, Dule Savić

Zoran Bingulac je tokom marketinški vešto odrađene kampanje bio daleko direktniji i rečitiji. Nekoliko puta je rekao da u Zvezdi cveta kriminal i da se rade mutne radnje.

- Od Knez Mihailove do hotela „Moskva“ mene svakog dana zaustavi 300 ljudi i kažu mi oteraj one kriminalce iz kluba - tvrdi Bingulac.

Jedino što je Zoran Bingulac rekao direktno za Dena Tanu jeste da ga je prevario, jer mu je pre podnošenja kandidature obećao da to neće učiniti.

- Razgovarao sam sa Den Tanom i uveravao me je da sigurno neće biti kandidat. Razbićemo famu da je neko ulagao u Zvezdu četiri godine. Istina je da niko nije ulagao, od Zvezde su samo uzimali - rekao je nedavno.

NJegov prvi saradnik Dušan Savić udario je po najjačem adutu Dena Tane, Vladimiru Jugoviću, oko borbe dve koncepcije vezane za vlast u Crvenoj zvezdi.

- Nije to druga struja, nego ista ona koja je dovela klub na niske grane. Isti ljudi i nastavak iste politike koja je do sada vođena. I sam Jugović je kod Piksija Stojkovića bio u upravi sa Tanom i Miškovićem, pa se posle povukao. Ako većina te uprave ostane u Zvezdi, šta se onda promenilo - smatra Savić.

Den Tana nije javno prozivao Zorana Bingulca, ali su ljudi iz njegovog izbornog štaba kao glavne adute svoje borbe isticali u prvi plan političku angažovanost protivkandidata i činjenicu da je kao aktuelni predsednik FSS „sin“ Tomislava Karadžića, sa kojim je u sukobu glavni finansijer Crvene zvezde Marko Mišković.

O političkom angažovanju Zorana Bingulca u Socijalističkoj partiji Srbije, Srpskoj radikalnoj stranci i Srpskoj naprednoj stranci Tanasijević je prokomentarisao:

- Ja se nikada nisam bavio, niti ću se baviti politikom, tako da Zoran ne treba da se plaši mene. Nisam kao neki političari da menjam partije kao što se menja vreme u Engleskoj.

Na tvrdnje Zorana Bingulca da Zvezda duguje 21 milion evra, Den Tana je odgovorio:

- Ili je najobavešteniji od svih, ili to nije istina.

Trojna koalicija Den Tana, Marko Mišković i Vladimir Jugović, kojoj daju najveće šanse da će vladati Crvenom zvezdom u narednih pet godina, ne ostavlja ravnodušnim Zorana Bingulca.

- LJudi koji sada vode Crvenu zvezdu i koji žele u njoj da ostanu su „siva zona“. U protekle tri godine Zvezda je kao klub devastirana, degradirana i očerupana. Svesno je srušen brend velikog kluba. To svi znaju, samo niko javno neće da kaže.

Glas Javnosti

5.11.08.

Izjavio Ćiro da,ako Đajić bude predsjednik,da će on biti trener.

Evo vam Ćire u Beogradu za trenera C.Zvezde.Ima da se smijete svaki dan! Ćiro legenda!

Trener svih trenera,kako mu tepaju, preporoditi će Zvezdu.Samo morate paziti da se ne zajebe dok vrši motivaciju igrača.Da ne upotrijebi jedan od svojih govora za vrijeme službovanja pod FT-om.

„Marakana“ se trese i kad nema utakmica, a kontradiktorne informacije stižu iz dana u dan. Predsednik Den Tana juče je rekao novinarima da je sa generalnim sekretarom Kozićem stalno u sukobu argumenata i da sa sportskim direktorom Ivićem ne komunicira, jer ovaj nije pokazao potrebu za tim. Smena direktora stadiona Ćorovića obavijena je tajnom, a sastanak predsednika sa veteranima kluba završen je bez zaključka. Izvesno je samo da će u martu sabor kluba izabrati novu skupštinu.

- Sa generalnim sekretarom se sukobljavam svakog dana, jer nemamo ista mišljenja, ali to je konstruktivan sukob. Što se tiče sportskog direktora, on radi svoj posao za koji je dobro plaćen i ako me ne zove, onda ni ja njega neću zvati - objasnio je Den Tana.

Obeležavajući sto dana na čelu kluba, on se juče sastao sa veteranima i najavio održavanje sabora, jer je sadašnjoj skupštini u sredu istekao mandat. Odluku o tome doneće 24. februara Upravni odbor.

Predstavnici veterana tvrde da sastanak nije imao nikakvog efekta.

- Sastali smo se i proveli u razgovoru više od dva sata, ali ništa nismo zaključili. Den Tana nam je rekao da je finansijska situacija u Zvezdi i dalje teška i da su pred ekipom važni takmičarski zadaci. Kao da to nismo znali i pre sastanka! Izgubili smo pre podne bez ikakvog rezultata i nije mi jasno zašto nas je predsednik zvao. Klub je na nizbrdici i ne vidim kako će se zaustaviti - kaže nekadašnji golgeter Dušan Savić.

Na sastanku je, između ostalog, od Den Tane zatraženo obrazloženje za iznenadnu smenu direktora stadiona Ćorovića, ali je predsednikov odgovor bio nejasan i konfuzan. Posle sastanka Den Tana je u razgovoru sa grupom novinara rekao nešto što je izazvalo još veću pometnju:

- Ćorović nije smenjen nego je poslat na tronedeljni godišnji odmor! Kad se vrati, razgovaraćemo o svemu.

Igra gluvih telefona na „Marakani“ se, dakle, nastavlja. Pre nekoliko dana podsmeh je izazvala neusaglašenost izjava trenera Janevskog i sportskog direktora Ivića sa stavom predsednika o odlaganju starta prvenstva za sedam dana. Dok su prva dvojica hvalila odluku Zajednice Superlige, Den Tana je kritikovao, navodeći da se time ruši utvrđeni kalendar takmičenja!

I predstojeći sabor kluba, kao najširi oblik organizovanja Zvezdinih pristalica, izaziva nedoumice. U statutu se kaže da u njemu može da bude svaki član kluba koji plaća članarinu, iako je jasno da je to mrtvo slovo na papiru. Da se članarina zaista plaća, klub bi od toga imao zavidan prihod, o čemu nema ni govora. Saboru mogu da prisustvuju svi članovi koji prethodno moraju da se registruju i legitimišu, a njegovim radom rukovodi predsednik, dakle Den Tana.

Kako sabor bira novu skupštinu, a u njenoj nadležnosti je izbor Upravnog odbora, nejasno je da li će ona birati novu upravu, ili će samo potvrditi petogodišnji mandat postojećoj.

Sezona je na pragu, a mnogo dilema u crveno-belom domu čeka razrešenje. Ona najvažnija - da li Zvezdina „temeljno renovirana“ ekipa može da se upusti u borbu za titulu, posle poraza od crnogorskog Grblja kao da više i ne postoji.

Blic.

22.02.09.

______________________________________________________________________________________

Izgleda da ce se u martu na skupsitnskoj sednici birati politicki podobni, kako bi se konacno Zvezda za male pare prodala nekom od tajkuna!

Meni je jako zao sto nam se klub trenutno raspada,jeste da rezultati nisu bili bolji ni ranijih sezona ali se osecala zestina i borbenost zvezdinih igraca a sad nemogu da ih gledam.A kad se setim da sam pre tri- cetiri godine drhtao od uzbujdenja kad kod bih je gledao a nisu bili puno bolji od sadasnjih igraca!JENKY GO HOME

Disljenkovic,Markovic,Dudic,Vidic,Vitakic,Mladenovic,Kovacevic,Boskovic,Gvozdenovic,Pjanovic 18,Bogavac

Stojkovic,Basta,Bisevac,Dudic,Djokaj,Jankovic,Kovacevic,Milovanovic,Perovic,Zigic,Purovic

Konj,moron,afrikanac,konj,moron,japanac,konj,moron,cileanac,i dva ekstra golgetera

Sa Zvezdom se tajkuni poigravaju kao i sa svim kombinatima drustvenog sektora.. upropaste ih.. dovedu do te mere u ocajan polozaj, da bi mu smanjili cenu.. i onda ga kupe za 6-7.000.000 evra.. A realno Zvezda vredi preko 100.000.000 evra..

Zato vec 4-5 godina.. upropastavaju Zvezdu.. i uskoro ce privatizacija Zvezde.. gde ce najverovatnije Miskovic da je kupi..

Marakanu ce da premesti negde kod Dobanovaca (selo 30km od BG), a ovo zemljiste gde je sada Zvezda.. pretvorice u stambeno-poslovni prostor.. Dovesce fensi igrace iz inostranstva.. Zvezda ce uci u Ligu Sampiona.. gde ce opet sve sami fenseri doci da gledaju druge klubove, a ne Zvezdu.. On ce preko Zvezde da pere na milione evra.. itd, itd.

Scenario koji je vrlo moguc.. sacekajmo koju godinu.. pa cemo svi zajedno da placemo od muke!

Pripreme za sabor kluba Na „Marakani”: Džajićev povratak u Zvezdu

Autor: B. Marković | 13.03.2009. - 20:00

5 dana pre održavanja sabora Crvene zvezde poznata su bar dva člana buduće Skupštine. Pored predsednika crveno-belih Den Tane, kome to mesto pripada po funkciji, u najvažnijem klupskom telu naći će se i bivši predsednik Dragan Džajić!

- Džajić je pristao da postane član Skupštine, a mesto u njoj dobiće još neki bivši istaknuti igrači - kaže Den Tana, dodajući da će i novi saziv brojati 76 članova, kako je bilo i do sada.

Nekadašnji Zvezdin as i član sekcije veterana Dušan Savić oduševljen je saznanjem da legendarni as ulazi u Skupštinu kluba.

- Obavešten sam, i šta drugo da kažem nego da to pozdravim. Odlična vest - kaže Savić. - Sa Džajićem i drugim bivšim igračima Skupština će sigurno bolje raditi.

Statut predviđa da veterani daju osam članova?

- Razgovarali smo o tome, uskoro će biti poznata njihova imena. Ja sam predložio još nešto: da svi bivši predsednici kluba i Izvršnog odbora budu u novoj skupštini. Naravno, oni koji prihvate…

Uprkos svemu, bivši ljubimac „severa“ plaši se loše organizacije sabora:

- Ako se do danas ne zna gde će tačno biti održan i ko sve može da prisustvuje, ako to nije jasno ni iz poslovnika, može da se iskomplikuje…

И би Сабор...

0809_saborv.jpg

... а на Сабору, иако су медији помпезно најављивали свашта, није се десило ништа епохално. Скупштини је, на предлог Делија, повећан број чланова са 76 на 81, а Делије у новом сазиву заузимају 19 места.

На почетку Сабора који је трајао око сат времена, у име удружења навијача Делије-север, Јован Шурбатовић је уз подсећање на богату историју клуба и његов снажан утицај у српском друштву, нагласио да нема појединца, рачунајући и играчке "звезде", који је макар и приближно пружио Звезди колико је она њему. Он је додао да су само навијачи окренути интересима клуба и то без резерве, па отуда убудуће желе да имају значајнију улогу у најважнијим клупским органима.

- Знамо да је клуб у агонији и пред понором и да су хитно потребна решења за излазак из кризе. Зато су нам потребни способни људи који ће поново створити модерну и европску Звезду. Ми навијачи видимо да Црвена звезда први пут у својој историји нема главног спонзора, него финансијере. У претходном прелазном року управа није успела да прода ниједног играча, у фудбалској организацији смо остали без икаквог утицаја, а сваки јавни наступ нашег председника Дена Тане је нови шамар за Звезду! Клуб се не може водити даљинским управљачима из иностранства. У управи нашег клуба је и све мање звездаша и више нисмо озбиљан клуб - истакао је Шурбатовић.

Јован Шурбатовић је у говору, који је често прекидан дуготрајним аплаузима, казао и да навијачи никоме нису давали "бланко" подршку, али и да никога од челника нису опструисали пре него што су добили прилику да се докажу.

- Мислили смо да после Драгана Стојковића Пиксија не може бити горе, а потом смо с Топлицом Спасојевићем дотакли дно. После Топлице, стигао је Добривоје, познатији као Ден Тана и било је јасно да увек може да буде још горе. Зато садашње руководство Звезде сматрамо управом у оставци - нагласио је Шурбатовић.

Ден Тана је говорио о стању у клубу, прелазном року, поверењу које има у Илију Ивића, а осврнуо се и на финансијере:

- Слажем се са Шурбатовићем сто одсто. На челу Звезде сам 161 дан, а 41 сам био в. д. председника. Никада у животу нисам имао амбицију да будем председник Црвене звезде и зато сам спреман да одем "јуче", ако "делије" нађу бољег кандидата. Садашња управа је наследила огроман дуг, који није смањен, а можда је због позајмица повећан највише за око милион евра. Звезда је у тешкој ситуацији и да смо на Западу, овде би одавно био катанац на вратима, али некако живимо и опстајемо захваљујући друштвено-политичким приликама у Србији. Наш спортски директор Илија Ивић је урадио фантастичан посао у прелазном року. Његов претходник Буњевчевић је довео 15 играча, од којих је само један био за Звезду, а Дика Стојановић је довео играча с једном кратком ногом! Новајлије су нас ове зиме коштале милион и по евра, а ја сам позајмио 500.000. Али, верујте да ће најмање пет играча које смо довели за неколико година вредети 20 милиона евра - поручио је Тана.

- Финансијери су обећавали стотине хиљаде евра од спонзора, али од тога није било вајде. Један је обећао да ће инвестирати 2 милиона евра у клуб, нешто новца је позајмио, други је обећао 1 милион, али од њега још ни динара нисмо видели - нагласио је Ден Тана.

извор: делије.нет

UEFA gasi Zvezdu?!

Novosti, 25.03.2009 18:18:26

PRAVILNICI UEFA su vrlo strogi, zbog čega bi Crvena zvezda sledeće sezone mogla da ostane bez evropske scene, ali i nastupa u domaćem prvenstvu!? Klub koji je bio prvak Evrope i sveta, danas je zadužen i pred bankrotom. To dobro znaju i u UEFA i u FIFA...

Pokušali smo u evropskoj “kući fudbala” u Nionu i u svetskoj u Cirihu da proverimo šta očekuje Crvenu zvezdu ukoliko ne isplati dugovanja igračima i ostalim službenicima kluba. Ako ne sanira dugove i ne obezbedi na svom kontu sredstva da može dalje da radi, Crvena zvezda neće da dobije licencu, ne samo da igra u Evropi, već i u nacionalnom prvenstvu.

U FIFA ne žele o tome da razgovaraju, ni da kažu koliko je igrača podnelo prijave zbog neizmirenih obaveza. To je, za sada, tabu tema, ali uskoro će, sigurno, javnost morati da bude upoznata sa detaljima.

U UEFA su otvoreniji. Ne žele konkretno da pričaju o slučaju beogradskih crveno-belih, ali propisi su jasni. Po njima, Crvena zvezda će loše da prođe ukoliko do 31. marta ne reši velike finansijske probleme i ne obezbedi sve garancije, na kojima insistiraju u evropskoj “kući fudbala”. Moguće je čak i da klub stigne na ivicu gašenja!

Probleme koji trenutno muče Crvenu zvezdu imali su i mnogi klubovi širom Evrope. UEFA je, na primer, bila nemilosrdna prema švajcarskim ekipama, Servetu i Lozani, koji su zbog dugova prebačeni u amatersku ligu. Grashopers, recimo, ponovo mora da pronađe sponzora koji će da preuzme dug i preko marketinga isplati osoblje. “Skakavci” samo tako mogu da nastave da rade, a ove sezone su, zbog slabih rezultata, u deficitu pet miliona švajcarskih franaka.

Pitanje je da li su u Crvenoj zvezdi svesni šta bi ubrzo moglo da im se dogodi...

STIGLE PARE

OSMEH je konačno na licima fudbalera Crvene zvezde, pošto su u sredu dobili bar deo novca koji im klub duguje. Na kasi su bili svi raspoloženi, jer su željno čekali trenutak kada će da ih pozovu na klupsku blagajnu.

“MARAKANA” BEZ KOMENTARA

TRADICIJA na “Marakani” se ne menja u poslednje vreme - niko u Crvenoj zvezdi ne želi da daje zvanične komentare, na bilo koju temu. Tako je bilo i u sredu, kada smo pokušali da saznamo da li će crveno-beli da traže finansijsku pomoć ili bilo koju drugu od nadležnih državnih organa i da li znaju da bi mogli da ostanu bez licence za takmičenje za sledeću sezonu.

Predsednik i potpredsednici, najčešće, nisu u Srbiji, dok generalni sekretar, verovatno, ima još jednu “seriju” neodložnih sastanaka.

CSKA IZBAČEN ZBOG DUGOVA

CRVENA zvezda ne bi bila prvi klub kojem je zbog nagomilanih dugova zabranjen nastup u evropskim kupovima. Iz ovog razloga najtrofejniji bugarski tim, sofijski CSKA, nije igrao prošle sezone u kvalifikacijama za Ligu šampiona, a slična sudbina mogla bi da ih zadesi i naredne godine.

- Nekoliko bugarskih klubova ima ozbiljna dugovanja, ali je CSKA u najtežoj situaciji. Dužni su velike pare - tvrdi prvi operativac Fudbalskog saveza Bugarske Krasin Krustev.

* * * * *

ZVEZDA OVE NEDELJE PLAĆA 200.000 EVRA DUGA

KORAK BLIŽE KLEU

CRVENA zvezda ima još šest dana da zadrži napadača Gabrijela Kordovu Klea (23). Klub sa “Marakane” još od avgusta duguje 200.000 evra, koje mora da plati da bi od 31. marta imao pravo prvenstva u pregovorima oko brazilskog napadača.

- Razgovarao sam u utorak dugo sa Markom Miškovićem, potpredsednikom Crvene zvezde - prenosi Ranko Stojić, koji je učestvovao u dolasku Klea u Beograd. - Mogu da kažem da sam optimista. Dobio sam obećanje da će Zvezda do kraja nedelje da uplati 200.000 evra. Sa Miškovićem imam odličan odnos, uz puno poverenje.

Čim crveno-beli uplate dug od avgusta, počeće pregovori oko ugovora Klea, koji bi trebalo definitivno da postane njihov igrač.

- Naravno, verujem da će sve da bude u redu - ističe Stojić. - I menadžer Klea, Portugalac Žorž Gama, spreman je da Crvenoj zvezdi ponudi maksimalno korektne uslove, imajući u vidu situaciju u kojoj je klub trenutno. (A. Š.)

_________________________________________________________________________________________

Sad ce tata Misko da uradi zavrsni potez... namirice dugovanja, i kupice Zvezdu!?

Vladimir Jugović, dosadašnji potpredsednik FK Crvena zvezda, odlučio je da se povuče sa te funkcije.

Mediji već nedeljama spekulišu da je Jugović u sukobu sa pojedinim članovima rukovodstva zbog neslaganja sa trenutnom politikom kluba i činjenice da nije dobio značajnu ulogu u klubu, ali je član Zvezdine šampionske generacije iz 1991. godine kao glavni razlog za odlazak naveo nezadovoljstvo činjenicom da mu ostali ljudi u klubu i mediji zameraju što živi u Austriji i ne provodi dovoljno vremena u klubu.

Den Tana podneo ostavku

BEOGRAD - Dosadašnji predsednik fudbalskog kluba Crvena zvezda Den Tana podneo je danas neopozivu ostavku na tu funkciju, a kao razlog je naveo želju da "smanji tenzije oko kluba".

Ostavku je na današnjoj sednici Upravnog odbora u Beogradu podneo i član tog tela Ljubomir Stepanović.

Odlazak Tane i rukovodstva iz kluba zatražilo je u sredu i udruženje građana "Delije sever", kako sebe nazivaju navijači Crvene zvezde.

Tana je rekao da ostavku ne podnosi zbog pritiska navijača, već samo da bi smanjio tenzije oko kluba.

"Nisu me Delije oterale, jer oni nisu problem Zvezde, već države. Kada je u Engleskoj Margaret Tačer rekla da će zatvoriti stadione zbog huligana, tadašnji predsednik Fudbalskog saveza Ted Kroker odgovorio joj je da oni nisu problem fudbala, već države", rekao je Tana.

"Navijači Zvezde su građani Srbije i dok država ne reši problem s njima, Srbija neće otići u Evropu", dodao je.

Generalni sekretar kluba Saša Kozić rekao je da će UO sledeće nedelje imenovati vršioca dužnosti predsednika, koji će tu funkciju obavljati do saziva nove skupštine.

Mediji su prethodnih dana nagađali da će klub napustiti trener Čedomir Janevski, ali je sportski direktor Ilija Ivić rekao da se to neće desiti.

"Nisam video smisao u promeni trenera šest kola pre kraja prvenstva i dve utakmice do završetka kupa", rekao je Ivić.

RTV, 24.04.2009.

Den Tana podneo ostavku

"Navijači Zvezde su građani Srbije i dok država ne reši problem s njima, Srbija neće otići u Evropu", dodao je.

Srbija zbog Delija ne moze u Evropu... :[| kakva izjava...

I Marko Mišković napušta Zvezdu

Marko Mišković podneo je neopozivu ostavku na mesto potpredsednika Crvene zvezde, saznaje MONDO.

Njegova ostavka biće verifikovana na sednici Upravnog odbora tokom dana.

Mišković je u Ljutice Bogdana 1 stigao kao prijatelj kluba u septembru 2006. godine u vreme dok je predsednik crveno-belih bio Dragan Stojković Piksi i već tada počeo sa pozajmicama klubu.

Ostao je uz Zvezdu i u periodu predsednikovanja Toplice Spasojevića, koji je Marka Miškovića svojevremeno predstavio kao "uspešnog biznismena i sina Miroslava Miškovića".

Prvu zvaničnu funkciju Marko Mišković je dobio kada je za predsednika Zvezde postavljen Den Tana. Postao je potpredsednik za finansijska pitanja.

Prema zvaničnim informacijama iz Ljutice Bogdana 1, Marko Mišković je do sada Zvezdi pozajmio više od dva miliona evra.

Tako su crveno-beli ostali bez još jednog člana uprave.

Prvi su nogu povukli potpredsednik Vladimir Jugović i član Upravnog odbora Duško Sekulić, zatim i predsednik Dobrivoje Tanasijević i Ljubomir Šćepanović, takođe član UO.

MONDO, 27.04.2009.

CRVENA zvezda je u najvećoj krizi od postojanja, a njen najsjajniji dragulj, Dragan Džajić, samo član Skupštine kluba. I sada kada se ne zna ni ko pije ni ko plaća na “Marakani, sve češće se čuje: jedini spas je povratak Dragana Džajića!

* Pa, može li Džajić da se vrati na mesto uspeha?

- Čitam i ja štampu i vidim da se pominje moje ime, ali od toga nema ništa. U specifičnoj situaciji u kojoj se još nalazim, ne bih mogao da se predam tom poslu, jer biti predsednik Crvene zvezde, pogotovo u ovom trenutku, znači biti na poslu 24 časa - jasan je i glasan Džajić. - Naravno, ako se situacija u kojoj se nalazim brzo reši, mogli bismo da pričamo o mojoj ulozi u Zvezdi. Dotle, nažalost, ne mogu ni da razgovaram na tu temu.

* Dakle, zasad možete samo da budete član Skupštine kluba?

- Mislim da je glupo i da govorim koliko volim Zvezdu, o tome mogu da pričaju moja dela, a nikako ja sam. I biću zvezdaš dok sam živ, bilo ko da je na njenom čelu. I da nisam pristao da budem član Skupštine, osećao bih se kao deo kluba...

* I “delije” su na vašoj strani?

- Ne kažem da mi ne prijaju sve te priče, ali, kada su “delije” u pitanju, svakako se nikada nije postavljalo pitanje njihove ljubavi prema klubu. Ima nešto što moram da istaknem: nikada u istoriji Zvezde nije se tako navijalo! I kada se gubilo, oni su pevali svih 90 minuta. Alal im vera. I zato, bez obzira na situaciju u klubu, oni koji su na terenu moraju da se zamisle i da stave prst na čelo.

* Da li biste mogli da delujete bar savetodavno?

- Ne, nikako, šta bi to značilo. Gledajte, od kada sam otišao iz Zvezde, niko me nije zvao, naravno, nisam to ni očekivao, niti se ljutim. Da me je neko pitao, rekao bih svakako šta mislim i to je to.

* Niste se ni preko medija oglašavali i kritikovali loše poteze i slabe rezultate?

- Taman posla - digao je glas Džajić. - Ja sam u Zvezdi od malih nogu i naučen sam da prljav veš mora da ostane u kući. Dalje, niti sam hteo niti hoću da kritikujem, jer, jedno je gledati spolja, a drugo je kada si unutra. Zašto bih ja napadao ljude koji vode Zvezdu kada malo koga od njih i poznajem. A kada je tako, onda u najmanju ruku ne bi bilo korektno da procenjujem njihov rad i postupke.

* Ipak, armija navijača Crvene zvezde želi da čuje vaš glas?

- Iako na utakmice dolazi 3.500 gledalaca, svi moraju da budu svesni da za najtrofejniji klub navija preko 3,5 miliona ljudi. I zato, Zvezda ne može da bude najobičnija stavka u ovom društvu i mnogo je ružno koliko se satanizuje. Najlakše je deliti savete sa strane, a problem je što svako daje sebi pravo da blati i pljuje, pogotovo se najviše čuju oni koji na to imaju najmanje pravo - kategoričan je naš najbolji fudbaler svih vremena.

* A problemi se samo nagomilavaju?

- Neki su se olako uhvatili u Zvezdino kolo, jeste da biti čelnik Zvezde donosi popularnost, rejting i dobar imidž, ali je i odgovornost ogromna. Da su rezultati bolji, ova kriza, koja jeste duboka, ne bi poprimila tolike dimenzije. Kada sam otišao iz kluba, na situaciju sam gledao iz svog ugla i čuvao svoje mišljenje iako sam znao šta sve može da se dogodi...

* Nisu vas baš lepo ispratili, a priča o enormnim dugovima se vuče kao rep i danas?

- Tu sam stranicu zatvorio, ali zbog ljudi s kojima sam u upravi kluba odlično sarađivao i zbog mnogo onih koji su uvek verovali u mene, reću još samo ovo, bez dodatnog komentara. Kada sam 1. oktobra 2004. godine otišao iz Crvene zvezde, dug je iznosio 1.200.000 evra. S tim što novac u iznosu od 2.450.000 evra za Nemanju Vidića još nije bio stigao. Takođe, ostao je čitav tim, na čelu sa Pantelićem i Žigićem, koji je tada procenjen na 45 miliona evra. Pa, neka sada svako misli šta hoće, ja se time više neću baviti - zaključio je Džajić.

Ono što je sigurno, Dragan Džajić je neophodan Crvenoj zvezdi.

MOGLI SMO DO JOŠ JEDNE EVROPSKE KRUNE

* DA bi Zvezda postala prvak Evrope i sveta, bilo je neophodno napraviti dugoročan plan i program, može li se i sada krenuti tim putem?

- Mi smo tada bili prvaci Jugoslavije i plan je bio da stvorimo tim koji može da bude najbolji u Evropi - objašnjava Džajić. - Tada smo napravili petogodišnji plan, a cilj smo ispunili posle tri godine. I tvrdim da je raspadom Jugoslavije najviše bila oštećena Zezda jer bi ta generacija, samo da je igrala u Beogradu, već naredne sezone stigla do finala Kupa evropskih šampiona. A zastali smo na korak. U svakom slučaju, taj tim je bio vredan bar još jedne evropske krune.

I PREDSEDNIK I IGRAČI

* Da li je vreme saveznik ili protivnik Crvene zvezde?

- Sadašnja Zvezda, koja će izaći iz ove krize snagom svog imena, mora da se dobro pripremi za vreme koje dolazi. Opasno bi bilo sada se baviti samo time ko će biti predsednik kluba ili trener, mora hitno da se zna koji će igrački kadar krenuti u avgustu da vrati staru slavu. Ne sme da se gubi vreme u praznim pričama jer će se u tom slučaju izgubiti i naredna godina, što bi bilo pogubno za klub.

“DELIJE”: IZBORI, ŠTO PRE

KOMISIJA za pripremu izbora (Branimir Babarogić, Miodrag Đorđević i Dragoljub Lekić), kao i datum planiran za Skupštinu na kojoj će biti izabran novi predsednik Crvene zvezde (8. jun) - neprihvatljivi su za “delije”!

Udruženje građana “Delije sever” pozvalo je državu da se aktivno angažuje u cilju spasavanja kluba, sponzore da od sledeće sezone sponzorišu klub, a dosadašnje da nastave da pomažu i da obnove sponzorstva koja su “volšebno prestala juna 2008. godine”.

DRAGAN DžAJIĆ 1998-2004

POTPREDSEDNIK: Milan Vujin

GENERALNI SEKRETAR: Miša Marinković

SPORTSKI DIREKTOR: Dušan Savić

FINANS. DIREKTOR: Vladimir Cvetković

TRENERI: Filipović, Muslin, Petrović...

SEKRETAR STRUČNOG ŠTABA: Voja Lalatović

OMLADINSKA ŠKOLA: Miroslav Pavlović

PORTPAROL: nije bilo te funkcije

DUG 1.220.000 evra

DRAGAN STOJKOVIĆ 2005-2007

POTPREDSEDNIK: Mile Tomić

GENERALNI SEKRETAR: Nebojša Leković

SPORTSKI DIREKTOR: Stevan Stojanović

FINANS. DIREKTOR: Mira Vujičić

TRENERI: Zenga, Bajević, Đurovski, Kosanović

SEKRETAR STRUČNOG ŠTABA: Goran Negić

OMLADINSKA ŠKOLA: Mitar Mrkela

PORTPAROL: Milan Bošković

DUG 13.270.000 evra

TOPLICA SPASOJEVIĆ 2007-2008

POTPREDSEDNIK: Mile Tomić

GENERALNI SEKRETAR: Zoran Damjanović

SPORTSKI DIREKTOR: Goran Bunjevčević

FINANS. DIREKTOR: Vera Nikolić Mitin

TRENERI: Janković i Zeman

SEKRETAR STRUČNOG ŠTABA: Goran Negić

OMLADINSKA ŠKOLA: Zlatko Krmpotić

PORTPAROL: Ilija Kovačić

DUG 16.700.000 evra

DOBRIVOJE TANASIJEVIĆ 2008-2009

POTPREDSEDNIK: V.Jugović/M. Mišković

GENERALNI SEKRETAR: Saša Kozić

SPORTSKI DIREKTOR: Ilija Ivić

FINANS. DIREKTOR: Vera Nikolić Mitin

TRENER: Čedomir Janevski

SEKRETAR STRUČNOG ŠTABA: Voja Lalatović

OMLADINSKA ŠKOLA: Zlatko Krmpotić

PORTPAROL: Bogoljub Grujić

DUG 22.300.000 evra

CEPTER: HOĆU DA BUDEM GAZDA!

SRPSKI biznismen Filip Cepter potvrdio je da je njegov bliski saradnik Filip Krajinović razgovarao sa odlazećim rukovodstvom Crvene zvezde o sponzorstvu tog kluba. On je istakao da i pored ostavki kompletne uprave nije odustao od namere da kao sponzor investira u Zvezdu, ali je upozorio da bi dogovor mogao da propadne zbog teške situacije u klubu.

- Kompanija “Cepter” se još ranije izjasnila da želi da sponzoriše Crvenu zvezdu. Ipak, sve pod pretpostavkom da Zvezda igra, a ne da bankrotira. I imperije su propadale, a kamoli fudbalski klubovi - rekao je Cepter agenciji Beta.

Mediji su ranije pisali da je Cepter voljan da Zvezdi za trogodišnji sponzorski ugovor, po kome bi crveno-beli na dresovima nosili ime njegove kompanije, isplati 1,5 miliona evra. Uprava kluba potom je napustila Zvezdu i javno pozvala Ceptera da preuzme brigu o njemu.

- Već sam rekao da neću ući u upravu Zvezde pre nego što privatizacija bude moguća. Dakle, prihvatiću samo ako ja budem bio šef cele parade - istakao je Cepter, koji je dodao da je poziv za sastanak sa rukovodstvom Zvezde dobio tek u sredu.- O nekom navodnom mom sastanku sa upravom kluba čitao sam u novinama. Istina je da smo tek u sredu dobili poziv za sastanak. To je u Srbiji standardni način organizacije, misli se samo danas za danas.

Novosti, 1.05.2009.

Bivši fudbaleri Zvezde traže pomoć od Srbije i Beograda

Poslednji SOS za Zvezdu

Autor: Blic, 05.05.2009.

Može li država i kako pomoći posustaloj Crvenoj zvezdi da se uspravi posle višemesečnog posrtanja? Pitanje koje odavno traži odgovor nameće se još više inicijativom bivših asova sa „Marakane“ da se za pomoć obrate čelnicima Srbije i Beograda, Borisu Tadiću i Draganu Đilasu, kao i resornom ministarstvu.

Grupa za spas crveno-belih, koja će danas u 14 časova otkriti svoj sastav, obratiće se javnosti sa proglasom i planom ozdravljenja kluba. Jedan od njih, nekadašnji golgeter Vladan Lukić, kaže da će sa istomišljenicima zakucati na svaka vrata iza kojih se kriju pojedinci i institucije dobrih namera.

- Nikad u životu nismo molili, ali želimo da sprečimo gašenje Zvezde zbog jednog perioda lošeg rada i obijaćemo pragove do konačnog cilja - najavljuje Lukić.

- Želimo da pomognemo finansijski i organizaciono kako bi klub stao na noge. Tražićemo saradnju od svih bliskih klubu koji žele da pomognu, jer Zvezda ima dovoljno pameti u svojim redovima za izlazak iz krize.

U tom cilju najavljeno je i obraćanje državnom i gradskom vrhu, tačnije Borisu Tadiću i Draganu Đilasu.

- Obratićemo se i čelnicima Srbije i Beograda, ali im nećemo nametati rešenja. Neka vodeći ljudi ocene da li ih interesuje sudbina kluba koji je bio prvak sveta i odrede način na koji će dati svoj doprinos. Za početak je dovoljno da preduzmu mere da Zvezda bude zaštićena od zloupotreba. Minus od 23 miliona evra je konkretan problem i tu priče ne pomažu. Naš predlog se delom poklapa i sa zahtevom „delija“ da se skupština održi do 15. maja, jer će posle toga biti kasno. Kvalifikacije za Evropu počinju 17. jula - podseća Lukić.

- Zahtev državi za novčanu pomoć je umesan, znači da su njegovi tvorci locirali problem - kaže Dragoljub Lekić, član tročlane komisije Crvene zvezde koja priprema narednu skupštinu.

- Država može da pomogne, ne samo donošenjem zakona o sportu, nego u slučaju Zvezde i Partizana i na drugi način. Jer svi u Srbiji ih osećaju kao svoju imovinu… Važno je da se oko kluba stvori pozitivna atmosfera i onda će krenuti.

U celom procesu, po Lekiću, važna je strpljivost i stav navijača:

- Ako se uprava menja svaki čas, to ne vodi dobrom. Moraju da ispoštuju buduće rukovodstvo i da sačekaju dve-tri godine, uz kontrolisanje i ocenu rada svakih šest meseci. Tada će i država znati s kim razgovara i ko joj je partner.

Dušan Maravić, bivši reprezentativac sa „Marakane“ i istaknuti fudbalski diplomata, vidi izlaz u samom klubu:

- U se i u svoje kljuse, to je najlogičnije u ovom teškom trenutku. Klub mora iznutra da postavi stvari na mesto i počne oporavak, uz raskid sa onima koji su ga doveli na najniže grane. Veoma je bitna i uloga navijača koje predvodi Jovan Šurbatović, jer je njima najviše stalo da ekipa počne da pobeđuje.

Uprkos svemu, pomoć države nije na odmet, smatra sagovornik „Blica“.

- Država će sigurno priskočiti u pomoć ako iz kluba to zatraže. Jer Zvezda je naš Mančester, Barselona, Real… institucija, a ne običan klub! Postoji Ministarstvo sporta koje se valjda neće oglušiti o vapaj sa „Marakane“ i koje može da pomogne finansijski ili na drugi način - kaže Maravić.

Grupa Zvezdinih ljudi koju čine Milovan Đorić, Dušan Savić, Vladimir i Ljupko Petrović, Milorad Kosanović… ne računa mnogo na pomoć spoljnih faktora, pa ni države.

- Razgovarali smo za vreme praznika i sastaćemo se ponovo da ponudimo stručnu pomoć. Smatramo da je i Jugoviću mesto među nama, jer je pokazao da klubu želi najbolje. Niko u Zvezdi ne govori o timu za sledeću sezonu, kao da je izbor uprave najvažnija stvar - kaže Milovan Đorić.

Po njegovom mišljenju, održavanje skupštine 8. juna značilo bi nastavak krize.

- Zvezda već danas mora da ima plan koje će igrače pustiti, koje prodati i koje dovesti kao pojačanja. Najvažnije je pitanje ko će od leta igrati u Zvezdi i ko će je trenirati, a da bi se to znalo, klub mora da dobije rukovodstvo što pre!

Zlatanović: Ministarstvo spremno da reaguje

Slaviša Zlatanović, državni sekretar za sport, kaže za „Blic“ da je Ministarstvo omladine i sporta zainteresovano za rešavanje problema Crvene zvezde.

- Ako iz Zvezde upute konkretan zahtev državi za pomoć, on će sigurno završiti u mojoj kancelariji. U principu, ministarstvo želi da pomogne na svaki mogući način i doprinese izlasku kluba iz krize u kojoj se našao - kaže Zlatanović.

Po njegovim rečima, treba sačekati zahtev kluba, pa odlučiti o načinu uključivanja ministarstva u problem.

- Ako Crvena zvezda zatraži novčanu pomoć, što će pretpostavljam biti jedan od zahteva, to će biti izvestan problem. Naime, mi sredstva dodeljujemo nacionalnim sportskim savezima, a oni svojim članovima, dakle ne direktno klubovima. Takvi su propisi, što ne znači da su vrata zatvorena.

U konkretnom slučaju postoje i drugi načini za pomoć crveno-belima.

- Novac bi mogao da se dodeli Fudbalskom savezu Srbije za određeni projekat ili namenu, pa da posredno stigne do Crvene zvezde. Govorim hipotetički, jer još ne znamo šta bi klub zahtevao. Zvezda je veliki sprski brend i ne možemo da se oglušimo o njene potrebe. Dakle, želimo da joj pomognemo, a modus ćemo odrediti kad zahtev stigne u ministarstvo - zaključuje državni sekretar.

Asovi iz Barija na okupu

Plan grupe za spas Zvezde predviđa, između ostalog, konkretnu finansijsku pomoć klubu od strane bivših fudbalera čija će imena biti saopštena danas na konferenciji za medije. Igrači iz raznih generacija, među njima i najslavnije iz 1991, pristali su da odvoje određenu sumu za pomoć voljenom klubu.

Zvezdin put u ambis

- Početkom aprila Vladimir Jugović i Duško Sekulić napustili upravu

- Delije zapalile stadion u Humskoj, nakon poraza od Partizana

- Fudbaler Mirnes Šišić dobio otkaz od stanodavca jer klub nije plaćao kiriju.

- Revizijom poslovanja utvrđen dug od 22,6 miliona evra

- Predsednik Den Tana podneo ostavku

- Kleo priveden zbog isteka boravišne vize

- Partizan proslavio (već) titulu 26. aprila!

- Kompletna uprava podnela ostavku

Veterani dali glas Lukiću

SEDAM dana pre održavanja izborne Skupštine poznat je prvi kandidat za predsednika Crvene zvezde. Jedinstvo do kojeg su prethodne nedelje došli nekadašnji asovi i sekcija veterana rezultiralo je u ponedeljak zvaničnim predlogom da Vladan Lukić bude novi čelnik kluba iz Ljutice Bogdana. Lukić se prethodnih nekoliko nedelja nametnuo kao lider Grupe za promene i otud i ne čudi da je upravo on isturen kao čovek koji bi crveno-belima trebalo da da novu snagu u najkriznijem periodu od osnivanja.

- Velika mi je čast što sam podržan od ljudi koji su iz iste struke. Reč je o ljudima koji su svedoci svih aktivnosti. I njima je, kao i meni, svim pravim zvezdašima stalo do toga da klub opet bude onaj stari - prokomentarisao je Lukić zvaničnu kandidaturu za predsednika crveno-belih.

Na početku postojanja Grupe za promene apostrofirano je da niko neće ulaziti u trku za čelnom pozicijom ukoliko ne budu postojale garancije za rehabilitaciju najtrofejnijeg srpskog kluba. Da li ova kandidatura znači da se novi ljudi neće “trošiti” i da će imati jaku potporu?

- Uspostavili smo mnogobrojne kontakte, biće uključeni i ljudi iz privrede. Verujem da će dobra i zdrava priča kojoj smo okrenuti naići na široku podršku.

Iz tabora doskorašnje uprave stižu, zasada, stidljive najave da bi Dragoljub Lekić mogao da uđe u trku sa Vladanom Lukićem. Koliko je dobro za Zvezdu da pred najviše klupsko telo izađe više kandidata?

- Ne bih imao ništa protiv da ih bude i 10 ukoliko su njihovi programi napravljeni u cilju Zvezdinog prosperiteta. Smatram, ipak, da nije moralno da bilo ko iz prethodne vladajuće garniture izađe pred Skupštinu kao kandidat - zaključio je Lukić.

Program prvog predsedničkog kandidata sadrži više od 200 strana, u kojima su do detalja objašnjeni finansijski, marketinški i sportski planovi razvoja Zvezde. Lukić će u sredu predočiti program sekciji veterana, a dan kasnije će se pojaviti pred sedmom silom.

PROSTOM VEĆINOM DO PREDSEDNIKA

SVE dosadašnje Skupštine Crvene zvezde predstavljale su svršen čin, tačnije izglasavanje podrške jedinom kandidatu. Situacija bi 26. maja mogla da se promeni ukoliko Dragoljub Lekić izađe “na crtu” Vladanu Lukiću.

Statut Crvene zvezde je jasan, pa će novom predsedniku biti potrebna prosta većina od prisutnih delegata Skupštine. Najviše klupsko telo crveno-belih ima 76 članova, a narednog utorka biće kooptirano još pet predstavnika navijača.

I LEKIĆ U TRCI

U UTORAK u 10.00 sve klupske strukture Crvene zvezde održaće drugi sastanak u poslednjih sedam dana. Veterani, bivši igrači, tročlana predsednička komisija i predstavnici navijača naći će se oči u oči, kako bi još jednom pretresli sve aspekte predstojeće izborne Skupštine.

Posle sastanka u utorak sigurno će biti mnogo jasnija situacija oko broja kandidata, pošto se očekuje da pored Vladana Lukića u trku uđe i član predsedničke komisije Dragoljub Lekić.

Novosti.

18.05.2009.

Vladan Lukić sve bliži predsedničkoj fotelji na „Marakani“ - Zvezdini igrači neće prelaznu vladu

Autor: B. Marković | Foto:m. đurica | 21.05.2009. - 07:13

Vladan Lukić je i zvanično kandidovan za novog predsednika Crvene zvezde koji od 26. maja treba da nasledi Den Tanu - odlučila je skupština sekcije veterana sa „Marakane“ i time se suprotstavila ideji radne grupe da danas imenuje petočlano upravljačko telo kao prelazno rešenje. Zatraženo je da predstojeća skupština kluba bude izborna i da generalni sekretar Saša Kozić na njoj podnese ostavku.

Predloge veterana potom je podržala radna zajednica na svom sastanku, kome su prisustvovali i prvotimci. Inače, na skupu veterana je bilo blizu sto nekadašnjih Zvezdinih igrača. Pre nego što je bivšem napadaču izglasana podrška, Lukić je izložio plan oporavka kluba od dugotrajne krize. Njime je predviđeno da klub svake godine smanjuje dug za 6,5 miliona evra čime bi ga za četiri godine izbrisao. Takođe, planirano je da se Crvena zvezda ubuduće maksimalno oslanja na igrače iz svoje fudbalske škole i da u pojačavanju tima prioritet imaju igrači iz Srbije. U idućoj godini budžet bi iznosio 15 miliona evra. Lukićev program podržali su svi učesnici u diskusiji, među njima i dr Zoran Bingulac kome je na prošloj skupštini uskraćena mogućnost da bude protivkandidat Den Tani.

- Naš predstavnik u radnoj grupi će danas zastupati ove stavove, jer Zvezda nema vremena za gubljenje - kaže kandidat Vladan Lukić. - Radnu zajednicu predstavljaće Svetlana Stojanović umesto službenika marketinga koji je prisustvovao prekjučerašnjem sastanku i, kako smo rekli, zbog neupućenosti bio zloupotrebljen od strane Saše Kozića. Biće utvrđen dnevni red skupštine i verujem da će Zvezda idućeg utorka dobiti novog predsednika, bez obzira na to koliko će se kandidata pojaviti.

Na današnjem sastanku odlučivaće predstavnici svih pet klupskih struktura: saveta kluba, radne zajednice, veterana, navijača i tročlane komisije.

Grupa za promene ima pripremljen predlog za vodeće funkcije u klubu, ali će imena ostati u tajnosti do skupštine.

- Klub treba da ima dva potpredsednika, od kojih će jedan biti bivši igrač dokazan i u biznisu, a drugi čovek iz privrede sa karijerom iza sebe.

Iz prethodnih Lukićevih izjava moglo se naslutiti da će odgovarujuću ulogu dobiti i legendarni predsednik Dragan Džajić.

- Reći ću samo toliko: predsednik skupštine biće izabran iz redova klupskih legendi. Jedan od onih čije je ime simbol, zaštitni znak Crvene zvezde. Za ozbiljan posao potreban nam je ozbiljan autoritet - najavljuje Lukić.

Generalni sekretar Saša Kozić, kao i obično, ostao je nevidljiv za javnost. Biće zanimljivo kako će na današnjem sastanku radne grupe za pripremu skupštine, kojoj prisustvuje kao tehničko lice bez prava glasanja, reagovati na zahtev za njegovu smenu. Isto kao i tročlana komisija Lekić – Babarogić - Đorđević, do sada konfrontirana sa grupom za promene, od koje se očekuje da će predložiti drugog kandidata za predsednika.

„Lukić može naneti nesagledive posledice“

Privremeno rukovodstvo Crvene zvezde negiralo je da se slaže sa Nacrtom zakona o sportu, što je objavljeno nakon sastanka sekcije veterana kluba sa ministrom omladine i sporta Srbije Snežanom Samardžić-Marković.

- Crvena zvezda odlučno demantuje da je to zvaničan stav kluba i da je saglasna sa Nacrtom zakona o sportu i pokretanjem procedure za njegovo usvajanje“, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu crveno-belih.

Stav da je Zvezda saglasna sa Nacrtom zakona o sportu objavili su veterani kluba, čiji je predstavnik Vladan Lukić trenutno jedini kandidat za novog predsednika crveno-belih.

- Svako nezvanično istupanje u ime kluba može, zbog nepoznavanja problematike, naneti direktnu materijalnu štetu sa nesagledivim posledicama po klub“, poručuje prelazno rukovodstvo i dodaje da će „Zvezda aktivno učestvovati na doradi zakona o sportu“.

Svako nezvanično istupanje u ime kluba može, zbog nepoznavanja problematike, naneti direktnu materijalnu štetu sa nesagledivim posledicama po klub“, poručuje prelazno rukovodstvo i dodaje da će „Zvezda aktivno učestvovati na doradi zakona o sportu“.

Debilnostima nikad kraja..

Oni su pak sami sebe proglasili strucnjacima.. i oni ce da naprave takav zakon o sportu, koji ce im dozvoliti da kupe FK CZ za 200.000 evra..!? Ko stoji iza Lukica ne znam..

Ali ovo je nastavak dugogodisnje agonije...

Kada ce se ovo zavrstiti.. ostaje da nam kaze neko od vidovnjaka ;]\/