Sign in to follow this  
chule80

Desavanja u i oko FK Crvena zvezda

Recommended Posts

Duel: Kandidati za čelnika Zvezde - Bitka za „Marakanu“

Autor: E. B. | 26.05.2009. - 05:00

Skupština Crvene zvezde izabraće danas između Vladana Lukića i Dragoljuba Lekića novog predsednika kluba, ili će u protivnom pasti u ruke privremenog državnog organa koji bi moglo da imenuje Ministarstvo omladine i sporta. Da li će to biti početak izlaska iz krize ili nastavak agonije koja je rezultirala sa 26.000.000 evra duga i nenaplaćenih potraživanja?

Po 5 pitanja za kandidate predsednika FK Crvena Zvezda:

1. Da li je ova skupština istorijska za klub?

2. Mišljenje o protivkandidatu?

3. Imate li garancije za uspeh vašeg programa?

4. Za koga će glasati Zvezdini navijači?

5. Kako procenjujete vaše izglede da postanete predsednik?

Vladan Lukić:

lukic-ver.jpg

1. Ova skupština je presudna za sudbinu Zvezde, jer će ako ne dobije predsednika otići u totalnu blokadu. Dobiće privremenu upravu, moraće da se umeša i država, a klub nema vremena za gubljenje jer već u julu nastupa u Evropi.

2. Nemam ništa lično protiv Dragoljuba Lekića osim što je bio član prethodne uprave koja je upropastila klub. Ako on dobije poverenje i postane predsednik, neka njegova „Vitro grupa“ postane sponzor Zvezde. Do sada joj ništa nije dao, a u prošlosti je davao novac drugim klubovima.

3. Imam čvrsta uveravanja onih koji su doveli do blokade klupskog računa da će ga odblokirati u slučaju mog izbora. Sklopio sam i konkretne dogovore o finansijskoj stabilizaciji kluba. Prethodnih dana uspeli smo da otvorimo mnoga vrata, među njima i od banaka koje će nam pomoći.

4. Čuo sam za najavu da će „delije“ ostati uzdržane i da neće podržati ni mene ni mog protivkandidata. Neću ništa da im sugerišem osim da misle svojom glavom i donesu odluku koja će koristiti njihovom voljenom klubu.

5. Naravno, optimista sam i očekujem da ću postati novi predsednik kluba. Imam veću podršku u svim strukturama kluba pa sam uveren da će izglasati moj program. Očekujem još jednu pobedu velikog zvezdaškog srca.

Dragoljub Lekić:

lekic-ver.jpg

1. Kriza u klubu traje dugo i zato skupština dobija na važnosti. Žurba nije dobra u ovakvoj situaciji, ali ni beskonačno odlaganje ne bi donelo ništa. Umesto 8. juna, odlučuje se 26. maja, pa neka bude šta će biti. Sve je bolje za Zvezdu nego kako je sada.

2. Lukić ima pravo da na svoj način promoviše svoj program. Ako pobedi i nekim slučajem me pozove na saradnju, ne bih odbio. Radio bih za Zvezdu, bilo kao portir ili predsednik! Ipak, moglo je sve da prođe i bez teških reči. Proturena je i vest da odustajem, kao da mi oni čitaju misli!

3. Razgovarao sam sa mnogo uspešnih ljudi, imam u glavi ekipu koja može i zna da zaustavi Zvezdin pad. Nisam Mesija, ali imam veliko poslovno iskustvo i želju da je postepeno i sistematski izvučem iz krize.

4. Nisu mi godile prozivke navijača na utakmici sa Radom. Razumem ih jer u meni vide deo stare uprave, iako za pet meseci nisam uradio nijedan potez na štetu kluba. Ne bi bilo u redu da navijači ostanu uzdržani, jer su tražili i dobili 19 mesta u skupštini!

5. Imam dovoljnu podršku da budem izabran za predsednika. Za mog konkurenta Lukića glasaće samo 60 odsto veterana i niko više. Skupština broji 81 člana, među kojima imam dovoljan broj glasača za moj program.

"ALO", Utorak - 26.05.2009

Lekić preti otkazima, zaposleni najavljuju štrajk!

Zaposleni u Crvenoj zvezdi, koji u 2009. godini nisu primili nijednu platu, najavljuju štrajk ukoliko Dragoljub Lekić (52) danas pobedi na izborima za predsednika kluba.

„Užasnuti smo izjavama samoproklamovanog kandidata Dragoljuba Lekića u kojima, u svojim intervjuima, preti otpuštanjem i ostalim represijama zaposlenim radnicima u FK Crvena zvezda. Lekić, na dva dana pred Skupštinu, umesto da, kao deo odlazeće uprave, položi račun za svoj dosadašnji rad, preti otkazima i raščišćavanjem. Zbog njegovog i njihovog dosadašnjeg rada mi šesti mesec nemamo platu, a naša deca gladuju. Umesto da objasni šta je do sada radio, koliko je novca obezbedio klubu i na koji način je doprineo klubu, on počinje sa pretnjama. Preti ljudima koji jedva sastavljaju kraj sa krajem, časno i pošteno obavljaju svoje radne zadatke u klubu, neki i decenijama. U slučaju da Dragoljub Lekić ili bilo ko od bivše uprave bude u Zvezdi nakon Skupštine, bićemo prinuđeni da stupimo u štrajk. Ovim putem najavljujemo dolazak na sednicu Skupštine kako bi detaljnije objasnili situaciju u kojoj se nalazimo“, stoji u saopštenju Radne zajednice Crvene zvezde.

Šta na sve ovo kaže Dragoljub Lekić, nismo saznali, jer se tokom dana nije javljao na mobilni telefon.

Država ne da pare, već pomaže hapšenjem Zvezdine mafije

Grupa za promene sa Vladanom Lukićem na čelu nedavno je bila gost ministara Snežane Marković-Samardžić, koja je Zvezdi obećala pomoć države.

- Da se razumemo, mi od države ne očekujemo novac, već samo ono što srpski brend zaslužuje. Nama je država potrebna zbog odgovora na pitanje ko je uništio Zvezdu. Želimo da se stavi tačka na kriminal u Zvezdi, a uz pomoć države to ne možemo da učinimo - kaže Lukić.

Banke blokirale Zvezdin račun zbog Lekića i Kozića

Vladan Lukić tvrdi da računi Crvene zvezde nisu blokirani zbog kluba, već zbog ljudi koji vode klub.

- Imamo papir, odnosno garanciju od onih koji sada drže blokiran račun Zvezde, da će ga odblokirati čim bude izabrano novo rukovodstvo. Taj papir pokazaću na Skupštini. Mnoge stvari u klubu su se dešavale, jer su mnogi pogrešni ljudi vukli pogrešne poteze - jasan je Lukić.

Ako je sve propalo , zasto i zveda ne ode pod stecaj ...

Diskutabilno pitanje.. Zvezda je kao i druga drustvena preduzeca u Srbiji, svacija i nicija..

Sada su je doveli do toga da je totala obezvredjena.. cujem Lukic je pobedio.. Ajde da vidim sta ce nam on ispuniti od obecanja... Daj Boze da samo pola bude.. ja cu biti srecan..

Lekić odustao!

Novosti, 26.05.2009.

SAMO nekoliko sati pre početka Skupštine Crvene zvezde, koja je u utorak uveče održana na “Marakani”, Dragoljub Lekić, dosadašnji član Upravnog odbora, a zatim i tročlane radne grupe koja je posle ostavke kompletne uprave rukovodila klubom, odlučio da se povuče iz predsedničke trke!?

“Dva su razloga zbog kojih povlačim kandidaturu na mesto predsednika FK Crvena zvezda: prvi, što ne želim da ona na bilo koji način doprinese razmiricama i podelama u klubu, a drugi što prihvatam kvalifikaciju “delija” da kod mene postoji objektivna odgovornost za učestvovanje u radu Upravnog odbora, čiji rezultat na kraju sezone nije bio onakav kao što se očekivao” - stoji između ostalog u saopštenju Dragoljuba Lekića, koje je prosleđeno i Skupštini FK Crvena zvezda.

Sada već bivši kandidat za prvog čoveka kluba sa “Marakane” ukratko je pokušao da objasni sve što se događalo poslednjih meseci u najtrofejnijem srpskom fudbalskom kolektivu.

* U poslednjih šest meseci bio sam član Upravnog odbora koji je kolektivno podneo ostavku zbog slabih fudbalskih i poslovnih rezultata. Nakon toga, bio sam član tročlane grupe, kojoj je bivši predsednik UO gospodin Dobrivoje Tanasijević preneo mandat da organizuje Skupštinu kluba za 8. jun 2009. Pojavom neformalne grupe okupljene oko Vladana Lukića i zahtevom legalnih organa (Savet i “Delije”) organizovali smo radno telo, kome smo, kao tročlana grupa, preneli mandat da organizuje Skupštinu FK Crvena zvezda.

* Ideju, koju su predložile “delije”, da se ne bira

novi predsednik i novi Upravni odbor, već da se izabere petočlana grupa koja će u kratkom vremenskom periodu voditi klub, a nakon toga provesti i nove izbore, za nas je bila umesna i prihvatljiva. Međutim, prvi je ovu ideju napustio gospodin Vladan Lukić. Paralelno sa učestvovanjem u radnoj grupi, vodio je i svoju kampanju za predsednika i na taj način pokazao da mu je lični interes jači od interesa kluba.

* Sprovodio je izrežiranu kampanju u kojoj bih mu lično poželeo sve najbolje, da nije počeo da koristi neistine na račun prethodne uprave. Njegovo insistiranje da se što pre zakaže Skupština i da se mi kao tročlana grupa i generalni sekretar razvlastimo, lično me je uvredilo i navelo da postanem protivkandidat Vladanu Lukiću”.

DISCIPLINA I MANjI TROŠKOVI

DRAGOLjUB Lekić je u saopštenju otkrio da “su se nad klubom nadvila dva crna oblaka”. Prvi u vidu aktuelne finansijsko-sportske situacije iz koje se izlazi finansijskom disciplinom, smanjenjem troškova i uopšte domaćinskim vođenjem kluba. I drugi, kroz najavljenu privatizaciju u sportu pošto se u predloženim zakonskim rešenjima krije opasnost da FK Crvena zvezda ostane bez imovine koju poseduje.

NIKAD NIŠTA NA ŠTETU KLUBA

DOSADAŠNjI član Upravnog odbora Dragoljub Lekić tvrdi da povlači kandidaturu - mirne savesti.

- Za mojih šest meseci učestvovanja u UO nikada nisam uradio ništa na štetu kluba i sve vreme sam se trudio da moj rad bude kvalitetan i celishodan. Na kraju, želim da kažem da ostajem veran svojoj Crvenoj zvezdi i spreman sam da sve svoje mogućnosti i sposobnosti stavim njoj na raspolaganje - zaključio je Lekić.

SVI CRVENO-BELI PREDSEDNICI

1948-1951. Mita MILjKOVIĆ

1951-1952. Isa JOVANOVIĆ

1952-1954. Sava RADOJČIĆ

1954-1955. Dragoslav MARKOVIĆ

1955-1956. Milić BUGARČIĆ

1956. Dragoje ĐURIĆ

1956-1960. Dušan BLAGOJEVIĆ

1960-1963. Milić BUGARČIĆ

1963-1965. Radovan PANTOVIĆ

1965-1968. Dušan BLAGOJEVIĆ

1968-1977. Nikola BUGARČIĆ

1977-1981. Radovan PANTOVIĆ

1981-1982. Brana DIMITRIJEVIĆ

1982. Vlastimir PURIĆ

1982-1987. Miladin ŠAKIĆ

1987-1993. Svetozar MIJAILOVIĆ

1993-1998. Vladimir CVETKOVIĆ

1998-2005. Dragan DžAJIĆ

2005-2007. Dragan STOJKOVIĆ

2007-2008. Toplica SPASOJEVIĆ

2008-2009. Dobrivoje TANASIJEVIĆ

Rezultatski planovi novog rukovodstva

2009/10. godina

Obračun sa fudbalskom improvizacijom i nedisciplinom u klubu i uspostavljanje reda među svima koji su u kontaktu sa profesionalnim pogonom, makar i po cenu rezultata.

Borba za titulu i osvajanje prava za učešće u jednom evropskom kupu, kroz osvajanje jednog trofeja u nacionalnom takmičenju. Borba za plasman u Ligu Evrope.

2010/11. godina

Najmanje jedna titula u zemlji i učešće u evropskom kupu bez većih takmičarskih obaveza, uz težnju da se igra što duže u tom takmičenju, odnosno pokušaj da se prezimi u Evropi (Liga Evrope ili Liga šampiona).

2011/12. godina

Najmanje jedna titula u zemlji i učešće u evropskom kupu uz obavezu da se prezimi u evropskom takmičenju (Liga Evrope ili Liga šampiona).

2012/13. godina

Plasman u najprestižnije evropsko takmičenje bez većih takmičarskih obaveza u domaćim takmičenjima jer sam siguran da ćemo inercijom dobre organizacije i kvalitetne selekcije biti dominantni u Srbiji. U toj sezoni FK Crvena zvezda bi morao konačno da ima jak, stabilan, standardan, uigran tim koji ima svoju prepoznatljivu igru.

Učinak rukovodstva Zvezde za tri nedelje rada

Pižon bez tima, Lukić bez sponzora

Autor: B. Marković | Foto:a. Dimitrijević | 19.06.2009. - 05:00

Da li osmesi na „Marakani“, kojima su po rečima Vladana Lukića započele pripreme crveno-belih, najavljuju isto takav završetak naredne sezone, možda ključne u istoriji kluba? Ambiciozni predsednik, koji je na ruševinama nekadašnjeg vladara kontinenta pre tri nedelje počeo da gradi novu evropsku Zvezdu, suočava se uprkos optimizmu sa problemima na terenu, upravi i blagajni.

Jel mi zna netko reći kakav je igrač i čovjek Marjan Marković,bivši zvezdin igrač,koji je sada došao u Istru?

Kažu da je odličan bočni,a u ruke ga je primio vrhunski stručnjak Scoria,no klub Istra je novopečeni prvoligaš i nema baš neki rejting.

U Zvezdi dok je bio, zvali su ga "atomski mrav" srpski_smajli_kalas.gif

Pre 7-8 godina je bio jedan od najboljih na balkanu na toj poziciji.. Jak, explozivan, i slao je upotrebljive lopte u sesnaesterac..

Kakav je sada... ne znam,..

Poznati navijači crveno belih posetili Marakanu

Crvena zvezda promovisala VIP klub

Autor: crvenazvezdafk.com, 11.09.2009.

Fudbalski klub Crvena zvezda osnovao je "Klub velikih poznatih prijatelja" koji će okupiti poznate Zvezdaše iz sfere javnog života, a koji će za cilj imati promociju i popularnizaciju najtrofejnijeg fudbalskog kluba sa ovih prostora.

vip-x.jpg

Danas su na Marakanu po svoje članske karte došli već svima dobro poznati navijači Crvene zvezde - Leontina Vukomnović, Ivan Bekjarev, Miroslav Ilić Dragan Kojić Keba, Ivan Zeljković, Andrej Kulundžić, Viktor Savić, Marinko Rokvić, Dragan Vujuć Vujke, Igor Brakus, Milan Kalinić, Uroš Đurić, Milan Delčić Delča, Slavko Beleslin - a nakon što su uz ulaznicu dobili dres i sezonsku kartu, spustili su se na teren da iz prve osete Marakanu i pokažu šta umeju sa loptom. Keba je stao na gol, neko je pimplao, neko hvatao voleje, a na prvom mestu je bila dobra zabava i ljubav prema crveno beloj boji.

"Želea bih da se zahvalim Zvezdi i svim ljudima koji su pokrenuli akciju. Lepo je i da dame na svoj način budu članovi kluba navijača. Moja ljubav prema Zvezdi potiče iz porodice, tata je veliki Zvezdaš i misli mda će zaplakati od sreće kad me bude video sa članskom kartom", rekla je kompozitorka Leontina Vukomanović.

Predsednik Crvene zvezde Vladan Lukić istakao je da je važno da klub okupi što veći broj navijača iz svih društvenih sfera i da je to takođe jedan od načina da se na neki način povrati slava kluba iz Ljutice Bogdana.

"Kažu da Zvezda ima preko četiri miliona navijača. Svi oni vole Zvezdu na svoj način. Neko dolazi na utakmice i kupuje kartu, neko je gleda sa prijateljima na TV, a neko uči svoju i tuđu decu da vole Crvenu zvezdu. Ima nas raznih navijača Zvezde, a mi smo se ove godine odlučili da najpoznatije - glumce, pevače, modne kreatore... uključimo u "Klub velikih poznatih prijatelja". Oni će od danas postati deo kluba, učestvovaće u akcijama našeg kluba, bodriće fudbalere, podržavati Zvezdu i na druge načine dati pozitivan doprinos klubu. Naravno, oni su jako srećni što su deo svog vremena i života dali svojoj Zvezdi", rekao je Lukić.

vip1-x.jpg

Kako navodi veb sajt Crvene zvezede danas su zbog poslovnih obaveza dolazak na Marakanu otkazali Momčilo Bajagić Bajaga, Vuk Kostić, Dejan Cukić, Nebojša Glogovac, Nikola Đuričko, Inspektor blaža, Ivana, Mihić, Mirka Vasiljević, Ivan Ivanović i Vuk Rosandić, ali nije isključeno da se neko od njih pojavi u subotu na prvenstvenoj utakmici protiv Metalca gde će fudbaleri crveno belih imati veliku podršku iz VIP kluba.

Звезда на Космету

301-kim-0510.jpg

Црвена звезда не заборавља своје симпатизере и навијаче, посебно оне који живе на Косову и Метохији. Наш клуб је у сарадњи са удружењем грађана „Делије север“ и Клубом Великих Познатих Пријатеља Црвене звезде посетио основну школу у Грачаници и допремио помоћ у виду школског прибора, шалова, капа, мајици, дресова. Све наравно црвено-бело и у знаку Црвене звезде.

Делегацију су сачињавали представници Удружења „Делије север“, ФК Црвена звезда и наравно - Иван Зељковић и Иван Ивановић.

- Задовољство је бити уз ове људе и видети срећу у њиховим очима кад им Звезда укаже пажњу. Они заиста живе за наш клуб – каже Иван Зељковић.

Боравак у Косовској Митровици делегација из Београда искористила је да посети спомен комплекс јунацима Косовског боја на Газиместану.

- Успомене су дивне. Договорена је помоћ за ФК Звечан. Клуб који је недавно основан у истоименом месту и радо ћемо помоћи на све начине – кажу представници нашег клуба који су боравили на Косову и Метохији.

Ово је једна од бројних акција коју је Црвена звезда имала на Косову и Метохији и тако ће бити и убудуће.

Извор: crvenazvezdafk.com

05.10.2009

Достанић мења Пижона

Ратко Достанић нови је тренер Фудбалског Клуба Црвена звезда. На ванредној седници Управног одбора, која је одржана данас, одлучено је да Достанић замени досадашњег тренера Владимира Петровића, са којим је споразумно раскинут уговор.

Званично саопштење ФК Црвена звезда:

Управни одбор Фудбалског клуба Црвена звезда је на ванредној седници одржаној у недељу 21. марта прихватио споразумни раскид уговора између клуба и шефа стручног штаба Владимира Петровића Пижона.

zvezda-001.jpg

Управни одбор ФК Црвена звезда се захвалио Владимиру Петровићу на свему што је урадио у досадашњем делу сезоне као тренер нашег клуба.

Владимир Петровић је преузео тим прошле године у веома тешким условима за клуб и после 19 кола Јелен Суперлиге Црвена звезда је прва на табели. Сви успеси које смо постигли и које ћемо постићи имају и имаће печат четврте Звездине звезде.

Управни одбор ФК Црвена звезда и Владимир Петровић су констатовали да је у овом тренутку споразумни раскид сарадње најбоље решење за клуб и тим коме је потребна промена.

Управни одбор позива све Звездаше да остану чврсто уз свој клуб како бисмо на крају сезоне дошли до циљева које сви желимо.

CZ-RATKO-DOSTANIC.jpg

Управни одбор ФК Црвена звезда је на предлог спортског директора, између више кандидата, једногласно за новог шефа стручног штаба изабрао Ратка Достанића, директора Омладинске школе. Ратко Достанић ће наставити да обавља функцију директора Омладинске школе до именовања новог. Према одлуци Управног одбора убудуће ће шеф струке имати и додатне ингеренције над Омладинском школом.

РТС недеља, 21. мар 2010

Zvezda izdala saopštenje

Crvena Zvezda izdala je saopštenje u kome najoštrije osuđuje incident koje se dogodio na njihovom stadionu na utakmici sa OFK Beogradom i ograđuje se od učesnika u nasilju.

Crvena zvezda se oglasila povodom nasilja na severnoj tribini "Marakane" u kojoj je jedan mladić zadobio teške povrede. Prenosimo čitavo saopštenje fudbalskog kluba:

"Fudbalski klub Crvena zvezda najoštrije osuđuje nasilje koje se desilo na našem stadionu tokom odigravanja utakmice polufinala Kupa Srbije između našeg kluba i OFK Beograd, usled koga je došlo do ranjavanja jednog posetioca vatrenim oružjem.

zvezda-navijaci.jpg

Fudbalski klub Crvena zvezda se ograđuje od učesnika u nasilju. Osoba koja je pucala juče na stadionu nije navijač, već kriminalac kome je mesto u zatvoru. Nadamo se da će tu osobu policija pronaći i uhapsiti, kao i da će odgovarati za zločin koji je počinila.

Fudbalski klub Crvena zvezda, naša uprava i igrači, kao i milioni naših pristalica mole se za život mladog Igora Vrevića sa nadom da će dobiti tešku borbu sa povredama. Život ovog mladog čoveka za nas je u ovom trenutku najvažniji.

Tragedija koja se juče dogodila obezvređuje sve pozitivno što je naš klub učinio ove sezone na vraćanju publike na stadione. Javnosti je poznato da je Crvena zvezda osim što je sportsko osveženje i hit fudbalske sezone, klub koji je najviše uradio na promociji srpskog fudbala, vraćanju porodica i dece na stadione, kao i na povećanju broja gledalaca.

Čitave sezone se trudimo da pokažemo da je fudbalska utakmica praznik i sportski događaj kome treba svi da se raduju. Ovaj bezumni čin pojedinca koji ruši sve što smo postigli neće nas obeshrabriti da, kao i do sada, promovišemo fudbal, sport i porodice na stadionu.

Sa još većim elanom, nastavićemo da zajedno sa svojim pristalicama od utakmica našeg kluba pravimo lepe sportske događaje u kojima će svi uživati i kojima će se diviti i Srbija, i Evropa.

Fudbalski klub Crvena zvezda je učinila sve što nalažu Zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, Zakon o okupljanju građana, kao i Pravilnik o bezbednosti i sigurnosti na fudbalskim utakmicama Fudbalskog saveza Srbije, a sve u cilju bezbednog odigravanja utakmice.

Prema zakonskim obavezama, angažovali smo kompaniju koja se bavi pružanjem usluga fizičko - tehničkog obezbeđenja, koja ima veliko iskustvo u vršenju ovih poslova jer je radila obezbeđenje najvećih sportskih skupova u našoj zemlji, među kojima i prošlogodišnje Univerzijade. Na obezbeđenju jučerašnje utakmice angažovan je 251 redar, što je više od uobičajene prakse koja predviđa da broj angažovanih redara iznosi jedan posto od predviđenje posete (na jučerašnjoj utakmici je bilo 10 774 posetilaca).

Neophodna promena zakonskih propisa

Na organizaciji utakmice, kao i do sada, FK Crvena zvezda je ostvarila potpunu saradnju sa MUP-om Srbije. Sa predstavnicima MUP-a održali smo dva sastanka na kojima smo dokazali da smo preduzeli sve preventivne mere iz člana 7. Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim terenima. Na tim sastancima su predstavljene sve mere koje je Crvena zvezda preduzela kako bi se osiguralo bezbedno održavanje sportske priredbe i onemogućilo izbijanje nasilja, i predstavnici MUP-a nisu imali primedbi na sve što je učinjeno.

Redarska služba je po nalogu Kluba, 24 sata pre održavanja utakmice obezbeđivala zaključan stadion kako bi se sprečio neovlašćeni ulazak lica ili unošenje nedozvoljenih predmeta na tribine. Ekipa za protivdiverzionu zaštitu Policijske uprave za grad Beograd, sa specijalno obučenim službenim psima za otkrivanje eksploziva i oružja, izvršila je pregled tribina stadiona dva puta - dan pre utakmice, kao i neposredno pred sam početak utakmice, i tom prilikom je konstatovano da je sve u redu.

Angažovali smo sanitetsko obezbeđenje sa dovoljnim brojem ekipa, a u organizaciju utakmice bili su uključeni sve relevantni subjekti, poput vatrogasne službe, Elektrodistribucije i komunalnih službi.

Na kraju, oformljen je Štab bezbednosti koji su činili šef policijskih snaga na stadionu, delegat utakmice, predstavnici Zvezde i OFK-a Beograda, kao i predstavnik medicinske službe i rukovodioci redarske i vatrogasne službe.

Ovakav pristup organizaciji utakmice omogućio je da se, kada se nesreća već desila, povređenima pruži brza i adekvatna medicinska pomoć na licu mesta, kao i da odmah budu prevezeni do nadležne medicinske ustanove.

O svemu navedenom, FK Crvena zvezda ima pisane dokaze i kompletnu dokumentaciju.

navijaci-crvena-zvezda.jpg

Nažalost, i pored toga što su i Crvena zvezda, i kompanija koja se bavi obezbeđenjem, kao i policija učinili sve na šta su ih zakoni obavezali - dogodila se tragedija. Razlog za to je što zakonski propisi koji regulišu pregled gledalaca koji ulaze na stadion nisu dovoljno jasni.

Prema postojećim propisima, "redari nemaju pravo da vrše pretres gledalaca koji ulaze na stadion, već samo njihov pregled". Štaviše, postojeći propisi zabranjuju redarima da "prilikom pregleda preuzimaju bilo kakve ingerencije i ovlašćenja izvršne vlasti odnosno MUP-a", što rezultate njihovog rada dovodi u pitanje.

Kako se ovakvi slučajevi ne bi ubuduće događali, neophodno je promeniti zakonske propisi kojima bi se - ili omogućilo da redari imaju veća ovlašćenja i odgovornost prilikom pretresa gledalaca, što podrazumeva donošenje novog Zakona o fizičko-tehničkom obezbeđenju i obuku redara od strane policije ili da pregled i pretres vrše službena lica.

Crvena zvezda smatra da je neophodno da nadležno ministarstvo, sportski savezi, klubovi, kao i MUP Srbije zajednički pokrenu inicijativu za izmenu zakonskih propisa kako bi se omogućila potpuna bezbednost posetilaca sportskih priredbi.

FK Crvena zvezda je samo u ovoj sezoni u infrastrukturu na svom stadionu uložila oko 2,5 miliona evra. Javnosti je poznato da smo uveli nov bar-kod sistem ulaska na stadion kao i da smo investirali u semafor i nove klupe.

Suočeni sa tragedijom koja se sinoć desila dodatno ćemo investirati kako bi se ubuduće gledaocima garantovala još veća bezbednost. O dodatnim merama za povećanje bezbednosti gledalaca javnost ćemo obavestiti u narednim danima.

FK Crvena zvezda osuđuje bezumni čin koji se juče dogodio na našem stadionu i ostvariće potpunu saradnju sa MUP-om Srbije i nadležnim državnim službama kako bi se počinilac identifikao i priveo pravdi", navodi se u saopštenju.

RTS, 15.04.2010.

Suspendovan stadion Crvene zvezde

Stadion Crvene zvezde suspendovan je odlukom Disciplinske komisije Fudbalskog saveza Srbije dok traje istraga povodom incidenta na utakmici polufinala Lav kupa sa OFK Beogradom u kome je jedna osoba ranjena.

"Disciplinska komisija Fudbalskog saveza Srbije, na sednici održanoj 15. aprila, a po prijavi predsednika Takmičarske komisije FSS, donela je odluku o pokretanju disciplinskog postupka zbog prekršaja iz člana 51 Disciplinskog pravilnika FSS protiv FK Crvena zvezda kao organizatora utakmice polufinala Lav kupa Srbije sa OFK Beogradom. Komisija je donela odluku o suspenziji stadiona FK Crvena zvezda za odigravanje utakmica ovog kluba za vreme vođenja disciplinskog postupka do donošenja končne odluke", navodi se u saopštenju Disciplinske komisije.

"S obzirom na težinu prekršaja disciplinski postupak će biti hitan uz striktno poštovanje svih važćih propisa FS Srbije", dodaje se u ovom saopštenju.

Bliconline, 15.04.2010.

Što na ulici ne rješavaju svoje probleme, nego na stadion s pištoljima dolaze, ovo samo novinarima može koristiti da sve svale na navijače i da narod odvrate od puno bitnijih stvari pa eto kao navijači su ;|

Немогуће је да неко има потпуну контролу и увид у то шта ради 10000 људи колико их је јуче минимум било на Северу. Заказала је редарска служба а кажњена је Звезда! Јбг организатори смо па по командној одговорности...сад смо се наместили на зицер на који су нас новинари, разно-разни квази борци за људска права, невладине организације и слични дуго чекали! Искрено плашим се последица и по клуб и по трибину и по цео навијачки покрет!

Клуб сноси одговорност по командној линији. Међутим, мени није јасно како је могуће да је пиштољ ушао на стадион!?

Клуб се хвала Богу већ оградио, и рекао да је то криминалац-злочинац, а не навијач. Што је свакако јасно.

Утакмица толико "небитна", поготово не за рад тога да неко смртно настрада... И није се проблем десио као последица две супарничке навијачке групације, већ вероватно лични међусобни обрачуни... а стадион и маса људи је најлакши пут да се траг заметне. Полиција већ интезивно трага за убицом, и ја би стварно волео да га приведу, и осуде, на вишегодишњу казну затвора! Тиме се неће бацати љага на људе који посећују Север.

И група се званично оградила не само саопштењем већ и целокупним јучерашњим наступом у Чачку! Поскидане су све заставе подгрупа у циљу превазилажења небулозних подела јер сви смо Делије, није било бубњева, пиротехнике и сл. Навијали смо само колико да играчи не остану без подршке! Нажалост победа је изостала али... о томе јуче у Чачку мало ко упућен је примарно размишљао! Мислим да смо се опет дигли и показали јединство да нико појединачно својим срамним делима не може да поништи борбу наше трибине за "навијачки кодекс" без ножева, пиштоља и сл. у Србији! Обзиром да ће нам вероватно сва домаћинства до краја сезоне бити без публике окрећемо се гостовањима!

Откривен споменик Рајку Митићу

251-raj-2705.jpg

У Белој Паланци је у четвртак 27. маја 2010. откривен споменик легенди српског фудбала и првој Звездиној звезди Рајку Митићу. Споменик је открио председник Црвене звезде Владан Лукић уз присуство Драгана Џајића, Владимира Петровића, представника општине Бела паланка, као и чланова породице Митић.

На откривању споменика окупило се неколико хиљада поносних грађана који се и даље сећају свог Рајка познатог међу Звездашима по надимку „Рајко – мајко“.

- Велика ми је част да присуствујем оваквом скупу и да стојим испред споменика великој легенди Црвене звезде. Чика Рајко нам је свима био и биће узор. Био је господин у копачкама и највише је допринео стварању великог имена Црвене звезде. Желим да изразим велику захвалност потпредседнику нашег клуба Александру Антићу који је умногоме заслужан што је овај споменик пред нама као и ливници „Јеремић“ која је излила уметничко дело, дело које симболизује српски фудбал – рекао је Владан Лукић.

У име Црвене звезде пред великим скупом говорио је председник ветарана нашег клуба Владица Поповић.

- Рајко је био велики и сада је велики. Мислим да смо сви ућили од њега и уживали у њему. Имали смо ту срећу да је читав живот провео уз своју Звезду и помогао јој да постане велика. Ишколовао је много играча и тренера и сви грађани Србије треба да буду поносни што су га имали. Наставићемо да се сећамо Рајка Митића и на овакав начин – рекао је Поповић.

Рајко Митић је рођен у Радовом Долу, поред Беле Паланке. У Црвеној звезди је наступао од 1945-1958, на 572. утакмице и постигао је 262 гола.

Дебитовао је 4. марта 1945. године у првој званичној Звездиној утакмици против КНОЈ-а (3:0). Последњи меч је одиграо 29. новембра 1958. године, против Вележа у финалу Купа (4:0). Учествовао је у освајању 5 титула државног првака и 4 трофеја победника Купа.

252-raj-2705.jpg

Као тренер у нашем Клубу је радио од 1960-1966. За репрезентацију је одиграо 59 утакмица и постигао 32 гола.

Уједно је био и члан селекторске комисије на 34 утакмице од 1966-1970.

званични сајт ФКЦЗ

29. мај 1991. - 19 година касније

301-bar-2905.jpg

Убрзани откуцаји срца, црвенило у образима, најежена кожа, плач и смех у исто време... и онда потпуни осећај еуфорије. Ово је дијагноза стања у које су сви Звездаши упали 29. маја 1991. године, стања које нас обузме и данас и сад чим се спомене Бари, стадион “Свети Никола”, Олимпик Марсеј, освајање Купа шампиона.

302-bar-2905.jpg

Прича о том највећем и најлепшем дану у историји наше Звезде, а свакако и животима многих од нас, не може се назвати легендом или бајком. Преслабе су то речи за наше стварне хероје и јунаке, за причу која се преноси са колена на колено у звездашким породицама и то без улепшавања, јер не може се накитити оно што је било баш тако савршено.

Сторију о Барију и највећем успеху српског и југословенског фудбала, њен увод, разраду и закључак сви знамо толико добро, до танчина, она је у свима нама и тако лако и у пола ноћи набрајамо и ређамо: Стојановић, Југовић, Маровић, Шабанаџовић, Белодедић, Најдовски, Просинечки, Михајловић, Панчев, Савићевић (Стошић), Бинић.

Свако од нас има свој доживљај и осећај везан за тај сунчан 29. мај 1991. без обзира на то да ли смо били на стадиону “Свети Никола” или остали приковани уз телевизор. Остао је за сва времена мирис те вечери, који нас сада зачас попут неког "флешбека” врати у Бари. И ево нас тамо, опет после 19 година...

Ух, пенали после Љупкових тактичких 0:0 у 120 минута игре. Просинечки мудро вара Олмету, а онда Дика скоком удесно брани шут Амороса! "Близу смо, близу смо", мисле у себи сви Звездаши док нервозно "ломе" прсте.

Погађају редом Бинић, Казони, Белодедић, Папен, Михајловић и Мозер.

303-bar-2905.jpg

Одлучује наш најбољи стрелац Дарко Панчев. Једни окрећу главу, не могу да гледају, други прекривају шакама очи, али остављају простор да могу бар мало да провире, трећи су концетрисани на лопту - не мичу поглед са ње. Опет, УХ. "Баш дуго намешта лопту", мислимо се сви. Залеће се Панчев. "Неће ваљда по средини, па тамо је Олмета" - опет наша мисао.

Мук. Панчев снажно гађа баш близу средине гола. Олмета у раскораку. Хук.

Црвена звезда је првак Европе. Црвена звезда је првак Европе. ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ЈЕ ПРВАК ЕВРОПЕ!!!

званични сајт ФК

Црвена звезда покренула је данас пројекат "Буди део Звезде", којим ће по угледу на великане Барселону и Реал Мадрид своје верне навијача учинити делом клуба. Реч је о акцији чланства и о њој су данас на конференцији за новинаре говорили председник Звезде Владан Лукић, саветник председника Лазар Лабус, директор маркетинга Горан Броћић и навијач Владимир Шавија.

- Ово је један од најбитнијх дана у историји клуба, јер делима коначно Звезду враћамо Звездашима и то је управо смисао акције чланства. Начин и модел сличан је Барселонином и оном који се примењује у Реал Мадриду. Звезда на овај начин показује захвалност свима који су је пратили и бодрили све време – рекао је председник Црвене звезде Владан Лукић.

Његов саветник Лазар Лабус напоменуо је да ова акција није маркентишког карактера.

- После годину дана припреме, креће чланство у Црвеној звезди. Ова акција није маркентишка, она ће трајати докле траје и Звезда. Креће већ од данас и то није нови пројекат, може да се ради и ретроактивно, они који нису уплаћивали чланарину док она није функционисало могу једноставно да наставе чланство – истакао је Лабус, а надовезао се директор маркетинга Горан Броћић.

- Чланство је утемељено на Стауту клуба, члан клуба је онај који је платио чланаирану за годину дана. Пројекат је рађен по највишим стаднадардима и веома је прецизан. Постојаће и почасно чланство, оно неће подразумевати већа права у односу на остале. Ради се на списку људи који ће их добити и Управни одбор је тај који ће да одлучи.

Владимир Шавија је испред навијача позвао Звездаше да се масовно одазову.

- Сви знамо да је чланство битна ставка за клуб. Сви Звездаши треба да схвате колико је ово битно и да на овај начин потписују лични уговор са Звездом, да постају део тима. На овај начин шититимо нашу Звезду. Верност се показује делима, идемо са пар десетина хиљада чланова у наредну сезону, мобилизација није престала. Треба да будемо јачи него икада. Морамо напред. Ова карта је најлепши поклон, она је лична карта сваког Звездаша – поручио је Шавија.

Постоје две чланске карте – ЈУНИОРСКА за Звездаше до 18 година и њена цена је 500 динара и СТАНДАРД за све пунолетне грађане, 1000 динара. Бенефити: као члан ФК Црвена зведа, постајеш и члан Сабора. Као члан Сабора стичеш право да бираш и будеш биран. Чланство подразумева и попусте на куповину у свим Red Star Shop-овима, као и попусте за све везано за Звездину породицу (спонзори, партнери) коју чине 20 фирми. Уједно, члановима следује једном годишње бесплатна посета музеју, право куповине сезонских улазница, предност у куповини дневних карата за домаће и међународне мечеве, могућност резервације аранжмана за инострана гостовања, присуствовање првом тренингу у сезони, могућност информисања о свим дешавањима у клубу путем мобилног телефона или е- маила...

Учлањење се може вршити – у просторијама маркетинга ФК Црвена звезда (западна страна стадиона ФК Црвена звезда, улаз ВИП галерија), на интернет страницама клуба - http://www.crvenazvezdafk.com и

Ево да се похвалим легла плата и ја правац Маракана на учлањење :( Шалу на страну није у томе поента већ лик који прима чланарине гледа моју приступницу и врти главом. Ја већ у фазону да сам нешто лоше попунио кад човек каже: "Шта би ова наша Звезда да није нас Крајишника"! Испостави се да је човек мој Личанин! Иначе у шопу гужва велика, не могу да тврдим да су сви дошли да се учлане пошто у моменту док сам ја био ту неки људи су попуњавали приступнице, неки јурили дресове са потребним величинама и тражили натписе са презименима одређених играча, али претпостављам да су се и они прво учланили! Заиста чланство у Звезди није обавеза него привилегија!