Sign in to follow this  
chule80

Desavanja u i oko FK Crvena zvezda

Recommended Posts

Jел ми верујеш да ја не стижем тамо отићи? ::)

Али ево сутра, или прекосутра хоћу то да завршим више. Стварно ме срамота. :-[

Саветник председника ФК Црвена звезда Лазар Лабус гостовао је на ТВ Авала и представио навијачима пројекат „Буди део Звезде“.

Лабус је рекао је да се за само „недељу дана у клуб учланило више од 5200 навијача“. Посебно је истакао задовољство управе „што се масовно учлањују целе породице и што родитељи учлањују децу ретроактивно, дакле ођедном плате чланарину за све године од дететовог рођења“. Одговарајући на питање шта чланство значи за навијаче и клуб Лабус је рекао:

Чланство много значи и навијачима и клубу. Клубу значи јер ћемо напокон моћи да се пребројимо да покажемо да звездаша има пуно. Звезда се организује као највећи – Барселона и Реал који су по традицији, слави и величини наше друштво. Навијачима значи зато што са чланском картом стичу право да бирају и буду бирани у органе клуба, имају попуст при куповини код свих наших спонзора и пријатеља клуба, попуст у Ред Стар шоповима, имају право да купе сезонску карту, да једном годишње бесплатно обиђу музеј и стадион, имају предност при резервацији аранжмана за гостовања клуба и низ других бенефита. Међутим, оно што је најважније од овог месеца Звезда и формално припада звездашима и они који су чланови одлучиваће о томе ко ће да води наш клуб и у ком правцу ће се развијати. То је наша највећа победа и сви у управи смо поносни на њу!“

Лабус је још једном подсетио да се учлањење може вршити – у просторијама маркетинга ФК Црвена звезда (западна страна стадиона ФК Црвена звезда, улаз ВИП галерија), на интернет страницама клуба - http://www.crvenazvezdafk.com и

Друга ЗВЕЗДИНА ЗВЕЗДА - члан

Он је много више од члана. Он је звезда. Звездина. Легенда. Он је Шеки. Он је Драгослав Шекуларац.

Ипак, и Шекуларац је пожелео да постане део акције „Буди део Звезде“. Пожлео је да бира и буде биран, пожелео је попусте код бројних партнера у акцији чланства и још много тога што доноди СТАНДАРД картица за пунолетне.

- Нормално да сам ја део Звезде заувек, али то је емоција, а ово је чист посао – смеје се популарни Шеки и додаје – Постанеш лепо члан, па изволи учествуј у животу клуба. Бирај и буди биран. То је изузетно важно и мислим да је модел Барсе и Реала идеалан и за Црвену звезду. Драго ми је да је покренута ова акција. Мислим да са њом имамо извесну будућност – каже Шекуларац.

Све активности везане за акцију „Буди део Звезде“ можете пратити на сјату

П.С. Чуле, брате, јеси ли се учланио? 8)

Јесам! :D

Хвала ти Боже да сам отишао тамо више... мислим да је понедељак био. Оно све ме притисле обавезе, не могу ни за главу ни за реп да се ухватим... и коначно одем тамо и решим то. Сад остаје чекање пар дана, и онда сам званично "друг члан" Маракане... :]]

Пазите ово... није мени толико до тих попуста што они сада букају... то је мало маркетиншки потез, али ајде... Мени је до тога да се заиста ФК Црвена Звезда као институција српског спорта, и понос свих нас Срба, постави на неке здраве основе, и да заиста будемо уређени по систему великих клубова. Звезда јесте највећи клуб у југоисточном делу Европе, али с обзиром на време и поднебље где живимо, онда је не могуће да је разни мешетари и криминалци не желе као своју златну коку.

Зато и подржавам ову причу око тога да се пребројимо, и помогнемо нашој Звезди.

Дуго година је ФК ЦЗ била попут Русије 1990-их година - див на коленима... док није дошао Владимир Путин 2000. године. Ако би Владан Лукић урадио за Звезду само упола колико Путин за Русе... ја би све учинио (покренио акцију) да му се направи споменик испред Маракане.

За Чулета и мене и остале које интересује srpski_smajli_kalas.gif

ПОЧИЊЕ ДОСТАВА ЧЛАНСКИХ КАРТИЦА

Клубу партнера ФК Црвена звезда који подржавају пројекат „Буди део Звезде“ данас се прикључила и компанија "A2B Express Delivery", захваљујући којој од сутра почиње достава чланских картица широм Србије.

Компанија "A2B Express Delivery" постоји нешто више од 2 године, али је решена да на тржишту Србије пружи новине у услугама курирско–хитног транспорта, по принципу "од врата до врата". За кратко време, квалитетом своје услуге, стекла је известан реноме и поверење клијената на овим просторима. Компанија "A2B Express Delivery" располаже адекватним доставним возилима за сваку врсту пошиљки, као и професионално обученим куририма увек спремним да на најквалитетнији и најбржи могући начин доставе Вашу пошиљку на жељену адресу.

Наш нови партнер омогућиће свима који су се учланили да што пре добију своју “Звездашку личну карту” и остваре бенефиције које им чланство омогућава.

Прича се прича да Руси долазе... ;]\/

Потписан петогодишњи уговор, незванично на 1000000 (милион) евра по сезони плус бонуси и премије. Кажу највећи спонзорски уговор икад потписан на овим просторима. Да се не радујемо много, питање је шта смо ми заузврат дали. За сад кажу да ће од 15 чланова УО 3 бити из Газпрома. Још нема званичног обавештења на клупском сајту, чим буде постављам :]]

Газпром њефт генералани спонзор!

Црвено-бела породица је на окупу увек када се на Маракани дешавају битне ствари за будућност клуба. Овај 9. јул био је управо један од таквих дана. Легенде, између осталих Драган Џајић и Владица Поповић, ветерани, пријатељи клуба, првотимци и чланови стучног штаба и руководства... присуствовали су данас потписивању Споразума о узајамном разумевњу између комапније "Газпром њефт" и Црвене зевзде. Споразум одражава намеру "Газпорм њефта" да у својству генералног спонзора подржи Звезду у наредних пет година. Споразум су потписали Кирил Кравченко, заменик генералног директора "Газпром њефта"и генерлани директор НИС-а и председник Црвене звезде Владан Лукић.

- Имам велику част и задовољство да објавим да ће од данас у наредних пет година компанија Газпром њефт бити генерални спонзор фудбалског клуба Црвена звезда! Ово је више од спонзорства. То је стратешко партнерство између највећег руског привредног бренда и највећег српског спортског бренда које ће донети много успеха и Газпром њефту, и Црвеној звезди. Компанија Газпром је постала стратешки партнер нашег клуба и учествоваће активно у руковођењу Звездом кроз Веће клупског савета. Ми се веома радујемо због тога јер смо уверени да ће се Црвена звезда успешније развијати и брже вратити на место које јој у Европи припада са Газпромом као партнером Желим да се захвалим руководству компаније Газпром њефт које је у Црвеној звезди препознало истинску спортску вредност наше земље. Газпром њефт је озбиљан инвеститор у Србији који веома брине о српском друштву и показује висок степен друштвене одговорности помажући спорт, науку и младе и учествују у многим хуманитарним и добротворним акцијама. Тако, Газпром њефт постаје цењени члан српског друштва и његов важан део – рекао је председник црвено-белих Владан Лукић.

Он је напомено да је садашње руководство од тренутка када се појавила могућност о генералном спонзорству искључиво желела уз себе "Газпром њефт".

- Црвена звезда је генералног спонзора чекала дуго. Један од разлога је и чињеница да од када се, пре скоро годину дана, први пут појавила могућност да наш генерални спонзор буде Газпром њефт - ми смо једноставно желели само њих одбијајући чак неке друге понуде. Црвена звезда је европски и светски првак у фудбалу чиме се може похвалити мало клубова у свету. Моја обавеза као председника је да у свакој прилици водим рачуна о реномеу клуба и зато је веома важно која ће компанија бити на дресу Црвене звезде. Зато је реномирано и угледно име Газпром на дресу Црвене звезде - прави избор за нас. Као светски и европски првак у фудбалу чекали смо и дочекали да на наш дрес дође име компаније која је европски и светски првак у нафтној индустрији. Има ли шта природније? – упитао је Лукић.

Он није желео да открива финансијске детаље споразума, али напоменуо је да је у питању најбољи спортски уговор икада направљен у Југоисточној Европи.

- Новчана вредност уговора између Газпром њефта и Црвене звезде је пословна тајна. Са задовољством могу да кажем да је у питању најбољи спортски уговор икада направљен у Југоисточној Европи. За Црвену звезду је веома важна чињеница да је је уговор потписан на пет година. То ће нам омогућити да планирамо свој развој и нашу будућност. Наш нови генерални спонзор, Газпром њефт ће додатно премирати сваки наш успех тако да ће коначна висина уговора сваке године зависити од спортских резултата Црвене звезде – рекао је Лукић.

Звездин председник је нарочито поносан на део уговора који се односи на нашу омладинску школу.

- Са поносом желим да истакнем да ће скоро 23 одсто вредности уговора наменски бити потрошено за развој омладинске школе ФК Црвена звезда. То је била жеља Газпром њефта која се поклопила са нашом политиком афирмације омладинске школе и сопствене производње младих играча. Захваљујући нашем генералном спонзору, Звездина омладинска школа ће наредних пет година имати буџет на европском нивоу раван ономе који имају највећи европски клубови. То ће бити велика инвестиција у будућност Црвене звезде и српског фудбала. Погледајмо само које су се репрезентације пласирале у финале Светског првенства у фудбалу које се игра за два дана. Шпанија и Холандија – две земље које веома много улажу у младе селекције и младе играче. Дакле, рад са младима је будућност европског фудбала а Звездина будућност ће бити обезбеђена захваљујући Газпром њефту. Учинићемо све да се нашим пријатељима из Русије одужимо стварањем нових европских фудбалских звезда – истакао је Лукић и додао:

- На крају, још једном желим да се захвалим компанији Газпром њефт на одлуци да постане генерални спонзор Црвене звезде. Време је за заједнички марш Газпрома њефт-а и Црвене звезде кроз Србију и Европу на радост милиона наших присталица широм света. Ово партнерство ће донети много радости како Звезди, тако и нашем народу и зато нам је посебно драго и поносни смо на њега.

Споразум између "Газпром њефт-а" и Црвене звезде предвиђа спонзорски пакет који укључује рекламу бренда Газпром на спортској опреми, фудбалском стадиону као и кроз друге различите видове маркетиншке сарадње. Посебна пажња биће посвећена заједничкој акцији на промоцији спортских вредности, фудбала, борбе против расизма и национализма, програму безбедност навијача, као и акцијама посвећеним деци. Спонзорска подршка обухвата и формирање Фонда који ће бити намењен финансирању млађих селекција клуба. Предвиђена су и додатна средства за развој клуба као и систем награђивања Црвене звезде за спортске успехе.

- За нас је задовољство да смо део врхунске спортске приче која обједињује подршку спорту, промоцију здравог начина живота, такмичарског духа и тимског рада. Велика нам је част што смо постали партнери једног оваквог клуба, једног од највећих у Европи. Наши циљеви и циљеви Звезде се поклапају. Надамо се да ће клуб у наредних пет година константно побољшавати резултате и да ће то бити запрво првих пет година у нашем стратешком развоју. Клубу желим врхунске резултате у наредној сезони – истакао је Кирил Кравченко, заменик генералног директора "Газпром њефта" и генерални директор Нафтне индустрије Србије.

Звезда директно на ТВ Фокс

ФК Црвена звезда је у четвртак 8. јула потписала петогодишњи уговор са ТВ Фокс, по којем ће ова телевизија имати право да у току првенства изабере десет утакмица и емитује их на свом програму. Поред тих мечева, Фокс ће преносити и "вечити дерби", а цео пренос биће зачињен и додатним садржајима. Црвена звезда планира да у наредном периоду своје мечеве преноси и у иностранству преко кабловских оператера.

- Црвена звезда као препознатљив бренд на овим просторима одлучила је да склопи пословну сарадњу са још једним тако познатим брендом ТВ Фокс. На инсистирање људи из Црвене звезде, али и осталих наших клубова успели смо да издејствујемо да ТВ права у првенству буду подељена. Тако ће ТВ Фокс имати право да по свом избору преноси десет мечева у сезони, по пет током јесени и пролећа – рекао је Ђорђе Стефановић, пословни директор Црвене звезде и додао:

- Проналажење заједничког језика с Заједницом прволигаша омогућило нам је да склопимо пословни аранжман повољан за клуб. Црвена звезда је јасно схватила маркетиншку утакмицу и нисмо од оних клубова који беже од ТВ преноса. Већ шта више, сматрамо да тако можемо да подигнемо посету на нашем стадиону која је за прошлу сезону више него добра. Висина уговора између Црвене звезде и Фокса остаје пословна тајна с финансијског аспекта, док ће сарадња трајати пет година.

Славиша Веселиновић, директор спортског сектора у ТВ Фокс појаснио је да ће преноси Звездиних утакмица донети нешто ново, до сада невиђено на нашим просторима.

- Желимо да гледаоцима наше телевизије и навијачима Црвене звезде омогућимо да из свих углова сагледају утакмицу. Биће то нешто ново, што не практикују друге телевизије, нешто што наши гледаоци нису могли до сада да виде. Поред преноса, радићемо и "хајлајтсе", специјалне емисије из студија, занимљиве прилоге...

Црвена звезда намерава да у догледно време у сарадњи са ТВ Фокс омогући и преносе својих пријатељских, али и утакмица са припрема. Мечеви Лав купа Србије за сада су централизовани и њихов власник је ФСС, мада постоји жеља да и у овом сегменту клуб направи помак, као што је био случај и са Заједницом Суперлиге.

Могу да кажем да ме пријатно изненадила одлука руског Гаспрома да уложи новац у Звезду. Само да ови наши нешто не почну да дрпају себи у џеп од тог новца. Треба уложити паре у звездину омладинску школу, како би имали играче за мање паре, а и тиме би одстранили "менаџере" који преко ФК ЦЗ продају своје играче у иностранство.

Иначе, велика је ствар што Руси долазе на наше тржиште, и то треба искористити. И боље је да се везујемо за Русе него за евроатлантике. ;)

Делијама број 12 заувек!

Много је великих играча носило Звездин дрес, много је великих утакмица одиграла Црвена звезда, још више трофеја освојила... Радовали смо се и туговали заједно. Дочекивали и испраћали Барселону, Манчестер, Реал, Јувентус... Звезда је увек имала само једну константу. Навијаче. Трибине са којих долази енергија, хук са севера који леди крв у жилама. Навијачи су 65 година дванаести играч свог вољеног клуба. Онај који доноси превагу, који ломи меч, побеђује непобедивог.

300-del-2707.jpg

Зато је руководство Црвене звезде одлучило да заувек повуче дрес са бројем „12“ и додели га навијачима Црвене звезде. Председник Црвене звезде Владан Лукић је урамљени дрес са бројем „12“ и натписом ДЕЛИЈЕ уручио представнику удружења навијача „Делије север“ Владимиру Шавији и том приликом рекао.

- Изуезно ми је тешко да данас изаберем речи које би описале дела у ових 65 година из којих стоје милиони Звездиних навијача. Долазили су великани светског и европског фудбала и многи овде нису пролазили и побеђивали иако су били квалитетнији. Нису, јер је Црвена звезда увек имала свог „12“ играча. То су били њени навијачи. Данас желимо да озваничимо повлачење броја 12 из употребе и ово је оригиналан начин да покажемо колико су важни сви људи који навијају за Звезду. Много ми је теже да говорим сада него кад потписујемо спонзорске уговоре или играче. За мене то није исто. Сматрам себе навијачем, човеком који воли свој клуби служи му. Једина природна и исправна одлука је да овај број и дрес могу да носе само навијачи Црвене звезде – рекао је Владан Лукић уз салве аплауза.

На ред је дошао и емотиван говор Владимира Шавије, у његовом стилу, како су истакли његови другови.

- Хвала председнику у име свих навијача на овим лепим речима. Сигурно да је сан свих нас Звездаша био да једног дана заиграмо за нашу Звезду, на терену. Скоро смо добили част да свако од нас, потписивањем личних уговора, кроз чланство, постане део Звезде и то је одлична акција. Сада смо добили прилику да узмемо и свој дрес, са својим бројем. За разлику од играча који од тренера добијају улоге и задатке на терену, наше место је некада мало истурено, некада мало иза голмана, у зависности на коју страну напада наша Звезда. Сигурно да нам је велика част да примимо овај дрес. Ово није обичан „уговор“ као за играче, на одређен број година. Ово је доживотно, са овим се иде у гроб, са овим се рађају нови Звездаши. На нама је да радимо како треба а надам се да ће нас тренер ставити у „првих 11“. Позивам све навијаче да се учлане у клуб, да узму дрес, а у четвртак нас против Слована очекује прва званична утакмица. Делије, дођите да дамо гол већ у четвртак – рекао је Владимир Шавија.

Одмах после Лукића и Шавије, реч је тражио и један од ветерана међу Звездиним навијачима, легендарни Ратко Вучковић који се обратио Владану Лукићу:

- Желим да се извиним, као навијач, за онај мој уздржани глас, кад сте бирани за председника на Скупштини. Да вам кажем, ми навијачи смо били наплашени свиме ониме што се дешавало у прошлости. И зато вам кажем ево извињавам се због уздржаног гласа и ја га сада, као члан Скупштине, повлачим – рекао је чика Ратко и изазвао много емоција и код Владана Лукића и код свих присутних.

Ново окупљање Звездаша, уз песму и емоције је у четвртак 29. јула, у 20,30, на Маракани.

Дођите, јер...

Звезда је живот, све друго су ситнице!

crvenazvezdafk.com

27.07.2010

Звезда преузела Обилићев стадион

abc.jpg

Стадион на Врачару

Како „Политика” ексклузивно сазнаје из извора блиских руководству нашег најтрофејнијег фудбалског клуба, Црвена звезда данас преузима управљање над стадионом Обилића, првака Југославије 1998, као и над свим пратећим објектима на овом објекту на Врачару.

После вишемесечних преговора с управом Обилића, постигнут је договор на основу кога ће стадион овог клуба убудуће бити омладински камп Црвене звезде. У њему ће свакодневно да тренира више од две стотине Звездине деце. Ту се планира и оснивање Звездине фудбалске академије догодине.

Овај веома леп и функционалан фудбалски комплекс у срцу Врачара поново ће да оживи, јер је протекле деценије, после испадања некада успешних „витезова” из елитног такмичења, био скоро потпуно неискоришћен. Обилић је тренутно на самом дну нижеразредног београдског фудбала и практично постоји само на папиру.

Преузимањем стадиона и оснивањем Омладинског кампа Црвене звезде, створени су предуслови за реализацију пројекта Звездине омладинске школе из посебног фонда који је основан сгенералним спонзором клуба, руским енергетским гигантом „Гаспромом”. У спонзорском уговору Црвене звезде и „Гаспромове” највеће кћерке фирме „Гаспромњефта”, предвиђено је оснивање посебног фонда за развој омладинске школе. Његова вредност није обелодањена, али је председник Црвене звезде Владан Лукић после потписивања уговора с „Гаспромњефтом” на пет година, саопштио да ће „фонд за развој омладинске школе обезбедити да Звездине млађе категорије располажу буџетом који је на нивоу највећих европских клубова”.

Пресељењем омладинског погона с „Маракане”, испод њене јужне трибине, на Врачар,„црвено-бели” полако ослобађају свој комплекс за почетак радова на новом стадиону, који је најављен у мају ове године и који ће се радити с португалско-британским ивестиционим конзорцијумом, под покровитељством Европске уније.

Звездин спортски директор Иван Аџић је подсетио да је садашња управа пре нешто више од годину дана затекла омладинску школу у тужном стању.

– И по томе се видело колико је Звезда била уништена. Школа је кренула узлазном путањом од тренутка када ју је у децембру преузео Ратко Достанић. Били смо прваци државе у четири од седам узрасних категорија, а недавно су наши омладинци као гости декласирали Партизан. Ове године смо првом тиму прикључили талентоване дечаке – голмана Дмитровића, штопера Спајића, бека Стојковића и везисту Мијаиловића. Светла будућност клуба је и 18-годишњи Марко Вешовић, најперспективнији црногорски фудбалер. Протеклих година су из Звезде одлазила деца попут Ђуричића, Миловановића, Ћосића или Савића, који играју по белом свету, а сада потписујемо професионалне уговоре и с 15-годишњацима.

Фонд који смо основали с „Гаспромњефтом” омогућиће да многа наша талентована деца овде успеју. Руси су нам обезбедили буџет на највишем европском нивоу. Омладинска школа постаје најбољи део клуба, а и сарадња с филијалом Сопотом је пун погодак. Недавно смо потписали уговор с водећим руским клубом Зенитом о сарадњи, турнирима за омладинце, размени деце... Сличан споразум се припема и с неким немачким клубовима, пре свега са Шалкеом, коме је „Гаспром” такође главни спонзор. Припрема се и једна велика лига младих тимова у којој ће учествовати више земаља, а Црвена звезда је међу стожерима. Све ће то да нам помогне да омладинска школа буде понос клуба – рекао је Аџић.

Лaзар Делић

објављено: 10/09/2010.

Muslin: Zvezdu vode nedorasli ljudi

novosti.rs, 31. avgust 2010.

sp-muslin_310x186.jpg

Nisam u toj priči i neću biti. Merilo njihovog rada su loši rezultati – stavio je tačku Muslin na priče o povratku na „Marakanu“

Ponovo je aktivna priča oko angažovanja novog trenera Crvena zvezde, a definitivno je tačku oko (ne)povratka na „Marakanu“ stavio Slavoljub Muslin.

- Ima nekih razgovora, možda uskoro budem spakovao kofere za put, ali sigurno da moja destinacija nisu Beograd i Zvezda. Nisam u toj priči i neću biti, sve dok su ovi ljudi u mom klubu, koji nisu dorasli ulogama i jedino merilo njihovog rada i izbora su loši rezultati – kaže u razgovoru za „Sport“ Muslin.

Prvi potez nije ni povučen u proteklom periodu.

- Niko me nije zvao, mada sam imao najavu. Mogu samo da im poručim da nemamo šta da pričamo i da je trenutna saradnja što se mene tiče samo nemoguća misija. Moja vizija i koncepcija tima je totalno drugačija i znam da je donosila titule u prethodna dva mandata.

Jedan od glavnih sponzora insistira na dolasku bivšeg šefa stručnog štaba.

- Znam da oni pokušavaju na svaki način da „podignu“ nivo ekipe i postave čvrste temelje, ali je potrebno pored vremena, da imaju još jaču finansijsku podršku. Onda kada se krene od nule sa punom kasom i uz dobru selekciju, moguće je doći do prvog mesta. Ovako ovaj put nastavlja samo višegodišnju agoniju.

Na kraju Muslin smatra da nije lako izbrisati brojne propuste.

- Pojedinci u Zvezdi i dalje hoće da prođu kroz zid i korenite promene su jedini izbor. Posle ispadanja od Slovana, što je svakako bruka, i ova godina je izgubljena – zaključio je Muslin.

KOPIRANJE RUSIJE

U Srbiji je kriza i nema sponzora kao u Rusiji, koji godinama ulažu u klubove i infrastrukturu.

- Treba da se „prepišu“ neke dobre stvari i stave u naše okvire, a posebno kada je u pitanju kupovina igrača i rad u mlađim kategorijama – kaže Muslin.

Моја Звездашка фотографија

Званични сајтови удружења навијача „Делије север“ и ФК Црвена звезда покрећу наградни конкурс "Моја Звездашка фотографија".

Пошаљите нам своју фотографију у дресу, дуксу, мајици, са шалом, качкетом или било којим другим артиклом Звезде или Делија и освојите награду!

На конкурсу могу учествовати сви који су се сликали у обележјима Делија и Звезде, било на утакмици, било на скијању, на летовању... било где, осим на нашем стадиону. Битно је да локација (нпр. Планинари на Моунт Еверест-у у поло мајицама Делије север) или ситуација у којој сте фотографисани буде што занимљивија. Наравно, најбоље прилоге очекују награде.

Пристигле фотографије ће бити подељене у две категорије, оне у којима сте у обележјима Делија и оне у којима сте у обележјима Звезде. Можете учествовати у обе категорије, али дозвољено је да пошаљете највише три фотографије укупно.

По три најбоље из сваке категорије ће бити награђене. Спонзори награда су Red Star shop за артикле Црвене звезде и Delije shop за артикле Делија. О победницима ће одлучивати жири састављен од уредника сајтова http://www.delije.net и уредништва сајта http://www.crvenazvezdafk.com и

Је ли мајкане... хоћеш им послати своју фотку?

Не! Моје фотке су свуда замућене па не одговарају условима конкурса :D

Али то не значи да треба да држим људе у не знању 8)

Звезда, Србија, никад Југославија

Аутор: Игор Ивановић,

Објављено: 26. 10. 2010.

Када сам као војник тадашње ЈНА, на прагу лета 1984. године, добио редовни недељни излазак у град, стигавши у центар Книна затекао сам гомилу људи са вуненим црвено-белим шаловима око врата како славе титулу првака Југославије у фудбалу.

Изашао је скоро читав град на улице, возачи су трубили из кола у колонама које су милеле у круг, људи су махали звездиним обележјима кроз прозоре бетонских станова и камених кућица. Овакве масовне прославе по улицама су биле права реткост за тадашњу државу, и ја сам шетајући полако кроз град био прилично збуњен, јер сам успут у слављеничком карневалу поред омладине, видео и много жена, деце, људи у зрелим годинама и стараца.

Книн је врео градић у каменој котлини са мало зеленила, гледао сам их како им клизи зној са лица, док играју народна кола. Свако од њих ми је викао пиће тог врелог недељног поподнева када би сазнао да сам звездаш, посебно да сам из Београда. Причали су ми да су чак и на чувене књижевне вечери по градићима у Далмацији сличним Книну, на којима су гостовали српски академици и водећи национални писци, ишли са црвено-белим шаловима око врата. Њима је Звезда значила много више него нама, и испуњавала садржајем њихове животе на другачији и дубљи начин. Они нису мрзели Партизан, као звездаши у Србији, само су га мање волели. Иако сам био клинац који је неколико месеци пре тога изашао из средњошколске клупе и кога је спутавао крути војнички оклоп, сигуран сам да сам тог врелог книнског поподнева схватио прави значај који Звезда има за српски народ. Било је то много више од игре.

Али хоризонти звездиног угледа и утицаја су увелико пробијали капацитете смештене само на просторима живљења српског народа у екс Југославији или по гастарбајтерској дијаспори. Звезда је до рата с почетка деведесетих, уз народну музику, постала најснажнији промотер српске популарне културе, јер је била тим за кога су навијали у огромном броју и припадници свих вера и нација у тадашњој необично шароликој држави. Многобројни су и прилично комплексни разлози њене огромне популарности у том периоду, и не могу се скенирати само кроз једну димензију.

У Србији је Звезда тихо и постојано градила имиџ реакције на званични режим, алтернативна карта на коју су заиграли студентска интелигенција и протерана урбана класа, а убрзо након тога и густа мрежа домаћина широм Републике. Временом Звезда постаје народни клуб, чији магнетизам се код велике већине српског народа заснива на трајном привиду да се кроз њу и њене успехе чува изворни национални идентитет, оспораван и забрањиван од тадашњих власти. И поред јаког присуства полицијских снага у звездиним управама и подразумевајуће жеље режима да је контролише, она временом постаје и ”један од четири стуба српства”, теза са краја седамдесетих којом су се бавили многи људи од писане речи.

Али, клуб са београдске Аутокоманде постаје и много више од тога, феномен његове популарности пробија границе српског идентитета и постаје аркадијски кохезиони фактор тадашње Југославије. Дрес са црвено-белим грбом је прва жеља скоро свих фудбалера са простора Брозове државе, а доласци викендом на Маракану најчешћа туристичка дестинација навијача ”свих наших народа и народности”. Звезда постаје темељни стуб одрастања и идентитета многих генерација. Њени велики успеси дају самопоуздање српском народу широм државе, али и личну идентитетску сатисфакцију свим њеним навијачима без обзира на веру и нацију.

На спољном плану, значај клуба из улице Љутице Богдана за промоцију тадашње државе најбоље осликава анегдота коју ми је испричао некадашњи звездин функционер Милан Томић, са његовог пута по Мексику. Зауставио се негде на бензинској пумпи у забити да попије кафу, када му је пришао на паркингу локални клинац. Док му је прао прозоре, био је радознао одакле долази. Милан му је одговорио и питао клинца да ли је чуо за ту државу, нашта је овај као из топа прозборио: Југославија? Тито, Ред Стар! Мусави перач прозора је погодио право у центар. То су била два највећа поп-симбола тадашње државе.

И колико је за Брозову промоцију деценијама радила читава масивна пропагандна државна индустрија, толико је Звездина популарност ницала одоздо, из народа и из ината. Ратови који су стигли деведесетих значајно су окрњили њену популарност на просторима бивше Југославије међу несрпским живљем, али је нису темељно уздрмали! Звезда је и даље феномен у региону до чијег значаја и угледа много више држе њени многобројни навијачи међу Бошњацима, Словенцима, Црногорцима и Македонцима, него на жалост, српске власти! Звездин музеј на оронулој Маракани је један од најпосећенијих фудбалских музеја у Европи и има око 2.000 сезонских посета, док је у Ноћи музеја био на првом месту по броју посетилаца. Звезда је несумњиво за Србе у фудбалу и даље најснажнија идентитетска тврђава, и њен огроман значај на колективном емотивном плану је препознала руска државна компанија Гаспром. Али то није препознала матична српска држава, као што у случају Реала чини Шпанија, или као што у случају Јувентуса чини Италија. Напротив, својом аљкавошћу, кукавичлуком и неспособношћу, држава Србија је кумовала Звездиној агонији.

Овај текст се неће бавити унутрашњим разлозима Звездиног великог посртања (партијско-државни захвати у финансијама, лични интереси изнад колективних, гола пљачка и сл.), иако су они неизоставни део сваке озбиљније опсервације и потоњих кривичних просеца. Угаони камен ових редова је постављен на терен дилеме: да ли је ФК Звезда национални и државни интерес? Постоје само два одговора: није и јесте. Ако није, онда одговор лежи у невидљивој и суровој руци слободног тржишта. Клуб се препушта тој бујици и сам ће потонути, насукати се или можда испливати. Србија са тим нема суштинске везе, за њу је ФК Звезда исто што и Жељезничар из Баре-Венације или чак Вележ из Мостара.

Али, ако јесте Звезда национални и државни интерес (што је основна теза аутора текста!), шта онда држава треба да чини за њен спас и повратак? Није потребна велика памет да би се разумела погубност садашњег стања и колосална штетност непостојања државне стратегије по овом питању. Већ две деценије од суштинског питања власничке и организационе структуре српског клубског фудбала сви политичари беже ко ђаво од крста, клубови су по анахроном моделу препуштени голој личној способности и тржишној срећи. Тек кад неко неочекивано успе, као у случају Партизана или државне репрезентације у квалификацијама, чланови Владе лешинарски опседају стадионске ложе, да би тамо, гурајући се пред камерама, отели на таласу народних емоција по које парче по њих незаслужене славе. По завршетку преноса престаје и свако интересовање за решавање горућих проблема и ствари настављају да теку по старом.

Јасно је да Звезда у последњој деценији није државно мезимче, али је ново и да је у последњих годину-две постала њено ружно паче. Погубни концепт из средине деведесетих година да суштински треба да постоје само два клуба у држави (уместо бар три!) и да једном од њих не гине друго место колико год да распродаје играче, замењен је новим државним пројектом, горим и погубнијим за српски клубски фудбал: треба да постоји само један клуб- Партизан. Тако је наша лига званично доспела на само дно светске лествице, чак испод албанске лиге! Лига без стадиона, без семафора, без публике, без регуларности, без финансија. Неки од политичара на власти (који су управи ФК Партизана) у својој заслепљености не виде елементарну чињеницу да таквим атни-концептом једног клуба у држави, за кратко време уништавају и сам тај клуб.

Са свуда спутаваном и дужнички заробљеном Звездом, неће више бити ни минимума конкуренције и неће више бити ни једног јединог иоле озбиљног и здравог фудбалера који ће желети да игра у таквој лиги. Зато је садашње стање неодрживо, у ионако посрнулој држави, у клупском фудбалу је на власти канцерогени савез клубаштва и партиократије. Критика, наравно, није упућена армији партизанових навијача, њихов занос је после деценија фрустрације од звездиних фудбалских успеха разумљив и очекиван. Критика иде ка врху државе који је уплетен у фудбал и ка управи Партизана. Интерес српског друштва не сме бити подређен интересима једног клуба. Степен успеха једног клуба не сме да зависи од степена пропадања другог клуба. Своју промоцију клуб мора тражити искључиво у сопственој афирмацији, а не у негацији конкурента. Једном речју, клима коју би у јавности државни и Партизанов врх морао да ствара поводом Партизановог несумњивог успеха, је да клуб то чини искључиво зарад себе, а не као контра Звезди.

Истина, ситуација се у последњих годину дана у самој Звезди променила на боље и клуб се (сем пар дечијих грешака) прилично стабилизовао. Нова управа је ствари поставила на чистину, и јасно је да би Звезда, да нема огромног наслеђеног дуга, могла успешно да функционише. Право питање је да ли Звезда са овом власничком структуром и државном небригом, као и са перманентним опструкцијама од стране државе, може да се финансијски поврати у оваквој слабој, нерегуларној и неисплативој лиги? Само на два начина, и наравно, уз много, много среће. Или да се у краћем временском периоду роде бар два велика талента, калибра Пиксија или Пижона, које би клуб продао у пакету за 15-20 милона евра (питање је да ли би и за такве таленте неко платио ту суму, с обзиром да играју у овако депласираној лиги!), или да у наредних две-три године клуб уђе једном у Лигу шампиона и једном у Лигу Европе. Уз то је, наравно, неопходно да очува садашње и доведе нове спонзоре. Звучи прилично утопистички.

Озбиљна држава се не сме уздати у пуку срећу када су у питању њени витални интереси, или, још горе, не сме остати глува и нема пред тим изазовима. Зато ова или нова власт у Србији мора под хитно отворити јавну расправу о судбини ФК Црвена Звезда (наравно и осталих клубова) и храбро поставити у овој области своје циљеве и приоритете. Затим, ако се утврди да је ФК Звезда државни интерес, морају се храбро понудити јавности модалитети финансијске помоћи од стране државе и њене власничке трансформације по узору на друге државе. Звезда и сви остали клубови, могу бити власништво државе или локалне самоуправе, где би се финансирали из буџета (Хамбургер). Могу бити приватни клубови који би се продали на јавним аукцијама (Челзи). Могу бити мешовита акционарска друштва, са више крупних и ситних власника акција (Јувентус) . Могу бити и ”народни клубови”, односно у власништву свих чланова, где би држава једном дала почетни капитал и у којима би се бирало руководство слично као на државним изборима (Реал Мадрид), што је концепт који се чини најрационалнији за Звезду с обзиром да је већ српски народни клуб. Клубови једино не смеју остати фантомска ”спортска друштва”, моделирана још у Брозовој идеолошкој владавини, у којима се не зна газда и која најчешће служе за лично богаћење чланова управа путем продаје голобраде деце. Да ли је неко израчунао колико наше друштво губи на прераном одласку у иностранство само једног дечака пре његовог пунолетства?! Колико само губи југоисточна Србија због чињенице да тамо нема прволигаша, нема стадиона, нема квалитетног такмичења, па због тога талентована деца из тога региона одлазе на север још као основци?! У свим оним градовима где је стратешки интерес државе да задржи становништво и да извезе део београдског културног монопола, држава мора постати власник клубова и довести их до стања стабилних прволигаша: Ниш, Врање, Крушевац, Зајечар…

Очигледно је да Фридманов концепт тржишног апсолута губи, поред моралног капацитета, и практични смисао државне организације. Нажалост, бесадржајна вера у њега код нас, постаје алиби неспособне и недобронамерне партиократије за садашњи нерад. Како у целом друштву, тако и у спорту, постаје сасвим јасно да ако нема државне регулативе и њене стратешке интервенције, онда нема ни смисла постојање државе. Када је реч о српском клупском фудбалу, и о судбини ФК Црвена Звезда, поставља се питање: има ли српске државе?

Нови статут ФК ЦЗ на снази

У суботу 30. октобра на снагу је ступио Статут који је усвојила Скупштина ФК Црвена звезда на седници којa је одржана 22. октобра. Овај Статут је одмах по доношењу проглашен „револуционарним у српском спорту“ јер је њиме „Црвена звезда званично постала власништво својих чланова“. Звезда је од данас организована по угледу на моћне шпанске клубове Реал и Барселону, португалску Бенфику и немачки Шалке 04 чији су власници чланови клуба.

Новим Статутом је уведена инстуција „члана клуба“. Према Статуту и правилницима о чланству и изборима, члан Црвене звезде је навијач клуба који попуни приступницу и плаћа годишњу чланарину која износи хиљаду динара. Члан клуба добија чланску карту која је његова „лична карта у Црвеној звезди“. Члан клуба може да купи сезонску карту за Звездине утакмице (од ове сезоне сезонске карте се продају само члановима Клуба), добија попусте приликом путовања са Звездом, има право резервације дневних карата, попусте у Звездиним шоповима као и обавештавање прутем смс-а и е-maila о свим догађајима од интереса за клуб.

Маркетинг Црвене звезде је потписао уговоре са неколико десетина компанија међу којима су трговински ланци, продавци аутомобила, туристичке агенције па до фризерских салона и стоматолошких ординација који члановима Звезде дају попусте у својим радњама између 2 и 20 одсто. Звездина чланска карта постаје платна картица. Међутим, најважније од свега је чињеница да ће руководство клуба – председника и Скупштину убудуће бирати само чланови клуба на директним изборима.

Тако ће Клубом убудуће управљати чланови и то је најважнија промена коју доноси Статут Црвене звезде. Управни одбор расписује изборе а кампања траје 90 дана. Изборима руководи Изборна комисија која именује бирачке одборе јер ће се избори за председника и Скупштину Звезде спроводити на бирачким местима широм Србије као што се спроводе државни избори! Председника клуба бирају сви чланови директно а чланови Скупштине се бирају директно али по регионима од којих сваки има онолико чланова Скупштине колико је заступљен у чланству. Региони су Београд, Војводина, источна Србија, западна Срија, јужна Србија, Косово и Метохија и дијаспора. Скупштина броји 150 чланова а новина је да ће одређени број скупштинара предлагати Спортско друштво Црвена звезда, секција ветерана, радна заједница, Клуб познатих звездаша и клубови навијача.

Кандидата за председника Звезде убудуће ће моћи да предложи одређен број чланова или Управни одбор. Кандидат за председника мора да буде члан клуба најмање годину дана, да је угледан члан друштва и да је познат и поштован у професији којом се бави, да није кривично осуђиван и да има искуства у руковођењу или да је угледан спортиста или спортски радник. Кандидати за председника имају право да преко клуба свим члановима пошаљу два пута изборни материјал који добија поштом сваки члан клуба а могућа је кампања у медијима. Забрањено је вређање другог кандидата, омаловажавање других програма и наношење увреда а непоштовање ове забране може да доведе до дисквалификације из изборне трке. Бирачки списак чине сви чланови Клуба а он се закључује на дан расписивања избора. Чланови који се учлане после расписивања избора имаће право да гласају тек на следећим изборима у клубу. Чланови могу да гласају директно на бирачким местима путем гласачких листића, путем електронског гласачког листића (уз верификовану е-mail адресу) или путем поште уколико гласачки листић овере у суду, општини или код нотара. Избори трају најмање три дана а бирачка места ће бити отворена на Маракани али и у градовима Србије у којима има највише чланова а то су за сада осим Београда и Нови Сад, Ниш, Крагујевац, Ужице, Зајечар, Крушевац... По затварању бирачких места сабирају се гласови, а гласови који стижу поштом чекају се још 72 сата и тада се проглашава нови председник Клуба као и нова Скупштина. Новим Статутом омогућено је члановима да се широм земље и света организују у Клубове навијача.

Председник Црвене звезде Владан Лукић изјавио је да је новим Статутом „Црвена звезда враћена звездашима и да је једном заувек утврђено чије је власништво“.

- Црвена звезда је власништво српског друштва а њоме управљају њени чланови који плаћају чланарину Клубу. До данас имамо преко 13 хиљада чланова а циљ нам је да имамо 50 хиљада. Председник дакле може да буде члан Клуба, може да буде богат или не али нико више никада не може да купи Звезду. Увели смо здраву конкуренцију, сада сви знају правила игре и ја очекујем да следећи избори у Црвеној звезди буду празник у коме ће у борби идеја и програма победити онај ко понуди најбоље за клуб. Верујем да смо овом реформом ударили чврсте темеље нове Звезде и срећан сам што сам председник клуба када се то догодило - рекао је Лукић.

Нови Статут је увео још једно тело – Веће клупског савета. Ово веће бира Скупштина клуба, а то је уједно и једино тело клуба чији чланови не морају бити и чланови Црвене звезде. Веће клупског савета чине угледни грађани српског друштва и представници генералног спонзора Клуба међу којима је Његово пресвештенство владика захумско – херцеговачки Григорије. Ово веће ће представљати друштвену контролу рада Црвене звезде.

Говорећи о Већу Клупског савета, председник Лукић је рекао:

- Црвена звезда је национална институција. Као таква она има моралну обавезу да друштво контролише њен рад и финансије. Оснивањем овог Већа омогућили смо угледним члановима српског друштва да имају увид, дају своје мишљење и закључке као и да доносе одлуке у вези са плановима клуба, расподелом средстава, годишњим финансијским плановима и завршним рачуном. Њихова мишљења ћемо објављивати на сајту клуба и достављати члановима органа који их усвајају. Ово је први пут у историји српског спорта да друштво преко својих угледних чланова контролише рад једног фудбалског клуба.

Статутом је уведена обавеза да се Скупштина клуба увек заказује шездесет дана по одигравању последње утакмице домаћег првенства. Једине тачке дневног реда овакве Скупштине су расправа о пословним и спортским резултатима клуба. Црвена звезда је тако постала први српски клуб у коме највиши орган расправља на крају сваке сезоне о пословним и спортским резултатима.

Рерформама у Звезди је уведена функција почасног председника као и место председника Скупштине. У комерцијалну употребу је враћен стари грб из времена када је Звезда основана, уведена је клупска слава Ђурђевдан, проширен је Управни одбор, установљен је Одбор за хитна питања, учврћена је веза између Спортског друштва и фудбалског клуба.

На наше питање шта је највише Звезда добила статутарном реформом, председник нашег клуба Владан Лукић каже:

- Овом реформом ствари су постављење на своје место. Интерес Звезде је стављен на прво место и овај клуб је изнад свега. Клуб је дат на управљање члановима уз надзор друштва. Нико више неће моћи да буде изнад Звезде. Ни председник Клуба, ни тренер, ни играч. Ми смо једноставно добили привилегију у животу да можемо да неко време доносимо одлуке у Звезди и пролазни смо. Само је Звезда вечна и само Звезда је изнад свега.

Постављено: 30.10.2010

crvenazvezdafk.com

Aleksandar Kristic, dosadasnji trener prvog tima CZ nece vise obavljati tu funkciju.

Ime naslednika ce biti saopsteno naknadno. Pominje se i ime Roberta Prosineckog, clana zlatne generacije Zvezdinih igraca 1991.

Зато Чуле јер смо, по мом мишљењу његовим довођењем, а то је готова ствар, пљунули на своје постојање. На страну то што је неафирмисан као тренер, (класична мачка у џаку) али да ми после свега тренер буде бивши репрезнтативац Хрватске па макар се он звао и Роберт Просинечки... :-[Продали смо идеју за маглу!

П.С. а све је почело на проглашењу Звездане генерације 29. маја ове године, где се дотични удостојио појавити после 19 година, а дочекан је као месија. ::(

E vidis... meni licno njegova nacionalnost ne smeta. Tacnije on je polu Hrvat-Srbin.

Medjutim, cak i da je cist Hrvat, mene zanima njegov nacin razmisljanja, i to sta covek radi.

Vidis, 29. maja 2010. godine citava generacija je proglasena za "Zvezdinu zvezdu", sto je po meni vrlo korektno. Jer iskreno tesko je odluciti, nijanse su u pitanju, ko je igrom doprineo tim evro-sveskim titulama... da li Savicevic, Mihajlovic, Pancev, Stojanovic, Binic... ili pak Prosinecki. On je tada bio zaista neko u koga se Sever zaklinjao. Znam puno Zvezdasa koji i dan danas, a kamoli onda 1990/91 na Prosineckog su gledali sa velikim simpatijama. Jednostavno covek je sa svojom igrom "zaduzivao".

Sto se tice tog oblacenja dresa hrv. reprezentacije.... vidis svakom fudbaleru skace cena kada igra za reprezentaciju... medjutim, posto je on za vreme igracke karijere imao menadzera, onda je menadzeru i odgovaralo da on igrajuci za nacionalni tim, podigne sebi cenu. On se jednostavno opredelio za Hrvatsku da zivi tamo. Ali, posmatrajuci i neke druge njihove reprezentativce... npr. Boksica, Asanovica, Bobana, Sukera... on se nije utopio u domoljublje i demonisanje HDZ, koje je pocelo s pocetka 1990-ih. Distancirao se od toga koliko je mogao. Nije hteo ni protiv majcine strane, a ni protiv svojih Zvezdasa.

Ja ne bi voleo da ga vidim na klupi Zvezde, jer sada u CZ su ljudi koji lose vode klub. Lukic je samo figura i pokrice za sve to. Tako da on i ako dodje, bice isto pokrice za lose rezultate... jer ne verujem da ce Zvezda ove godine uzeti titulu. A znaci da ce i biti nova rasprodaja igraca, iako za ove sto sada nose Zvezdin dres, ne vrede ni 200E svi zajedno.

Ranije je nesto pominjan Hristo Stoickov... ali je covek na vreme "nanjusio" sta se radi na Marakani, i lepo se zahvalio.

Tako da Prosinecki treba da dodje kada se razmaknu tmurni oblaci sa Marakane.

Ја сам ти рекао свој лични став. Жао ми је што се доста људи понаша као да се ништа није десило и као да није важно ком се Жути "приволео царству" током рата чија је последица наш прогон. Кад лопови пљачкају банку свеједно је да ли је неко врећу држао или у врећу трпао.

Поздрав