Sign in to follow this  
chule80

Desavanja u i oko FK Crvena zvezda

Recommended Posts

Robert Prosinečki ponovo u Zvezdi

Jednoglasnom odlukom Upravnog odbora FK Crvena zvezda, Robert Prosinečki, legenda Crvene zvezde i njena šesta zvezda, u četvrtak 9. decembra 2010. godine izabran je za novog šefa stručnog štaba.

Na Marakani se tim povodom okupio veliki broj predstavnika medija na konferenciji na kojoj je u društvu sportskog direktora Ivana Adžića, Robert Prosinečki i predstavljen.

- Na predlog sportskog dela, Upravni odbor je jednoglasno postavio Roberta Prosinečkog za novog šefa struke. Ova odluka je doneta nakon tri meseca razmatranja i pregovora sa mnogim trenerima, nakon kojih smo doneli odluku da je najbolja ličnost za trenera Crvene zvezde Robert Prosinečki. Zašto Robi? Zato što je legenda Zvezde. Zato što je pružio klubu i navijačima mnogo radosti. Zato što je četiri godine s ljubavlju nosio dres Crvene zvezde. Zato što je kompletna ličnost. Zato što je sportista od autoriteta. Zato što voli Crvenu zvezdu. Zato što je igrao i ginuo zajedno sa svojim drugovima i napravio najveće uspehe. Trenirali su ga mnogi treneri, učio je od mnogih stručnjaka i dugo se spremao za ovaj dan. Zašto Robi? Zato što oseća Zvezdu, oseća i zna zahteve njene armije navijača, živeo je i pravio sa njom uspehe. Zato su Robi i Crvena zvezda ponovo zajedno – istakao je Adžić.

Robert je u svom prvom obraćanju istakao:

- Hvala na ovako lepim rečima od našeg sportskog direktora Adžića i hvala Upravi koja me je jednoglasno izabrala i poverila da vodim Zvezdu, bez konkurencije najveći klub. Emocije koje sada imam su sasvim drugačije od onih godina kada sam dolazio kao igrač. Sve ovo što znam i osećam će mi pomoći da kao trener uspem kao što sam uspeo i kao igrač. Mislim da od mene možete očekivati da ću raditi pošteno i najbolje što mogu. Imam viziju kako Zvezda treba da igra, jer Crvena zvezda samo može pobeđivati, i to je sigurno ono što svi Zvezdaši znaju, i što sigurno i žele. Ja bih se zahvalio, ovo je velika stvar za mene, i ja se nadam da ću kroz ove dve i po godine pomoći Zvezdi da osvoji titule, jer mislim da ih Zvezda u ovom trenutku sigurno zaslužuje.

Na pitanje koliko je upoznat sa igračkim kadrom Crvene zvezde i njegovim potencijalom, Robert je odgovorio:

- Sigurno da nisam dovoljno upoznat, ali gledao sam nekoliko utakmica, i imam vremena od današnjeg dana do prve utakmice da ih kroz pripreme upoznam. Mislim da ima puno materijala od igrača koje imamo i koje ćemo dovesti, i da se mogu napraviti dobre stvari. Upoznaćemo se u toku priprema, oni sa mnom i mojim metodama rada, i ja sa njima, jer verujem da tu ima dobrih igrača – rekao je Prosinečki, i dodao da želi da Crvena zvezda igra napadački fudbal, da dominira na terenu, kontroliše loptu i zaigra prepoznatljivo kao što je nekada igrala.

x Sigurno će Vam od neprocenjive koristi u prvom samostalnom trenerskom poslu biti to što ste četiri godine bili asistent Slavenu Biliću na čelu hrvatske reprezentacije?

- Ja sam kroz rad sa Slavenom Bilićem mnogo naučio. Imali smo dobre rezultate, reprezentacija Hrvatske je igrala lep i moderan fudbal, igrali smo na evropskom prvenstvu. Sada je prva, i mislim da ima velike šanse da se plasira opet na prvenstvo Evrope. Slaven Bilić je stručnjak koji se dokazao, i ja sam mnogo naučio pored njega – rekao je Prosinečki.

x Prvi put kada ste došli, došli ste kao anoniman fudbaler, i napravili ste sjajnu karijeru. Da li mislite da se može nešto slično ponoviti i sada kada ste tu kao trener?

- Da ne mislim da može, ne bih nikada ni razgovarao sa čelnicima Crvene zvezde i ne bih se ni prihvatio tog posla. Ja sam veliki optimista, kao što sam bio i kao igrač, i ja verujem da ću sa Crvenom zvezdom, a i ona sa mnom, napraviti veliki uspeh – samouveren je Prosinečki.

x Partizan ima pet bodova prednosti, i svi se sećamo kako ste Vi igrali protiv Partizana. Koliko je za Vas izazov tih pet bodova, odnosno može li Zvezda da preokrene to u svoju korist?

- Ja sam imao priliku da gledam Partizan nekoliko puta, kao i juče protiv Arsenala. Sigurno je da su dobra ekipa i da su u ovom trenutku prvi. Ali ponoviću, verujem da Crvena zvezda sa ovim igračima, sa ovom upravom i ovim navijačima može stići tu prednost. To nije nikakva fraza, zaista u to verujem, i svi u klubu ćemo raditi na tome da to i uspemo.

x Da li se Vaše ideje o pojačanjima, poklapaju sa idejama sportskog direktora, i na kojim pozicijama mislite da su potrebna?

- Svaki pravi igrač, a Evandro je sigurno takav, je potreban Crvenoj zvezdi. Ja sam ga gledao tri četiri puta. Adža je pričao sa mnom i pre toga, i mislimo da je ekstra kvaliteta i da će zaista biti pojačanje. Razgovaraćemo i ubuduće o svakom pojačanju, i svaki dobar igrač je dobrodošao – rekao je Prosinečki, i dodao da će se imena članova stručnog štaba znati u skorije vreme, jer još nije odlučio ko će mu biti pomoćnici.

x Da li ste pre odluke razgovarali sa Ljupkom Petrovićem? Reakcija vaših kolega i fudbalske javnosti u Hrvatskoj?

- Imao sam potpunu podršku od svih bivših igrača sa kojima sam igrao. Sa Ljupkom sam pričao, i takođe imam podršku. To je velika stvar za mene, da svi veruju da ja ovde mogu uspeti – zaključio je Prosinečki.

Званични сајт ФК "Црвена звезда"

Нисам баш одушевљен овим, напротив. Зар од толико тренера они баш њега да нађу...

Хвала за све што је урадио '91 али прошла су та времена. Као што рече "Делиријум", продали смо идеју за маглу.

Шта ће човјек помислити о нама после прве кореографије, типа 1874299-delije.jpg или не дај Боже12.jpgsrpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gif

Sledeći korak je traženje sponzora pa je za očekivati da to bude ožujsko pivo, idea ::D Stara priča vidljiva na svim poljima, više nikoga nije sramota prodati što za prodaju nije ... Samo se pitam gde je nestalo dostojanstvo? Mislim na ono koje nema cenu.

Akcija za izgradnju spomenika Oluji u Kninu: I predsjednik Josipović u call centru

Svoje sudjelovanje u humanitarnoj akciji za izgradnju spomenika "Hrvatske pobjede Oluja 95" u Kninu, potvrdili su predsjednik RH dr. Ivo Josipović, ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislav Ivić, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, sportaši Zvonimir Boban, Robert Prosinečki, Igor Štimac, Zdravko Mamić i brojna druga poznata imena. Oni će u call centru, koji će se organizirati u salonu namještaja na Trgu Ante Starčevića u Kninu, tijekom svečanog koncerta HRT-a u četvrtak u 21 sat, primati pozive građana na broj 060 9009, te na taj način donirati novac za izgradnju spomenika, za koji je potrebno prikupiti 6 milijuna kuna.

Ž.JURAS

Pa, naravno za JSD "Topalovici".

Па тако сам и мислио. Чуди ме да ниси нигде ископирао неку вест о Фрањи Туђману и Олуји. Лицемерно је да неко коментарише Просинечког у Звезди, а претходно је сварио и Бобека и Туђмана и Антонија Рукавину. Где је образ?

Ova vest da je RP učestvovao u izgradnji tog "spomenika u Oluji", već je procurela, kao novinarska patka.

Nemojte nasedati na svakakve priče, raznih novinara. Oni su željni senzacionalizma, jer žive od toga.

Ova vest da je RP učestvovao u izgradnji tog "spomenika u Oluji", već je procurela, kao novinarska patka.

Ма знам за то, него ми искрено није од значаја да ли је или није помагао изградњу споменика Олуји. Довољно ми је што је играо за хрватску. Само не дозвољавам да ми се смеје гори од мене. Ипак ево демантија:

Zapušio usta zluradima.

Tokom jučerašnjeg dana Beogradom je prostrujala vest da je Robert Prosinečki ovog leta učestvovao u akciji izgradnje Spomenika hrvatske pobede Oluja 95. Novi trener Crvene zvezde demantovao je tu vest rekavši da je to glupost i da nema veze sa istinom.

Na internetu se juče pojavila informacija da je Robert Prosinečki 5. avgusta ove godine učestvovao u akciji izgradnje Spomenika hrvatske pobede Oluja 95 u Kninu, odnosno da je u emisiji HRT posvećenoj ovom događaju zajedno s Milanom Bandićem, Zvonimirom Bobanom, Igorom Štimcem, Zdravkom Mamićem odgovarao na pozive gledalaca i skupljao novac.

- Nema šanse da se to desilo, odnosno da sam bio u istoj emisiji zajedno s Mamićem i Štimcem. Tako nešto se nije dogodilo, verujte mi. To je jedna obična glupost i neistina - rekao je Robert Prosinečki za Kurir.

Proteklih dana između Srba i Hrvata vodi se pravi internet rat. Partizanovi navijači osuđuju dolazak Prosinečkog u Zvezdu i prozivaju ih kako je „jedan od četiri stuba srpstva“ to mogao da dozvoli, dok fanovi Hajduka dušu vade „purgerima“. S druge strane, navijači Crvene zvezde odgovorili su na prozivke partizanovaca fotografijom Roberta Prosinečkog iz vremena kada je nosio crveno-beli dres sa tri visoko podignuta prsta.

Довољно ми је што је играо за хрватску.

A, jel' ono igrao i za stanoviti "Hrvatski Dragovoljac" godine "dvije tisućite"? Inače klub poznat po neskrivenom ustašluku, čiji je predsjednik Spajić poznat po zločinima nad Srbima na zagrebačkom velesajmu, po čijoj želji su Merčepove hijene likvidirale Mihajla Zeca i njegovu familiju, pa on preuzeo sve njegove mesarske poslove. Ili je i to novinarska patka i izmišljotina nekrofiličara iz Humske?

A, jel' ono igrao i za stanoviti "Hrvatski Dragovoljac" godine "dvije tisućite"? Inače klub poznat po neskrivenom ustašluku, čiji je predsjednik Spajić poznat po zločinima nad Srbima na zagrebačkom velesajmu, po čijoj želji su Merčepove hijene likvidirale Mihajla Zeca i njegovu familiju, pa on preuzeo sve njegove mesarske poslove. Ili je i to novinarska patka i izmišljotina nekrofiličara iz Humske?

Јесте или није свеједно је, мени је превише и то што је играо за хрватску. Само је глупо и лицемерно је да то коментарише неко ком не смета да навија за клуб чији је председник био Фрањо Туђман!

Само је глупо и лицемерно је да то коментарише неко ком не смета да навија за клуб чији је председник био Фрањо Туђман!

Jes' ti ono gracacki "delija? :D:D:D Opusti se sinovac, ja se samo malo zezam.

Inace, tu gore na temi "Vremeplov Zvezdinih utakmica" mogao bih napisati, pa jedno desetak stranica sjecanja na sve utakmice na kojima sam derao grlo i dlanove samo i uvijek za "Zvezdu" ( protiv Barselone, Panatinaikosa, Reala, Rendzersa...x-puta protiv tudjmanovih crno-bijelih i "modrih" zakljucno sa onom koljazom iz maja 1990.g.).

A, sto se tice Prosineckog... prema njemu sam imao najveci respekt kao uostalom i velika vecina tadasnjeg zvezdinog severa (koji se nije libio da izvizdi Piksija svaki put kad bi se obrecnuo na Robija) sve do 1991, a onda je svako postovanje nestalo zauvijek sa svim onim sto je cinio da pljune ne samo na narod svoje rodjene majke nego i na "Crvenu Zvezdu" bez koje bi zauvijek ostao neupamceni propali talenat.

Где је образ?

Pa čudi me da "najveće Srbende" na svijetu prodaju svoj obraz i dovode hrvata Prosinečkog u CZ ! Stvarno gdje je taj obraz ? ;D

Prije samo desetak dana si mi napiso na jednoj drugoj temi kako nikad ni jedan hrvat nije igro za CZ,i nije bio u upravi zvijezde.

Al bumerang se uvijek vraća,sad će na čelu CZ biti hrvat,to me posebno RADUJE ;D

A sad bi i CZ mogla imat natpis JSD,što da ne ;D

Где је образ?
Pa čudi me da "najveće Srbende" na svijetu prodaju svoj obraz i dovode hrvata Prosinečkog u CZ ! Stvarno gdje je taj obraz ? Prije samo desetak dana si mi napiso na jednoj drugoj temi kako nikad ni jedan hrvat nije igro za CZ,i nije bio u upravi zvijezde.Al bumerang se uvijek vraća,sad će na čelu CZ biti hrvat,to me posebno RADUJE A sad bi i CZ mogla imat natpis JSD,što da ne

Кад ме већ цитираш цитирај целу реченицу а не да ми извлачиш речи из контекста. Ово сам написао, а то и мислим.

Лицемерно је да неко коментарише Просинечког у Звезди, а претходно је сварио и Бобека и Туђмана и Антонија Рукавину. Где је образ?

Иначе ако ниси схватио ЈА САМ ПРОТИВ довођења Просинечког у Звезду, и то сам одмах и написао...

Зато Чуле јер смо, по мом мишљењу његовим довођењем, а то је готова ствар, пљунули на своје постојање. На страну то што је неафирмисан као тренер, (класична мачка у џаку) али да ми после свега тренер буде бивши репрезнтативац Хрватске па макар се он звао и Роберт Просинечки... Продали смо идеју за маглу!

...само не дозвољавам да ми се смеје гори од мене, односно да ме прозива неко чији су корени хрватски за моју хрватску епизоду. Мада кад прочитам овакав коментар који пршти од нагомисланих комплекса не знам да ли да вриштим или да се смејем 8):D

Inace, tu gore na temi "Vremeplov Zvezdinih utakmica" mogao bih napisati, pa jedno desetak stranica sjecanja na sve utakmice na kojima sam derao grlo i dlanove samo i uvijek za "Zvezdu" ( protiv Barselone, Panatinaikosa, Reala, Rendzersa...x-puta protiv tudjmanovih crno-bijelih i "modrih" zakljucno sa onom koljazom iz maja 1990.g.).

А шта те спречава да напишеш нешто на тој теми? :[|

Неће те нико ујести, нити брисати коментаре. Већ је неки број људи управо на тој теми и оставио своје коментаре посвећене давнашњим звездиним утакмицама. Према томе, волео бих када би тамо нешто могао да напишеш.

A, sto se tice Prosineckog... prema njemu sam imao najveci respekt kao uostalom i velika vecina tadasnjeg zvezdinog severa (koji se nije libio da izvizdi Piksija svaki put kad bi se obrecnuo na Robija) sve do 1991, a onda je svako postovanje nestalo zauvijek sa svim onim sto je cinio da pljune ne samo na narod svoje rodjene majke nego i na "Crvenu Zvezdu" bez koje bi zauvijek ostao neupamceni propali talenat.

То је сада субјективна ствар да ли је звездин Север више волео Пиксија или Робија. Свако то може да прича из свог угла. Знам само да је Пикси био икона, и да су сви клинци од 1987. па до ратних дешавања на простору бивше државе хтели да играју "као Пикси", и поситовећивали се са њиме! И Хрвати, и Срби, и муслимани... сви! Међутим, мало старији момци и људи, су некако са појавом Просинечког добили на терену терминатора. Играча који је имао фантастичан шут, и што је најважније прецизан. Пикси је заправо био дриблер, али његове лопте фудбалски речено нису биле "јаке" као што је код Просинечког или Михајловића рецимо.

Слажем се да је Роби постао то што јесте захваљујући Маракани. И да је из загребачког Динама отеран као "неталентован"*?! Међутим, по мени крајње апсурдно је тражити сада код њега немогуће... а то је да човек промени нацију?! Нацију немењаш, то си што си, и увек ћеш бити то што јеси! Не мењаш крв, веру, родитеље, завичај... Можеш променити образовање, жену, пријатеље, ауто итд. Током 1990-их година Просинечког су у Хрватској стално подиривали ради Звезде, Барија, и та "три прста" што се виде на слици коју је Марко Гламоч окачио.

Шта више, када би сада Роби преко ноћи "променио нацију"... срозао би се на најниже гране! Не треба он да буде већи Србин, и од нас самих Срба. То је иначе веома присутно код Хрвата када је католицизам у питању.

Људи, схватите да гледајући на нечију нацију, и презирући га због тога постајемо исти као Хрвати и муслимани. Код људи загледајте у његова дела. Шта је он урадио у свом животу? Ако је радио лоше, онда га презирите ради тих лоших ствари, а не ради тога што је друге нације.

Јасно је да Просинечки није усташа. И добар део тога што си ти Чуле написао стоји. Сулудо је да неко од њега очекује да промени нацију, као што је сулудо тврдити да он као део тима из Барија 1991. године није део историје Звезде. Али после ратова 90-их и свега што се са нама од тада издешавало у режији државе чије је он боје бранио (чак му ни то не замерам) ја не могу да га замислим у Звезди!

По вашим коментарима ја видим да ви и не знате како функционише данашњи фудбал.

Фудбал већ 20 и више година НИЈЕ СПОРТ! То је биснис, где се окреће огроман новац. Рецимо наслов Првака Европе освајали су до сада само 2 клуба из Источне Европе, све остало западна Европа, где су клубови машинерија за прављење и прање новца.

Тако да и у репрезентацију не може да уђе свако. Не кажем да је Роби лош фудбалер, па да је некако на кварно и муљање ушао у репрезентацију. Али чињеница јесте да му цена на тржишту увећава се на милионе, ако игра за репрезентацију, коју год. Он је био репрезентативац и А селекције СФРЈ. Тако да што се тога тиче, већ сам претходно рекао да он се много и не пита, хоће ли играти за хрватску репрезентацију или не. Можда је могао отићи у Немачку, па тамо играти за њих, рецимо... али то је опет ствар неког нагађања.

Ово што си Делирију рекао, да није усташа, то стоји. И што кажу, да се њега питало, рата не би ни било. Али које уопште пита онда обичан свет о свему томе?

Pančev: Vratite Džajića na "Marakanu"

S.Ilijoski | 05. januar 2011.

Da se ne lažemo Zvezda ne može da sija bez zvezda. Klubu su potrebni Pižon Petrović, Dušan Savić, Piksi Stojković - jasan je nekadašnji član crveno-belih

sp-darko-pancev_310x186.jpg

Darko Pančev

POSLE kiše dođe sunce, ne mogu sušne godine Crvene zvezde bez titule dugo da traju, veruje legendarni golgeter crveno-belih Darko Pančev. Turbulentan period još nije prošao u Ljutice Bogdana i niko ne veruje da posrnuli gigant sa opterećenjem duga od oko 20 miliona evra i u godinama ekonomske krize koja drma svet može da stane na noge preko noći. Napori uprave, potpomognuti generalnim sponzorom ”Gaspromom”, dolazak Roberta Prosinečkog za trenera, jačanje ekipe Evandrom, Borhom, najavljenim igračima Slovana, nagoveštavaju bolje sutra.

- Nema ništa bez ulaganja i da se ne lažemo, Zvezda ne može da sija bez zvezda - uverava na početku razgovora za ”Novosti” Darko Pančev. - Došao je Robi, veliko ime naše generacije i to je sjajan potez uprave kluba. Iako nikog samostalno nije vodio nije on bez iskustva. Znalac je to veliki, ne treba tek tako lako preći preko činjenice da je četiri godine radio u reprezentaciji kao pomoćnik. Međutim, nijedan trener nije čarobnjak bez pravih igrača. Na kvalitet trenera ekipa igra bolje 30 odsto, ali su igrači ti koji na terenu prave razliku i osvajaju bodove.

Zvezda je nastavila trend dovođenja renomiranih igrača, posle Lija Adija, stigli su Brazilac Evandro, Kolumbijac Borha, sve je bliži i Slovak Salata...

- Raduje me da Zvezda čini napor da kupi prava pojačanja, jer samo kad napravi kvalitetan tim može da se vrati na vrh domaćeg, a zatim i evropskog fudbala. Za to je potrebno vreme, nema uspeha preko noći. A, potrebna su i velika ulaganja.

Zvezdu je prema mišljenju Pančeva poljuljao i stvoreni jaz među raznim generacijama ”zvezdaša” i ”Zvezdinih zvezda”.

- Nisam u Beogradu, ali dobro vidim i čitam između redova. Ne može Zvezda da bude jaka ako nije složna, ako tu nisu zajedno Džajić, Pižon, Dule Savić, Piksi i ostali istaknuti igrači svih generacija. Svaka čast Lukiću i Adžiću na trudu, zalaganju, ali ne mogu sami. Ratne sekire moraju da se zakopaju, da se pruže ruke pomirenja jer Zvezda ne može napred bez svojih zvezda - predlaže rešenje makedonska ”kobra”.

MARAVIĆ: DOLAZE NAM BOLJI DANI

DUŠAN - Duda Maravić tvrdi da za Zvezdu dolaze bolji dani, da je nemoguće ići unazad i da su veterani kluba uz upravu.

- Čine se veliki napori da klub što spremnije dočeka proleće, ali osećaju se ideja i vizija, kako da se dugoročnije Zvezda postavi tamo gde joj je mesto. Kombinacija sa ”Gaspromom” donosi pomake i nadam se da će novi Zakon o sportu omogućiti još bolju koheziju. Pozitivne vibracije osećaju se i zbog dolaska Prosinečkog i igračkih pojačanja. Neće sve ići lako i brzo, mora postepeno, sistematski, malo i diplomatski - ističe Dušan Maravić.

”GASPROM” GARANT VELIKE ZVEZDE

RUSKI ”Gasprom” je kao generalni sponzor podmetnuo leđa i u prelaznom roku.

- Zna se šta u svetu znači ova ruska kompanija i pitanje je samo kakav im je interes. Ako oni žele da naprave veliku Zvezdu to će i uraditi. Opet, ne za šest meseci ili godinu, potrebno je strpljenje i dosta kvalitetnog rada.

LIČNA KARTA

Ime i prezime: Darko Pančev

Rođen: 7. 9. 1965. u Skoplju

Igračka karijera: Vardar 1983-1986. (151 utakmica/104 gola), Crvena zvezda 1988-1992. (91/94), Inter 1992-1994. (19/3), Lajpcig 1994. (10/2), Fortuna Diseldorf 1995-1996. (14/2), Sion 1996-1997. (5/0).

Reprezentacija SFRJ: 27 utakmica/17 golova

Reprezentacija BJR Makedonije: 6 utakmica/1 gol

Priznanja: ”Zlatna kopačka” Evrope 1990/1991.

Evo jedno zanimljivo vidjenje iz maja 2009. godine.

Veliko istraživanje: KO SU ZVEZDINI GROBARI?

Navijači našeg najtrofejnijeg fudbalskog kluba više i ne sanjaju o povratku na stare staze slave i uspehu igranja u Evropi. Sada je samo važno da Zvezda nekako preživi...

zvezda.jpg

Na jesen 2000. godine navijači Crvene zvezde pitali su se šta bi bilo sa njihovim klubom da u Dinamu iz Kijeva nije igrao onaj Gruzin Kaladze, koji će posle godinama „rasturati" u Milanu, i da je Zvezda te godine u kvalifikacijama za Ligu šampiona Ukrajincima uspela da „uvali" bar još jedan gol. Zvezda bi ušla u Ligu šampiona i posle toga bi najjače takmičenje igrala još nekoliko puta, Dragan Džajić ne bi morao da napušta klub i cela Evropa bi pričala o renesansi nekadašnjeg prvaka Evrope.

A danas su za Crvenu zvezdu prejaki ivanjički Javor i drugoligaš Sevojno. Crveno-beli dres nose igrači koje niko na „Severu" ne poznaje, stranci koji jedva čekaju da pobegnu iz kluba, igrači ne primaju plate i tuširaju se hladnom vodom, a minus na Zvezdinom računu iznosi čak 23 miliona evra. Kako je klub koji je u prošlu takmičarsku godinu ušao kao 16. tim na Uefinoj večnoj listi pao tako nisko? Ko je dozvolio posrtanje Zvezde i gde je spas za najtrofejniji srpski klub, ako uopšte postoji?

Kako bi došao do odgovora na ova pitanja, Press magazin je razgovarao sa dugogodišnjim funkcionerima, članovima uprave i bivšim igračima, od kojih većina nije želela da im se pominje ime. Jedni iz straha, pošto je klub okružilo „toliko toga crnog", dok je drugima to bio jedini uslov kako bi ispričali šta se stvarno dešavalo u Zvezdi. I oko Zvezde.

- Ne znam kako su uspeli da dovedu klub tu gde jeste, kada je već Zvezda preživela devedesete godine i sankcije. Nije to samo zato što je tada imala bolje igrače, koji su bili na ceni. Tada su klub vodili Džajić i Cvetković, ljudi koji su poznavali fudbal. Trebalo je te igrače prodavati u vreme sankcija, kada je svaka trgovina bila zabranjena. Ali snalazilo se... Rumuni, recimo, nisu „izlazili u susret", pa je novac podizan sa računa bugarskih i mađarskih banaka i donošen u džakovima. Početkom devedesetih godina, radnici Industrije motora Rakovica stupili su u štrajk. Država je tada pozvala Zvezdu da pomogne sa 60 miliona tadašnjih dinara i štrajk je prekinut. Zvezda je tada pomagala državi, a sada mora da moli državu da pomogne njoj - priča za Pressmagazin jedan od starih članova uprave Zvezde.

Većina naših sagovornika slaže se da je pad Crvene zvezde počeo kada je iz kluba otišao Dragan Džajić, iako ni tada klub nije stajao najbolje. Odnosno, kada je „treću Zvezdinu zvezdu" Džajića na mestu predsednika zamenio „peta Zvezdina zvezda" - Dragan Stojković Piksi.

I Dragiša Binić, član one generacije koja je postala prvak Evrope, kaže za naš magazin da je najviše grešaka napravljeno „od Piksija naovamo".

- Džajina greška je što je objedinio funkcije predsednika Skupštine i predsednika kluba. To je uvek bilo razdvojeno. U moje vreme si praktično uvek imao dva predsednika, jednog političkog i jednog iz privrede. Znate koliko su se oni pitali kod nas? Zvali smo ih na veselja i proslave. Toliko. Klub je izvanredno vodio Cvetković, a sportski deo Džajić. Možeš da imaš koliko hoćeš novca, ali ako imaš sportskog direktora koji se plaši da nazove predsednika ili glumi poltrona po „Marakani", kao što je bilo prethodnih godina, onda sve pada u vodu. Oni su u Zvezdi krali kada su kupovali igrače, a ne kada su prodavali. To sam rekao dok je bio Piksi, i to kada je bio najjači i kada je osvajao dve titule - u dahu priča Dragiša Binić.

VRTEŠKA NA MARAKANI

OD 1998. DO 2005. GODINE

Predsednik: Dragan Džajić

Potpredsednik: Milan Vujin

Generalni sekretar: Miloš Marinković

Sportski direktor: Dušan Savić

OD 2005. DO 2007. GODINE

Predsednik: Dragan Stojković

Potpredsednik: Milan Tomić

Generalni sekretari: Nebojša Leković i Zoran Damjanović

Sportski direktor: Stevan Stojanović

OD 2007. DO 2008. GODINE

Predsednik: Toplica Spasojević

Potpredsednik: Milan Tomić

Generalni sekretar: Zoran Damjanović

Sportski direktor: Goran Bunjevčević

OD 2008. DO 2009. GODINE

Predsednik: Dobrivoje Tanasijević

Potpredsednik: Marko Mišković

Generalni sekretar: Saša Kozić

Sportski direktor: Ilija Ivić

Napomena:

Od 2000. godine Crvena zvezda je promenila čak 11 trenera! Od Slavoljuba Muslina, ređali su se se Zoran Filipović, Ljupko Petrović, Ratko Dostanić, Valter Zenga, Duško Bajević, Boško Đurovski, Milorad Kosanović, Aleksandar Janković, Zdenjek Zeman i Čedomir Janevski.

Tako će i Dušan Savić, bivši fudbaler i jedna od ikona „Severa", reći da je posle Džajinog odlaska u klubu zavladalo „neznanje i nedomaćinsko poslovanje".

- Ne bih da govorim o imenima. U periodu od četiri, pet godina uspostavljen je kontinuitet lošeg poslovanja. Kod svih koji su vodili klub. Problem je što su klub preuzeli ljudi sa strane. Izlaz je, pre svega, u skupljanju kvalitenih ljudi struke, koji su pre svega zvezdaši. Jer, jedino mi koji smo igrali za Zvezdu znamo dimenzije Zvezde, koliko vredi pobeda, a koliko košta poraz - kaže Dule Savić.

Kada je Zvezda bila prvak Evrope, u radnoj zajednici kluba bilo je zaposleno 78 ljudi. U Piksijevo vreme broj zaposlenih je narastao na 110, dok je kod Toplice Spasojevića na plati kluba bilo čak 156 zaposlenih.

Kako nam je ispričao jedan drugi član Zvezdine uprave, od kada je Piksi došao u klub, stari zvezdaši su mu zamerali što je dozvolio da u klub uđu ljudi koji su van Zvezdinog sveta. Već je javna tajna da su se u Upravnom odboru kluba okupili ljudi koji su deklarisani partizanovci. Prema rečima našeg sagovornika, za Dragog Mićovića, najznačajnijeg finansijera kluba uz Marka Miškovića iz „Delte", priča se da je čak imao želju da bude i sponzor Partizana.

Navijači nikad nisu bili prezadovoljni ni sponzorima ni finansijerima koji su podržavali Piksija, pogotovo kada su to postali i firme „Futura plus" i „Vital", čiji su vlasnici Stanko Subotić Cane i Predrag Ranković Peconi, ljudi koji se ne pitaju kako su zaradili prvi milion. Glavna tema na navijačkim forumima bila je „tajkunizacija" Zvezde.

Međutim, Piksiju se najviše zamera što je dozvolio da „Marakanu" okruže fudbalski menadžeri kojima fudbal nije primarni zanat, o kojima se više može čitati u „beloj knjizi MUP-a" nego na sportskim stranama.

- Mihajlo Pjanović je još imao „zaštitu" od Sredoja Šljukića Šljuke - tvrdi jedan sagovornik Pressmagazina.

U fudbalskim krugovima inače se priča da je Pjanović, u to vreme jedan od najboljih napadača u našoj ligi, u kvalifikacijama za Ligu šampiona izgubio mesto u ekipi zbog Darka Spalevića, za koga je u to vreme malo ko znao. Prosto, Pjanovićev menadžer je ubijen u jesen 2001. i njegovo mesto u ekipi više nije bilo garantovano. Kasnije su i drugi igrači „pali pod uticaj" kontroverznih menadžera, koji su polagali pravo na deo njihovog eventualnog transfera.

U medijima se već pisalo da je Dejan Stojanović Keka, koji je prema „beloj knjizi" vođa „novobeogradskog klana", „držao" igrače Dejana Milovanovića i golmana Vladimira Stojkovića.

- Još neki igrači su se žalili da imaju probleme sa takvim menadžerima. Dušan Basta se žalio da ga maltretiraju. Zato je imao i krize u igri. Morao je da promeni šest telefona, niko nije mogao da ga pronađe. I namestili su mu onu aferu da je navodno jednoj klinki napravio dete - priča sagovornik Press magazina.

Možda se treba setiti da je Dragan Stojković Piksi dao intervju „Frankfurtskim vestima", u kome je rekao da odlazi iz kluba zbog mafije, da bi potom demantovao intervju.

Zvezdini funkcioneri sa kojima smo razgovarali kažu da je Dragan Stojković Piksi zaista pokušavao da se „otarasi" svih igrača koji su imali takva „leđa". Poznato je da su u to vreme, gotovo svi najbolji igrači Zvezde bili u „polovičnom vlasništvu kluba i menadžera", među kojima su bili i „regularni", licencirani menadžeri. Nakon ispadanja Zvezde od Milana u kvalifikacijama za Ligu šampiona, Piksi je rasprodao gotovo ceo tim.

Partizanov triling na korak od Zvezde

Tvrdnje o „nedomaćinskom poslovanju" na „Marakani" potvrđuje i priča da je Senegalac Lamine Dijara, pre nego što je došao u Partizan, bio nuđen Zvezdi za 70.000 evra?!

Dragan Stojković je pozvao svog druga Blaža Sliškovića, koji je Dijaru trenirao u Zrinjskom, od koga je čuo da je reč o lenjom igraču koji šeta po terenu. Tako je Dijara završio u Partizanu, a na derbijima lopta je kao retko pre toga završavala u Zvezdinoj mreži. Navodno, kada je Toplica Spasojević postao predsednik, menadžer Partizanovog trilinga stranaca - Dijara, Žuka i Moreira - nudio je svu trojicu Zvezdi, pošto „ovi u Partizanu ne plaćaju". Toplica Spasojević je posle u kafanskim razgovorima pričao da ga je bilo sramota da uzima Partizanove igrače.

I gde sada treba tražiti spas Zvezde? Dragiša Binić kaže da treba zamoliti državu samo da se ne meša, da ne bi i Zvezda prošla kao država.

- Zvezda je glasačka mašina od četiri miliona ljudi. Loše je krenulo od kada je politika počela da se meša u sport, a politika se meša svugde gde ima novca. Nikada nisu dali ništa sportu, a voleli su da se slikaju i skupljaju poene kad god smo nešto uradili - kaže Binić.

- Kada je prodavao igrače, Džaja je držao po 20 sastanaka, da vidimo da li ima igrača koji će moći da ga zamene, šta navijači kažu na to... A Piksi je odjednom prodao 11 igrača. Njih je zamenio za preskupe strance. Franklin Salas je doveden na osnovu snimka utakmice Ekvador-Brazil, gde je „razbio" Roberta Karlosa. Plaćen je više od milion evra, ali Zvezdin doktor ga je pregledao i ustanovio da „nema" koleno i da nije za profesionalnog sportistu. Kada je to rekao Piksiju, ovaj mu je odgovorio: „Ma šta ti znaš„. Zato danas imamo ekipu punu stranaca, gde su najbolji igrači Koroman i Milijaš. Kada je u klub došao trener Zdenjek Zeman, već na prvom treningu se pokajao. Predstavili su mu Milijaša kao najboljeg igrača, a on je rekao da mu ništa nije jasno, jer dečko ne ume da trči - priča jedan funkcioner koji je „preživeo" sve uprave.

Na „Marakani" se priča i o Poljaku Bronovickom, koji je plaćen 800.000 evra. Više se isticao podvizima u kafani, nego na terenu. A, kako kažu, jednom je „na ferku" izazvao trenera Jankovića, kada mu je ovaj rekao da neće igrati na prvenstvenoj utakmici protiv Napretka.

Dragiša Binić kaže da u Zvezdi ne treba da igraju stranci, osim ako „baš ne doprinose kvalitetu".

- Kada sam ja igrao u inostranstvu, morao sam da budem najbolji i zato me je gazda najviše platio. A mi ovde plaćamo anonimne strance, a naša deca su bolja od njih - tvrdi Binić.

A navijači više i ne fantaziraju o povratku na staze stare slave i igranju u Ligi šampiona. Sada je samo važno da Zvezda preživi...

ANKETA

Matija Bećković

Kao starom zvezdašu, žao mi je što je klub koji ima milion navijača, a ne verujem da ijedna stranka ima toliko članova, u ovakvoj situaciji. Kako je moguće da milion ljudi bude bespomoćno i gleda kako Zvezda propada? Mora da je ipak neko isuviše uzurpirao i privatizovao klub pre isteka privatizacije. Ko zna koliko sam se puta oglasio kao zvezdaš, ali nikad nisam dobio poziv iz Zvezde da u nečemu učestvujem ili pomognem, dok su drugi klubovi i te kako brinuli o svojim navijačima. Samo sam jedan od milion bez kojih je Zvezda do sada mogla, a sada vidi da ne može.

Branislav Trifunović

Svaki komentar na situaciju u Zvezdi je suvišan! To što se sada dešava je tužno. Žao mi je što je uopšte jedan takav klub, koji toliko dugo traje, došao u ovu situaciju. Mogu samo da se nadam da Zvezda neće da se raspadne.

Dragan Nikolić

Želim Zvezdi da se izvuče iz ove situacije. Teško mi pada sve što joj se dešava jer sam sa Zvezdom u rodbinskim odnosima. Rođen sam te godine kada je klub osnovan i vršnjaci smo. Nemam tu snagu da nešto učinim da promenim situaciju, ali ako išta bude bilo u mojoj moći da uradim za klub, svakako ću to učiniti. Videćemo šta će biti i ne bih da komentarišem dešavanja u klubu, zbog delikatnosti situacije.

Ljubivoje Ršumović

- Ne čitam novine i ne gledam televiziju. Ali čujem šta se dešava za Zvezdom. Ona mnogo vredi, pa i u novcu, ako hoćete. Tamo gde je velika vrednost, tamo bacaju oko oni koji hoće da je kupe. Prava je šteta što klub ne može da kupi Dragan Džajić. On je čovek koji zna šta je Zvezda. Kao i mnogi, u Zvezdu je uložio zdravlje i pare. Pomalo sam sklonjen od Zvezde. I razumem, dolaze novi ljudi. Nekada sam imao propusnicu za sve utakmice. Vremenom se sve zaboravi.

Milan Delčić Delča

Kriza dođe i prođe, i zato mislim da je kriza u Zvezdi samo trenutna. Sada je teško, ali ova situacija neće trajati predugo. Predviđam da će se klub oporaviti. Zvezda je isuviše velika da bi tek tako doživela kraj.

pressonline.rs

17. 05. 2009

Последњу припремну утакмицу пред почетак пролећног дела првенства Звезда ће одиграти у недељу на нашем стадиону, са почетком у 14 часова против бањалучког Борца.

Ова утакмица биће главна провера пред утакмицу против Смедерева која ће се такође одиграти на нашем стадиону недељу дана касније.

Улаз на утакмицу биће бесплатан.

МОБИЛИЗАЦИЈА

Promovisan novi dres Crvene zvezde

"Te 1991. godine... Švedska je pobedila na izboru za pesmu Evrovizije, pojavio se Super Nintendo, a Ameri su započeli "pustinjsku oluju".

Te 1991. godine... "Mala Mo", naša Monika Seleš, osvojila je Australian Open, Roland Garos i US Open, a Beograd je video prve masovne demonstracije protiv Miloševića. Boris Jeljcin je postao predsednik Rusije...

Te 1991. godine... Umro je Fredi Merkjuri, SFRJ se kao prva u grupi plasirala na Evropsko prvenstvo u fudbalu u Švedskoj, a Nobelovu nagradu za mir dobila je Aung San iz Burme...

A ja, ja sam gledao momke u crveno-belim dresovima na pruge kako osvajaju Drezden, Minhen, Bari... Evropu, sanjajući da nekada, kao suvenir, i ja obučem te pruge...

SADA OPET, SVI ZAJEDNO, OBLAČIMO TAJ DRES, PONOSNI NA PROŠLOST, ZAGLEDANI U BUDUĆNOST, JER ZVEZDA JE ŽIVOT, SVE DRUGO SU SITNICE"

Ovim rečima i scenama iz finala Kupa evropskih šampiona 1991. godine započela je promocija novog dresa našeg kluba u Medija centru Marakane. Pred očima Dragana Džajića, Vladana Lukića, Roberta Prosinečkog smenjivali su se govornici na bini zajedno sa voditeljem Urošem Đurićem.

Ovaj dugo očekivani dres, rađen je po uzoru na dres iz 1991. godine, u kojem su naši fudbaleri pokorili Evropu. Promociju je nakon prikazivanja video spota otvorio Uroš Đurić. On je na binu pozvao Slobodana Marovića, jedinog igrača iz šampionske generacije koji je sačuvao svoj originalni dres sa finalne utakmice Kupa Šampiona.

- Običaj je sada, a bio je i tada, da igrači nakon utakmice zamene dresove. Ja sam, međutim, još pred samu utakmicu razmišljao šta ću raditi ukoliko osvojimo pehar, i rešio sam da moj dres ne dam nikome – objasnio je Marović prisutnima na koji način je sačuvao dres.

Marović je zatim svoj dres poklonio šesnaestogodišnjem omladincu, i velikoj nadi naše omladinske škole, Veljku Simiću. Nakon toga, Đurić je pozvao i Nenada Markovića, direktora marketinga "Delta Sporta"

- Moram da se izvinim Slobodanu Maroviću. Kada smo dobili ovaj jedinstveni primerak dresa da bismo ga odneli u Holandiju na izradu, zadesio sam se na aerodromu baš tim povodom. Deset minuta pre poletanja, iskoristio sam priliku, uzeo dres iz torbe mog kolege, i otrčao do toaleta ne bih li ga obukao. Znao sam da će to biti jedinstvena prilika da mi se ispuni san, i želim da se izvinim Maroviću ako sam mu tom prilikom malo rastegao dres – rekao je Marković i uz osmeh dodao dodao: - Dres je u potpunosti identičan onom iz Barija, počevši od šara, preko kragne, grba... Sačinjen je od materijala koji zadržava vlagu, i omogućava igračima da duže ostanu sveži. Da su ga fudbaleri imali te 1991. godine, verovatno se ne bi bi igrali produžeci.

Sledeći se na bini pojavio i predsednik kluba, Vladan Lukić, koji je dao odgovor na pitanje gde je završio njegov dres:

- Na tribini, dobio ga je jedan od navijača – kratko je odgovorio Lukić.

Usledio je zatim i momenat koji su svi čekali. Na binu je izašao Pavle Ninkov. Vladan Lukić mu je uručio novi dres, a kapiten Zvezde ga je ponosno obukao, izmamivši uzdahe svih prisutnih. Ubrzo je "Nine" pozvao i svoje drugove iz ekipe, pa je svaki igrač s netsrpljenjem pokušao što pre da dođe do svog dresa. Na licima im se videlo da shvataju veličinu, ali i odgovornost koju on nosi sa sobom.

- Mnogo lepа dres – rekao je Kadu na srpskom, dok je oblačio dres.

Sad im samo predstoji da ga opravdaju.

- Neka uradimo maker deset odsto onoga što je uradila generacija koja je nosila ovakve pruge – rekao je Duško Tošić i dobio salve aplauze.

300-dre-1902.jpg

Извор текста и слике званични интернет сајт ФК "Црвена звезда"

Vladan Lukić - Nisu nas slomile teške godine

Postavljeno: 09.06.2011

x Prošle su skoro dve godine kako ste na čelu kluba. Kada ste došli pričalo se samo o finansijama odnosno dugovima u kojima se nalazio klub. Kakvo je stanje danas?

- Postao sam predsednik Zvezde bez protivkandidata jer su se ostali razbežali zbog finansijske situacije u kojoj se nalazio klub. Sačekali su me dug od skoro 30 miliona evra, neplaćeni igrači i treneri, zaposleni... Javnost sve zna. Ove dve godine smo plaćali račune za medija centar iz 2004. godine, za VIP galerije i novi teren iz 2008. godine – sve zajedno skoro 2,5 miliona evra!? Igračima koji su nekada igrali plaćeno je skoro 6 miliona evra. Samo ovog proleća smo morali da platimo 3,5 miliona evra bivšim igračima kako bi smo uopšte igrali Evropu! Kada bih sada pominjao imena većine tih igrača mnogi se ne bi setili da su ikada igrali u ovom klubu, da su dali neki gol ili ostavili traga. Ali zato su dobijali ugovore vredne po nekoliko stotina hiljada evra koje im oni koji su te ugovore potpisivali nisu platili. Zatekli smo skoro 10 miliona evra duga prema bankama i pet igrača pod profesionalnim ugovorom!? Da li sam nekog prozivao zbog toga, da li sam se žalio ili tražio alibi? Prva tri prelazna roka smo uradili bez ijednog dinara. Tek smo zimus prvi put platili obeštećenja za Evandra i Borhu, a to su veoma niska obeštećenja s obizirom na njihovu vrednost. To smo postigli zahvaljujući Rambu Petkoviću, čoveku koji nesebično pomaže svoju Zvezdu. Vrednost ugovora prvog tima je malo iznad dva miliona evra što je najmanji budžet decenijama unazad.

Kao što sam rekao ne pričamo o dnevnim problemima, o vraćanju starih dugova, ne žalimo se što smo 3,5 milona evra morali da vratimo na stare dugove umesto da napravimo tim za sledeću sezonu. I ja, i uprava koju vodim smo svesni šta znači voditi Crvenu zvezdu i niko nas nije naterao da radimo ovaj posao. Ako želimo da stabilizujemo klub – ne postoji drugi put. Saniramo finansijsko stanje, podižemo vrednost tima, brenda i prihode, reorganizujemo klub, vraćamo publiku, postavljamo zdrave temelje, imamo preko 21 hiljadu članova koji plaćaju članarinu, počeli smo sa organizacijom navijačkih klubova širom sveta… Kada se to uradi – doći će i sportski rezultat i povratak na mesto koje nam u Evropi pripada. Da li ću ja tada ja da vodim klub ili neko drugi manje je važno. Ja sam ponosan što je uprava na čijem sam čelu uspela da spase klub od propasti i paklenog plana da se uništi najveći srpski sportski brend.

x Da li će se odnosi između FSS-a i Zvezde popraviti?

- Odnosi Zvezde i FSS-a su dobri. Imamo svakodnevne kontakte sa profesionalcima koji rade u FSS-u i odlično sarađujemo. U ovim odnosima postoji samo jedan problem – Tomislav Karadžić. Taj čovek nije samo problem Zvezde. On je problem srpskog fudbala. Privatizovao je fudbalsku organizaciju i stavio je u funkciju jednog kluba, podelio narod u zemlji, uništio atmosferu oko nacionalnog tima i srpski fudbal pod njim stagnira. Jednostavno, Karadžić ne može da reši nijedan problem u srpskom fudbalu, a svakodnevno stvara nove konflikte. Da se razumemo, ovo nije ništa lično. Kada ste na funkciji ili ste deo rešenja i doprinosite razvoju ili ste deo problema. Karadžić je deo problema, on je smetnja razvoju srpskog fudbala i ako želi dobro srpskom fudbalu sam će se povući.

Upravo zato, predložiću Upravnom odboru kluba da na sutrašnjoj sednici zvanično zatraži vanredne izbore u Fudbalskom savezu Srbije. Vreme je da vidimo da li je važnija Karadžićeva fotelja ili opstanak fudbala u Srbiji.

x Zvezda je često imala prigovor na suđenje tokom ove sezone?

- Na početku prvenstva sam u jednom intervjuu rekao da će “Crvena zvezda biti prvak ako prvenstvo bude regularno”. Tada su me vređali neki novinari koji uglavnom često putuju sa reprezentacijom i tvrdili da ja tražim alibi. Posle bruke koja se dešavala proletos u prvenstvu i Kupu niko se ne usuđuje da brani domaće takmičenje. Nažalost, pokazalo se da sam bio u pravu.

Međutim, nije Karadžić jedini krivac za propadanje srpskog fudbala. Odgovornost ima i sudijska organizacija. Cela zemlja se smejala suđenjima Mažića, Jovanetića ili Veselinovića. Žalosno je jer oni su dobre sudije. Brukaju se u strahu od Žutića, Beljina i drugih koji odlučuju o njihovim karijerama. Tako izgleda mehanizam uticaja i pritiska na sudije.

Zvezda više ne dopušta da ovi ljudi odlučuju o suđenju. Imamo dva meseca, do početka novog prvenstva da rešimo ovaj problem. Zahtevaćemo da se raspusti sudijska komisija i da taj posao obavlja jedan čovek – u koga svi imamo poverenja. Ako u Srbiji ne možemo da nađemo osobu u koju ćemo svi da imamo poverenja neka dođe neko van Srbije. Osoba sa velikim ugledom i renomeom kao što je recimo Pjerluiđi Kolina. Tu osobu treba dobro da platimo da delegira sudije, kontroliše ih, kažnjava i nagrađuje kao i da predlaže kandidate za internacionalnu listu. Tako ćemo da oslobodimo sudije pritiska i sudiće pošteno. Kažem vam sada unapred da će Zvezda prihvatiti svaku odluku koju neko kao Kolina donese. Mi smo spremni da kažemo da imamo poverenja u jednu osobu i da čak i ako pogreši nećemo reći da je pogrešila namerno. To je jedini put da počne ozdravljenje fudbala. Znam da će se javljati razni koji će tvrditi da nama ne treba niko sa strane, da možemo sami. To će biti oni kojima je u interesu da se mešetarenje nastavi. Ko bude protiv ovakvog predloga – ne želi dobro srpskom fudbalu.

x Imali ste kritike i na domaće klupsko takmičenje?

- Više puta sam rekao da je stanje u klupskom fudbalu očajno. Formalno takmičenje vodi Zajednica superligaša, ali odgovornost za sve što se događa je na Karadžiću. Dok on troši milione na kuću fudbala, većina klubova u Srbiji je na ivici stečaja. Ne kažem da nam Kuća fudbala nije bila potrebna, ali je ta investicija trebalo da se desi na kraju – kada se urede stadioni, kada se prva liga igra pod reflektorima, kada se vrati publika na stadione, kada se obezbedi klubovima prihod od tv prava. Tek tada bi šlag na torti bila Kuća fudbala. Ovako imamo dvor koji je božanstven i sirotinju koja igra fudbal. Prvu ligu nam igraju klubovi bez stadiona kao što su Metalac i BSK, guše se veliki fudbalski centri, stadioni su bez reflektora, da nije Zvezde skoro da niko ne bi gledao domaći fudbal, nema para od televizije u Srbiji, a u Bugarskoj se na tome zarađuje nekoliko miliona evra koje dele klubovi. U Srbiji postoji klub koji igra najmanje deset “prijateljskih” utakmica bez žutih kartona, bez umaranja. To može tako dok ligu igraju klubovi bez stadiona i publike koji postoje samo da ne bi igrali protiv jednog velikog kluba kao i da bi igrali protiv drugog velikog kluba. Ja odgovorno tvrdim da je put ka ozdravljenju srpskog fudbala da se Prva liga igra u Kragujevcu, Nišu, Novom Pazaru, Kruševcu, Zrenjaninu ili Valjevu. Tamo bi na svakoj utakmici bilo po desetak hiljada ljudi i da vidim tog trenera ili igrača koji bi pokušao da pusti neki drugi klub!? Ovako imamo utakmice kao što su BSK – Metalac, a sutra će im se priključiti i BASK. Te utakmice ne interesuju ni rođake fudbalera koji igraju u tim klubovima. Nekoliko klubova u našoj najjačoj ligi postoji samo da bi jednom drugom klubu bilo lakše. Pogledajte samo rezultate, pogledajte sa kakvim timovima igraju na tim utakmicama, pogledajte koliko prekršaja naprave na tim utakmicama.

Zvezda je pripremila predlog nove lige koja će biti organizovana kao preduzeće, koja će imati komesara, prihode od TV prava, uređena pravila o infrastrukturi, koja će se baviti povećanjem broja gledalaca, povećanjem kvaliteta takmičenja. Narednih nedelja ćemo taj predlog poslati kako Zajednici, FSS-u i drugim klubovima. Naravno, preduslov da se tako nešto desi je odlazak onog kome je u interesu da srpska liga bude smešna, bez publike i sponzora – Tomislava Karadžića.

x Pozvali ste i državne organe da se pozabave stanjem u srpskom fudbalu.

- Rekao sam nekoliko puta i sada stojim iza toga - nema ozdravljenja srpskog fudbala dok se ne desi “italijanski scenario”. Država treba da odluči da li će da toleriše ovakvo stanje ili ne. Loše stanje u fudbalu se održava na čitavo društvo jer je fudbal sport koji okuplja milione ljude, sa fudbala se prenose tenzije na zajednicu, politika ulazi na stadione. Kada govorim o odgovornosti Karadžića ne smatram ga krivim samo za očajno stanje u fudbalu već i zato što se zbog njegove nesposobnosti tenzije iz fudbala prenose na društvo.

Meni je neverovatno da je pre nekoliko meseci jedan igrač, Boban Dmitrović, izašao u javnost i rekao da je igrao nameštene utakmice i da ga niko, ali baš niko zbog toga nije saslušao. Čovek je rekao da je učestvovao u nezakonitim radnjama i to nikoga ne interesuje. Da li je normalno da još uvek nije saslušan? Želim istragu o svemu što se dešava u srpskom fudbalu a pozivam državne organe da prvo krenu od Crvene zvezde.

x Da li je tačno da će generalni sekretar Andrija Kleut napustiti naš klub i preći u Košarkaški savez Srbije?

- Tačno je da naš generalni sekretar Andrija Kleut 16. juna odlazi na funkciju generalnog sekretara Košarkaškog saveza. Andrija je proveo dve godine sa nama i mnogo je doprineo radu i stabilizaciji kluba. Njemu na novoj funkciji želimo sve najbolje i KSS je u njemu dobio veliko pojačanje.

Nije tačno da če Kleut napustiti klub jer će i dalje ostati u ekipi koja vodi klub. U dogovoru sa predsednikom KSS-a Draganom Đilasom, Kleut će biti član Upravnog odbora našeg kluba zadužen za marketing.

x Zvezda zaista može da kaže da u istoriji kluba nije imala više snažnih kompanija koje su stale uz klub?

- To je tačno i to pokazuje da smo na dobrom putu. Sa ponosom mogu da najavim da ćemo narednih dana potpisati ugovor sa Telekomom koji postaje naš sponzor u naredne četiri godine. Činjenica da je jedna velika kompanija kao što je Telekom izabrala Zvezdu za dugoročnu saradnju pokazuje da smo na pravom putu. U narednom periodu potpisaćemo uvećane ugovore sa nekim postojećim sponzorima kao i sa dva nova sponzora.

Posebno sam ponosan na rad našeg marketinga. U protekloj sezoni prihodi od marketinga su bili skoro tri miliona evra, a prošle godine nešto više od million. Rast prihoda kluba je 239 odsto! Posebne smo uspehe postigli u kobrendingu. Prodato je 2,2 miliona limenki piva sa našim znakom ove sezone. Za samo dva meseca, Mobilna telefonija Srbije prodala je preko 110 hiljada prepaid kartica. Proizvodimo naše vino, sladoled, rakiju i školski program. Naši Red star shop-ovi beleže porast prodaje od skoro 70 odsto ove godine.

Zvezda je ubedljivo najgledaniji klub na teritoriji bivše Jugoslavije, prosečna posećenost naših utakmica je 14.204 gledalaca, a na Marakani nas je gledalo preko 300 hiljada ljudi. Facebook prezentacija Zvezde ima 411 hiljada članova i spada među 15 najposećenijih stranica u svetu kada su u pitanju fudbalski klubovi.

Koliko je interesovanje za Zvezdu pokazuje da je 29 od 30 utakmica u domaćem prvenstvu direktno prenošeno. Preko 450 dece je prošlo kroz klub u okviru akcije “Moja prva utakmica”. Na listi čekanja je još 234 dečaka i devojčica a počinjemo saradnju sa vrtićima. Ova akcija je bila tako uspešna da su drugi klubovi počeli da je kopiraju.

x Kada ste došli na čelo kluba rekli ste da će Omladinska škola biti osnov nove Zvezde. Danas možemo da kažemo da se u tome uspelo.

- U ponedeljak ćemo napraviti prijem za naše male šampione, a Crvena zvezda i naši sponzori Delta sport i Telekom će zajedno sa nama pokazati koliko brinu o mladima, njihovom bavljenju sportom i zdravom životu.

Naše mlade selekcije su se u sezoni, 2010/11 nastupile u devet kategorija. Od toga smo u šest prvi, a u jednoj ćemo biti prvi ako pobedimo sve tri utakmice do kraja. Recimo, titulu u omladincima smo čekali osam godina. Poslednja generacija Zvezdinih omladinaca koja je bila prva je bila generacija 1986., a pre nje to je bila ekipa za koju su igrali Dejan Milovanović, Boško Janković, Aleksandar Luković, Dušan Basta, Marko Perović... Naši omladinci su ove godine više nego ubedljivo bili prvi sa 16 bodova prednosti nad drugom ekipom i skorom od 7-1 nad večitim rivalom. Želim da se zahvalim našem generalnom sponzoru, kompaniji Gasprom koja je deo ugovora sa nama direktno uložila u omladinsku školu. Gasprom veoma mnogo ulaže u mlade, njihov pravilan razvoj i usmerenje ka zdravom životu i sportu i Omladinska škola našeg kluba u kojoj trenira više stotina dečaka je pravi dokaz za to.

Zvezda će biti prva u 1993, 1994, 1995, 1997, 1999 i 2001. godištu a deca iz 1998. godišta imaju šansi da budu prvi ako pobede u preostala tri kola. Želim da ovaj put pomenem trenere koji su osvojila ove titule a to su Goran Milojević, Milan Lešnjak, Cvijetin Blagojević, Bratislav Živković, Kostantin Đurić i Tomislav Milićević. Tu bih dodao i Ivicu Momčilovića čija ekipa (godište 2000) nije prva samo zbog administrativne greške njegovog prethodnika. To su uglavnom bivši zvezdini igrači, veliki zvezdaši i veoma talentovani treneri na koje računamo ozbiljno u budućnosti.

Plan nam je da se naredne godine poboljša infrastruktura Omladinske škole tako što će tereni da dobiju reflektore, da pripremimo "balon" preko celog terena za zimski period kao i da krenemo sa izgradnjom internata za dečake sa 40 soba. Omladinskom školom ću se lično baviti, biće reorganizacije u njoj kako bismo dobili na operativnosti. Posebnu pažnju ćemo posvetiti jačanju skautske službe. Vreme je da naši skauti ne nalaze samo talentovanu decu u Srbiji već po celom svetu prvenstveno u Africi, Latinskoj Americi i zemljama bivšeg SSSR-a.

Već danas u prvom timu imamo nekoliko naših klinaca kao što su Srđan Mijailović i golman Marko Dmitrović a debitovali su Srnić i Spajić. Verujem da će trener Prosinečki uskoro uvrstiti još nekog od naše dece među prvotimce. On prati utakmice naših mlađih selekcija i ima potpuni uvid u stanje.

Ponosan sam jer Crvena zvezda danas ima čak i nekolicinu 15-godišnjaka sa profesionalnim ugovorima. To je jedini način da se zaštitimo da nam ne otimaju decu kao što se događalo ranijih godina u slučajevima Uroša Ćosića, Milana Milanovića ili Filipa Đuričića. U današnjem fudbalu teško je zaštititi se od otimanja dece ako nemate profesionalni ugovor a ne mogu sva deca da ga imaju. Trudimo se da roditeljima objasnimo druge prednosti stasavanja igrača u Zvezdi umesto da odlaze kao petnaestogodišnjaci u sredine gde su stranci i gde ih niko neće trpeti. Primer Uroša Ćosića baš pokazuje to. Otišao je iz Zvezde, nije igrao u klubu u kome ima paklenu konkurenciju, a u Zvezdi igra i napreduje. Što više naše dece bude pri prvom timu i roditelji će razumeti da se na njihovu decu ovde računa.

x Ove godine je Crvena zvezda prvi put u istoriji pokrenula letnje fudbalske kampove?

- To je tačno i ponosan sam na rad Omladinske škole i marketinga koji su ovaj posao odradili. Imaćemo letnje kampove na Zlatiboru, u Crnoj Gori kao i na dve lokacije u Republici Srpskoj. Za samo nekoliko dana preko pet stotina mesta je bilo popunjeno, a da smo imali još toliko bilo bi rasprodato. To je Zvezda! Od ove godine kampovi će postati praksa. Tokom zime ćemo ih raditi u Makedoniji i Australiji a od sledećeg leta širimo se na Nemačku, Kanadu, SAD i Grčku. Već sada imamo interesovanje dece iz inostranstva – prijavio nam se dečak iz Gane. Imamo i nekoliko devojčica.

x Kada smo kod devojčica planira li Zvezda da oformi žensku fudbalsku sekciju? To će biti obaveza prema pravilima FIFA za sve klubove koji igraju evropska takmičenja.

- Crvena zvezda prati sve trendove u modernom fudbalu i uvek smo prvi. Sa ponosom mogu da najavim da smo u procesu formiranja seniorskog ženskog tima i da ćemo devojke koje će igrati za Zvezdu predstaviti tokom juna! Jasno nam je da FIFA mnogo ulaže u promociju ženskog fudbala, FSS takođe ima programe koji ženski fudbal promovišu i želimo da damo svoj doprinos. Naše devojke će igrati kao predigra muškarcima na veoma popunjenoj Marakani i videćete kakvu će ekspanziju da doživi ženski fudbal u Srbiji samo zahvaljući tome što će Crvena zvezda imati svoj tim! To je još jedan dokaz da bez Zvezde nema ni popularnosti, ni masovnosti, ni interesovanja medija… Naravno, formiraćemo žensku sekciju i u omladinskoj školi tako da će devojčice moći ne samo da navijaju već i da igraju za Crvenu zvezdu.

x Kakav tim očekujete u narednoj sezoni?

- Naš tim za narednu sezonu prave sportski direktor Adžić i trener Prosinečki. Taj posao su počeli još u februaru. Pokazali smo napredak u igri i igrali najlepši fudbal u Srbiji. Pratili smo nama interesantne igrače tokom proleća. Koga ćemo od njih uspeti da dovedemo – videćemo. Igračemo još brže, agresivnije, ofanzivnije i bićemo opasniji po gol. Moja želja je da sva pojačanja budu na raspolaganju Prosinečkom prvog dana priprema.

crvenazvezdafk.com