Recommended Posts

HRVATSKE SNAGE BILE ODGOVORNE ZA ZLOÈINE POSLE 'OLUJE'

20.5.2007 (Tanjug) - Niko ne može da porekne da su se desili zloèini posle «Oluje», ukljuèujuæi i korake èiji je cilj bio spreèavanje povratka Srba, izjavio je danas bivši amerièki ambasador u Hrvatskoj Piter Galbrajt, istièuæi da su hrvatske snage bileo odgovorne za zloèine poèinjene nakon ''Oluje'', kao i da veruje da su u te zloæine bile umešane hrvatske vlasti.

Galbrajt je u emisiji Hrvatske televizije «Nedeljom u dva» izjavio da su u sluèaju ''Oluje'' hrvatske snage pljaèkale, palile i ubijale, da je jasno da je Hrvatska vojska imala punu kontrolu i da su oni koji su ulazili, to èinili s odobrenjem Hrvatske vojske i policije.

Ekshumirana tela 105 Srba stradalih u "Oluji"

Na groblju Sveti Nikola u Petrinji za sedam dana ekshumirani su posmrtni ostaci 105 Srba sa Banije i Korduna, koji su stradali u agresiji hrvatskih oružanih snaga u avgustu 1995. godine na zaštiæenu zonu UN, poznatu kao sektor "Sjever", saopšteno je u ponedeljak iz Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas".

U saopštenju se navodi da je od ukupnog broja, najmanje 20 ekshumiranih ženskog pola.

"Veritas" istièe da su na ovom groblju pokopani posmrtni ostaci oko 150 lica, od kojih samo 20 pod imenom, a ostali sa oznakom NN, te da æe ekshumacija biti nastavljena i narednih dana.

Ekshumaciju obavlja Uprava za zatoèene i nestale pri Ministarstvu obitelji, branitelja i medjugeneracijske solidarnosti Hrvatske, dok u svojstvu posmatraèa prisustvuju predstavnici Haškog tribunala, Medjunarodne komisije za nestala lica, te Komisije za nestala lica pri vladama Srbije i Republike Srpske.

U saopštenju se navodi, da se ekshumacija, iako je u pitanju jedna od veæih zajednièkih grobnica u koju su posmrtni ostaci dopremani sa šireg podruèja Banije i Korduna i za koju se znalo od jeseni 1995. godine, odvija u totalnoj medijskoj tišini, koja je, kako istièe "Veritas" "bez sumnje, u direktnoj uzroènoj vezi sa nacionalnom pripadnošæu žrtava".

Na ovom podruèju nalazi se još nekoliko grobnica - Dvor sa posmrtnim ostacima 112 lica, Glina sa 77, Selište sa 17, te Slunj sa posmrtnim ostacima 16 lica i na desetine pojedinaènih "vrtnih" grobova, sa nekoliko stotina posmrtnih ostataka srpskih žrtava iz perioda "Oluje", koje još èekaju povoljnu "politièku klimu" da budu ekshumirane i identifikovane.

Prema podacima "Veritasa", na podruèju sektora "Sjever" u "Oluji" je smrtno stradalo 721 lice srpske nacionalnosti, od kojih 441 civil, medju kojima i 203 žene. Od ovog broja, na evidenciji nestalih još se vodi 531 lice, od kojih 341 civil, medju kojima i 185 žena.

"Za zloèine nad Srbima u toku `Oluje` na podruèju sektora `Sjever` još niko nije procesuiran ni pred medjunarodnim ni pred nacionalnim sudom", istièe se u saopštenju "Veritasa".

ODALOVIÆ: EKSHUMACIJA TELA SRBA STRADALIH U 'OLUJI' BIÆE ZAVRŠENA DO KRAJA SEDMICE

DRUŠTVO - AKTUELNO - Utorak, Jun 12, 2007 11:59

Predsednik Komisije za nestala lica pri Vladi Srbije Veljko Odaloviæ najavio je da æe do kraja ove sedmice na groblju Sveti Nikola u Petrinji, biti ekshumirana tela 140 Srba stradalih u akciji hrvatske vojske 'Oluja', avgusta, 1995. godine.

Prema njegovim recima, na predstojeæem sastanku hrvatske i srpske komisije biæe govora i o masovnim grobnicama u Dvoru na Uni, Glini, Selištu i Slunju, kao i desetinama pojedinaènih grobova sa nekoliko stotina posmrtnih ostataka Srba, žrtava 'Oluje'.

'Insistiraæemo na tome da svaka grobnica bude otvorena i da se utvrdi identitet svih posmrtnih ostataka', rekao je Odaloviæ.

RTS 12.06.2007

POKOJ IM DUSI!

Malopre sam govorio o tome da ne treba biti ostrascen, ali Vlada republik Srbije, sve srpske organizacije i partije treba svim sredstvima da napadnu medjunarodnu zajednicu i institucije Hrvatske sto za ovaj zlocin ne postoji istraga, i sto jos niko nije osudjen za njega (ipsravite me ako samo pogresio).

kao sto je Srbija prihvatila odgovornost i osudila ubice nesrecnih Srebrenicana, tako i sve zemlje u reionu moraju hrabro da se suoce sa svojim zlodelima, pogotovo kada su ona godinama prikrivana i kada se u javnosti o njima skoro uopste i ne govori.

HHO: HV smaknuo 22 civila u selu Medari

ZAGREB - Prvog dana akcije Bljesak u selu Medari, opæina Nova Gradiška, hrvatski su vojnici, kako se tvrdi u izvješæu Hrvatskog helsinškog odbora, pobili dvadeset i dvoje ljudi od njih dvadeset i èetvero koliko ih se tada zateklo u selu. Najmlaða žrtva imala je svega sedam godina. Prema HHO-u, 1. svibnja 1995. godine hrvatska vojska ušla je u selo oko 6 sati ujutro i poèinila masakr. Preživjele su dvije mlade djevojke, i to samo zato što ih je prepoznao i zaštitio jedan od hrvatskih vojnika.

No, za Graðansko-upravni odjel Opæinskog državnog odvjetništva u Zagrebu to nije ratni zloèin, nego su stradali civili ratna šteta. Takav je, naime, odgovor dobio odvjetnik Branko Šeriæ kada je, zastupajuæi Radmilu i Mirjanu Vukoviæ èiji su roditelji i sedmogodišnja sestra ubijeni u Medarima, podnio zahtjev za mirno rješenje spora u postupku naknade štete.

Ratna djelovanja

Buduæi da nije uspio s nagodbom, Šeriæ je u ime svojih stranaka na Opæinskom sudu u Novoj Gradiški podnio tužbu protiv države. Po Zakonu o odgovornosti RH za štetu uzrokovanu od pripadnika hrvatskih oružanih i redarstvenih snaga tijekom Domovinskog rata, traži da se sestrama Vukoviæ na ime duševnih boli zbog izgubljenih roditelja i sestre isplati ukupno 960.000 kuna.

U odgovoru na tužbu zamjenik opæinskog državnog odvjetnika u Novoj Gradiški kaže da je naknada štete koju traže proizvoljna, prekomjerna i neosnovana. Još navodi da je opæepoznato kako je na podruèju bivše opæine N. Gradiška bilo znatnih ratnih djelovanja, a da je “podruèje naselja Medari bilo izloženo napadima JNA i odmetnika”, èime zapravo tvrdi da hrvatski vojnici koji su ušli u selo nisu krivi za smrt dvadeset i dvoje civila.

Licemjeran odgovor

- Odgovor kako se ovdje radi o ratnoj šteti je licemjeran. U selu nije bilo paravojnih postrojbi, a roditelji i sestra mojih klijentica ubijeni su metkom iz blizine - kaže odvjetnik Šeriæ i navodi kako æe u sudskom postupku koji je danas poèeo tražiti da se kao svjedok sasluša zapovjednik Unproforova sektora Zapad, a uz to æe priložiti izvještaj HHO-a, te tražiti izvještaj o asanaciji terena.

Zamjenica glavnog državnog odvjetnika za Graðansko-upravni odjel Zlata Hrvoj-Šipek pak objašnjava da u zastupanju države ne mogu pristati da se isplaæuje odšteta za sluèajeve u kojima nije dokazano da su posljedica ratnog zloèina. Kaže da, èak kada bi postojala i kaznena prijava, to ne bi bilo dovoljno da se pristane da država isplaæuje odštetu. Pitanje o navodnom zloèinu uputili smo i MUP-u, no odgovor nismo dobili.

Bajiæ: Još nema kaznene prijave za Medare

O tome kako je moguæe da se zloèin u Medarima u Državnom odvjetništvu tretira kao ratna šteta razgovarali smo i s glavnim državnim odvjetnikom Mladenom Bajiæem. - Kada nam je HHO 2003. godine dostavio izvješæe o Bljesku, Županijsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu od tamošnje je policije zatražilo da se provede kriminalistièka obrada u odnosu na ratni zloèin - rekao je Bajiæ. Napominjuæi kako tužilaštvo ne može pokrenuti nikakav postupak dok policija ne obavi svoj dio posla, Bajiæ je rekao da je slavonskobrodsko tužilaštvo do sada održalo nekoliko koordinacija i radnih sastanaka s policijom, ali im policija još nije podnijela nikakvu kaznenu prijavu za ratni zloèin u selu Medari.

izvor, datum?

iskreno kada sam nasao vest na hrvatskom sajtu nije pisalo nista o datumu i izvoru ali eto malo sam trazio.

20. septembar. 2006.

jutarnji.hr/ispis_clanka.jl?artid=43259

Moguce da je vec ovde bila objavljena vest.

Danas sam nasao ovo u Politici,

Што се тиче злочина над Србима у Хрватској, влада наводи да тужилаштво за ратне злочине у садашњој фази прибавља информације и доказни материјал за поједине случајеве, као што су убиство трочлане породице у Карловцу, убиство цивила на локацији Мали Алан на Велебиту, гранатирање са хрватске територије циљева у Шиду... Влада наводи и да ће прикупљени материјал бити, такође, уступљен надлежним органима у Хрватској ради процесуирања.

Politika 11.8.2007.

Mene zanima sledeci deo,

гранатирање са хрватске територије циљева у Шиду

Dal' neko moze da kaze nesto vise o ovome?

Inace u tekstu ima jedan deo posvecen i Marticu ali je veci deo o BiH,

http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=37307

A jel' neko zna sta se desava sa slucajem Pakracka Poljana? Jel' se uopste zna koliko je tamo ljudi ubijeno evo ja sada citam izvestaj UN gde se govori o 1700 ubijenih da su hrvati vrsili prebacivanje masovnih grobnica iz Pakracke Poljane.

In December 1992, a member of the Royal Canadian Mounted Police attached to the United Nations Civil Police (UNCIVPOL) received an informant's report that there was rumoured to exist a mass grave in the area of Pakracka Poljana. This grave was alleged to contain the remains of approximately 200 Serbs and to be located between Pakracka Poljana and Gaj, in the forest, near the railway tracks.
Subsequent to his 9 February 1993 inspection of sites "A", "B", and "C", the UNCIVPOL member reported that the graves at sites "A" and "B" had been cleared out by unknown parties. He also reported that his inspection of site "C" on 4 May 1993 now indicated that there were not two, but 17 features that appeared to be graves along the length of the field in which the first two trenches were previously observed. His report of 12 May 1993, submitted to UNCIVPOL, speculated that if each of theses trenches were graves, and that if each grave contained 100 bodies, then site "C" would contain as many as 1700 bodies.
Bodies from two of the graves were subsequently removed from Croatian officials before could exhume them, and trees were planted over the site, according UN officials.

Ej 1700 ljudi.

Izvestaj UN,

Mass graves - Pakracka Poljana

http://www.ess.uwe.ac.uk/comexpert/ANX/X-B.htm

Izvestaj CIA o Mercepu i Gospicu, Pakarackoj Poljani i Vukovaru (original)

http://www.index.hr/images2/MercepCIAV.jpg

http://www.index.hr/images2/MercepCIa3V.jpg

http://www.index.hr/images2/MercepCIa2V.jpg

Izvjestaj o Mercepu postoji na nasem sajtu vec duze vremena

Da lai to je svedocenje u Feralu.

Ja pitam da li sa Srpske strane postoji procena broja ubijenuh u Pakrackoj Poljani? Jer ovi iz UN tvrde prvo da je ubijeno pa da je znatno manje ali da su premestani lesevi.

Govorim o tom izvjestaju CIA-e

E to nisam video u integralnoj engleskoj verziji ali mozda gresim.

Mene zanima dal' sa Srpske strane postoji procen abroja ubijenih u Pakrackoj Poljani? Prema prof. dabic pominje da je on identifikovao 176 zrtava. Jel' to ta brojka?

Izvjestaj o Mercepu postoji na nasem sajtu vec duze vremena

Da lai to je svedocenje u Feralu.

Ja pitam da li sa Srpske strane postoji procena broja ubijenuh u Pakrackoj Poljani? Jer ovi iz UN tvrde prvo da je ubijeno pa da je znatno manje ali da su premestani lesevi.

UN,veoma dostojna institucija koja ima "ogromnu vaznost" te je sprecila bombardovanje SRJ.Jos drndaju o premestanju leseva a o sto muslimani zakopase srbe i nazvase ih husein,muhamed itd nema ni govora.Ta ista un je 199-i neka,pronaci cu pa cu postaviti,tvrdila o krsenjima prava,proterivanja i ubijanja srba od strane hrvatskih "casnih bojovnika" te postoji izvestaj od neznam tacno koliko strana koji se moze preuzeti putem tel-tex direktno iz sedista un,navodno je dostupan svima sto reci i civilnim licima

Sram me je što sam Hrvat i što živim u zloèinaèkoj državi. U Hrvatskoj postoje mnoge stranke ali su sve ustaške samo u drugom pakovanju. Vidio sam slike službene stranice vlade RH. Onaj ustaša Sanader se svako malo slika ispod ustaškog grba. Drago mi je da je Gotovina u Haagu jer je on sramota našeg naroda. Trebalo bi ga objesiti.

Sram me je što sam Hrvat i što živim u zloèinaèkoj državi. U Hrvatskoj postoje mnoge stranke ali su sve ustaške samo u drugom pakovanju. Vidio sam slike službene stranice vlade RH. Onaj ustaša Sanader se svako malo slika ispod ustaškog grba. Drago mi je da je Gotovina u Haagu jer je on sramota našeg naroda. Trebalo bi ga objesiti.

Gluposti. Ako si ti dobar covjek, sta se sramis za druge ?

Ucini sve da zivis zivot dostojanstveno, ako mozes nesto promjeniti, pokusajm ako ne, uzivaj...jednom se zivi...

Ajde, ajde, trzni se zera...

Немој да се срамиш... Прокопај своје коријене, можда установиш да си Србин... :razz

Немој да се срамиш... Прокопај своје коријене, можда установиш да си Србин... :razz

Prokopao sam ja njih veæ dovsta duboko i ustanovio da sam Hrvat "s pedigreom".

Не знам где да окачим ову слику, можда и нова тема да се отвори, јер би о овоме могло надугачко и начироко да се пише, али модератори нека одлуче о томе, ја сам успео да ископам ову слику која говори више од 1.000.000 речи, и суза� :'( :'( :'( :'( :'(

Карта усташких логора и губилишта на територији НДХ 1941-1945.

Карту је 1992. године израдио Страхиња Курдулија.

kartaNDHzlocina1.jpg

Да не би било забуне у вези ове карте НДХ ЗЛОЧИНА, да је мало анализирамо... према слици која показује само јадан мали део ужасног сведочанства, јасно је види да су масовни злочини извршени на простору Баније, Кордуна и Лике, све редом по градовима и селима: Глине, Војнића, Вргинмоста, Карловца, Слуња, Цазина, Бихаћа, Коренице, Бос. Крупе, Читлука, Бос. Петровца, Кључа, Удбине, Доњег Лапца, Јајца, Бугојна, Ливна, Дувна, Бос. Грахова, Дервенте, Бања Луке, Илока, Митровице, Винковаца, Дарувара, Грубишног поља, Пакраца итд.

Затим ови плави кружићи, који представљају концентрационе логоре тј. „ФАБРИКЕ СМРТИ“, места страве и ужаса, није то само Јасеновац, већ погледајте само колико их има... на простору од Новске до Градишке 10 концентрационих логора!?!?!?!? Али ево лепо се види да их је било и у Сиску, Госпићу, Зеници, Приједору, , Коњицу, Мостару, Чапљини, Гацком, затим 9 логора ода Сарајева до Вишеграда, где је размак од 60-ак километара... даље, изнад Власенице 3 комада, Добој, Модрича, Ср. Митровица, Винковци, Ђаково, Осијек, Сл. Пожега, испод Грубишног поља... стравично!!!!

И после слушате коментаре, како је мало било српских жртава у Другом св. Рату!? Па колико их је требало бити, да би се рекло да их је било много???? Интересантно да када се почетком 90-их појавио Туђман са својом беседом о самосталној Хрватској, да су Срби у њему видели свог злотвора, који оживљава најмонструознија сећања Српске историје уопште, исписане крвљу на тлу НДХ!? Њофра се увелико по дијаспори сликао поред слике Анте Павелића, председника НДХ и идејног творца ових злочина... док су представници Срба у Хрватској алармирали свуда око себе шта то значи, куда све то води, и да ако се сам Туђман не одрекне таквих погледа на решавање Српског питања у Хрватској, може лако доћи и до рата... Још занимљивије је тумачење представника међународне заједнице, с почетка 90-их, да су то предрасуде, и увредљиви коментари за Туђмана!? Чак шта више, и данас имате Хрвате који не схватају реално стање какво јесте, и даље себи неће да признају шта се заправо дешавало пре 60 година, а још мање који су то разлози зашто су 1990. године пружили подршку Туђману и ХДЗ-у на изборима... можда Туђман није имао у Рачану неког правог конкурента, па није било контра солуције... али и слепци су лако могли видети да је Туђманово понашање било проусташко, говоранције антрисрпске, а све то када се сабере НЕ МОЖЕ СЕ ДОБИТИ НЕКО ПОЗИТИВНО РЕШЕЊЕ, НЕГО ДЕБЕЛИ МИНУС!!!!