Sign in to follow this  
KrajisnikDoSmrti

Krajina u slici

Recommended Posts

Ratnice zuto su ti granice po NASA-i a odakle su ih preuzeli ne znam (u programu granica malo seta u zavisnosti od ugla gledanja pa zato snimam vertikalno), inace granica Srbije i Hrvatske na Dunavu ni nije definisana svako ima svoje parametre za postavljanje granice. Da li se gladaju katastarske knjige ili sredina Dunava i slicno. To tek treba da se resi. Kad navratim u NS eto me na pivce. Ena otvorih novi topic po preporuci pa cu da skidam slike i saljem. Ako mozes prebaci slike koje sam vec postavio u novi topik da ih ponovo ne podizem.Zbogom

IMG_1665.jpg

Ovo je dio Zelengrada zvani ,, KAPLJUV ,, i ovdje se vidi crkva, koja je sagradjena - ozidana osamdeset i neke godine, a u svrhu snimanja filma ,,Braca po materi,, . U ovoj crkvi su snimljeni pojedini kadrovi iz pomenutog filma kao i u siroj okolini ove crkve. Mnogi mjestani Zelengrada su ucestovali u ovom pomenutom filmu i mogu se prepoznati na istom.

Nakon snimljenog filma, crkva se koristila za odrzavanje zabava-muzike, i mnogi stanovnici /omladina/ opcina Obrovac i Benkovac su dolazili.

Evo ovo je najnovija slika te suvozidane gradjevine, koju nam je uslikao nas clan KAPLJUV i to prije nekoliko dana, tj.14.7.2005.godine....

HVALA KAPLJUV.....

E, umalo da zaboravim da objasnim ovu gore sliku do kraja. Ovo u pozadini crkve su BAZENI i GUSTERNA. Punili su se vodom koja je izvirala iz brda Gradina i zato se to mjesto zove KAPLJUV. Cista izvorska voda.

A BAZENI prvi je bio ZENSKI / namjenjem samo za zenski rod/ i nikad nije drzao vodu, bio je supalj, valjda zato sto je ZENSKI, a krajnji je bio namjenjen za MUSKARCE i mnogi smo naucili plivati upravo tu...

I ovu sliku je poslao nas clan KAPLJUV i evo vidite njegov komentar ove slike...

,,TO JE MOJ NARODE KAPLJUV, samo da mi znadete kakva je voda.

Visak vode se izljeva u Bazen (jos jedna promasena investicija u vreme

socijalizma)

HVALA TI KAPLJUV......

Evo jos jedne divne slike iz Zelengrada, na kojoj se moze vidjeti kako drvo moze da raste iz golog KAMENA. Ovo valjda ima samo u ZELENGRADU, zato smo i mi otuda posebni.

Koliko sam puta sjedio na ovom kamenu i da nismo kidali to drvece koje je izbijalo iz tog kamena danas bi sigurno bilo mnogo vece, a i koze mu nisu dale da raste/i one su se penjale gore/....

I ova slika je djelo naseg clana KAPLJUVA.....hvala ti Kapljuv...

IMG_1619.jpg

Evola ti na svemu ovome R@L.

Nemoj nam preskakati, stvari koje se nalaze na slici. Sve lijepo i na

tanane napisi što je što. Npr. Katriga, pa Brunzin, e pa Mašu nevidjoh itd. Samo tako nastavi biæemo svi zadovoljni, nadam se.

Pozdrav od KAPLJUVA

-krevet-

krevet8qb.jpg

-kolijevka-

kolijevka2cn.gif

-stap i stapajica-

stapistapajica7jp.gif

-verige, kotlic,ognjiste-

verigeikotlic1rk.jpg

-tronozac-

tronozac30ar.jpg

KAPLJUV

Evola ti na svemu ovome R@L.

Nemoj nam preskakati, stvari koje se nalaze na slici. Sve lijepo i na

tanane napisi što je što. Npr. Katriga, pa Brunzin, e pa Mašu nevidjoh itd. Samo tako nastavi biæemo svi zadovoljni, nadam se.

Pozdrav od KAPLJUVA

Obecavam da cu tako raditi :smile

Pozdrav!!!

-skrinja puna zita , a u zitu ima jabuka i krusaka (zatrpane, ne vide se)

zitnaskrinja16eh.jpg

-radio-Nikola Tesla-proizvodnja 1958. godine

nikolatesla58ub3oa.jpg

Буковачке пословице, и неке слике .... животиња

wolf%20in%20brush%20for%20web%20with%20credits.jpg

Пословице о вуку

Народ у Буковици у сваком не мал говору оли којем прогонању један другога споредит ће с вуком, оли коју вучију му пришити на леђа, те све до цигле циглате која се чула. Ево их:

Није вук ничије среће изио. - Ово је, кад каквој цури оли момку урисују, да се не ће он оженити оли она гдје у добро удати, оли чесову потребњаку, да не ће обогатити.

Нема ту ћука да није вука. - Ово се говори ономе, који пријети јачему од себе.

SOVA1.JPG

Овчи блек, а вучије срце. - Ово се прибацива онијем људма, који се претварају и подвлаче, би рек да су светињаци, а онамо из потаје одрли би Бога, цркву и народ.

На поруке вук меса не ије. - То је кад ко своје после од зазбиља не ће да сам обеди, него шаље другог намјесто себе; оли кад коме за који зајам иду писати, они, ко би дао, прије ће вавијек дати, кад му се с главом дође, зато порука не ваља.

Свака је вика на вука, а иза вука и лисица вука. - Ово је, кад се узме пизма на којег да краде, оли макар чесово зло да ради; он уђа бити у ствари праведан, а на његово име други то чине.

http://www.ljig.org.yu/slike/lisica1.jpg

lisica1.jpg

Ћерајући вука ишћерат ћеш лисицу. - То се дивани ономе, ко је зашто тужен па му се чини, да је праведан, а и остао је прав на суду, онда он за осветити се закала гонати оне па навуче опет на се брану и штету, да једва опет остане прав.

Да је добра кућа, и вук би је градио. - Овако се говори онијем за угодити им, који се скићу по свијету, а не могу се нигдје смирити, оли кад кога шаљу у најам, веле му тако и овако: Трбуом за крувом, ђе ти глава, ту ти рана.

Ни вук меса не ије у свака доба, а камо ли ш ти. - Ово кутњи старјешина рече чељади својој, кад изгоне од њега крметину оли други који омршај, јер вуку је просто уграбити, што хоће и оклен хоће, али ипак вавијек не може, да више пута он земљу једе.

Бравије је губице, а вучије гузице. - Тако се рече ономе, који за којом сопром помало једе и гриска, стиди се, оли се гладан дигао, али тако мало помало све поио. За њим послије кад сазнаду, какав је, то ће му рећи.

Упало је вуку и чељусти. - Кад ко богати и јачи у родбини добије што у руке, а сиромашнијем жао, па би рада то себи да могу како добити, а не могу. Исто се ово рече, кад ђендари коме однесу пушку, па се узда онај, чија је, да ће му бити повраћена макар од старије власти, али што упане вуку у чељусти (жвале), нигда се не види.

Ни у гори о злу не говори. - Једанпут усред планине и пустиње у некој долини извали се на траву вук те удри да се ваља и прди, па онда рече сам себи: "Ала сад лако ли би ме човјек, да гдје има, смајданио!" Он то добро није ни изрекао, а човјек, како је дошао сјећи обручове сикиром, иза грма вука топ међу уши, да му је одмах мозак прснуо. Зато нигдје, гдје се је, да се је, не ваља о никакву злу диванити, јер се не зна, гдје ко може слушати и зло пронијети.

Вукови су оно, па ко ће међу њих ићи. - Ово се вели гдје има доста браће сигурне и младе, да ни лупеж, који је најгори и највјештији благо истезати из јаре, не смије међу јаку браћу ићи, па ни чесови робљачи, били царски оли опћински, грсти им се ударити на пуно људи у кући сигуријех, зато их прозову да су вукови. Него на лијепе с такијем поступа се и пушти им се наполак, како хоће они.

Овца је вучије штене дојила и уздигла; кад је оно понарасло, изјело је овцу. - Има једнијех да уздигну чесова сиромашка; кад се исклепа и дође до снаге, а он осрамоти ту кућу и покраде. Други одмах ће рећи: Ето отхрани туђу сироту за своју штету и срамоту!

caba7_ovce.jpg

Вук Прокас испод Промине. - У прве земане, приповиједају, да је велика глад била, а у Шибенику неки каматар раздавао би под скупе новце на дуг жито. Кад је једноме насуо четири пуне вреће, онда му трговац упита за име; тај му каза тако. Чека трговац, т. ј. камаџија, да му више плати, јер је рок прошао био. Најкасније учини петиљ на тога "Вука Прокаса испод Промине". Кад дошла карта у село, чуди се свак: у Промини има девет капитанија, а тога имена нема нигдје. Најкасније осјети се чауш, да је била превара, говорећи: "Бог зна, колико је вукова прокасало поврх Промине и по дну!" И сада више њих, кад се питају: оклен си, побро? а он шалом одговори: "Ја сам вук Прокас испод Промине."

Не плаши вука с козијом мјешином. - Вук се не боји козе ни козије мјешине, као ни зли и јаки човјек не боји се губе које ни његове пријетње, кад му слаби од страха почне пред ким пријетити. Тај, који је сигурни, не ће да поручива оли да пријети, него што суми, на обрез учини, и с овијем прекоре тога малога су три бесједе.

Крсти вука, вук опе’ у гору. - Оли: Ја те крстим, а ти прдиш. То се рече ономе, ко је вртоглав оли храстове главе, па не ће оли не може да памти; ако и упамти, не да се крају, него хоће наопако, те гони на свој дивљачки мод, оли хоће онако, како њему кувиња, а другом било, како било.

Вук и лисица мијењају длаку а ћуди никад. - Ово се говори ономе, ко има својих пуно мана, а не ће оли не може да их се отресе, па и у старост их тјера: залуду је посиједио, а је ли у млада доба крао, па тако стару кад му дође руке, укочи по својој једној ћуди, коју је имао, кад није посиједио у млада доба.

Кал да вуци око мене вију. - Овако рече сваки, кад изгладни, јер има их, да глади никако дурати не могу, него најашу на жену, кад им ручка не спреми на вријеме. Тако касно кад почну јести, још реку: "Морам ли се љутити, та више је ручао и онај, ко је говеда изгубио, па их нашао!"

Саде вук и шуша напореду ору. - Ово мало ко да не ће у ком прегонању један другом рећи; закон у томе спомињу. Вук јест био вук и клао овце и козе шушате; тако били су неки и лупежи и глобаџије, а сиромашни народ без снаге и оружја као коза шуша без рогу, али дође вријеме, да ти лопови као некад вукови упореду ору са сиромашком и горијем од себе, без да му смије рећи: и тамо се даље.

Шта ти је грлу, кал да си на вука пикао. - Овако реку сваком ономе, коме је грло од назибе промукло, оли од које вике постао рапав глас, јер когод на вука је викао, акао и пикао, изгуби грло за пуно земана, него хоће му се спавања пуно, док му дође на шест.

Ми о вуку, а вук на врата. - Ово реку ономе, кад о њему што бајуре, а он треви у те мјере у њев диван оклен банути. Још ако треви на готов ручак тако банути, реку му: тебе је вратар градио, кад си тако сретан рупити за готов објед.

Лако је мртву вуку зубе бројити. - Тако рече онај, који је некад крао оли чесово јунаштво чинио, а ш њим саде свијет коре и свашто му спомињу, што је у млада доба радио.

Кад смо вука убили, ајмо га и у јаму увалити. - Кад браћа коју радњу раде, а имаду кога туђег, па да им се што ујаше, а мрак се пришкрбана, па да им не остаје за сутра, тако реку међу се, да више сараде на туђа леђа.

Вук не вије, што је гладан и жедан, нег вије, да дозове своју дружину. - Тако и они, који дођу у крчму, а код куће су јели и пили, и онда у крчми зареву, кад их други чују, одмах иду глети, ко пјева, и тако завргну толу и јеглен. Најкасније ала да се точи и сијече, а да се не буду на пјесму сазивали, сити од куће не би се били састајали ни трошка чинили. Тако и вукови: један кад је сам, мање ол ни зере аре учинити не ће, а у дружини капци су и на човјека ударити.

Стари вук пасја прдачина. - Ово реку стари људи и старе жене себи, кад их младеж напопане, најсколи цуре старцом, кад се закалају шалити, а он се сјети својијех младијех година па ће одмах на глас тако њима о себи рећи, макар теке и њих собом уио.

Вук и лисица многа зла по свијету ураде, али најкашње плате својим кожами. - Али могу и не могу платити све штете, коју су учинили, кожама.

Ако си ти вук, нијесам ни ја ћук. - Тако реку ономе, који хоће кога да превари, а овај се досјети па му тако одрапи. С том ријечи нарене га на поштење, јер кажу, да је најгоре за будалу проћи, па је ли те преварио један, онда ће опет још ко, и тако човјек колико за штету, толико за руго остане.

Нијесу вуци навукли, нег твоји зуби натукли. - Рекла је овако свака маја, која је дебела, па јој се зачуде, што то њој није драго, да јој се рече споради урока, те да не остане подречена, одмах она ће нато: "Овака сам и јуче била, зачуди ми се, у, што сам ти ћела рећи!"

Не могу бити сити вуци, а цијели јањци. - Овако старјешина рече кућанма, кад му што дирају, као највише да ракије оли вина уточе. Онда старјешина, који је мудар, опазит ће на пари којем да му мириши шпиритом, па одмах облази бачве, и тако кад сазна, рећи ће им, јер не могу они бити пјани, ако нијесу дирали (а бачве нетакнуте).

Не имао вук ране па разлизао гузицу. - Овако реку ономе, који се што мало порезао, огребао, оли да га је гдје драча обола, а он то да завија и узимље зазбиљ. Највише тек мале болетице завијају и лажу, да их боле, у кућама великијем, само да не раде, а старјешина, који је вурбен, одмах иде глети ту раницу, па кад је види да је ствар од ништа, одмах га с вуком обружи. И онда није куд камо, тај се прегне радити, а раницу заборави, - у том му и прође.

Са сајта Vladimir Ardaliæ, BUKOVICA, Narodni život i obièaji, Пројект Растко

R@L

A odakle ti ove slicice, nije moguce da si sve ti to snimio?

Masha, posto volim takve slike, snalazim se svakako, neke jesu licno moje ,

iz mojih slika koje imam, izvadim te detalje koji su mi

interesantni, neke sam pronasla na netu, skoro sam dobila dosta slika,

posto moji svi znaju da ja sakupljam takve slike , moraju da slikaju sve

po tavanima i podrumima :smile

- saranjga i drvene stige -

Saranjga se stavlja na zadnji kraj zapreznih kola, a drvene stige

npr. kad treba ici viditi na stalu jeli snjela koka :smile

saranjgaidrvenestige0ct.jpg