Wolffocke

Narodni Heroj MILAN TEPIC

Recommended Posts

Gavrilo je digao u vazduh Balkan i pola Evrope a Tepic sebe i par naivnih vojnika.

Gavrilova akcija je bila koriscena kao povod za rat koji se vec pripremao.

Ja mislim da su oni namijerno dopustili da Franjo Ferdinant prodje kroz srpska mijesta znajuci da ce se neko osuditi da izvrski atentat.

Istorija svijedoci da je Austrougarska imala ratne planove daleko prije atentata P. Gavrila. Samo joj je trebao povod.

Mslim da on nije dao zakletvu za srbiju nego za jugoslaviju u to vrijeme nije ni bilo pomena o srpskoj vojsci zato molim Lijepo umro je kao major Jugoslavenske vojske,cinjenica je da je bio Srbin.

Pozdrav od Srbina iz slavonije. ::)

Nek mu je vjecna slava i hvala.

Nije major Jugoslavenske vec major Jugoslovenske Narodne Armije ! A drugo nije poginuo za Jugoslaviju , vec je poginuo zato sto nije hteo USTASAMA predati KASARNU i oruzje !!! Ko zna koliko je on ljudskih zivota sacuovao od usatkih bojovnika !!! Ja mu se svaki dan divim !!!

Major Milan Tepic, heroj iz junackog Potkozarja, je zasluzio da ga pamtimo.

Zna li neko kako i gdje danas zivi njegova familija? Ako se ne varam on je imao dvoje djece?

Nadam se da oni nisu zaboravljeni od naseg svijeta.

Inace i ja imam sejfovanu sliku koju je postavio deejaygoran.

U knjizi "Junak sa Povlena", koja je posvecena Stojadinu Mirkovicu iz okoline Valjeva, hrabrom vojniku JNA koji je pucao na ustase iz BVP-a, ispred skladista u Bedeniku, i koji je poginuo u tom BVP-u od posledica pogotka zolje nekoliko minuta pre strahovite eksplozije, , ima nekoliko svedocenja vojnika koji su zarobljeni posle eksplozije u skladistu. Napominjem da sam do knjige slucajno dosao, i nisam stigao da je procitam celu, ali dok sam je prelistavao, naisao sam na svedocanstvo vojnika koji je bio u drugom BVP-u , koji je stitio skladiste, mislim da je momak iz Republike Srpske, ali ne mogu da se setim tacno, On jasno svedoci da je uskocio u zastitni rov , i da bi Mirkovic isto ucinio da ga nije ubila zolja. Ovaj vojnik JNA, je bio zarobljen,pa razmenjen, rekao je da su ih tukli, ali da su zenge, imale najvise pik na podoficire i oficire JNA, pa su zbog osvete i pogibije 11 zengi i tesko ranjavanje jos jednog u eksploziji streljali razvodnika straze na objektu Bedenik , Ranka Stevanovica, a da su nekolicina ostalih razmenjeni. Naravno da su na drugim lokacijama u okolini Bjelovara, zlocinci poubijali civile i vojnike JNA, poznato nam je svima o kojim slucajevima se radi, ali osim majora Tepica, Mirkovica i Stevanovica, ovaj momak koji je preziveo naveo je da drugih gubitaka nije bilo sa strane JNA na samom objektu.

Zvuci neverovatno da neko moze da prezivi tako jaku eksploziju, u zastitnom rovu blizu objekta eksplozije, ali naravno bilo mi je drago da sam saznao istinu da ima nasih prezivelih, a Mirkovicu i Tepicu vecna slava i hvala, za junastvo koje su ispoljili...

Nema potrebe blatiti coveka, koji ustasama nije hteo da preda oruzje i municiju, vec je odlucio da ih posalje u pakao... srpski_smajli_kalas.gif

Ne mogu da verujem , da mu neki prigovaraju, kako je smeo to da uradi, pa ne mislite valjda da je trebao da odradi "junacku predaju" kao sto su uradili smradovi iz Varazdina, Koprivnice, Cakovca, i ostalih gradova gde su ustase preuzele oruzje i sa tim oruzjem kasapile Srbe sirom Srpske Krajine i Republike Srpske.

Ja sam iz Srbije, ali ne delim Srbe po regionalnoj pripadnosti, svugde ima dobrih i losih ljudi, pa tako ima i dobrih Srba i losih Srba, ovime sam hteo da kazem da (prema komunistickoj doktrini) trebalo bi da me ne zanima, sta se desavalo braci preko Drine, ali eto vidite vrlo me zanima, sve sto je vezano za Srpski narod, ma gde se nalazio, i ne mogu da verujem da ima medju Krajisnicima neko ko prebacuje poginulom heroju sto nije dao ustasama oruzje, kojim bi oni divljali po Krajini , Beograd sigurno time ne bi napali...

Sto se mene tice, skole , kasarne, gradski trgovi, i drzavne ustanove u Srbiji i Rep. Srpskoj, ukoliko je moguce,bi trebalo da nose imena heroja Tepica i svih drugih junaka o kojima se gotovo nista ili jako malo zna, ...

Pozdrav svim Srbima!

e hugo dobar ti je ovaj komentar sta hoces reci da su svi trebali da dignu u zrak kasarne kao i Milan Tepic.

Pa kad si tako hrabar sta ti nisi digo neku kasarnu u zrak.

Milan Tepic je narodni heroj i to je junacko dijelo nema price,ali na zalost sva ta borba i muka Srba iz Hrvatske nije dovela do nicega samo do propasti srpskog naroda u Hrvatskoj a to mozemo samo Slobi da zahvalimo.

Na zalost bilo bi bolje da je ziv kukavica nego mrtav heroj da je dozivio da vidi sta se na kraju zbilo mislim da bi pozalio,dan kad je to sve uradio.

Njemu nek je vjecna Slava i Hvala a nama zivima nek bude opomena za cijeli zivot.

Da su svi bili Milan Tepic mi bi sad imali Drzavu sa granicama Virovitica Karlova Karlobag ali na zalost to je kod nas srba uvijek isti problem "Bolje da krepa Komsijina Krava nego moja".

Dok nije u mom dvoristu dobro je.

brgr

20 српских резервиста је однео са собом у смрт.

За оне који не знају.

A ti si nacisto zalut'o na ovaj forum. nene.gif\" title="ne ne" />

Idi na Sorosev U92 pa tamo drobi o neoliberalnim fazonima. pravila.gif

sta hoces reci da su svi trebali da dignu u zrak kasarne kao i Milan Tepic.

"Jedanput ljudi daju riječ…Ona ostaje ili se pogazi. Ja sam dao riječ da ću da branim ovu zemlju ako joj bude teško…" (Major Milan Tepic)

Ako nije bilo mogucnosti da se izvuce vojska i posada kasarne iz ustaskog obruca onda naravno da glavni komandant mora da naredi odsudnu odbranu od poslednjeg covjeka...tako je uvijek bilo od kneza Lazara, preko majora Dragutina Gavrilovica do majora Tepica. I na taj nacin se brani zemlja kojoj je major Milan Tepic da rijec.

Il' ti se mozda vise svidio onaj magarac Trifunovic sto predade u Varazdinu one silne tenkove ustasama a oni zauzvrat sa istim tenkovima pogazise Srbe u Vocinu, Podrvaskoj Slatini, Grubisnom Polju i Pakrackoj Poljani?

Pa kad si tako hrabar sta ti nisi digo neku kasarnu u zrak.

Koju si sad glupost izvalio... ;]\/ ...ni sam valjda nisi svjestan.

Vojine odgovorio si umesto mene, ali veruj mi , bas onako kako sam ja hteo da odgovorim,...

Ljudi svasta pisu i pricaju, verovatno da su bili u situaciji tih nesrecnih opkoljenih ljudi, 'hrabro' bi se predali, sto bi im bila "garancija" da ce otici svojoj kucici, neki do duse sa glavama na ramenima, psihicki slomljeni, a mnogi bez istih...

Svi koji misle da su "mudre diplomate do mojega", i postovaoci lika i dela izdajica iz Varazdina, Koprivnice itd. ,neka slobodno naprave analogiju sudbine sledecih vojnih kompleksa i garnizona redom,:

Varazdin, Cakovac, Koprivnica izdaja i predavanje kompletnog garnizonskog naoruzanja,

Bjelovar,ustaska prevara, likvidacija oficira posle predaje i zarobljavanje kompletnog garnizonskog naoruzanja,

Bedenik, ocajnicki potez izolovanog majora Tepica u bezizlaznoj situaciji, potpuni sok za neprijatelja koji se nalazio u blizini objekta,

Gospic, borba do poslednjeg metka, samoubistvo komandanta i zarobljavanje MTS-a,

VINKOVCI E ovako je trebao da postupi svaki garnizon u cilju izvlacenja ljudstva, spasavanja civila koji su bili tad pod zastitom u kasarnama, ogromnih kolicina MTS-a, dakle ovaj garnizon nije ni jednog trenutka pomislio na predaju, svo tesko naoruzanje bilo je usmereno ka neprijateljskim pozicijama, u takvoj situaciji teskom artiljerijom delovano je sa razdaljine od 200 metara, kasarna je po obodima premrezena mrud minama, dvojica vojnika izvodila su diverzantske akcije izvan kasarne , radi zbunjivanja neprijatelja. Posle besomucnih borbi i razaranja Vinkovaca, zenge u panicnom strahu traze bezuslovne pregovore, garnizon od oko cini mi se 200 ljudi se dostojanstveno povukao na RSK teritoriju uz 10 poginulih i desetine lakse i teze ranjenih , bez zarobljenih i nestalih, na celu ponosne ali izmucene kolone ispred cevi prvog tenka koracao je pod pretnjom smrti do prelaska na RSK teritoriju lokalni sef Hdz i Zng...( to je bio uslov Vinkovackog garnizona JNA za izlaz iz grada).

Ti ljudi zasluzuju svako postovanje, nisu pogazili zakletvu, misu se predali , nisu naoruzali neprijatelja, hrabro su se borili a najveci broj njih je preziveo , i zato svima njima kapa do kolena...Zasluzuju sve pocasti drzave Srbije i svakog pojedinca... srpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gif

A vi ostali kojima smeta major Tepic , a samim tim i borba i spasenje Vinkovackog garnizona JNA mozete da osnujete udruzenje ljubitelja Kukanjca, Trifunovica, Kokanovica i svih ostalih, kad ih vec toliko uvazavate...

Hugo, imao bi pitanje za tebe, posto izgleda dobro poznajes taj dio ratista.

Jeli je po tvom mislenju bilo potrebno, da se tako dugo "cacka" oko Vukovara ili je trebalo krenuti sa jacim ofenzivama na Osijek ili Vinkovce?

Ili je cilj samo bio, deblokada kasarni ?

Ne bih da odlazimo izvan okvira price o Majoru Tepicu, ali sto se tice Vukovara, Osijeka, Vinkovaca, JNA nije imala bukvalno nikakav strateski cilj, vec su se dogadjaji na terenu odvijali potpuno spontano, (na srecu nasih u Vinkovcima) koji su samo hteli da izadju iz grada, ali bez predaje, ponizenja i zarobljavanja ljudstva i MTS_-a, a cilj hrvatske vojske na teritoriji istocne Slavonije, bio je zadrzavanje Novosadskog korpusa i ostalih jedinica prve vojne oblasti JNA, makar privremeno , ali po svaku cenu, da bi se za to vreme eliminisala velika etnicki cista srpska sredina u blizini Zagreba, (zapadna Slavonija, Pakrac, Daruvar, Grubisno Polje, ali i mnogo manje pominjan geografski pojas nazvan Srpska greda, jos od davnina). Taj prostor Srpska Greda, je sa severa omedjen rekom Dravom, sa juga rekom Savom, sa istoka linijom Osijek - Vinkovci - Zupanja i sa zapada rekom Ilovom. Otprilike u to isto vreme dok su " odradjivani" zapadna Slavonija i Srpska greda, zajedno sa njima stradaju i Gorski Kotar i Severna Lika.

Naravno u Srbiji je tada pitanje zivota i smrti bio samo Vukovar, (RTS , TV Politika sve dnevne novine), "vukovarski" rat u koji su ljude gurnuli da se bore bez ikakvog plana akcije, to svi znamo, ali srpski oficiri iz JNA su naseli, srpski narod izvan Hrvatske je naseo, na "odsudnu bitku u Vukovaru", posle koje resavamo stvar u svoju korist, a za to vreme, Srbi zauvek napustaju krajeve koje sam ranije pomenuo uz vrsenje zlocina genocida nad njima od strane tzv. ZNG i Mup RH. Naravno da Hrvati to nisu mogli sami, bez pomoci iz inostranstva, i kako sada stvari stoje nazalost i iz Srbije ( namerno ili nesvesno vise nije ni bitno, ljudi su stradali, mi smo ostali bez srpskog identiteta na vekovnim teritorijama) - mada moram da navedem da je to rukovodtsvo, vojno politicko iz Srbije, tada bilo "nakaradno - odvratna mesavina" svega i svacega ( ne mislim pre svega na nacionalnost, nego na karakter i stanje morala tih ljudi navodno vernih partiji, JNA i SFRJ) od Vardara pa do Triglava, sve vrli "drugovi rukovodioci". :- , mada ni ovi trenutno vladajuci nisu nista bolji od njih, cak su i gori...

Takav sled dogadjaja, da ne kazem scenario, remetili su narodni heroj Milan Tepic, garnizon JNA iz Vinkovaca i svi ostali mucenici, koji su po cenu vlastitog zivota branili drzavu i narod, a da nisu mogli znati da je sve bilo profesionalno odradjeno na najgoru mogucu stetu srpskog naroda...

e vidis hugo sam si priznao da tadasnja vlast nije radila u korist Srba iz Hrvatske zato sam i napisao ono da je to sve bilo uzalud vam trud sviraci.

Ovo je tocno sve sto si ti napisao u zadnjem postu posto sam ja na pakrackom ratistu bio,pa znam stvari kako su se odvijale.

Postojala je mogucnost da se vojska iz bjelovar povuce prema pakracu do srpskih sela i to se moglo izvesti bili bi spaseni i milan tepic i svi ostali ali to tad nije bilo u interesu komandujuceg kadra jna posto im je bilo bitnije da drze grad bjelovar pod navodnom kontrolom koju su vec izgubili 91 godine pocetkom proljeca.

Veliki dio kadra je bio svejedno Hrvatske Nacionalnosti tako da su oni vec prvih pet dana bili obuceni u hrvatske uniforme.

Tako da ti kazem da je to bilo na zalost naseg Naroda.

Linija razdvajanja kod Grada Bjelovara je bila i tako samo 15 km moglo se tu puno posla napraviti ali nije to bilo u interesu tadasnje vlasti.

srpski_smajli_kalas.gifpravila.gif

Nema potrebe da naglasavas da tadasnja vlast nije radila u korist Srba iz Hrvatske odnosno RSK, to svi znamo, ali ta prokleta vlast je radila protiv Srba , svih i svugde, a ovi sadasnji sto su na vlasti su samo prirodno nadovezivanje na takvu vlast, ne zna se koja od te dve izdajnicke krajnosti je gora...

Hteo sam da kazem da danas, posle svega, nema mnogo razlike izmedju Srba iz RSK i Srba sa Kosova i Metohije ili Srba iz delova RS, koji su pod vlascu mh federacije, svi su zajedno stradali od ruke izdajica iz tadasnje vlasti...

eto vidis da sam bio u pravu da je to Herojsko dijelo Milana Tepica bilo na zalost njemu i ostali 20 Vojnika.

Bolje da je ostao ziv sad da bi vec bio u Penziji njegova Dijeca bih se svejedno ponosila njime.

Sve se to na stetu Srba iz Rsk odigralo davno u Karadjordjevu,kad su Slobo i Tudjman zasjedali peti Avnoj.

Kako ja to znam reci,Srbi iz Hrvatske nisu tada bili u Interesu zemlje Srbije a pogotovo ne tadasnje vlasti.

Slobo je pomogao Srbima u koji su izbjegli iz Hrvatske ali nije s tim napravio nista bolje ,da je Vojska stala na tadasnje Granice koje su bile kakve takve.

Sve bi Drugacije bilo mi bi bili danas drzava u drzavi ali na zalost nista od toga .

;)

Hugo, odlicno si upucen u tu noviju istoriju Krajine, ajde reci sta si koristio od literature, nalazio sam nesto po biblioteci, ali je to slabo.

Brate kad te nesto interesuje, (a verujem da te interesuje) nije tesko da dodjes do pravih izvora informacija.

Sto se tice istorije sukoba u Krajini, stradanja srpskog naroda, pokusaja politickog organizovanja i svega drugog, mogu da kazem da sam dobijao prave informacije .

To je toliko sirokoobuhvatna " literatura" - pre svega dokumenti, memoari, video materijal, to su najsigurniji faktografski podaci, ali toga je bilo toliko da ne vredi nabrajati.

Ukoliko te neki period srpske istorije zanima, naravno najbolje je procitati memoare neke ozbiljne licnosti, koja je tada bila aktivna politicki, vojno, ...

Pozdrav.

Zna li neko kako i gdje danas zivi njegova familija? Ako se ne varam on je imao dvoje djece?

Иза мајора Милана Тепића су остала супруга Драгица, ћерка Тања и син Александар који данас живе у Београду. Александар је отишао очевим стопама и завршио је војну академију у Београду

A lako je biti general posle bitke. Smatram da se Tepić trebao izvuč sa vojskom da sačuva svoju i njihove glave jer je već i ovako od strane rukovodstva vojnog taj dio bio otpisan. srpski_smajli_kalas.gif

Dadogrom nije se Tepić mogo izvuć,bar ne živ jer su bili opkoljeni u skladištu "Bedenik"pokraj Bjelovara.

Svud kilometrima unaokolo su bili ujaci,mogli su se samo predat ili dignit skladište municije u zrak,ko što su i napravili.

Dadogrom nije se Tepić mogo izvuć,bar ne živ jer su bili opkoljeni u skladištu "Bedenik"pokraj Bjelovara.

Svud kilometrima unaokolo su bili ujaci,mogli su se samo predat ili dignit skladište municije u zrak,ko što su i napravili.

Ma neznam šta da kažem sa ove vremenske distance i kada sagledam sve ove stvari što se desiše ništa mi više nije jasno. Pa kako se predaše i veče mange od njega i izvukoše žive glave.

Ma neznam šta da kažem sa ove vremenske distance i kada sagledam sve ove stvari što se desiše ništa mi više nije jasno. Pa kako se predaše i veče mange od njega i izvukoše žive glave.

Koje veće mange dadogrom ?

Misliš na Arkana što su ga hrvati zarobili 91.pa ga pustili ?

Pa nije Tepić bio Arkan,a nije radio ni za DB ko Arkan :(

Tepić je bio samo major JNA,i sigurno ga ujaci ne bi živog pustili,nego ko i onu trojicu oficira u Bjelovarskoj kasarni ubili !

Bolje rečeno masakrirali !

Па једноставно је човјек био довољно паметан и могао да сагледа ситуацију око себе и да зна шта га чека ако га ухвате живог, знао је да се неће жив извући из њихових чељусти... Аркан је Аркан а Милан је Милан, два различита човијека и два различита свијета, Аркан неби био у стању да уради ово што је урадио Милан, да се нашао у његовој ситуацији.