Recommended Posts

Knindza operacije na "Orasju" su dio bitke za Koridor. U drugom djelu znaci pred jesen 1992-ge se Koridor sirio i linije dovodile "u red" radi lakseg cuvanja.

Bas tu kod Orasja je poginuo Krajiski HEROJ kapetan Marko Mrkic.

Slava mu

Ne bih se bas slozio s tom konstataciom.U jesen 92 izvrsena je operacija uzimanja Broda.Dok ostaje enigma zasto se Orasje nije uzelo u toku ljeta 92.Poslije su na Orasju vodjene borbe ali bez nekog rezultata.

Knindza operacije na "Orasju" su dio bitke za Koridor. U drugom djelu znaci pred jesen 1992-ge se Koridor sirio i linije dovodile "u red" radi lakseg cuvanja.

Bas tu kod Orasja je poginuo Krajiski HEROJ kapetan Marko Mrkic.

Slava mu

Нека му је вјечна слава.

Ако је тако, онда у реду, не би да судим о догађајима гдје нисам био. Мислио сам на битку за Коридор до спајања српске војске и самог успостављања Коридора.

Ne bih se bas slozio s tom konstataciom.U jesen 92 izvrsena je operacija uzimanja Broda.Dok ostaje enigma zasto se Orasje nije uzelo u toku ljeta 92.Poslije su na Orasju vodjene borbe ali bez nekog rezultata.

operaciaj KORIDOR zavrsena ej spajanjem krajiskih i posavskih jedinica na Cardaku ,medjutim dobar deo hrvatskih jedinica se prebacio sa druge strane koridora ,ka brodu i odzaku ,bitka za belo brdo ,brod ,odzak itd..

Medjutim vecina tih jedinica koje su se povlacile pred nama su zavrsile na prostoru od grebnica pa do vidovica .jer se nisu uspele prebaciti preko reke save .teren od odzak ka orasju se polako spusta i postaje tipicno ravnicarski koji je bio ispresecan kanalima od komesacije ,naravno teritorija boka ,ostre luke ,donje i gorneje mahale ,ugljare,tolise ,grebnica,brvnika , grada orasja i vidovica i kopanica je teritoriaj na kojojse uzgajala siba za proizvodnju pruca od kojeg su se pleli razni proizvodi ,toje dosta uticalo i na nepreglednost i napredovanja ,kao isam teren ,naravno na toj teitoriji pored samog grada orasja su i oko 15 sela plus okolina broda i odzaka ,treba istaci da su nase jedinice 92 do proboja koridora vec bile u boku i osroj luci , delu orasja koji se zove burim,ali zbog velike koncentracije njihovih snaga po probijanju koridora su se morale povuci na bolje polozaje .Sam teren koje bio tamo zna,da je nezahvalan za ratovanje ,jer obiluje nizom prirodnih prepreka .Navno netreba zaboraviti da je jedan deo hrvatskih jedinica ostao po proboju koridora i nije se mogao prebaciti ka brodu ,te iste snage su 92 pred zimu presekle koridor kod sela Gorice ,gde su u toj bitci izgubili 4 tenka ,jedan tenk je bio na onoj raskrsnici kad se islo koridorom ka banja luci od grada brckog.

Na vodjene borbe vodjene kasnije mislim na borbe od jeseni 92 pa do kraja rata.Na odredjene akcije koje su te vodile,lafo uzimanje orasja,presjecanje koridora i sl.

Marko je poginuo nakon sto je zvao nas helikopter da unisti jedan hrvatski tenk koji se isprecio na pravcu kretanja njegove jedinice. Navodno pilot je bio mlad i neiskusan i nije mogao pronaci tenk, onda je Marko sjeo s njim i otisli su unistiti tenk, u povratku nazad helikopert biva pogodjen i ostecen, posto su vec bili maltene nad nasom linijom nekoliko metara iznad zemlje pilot je protivno pravilima i obuci prvi panicno iskocio iz helikoptera ostavivsi ga tako bez kontrole, nakon njega je iskocio Marko a posto se helikoper ljuljao ljevo - desno bez kontrole u momentu iskakanja Marka iz helikoptera elisa istog mu je odsjekla glavu.

Pilot je ostao ziv.

Nisam tada licno bio tamo i ovo je svjedocenje na osnovu onoga sto su mi momci koje licno dugo godina znam rekli a koji su citav dogadjaj vidjeli uzivo.

Marko Mrkic jedan od najboljih oficira koje sam imao priliku sresti i rame uz rame biti u nekim, najblaze receno, gadnim situacijama. Neopjevani Heroj Krajine!

perobp,ja tamo imam dosta rodbine..nije vojska nikad bila u boku i ostroj luki.reko mozda je bio tamo neko od vas??

izvini a odaklesi kad kazes ,ja tamo imam dosta rodbine .

koliko ja znam vojska je ulazila u prve kuce navedenih sela ,nisam rekao da su ta sela zauzimana .
ma relativno netacno,..prikom napada na ostru luku vojska je dosla do prvih kuca..ali se vratila ..ako si bio tamo onda ti je vec to sve poznato..

Može li neko reæi nešto više o obaranju našeg helikoptera Mi-8 iznad koridora kad je poginulo nešto preko deset osoba u istom ?

Helikopter je prevozio koliko se sjeæam tadašnje prièe, neke pilote koji su bili na obuci u BG i vraæao se za Banjaluku.

Zna li se taèno gdje se to desilo i zbog èega ?

Može li neko reæi nešto više o obaranju našeg helikoptera Mi-8 iznad koridora kad je poginulo nešto preko deset osoba u istom ?

Helikopter je prevozio koliko se sjeæam tadašnje prièe, neke pilote koji su bili na obuci u BG i vraæao se za Banjaluku.

mozesli nesto vise podataka sta si cuo o tome

koliko sam ja cuo od boraca iz VRs 2.KK j bio naj losiji korpus u VRS imao je par zec brigada ,od kojih ej bila i drvarska brigada

popularan naziv za tu brigadu koji su dobili na Grabežu je "Bježigrad" :green

I sta je tu smijesno?

mozesli nesto vise podataka sta si cuo o tome

Izvinjavam se na pogrešnim podatcima - evo dela opisa dogaðaja-

02.08 1993 nadomak Brèkog prilikom leta helikoptera HT-40 (Mi-8) iz pravca Bijeljine ka Banjaluci na visini 50 do 70 metara helikopter biva pogoðen raketnim projektilom sa zemlje. dolazi do gubitka upravljivosti i isti udara u kuæu, eksplodira i pri tom strada posada i 6 putnika.

Inaèe ti putnici su bili (bar veæina) piloti ViPVO VRS

Da li neko zna taènu lokaciju gde se to desilo ?

koliko sam ja cuo od boraca iz VRs 2.KK j bio naj losiji korpus u VRS imao je par zec brigada ,od kojih ej bila i drvarska brigada

popularan naziv za tu brigadu koji su dobili na Grabežu je "Bježigrad" :green

I sta je tu smijesno?

Nije taèno brigada je dobila taj naziv kod Jajca jer su se povukli pošto su ušli u unakrsnu vatru a nadimak su im dale njihove vrle voðe, èiji je posao bio da osiguraju da ti vojnici ne uðu u unakrsnu vatru ali oni su sigurno raðe išli na "žurke" ...

Marko je poginuo nakon sto je zvao nas helikopter da unisti jedan hrvatski tenk koji se isprecio na pravcu kretanja njegove jedinice. Navodno pilot je bio mlad i neiskusan i nije mogao pronaci tenk, onda je Marko sjeo s njim i otisli su unistiti tenk, u povratku nazad helikopert biva pogodjen i ostecen, posto su vec bili maltene nad nasom linijom nekoliko metara iznad zemlje pilot je protivno pravilima i obuci prvi panicno iskocio iz helikoptera ostavivsi ga tako bez kontrole, nakon njega je iskocio Marko a posto se helikoper ljuljao ljevo - desno bez kontrole u momentu iskakanja Marka iz helikoptera elisa istog mu je odsjekla glavu.

Pilot je ostao ziv.

Nisam tada licno bio tamo i ovo je svjedocenje na osnovu onoga sto su mi momci koje licno dugo godina znam rekli a koji su citav dogadjaj vidjeli uzivo.

Marko Mrkic jedan od najboljih oficira koje sam imao priliku sresti i rame uz rame biti u nekim, najblaze receno, gadnim situacijama. Neopjevani Heroj Krajine!

Marko Mrkic je bio moj stric. Koliko ja znam, dogadjaj se odigrao u okolini sela Donji Zabari. Medjutim, cijela ta prica oko njegove pogibije ce ostati na neki nacin tajna. Helihopter je oboren i on je iskocio, udarac je dobio u potiljak i pretpostavka je da ga je elisa udarila. Da mu je elisa odsjekla glavu, to nije tacno, ali se jasno vidilo da je imao udarac u potiljak. Koliko ja znam dosta je vremena proteklo od obaranja do dolaska vojnika koji su ih izvukli. Oni koji su ga poznavali znaju sta je i kakav bio, tako da pogibija na takav nacin dodatno baca sumlju na cijeli dogadjaj. Vjecna mu slava!