Sign in to follow this  
son of tenen

Re: Nasi radovi!

Recommended Posts

delfin5av5.jpg

Lezimo mi i komentarisemo , moja kcerkica kaze da voli svoga delfina i da ce ga zvati Cadjo...'pa zasto tako kceri moja?'...'zato tata jer je debeljuco ko ti, a i volim ga puno'...'onda nek se tako zove' :o

Puno pozdrava svim dragim Krajisnicima i Kordunasima od male Maye, Cadje i delfina CADJE. :D

Predivno bravo Majo i Cadjo ovo ce ostati uspomena i vama i Maji na njen rad.. :)

Predivne slike Viteze a drago mi je da ovde vidim i jos jednog slikara da nam je izlozio svoje radove dobro nam dosao

sa svojim radovima Studenac... :P

Licki Viteze, svaka cast za tvoje slike...vidi se koliko ti je rodna Lika u srcu...posebno izdvajam sliku ''Putujuceg lickog kamena sa kucicom, drvetom i Reksovom kucicom",ideja i motiv SAVRSENSTVO.

I ja nosim MojKordun u dusi...i svakom prilikom pored profesionalnih obaveza 'vracam' se u Kordun moje mladosti...neznam dali u ovaj topic mogu staviti moje ilustracije naslovnih strana za dvije Kordunaske knjige.

Knjiga>Krive kuce KRIVOKUCE< koju je napisao nas doktor iz Vojnica Branko Krivokuca (rodjen u selu Vrelo Utinja)....i...knjiga >Sjecanje na KORDUN< od autora: (bez imena i prezimena) Kordunasi...tu sam knjigu ilustrirao, slozio i odstampao i poklonio prijateljima.

prednjastranica5db3.jpg

Svaka cast Cadjo, neka si postavio ovdje da se vide nasa djela, jer knjige i jesu najvrijednija djela. Pogotovo mi je drago da ima jos ljudi koji pisu o svome kraju.

Ja to uvjek kazem, treba da pisemo svi koliko nas je. Svako o svome kraju odakle je neka napise ponesto, sve cega se sjecamo iz onog, da tako kazem “prvobitnog” zivota, iz djetinjstva dozivljaje, iz prica starih ljudi koliko se sjecamo… Jer ono sto nije zapisano, ispada kao da nije ni postojalo. Mozemo mi pricati, ali rijeci nosi vjetar. Pisano slovo ostaje trajno. I ne radimo mi to za sebe, jer mi smo ovdje samo prolaznici; radimo za buducnost a sa velikim postovanjem prema nasim precima i svim teskocama koje su oni podnjeli da bi mi danas bili ovo sto jesmo. Uostalom i oni su nama ostavili ovo sto mi znamo o svome kraju, pa je sad nase da prenesemo dalje na buduce generacije. Kazem ti, mi smo samo jedna karika u tom velikom lancu. On se moze kroz vrijeme modifikovati i osavremenjavati u skladu sa vremenom u kojem traje, ali je bitno da sustina ostane izvorna.

Vidis, ja sam se poceo ovim baviti u sred onog bombardovanja i to onako iz ljubavi skroz neobavezno, jer sam se tad poceo pitati sta ja mogu kao pojedinac ostaviti narodu i zemlji u kojome sam se rodio. I onda shvatis da mozes mnogo toga, bitno je samo da pronadjes i sljedis sebe i ono sto tebi najvise lezi. Oni neka ruse ali ti sagradjuj, na kraju ces sigurno pobjediti. Reko’ ja cu ljepotom! Ona jedino i traje. Crtanje i slikanje sam oduvjek volio pa sam posa’ eto tim putom da cetkicom na platnu pokazem to sto je u meni, odnosno kako ja dozivljavam spoljasnji svijet. Nista vise.

Svaka čast za sve crteže (i ikone) ovde postavljene...BRAVO AUTORI!

Ali, valjda što je Lika i lički motiv, lički viteže-ODUŠEVIO SI ME!

I meni je žao što pojma nemam o crtanju pa kad ovako nešto vidim- raspametim se! Svaka čast na talentu! :D Priroda je čudna stvar! ::D

RADA:Pohvale i za Cadju,lako je njemu kad ima Maju :-*

HVALA Rado, ovo si dobro rekla...Maja mi je sve, iako je rodjena daleko od Nase Krajine, Korduna,Yuge...prica srpski kao da je tamo rodjena i odrasla,pjeva nase krajiske pjesmice, zna nase obicaje, kad je koja slava...i za cudo od mnoge druge djece sve to radi sa zadovoljstvom.

Ovih dana je uradila u skoli jedan izum (uz pomoc tate), a zove se 'Kordunaska izuvaljka'...'zadatak je bio da se naprvi nesto sto nitko nije izmislio, a pomoci ce ljudima u resavanju problema'...dje ce ovi u 'merici cuti i znati za nasu Kordunasku izuvaljku koja je koristena prije 50 godina...svi su se iznenadili i diploma.

Ovo je Topic:Nasi radovi (muzika), pa poslusajte malu Maju kako pjeva pjesmicu Milice kceri na OK Radiju kad je imala 7 godina, sad ima 10 godina(4-ti razred).

…i moj bunar u Lici. …koliko ga pamtim.

scan0901191218ut6.jpg

Kad smo vec kod bunara, evo da kazem nesto o njima.

Bunar kod nas Krajisnika ima posebno vazan znacaj. Voda koja se u njemu skuplja izvor je zivota za familiju i cjelo domacinstvo. Znamo da je voda izvor zivota, zato se cesto moze vidjeti da se bunar nalazi na sredini dvorista ili na nekom mjestu gdje mu je lako pristupiti.

U starim vremenima ih nije bilo. Tada su ljudi kopali lokve u koje bi se sakupljala kisnica tokom cjele godine, one su bile velike i zajednicke. Na primjer, svaki zaseok je imao lokvu iz koje se snabdjevalo vodom. Ako je neki domacin bolje-stojeci napravio bi sopstvenu lokvu na svome imanju.

Ovakvi bunari se mogu vidjeti svuda po Krajini a poceli su se praviti tek kada su nasi ljudi dolazili sa rada iz Amerike.