Sign in to follow this  
Crni_Vrh

Lièani-istine i predrasude

Recommended Posts

Нешто о старим Личанима из књиге Милана Марјановића "Сувремена Хрватска" издатој у Београду 1913.г., поднаслов "Лички тип":

Карактер Личана је отресит, тврд, мало гибак, крут и нееластичан, упоран, педантан, у послу ситничав и конзеквентан (постојан). Дух му је стваран и логичан, а који пут и софистичан (мудрачина)! Личанин је издржљив и отпоран. Он је и сујетан (умишљен) са развијеним нагоном искључивости према не-Личанима, а солидарности и узајамности за своје људе. Он не воли нијансе и неодређености, више је логичан него пластичан, упрошћен. Економски је слабо ситуиран јер није навикао на велики труд нити на економску иницијативу, предузимљивост, нарочито док је код куће. У страном амбијенту је споро прилагодљив и слабо је друштвен. Он је рационалан, није умјетничке природе, па је такво и његово друштво.

А да ли Личанин одговара оном нашем "елитном" типу како га оцртава Цвијић, то је посебно питање. Чувена личка снага и здравље углавном је бајка. Клима јест здрава, планинска, опора, али колико народа пропада од разних болести утробе или јектике (ТБЦ) која је права личка болест, то би требали стручњаци да научно обраде. Да се не остане код личке узречице код болести : "на псу рана, на псу и зарасла".

Zanimljivo.

I malo smjesno.

A ono kamena sa ramena.....

Licani su boga prevarili........

Sve zaraste ki na vuku...

Ima tuj nesto, al da smo tako kruti i neprilagodljivi.....

Pa ja sam veljo neki izrot, gori sam od moje babe nebi mi vrak usta zatvorio

a volim i drustvo bogami.

Ccovek je delimicno oslikao tipicnog Likotu, ali izjave

упоран, педантан, у послу ситничав и конзеквентан (постојан).
јер није навикао на велики труд нити на економску иницијативу

su kontradiktorne. Ne moze covek( bilo koji) biti istrajan i postojan itd., a da pri tom nije i vredan. Osim toga ne slazem se ni sa izjavom

У страном амбијенту је споро прилагодљив и слабо је друштвен.

iz mnogo razloga, samo da podsetim da su upravo Licani krajem 19 i pocetkom 20 veka isli preko " bare" u pecalbu. E to nerade nedrustveni i lenjivci. :razz

Djelimicno je tacno opisao tipicnog Licanina.Ali mislim da smo mi,Licani vredni,radni,drustveni,prilagodljivi,hrabri.Spadamo medju zdravije ljude!Mozda smo malo iskljucivi prema ne-Licanima.Bar ja jesam.

I da zakljucim na kraju-LICANI SU NAJBOLJI LJUDI!!! :lol:

Bas sam skromna! :redface

Citao sam nedje, kako pocetkom proslog vijeka na Kosovu u rudniku Trepca, braca Crnogorci(Srbi), su nosili licke kape(a onako su slicne) kako bi dobili posao, jer su poslovodje smatrali Licane vrijednim.

nije mi jasno zasto je napisa da je licka snaga bajka

vecina licana ima preko 100 kila i oko 190 cm,a kolko ih ima preko 2 metra

na primer ja imam 17 godina 190 cm i 90 kila i od sale nosim dvije vrece

od 50kila(npr: cementa),svaka na ednom ramenu

caca je iste visine i ima 110 kila,stric 130-140 kila.....jaki smo skoro ko medjedi!

a da nepricam kako vucemo drva iz sume ili ih cjepamo......

vojvodjani su za nas macji kasalj!

са развијеним нагоном искључивости према не-Личанима, а солидарности и узајамности за своје људе.

Ovo je potpuno tacno! :biggrin

Licani koji su se jos prije drugog svjetskog rata doseljavali u Pakrac i okolinu, isli bi, kada dodje veme za zenidbu, u rodni licki kraj da si nadju buducu. Sramota je bilo ozeniti neku lokalnu djevojku Slavonku i nisu bas imali dobro misljenje o njima (jedino se moj djed tu nije dao zbuniti, baba Slavonka je imala povece "kvalitete" :green) . Da neko ne pomisli kako se to desavalo samo u ta davna vremena: znam slucajeve gdje su potomci tih doseljenika Licana, dovodili supruge iz Like i 70-ih i 80-ih godina jer "zensko nije zensko, ako nije na kamenu lickom raslo" :biggrin.

a da nepricam kako vucemo drva iz sume ili ih cjepamo......

vojvodjani su za nas macji kasalj!

Pa dje Vojvodjani imaju sume da vjezbaju? :green

RR,

Sve što si naveo, stoji...

Samo bi da dodam da je tih godina ('70tih), a i kasnije ('80tih) vecina milicajaca na kvarnerskoj i jednom dijelu istarske regije bila baš iz Like, Bos. Krajine i Korduna.

Kad sam prije 3 godine postavio ovu temu namjera mi je bila da potaknem raspravu na temu predrasuda i istina o Licanima. Navedeni citat iz knjige Milana Marjanovica je tipican primjer, zapravo mjesavina, apriornog uopstavanja, predrasuda i pseudo romanticnog poimanja jedne regionalne grupe, u ovom slucaju Licana. Cak stavise sam Marjanovic je u svom opisu kardinalno oprecan samom sebi sto su ispravno uocili i neki od ucesnika u raspravi. Ma koliko se mogli sloziti sa tim da generalno svaka etnicka ili regionalna grupa ima svoje prepoznatljive karakteristike apsolutno je pogresno te iste grupe pojednostavljeno stavljati u kliseizirane sirove forme poput Marjanovicevih tim vise sto isti opisuje Licane od prije 100 godina, a stara mudrost kaze " Tempora Mutantur Nos Et Mutamur In Illis". Pojednostavljeno receno: nisu svi Licani k'o od gore odvaljeni, poludivlji nasilnici sa kuburama za pasom i "pistoljem u carapi", egom vecim od Pljesavice, nisu ni ekscentricni geniji poput Tesle, junaci po rodjenju i postenjaci u dusi. Bas kao i kod ostalih regionalnih grupa i Licana ima svakakvih i nema unisonog modela vec se razlikujemo bilo pripadnoscu odredjenoj socijalnoj grupaciji, politickoj opciji, karakternim osobinama i generalnom stavu prema zivotu. Kuda ideologizirana mitologizacija (pozitivna ili negativna) na ovim prostorima moze dovesti imali smo prilike vidjeti, a bogami i osjetiti na vlastitoj kozi, a Licani imaju tu zlu kob da su mozda od svih Krajisnika najeksponiraniji manje pozitivnom, a daleko vise negativnom uopstavanju.

U filmu "Desant na Drvar" (reziser Fadil Hadzic, manje poznat kao organizator ustaske antijevrejske izlozbe iz ljeta 1941, a vise kao osnivac Kazalista komedija "Jazavac") apsolutno se nigdje ne pojavljuje Tito kao igrani lik,a pogotovo ne postoji scena gdje je 6.Licka postrojena ispred njega i gdje se vodi taj imbecilni dijalog. Taj prostackoj svjetini primjeren humor je samo kap u moru istih neduhovitih viceva kakvi se pricaju ne samo o Licanima nego i o Bosancima, Ciganima, Crnogorcima...Vise to govori o intelektualnim sferama u kojima se krecu oni koji ih pricaju nego o objektima njihovih "dosjetki".